In mediabeleid móét de pers de overheid een zorg zijn W SER: Chips tegenhouden kost nog meer banen Beurs van Amsterdam Neem geen risico, voor krant bestaat geen alternatief IONOMIE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1982 PAGINA 11 «we kansen ir scheepsbouw HAAG De scheepsbouw in ons crijgt nieuwe kansen dank zij een egel van minister Zeevalking eer en Waterstaat), die een ver ing inhoudt van de richtlijnen je grote en kleine handelsvaart, die verandering wordt het moge- it reders met langere schepen mo- aan in de categorie kleine han- lart. Daardoor hoeft men niet zo nensen aan boord te hebben als in ote handelsvaart, hetgeen uiter- kostenbesparend werkt. In psbouwkringen wordt verwacht len daardoor orders voor dertig 'en tegemoet kan zien, hetgeen werk betekent voor ongeveer 30 ui Ie Zui rgen en Pli bij A rwacl faami :ev„> IJsselcentrale gaat particulieren met windmolens subsidiëren ZWOLLE De IJsselcentra le. die een groot deel van Oost- Nederland van elektriciteit voorziet, is van plan subsidie te geven aan particulieren die zelf met een windmolen elek triciteit opwekken. Een defini tieve beslissing is nog niet ge nomen, maar het ligt in de be doeling dat de eigenaren van windmolens die elektriciteit leveren aan het net van de IJsselcentrale meer subsidie krijgen dan de molenaars die dat niet doen. Etentje buiten de deur wordt binnenkort duurder DEN HAAG Het eten bui ten de deur. een overnachting in een hotel en een drankje in het café worden binnenkort hoogstwaarschijnlijk duurder. Minister Terlouw van Econo mische Zaken neemt op zeer korte termijn namelijk een be slissing over de maximaal toe gestane prijsverhoging in de horeca-sector. Een woordvoer der van zijn ministerie heeft dit gisteren bevestigd. Hoeveel de prijzen zullen stijgen kon hij niet zeggen. De horeca-we- reld houdt echter rekening met ruim zes procent. VS aantrekkelijk voor olieconcerns NEW YORK De internationale olie concerns richten hun activiteiten steeds sterker op de Verenigde Staten omdat daar voor het eerst sinds tientallen jaren meer aan de olie- en gaswinning te ver dienen is dan in andere landen. Tot deze conclusie komt het vakblad Petroleum In telligence Weekly (PIW) op grond van een analyse van cijfers van de Ameri kaanse beurscommissie, de Securities and Exchange Commission. De winst die de grote concerns maken bij de exploratie en winning van olie in de VS is gestegen van gemiddeld 3,40 dollar per vat (van 159 li ter) in 1980 tot 4,28 dollar per vat in het afgelopen jaar. De winst bij activiteiten in het buitenland is daarentegen gedaald van gemiddeld 4.19 dollar per vat in 1980 tot 3,97 dollar vorig jaar. Belgisch disconto verlaagd BRUSSEL In België is het officiële bankdisconto verlaagd met een half pro cent tot 12,5 procent. Drie weken geleden werd een verlaging van 13,5 tot 13,0 procent van kracht en drie weken daarvoor werd een verlaging van eveneens een half procent ingevoerd. De centrale bank gaf telkens de koersont wikkeling van de Amerikaanse dollar ten opzichte van de frank en de gang van za ken bij de rentetarieven voor kortlopend kapitaal als redenen voor de maatregel op. Het beleid is erop gericht de rentetarieven in Belgie zo laag mogelijk te houden. Ditmaal noemt de bank als argument voor de verlaging het feit dat de Belgische frank zich op de wisselmarkt goed houdt. uitaten irnatio-Müller jaar negatief osbouTERDAM Internatio- I er NV heeft in de eerste van dit jaar een nettover- eleden van 7,3 min. In fde periode van vorig jaar nog ƒ3,6 min verdiend, 'concernleiding verwacht weede halfjaar geen ver- Pali'ng van bédrijfsresul- ivisie handel eindigde in cht van de huidige econo- °hfo ie omstandigheden niet