rVD juicht in jomvol casino renuanceerd beleid meer dan ooit nodig )pperbeste Stemming bij CDA D'66 lach t als boer met kiespijn Uitbundige PvdA be jubelt Jopie 1CRANTWOORDELIJKHEID DRAGEN NU VRAAGT TROUWE KIEZERS „Hoe gaat het nouveider,na de verkiezingen?" cjcaiu mmmmnw i n n i i li H ■rTiri 80,- Sb tfNËNLAND leidse courant donderdag9september 1982 pagina is iepartners Agt en ZWOLLE „Zo Henk, kom je je laatste geld als minister halen?". D'66-mi- nister Van Mierlo gaf zijn collega en partijgenoot Zeevalking een vriend schappelijk schouderklop je. De aangesprokene lachte als een boer met kiespijn. Zoals de meeste aanwezigen op de samen komst van de Democraten in de Zwolse discotheek- bar De Harmonie. „Ach, je moet maar denken: Het krankzinnige avontuur is weer begonnen", sprak D'66- senator Vis, terwijl hij hoofd schuddend op Van Mierlo af stapte. „Ja, ja", antwoordde Van Mierlo flauwtjes glimla chend. „Maar de vorige keer pakten we er een kabinet uit". Voor de goede verstaander was het duidelijk waarop de Democraat-van-het-eerste-uur doelde: de formatie van het kabinet-Den Uyl in 1973, toen D'66 na een verlies van vier zetels nog maar zeven Kamer zetels bezette en nochtans re geringspartij werd. D'66 berustte uiteindelijk in de nederlaag, die algemeen har der was aangekomen dan men aanvankelijk had gedacht. Toch waren er ook veel ui tingen van diepe teleurstelling te horen: „Nederland neigt naar rechts". „Het is triest, heel triest". „Zo erg had ik het niet verwacht". „Wij zijn ver worden tot klein links, potver dorie". Voorman Jan Terlouw trekt een parallel met een bokser die in de hoek van de ring staat, om vandaar zeer sterk terug te komen. Over de klappen die Terlouw, getuige de verkiezingsuitslag, van zijn opponenten heeft gehad, zegt hij: „Lijsttrekkers hebben de glorie als zij winnen en de smaad als zij verliezen". Het bier vloeit ondertussen rij kelijk in De Harmonie. De handtekeningen van D'66-mi- nisters zijn verworden tot gë- willige objecten voor verzame laars. 2,5 enstaande beschouwing over de politieke stjg olgen van de kamerverkiezingen is van de id van dr. W. Albeda, minister van Sociale ;|cen in het kabinet Van Agt/Wiegel (1977 thans lid van de Eerste Kamer voor het A en hoogleraar te Maastricht. Dr. Albeda moveerde op het proefschrift: „De rol van vakbeweging in de moderne maatschap- Hij was voor zijn ministerschap secreta- van de christelijke vakcentrale CNV en igleraar te Rotterdam en Delft. door dr. W. Albeda, oud-minister van Sociale Zaken een slechte tijd voor ver- ngen. Tenminste wat be zittende regeringspartij- de Arbeid dan waar de scheidslijn ligt met de VVD. stabiel en de VVD zit nu reeds een aantal verkiezingen in de -0-r --lift- Dat laatste lijkt mij een )e recessie is hardnekkig trend, die zich doorzet. In de 't middel ertegen is nog hele westelijke wereld wil Gloeiende oortjes men in deze recessie naar meer economische vrijheid en minder staatsbemoeienis. Men ziet de recessie vooral als het failliet van de sterk geregle menteerde welvaartsstaat. Dit punt staat daarmee duide- gevonden. Dat kan de kie- onstateren en de oppositie dat gebruiken. Verant- Jlaten delijkheid dragen nu 1982 ;t trouwe kiezers, die het ;ericht houden op de uit- ipunten van de partij men over kabinetsformatie spreekt. Op deze trend kon Den Uyl reageren met een fraaie versimpeling, die zijn oude achterban weer wist te mobiliseren. Het CDA moet hierop meer genuanceerd rea geren. Er zijn nu eenmaal ele menten in de welvaartsstaat, die zich voor correctie lenen. Dat betreft niet alleen maar de hoge kosten. Het betreft óók de spreiding van de verant woordelijkheden. Maar een antwoord dat mensen enthou- er. De "spectaculaire groei siasmeert en mobiliseert heeft de VVD weerspiegelt het het CDA nog niet gevonden. Dat antwoord moet naar mijn gevoel tot een meer indringen de discussie binnen het CDA gaan leiden. Daarbij moet de vraag betrokken worden, hoe het komt dat er zoveel grens verkeer is met de VVD. Uit de analyses blijkt dat