m Waar de overheid verdwijnt, komt de welvaart terug" HP Sov jet-Unie gebruikt chemische wapens in Afghanistan" H Ü0ENE Pierre Car din showde in nieuwe Maxim 9s GUY VERHOFSTADTS MEDICIJN TEGEN DE ECONOMISCHE CRISIS: m m ij DE TIJD ■§*SIJTHOFF PERS BEL Vliegreizen naar Guernsey en Mallorca n Mallorca BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 PARIJS Profite rende van de aanwe zigheid in Paris van talrijke buitenlandse journalisten ter gele genheid van het sa lon van de herenmo de, heeft Pierre Car- din zijn herenmode voor de zomer van 1983 gepresenteerd in het nog maagde lijke kader van Maxim's-nieuwe stijl. Het betreft een volle dig nieuw restaurant, gemaakt naar het ori gineel met correcties van ontwerper Pierre Pothier, die ook heeft getekend voor de Maxim's in Brussel en Tokio en die straks zal tekenen voor Maxim's in Rio, Pe king en andere plaat- Cardin en Pothier zeiden dat de nieuwe Parijse Maxim's „alles heeft": een bar Napo léon III, zetels Louis XV, èènpotige tafel tjes Louis XVI en lambrizering zonder bepaalde stijl. De nieuwe bar heeft Cardin .Minim's' ge doopt en hij is be stemd voor eenieder die zich het couvert van 500 Franse frank per persoon in het restaurant niet kan veroorloven en moet volstaan met een be legd broodje en een glas voor het theater. Volgens Cardin staat Maxim's in beginsel open voor iedereen, maar wordt de hand gehouden aan correc te kleding. jsie ISLAMABAD Een Rus sische soldaat die door Af ghaanse verzetsstrijders is gevangengenomen heeft gezegd dat de Sovjettroe pen in Afghanistan do dende chemische wapens tegen de mohammedaanse guerrillastrijders gebrui ken. De soldaat werd in Pakistan geïnterviewd door de Nederlandse jour nalist Arnoud Verlinden. De soldaat, de 19-jarige Anato li Michailowitsj Sacharow, verklaarde dat de Sowjettroe- pen drie soorten chemische middelen gebruiken bij hun optreden in het noorden van Afghanistan langs de grote weg van de hoofdstad Kaboel naar de Sovjet-Unie. De chemische middelen zitten in granaten die door helikop ters worden afgeschoten of in containers die ze sprayen van af een hoogte van zeven en een halve meter. Sacharow kwam in juni in Af ghanistan aan en werd in au gustus krijgsgevangen ge maakt door de Hezbe Islami- guerrillastrijders, die de band opname ter beschikking van de verslaggevers stelden. Volgens Sacharow lagen de chemische wapens opgeslagen op goed-bewaakte plaatsen op luchtmachtbases in Kaboel en Koendoez. Ze zaten in blauwe containers met het etiket ,pro- paangas'. Een Russische heli kopterpiloot had tegen hem gezegd dat hem was opgedra gen een gasmaske^77?6 tijdens een aan\0£ "ie guerrillakamp. besch Er hebben altijd $en af* berichten gecircul? Russen in Afghani6 "e" sche wapens gebriP3* vr> ze ook in Camb4FJaPP doen. De Russen \fldeld schuldiging af enff de rebellen chemi^"erf° gebruiken. Se"u FAT (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Als het nieuwe radicale liberalis me Europa gaat verove ren, dan zal het ongetwij feld vertrekken vanuit België. Vanuit Vlaande ren om precies te zijn, waar de Partij voor Vrij heid en Vooruitgang (PVV) bij de laatste parle mentsverkiezingen 23 pro cent winst boekte, de soci alisten voorbij streefde en de tweede partij van het (Vlaamse) land werd. Sedert januari van dit jaar staat de PVV onder politieke leiding van het nieuwste feno meen in de Belgische politiek, de jongeman Guy Verhofstadt. De Nederlandse liberalen mo gen dan menen dat zij met Ed Nijpels een jeugdig talent tot aanvoerder hebben genomen, de Vlaamse vrijheidslievenden laten zich voorgaan door een nog drie jaar jongere en dus 29-jarige knaap. De leeftijd van de PVV-voorzitter en het recente succes van zijn partij weerspiegelen zich in het elan