P a vredigend. De divisie '®port heeft zich als geheel a weten te handhaven. Dit 1 °nks de negatieve invloed de stakingen in de haven a" Rotterdam begin dit jaar, de concernleiding. Begin werkten er rond 15.800 en bij Internatio-Müller. lantal zal naar verwach- eind dit jaar zijn terugge- icdiii 11 tot c'rca 13-000. Bij deze emds n'n& Personeelste* s ing in verband met de af- ig van Broekhoven begre- Bij DRU, Etna en Daalde- tullen eind dit jaar in to- p 500 a 600 arbeidsplaatsen verdwenen. De produktie ,tna in Breda wordt hele- overgeheveld naar DRU lift. havir bescheiden n d*itief resultaat 'ELVEEN Na aftrek •zichtjonder meer 1,2 :nln. aan janisatiekosten, die vorig ïoudAiit bijzondere baten kon- Rijil.worden bestreden, heeft internationale groothan- [roep Otra in de eerste van dit jaar een netto- t behaald van 23.000 te- 'i'acc'f- f 1-10 min. in de eerste zes Zjg||nden van 1981, zo heeft halve I >edrijf bekendgemaakt. De als voet daalde in het eerste in i8 jaar met 3 pet. tot 506,7 De Pr^tra verwachl dat ook in ïn 14. tweede halfjaar de bijzon- Bezi lasten en de reorganisa- neer jsten gedekt kunnen wor dend ^et bedrijfsresultaat. 5P°CC de jaarafsluiting zal nog oektiji den ingegaan op mogelijke dagei nciële consequenties van 00 osmaking van Otra uit het eren6 onder geSane OGEM-con- 15'u' nst Deli bezi angrijk lager 20.3c li. aiklTERDAM De winst de NV Deli-Maatschappij it en tabak) is in de eerste eenza tnaanden van dit jaar be- achi I [rijk achtergebleven bij die r dezelfde periode van ULF 1. Het nettoresultaat be- W ;g 33 miljoen tegen 5,8 30 'u oen in 1981. De totale om- Ji nam in het eerste halfjaar inde van 860,3 miljoen tot d- 51,1 miljoen. Deli verwacht, de uitkomsten van het 15-10 ede deel van dit jaar bij die g belt ir de eerste zes maanden 30 len achterblijven, al denkt 1®n niet in de rode cijfers te ;te hc nen* leepjeswol breidt in buitenland .ENENDAAL - NV Ko- )0 u. iklijke D.S. van Schuppen Sticht heepjeswol en Jago-sjaals) nuraj ft haar positie versterkt ir verdere geografische eiding van de activiteiten, is bereikt door het aangaan EF®j i een joint-venture voor de 'm'1 iduktie van scheepjeswol in Btuw-Zeeland, de vestiging Ou i een dochteronderneming i4.ojde VS en het afsluiten van exclusieve verkoopove- Xpoi nkomst in Groot-Brittan- 0-15 De maatschappij heeft dit rd. 0 tendgemaakt, vooruitlopend aM het op 5 oktober te versch ij- jaarverslag. Van Schup- verwacht dit jaar overi- ns een omzetstijging -van 10 l Verder bestaat het ver- iuwen dat de rentabiliteit n de vennootschap verder I kunnen worden verbeterd inst 1981-82 ƒ87.000 tegen verlies van 1,2 min in jaar daarvoor). rins Dokkum it rode cijfers OKKUM - Prins NV (tuin- Wwkassen. prefab gebouwen 1 vangrails) verwacht dit jaar or het eerst sinds vijf jaar en verlies te lijden, zo blijkt t een mededeling van de on tneming. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De op mars van de micro-elec- tronica (chips) zal onge twijfeld werkgelegenheid vernietigen, maar zij le vert ook nieuw werk op. Het tegenhouden van de stormachtige automatise ring zou Nederland op een dusdanige concurrentie- achterstand plaatsen, dat daardoor nog meer werk gelegenheid verloren zal gaan. Deze opvattingen kon men gisteren horen in de SER-commissie Raad voor de Arbeidsmarkt, waar ook nog werd opge merkt, dat de automatise ring geleidelijk moet ge beuren om de sociale ge volgen ervan te kunnen opvangen. De discussie ontstond naar aanleiding van de resultaten van een onderzoek van de raad over de toekomstige in vloed van de chips op de werkgelegenheid. Een veel te beperkt onderzoek, zo was de algemene mening, maar de minister van Sociale Zaken had niet om meer gevraagd