ook thans weer het geval te zijn geweest. Veel CDA-kiezers kijken meer naar rechts dan naar links. Op n en die zich niet in de laten sturen door de ge- kelijkheid van het opposi- oeren. ink dat dit een verklaring udt van de sterke achter- D'66 en de eigen- elatieve stabiliteit van het Het herstel van de Partij de Arbeid sinds dit voor heeft meer te maken met lucht van D'66-leden naar oude thuishaven dan met eloofwaardigheid van de als tijdelijke regerings- igen der kiezers naar de e en duidelijke oplossin- die er helaas niet zijn. zou de moeite waard zijn omen tot een analyse op iets langere termijn. Dan blijken dat D 66 het itoffer is van het gebrek vaste kiezers, die ook in moeilijke tijd trouw blij- De Partij van de Arbeid Ie VVD profiteren daar- de een of andere manier we- ze zich verbonden lijk op de agenda, wanneer De Partij van de Arbeid langere termijn gezien ten CDA-kiezers beter wat hen scheidt van de Partij van Wij komen nu de volgende fase binnen, die van de kabi netsformatie. Gemakkelijke kabinetsformaties komen in Nederland nauwelijks voor. De toch weer krachtige positie van de Partij van de Arbeid staat er borg voor, dat het for- matiespel menigeen weer gloeiende oortjes zal bezorgen en dat het de beeldbuis nog wel even kan vullen. Toch is er weinig twijfel mogelijk aan de noodzaak van een snelle formatie. Dit najaar moeten er snel spijkers met koppen ge slagen worden met betrekking tot dé begroting voor 1983. Alle hulde voor de slagvaar digheid van het interim-kabi net, maar ik kan mij voorstel len dat de opvolgers van de le den van dit kabinet (en wie weet sommige leden zelf) hier en daar nog wel wat zouden willen bijspijkeren. Daarbij komt dan nog, dat dit najaar naar mijn gevoel de tijd rijp is voor een fundamenteel ge sprek met de sociale partners over de situatie van 1983, maar ook over die van de daarop volgende jaren. De plannen van CNV en FNV, die overigens niet geheel spo ren met de gedachtengang van de drie grote partijen, tonen een redelijke mate van realis me en een bereidheid tot of fers, die er tot nu toe niet in die mate was. Zo ooit dan moet nu geprobeerd worden de langjarige afspraak te maken, die nodig is om ons land uit de put te trekken. Men mag ook vaststellen, dat uit de verkiezingsuitslag naar voren komt, dat in brede lagen van de bevolking een beleid, dat zich vooral kenmerkt door matiging en bezuiniging, wordt aanvaard. Dat geldt na tuurlijk voor de kiezers van de huidige regeringspartijen, die voorstellen voor '83 formu leerden, die er niet om liegen. Het geldt evenzeer voor de zo sterk groeiende VVD. Tenslot te is het zo, dat ook de Partij van de Arbeid, zij het met een belangrijke nuance, die bereid heid in het vaandel had ge schreven. Draagvlak Kan men nu deze twee gege vens met elkaar in verband brengen? De tijd, waarin de term „maatschappelijk draag vlak" het goed deed, ligt ach ter ons nu de Partij van de Ar beid zo weinig waar maakte van de veelverkondigde stel ling, dat slechts een kabinet met die partij er in tot goed overleg met de vakbeweging kon komen. Het argument, dat het CDA met de Partij van de Arbeid moet samenwerken omdat anders het Centraal Overleg zo weinig kansen krijgt, komt niet meer zó sterk over. Zou er daarom niet veel voor te zeggen zijn om, zo snel de onvermijdelijke procedures het mogelijk maken het (CDA/VVD/D'66)-kabinet te construeren? Ook de blijvende tegenstelling tussen het CDA enerzijds en de Partij van de Arbeid anderzijds over het al of niet bereid zijn ooit nieuwe kernwapenen te plaatsen, wijst in die richting. Tenslotte moe digt de ervaring van het cen trum-links kabinet een herha ling nauwelijks aan. Alle richtingwijzers schijnen wat dit betreft dezelfde rich ting aan te duiden en het lijkt niet uitgesloten, dat die rich ting dan ook wordt ingeslagen. Een stabiele meerderheid en een duidelijk beleid verdienen duidelijk de voorkeur boven een soort permanente kabi netsformatie (crisis). Genuanceerd beleid Toch blijft er voor mij één punt dat tot