waarmee Guy Verhofstadt de Belgische bevolking overstelpt met ultra-liberale plannen om het land te verlossen van de zware gesels van deze tijd: werkloosheid, verarming en verloedering van de leefomge ving. Verhofstadt heeft het niet over een paar procenten min der belastingdruk of sociale uitkering dan christen-demo craten of socialisten willen. Evenmin over versoepeling van milieu-normen voor de industrie of verruiming van de vrije sector in de bouw. Nee, het Vlaams liberalisme is jong en radicaal. Verhofstadt heeft het over volledige afschaffing van allerlei belastingen en van het hele sociale verzekerings telsel, over opheffing van mi lieu-wetten en beëindiging van de sociale woningbouw en ruimtelijke ordening. Immers, een verregaande terugtrek king van de overheid uit het maatschappelijke en economi sche leven zal de wetmatighe den van het vrije spel der krachten in ere herstellen tot meerdere glorie en welvaart van allen. De PVV is regeringspartij (in het katholiek-liberale kabinet Martens-5), maar Verhofstadt voelt zich niet op de eerste plaats geroepen om het moei zame anti-crisisbeleid van de regering te verdedigen. Ook niet nu zijn partijgenoot Willy de Clercq, die hem voorging in het partijvoorzitterschap, als minister van Financiën een sleutelpositie in het landsbe stuur inneemt. „Nu we zo'n fundamentele stagnatie mee maken van ons economisch le ven, is het noodzaak om gron dige oplossingen te gaan uit werken. Ook deze regering pompt nog altijd miljarden francs in verliesgevende be drijven. De overheid steelt geld van de ene burger om het aan een andere groep particu lieren, een bedrijf dus, te over handigen. Dat mag niet. Het nieuwe liberalisme wil een ra dicaal andere koers. Ik ben pas 29 jaar, ik geef mezelf 20 jaar de tijd om mijn opvatting ver wezenlijkt te krijgen", zegt de PVV-leider op het hoofdkwar tier van zijn partij in Brussel. Ontvetting Een van de opvattingen ligt in het onlangs door Verhofstadt gelanceerde plan om alle ver plichte sociale verzekeringen (ziekte, werkloosheid, kinder bijslag, AOW) af te schaffen. Het alternatief is simpel, goed koper en sociaal toch recht vaardiger. De PVV-voorzitter noemt zijn ei van Columbus de „negatieve inkomstenbelas ting". Alle mensen die bene den een bepaald minimum-in komen zitten, om'welke reden dan ook (daar bemoeit de overheid zich niet mee), krij gen van overheidswege het verschil bijgepast. Pas boven een ander (hoger) inkomen gaat men belasting (geen pre mies meer) betalen en wel vol gens een progressief maar lang niet zo hoog oplopend stelsel. Uit die belastingopbrengst wordt het benodigde deel aan gewend voor de uitkeringen aan de beneden-minima. Wie niet het risico wil lopen om als beter betaalde terug te vallen op het minimum, kan zich particulier bijverzekeren. Klaar is Kees. „Het voordeel is een enorme ontvetting van de sociale sec tor. Tienduizenden admini stratieve krachten bij al die honderden overheidsdiensten en particuliere instellingen die de uitkeringen berekenen en premiegeld beheren worden overbodig. Het minimum kan daarom belangrijk hoger wor den dan het is, terwijl voor de hogere inkomens de premie druk vermindert. De aanvan kelijk groeiende werkloosheid wordt meer dan goedgemaakt door het meerdere geld dat in de produktieve sector stroomt", aldus Verhofstadt, die eigenlijk advocaat is te Gent, maar nauwelijks nog tijd heeft voor het vak. Dat zijn plan niet een-twee- -drie werkelijkheid zal zijn verheelt hij niet. „Er is veel weerstand, onder meer bij de vakbonden, die in België be last zijn met de werkloosheids uitkeringen aan hun leden. Zij hebben direkt belang bij de in standhouding van dit geldver- spillend systeem. Daarom hoor je zelfs van de kant van de so