De laatste kans voor Jaruzelski üet gevaar van papegaaienpraat Politiek Partij Parlement „Wij kunnen de Vietnamezen niet recht in de ogen kijken HANENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 PAGINA 7 kn onze peciale 5laggever ,eo van (lijmen) kRSCHAU De ge- krtenissen van de 31ste gustus in Polen hebben wezen, dat de analyse k aartsbisschop Glemp, (cele dagen tevoren, jar al te juist was. Bij de plse bevolking heeft h „een gevoel van op- hdigheid en woede" op hoopt en „de kloof tus- j de leiding van het Ik is verder verdiept", ich gebruik van geweld pr de leiding, noch een /olutie van het volk p een uitweg uit dit p bieden. De enige op- sing voor Polen ligt in (i herstel van de dia- Jg. t Poolse episcopaat heeft rvoor duidelijke plannen op el gelegd, die erin voorzien, de nu verboden vakbond idariteit etappe-gewijs weer pdt toegelaten. Daarmee 3ben de bisschoppen een lg voor de huidige macht- jjbers gebouwd. Maar de jag blijft of generaal Jaru- $ki deze weg van een her- juwde dialoog wel kan be- in, ook al zou hij, wat niet waarschijnlijk is, dit in feite jenlijk nog wel willen. grootste vijanden van Ja- elski zijn namelijk niet de geïnterneerde leiders van (idariteit of de nu uit de on- fgrond opererende illegale (cbond; het werkelijke strui- Iblok voor de generaal en pr dat deel van de partij dat ite hervormingen wil wordt tarmd door de witte boor- n, door de onvoorstelbare reaucratie en arrogante htsuitoefening van hon- iduizend vast op hun stoel inde ambtenaren in de mi- [eries en directeuren in de te witte-boorden klasse (ft zich in de loop van tien- len jaren een vrijwel onaan- Ibare machtspositie verwor- die versterkt wordt door trouw aan de orthodoxe binnen de partij en die be- hermd wordt door een even rogant politie-apparaat dat, ils dinsdag bleek, zeer ster- |armen heeft, is deze witte-boordenklas- aartegen de Poolse arbei- in 1956, in 1970, in 1976 [tenslotte gedurende de roe- zomermaanden van 1980 ipstand zijn gekomen. Doel- van het verzet was eigen- nooit de partij als zodanig altijd gingen er dan ook munisten de straat op om te demonstreren. Even- was er eigenlijk ooit spra- van een massief verzet te- een socialistisch Polen. In- jendeel, de arbeiders eisten it altijd de verwerkelijking een echt socialisme en zetten zich slechts tegen i pseudo-socialisme volgens /jetrussisch model, met de irbij behorende ongehoorde ivileges voor de witte-boor- nklasse. En het was deze tte boorden klasse die door Istrekte incompetentie de jnomie van Polen steeds :hter bij de rand van de af- Generaal Jaruzelski in gesprek met Poolse fabrieksdirecteuren grond bracht en die tegelijker tijd door haar weergaloos ge demonstreerde minachting van de arbeiders, maar ook van intellectuelen en studen ten, het hele Poolse volk zo vernederde, dat zij tenslotte slechts afkeer en haat oogstte. Ogenschijnlijk ging de witte- boordenklasse na bijna elke opstand van de arbeiders in op de gestelde, eisen: er werden andere partijleiders benoemd, premiers afgezet en soms zeil hele regeringen vervangen. Maar de nieuwe partijleider, de nieuwe premier en de nieu we regering liepen met hun nieuwe programs telkens weer stuk op de groep die in feite de macht bleef behouden: de mannen met de witte boorden. Slechts eenmaal tot nu toe, op het negende partijcongres van vorig jaar zomer, leek het er op of deze klasse van de macht beroofd zou worden. Een meerderheid van het partij congres sprak zich uit voor een deel van de hervormingen die door de zich in Solidariteit verenigende arbeiders werden geëist. Sindsdien echter zijn de man nen met. de witte boorden er niet alleen in geslaagd hun macht te behouden, zij hebben zelfs die instantie weten uit te schakelen die door gemene zaak te maken met de arbei ders een groot gevaar voor hen dreigde te worden: de par tij. En vanaf 13 december vo rig jaar zijn de witte boorden, onder versterkte bescherming van de