KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. Nieuw Arabisch vredesplan beheerst conferentie in Fez Banken Mexico weer open NOG IE15 LEUKS OP TV? KIJK IN DE KRANT. Russisch landgoed boven New York waar paradijs voor spionnen tgaven erheid Njoeten 4 Nnlaag P Solidariteit sluit provocatie niet uit ïiïlTENLAND LEIDSH COURANT DINSDAG 7 SEPTEMBER 1982 PAGINA 15 3TESTACTIES TEGEN 3RD OP CHIESA IRMO In de Siciliaanse hoofdstad mo hebben enkele duizenden mensen <n betoogd tegen de moord op gene- lalia Chiesa. Ook werd er een vier durende staking gehouden waaraan al op het eiland de deelneming vrijwel dig was. De drie grote vakbonden ;n in beide acties het initiatief geno- jeuwe commissaris voor de bestrijding je maffia heeft gisteren ongekende be lheden gekregen van president Pertini ijn taak te kunnen uitvoeren. De Ita- president heeft De Francesco, de op- van Chiesa, onder meer de bevoegd- flnensen, die er van verdacht worden tot "Raffia te behoren. Gewapende politi- agenten doorzoe ken bij een contro lepost in het cen trum van Palermo een auto en on dervragen voorbij gangers. De jacht op de daders van de aanslag op ge neraal Chiesa wordt onvermin derd voortgezet. Overstromingen in India eisen veel slachtoffers NEW DELHI Als gevolg van zware moessonregens en overstro mingen zijn gisteren opnieuw 300 dorpen in het noorden van India onder water komen te staan. Dui zenden mensen zijn uit hun hui zen verdreven. Het dodental is sinds het begin van de moesson gestegen tot 551. Meer dan de helft van het aantal doden viel in de deelstaat Oettar Pradesh. Het Indiase persbureau UNI meldde dat gisteren 35.000 mensen dakloos zijn geworden, toen het water van de rivier de Ganges 80 dorpen was binnenge stroomd. Suriname vraagt naar Nederlands standpunt in luchtvaartgeschil PARAMARIBO Suriname wil op kor te termijn uit Den Haag vernemen of de Nederlandse regering instemt met het besluit van de Antilliaanse autoriteiten het luchtruim boven de Nederlandse Antillen te sluiten voor de Suriaamse Luchtvaartmaatschappij (SLM). Dit heeft de Surinaamse minister Fong Poen gisteren tijdens een persconferentie laten weten. Hij verklaarde tevens be nieuwd te zijn of de maatregel ook weer ongedaan gemaakt zal worden. Vorige week werd het luchtruim boven de Ne derlandse Antillen tot verboden gebied verklaard voor de SLM. Moordenaar politieman verkocht levensverhaal aan Engelse uitgever LONDEN De Engelse misdadiger Alan Reeve die enkele weken geleden op klaarlichte dag een politie man doodschoot in Amsterdam, heeft tijdens zijn ver blijf in ons land een boek geschreven over zijn leven. Zijn levensverhaal verkocht hij aan de grote Engelse uitgever Penguin Books die hem alvast 1500 pond (ruim 7000 gulden) vooruit betaalde. De uitgever, die zegt dat het contract via tus senpersonen gesloten is, heeft inmiddels laten weten dat het boek onder de huidige omstandigheden waarschijnlijk niet meer op de markt wordt gebracht. Volgens de uitgever gaat Reeve in zijn boek nauwelijks in op zijn ontsnapping uit de Londense ge vangenis Broadmoor waar hij verbleef wegens een dubbele moord. NICK DAVIES Copyright The Guardian •pRZITTER IMF: ONTO De instellingen L, e wereld krediet ver- en moeten de leiding ne- ®^|0van de pogingen die wor- jedaan om de instorting 4-, iet internationale finan- yp stelsel te voorkomen, ier Pierre Trudeau van la heeft dit gisteren ge- n de toespraak waarmee jaarvergadering van het 4 lationale Monetaire (IMF) en de Wereld- in Toronto opende, loorzitter van het IMF, \es de Larosiére, zei dat iding van de middelen e instellingen die de we- rediet verschaffen drin- geboden is. Alleen dan j het naar hun mening ijk een oplossing voor de I lationale vraagstukken te n. Vrijwel alle Westerse n zijn het met die ziens- eens, alleen de Verenig- laten niet. Volgens de. lirecteur is de beste weg ndering van de over- uitgaven en verkleining