Dit zijn de beste dagen van het jaar REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL |\.udio-visuele aterialen in atwijkse ibliotheek Vredesweek in Noordwijkerhout Onroerend goedbelasting in Lisse vijf procent omhoog SKAN opent seizoen met kindertheater GIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 PAGINA S ■«and in schuur isankenburg n 1KENBURG In een dtyr onder een flat aan de nt&enburg brak gistermid- rdtTrond kwart voor drie ►erid uit- *n anderhalf uur los&de brandweer het vuur n ff controle. De brand ont- 0(1 toen een jongeman, die ^iaJekke benzinekraan van g bromfiets aan het repare- jXas, het elektrisch licht in ilirfiuur aar,deed. Er was een imFe rookontwikkeling. De rvlmer verbrandde geheel, "pidien was er in de schuur waterschade. Dit werd Ylirzaakt door een lek in de •leiding. Stompwijk wil bij Leidschendam blijven LEIDSCHENDAM De vraag of Stompwijk zich wil aansluiten bij de gemeente Zoeterwoude is gisteren door een overgrote meerderheid nega tief beantwoord. Bij een raadpleging hierover, die in een afzonderlijke ruimte in de bibliotheek naast het stemlokaal in het Dorpshuis werd ge houden, verklaarden 969 van de 1076 Stomp- wijkse stemgerechtigden zich tegen dit door een werkgroep van de provincie op tafel gelegde voorstel. Zoals eerder gemeld zou Zoeterwoude door samenvoeging met Stompwijk het door de rijksoverheid gewenste aantal van 10.000 inwo ners kunnen krijgen. Stompwijk zou voor sa menvoeging met Zoeterwoude in aanmerking komen omdat beide gemeenten een merendeels agrarische bevolking hebben. Bovendien zou Stompwijk dichter bij Zoeterwoude gelegen zijn dan bij het centrum van Leidschendam. NOORDWIJKERHOUT Na enkele maanden van voorbereiding wordt van 18 tot 25 september de eerste vredesweek in Noordwijker hout gehouden. Een groot aantal instellingen en verenigingen zoals derde wereldbewegingen, scholen, kerken en vredesbewegingen heb ben hun medewerking bij de organisatie van deze eerste vredesweek verleend. Hun bedoeling is van dit evenement een jaarlijks terugke rende gebeurtenis te maken. Vooral voor de jeugd zijn er veel activi teiten. Zo kunnen de kleuters genieten van enkele poppenspelen. De leerlingen van het lager- en voortgezet onderwijs worden beziggehou den met enkele schoolprojecten en cabaretvoorstellingen. Op zaterdag 25 september organiseren de scholen uit Noordwijkerhout een vredes- markt met talrijke kraampjes. Ter plaatse heeft dan ook een forum plaats, waarbij gediscussieerd kan worden over vrede en veiligheid. Parkconcert St. Matthias WARMOND Muziekvereniging „St. Matthias" geeft zaterdag, wan neer de weersomstandigheden het toelaten een „parkconcert". Dit ter afsluiting van het zomerseizoen. Vanaf acht uur zijn de Warmondse muzikanten te horen en te zien in Park Groot Leerust. Het concert krijgt een extra feestelijk tintje in verband met het op handen zijnde 65-jarig jubileum van de vereni ging. Er staan feestelijke populaire werken op het programma die zul len worden uitgevoerd door har monie, drumband, majorettes en minirettes, er wordt gezorgd voor koffie en een drankje tegen een feestelijk prijsje. VALKENBURG OVER DE OUDSTE PAARDENMARKT VAN NEDERLAND: LKENBURG Joelende kinderen in een draai den, glunderende tieners met een suikerspin in de id en de geur van patat en kroketten. Een plein (er doet de stank van paardemest de baklucht 'wijnen. Aangekomen op de paardenmarkt veran- het kermisbeeld in een heuse handelsmarkt. \e mannetjes met sigaren en wandelstokken, bol den en petten, staan in kleine groepjes driftig met :aar te discussiëren. Daar omheen staan pony's en den in verschillende maten en kleuren, bezig hun ?n jgen uitwerpselen in de tegels van de Valkenburgse ja ten te persen. )k loopt er een aantal toeristen, bepakt met fototoestellen en nswaren. die wat angstig op een veilige afstand van de vier- ters blijven