5 6 7 8 Slachtoffer vakbond betaalde 35 mille voor tegenwerking £eidóc Qowuvnt Nederland wil neer militairen nzetten voor redesoperaties nnenland buitenland iolf van verzet eroorzaakt paniek )nder Poolse leiders „Israël zal afwijzing plan- Reagan herzien De kracht van het vredesplan REIZEN PER LUXE TOURINGCAR, BOOT OF VLIEGTUIG j 5 t/m 9 september 1982 Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1982 PAGINA 5 hip Greenpeace :st opnieuw zee EST De „Sirius", het schip de milieu-organisatie Green- ce, dat gisteren in de Franse ha- Brest is gearriveeerd, kiest idaag weer zee voor een volgen actie. De bemanning wil probe- nieuwe stortingen van radioac- afval in de oceaan voor de lanse kust te verhinderen. Vol- s de bemanning zullen in het ikeinde twee Nederlandse sche- uit de Belgische haven Zee- gge vertrekken met uit Neder- België en Zwitserland afkom- radioactief afval om het in de plaatse vierduizend meter diepe te laten verdwijnen. Het gaat naai om zevenduizend ton. Zuidlimburgse steun- fraudeurs opgespoord MAASTRICHT In samenwerking met Westduitse instanties is de justitie in het ar rondissement Maastricht er de laatste drie maanden in geslaagd om 150 Zuidlimburgers op te sporen die even over de grens zwart werkten of daar als koppelbaas opereerden. Van zes koppelbazen is de boekhouding in be slag genomen. Dit is slechts een tussenbalans van een gerichte actie. De leider van het on derzoek, officier van justitie in Maasstricht mr. J. van Opstal, verklaarde gisteravond er zeker van te zijn dat de komende weken nog tientallen steunfraudeurs tegen de lamp zul len lopen. Het bedrag aan sociale uitkeringen dat met deze omvangrijke zaak gemoeid is, kon nog niet exact worden vastgesteld. Vol gens mr. van Opstal moet het evenwel in de miljoenen guldens lopen. De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Willebrands, heeft gistermiddag op Ameland een beeld onthuld ter nagedach tenis aan kardinaal De Jong (1885 - 1955), een geboren en getogen Amelander. Bij het beeld staan van links naar rechts de Amelanders pastoor F. Hendriks, burgemeester mr. J. Lesterhuis, kardinaal Willebrands en de commissaris der Koningin in Friesland Wiegel. Na elf jaar weer taxi-cao DEN HAAG De tienduizend werknemers in het taxibedrijf krijgen na een cao-loos tijd perk van elf jaar, een nieuwe cao. De onder handelende partijen, FNOP, KNVTO en de Vervoersbonden FNV en CNV, hebben giste ren een principe-akkoord bereikt. Een woord voerder van de KNVTO heeft dit gisteren be kendgemaakt. Het resultaat van de onderhan delingen wordt dit najaar voorgelegd aan de achterban van de organisaties. De nieuwe cao heeft een looptijd van drie jaar en moet op 1 januari ingaan. Zij gaat uit van een 48-urige werkweek, die tot 45 uur wordt teruggebracht. Tijdens de looptijd gaan de partijen zich verder beraden over een verdere afbouw van de werktijd. In de'cao wordt uitgegaan van een garantieloon dat op ht niveau van het mini mumloon ligt, met een mogelijkheid om overu ren te maken. ECHTBANK BEDOLVEN ONDER VUILNISZAK VOL ADVOCATENBRIEVEN» ASTERDAM Het cbondsslachtoffer Carl Werd heeft de recht- ik in Amsterdam giste- bijna letterlijk bedol- n onder een flinke vuil- zak vol advocaten-cor- pondentie, die hem de elopen zeven jaar in to- 1 zo'n 135.000 gulden •ft gekost. De Werd de hiermee illustreren de onkosten die ver- nden zijn aan een juri- che procedure, en de die hierin gaat zitten, zichzelf factoren zijn, een rechtvaardige af- öp in de weg kunnen Daarbij komt dan dat in het geval De erd, zo stelt het slacht offer althans zelf, de inge schakelde advocaten geen hulp hebben verleend, maar hem louter hebben tegengewerkt. Zoals uiteengezet in een repor tage in de krant van afgelopen zaterdag, is Carl de Werd geen ziekelijke klager, maar iemand wiens geval door bijvoorbeeld de Amsterdamse rechercheurs H. Oud en P. Keesman zeer serieus wordt genomen. De re chercheurs zijn op grond van maandenlang intensief speur werk tot de conclusie geko men, dat het toenmalige aan nemersbedrijf van Carl de Werd in 1975 opzettelijk kapot is gemaakt