terughoudendheid noopt. Dat ene punt is het pro gram dat het nieuwe kabinet moet dragen. Met name op het sociaal-economisch terrein is duidelijkheid onvoldoende ga rantie voor een goede uit komst. Eenzijdigheden zijn nu eenmaal duidelijk; een genu anceerd beleid is niet altijd ge makkelijk over te brengen. Toch denk ik dat er meer dan ooit een genuanceerd beleid nodig is. Een beleid dat moe dig genoeg is om de maatrege len te nemen, die ons stelsel van sociale zekerheid betaal baar te maken en onze wel vaartsstaat houdbaar. Een be leid dat inkomensmatiging weet te realiseren in goed overleg met de sociale part ners. Een beleid dat tegelijker tijd de poging wil wagen om de neergaande economische spiraal te doorbreken. Een be leid, dat de gezondheid van de marktsector als eerste opgave ziet, maar dat tegelijkertijd de werkloosheid verzacht door economisch haalbare maatre gelen voor verdeling van werk. Het lijstje is simpel neer te schrijven. De uitwerking er van is bijzonder moeilijk. De combinatie van partijen die dit genuanceerde pakket weet te realiseren, zal mijn zegen heb ben. Het CDA zou zich tot op gave moeten stellen zich als volkspartij in te zetten voor zo'n moeilijk maar noodzake lijk beleid. Zolang VVD en Partij van de Arbeid elkaar uitsluiten, is het oordeel van het CDA daarbij immers door slaggevend. Reden te meer om (hoezeer bij de kabinetsforma tie haast is geboden) niet te ge makkelijk en te snel de voor de hand liggende combinatie te kiezen. ADVERTENTIE In het nieuwe Boek van de Maand „Politiek" wijzen Henk van Hoom, Fred Ver bakei en Ton Planken ons de weg door het politieke doolhof. Op dezelfde heldere en onthullende wijze waarop zij dat voor Den Haag Vandaag hebben gedaan. Een amusant en leerzaam boek, 160 pagina's dik.Veel mentaire fotografie. T/ m 25 september f 26.50. Daarna f 45.-. (Echter zolang de voorraad strekt.) Een tevreden Joop den Uyl en zijn vrouw Liesbeth bij hun partijgenoten in Amsterdam. DEN HAAG De bom melding legde op het uit bundige PvdA-feest in „De Meervaart" in Am sterdam weliswaar een domper maar getemperd kon de feestvreugde toch niet meer worden. Toen iedereen in alle rust naar buiten was geloodst („Het is ergerlijk", bromde Ien Dales), werd besloten het feest in een andere lokali teit, „De Populier", voort te zetten. Had Max van den Berg kort voor de melding niet uitgeroe pen dat „de PvdA nu de lei ding zou nemen?" En had voorman Joop den Uyl niet gezegd dat „zich een wonder had voltrokken?". Immers nog in maart van dit jaar bij ver kiezingen voor de Provinciale Staten leed de PvdA een schrikbarend verlies. In vijf maanden tijd wist de partij dat om te zetten in winst; zo'n gro te winst zelfs dat de PvdA zich weer de grootste partij van het land mag noemen. „Dat is in Nederland niet eerder ver toond", riep Den Uyl, met de onafscheidelijke Liesbeth aan zijn zijde. Een stampvolle „Meervaart" schalde „Jopie, Jopie". Den Uyl straalde. „Het spreekt vanzelf dat de VVD, die de grote winnaar is geworden bij de formatie van een nieuw ka binet betrokken moet worden, maar dat geldt ook voor de PvdA". Opnieuw een immens applaus en alweer het gescan deerde „Jopie, Jopie". Zelden zullen uitslagen van Kamerverkiezingen bij PvdA- 'ers tot zoveel emoties geleid hebben als woensdagavond. Toen de eerste prognoses en uitslagen op een levensgroot scherm verschenen en het er naar uit zag dat het CDA de grootste partij zou worden, was de verslagenheid groot. Om precies kwart voor negen ver anderde alles. De PvdA de grootste? Verwarring en onge loof. Nieuwe uitslagen. Het ge juich nam toe. „De Meervaart" stroomde in korte tijd vol, stampvol werd het er zelfs. „De Havenzangers", door de PvdA uitgenodigd om de bij eenkomst op te luisteren, pak ten hun muziekinstrumenten. Oerdegelijke en deinende smartlappen als „Oh, heide roosje", „Tulpen uit Amster dam" en „Kleine Greetje in de polder" overstemden Koos Postema en Ad Langebent vol ledig. Liesbeth den Uyl, nu zeker van de overwinning, komt uit de zijkamer te voorschijn. Ie mand drukt haar een bos rode en witte bloemen in de arm, anderen vallen haar om de hals. Even later verschijnt Joop zelf: „Vandaag is het de dag van herstel. Een regering met of zonder PvdA zal reke ning dienen te houden met een gegroeide, zelfbewuste en herstelde PvdA. De mensen hebben herkend waar de PvdA staat. We zijn terug in de wedstrijd". ADVERTENTIE v.' 