staan. Enkele impressies van de Valkenburgse \rdenmarkt, een jaarlijks terugkerend evenement, leert dat festijn voor jong en oud, vreemdelingen en bekenden, grote trekkingskracht heeft. ir niet iedereen komt naar Valkenburg om feest te vieren, imigen willen geld verdienen. Achter een van de paarden een handelaar, gekleed in een groene stofjas, wat beteuterd een hek. „Dit is geen echte paardenmarkt. Hier verdien ik >ts", zegt hij ontevreden. „Dit is gewoon een showmarkt". lukkig willen niet alle verkopers op de oudste paarden- irkt van Nederland hun viervoeters aan de man brengen. [n tweede verkoper, die brutaalweg op het hek erbij komt tien, zegt daarover:„AUe jaarmarkten zijn bijna hetzelfde. Het en mooie traditie, maar voor de handel is het niets. De ker en de feesten zijn belangrijker dan het kopen en verkopen de paarden. En dat is logisch. Ik kom hier ook voor de lol, •t voor de business". Terwijl de man dit vertelt, pakt hij een iw en bindt twee pony's met de koppen aan elkaar. Maar de lesten willen hier niets van weten en komen iq opstand. Een in hen valt op de grond en trekt de ander mee. De handelaar, |e deze taferelen schijnbaar gewend is, raakt niet in paniek en rengt de paarden weer op de been. De beesten worden na het cident afgeleverd aan een klqin, blond meisje, dat er rustig paardenmarkt mee af loopt. Oranjefeesten )it zijn de beste dagen van het jaar", zegt een Valkenburgse er, die in de tussentijd met moeite op het hek is geklommen, idat hij een nieuwe pluk pruimtabak in zijn mond heeft ge- lf opt, gaat hij verder: „Ik ben trots op onze paardenmarkt. Het tenslotte de oudste van ons land". De diepblauwe pet wordt in zijn hoofd gehaald en er verschijnen enkele achtergeble- 'n plukken wit haar op een kalend hoofd. „Maar het leukste omt nog. Wanneer de paardenmarkt is afgelopen, beginnen Oranjefeesten. Dan wordt het pas echt gezellig". ?n gulle glimlach met een bijna tandloze mond beëindigt het p sprek. Na nog een keer omgekeken te hebben, loopt hij de irmis op. Daar brengt de schooljeugd haar vrije middag door. i oor de wat ouderen zijn er op de markt naast de kermis aampjes waar tassen, riemen en schilderijen te koop zijn. aar zijn ook de broodjes, ijs en andere snacks te vinden, die e' tor iedereen gulzig naar binnen worden gewerkt. e echte Valkenburgers, die natuurlijk niet werken op deze ?stelijke dag, zijn in de buurt van deze kraampjes, de kermis de paardenmarkt te vinden. Zij weten niet beter dan dat de 'eede woensdag van september op deze manier wordt doorge- racht. De één doet het door het drinken van een stevige neut, ander door de hele dag op de kermis rond te hangen. Als je •n paar uur van de feestdag in Valkenburg mee maakt, is te ..pen dat iedereen daadwerkelijk van het grootse feest geniet. ELLES DE BRUIN Dit jaar werden er 80 paarden aangevoerd op de Valkenburgse paardenmarkt. Dit waren er 30 meer dan vorig jaar. Portefeuille verdeling Katwijks college KATWIJK Het nieuw- bakken Katwijkse college van B en W is het eens over de verdeling van de portefeuilles van de wet houders. In de allereerste vergadering van het nieu we college leverde die verdeling weinig proble men op. De portefeuilles zijn in verge lijking met de afgelopen vier jaar niet veel veranderd. Burgemeester mr. C.A. Bos zal zich de komende vier jaren gaan bezighouden met beleids coördinatie, openbare orde, veiligheid en zedelijkheid, de strafverordening, agglomera tiezaken en voorlichting. Wethouder drs. J. Bergman (CDA) doet ruimtelijke orde ning inclusief verkeersbeleid, milieubeleid, het grondbedrijf en sanering; verder beheert hij openbare werken, het vlees keu ringsbed rijf en de commis sie beeldende kunsten. Ook het zwembad valt onder zijn verantwoordelijkheid totdat de renovatie gereed is. De exploi tatie van het bad valt onder zijn collega W. van der Plas. Wethouder N. Parlevliet (CDA) beheert de portefeuille „vorming en zorg". Hieronder vallen onderwijs, educatie, de bibliotheek, emancipatie, soci ale zaken, volksgezondheid, bejaardenwerk en woonwa- genbeleid. Tevens gaat hij over personeelszaken. Wethouder J. van der Plas (SGP) gaat Katwijks financiën beheren, en verder belastin gen, gemeentebedrijven, woonruimteverdeling en ei gendommen, waarbij het voor al gaat om strandverpachtin- gen. Wethouder W. van der Plas (CDA) tenslotte zal zich gaan bezighouden met woningbouw, economische zaken, waaron der werkgelegenheid, visserij, toerisme, VVV, markt en mid denstand, het zwembad na de renovatie en ontmoeting, waaronder jeugdwerk, sport, cultuur, recreatie en wijkaan- gelegenheden worden gere kend. Afscheid bestuursleden Jeugdrecreatie SASSENHEIM Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst na af loop van de zomeractiviteiten hebben twee bestuursleden van de stichting Jeugdrecrea tie afscheid genomen. De heer J. Blankespoor, die ruim twaalf jaar actief is geweest in de stichting, werd door voor zitter Krom tot erelid be noemd. Het andere aftredende bestuurslid was de heer W. Reeuwijk. Do Bronkhorst De kunstenares Do Bronkhorst exposeert deze maand in Muzenhof Leiderdorp. Do Bronkhorst, die uit een artistieke familie komt, is pas op latere leeftijd kun stenares geworden. Eerst maakte ze alleen tekeningen, later werden het olieverven en aquarellen. De Haagse kunstschilder Anton Bolleurs leidde haar op. Het werk van Do is overwegend figuratief. Het is dage lijks te zien tussen tien en negen uur en tijdens activi teiten in Muzenhof in het weekeinde. Viswedstrijd Hengelsportvereniging „De Vroegte Wint" houdt zaterdag weer haar traditionele viswedstrijd om het kampioenschap van de Bollenstreek. De wedstrijd wordt gehouden in de Ringvaart in Hillegom en duurt van negen tot twaalf uur. Liefhebbers kunnen zich voor zes gulden per persoon van af zeven uur inschrijven in het gebouw 't Eiland, hoek Venneperweg te Beinsdorp. Na afloop van de wedstrijd is hier'ook de prijsuitreiking. Degene die de grootste vis vangt, krijgt een extra prijs. Strooploop Voor de derde maal wordt zaterdag 11 september de „Langeraarse Strooploop" gehouden. Deze prestatie- loop, die door een Leidse atletiekvereniging wordt ge organiseerd, bestaat uit verschillende afstanden, name lijk 4 en 8 kilometer. Er is ook een wedstrijd over 10 Engelse Mijl (16.090 meter). De start van de loop is om twaalf uur vanaf het Kerkplein te Langeraar. Tot voor een half uur voor de start kan worden ingeschreven voor drie gulden vijftig per persoon. Iedere deelnemer ontvangt een herinneringsmedaille, terwijl door de Langeraarse middenstand fraaie naturaprijzen worden gegeven. Fietstocht De Nederlandse Rijwiel Toer Unie en de Zuid-Hollandse VVV's zetten zaterdag een provinciale fietsdag op. Er zijn 28 startplaatsen verspreid over heel Zuid-Holland, zodat men in zijn directe omgeving van start kan gaan. De af standen bedragen zo'n 30 a 40 kilometer. De routes zijn uit gezet door leden van de NRTU. Deelname staat open voor iedereen, doch ouders wordt aangeraden kinderen jonger dan 12 jaar zelf op de fiets mee te nemen. De deelnemers kunnen zaterdag 11 september tussen negen en een uur starten. Men dient voor vijf uur weer terug te zijn. De lief hebbers kunnen zich inschrijven bij de VVV-kantoren in Zuid-Holland. Daar kan men ook verdere informatie krij gen. Men kan onder meer starten bij: TC De Tol in Leid schendam TC De Bollenstreek in Lisse, de VVV in Hille gom, VVV in Katwijk. Swifttoer in Leiden, VVV in Noordwijk en de VVV in Noordwijkerhout. Plein 68 In de Hazerswoudse jeugdsociëteit Plein '68 treden za terdag twee popgroepen op. Hoofdschotel is het optre den van Fair Play uit Alphen aan den Rijn. Deze groep staat op het punt een lange toernee door Duits land te maken. In het voorprogramma speelt