door de vakbonds vertegenwoordigers G. de L. van de bouwbond CNV en kleine 50 werknemers in dienst. De vakbondsvertegen woordigers zouden een conflict tussen hem en zijn personeel welbewust hebben aangejaagd met het uiteindelijk resultaat, dat de onderaannemer ge dwongen werd iedereen te ontslaan en zijn bedrijf op te heffen. Sindsdien probeert De Werd rehabilitatie te krijgen van de op hem geworpen smet een slecht werkgever te zijn en tracht hij de bouwbonden van NVV en CNV te dwingen hem een schadevergoeding te betalen. Meineed bazen B. en De L. meinedige- verklaringen hebben afgelegd over hun rol in het conflict. In een strafzaak, die 22 oktober aanstaande in Amsterdam dient, zal B. zich moeten ver antwoorden wegens de be schuldiging van meineed. In de civiele procedure die giste ren werd gevoerd, probeerde De -Werd langs andere weg zijn gelijk te krijgen. Anders dar. in eerdere processen daag de hij nu niet de bonden maai de vakbondsbazen persoonlijk Hij vroeg de rechter hen per soonlijk te dwingen tot schade vergoeding en tot het publice ren van een advertentie, waar in ze de onderaannemer hun excuses aanbieden. Daarbij stelden zich op het standpunt dat de rechter deze eisen niet in behandeling kan nemen, omdat de zaak De Werd, in houdelijk gezien, al in vorige •processen - en tot de Hoge Raad toe - is afgehandeld. Zwijggeld Daarnaast brachten de juridi sche hulpverleners van de bonden de 90.000 gulden ter sprake, die de bouwbond NVV bij wijze van zwijggeld aan Carl de Werd heeft uitbetaald. Dat gebeurde 23 februari vorig jaar, toen bleek dat de onder- voerde de 39-jarige eiser zelf aannemer de hand had weten Dat dit totnutoe niet is gelukt, zijn pleidooi, hetgeen - gezien te leggen op een copie van de A.G.B. van de bouwbond wijten de rechercheurs Oud en zijn juridische achtergrond zeer belastende verklaring, die j,jyy_er heeft afgelegd tegenover de rechercheurs Oud en Keesman. De Werd beloofde daarbij schriftelijk dat hij in ruil voor de 90 mille de juridische strijd zou staken. Tegenover rechtbankpresident mr. H. van Imhoff legde hij gisteren uit, dat hij dit kapitaal had aanvaard onder de dwang der omstandigheden. „Ik pro cedeer al sinds 1975", aldus de onderaannemer. „Vorig jaar zaten mijn gezin en ik op de bodem van de put. Op een ge geven moment hadden we let terlijk niets meer te eten. De bonden hadden mij het mes zo zeer op de keel gezet, dat ik het zwijggeld wel moest accep teren". „Onzin", stelden de ad vocaten die tegen De Werd in het krijt traden. „De heer De Werd heeft juist de bonden het mes op de keel gezet". Rechtbankpresident mr. Van Imhoff doet 27 oktober uit spraak. (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG De regering wil binnenkort in principe e Nederlandse legeronderdelen beschikbaar stellen or vredesoperaties in het kader van de Verenigde ities. Tot nu toe was slechts een beperkt aantal lege enheden (o.a. het 43e pantserinfanterie-bataljon) aan wezen voor deelname aan vredesoperaties, it aanbod zal nu worden verruimd, zodat Nederland in de toe- mst nog meer mogelijkheden heeft, militairen voor VN-doel- iden in te zetten. Dit heeft minister Van Mierlo (Defensie) gis- en bekend gemaakt. Overigens zal de regering voor elke uit- nding van Nederlandse militairen eerst toestemming van de veede Kamer moeten hebben. principe kunnen gespecialiseerde legereenheden, van welke rd ook, binnen zes maanden worden geleverd. De mogelijk- id wordt ook opengehouden dat Nederland het verzoek krijgt, middellijk troepen aan de VN ter beschikking te stellen. Voor rgelijke gevallen zijn 300 man van het korps mariniers, een ;gat, drie verkenningshelicopters, een transportvliegtuig en 30 an marechaussee binnen 48 uur beschikbaar. Binnen een week tinnen deze eenheden worden versterkt met nog eens 300 ma- ïiers, een aantal fregatten en een bevoorradingsschip. ;t is de bedoeling dat de legereenheden die Nederland aan de zal leveren, naast het beroepskader zoveel mogelijk zullen staan uit vrijwilligers, hetzij dienstplichtigen, hetzij personen e de dienstplicht al hebben vervuld en