de financieringstekorten. ijk moe de vrijheid van andel behouden blijven, ijn geen snelle oplossin- aldus De Larosiére. ong er met klem bij de ngen op aan niet hun cht te nemen tot stimu- de economische be- heid via de bankbiljet- i omdat daardoor alleen atie maar wordt aange- rd. De wereld begint die i een beetje in bedwang jer 'ei enngs- Zjlitie ïSPD en FDP it op springen geringscoalitie van SPD )P nog deze week haar en zal voorbereiden. Vestduitse dagblad Die berichtte gisteren, dat kanselier Schmidt waar lijk de vertrouwens- ie zal stellen. Dat werd later door regerings- Ivoerder Boiling tegenge- Bölling zei dat idt het nog steeds moge- chtte uit de begrotings- emen te komen. Tussen FDP bestaan ernstige hillen van mening over te dienen begroting, nks de vele geruchten iet er niet naar uit datr idt de vertrouwenskwes- il stellen. Hij had dit al lalf jaar geleden gedaan •en stelde de FDP zich ant achter de bondskan- Sindsdien zijn de FDP CDU/CSU meer naar el- toegegroeid. Een aftreden Schmidt wordt evenmin ►chijnlijk geacht. De skanselier zal eerder pro- i. zo stellen waarnemers, liberale regeringspartner legatieve kracht af te lieren, die de 13 jaar oude ie„verraden" heeft, 't het tot een breuk ko- dan zal Schmidt probe- loor te gaan met een min- eidsregering, aldus waar- ïrs. „PLO MOET AAN ONDERHANDELINGEN DEELNEMEN" FEZ De Marokkaanse koning Hassan heeft gis teravond de Arabische topconferentie in Fez geo pend, waarin voor het eerst sinds de stichting van de staat Israël een aantal vredesplannen zul len worden besproken. President Bourquiba van Tu nesië heeft de deelnemers aan de Arabische top opgeroepen tot gematigdheid en eenheid. I Dit staat in een boodschap die gisteravond in Tunis openbaar werd gemaakt. De leider van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO, Jasser Arafat, is gistermiddag uit Tunis in Ma-' rokko aangekomen. Op het vliegveld van Fez werd hij verwelkomd door alle staats hoofden en delegaties, die aan de 12e topconferentie van de Arabische Liga deelnemen. Er werden 21 saluutschoten afge vuurd. Arafats aankomst werd rechtstreeks op de Marok kaanse televisie uitgezonden. De gematigde Arabische lan den hebben op het laatste mo ment voor de opening van top conferentie een vredesplan voor het Midden-Oosten opge steld, dat erop is gericht de steun te verkrijgen van de ra dicale Arabische staten. Dit hebben hoge Arabische func tionarissen bekend gemaakt. Het nieuwe vredesplan ga5t uit van de vestiging van een Palestijnse staat en een waar borg van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voor de „veiligheid en onafhanke lijkheid van de landen in het gebied". Volgens de functiona rissen komt dit plan in de plaats-, van het omstreden Saoedische voorstel. In tegen stelling tot het Saoedische voorstel, het veel besproken plan-Fahd, dat door de radica le Arabische landen werd ver worpen, wordt er nu een vre desplan ontwikkeld waarin de PLO bij de onderhandelingen betrokken wordt. Het nieuwe Arabische plan is opgesteld door Saoedi-Arabië en Tune sië. De conferentie wordt achter gesloten deuren gehouden. De staatshoofden bespraken gis teravond gedurende zeven uur de agenda voor de conferentie. Waarnemers zeiden dat de pri- vé-zitting speciaal gewijd was aan het beluisteren van het standpunt van PLO-leider Arafat. Hij zou zijn standpun ten kenbaar hebben gemaakt ten aanzien van het plan dat de Amerikaanse president Reagan vorige week lanceer de. Het jongste Amerikaanse vre- desintiatief is in Israël catego risch verworpen. Een Israëli sche functionaris heeft giste ren laten weten, dat Israël de Amerikaanse oproep om de autonomiebesprekingen te hervatten heeft laten vallen. De vredesdvoorstellen van Reagan zou de bestaande Is raëlische plannen „complice ren", aldus de Israëlische functionaris. De Israëlische minister van defensie, Sharon, heeft giste ren van Libanon