Respecta ble uit Hazerswoude. De optredens beginnen om half negen. Leden vergadering Hockeyclub „Alkemade" houdt morgenavond een algeme ne ledenvergadering in de aula van de Jozephschool, Pas toor Onelplein, Roelof arendsveen. De vergadering begint om half acht. Behalve senioren zijn ook junioren van harte welkom. Zij hebben echter geen stemrecht. Ruilcontactavond Postzegelruilvereniging „Alkemade" houdt morgen avond haar maandelijkse ruilcontactavond in Dorps huis „De Alkeburcht" in Roelofarendsveen. Tijdens deze bijeenkomst zijn inlichtingen te krijgen over de rondzenddienst, die ook in omliggende plaatsen func tioneert. Open huis De Leidschendamse brandweer houdt ter gelegenheid van de Nationale Brandweerdag zaterdag open huis in de ka zerne aan de Plaspoelstraat. Afhankelijk van de weersom standigheden zullen demonstraties plaats hebben en zelfs voor de allerkleinsten heeft de brandweer een verrassing, zaterdag tussen tien en vier uur. Spryng en Maribelle De groep Spryng en Maribelle treden zaterdag 11 sep tember op in de Schakel in Langeraar. Het repertoire van de groep bestaat uit werk van zowel Creedence Clearwater Revival als Linda Rondstadt. Binnenkort verschijnt hun eerste lp For AU Seasons", waar enke le eerder verschenen singels van de groep op staan. Het optreden in de Schakel begint om negen uur. De zaal is open om half negen. ET INGANG DEZE MAAND tfWIJK Naast de gedrukte informatie in boeken, .ischriften en kranten beschikt de hoofdbibliotheek t ingang van deze maand ook over een collectie au- -visuele materialen. Het gaat hier om dia-series over groot aantal informatieve onderwerpen en geluids- settes met actuele radioprogramma's. Iedereen die de bibliotheek staat ingeschreven kan van deze *uwe collectie gebruik maken. bibliotheek verwacht met het beschikbaarstellen van de lio-visuele materialen een nieuwe groep gebruikers te be ken. Gedacht wordt met name aan personen die om wat >r reden dan ook niet zijn ingesteld op het verwerken van ormatie op gedrukt materiaal. Daarnaast is de nieuwe col- tie bijzonder geschikt om gebruikt te worden op scholen, gespreksgroepen, maar ook voor zelfstudie. Behalve on- werpen als bijvoorbeeld energie, godsdiensten, alcoholis- en werkloosheid zijn ook talencursussen en prentenboe- i in dia-vorm aanwezig. Alle diaseries kunnen in de bi- otheek worden ingezien met behulp van lichtbakken. LISSE De gemeente Lisse is van plan de onroerend goed belasting voor 1983 met niet meer dan vijf procent te ver hogen. Aanvankelijk leek het erop dat een verhoging van 10 procent nodig zou zijn om de begroting rond te krijgen. Door een onverwachte hogere uitkering uit het gemeente fonds meent het gemeentebe stuur (met het nodige voorbe houd) dat een verhoging van vijf procent voldoende is. nog ruimte voor een potje van ruim drie ton voor onvoorzie ne uitgaven. Dessalniettemin staat de begroting in het teken van teruglopende inkomsten en de daaruit voortvloeiende bezuinigingen en verhogingen van diverse belastingen. Zo wordt de hondenbelasting van 60 naar 65 gulden verhoogd en ondergaan de reinigingstarie ven een forse stijging van 14 procent. De kosten van leges en rechten stijgen met vier procent evenals de bijdragen voor het schoolzwemmen en het gebruik van de gemeente lijke gymnastieklokalen. Medio 1983 hoopt het gemeen tebestuur het nieuwe raadhuis, waarvan de bouwkosten op ruim 13 miljoen worden ge schat, in gebruik te nemen. Voor wat de woningbouw be treft staat Lisse er niet al te rooskleurig voor. Het toewij zingsbeleid van het rijk staat de gemeente niet toe al haar plannen ten uitvoer te bren gen. Het bouwprogramma voor 1983 en 1984 vermeldt de bouw van 375 woningen waar onder 69 koopwoningen in de vrije sector. Daarentegen is de behoefte aan woonruimte ge stegen. Op 1 juli stonden 1047 woningzoekeneden ingeschre ven, een stijging van 