cialisten geen pleidooi om bij voorbeeld het beruchte „top pen" waarbij de Belgische werkloze zich elke dag op een ander tijdstip moet melden bij het arbeidslokaal, af te schaf fen. Ikzelf zou daar voor zijn". Een ander voorstel waarmee de jonge PV V-leidsman de Belgische politieke wereld in rep en roer heeft gebracht, be treft de zogenoemde T( tewerk - stellings)-zones. Dat zijn geen terreinen waar nietsnutten aan het werk worden gezet, maar gebieden die door de re gering maximaal bedrijfs- vriendelijk worden gemaakt door er de belastingen af te schaffen evenals talloze for maliteiten en voorschriften aangaande personeel en pro- duktie. De T-zones zouden aanvankelijk als experiment beperkt kunnen blijven tot be paalde industrieterreinen in gebieden met grote werkloos heid, maar de bedoeling is dat ze zich dankzij hun fantasti sche effect op de werkgelegen heid (tewerkstelling zeggen de Belgen) over het hele land zul len verspreiden. Het is een ge dachte die onder meer door de Nederlandse economische bui tenbeen Van Notten wordt ge propageerd. Verhofstadt wil wel aanvaarden dat in derge lijke superliberale reservaatjes toch nog allerlei wettelijke re gelingen van kracht zullen moeten blijven, wil de Belgi sche regering ooit aan zo'n ex periment kunnen beginnen. Maar als bijvoorbeeld alleen al de vennootschaposbelasting zou worden afgeschaft voor nieuwe, arbeidsintensieve in dustrieën en als er in een hele T-zone maar een ambtenaar rondloopt die bevoegd is om onder alle noodzakelijke ver gunningen handtekeningen te zetten, dan zal het daar (en in de wijde omgeving) in de kortste keren barsten van de werkgelegen heid Kleine man Op de honderden bange vra gen die een beschermd werk nemer, c.q. consument in een moderne verzorgingsstaat zich omtrent zo'n maatschappelijke jungle kan stellen schudt Guy Verhofstadt geruststellende antwoorden uit zijn mouw. „In een echt liberale samenle ving beperkt de overheid zich tot het democratisch vaststel len van een aantal gedragsre gels, die voor elke burger gel den. Hoofdelementen daarvan zijn recht op eigendom en recht op fysieke integriteit, zeg maar op gezondheid en rust. De overheid blijft totaal buiten het economisch leven, omdat tussenkomst van de overheid per definitie ondoelmatig is en werkloosheid schept. Daarom zijn in principe bijvoorbeeld ook milieuwetten ongewenst. Die berusten thans op bureau cratische normen en die zijn ondoelmatig. U zult misschien bij 5 procent luchtverontreini ging niet hoesten, maar ik wel. In mijn systeem kan ik dan naar de rechter stappen om af te dwingen, dat die fabriek wordt stilgelegd. Dat zal ook gebeuren, als de rechter vast stelt, dat mijn gezondheid wordt geschaad. Op deze wijze zal er een veel efficiënter en aantrekkelijker ruimtelijke or dening ontstaan. Volgens het zelfde beginsel zullen ook tus sen werkgever en werknemer en tussen producent en consu ment natuurlijke evenwichten groeien. Het is dus geen libera lisme van de kleine man, die niets kan uitrichten tegen de machtige kapitalist. Dat grote stukken van België er tegenwoordig chaotisch bij liggen, met industrievestigin gen op de meest bezwaarlijke plaatsen, met alom lintbebou wing, die de groene ruimte tussen de woonkernen aan het zicht onttrekt en met ernstig verkrotte en ontvolkte wijken in de grote steden (kortom als een grote T-zone, zou een sar- cast zeggen) is voor Guy Ver hofstadt geen teken, dat de re gering haar ruimtelijke orde ningsbeleid serieus moet gaan aanpakken. „Integendeel. Vroeger bestond er helemaal geen beleid op dit gebied en België was prachtig. Sedert 20 jaar is dat beleid er wel en België, zoals het er nu bij ligt, is het beste bewijs, dat de overheid niet kan plannen. Dat de mensen zich zo chao