geëist dat een vredesverdrag met israël wordt getekend. Als dat niet gebeurd, dan overweegt Israël Zuid-Libanon in handen te houden, aldus Sharon, die even daarvoor een ontmoeting had met zijn Libanese zetbaas majoor Haddad. Links-Libane- se milities en hun Palestijnse bondgenoten hebben gisteren de verantwoordelijkheid opge ëist voor de ontvoering van acht Israëlische militairen in de- Oostlibanese Bekaa-vallei. In een korte verklaring van de Moerabitoen werd gezegd, dat de acht militairen bij het dorp Bhamdoen waren gear resteerd. (Vervolg van de voorpagina) BERN Het officiële Poolse persbureau zei dat de eisqn van de bezetters gelijk staan aan die van de „extremisten van Solidariteit en sommige De Poolse ambasadeur en Poolse zaakgelastigde in Zwit serland zijn op het ogenblik op vakantie. Een van de gegijzelde diplo maten in de Poolse ambassade, NAVO-landen die er belang die telefonisch werd geïnter- bij hebben de spanning in Po- len te laten voortduren. De officiële correspondent van het Poolse persbureau meldde dat de leider van de bezetters tegenover een verslaggever heeft verklaard nauwe contac ten te onderhouden met de verboden vakbond. Maar uit geweken aanhangers van Soli dariteit in Bern hebben zich van de actie gedistantieerd. Ook zij sluiten niet uit dat het om een door de Poolse gehei me dienst georganiseerde pro- vovatie gaat. „Wij kennen geen organisatie die zich op standig Pools revolutionair le ger noemt en deze actie kan onze bedoelingen alleen maar schaden", zo verklaarde een woordvoerder. viewd door een verslaggever van de Britse BBC verklaarde dat het de bezetters ernst is met hun eisen. Een van de be zetters die later aan de tele foon kwam zei dat wanneer de de Poolse autoriteiten niet in gaan op de gestelde eisen Dan blazen we de ambassade op met iedereen erin. Vervol gens liet de bezetter een van de ambassademedewerkers aan het woord, die zei te zijn gegijzeld door een groep onder de naam van Pools revolutio nair leger. De Poolse ambassade in Den Haag wordt scherp bewaakt. De bezetters in Bern hebben bekend gemaakt elders ook ac ties te willen ondernemen. DOLLAR IS ONWETTIG BETAALMIDDEL MEXICO-STAD —De banken in Mexico zijn gis teren weer opengegaan na een sluiting van vijf da gen, waarin de Mexicaan se regering krachtige maatregelen had genomen om een eind te maken aan de buitensporige kapitaal- vlucht. Tegen de verwachting in was er geen chaos ontstaan. De Mexicaanse autoriteiten had den er rekening mee gehou den, dat veel mensen zich zou den melden om hun tegoeden op te nemen. De banken wer den vorige week gesloten om orde op zaken te stellen in het internationale Mexicaanse be talingsverkeer. Mexico heeft een buitenlandse schuld van 80 miljard. Dat is een wereld record. In lange rijen stonden Mexicanen gisteren voor de banken, die na een periode van vijf dagen weer werden geopend, te wachten. Tegen alle verwachtingen in deden er zich geen problemen voor. De Mexicaanse minister van finaciën, José Lopez Portillo, heeft gisteren in Toronto, waar de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank wordt gehouden, gezegd dat Mexico er alles aan zal doen om zijn financiële verplichtin gen na te komen. Een van de maatregelen, die de Mexicaanse regering heeft genomen, is het onwettig ver klaren van de dollar als be taalmiddel. Er mogen bij de banken, die op de buitenlandse na allemaal genationaliseerd zijn, geen tegoeden in vreemd geld meer worden opgenomen. Zakenlieden in Mexico hebben protest aangetekend tegen de nationaliseringen en hebben alle bedrijven opgeroepen morgen in staking te gaan. Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70% van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070 - 46 96 47^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! lyyircnixAMCiM r>c cta ATCi^TCDi I nederlgr^a loterij Het landgoed Killenworth, dat eigendom is van de Sovjet-Unie. WASHINGTON Toen burgemeester en gemeente raad van Glen Cove, een badplaatsje net boven New York dat uitkijkt over de Golf van Long Island, begin deze zomer besloten hun stranden, golfterreinen, ten nisbanen en andere recrea tiefaciliteiten tot verboden terrein te verklaren voor Russische diplomaten van 'het landgoed Killenworth, haalden ze daarmee het on genoegen op de hals van de Amerikaanse regering. Na aanhoudende druk van het ministerie van buitenlandse zaken werd het besluit on langs opnieuw in stemming gebracht. Het gemeentebe stuur van het badplaatsje hield echter voet bij stuk. Voornaamste reden: de in woners van Glen Cove voe len er niets voor gastvrijheid te verlenen aan Russische spionnen. Dat de bewoners en bezoekers van Killen worth spionnen zijn, staat voor hen als een paal boven water. Van hoog tot laag is men er in Glen Cove van overtuigd dat het uit 49 ka mers bestaande landgoed geen rustoord is voor over vermoeide Russische diplo maten, maar in eerste in stantie een elektronisch spionagecentrum. De hele geschiedenis heeft in de pers nauwelijks aandacht gekregen, maar de inwoners van Glen Cove hebben wel degelijk gelijk. Al jaren is de bovenste verdieping van het landgoed in gebruik als afluis- tercentrum voor de „korte golfbaan". Deze bestrijkt het gebied van de zeeëngte van Long Island via welke Ameri- ka's meest gehéime medede lingen worden doorgegeven. In tegenstelling tot de meeste landen wordt negentig pro cent van het telefoonverkeer in de Verenigde Staten nog steeds helemaal of gedeeltelijk afgewikkeld via de kortegol- fradio. Gevolg hiervan is dat de gesprekken kunnen wor den afgeluisterd. In Killen worth staat onder meer appa ratuur om telefoongesprekken en telexberichten af te luiste ren van Amerika's grootste wapen-en vliegtuigfabrikan ten. Verder kan vanuit Kil lenworth de militaire zender Autovon worden afgeluisterd. Autovon wordt officieel om schreven als „de belangrijkste mondelinge verbinding tussen de nationale gezagvoerende autoriteiten in Europa en het Amerikaanse opperbevel". Ook kan op Killenworth bijna al het interlokale telefoonver keer worden afgeluisterd dat vanuit de noordoostelijke sta ten wordt gevoerd. Tonnen materiaal naar Moskou Arkady Shevchenko. de hoogste Russische functionaris die ooit naar het Westen is overgelopen en die voordat hij overliep, geregeld op het landgoed verbleef, heeft de Amerikaanse autoriteiten ver teld dat jaarlijks „enkele ton nen" materiaal uit Killen worth naar Moskou worden verstuurd voor nader onder zoek. Shevchenko, een;» plaatsvervangend secretaris generaal bij de Verenigde Na ties, zei dat „minstens vijftien a zeventien technici hier con stant mee bezig waren". De antennes van Killenworth kunnen tot op 150 kilometer afstand signalen oppikken en versterken. Op nog geen ze ven en een halve kilometer afstand van Killenworth staat de steunzender Roslyn Harbor die eigendom is van de Ame rikaanse PTT. Op nog geen iwmng k.Iometrr t,-n steunzender van de Newyork- se telefoonmaatschappij. Eveneens binnen het bereik van Killenworth staan de twee militaire zenders van Autovon die de verbindingen onderhouden tussen de Vere nigde Staten en Europa. De ene zender van Autovon staat in Cedarbrook (New Jersey), de ander in Pottstown (Penn sylvania). Dit alles in aanmerking geno men is het nauwelijks vreemd dat de Russen tonnen aan ma teriaal opsturen naar de KGB. De ligging van Killenworth is zo aantrekkelijk omdat het midden in Amerika's drukste transmissiezones is gelegen. Korte-golf-signalen gaan het best over water en met de on derzeebootbasis Groton ten oosten, de vele wapen- en vliegtuigfabrikanten op Long Island en in Connecticut ten noorden en ten zuiden en de stad New York in het westen, is Glen Cove als afluistercen- trum een waar paradijs Om een denkbeeldig, maar zeer goed mogelijk voorbeeld te geven: het jachtvliegtuig F- 14 