politie, machtiger en arroganter dan ooit. Morele crisis Wat er momenteel in Polen aan de hand is, is dan ook niet zozeer een politieke als wel een morele crisis. Vijfendertig jaar machtswellust van de kleine groep heeft het Poolse volk zo vernederd en getergd dat het al jarenlang de loyali teit aan de staat heeft opge zegd. De ondergang van het land, door de witte boorden in feite zorgvuldig voorbereid, lijkt het Poolse volk nu eigen handig te willen voltooien, door niet meer te werken, door corruptie en speculatie, door verzet tegen de autoritei ten op elke denkbare manier. De oorzaak van deze morele crisis, die slechts een politieke dekmantel heeft, is de nog steeds zittende witte boorden- klasse. Solidariteit heeft deze als de schuldige aangewezen en het hervormingsgezinde deel van de momenteel nau welijks functionerende partij heeft dit onderkend. Ingewijden in Warschau me nen, dat ook generaal Jaru zelski beseft dat het kwaad bij de wortel moet worden aange pakt. Daarom zou hij ook steeds de nadruk leggen op voortzetting van het hervor mingsproces waartoe op het partijcongres vorig jaar beslo ten is en dat niet alleen in een economische, doch ook in een maatschappelijke herstructu rering voorzag. Daar dringt zich dan echter de vraag op waarom de generaal op 13 de cember vorig jaar niet de wit- te-boordenwerkers niet heeft aangepakt, maar juist de ande re partij, de leiding van de ar beidersbeweging. Het antwoord dat sommigen op deze vraag geven is, dat de maffia van ambtenaren en managers nog zo wijdvertakt is en nog zoveel sleutelposities bezit, dat generaal Jaruzelski eind vorig jaar absoluut niet in staat was om de witte boorden aan te pakken. Want boven dien beschikte de generaal in december binnen het Politbu ro, toen nog het machtigste or gaan, slechts over een uiterst krappe meerderheid, die volle dig achter hem stond. Toch gesprek Sinds de dertiende december vorig jaar heeft generaal Jaru zelski echter zijn positie aan zienlijk verstevigd. Hij heeft door verschuivingen binnen het Politburo niet alleen be reikt, dat hij nu een ruime meerderheid achter zich weet, hij heeft de hoogste macht ook van het Politburo naar de re gering kunnen verschuiven en in zijn kabinet heeft hij zich omringd met uiterst intelligen te ministers die over het alge meen ook hervormingsgezind Ondanks het wrede politie-op- treden van 31 augustus jl. zou generaal Jaruzelski, menen sommigen in Warschau, zo gauw mogelijk de noodtoe stand willen opheffen om dan met een nieuwe Solidariteit onder een andere naam, mis schien zelfs met Lech Walesa, maar in elk geval wel zonder het extreme deel van de voor malige leiding, een gesprek te openen over noodzakelijke hervormingen. Indien generaal Jaruzelski in derdaad de macht van de witte boorden wil breken zal hij echter tot het uiterste moeten gaan: zelfbestuur, niet alleen in de bedrijven, maar doorge voerd in de hele Poolse rpaat- schappij. Dat is niet alleen een eis van Solidariteit, maar ook van de basis van de commu nistische partij, want een der gelijk zelfbestuur, zo denkt men daar, is pas het echte soci alisme zoals dat in Polen gere aliseerd moet worden. Generaal Jaruzelski beseft ui teraard, dat hij Polen slechts met de steun van de arbeiders er bovenop kan krijgen. Zon der zelfbestuur krijgt hij die steun echter niet en dan zal ook hij struikelen over de mannen met de witte boorden. DA EN PVDA ZIJN NIET DE ENIGE PARTIJEN in, 2N HAAG Terwijl zij r op vrijwel elk an- ?r gebied bitter bevech- jn, zijn Van Agt en Den 1 het over één ding irkwaardig eens. Het van het uitzonderlijk lang zijn welke partij nstaande woensdag als ootste uit de stembus >mt. Beide lijsttrekkers ijzen op de staatkundige gel dat de grootste het rst aan bod komt bij de ibinetsformatie en der- ilve grote invloed kan toefenen op het verloop aarvan. Den Uyl zegt het lfs als de enige kans te en, dat zijn partij in het abinet komt. de media wordt