174 ten opzichte van vorig jaar. De wachttijd voor een woning be draagt nu ongeveer vier jaar. Het aantal verzoeken om aan vullende huursubsidie stijgt voortdurend, zo wordt ver meldt. Plannen om een Weste lijke omleidingsweg aan te leg gen zijn in voorbereiding. Integratie De integratie van kleuter- en lager onderwijs geniet, vooral voor wat de huisvesting be treft, de nodige aandacht. Naar wordt verwacht kan eind van dit jaar worden begonnen met de nieuwbouw van de gerefor meerde kleuterschool en de uitbreiding van twee lokalen. De integratie van de CNS kleuter- en lagereschool moet nog op gang komen terwijl het samengaan van de St. Willi- brordschool en de Mariën- burchtschool in een ver gevor derd stadium is. Met de initia tiefnemers van de Jenaplan school wordt druk overlegd voor wat betreft de huisves ting. Aan het eind van dit jaar krijgt de' raad het sociaal-cul tureel plan, waarvoor reeds twee maal om uitstel werd ge vraagd, voorgelegd. Het colle ge van b en w overweegt op nieuw de subsidies op het inle veren van oud papier af te schaffen. In 1983 zal ook het bouwrijp maken van Vreewijk worden aangepakt. Bovendien zijn in het plan opgenomen de herziening van plan centrum, herstraten Blokhuis, de her profilering van de Kanaal straat. de herindeling van sportpark Noord en de aanleg van een wielercircuit. NOORDWIJK De Stichting Kulturele Aktiviteiten Noord- wijk (SKAN) opent zaterdag 11 september het nieuwe sei zoen met een kindervoorstel ling. Kindertheater Poki, Piko en meneer Jan brengt vanaf twee uur de voorstelling „Een circus van niks". De kindertheatergroep bestaat uit Jan Brandsma, Ton Don ker en Pieter de Jong. De laat ste twee schrijven de teksten. Jan Brandsma is verantwoor delijk voor de muziek. De drie clowns werken op de Dr. Mr. Willem v.d. Bergstichting. Al eerder traden zij voor SKAN op met de programma's „Is het nou eindelijk stil boven?" en „Getsie, een kwal". In „Een circus van niks" wil len de twee clowns Poki en Piko en de tovenaar meneer J^n een circus béginnen. Ze staan echter voor het grote probleem dat ze geen enkel circusnummer kennen. Samen met het jeugdige publiek pro beren zij zaterdag 11 septem ber dit probleem op te lossen. Kaarten voor de voorstelling zijn te krijgen bij; VVV- Noordwijk, De Grent, boek handel Van der Meer, Vuurto renplein, drogisterij De Ko ning, Rederijkersplein, siga renmagazijn Vink, Wiihelmi- nastraat en boekhandel Hoek, Herenstraat in Voorhout. Tele fonisch zijn kaarten te reser veren: tel 01719-12937. De kaarten kosten vijf gulden. SKAN-begunstigers betalen drie gulden vijftig. Provincie verwerpt bezwaren woonflat Gaarmeesterstraat LEIDERDORP De woon kazerne voor één- en twee persoonshuishoudens aan de Gaarmeesterstraat in Leider dorp mag er komen voor wat betreft de provincie. De be zwaren van de omwonenden zijn door Gedeputeerde Sta ten verworpen. De bezwaren van de omwo nenden waren in feite gericht tegen het bestemmingsplan Gaarmeesterstraat, waarvan de woonflat het belangrijkste onderdeel is. De indieners van het bezwaarschrift vrezen dat de toekomstige bewoners van de woonkazerne, die 63 wo ningen omvat, overlast zullen veroorzaken. Ook zijn zij van mening dat het gebouw te massaal van opzet is en niet past in de wijk. De provincie vindt dat het gebouw, dat een maximale hoogte van 12 meter heeft ver genoeg van de overi ge bebouwing afligt. De vrees van de omwonenden ten aan zien van toekomstige overlast door jeugdige flatbewoners wordt door de provincie niet gedeeld. Met de gemeente Lei derdorp zijn GS van mening dat er voldoende parkeerruim te is voor eventuele auto's van de flatbewoners. Bovendien staat vast dat de toekomstige huurders niet alleen jongeren zullen zijn. De provincie stelt dat het belang van de volks huisvesting in dit geval het zwaarst weegt.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5