en ook niet voor meer geld be schikbaar gesteld. Aldus kwam men niet aan de weet, wat de automatisering tot nu toe aan banen heeft gekost, hoeveel nieuwe banen erdoor zijn ontstaan en hoeveel door de nieuwe mogelijkheden nog zullen ontstaan. De uitslag van een optelling van sectorsgewij- ze verwachtingen was een verlies van 12.000 arbeidsjaren per jaar in de eerstkomende acht jaren, zeg maar zo'n 100.000 volle banen tot 1990. Van werkgeverszijde werd op gemerkt, dat de computers ook werk verschaffen, zeker op den duur. Maar ook nu al, zo als bankman drs P. Kuipers betoogde, want in het bankbe drijf verdubbelde het aantal werknemers in de laatste jaren onder meer omdat er meer diensten aan het publiek kon den worden aangeboden. En volgens mr. J. poliander kun nen dank zij de ontwikkeling van de electronica geheel nieuwe bedrijven ontstaan. Dank zij de chips kan de effi ciency en de produktiviteit worden opgevoerd, zodat Hol lander het mogelijk achtte om te zijner tijd werktijdverkor ting in te voeren. De heer W. Ruijgrok vond het lance ren van dat cijfer van 100.000 dan ook maar niets. Het heeft, meende hij, de schijn van exactheid, maar er is slechts een klein hoekje van de zaak belicht en dan nog schatten- derwijs. De automatisering moet door gaan willen we overleven, zei den de werkgevers. „De tijd van de actie „verkreukel de ponskaart" is voorbij", zo werd gezegd, op den duur komt het allemaal wel goed. De vakbe weging reageerde minder jui chend. FNV'er J. H. ter Horst vergeleek de voorspellingen met wat de kerken vroeger zeiden: Accepteer de aardse armoede maar. in het hierna maals wordt het veel beter. En CNV'er P. Hazenbosch stelde, dat men wel rooskleurige voorschriften kan schilderen, maar dat de mensen, die nü met hun gezinnen de dupe worden op die toekomst niet kunnen wachten. Dit wil ook weer niet zeggen, dat de vakbeweging de ont wikkeling zou willen stoppen, al zou dat kunnen. Maar de ontwikkeling moet wel in de hand worden gehouden via overleg tussen werkgevers en vakbeweging over het te voe ren investeringsbeleid ten aan zien van de technologie, aldus Hazenbosch, wat Ter Horst on derschreef. Laatstgenoemde was er niet zo over te spreken, dat het voor de minister be stemde rapport zo positief spreekt over verbetering van de kwaliteit van de arbeid, dank zij de automatisering. Natuurlijk, de veiligheid en gezondheid kunnen worden gediend, de computer kan saai werk overnemen. Maar de praktijk wijst ook uit, dat er vele negatieve aspecten zijn en daaraan zal ook grote aan dacht moeten worden besteed in het overleg „Want het gaat om mensen, niet om een pro- duktie-factor". Iets voor de man die alles heeft De golfspeler wie het er meer om te doen is met golfuitrusting gezien te worden dan de sport te beoefe nen, mag een „spe ciale aanbieding" van een warenhuis in To kio niet onbenut la ten. Hij kan er golfs- ticks en golfballen kopen die met 18-ka- raatsgoud zijn over trokken en met hon derden diamanten bezet en die daarom 1.163.800 dollar per stel kosten. Iemand van het warenhuis zei dat het stel er overi gens niet alleen voor het gezicht was en zondag aanstaande op een golfterrein op zijn sportwaarde zou worden beproefd. Nico Scheepmaker: Prijs voor de Dagblad journalistiek NDP WAARSCHUWT: (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Het is bepaald niet florissant gesteld met de Nederlande dagbladen: de helft van de bedrijfstak zit in of on middellijk bij de rode cijfers. Voorzitter drs. A. A. J. W. Thijssen van de organisatie van krantenuitgevers „De Nederlandse Dag bladpers" heeft vanmiddag in de jaarvergadering dan ook ge waarschuwd tegen ontwikkelingen, die de exploitaties verder kunnen