Tomcat wordt gebouwd door de vliegtuigfabriek Grumman Aerospace Corpo ration die is gevestigd in Bethpage op Long Island. Deze Tomcat zit boordevol met apparatuur waarover de Russen graag iets meer zou den willen weten. De meeste telefoongesprekken die door Grumman worden gevoerd lopen ofwel via de steunzen der van Stamford ofwel via die van Roslyn Harbour. Als de computer wordt ingesteld, op het telefoonnummer van de afdelingschef van de Ame rikaanse luchtmacht belast met het elektronisch beleid, dan kunnen alle gesprekken tussen hem en Grumman worden afgeluisterd. Het nummer waaronder deze af delingschef op het Pentagon te bereiken valt, staat gewoon in de federale beroepengids samen met de telefoonnumers van 27.000 andere regerings functionarissen. Dat hoeft voor de technici van Killen worth dus geen enkel pro bleem op te leveren. De Verenigde Staten is wer kelijk een van de meest open samenlevingen ter wereld. Bijna alles wat voor wie dan ook misschien van belang kan zijn wordt wel ergens gepubli ceerd. Voor vijftien dollar bij voorbeeld kan de geïnteres seerde eigenaar worden van het officiële handboek met ra diofrequenties die worden ge bruikt door de Amerikaanse regering. Op die manier kan hij dan bijvoorbeeld luisteren naar boodschappen van presi dent Reagan en andere rege ringsfunctionarissen of naar de golflengtes die zijn toege wezen aan de geheime dienst. Voor alle regeringsfunctiona rissen en werknemers in de wapenindustrie geldt dan ook dat iets dat geheim is beslist van zijn telefoonverkeer af hankelijk is van commerciële telefoonmaatschappijen. Met de militaire zender Autovon probeert men dat te verhinde ren. De waardevolle informa tie die uit deze zender kan worden vergaard is schier eindeloos. Want afgezien van zijn militaire functie worden de zenders van Autovon ook gebruikt door het persagent schap van het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Een recente analyse van het tele foonverkeer wees uit dat van de 1.1 miljoen telefoontjes per 24 uur er meer 25.000 als ver trouwelijk of geheim werden bestempeld. Maar of bepaalde informatie geheim is wordt bepaald door de spreker. Op het eerste ge zicht onschuldige informatie kan waardevolle informatie zijn voor diegenen die weten wat zij zoeken. Onlangs werd dit nog weer eens aangetoond toen de ligging van een van Amerika's zeer geheime af- luisterposten ongewild werd onthuld ondanks massale voorzorgsmaatregelen. Graancoup In een richtlijn die in 1977 werd uitgegeven, gaf presi dent Carter opdracht meer zorg te betrachten bij de be handeling van geheime infor matie. Deze opdracht had niet alleen betrekking op militaire mededelingen. Volgens een voormalig agent van de CIA, Harry Rositke, hadden de Russen hun befaamde graan coup van 1972 (waarbij ze 20 miljoen ton graan opkochten voor zeer gereduceerde prij zen) alleen maar kunnen ple gen omdat ze de telefoontjes van het Amerikaanse ministe rie van landbouw hadden af geluisterd. „Zij (de Russen) wisten uiteindelijk meer van de Amerikaanse graanmarkt dan wij", aldus Rositke on langs in een vraaggesprek. Nu ze zich hebben neergelegd bij het feit dat geheimen vroe ger of later toch uitlekken, beginnen de autoriteiten lang zaam maar zeker technische veranderingen door te voe ren, zodat telefoongesprekken niet meer afgeluisterd kun nen worden. Het is de bedoe ling dat binnen drie jaar tweederde van alle telefoon gesprekken door deze wijzi ging bestand is tegen afluiste- Maar het is niet erg waar schijnlijk dat de luistervinken van Glen Cove zich dan en masse terugtrekken naar het thuisland. Want tegenwoordig begint men steeds meer op sa tellietverbindingen te ver trouwen. En deze verbindin gen kunnen uit de ether wor den geplukt door iedereen dip beschikt over 900 dollar en de elementaire kennis om een schotelantenne in elkaar te

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15