deze me ng tamelijk kritiekloos her- aald. De spelletjes „een stem is eigenlijk een stem op want daarmee maak je DA PvdA (doorhalen wat et verlangd wordt) de groot- e", worden weer met groot nthousisame gespeeld. Zo oorden we dezer dagen be uren dat het PSP'ers in feite iet kan schelen of er kruisra- ïtten in ons land geplaatst orden! „Anders zouden ze op de PvdA stemmen. ■jgPun eigen partij heeft immers ^Hiet de geringste invloed", SBiidde de bewijsvoering. |HVe willen het hier niet zozeer ^^ebben over het gelijk van Van Agt, Den Uyl en hun „pa pegaaien", die zichzelf won derlijk genoeg reuzeslim vin den. Natuurlijk valt er wel het een ander voor hun stelling te zeggen. Het doet echter wat vreemd aan dat er weinig ge wezen wordt op het profijt dat deze lijsttrekkers verwachten van al dat speculeren over wat er gebeurt als de één dan wel de ander winnaar wordt. Zweven Als we de opiniepeilers mogen geloven is er momenteel een nek-aan-nek-race gaande tus sen CDA en PvdA. Evenals vorig jaar zullen het dus de zo geheten zwevende kiezers zijn, die de doorslag geven. Uit on derzoeken blijkt dat dertig a veertig procent ook nu nog niet weet op welke lijst woens dag de stem zal worden uitge bracht. Dat percentage komt overeen met twee a drie mil joen mensen. Nu wil dit ook weer niet zeg gen dat al die kiezers in het geheel geen idee hebben wat ze gaan doen. Velen voelen zich om de een of andere re den enigszins verbonden met een partij en zullen uiteinde lijk geneigd zijn zich daardoor te laten leiden. Je moet je toch ergens aan vasthouden, niet waar. Op grond daarvan is het volgens sommige wetenschap pers te verwachten dat CDA en PvdA elk ongeveer één derde van de zwevende kie zers zullen aantrekken. Maar een gering verschil zal er waarschijnlijk wel zijn, het geen één of meer zetels extra betekent. Of het CDA of de PvdA die verovert, daarover straks meer. Het is echter niet zo dat Van Agt veel kiezers van Den Uyl kan afsnoepen of omgekeerd. Daarvoor is de afstand tussen beide partijen te groot (gewor den). De enige mogelijkheid dat er toch een uitwisseling van kiezers plaats heeft, is dat een aantal CDA'ers uit sympa thie voor IKV of Pax Christi de eigen partij de rug toekeert en PvdA stemt. Groot zal dit aantal niét zijn, omdat voor deze christen-democraten de stap naar de Evangelische, Volkspartij veel gemakkelijker is. Bij die partij voelen zich ze toch meer „thuis" dan bij de meer als heidens beschouwde Partij van de Arbeid. Eigen belang Nee, het gaat er uiteindelijk om of Van Agt in staat is CDA'ers ervan te weerhouden naar de VVD te gaan en of Den Uyl kiezers kan weghalen bij D'66 en klein links. Voor de lijsttrekker van de PvdA is het bovendien van belang dat hij zijn aanhangers motiveert zo massaal mogelijk op te ko men. Bij de jongste statenver kiezingen bleef ongeveer een half miljoen PvdA-sympathi- santen thuis, hetgeen de partij als het kamerverkiezingen ge weest waren tien zetels verlies zou hebben hebben opgele- Het is vooral tegen deze ach tergrond dat de daden en uit spraken van de diverse politie ke partijen gezien moeten worden. Zowel Van Agt als Den Uyl probeert te bewerk stelligen dat iedere conserva tief c.q. progressief ingestelde Nederlander het als een dure plicht ziet op hém en hém al leen te stemmen. De CDA- vocrman doet dat door te sug gereren, dat alleen als zijn par tij nummer één is, er een cen trum-rechts kabinet kan ko men; de PvdA-leider beweert het omgekeerde ten aanzien van een centrum-links kabi net. Weerwerk De lijsttrekkers van de partij en, die daarvan het slachtoffer zouden kunnen worden, leve ren natuurlijk weerwerk. De VVD'er Ed Nijpels doet dit zelfs zeer verdienstelijk door bij voortduring het spookbeeld op te roepen van hernieuwd loyalisme in het CDA. Hoe hard Van Agt ook roept dat dit verschijnsel de kop is inge drukt, Nijpels komt er bij iede re spreekbeurt en in elk inter view op terug. Het is