tisch vestigen langs de wegen en in het landschap komt, om dat de overheid daar een hele infrastructuur, wegen, riole ringen, heeft aangelegd. Kent U Texas City? Dat is de enige stad, waar geen enkel bouw voorschrift bestaat. Het is een van de mooiste steden van Amerika. De verkrotting in onze steden is ontstaan nadat de sociale woningbouw is be gonnen en mensen subsidies kregen van de overheid om te renoveren. Daarmee zijn de minst draagkrachtigen uit hun woningen gehaald en zijn er jonge goed betaalde lieden, de nieuwe chique, voor in de plaats gekomen. De woning nood in Nederland, ik ben er van overtuigd, dat die het ge volg is van de gesubsidieerde bouw en van de strenge regle mentering omtrent hoe en waar je mag bouwen en wie er PVV-voorzitter Guy Verhofd recht heeft op een woning". Verhofstadt is overtuigd voor stander van de parlementaire democratie, maar tegenstander van de bemoeizucht van de volksvertegenwoordiging met het economisch leven. Daarom tilt hij niet zwaar aan het feit, dat de Belgische regering dit jaar op economisch gebied met 'volmachten' regeert en voor afzonderlijke maatregelen (be sparingen etc.) ter aanwakke ring van de nijverheid, geen speciale toestemming meer no dig heeft van het parlement. Die bevoegdheid mocht de volksvertegenwoordiging uit handen geven, omdat die niet in haar handen thuis hoort. Nederlandse liberalen kunnen duidelijk nog in de leer bij hun Vlaams-radicale Het is dé vraag, of w gehoord het ged^ van Guy Verhofstaf voor voelen. Maar dan ook een verad weer eens ouderwet' m grote politieke lijnen in plaats van over marges, die in Nedi krachtenveld begreij onze are di IEL - —en is Elsevier heeft zijn verschij ning in verband met de ver kiezingen een dag uitgesteld. Het blad zal dan een groot in terview bevatten met Jan Ter- louw die uitroept: „Ik weet echt niet wat ik met de PvdA moet beginnen". Veel aan dacht voor een schoonheids crème op de Nederlandse markt die ernstige vergifti gingsverschijnselen blijkt te veroorzaken. Met landdrost Han Lammers wordt gepraat over de nieuwe stad Zeewolde die hij in de polder tegenover Harderwijk gaat bouwen. Een reportage tenslotte over de problemen en overlast die twe miljoen honden in Nederland geven. In de Haagse Post een inter view met de scheidende cam pagneleider van de PvdA, Kees Bode. „Ik heb altijd ont zettend gevochten tegen het gebruik van termen als arbei derskinderen en kansarme groepen. Wie spreek je dan in godsnaam aan? Dan stigmati seer je verschrikkelijk: jij woont in een oude buurt, we noemen jou kansarm en we komen voor jou op. Als je nou mensen van je partij wilt ver vreemden, moet je het zo doen. Op termijn zie ik dat ook als een van de bedreigin gen van de partij". Het omsla gartikel gaat over de nadagen van Van Agt. „Hij zou eigen lijk graag een rol willen spelen in de wereldpolitiek. Hij heeft er weieens op gezinspeeld hoe mooi het zou zijn om Luns op te volgen bij de NAVO. Maar dat blijkt praktisch onmogelijk omdat de volgende NAVO- chef uit een ander land zal worden gekozen. Nog mondia- ler zou de zetel zijn die Neder land tracht te krijgen in de Veiligheidsraad, november aanstaande". In een commen taar dit advies voor hulp aan Polen: „Wat West-Europa kan doen, is het ter hand nemen van een eigen, voldoende con ventionele verdediging om die 300.000 soldaten an Ameri kaanse troepen te bedanken voor hun bijdrage die dan niet meer nodig is. Dat is de aller eerste voorwaarde voor het bereiken van een situatie waarin Rusland, zonder zich zelf in gevaar te brengen, zijn troepen kan terugtrekken ach ter de grens". Het blad heeft een boekenbijlage. De Groene Amsterdammer organiseerde rond de verkie zingsuitslag gesprekken met vijf linkse Nederlanders. Vak