'drzmkn JJ.-j.1l. nrnrn- SLJLilAillLLÏLJJ Er7rmni EAV11EJ onze parlementaire re dactie) IECHT De uitslag Maastricht, één van weinige grote steden, het CDA winst heeft oekt, ontlokte de in Utrechtse Jaarbeurs- ouw verzamelde chris- democraten gister- nd toch nog een ap- dan toe was de sfeer uiter mate mat geweest. Pas later in de avond begon de zaal zich wat meer te vullen en gaven ook de wat meer prominente CDA-politici, zoals voorzitter Bukman, minister Deetman en staatssecretaris Van Zeil, acte de présence. Een vermoeid ogende Van Agt deed pogin gen om vanaf de katheder zijn optmimisme op het publiek over te dragen: „Beste mensen, het is goed om te constateren dat hier een opperbeste stem ming heerst..." en: „Wij zijn niet ontmoedigd, wij gaan door!". Geen wonder, de NOS- camera's zijn operationeel en dan moet het wondje, dat deze partij toch heeft opgelopen, even worden afgedekt. In nauwelijks verhulde ter men wijdt de CDA-leider het verlies van zijn partij aan de opstelling van de loyalisten: „Zij hebben de laatste tijd de indruk gewekt als zou het CDA geen eenheid zijn". Met een opvallend luid applaus worden zijn woorden ontvang- in onze parlementaire re dactie) N BOSCH Een heu- bom-melding heeft de jerwinningsroes van de fD gisteravond niet inen temperen. Toen „bomvol" Casino in 2 tl Bosch kort na half 31 geheel moest worden j truimd vanwege een lding dat er ergens een ilosief verborgen zou jen, had een stralende laan voerder Ed Nijpels uist een kwartier van de toejuichingen in ont- igst genomen. pels had zich net in een art vertrek genesteld om i korte persconferentie te ven, toen zijn enthousiaste 'hang plotseling over het vóór het Casino gelegen plein hoste, begeleid door de onaf scheidelijke boerenhoempa op klompen, waarmee de libera len op 26 mei 1981 bijna even enthousiast en ook al in het Bossche Casino de oppositie- banken in waren gehost. Maar bom-melding of niet, voor de VVD kon de avond niet meer stuk. Nadat bij het vinden van een verdacht uitziend voor werp ook de persconferentie van Nijpels in allerijl moest worden opgebroken, werd de succesvolle lijsttrekker als een paus letterlijk op handen en schouders naar zijn auto ge dragen, om naar de NOS-stu- dio in Hilversum af te reizen. Daarvóór had de VVD-leider zich uitvoerig laten huldigen door zijn aanhang. Een gescan deerd „Edje, Edje" en „VVD, VVD" van een opvallend jeug dig, maar toch veelal in keuri- gej blauwe blazer, grijze broek en degelijke blouse-en-rok- combinatie gestoken aanhang, maakte hem het spreken erg moeilijk. De boerenhoempa liet zich evenmin onbetuigd en begeleidde de uit volle borst gezongen carnavalstopper „Zo'ne goeiè hebben we nog nie gehad", als was het een nieuw VVD-partijlied. Ed Nijpels' twee bossen chry santen omvattende armen zwaaiend in de lucht, liet het met een hoogrode kleur over zich heenkomen. Een beetje „beduusd door de geweldige uitslag van de VVD" sprak hij van een „historische dag, waarin bijna 1 op de 4 Neder landers liberaal had gestemd". Met van emotie bijna over slaande stem dankte de lijst trekker met name hen, die voor het eerst in hun leven op de VVD hadden gestemd, en die, zoals hij het formuleerde, „het daar best een beetje moei lijk mee hebben gehad". Twee vertegen woordigers van klein links: CPN- lijsttrekker Ina Brouwer en haar collega Fred van der Spek van de PSP, de eerste minder succesvol dan de laatste. Cathy Ubels (r) van de Evangeli sche Volkspartij kondigde aan bij het werk in de Kamer veel con tact te zullen houden met Ria Beckers van de PPR. 't Ruige katoen: broek body-OA P^warmerOiI"

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15