niet moeilijk te bedenken wat hij daarmee hoopt te bereiken. Menige CDA'er heeft immers nog weieens nachtmerries van het optreden van Jan Nico Scholten cum suis tijdens het eerste kabinet-Van Agt. Den Uyls propaganda is in eerste instantie gericht op D'66. Daar valt voor hem de meeste winst te boeken. Hij wordt hij niet moe de „zonde val" van D'66 te benadrukken en progressieven erop te wij zen dat zij „dus" bij de Demo craten niet meer onderdak kunnen. Jan Terlouw heeft dat nauwelijks kunnen pare ren. Hij had gehoopt dat het Voorspelling blijven regeren zoveel beleids- bijvoorbeeld de communisten, suggereerde hij. Ook de PSP wees het voorstel-Beckers af, omdat deze partij van alle kleine(re) partijen het minst te vrezen heeft. PSP-stemmers verlangen vóór alles een zui vere, compromisloze houding van hun afgevaardigden. ren, dat de kiezer dit rijkelijk zou belonen. Maar met maat regelen als het bevriezen van de ambtenareninkomens en de sociale uitkeringen lijkt daar niet veel kans op. Ook Fred van der Spek (PSP), Ria Beckers (PPR) en Ina Brouwer (CPN) dienen te voorkomen dat hun supporters onder de indruk komen van Den Uyls redenering. Me vrouw Beckers poogde dat te bereiken door het voorstel dat alle kleine linkse partijen zou den beloven na de verkiezin gen een eensluidend advies uit te brengen in de richting van een centrum-links kabinet. Volgens de PPR zou de PvdA daardoor bij de kabinetsforma tie ook aan de bak komen, als zij kleiner zou blijven dan het CDA. Den Uyl speelde echter liever op „safe" en smeet de droom van de linkse samenwerking kalmpjes in scherven. Zijn partij zou het wel kunnen ver geten de grootste te worden, als zij in de publieke opinie vereenzelvigd zou worden met Mede door de hierboven be schreven „papegaaienpraat" laat laat het stembusresultaat zich enigszins voorspellen. De PvdA zal waarschijnlijk een zetel of vijf weghalen bij D'66 en misschien nog één of twee bij PPR of CPN. Bovendien lijken de sociaal-democraten er nu wel wel in te slagen hun aanhang te mobiliseren. De christen-democraten staan er minder gunstig voor. Het CDA heeft zich in deze verkiezings strijd sterk gericht op de vor ming van een coalitie met de VVD, wat vrijwel zeker enig verlies zal opleveren naar links. Daarnaast heeft de top niet kunnen verhinderen dat de partij een enigszins verdeel de indruk maakt, hetgeen on getwijfeld enig verlies naar rechts zal opleveren. Het resultaat zou kunnen zijn dat de PvdA met een neus lengte voorsprong wint. En zo veel gelijk hebben Van Agt en Den Uyl dan ook wel weer, dat de formatie daardoor in elk geval weer zeer moeilijk zal worden. RIK IN 'T HOUT Vorig jaar december bezochten vier Amerikaanse oorlogsveteranen opnieuw Vietnam. Hun schok kend relaas wordt zondagavond door de VPRO in de documentaire Going Home uitgezonden. VLNR: Michael Harbert, Tom Bird. John Terzano en Bob Muller (in rolstoel). VIER OORLOGSVETERANEN BEZOEKEN OPNIEUW VIETNAM DEN HAAG Voor velen behoort de Ameri kaans-Vietnamese oorlog alweer tot een. ver verle den. Toch is het nog maar zeven jaar geleden dat aan het bloedige Amerikaanse optreden in Indo china een einde werd gemaakt. Het is daarom op merkelijk dat een oorlog, die dertig jaar heeft ge duurd en in de periode 1965-1975 vrijwel dagelijks op de televisie te volgen was, zo snel in de verge telheid raakt. Voor de direct betrokkenen, het Vietnamese volk en de Amerikaanse soldaten, zijn de herinneringen aan deze oor log nog altijd zeer levendig. Terwijl de bevolking van Viet nam al het mogelijke doet om de zware economische ver liezen, die voor een belangrijk deel zijn veroorzaakt door de vele bombardementen, weer te boven te komen, kampt nog steeds menig Amerikaans oorlogsveteraan met de psy chologische gevolgen van zijn verblijf in Vietnam. Thuis, in eigen land, stuit hij maar al te vaak op een muur van onbegrip en kan derhalve zijn traumatische ervaringen in onvoldoende mate