bondsman Henk Vos: „Dat is het grootste gevaar voor links: de onverschiligheid van de mensen die het dichtst bij je staan. Als degenen voor wie je het allemaal doet, de strijd op geven, als uitkeringstrekkers gaan zeggen: die koppeling van uitkeringen en lonen, laat maar zitten, dan hebben de mensen die een wig willen drijven tussen werkenden en niet werkenden hun zin. Dan gaan we terug naar de armen zorg". En oud-staatssecretaris Hedy 'd Ancona: „In deze tijd blijkt emancipatie, waarvan ik dacht dat het zo langzamer hand wel gemeengoed was, een luxe artikel te zijn. Niet meer dan een bot dat je wordt toegeworpen in betere tijden en je wordt afgenomen als het slechter gaat. Solidareiteit blijkt ook zo'n luxe artikel". Vrij Nederland beschrijft de slag om het zuiden ofwel: hoe Van Agt en zijn mannen beslo ten de orlog om de achtste sep tember in Limburg uit te vechten. „De premier raakt ook in zijn verkiezingsaanpak hoe langer hoe Amerikaanser geörienteerd. Net als in de Verenigde Staten beseffen de dankbare kiezers dan vaak la ter pas hoeveel katten zij in hoeveel zakken hebben ge kocht. Veel projecten die Van Agt heeft aangekondigd, stel len bij nadere beschouwing bitter weinig voor". Elders deze voorspelling over de ka binetsformatie: „PvdA-voor- zitter Max van den Berg heeft tot nu toe zijn mond gehouden, maar dat verandert wel de dag na de verkiezingen. Let maar op". Peter Post blikt terug op de wereldkampioenschappen wielrennen. „Onbegrijpelijk, ongelooflijk dat Zoetemelk in de beslissende fase niet is doorgereden. Veldscholten had dan wereldkampioen kunnen worden. Als ze doorrijden, zijn ze met drie tegen eén. Dan kan Veldscholten vanuit de achterste positie demarreren en pakken ze hem nooit meer. Die reed ongelooflijk sterk. Dat wordt de man die de grote vier gaat opvolgen" Ook wordt gepraat met cabaretier Ivo de Wijs. „Als je toch ziet hoe het halve cabaret nu aan de Bhagwan verslingerd is, is het een heel verstandige besli sing geweest om er mee op te houden. Je kreeg plotseling overal die hevige behoefte aan verdieping. Aangezien die er niet was in de omringende we reld, moest die uit de cabare tier zelf komen. Al die inge keerde programma's. Met een vreemd soort hovaardij ging iedere cabaretier zichzelf ter discussie stellen". De Tijd heeft wetenschappe lijk laten uitzoeken wat de CDA-kiezer precies wil. „Voor links Nederland geen opwek kende resultaten: er zal heel wat moeten gebeuren voordat de doorsnee CDA-kiezer bij draait en een CDA-PvdA-coa- litie aanvaardt. De minste weerstand zal pas ontstaan als ten eerste de PvdA de grootste partij van Nederland is gewor den en ten tweede die PvdA vervolgens in de formatie Den Uyl laat vallen". Een groot in terview ook met oud-minister Albeda over de heilsplannen van Van Agt en Van der Stee. „Het financieringstekort is nauwelijks te sturen, dat ziet het kabinet over het hoofd. Je kunt in de huidige omstandig heden het financieringstekort niet kleiner maken door te be zuinigen. Dan bereik je het te gendeel. Dat wordt blijkbaar niet gezien. Fons vergist zich. Dit leidt tot niets". Het blad start een serie over de dagin deling van bekende Nederlan ders. Koos Postema bijt het spits af. „Ik ben gestopt met roken. Op zondagmiddag zat ik bij de radio en dan moest ik de hele tijd de kuchknop, dat is een knop voor de onsmake lijke rochels, ingedrukt hou den. Het begon me te dagen dat mijn werktuig namelijk met het praten, aan het stuk gaan was en daar verdien ik tenslotte mijn brood mee. Ver der kan ik niets". Een kritisch artikel tenslotte over de bo venschool van minister Deet- man. „Onderwijskundig is zijn nota op drijfzand gebouwd. De inhoudelijke vernieuwing van het onderwijs die zo goed op gang was, wordt in