ondermijnen. „Bedenk, dat er voor dagbladen geen al ternatieven bestaan wanneer het erom gaat de democratie zo dicht mogelijk bij de burgers levendig te houden. Het is daarom een plicht elk risico te vermijden". Er zijn in Nederland thans 48 dagbladen, uitgegeven door 23 on dernemingen. die het als hun plicht zien de verscheidenheid te handhaven en uit te bouwen, aldus Thijssen. Daarbij hebben zij een actief persbeleid van de overheid nodig, dat aansluit bij de realiteit. De kranten hebben het thans moeilijk, dit jaar is het advertentievolume al met tien procent gedaald en het aantal abonnementen groeit niet meer. De rendementen zijn zo ge daald, dat de pluriformiteit van de pers ernstig wordt bedreigd. Ten behoeve van rendementsherstel vragen de uitgevers toe stemming voor een jaarlijkse extra prijsaanpassing van een pro cent gedurende vijf jaar. Zij zouden daarbij de vrijheid moeten krijgen zelf uit te maken of zij die gebruiken ift de advertentie- dan wel de abonnementensector. Eén van de redenen voor de slechte gang van zaken bij de kran ten is de opdringende etherreclame. En dan willen kabinet en parlement de STER-zendtijd nog uitbreiden. Thijssen waar schuwde, dat elke STER-gulden méér 55 cent aan de dagbladen onttrekt. Als men de kijkers meer tv-programma's wil bieden is het volgens de NDP dan ook beter om het luister- en kijkgeld te verhogen. Thijssen noemde het opmerkelijk, dat de aanvulling van de middelen voor een non-commercieel omroepbestel steeds vaker wordt gezocht in STER-inkomsten. De NDP-voorzitter hekelde ook het media-advies van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid voorzover die ontwikkelingen in de kabeltv en -radio wil financieren uit re clame. De schade, die aldus aan de pers wordt toegebracht, wordt zwaar onderschat, meende Thijssen. Ook voor de finan ciering van in te voeren lokale kabeltelevisie wordt te gemakke lijk naar de reclamebudgetten gegrepen. Volgens Thijssen moet eerst maar eens worden nagegaan, of de burgers lokale tv wen sen. En dat kan pas blijken als zij bereid zijn ervoor te betalen. Prijs Tijdens deze jaarvergadering werd de Prijs voor de dagbladjour nalistiek 1982 uitgereikt aan Nico Scheepmaker voor zijn ru briek „Trijfels" in diverse Nederlandse regionale kranten. Hij versloeg Peter van Bueren van de Volkskrant en de parlemen taire redactie van Sijthoff-Pers met neuslengte. Dit jaar werd door de jury onder leiding van kamervoorzitter Dolman de cate gorie opiniërende en commentariërende artikelen en onder de loep genomen. DEN HAAG Het rap port, dat de Wetenschap pelijke Raad voor het Re geringsbeleid, na een stu die van bijna drie en een half jaar, heeft uitge bracht over een „Samen hangend Mediabeleid" wordt gekenmerkt door diepgang van beschou wingen over de enorme mogelijkheden, die de techniek in het overbren gen van informatie én amusement thans binnen bereik heeft gebracht. De centrale vraag, die daarbij beantwoording behoeft is in feite: wat is de taak van de overheid? Want het gaat om een advies, gekoppeld aan tal van beleid saanbevelingen, waarmee de Nederlandse regering in de komende jaren een eigen, zelf standig en door de volksverte genwoordiging gedragen over heidsbeleid moet gaan voeren. Met andere woorden: niet alles wat technisch mogelijk is, is ook vanuit de eigen verant woordelijkheid van de over heid wenselijk. Voor die stel ling zijn twee goede redenen aan te geven. Ten eerste: het mediagebeuren, gedrukte en elektronische media, vindt plaats binnen het eigen Neder landse cultuurpatroon. De technische mogelijkheden zijn ondergeschikt aan en niet be slissend voor het te voeren be leid. Ten tweede: in de huidige sociaal-economisch uiterst moeilijke