kwijt. Zeker, het Amerikaanse militaire optreden in Indochina heeft diepe sporen achtergelaten in de VS. Maar een open lijke discussie over de (on)rechtvaardigheid van de Viet- nam-oorlog heeft er nooit plaats gevonden. Dit heeft er mede toe geleid dat vele Amerikaanse burgers de oorlog, ook al werd deze verloren, nog steeds als juist zien. Voor de meer genuanceerd denkende Amerikaan was het optre den in Vietnam een tragisch maar onvermijdelijk gevolg in de strijd tegen het communisme. Zij die. zich openlijk uit spreken tegen deze oorlog vormen een minderheid, die in Amerikaanse regeringskringen niet serieus wordt geno- Weliswaar voerde president Carter, die de kwestie van de mensenrechten centraal stelde, een voorzichtiger buiten landse politiek. Dit betekende echter niet dat volkeren in Derde-Wereld-landen, waar de Amerikaanse invloed dui delijk aanwezig is, grotere vrijheid van handelen kreeg. De revoluties in Iran en Midden-Amerika zijn voorbeelden, dat de Amerikaanse leiders nog steeds weinig oog hebben voor de aspiraties van in het nauw gebrachte volkeren. Hebben de Amerikanen de les uit de Vietnam-oorlog be grepen? Going Back Deze vraag zou ten grondslag kunnen liggen aan de docu mentaire Going Back, die de VPRO zondagavond aan staande om 10.10 op Nederland II uitzendt. De documentai re toont het relaas van vier Amerikaanse oorlogsvetera nen, die vorig jaar december een bezoek brachten aan Vietnam, Deze vier, die van 1969 tot en met 1971 in dat land hebben gediend en lid zijn van de alternatieve bewe ging van Amerikaanse Oorlogsveteranen, zijn uit een soort schuldgevoel teruggegaan om daar het andere Vietnam te leren kennen. Het emotionele moment voert in deze confrontatie tussen ex-vijanden onvermijdelijk de boventoon. Als een rode draad loopt door de documentaire het pijnlijke inzicht van de veteranen dat de oorlog tegen een volk werd gevoerd, dat een rechtvaardige strijd om zelfbeschikking streed en dat daarom de Amerikaanse interventie zinloos is geweest. Het eigenlijke verslag begint met beeldep uit de Vietname se hoofdstad Hanoi. Staande op een begraafplaats van oor logsslachtoffers halen de vier oud-gedienden herinnerin gen op aan de Kerstbombardementen, waartoe president Nixon in december 1972 opdracht gaf. Michael Harbert, een ex-piloot, zegt hierover dat het doden zonder meer was. Dit besef, dat versterkt wordt wanneer de vier vete ranen later in contact komen met zwaar vercrtinkte oor logsslachtoffertjes, wordt met de grootste moeite verwerkt. Maar al te vaak vormt een krampachtig lachen een goede uitlaatklep voor opgehoopte emoties, zoals blijkt uit de filmfragmenten tijdens een maaltijd waar de ex-soldaten vergeefs proberen met stokjes te eten. De documentaire wil een zo'n getrouw mogelijke weergave zijn van de ervaringen, die de veteranen in Vietnam heb ben opgedaan. Dit verslag heeft dan ook zijn zwakke kan ten. Bijvoorbeeld de beelden waarin een van de vier gefo tografeerd wordt met Vietnamese jongeren doen zowel cli chématig als geforceerd aan. De vaak argwanende houding van veel Vietnamezen laat zien, dat een emotionele ver zoening niet een zaak is die binnen enkele minuten tot stand kan komen, ook al zijn de bedoelingen van de vier nog zo goed. Indrukwekkend is het einde van de documentaire, wan neer de vier een galans van hun ervaringen opmaken. Een van hen zegt dat „je de Vietnamezen niet recht in de ogen kunt kijken". Een ander merkt op dat „wij weliswaar de oorlog hebben verloren, maar de slag is gewonnen. Als ge volg van de oorlog is dit land tachtig jaar economisch ach terop geraakt". Terwijl tenslotte de klanken van John Lennons kerstlied So This Is Christmas duidelijker wor den, horen wij hen nog zeggen: „Zij vochten voor hun huis, hun vrijheid. Waarom kunnen wij hen niet helpen. Wij (de Amerikaanse regering RK) moeten dit volk erkennen". RICK KERSJES

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7