de voorge stelde structuren onmogelijk gemaakt. En de plannen zijn niet te betalen". Ook dit blad heeft een boekenbijlage. Hervormd Nederland consta teert dat de regering met zijn bevriezingsplan de sterksten vrij spel heeft gegeven. „De vakbeweging mag het verder opknappen. Elke loonsverho ging zou ze voortaan onwrik baar moeten afwijzen omdat ze anders aan het ontkoppelen is, dat wil zeggen de inkomens verschillen tussen werkenden en niet werkenden vergroot. Zwakken en sterken worden zo in een concurrentiepositie ten opzichte van elkaar ge bracht". Elders zegt Harry van de Kamp, sectretaris sociaal beleid van de christelijke werkgevers: „De zeggenschap van de factor kapitaal is er in de onderneming erg bekaaid van af gekomen. Aandeelhou ders die vaak hun privé ver mogen in hun bedrijf steken, hebben onvoldoende invloed, in ieder geval veel minder dan de vertegenwoordigers van de werknemers". Een gesprek voorts met wereldburger en PPR-Kamerlid Waltmans. „We worden niet geregeerd door mensen met een ethische en positieve visie op de mens heid, maar door bange, gefrus treerde leiders. Kennelijk komt de wijsheid niet altijd met de jaren. Het zou goed zijn als de machtsposities meer werden gespreid. Meer jonge ren, meer vrouwen". Aan dacht tenlotte voor de beke ring van popartiest Andy Pratt. „Sommige mensen waarderen je muziek opeens niet meer, alleen omdat je een andere geloofsovertuging hebt Maar dat is net zo goed onzin als de opmerking dat de rebel se, opstandige rock en roll niet samen kunnen zou kunnen gaan met het christendom". ADVERTENTIE ;eve; ver Soli ap. 1 is di lews lit G< t vai ïeft d Ook in het najaar bieden wij u weer een tweetf daagse reizen naar het rustieke Kanaaleiland Gir€ De vertrekdata zijn zaterdag 9 en zaterdag 16 o vad( De reis wordt gemaakt met NLM Cityhopper, die'lef> hol-Guernsey v.v. vliegt. Het belastingvrije eilandh de sey is door de warme golfstroom verzekerd vjrond gunstig klimaat. Op het eiland zal worden gelog voi het uitstekende driesterren hotel Green Acres, zeelijk tig gelegen en met eigen zwembad. De prijs v^uroï reis, die wij hebben georganiseerd in samenwerkLj RAPTIM Nederland, bedraagt 875,- p.p. op ba' een tweepersoonskamer. Inbegrepen: de vliegr^fn l! voer van het vliegveld naar het hotel, verblijf ir^ste Acres op basis van halfpension (alle kamers Iternj bad/douche en toilet), rondrit over het eiland, orele aan het aangrenzende eiland Herm en Nederlandaan leiding. jgen, ste u >ezeu< Op de zondagen 10 en 24 oktober vertrekken '^tr"s Schiphol voor een achtdaagse trip naar hotel CofMew, aan Playa de Palma tussen El Arenal en Palma %en g, lorca. Het hotel ligt op ca. honderd meter vbuw strand. Hotel Concordia heeft twee zwembaderie dez van een overdekt en er is een fraaie tuin met zooorde ras en kinderspeelplaats. De prijs van deze reis,' Dit organiseerden in samenwerking met Teletours, bateit. i 725,- p.p. (verlenging met één week mog!>nsel: 250,- p.p.) op basis van een tweepersoonskamsprek Inbegrepen: de vlucht (met Spantax) van SchipN" sta Mallorca en terug, transfer van de luchthaven varfdenv naar hotel Concordia, verblijf in Concordia (alle lTerrc met faciliteiten) op basis van volpension, NedeP e"e reisleiding dagelijks in het hotel aanwezig, welkoi^ e ty met alle informatie over Mallorca. !jrn. Inlichtingen en boekingen: Idere Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag or' met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie:! 190696 en 190698. neJJ'. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengerr uren ook terecht bij onze stadsvestiging in Der* het Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui). igsprc t vers ———«tuur

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8