situatie is ook het betaalbaar zijn van nieuwe voorzieningen een mede-be slissende factor. Daarnaast dient te worden be dacht, dat ook de WRR zich er zeer wel van bewust is, dat eenaantal van de nieuwe technieken weliswaar in de praktijk toepasbaar is, maar nog lang niet op grote schaal binnen het bereik van ieder een. Met name waar het gaat om het gebruik van kabelnet ten dient men er zich reken schap van te geven, dat veel netten in ons land nog slechts een beperkte capaciteit heb ben. De nieuwe glasvezelkabel is nog nauwelijks toegepast. Voorwaarde is daarom een vrij grootscheepse vervanging om inderdaad te kunnen stellen, dat de schaarste op de lokale kabel en door de kabel relatief ten einde zal zijn. Voör het ethergebeuren geldt dit pas als het satelliettijdperk inderdaad aanbreekt, hetgeen vanaf 1985 het geval kan zijn. Wezenlijk in het WRR-rapport is de belichting van de media- problematiek vanuit een sa menhangend beleid. Dat bete kent, dat de gevolgen van toe passing van nieuwe technie ken in de elektronische media werden beoordeeld op hun be dreiging voor de gedrukte me dia. de pers. En ik heb het reeds eerder gesteld de ge drukte media en vooral de dagbladen zijn door hun aard het meest geschikt voor de in formatie van de mondige bur ger. Hij kan lezen en herlezen, terwijl de informatie via radio en televisie altijd vluchtig zal zijn en niet opnieuw kan wor den „geconsumeerd". De voor spellingen, die het WRR-rap port in dit opzicht doet, zijn dan ook zorgelijk: het aantal abonnementen op dagbladen zal afnemen en ook de inkom sten van de gedrukte media via advertenties zullen dalen. Voor het beleid van de over heid. dat ik val de WRR Door P. J. A. van der Sanden, mediaspecialist van het CDA in de Tweede Kamer. daarin van harte en met over tuiging bij een „voorwaar den scheppend beleid" moet zijn, betekent dit dat elke be slissing ten aanzien van nieu we media gewogen moet wor den in haar gevolgen voor de gedrukte media. Daarnaast kan ook een structurele verbe tering van de positie van de dagbladpers worden bevor derd door een gewijzigd prijs beleid ten opzichte van abon nementen en advertenties. Voorstellen daartoe liggen reeds bij de minister van eco- nomishe zaken De pers moet dus de overheid een zorg zijn. Het feit, dat de W.R.R. aanbeveelt een „kabel krant" in overweging te ne men, betekent nog lang niet een verbetering van de zeer marginale positie, financieel gezien, van de pers. In dit licht een enkele opmer king ovër de aanbeveling van de WRR met betrekking tot reclame op radio en televisie. De uitbreiding van de STER is door de aanvaarding van mijn motie reeds over acht jaar uit gesmeerd en is gekoppeld aan een compensatieregeling, in dien die nodig blijkt. Maar het doet dan zeer vreemd aan als de WRR voorstander blijkt van financiering van lokale televisie via lokale televisiere clame, terwijl diezelfde raad réclame op lokale en regionale radio afwijst. Deze aanbeve ling is nauwelijks consistent te noemen, vooral omdat televi siereclame natuurlijk veel schadelijker is voor de pers dan radioreclame, gezien de veel hogere tariefstelling. Moet dus in het samenhan gend beleid nadrukkelijk steeds weer de positie van de pers worden meegewogen om wille van een zo rijk mogelijke geschakeerdheid van de infor matievoorziening, in de om roep gaat de WRR ook niet aan die pluriformiteit voorbij. En terecht. Maar ook daar constateer ik in de aanbevelin gen een zekere tegenstrijdig heid. Ik concentreer mijn kri tiek op de stelling, dat het vol ledig programma-voorschrift moet vervallen. Dat zou een heel slechte zaak zijn. want de verscheidenheid naar richting van onze vrije omroeporgani saties blijkt ook uit de keuze van het totale programma- aanbod, inclusief het amuse ment, de quizzes etc. Juist meer ruimte om die eigenheid te kunnen tonen lijkt bij uit breiding van de mogelijkhe den een vereiste. Onduidelijk is nog, maar gron diger bestudering van het ge hele rapport kan misschien wat sluiers oplichten, wat de WRR bedoelt met „het derde programma". Sommigen heb ben dit vertaald met een „der de tv-net". Voorshands ga ik er van uit, dat dit niet is beoogd. Maar dan zou zo'n derde programma niets anders zijn dan een soort verkapte nationale omroep of een twee de NOS. En daaraan lijkt in het geheel geen behoefte te be staan. Voor de „nieuwe diensten op de kabel" opent de WRR mo gelijkheden voor anderen dan de regionale of lokale zendge machtigden, die daarop om roep willen brengen. Abon- nee-tv behoort daartoe en kan inderdaad voorzien in een be hoefte. Dan spreken we dus niet meer over omroep, maar over een geselecteerd pro gramma-aanbod, dat uitslui tend aan abonnees wordt aan geboden. De toegang van uit gevers is dan zeker een aan vaardbare zaak. Een heet hangijzer wordt on getwijfeld de zgn. ontkoppe ling van lidmaatschap en abonnee op een omroepblad. Tot nu toe was daarvoor geen meerderheid in de Kamer aanwezig en afgewacht moet worden of de argumenten van de WRR daarin wijziging zul len brengen. Er staat nog veel meer in het gedegen werkstuk. Grondige studie is noodzakelijk Een standpuntbepaling van het ka binet mag dan ook niet op zeer korte termijn worden ver wacht. Een nieuwe Medianota zal volgend jaar verschijnen. Maar wel kan thans reeds worden gezegd, dat in de nu begonnen kabinetsformatie het WRR-rapport een rol zal spelen. Daartoe is het dan ondanks de vertraging met .bijna vijf maanden nog net op tijd gekomen. hoofdfondsen Gist Brocades Heineken Hold Holl Beton Gr. Hoogovens beurs 8-9 beurs 9-9 237.50 87.20 36.50 39.00 85.50 83.00 149.50 118.50 29.00 81.20 63.60 59.50 Kon. Olie Nediloyd Gr. Ver Bez.VNU Volker Slevin 100.50 105.00 17.80 39.00 36.50 24.70 215,00 118.50 210.50 166.10 158.00 52.30 100.00 105.50 17,80 211.80 158.30 overige aandelen ADM-Beheer Asd Rubber Aut Ind. Rt Batenburg Beek. van Begemann Braat Bouw Breevast Bredero id cert Buhrm. Tett. Caland Hold id 6 pet cert CSM CSM ert Van Dorp e Econosto EMBA Erlks Goudsmit 77.50 78.80 1.65 131.00 79.00 55,50 88.30 98,00 150.50 150.50 31.20 26.70 212.00 1410.00 75.10 75.10 152.00 152.00 12.10 76,80 178.00 78.30 1.75 131.00 170,00 58.50 70.50 Meneba Moeara Fn Ned. Crediel Ned. Scheep 372.30 4710.00 1090,00 21,10 17,50 jeiooa Nad- Springs!. HALL Trust Holl Kloos Holl. Sea Search Hunter D. HVA-Myen c ICU I.H.C. Inter 3.20e 8,10 47.00a 64.00 65.50 75.00 108.00e 16.60 61.00 182.00 45.001 Landré Gl 101,00 Lelds. Wol 95.50 Macintosh 92.50 Maxwell Petr. 218.00 72.00 54,80 87.50 144.00 30.40 26.30 210.00 1412.00 .75.10 75.10 151.00 151.00 12.10 9.50 334.00 65.00 42.00 75.00 60.30 29.00 26.20 107.00 53.00 60.00 24,50 65.00 70.00 107.00 16.20 60,50 185.00 46.00 Palthe Pont Hout Rademakers Rohte Jlsk RommenhoH. Rijn-Schelde Sanders Schlumberger 54.70 54.00 54.00 62.00 30.10 33.50 130.00 61.50 104.00 370.00 95.00 300.00 24.00 60.50 65.80 21.50 72.50 50.50 Tilb. Hyp.bk Twynstra en Ubbink VRG Gem Bez Wegener c certo Alg. Fondsenb America Fnd Asd. Belegg. D Binn. Bell. VG 140.00a 30.50 70.20 153.00 146.70 106.50 138,00 Tokyo PH(S) Tokyo PH Uni-lnvest S5.S0 13.00 380.00 4760.00 1050.00 610.00 298.00 20.50e 17.20 25.30 1070,00 189.00 54.00 53,80 62.00 30,10 33.50 130.00 61.50 104.00 61.00 66.00 525,00 67.00 110,00 20,00e 3.40 138.00a 30.20 68.50 153.50 48.00a 29.50 26.50 18.10 77.00 28.40 51.00 116,40 100.20 551.00 264.00 79,30 10A00 90.00e beurs van New York AFC Ind. All. Corp. Am Motors 32 3/8 32 1/4 Int. Harv. 34 7/8 35 1/4 ITT KLM 31 1/2 31 1/4 Mc.D. Douglas 4 4 1/8 Merck Co. 56 56 Mobil 25 1/2 25 1/8 Nabisco Brands 4 3/8 27 1/4 34 1/2 40 3/4 78 1/8 24 1/4 36 5/8 4 3/8 27 1/4 34 3/4 40 3/4 78 3/4 24 5/8 36 7/8 Can. Pac Citicorp' Cons. Edison Eastm Kodak Exxon 17 3/4 17 3/4 RCA 23 1/4 23 1/4 Rep.Steel 25 3/8 25 Royal Dutch 8 1/4 8 3/8 S. Fe 24 24 5/8 Sears R. 19 7/8 19 7/8 Shell Oil 36 1/2 36 5/8 South Pac 84 1/2 84 1/4 Standard Oil 28 7/8 29 3/8 Texaco 20 1/2 17 5/8 33 5/8 20 37 30 3/4 32 7/8 29 5/8 21 1/4 17 3/8 34 20 22 1/2 38 30 5/8 34 5/8 29 7/8 Ford Gen. Electric Gen. Motors ICI. Central 28 1/8 27 1/8 Unilever 76 7/8 75 5/8 U.S Steel 48 48 1/8 Uniroyal 25 3/4 25 3/8 Un. Brands 29 3/8 29 1/4 Un. Techn. 59 19 1/4 7 7/8 8 1/2 47 1/8 59 1/4 19 1/4 7 3/4 8 5/8 48 1/2 10 1/4 10 1/4 Westinghouse 72 3/8 72 1/2 Woolworth ,9 1,4 32 1/2 19 1/4 buitenlands geld Engelse pond Belgische Ir (1001 Duitse mark (100! Mal lire (10 000) Portugese esc (100 Zweedse kroon (1001 Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr sch (100) Spaanse pes (100) Griekse drachme (100 Finse mark (100) Joegosl dinar (100) Financiële waarden in de knel AMSTERDAM - Tegen de achtergrond van de averij die Wall Street had opgelopen, is de schade op het Damrak gisteren toch meegevallen. De koersen van de internationals bogen wel wat door, maar Kon. Olie stond rond het middaguur nog op een winst van dertig cent op ƒ92. Verschillende financiële waarden raakten daarentegen wel in de knel. Zo zakte ABN snel ƒ4,50 naar 232,50, Amro 1 naar ƒ36,30 en Middenstandsbank 2 naar 105,50. Westland- Utrecht Hypo theekbank raakte 1 kwijt op 72,50. Ennia werd 2 goedkoper op 118,50, AMEV 1,30 op 87,30 en ook Nationale Nederlan den daalde vijftig cent op 111,70. Van de uitgevers was VNU nu iets in herstel, maar nu was het Elsevier-NDU die een veer moest laten en wel van ƒ2,50 op ƒ149. De aannemers konden zich redelijk handhaven. Nediloyd zakte ƒ1,70 naar ƒ100.30. Heineken werd 1,70 goedkoper op 63,20 en Gist-Brocades f 1,30 op 81,30. Van de internationals zakte Akzo tien cent. Philips veertig cent en Hoogovens en KLM ieder dertig cent. Unilever was hier de grootste verliezer met een teruggang van ƒ1,30 op 157,50. De staatsfondsenmarkt lag er wat verdeeld bij. De fraaie halfjaarcij fers van Vmf kwamen niet onverwacht en er was rekening meegehouden. De aandelen werden dertig cent hoger geadvi seerd op ƒ50,30. Een koers van rond de 50 voor Vmf bleek te hoog gegrepen, want op dit niveau wilde men graag afscheid nemen van de stukken. Het gevolg was dat ook op 48 niet van de aandelen viel af te komen. Er waren in de verdeelde lokale markt nog enkele uitschieters. Zo viel HVA 4 terug naar 43 en Drukke rij De Boer 7 naar 72. Bredero Verenigde Bedrijven zakte ruim 5 naar 145, Naarden werd 1 goedkoper op 20,50 en ook Schuttersveld werd op een lager niveau verhandeld. Textielgroep Twenthe, die haar garantievermogen heeft kunnen vergroten door een zogenaamde AA-iening van de Nationale In vesteringsbank, kon 2,50 aan de koers toevoegen op 36,50. Van Schuppen zag de optimistische geluiden beloond met een koersstijging tot ƒ110, wat ten opzichte van de laatst gedane koers een winst van 6 betekende. Vast gedroegen zich ook Schuitema en Unikap De koersvorming was maandag vaak erg grillig. Met name bij de banken, waar onzekerheid heerste o.m. door soms sombere uitla tingen tijdens de IMF-vergadering in Toronto, was dit het geval Na enig herstel zochten de koersen in deze sector weer een lager niveau op. Voor de rest bleven de koersen van de aevtieve fond sen in de buurt van de eerder bereikte.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11