die met klein of groot rlof zijn. Volgens minister Van Mierlo is de kans groot dat de irenigde Naties in de toekomst nog vele malen een beroep op Nederlandse krijgsmacht zullen doen, omdat Nederland door n bijdrage aan Unifil in Libanon een goede naam heeft opge- uwd. ervolg van de voorpagina) 'ARSCHAU Waarne- lers zeiden gisteren dat r behalve duidelijke te- enen van een harde lijn, ie de Poolse autoriteiten rillen volgen, ook aanwij zigen zijn dat de regering zekere mate in paniek rrkeert. De Poolse lei- ers zouden geschrokken in van het hoge aantal nhangers van Solidari- it, dat ondanks het ver- od om te demonstreren >ch de straat is opgegaan. nkele waarnemers meenden isteren tijdens de persconfe- intie van de regeringswoord- oerder Urban een bevestiging vinden voor hun opvatting, at de militaire machthebbers paniek verkeren. Nadat Ur- an te kennen had gegeven dat elke onderhandeling met Solidariteit wordt uitgesloten, verklaarde hij dat er mis schien toch nog met Walesa zou worden gesproken, mits deze hiertoe bereid zou zijn. Een duidelijk teken dat de Poolse machthebbers vasthou den aan de harde lijn, was de bekendmaking van de officiële arrestatie van vier leiders van KOR. De vier gearresteerden zijn Jacek kuron, Adam Mich- nik, Janek Lytinski en Hen- ryk Woejec. Zij zullen terecht moeten staan op beschuldiging van samenzwering tegen het Poolse sociaal-economische sy steem. Vele Polen wachten met span ning de preek af van de pri maat van Polen, Jozef Glemp, die hij morgen zal houden. Gisteren zei Glemp op de ka tholiekendagen in Düsseldorf, dat de Poolse bevolking niet genoeg geld heeft om de eerste levensbehoeften te kopen. Omslachtig Bruidegom Bert van Hoogenhuyze uit het Noordhollandse Warder koos gisteren een wat omslachtige weg om zijn aanstaande echtgenote Wilma Miggelbrink het bruidsboe ket aan te bieden. Als een „geschenk uit de hemel" landde hij aan een parachute in een wei, op enkele meters van zijn wachtende bruid. Vandaar vertrokken zij gewoon met de auto naar het gemeentehuis. AMERIKAANSE MINISTER WEINBERGER: JERUZALEM De Ame rikaanse minister van de fensie, Weinberger, heeft gisteren het vredesplan voor het Midden-Oosten van president Reagan ver dedigd. Na een ontmoe ting met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shamir, zei Wein berger dat het plan erop is gericht meer Arabische landen bij het vredesover leg te betrekken. In zijn onderhoud met Shamir werd Weinberger nogmaals duidelijk gemaakt, dat de Is raëlische regering het Ameri kaanse vredesinitiatief afwijst. Toch achtte Weinberger het na het gesprek niet uitgesloten dat Israël terzijnertijd zijn af wijzende standpunt zal her zien. Nadat de Amerikaanse minister gisteren een bezoek had gebracht aan Oost-Jeruza lem reisde hij door naar Kairo, waar hij een ontmoeting had met de Egyptische minister van buitenlandse zaken. Has san Ali. Vandaag zal Weinber ger besprekingen voeren met de Egyptische president Moe barak. Bij zijn aankomst in Egypte herhaalde Weinberger, dat het plan-Reagan de basis kan leggen voor een duurzame vrede in het Midden-Oosten. Het Amerikaanse vredesplan voorziet in zelfbestuur voor de Palestijnen op de westelijke Jordaanoever en-in de Gaza- strook onder supervisie van Jordanië. Israël moet overeen komstig dit plan de in 1967 be zette gebieden ontruimen. In Washington ontkende de woordvoerder van het mini- strie van buitenlandse zaken, Huhges, dat met Reagans initi atief oude afspraken met Is raël zijn geschonden. Volgens Hughes is de afgelopen drie jaar geregeld met de Israëliërs gesproken over de denkbeel den die nu zijn neergelegd in het nieuwe Amerikaanse plan. Bovendien heeft Reagan niet om aanvaarding van zijn plan gevraagd, maar om onderhan delingen erover, aldus Hughes. President Reagan heeft pre mier Begin ervan op de hoogte gesteld dat hij tegen ontmante ling van bestaande joodse ne derzettingen in de bezette ge bieden is, terwijl het proces naar Palestijns zelfbestuur gaande is. Ook zou reagan Be gin hebben laten weten dat de defensie door Israël bezet ge bied weliswaar in Israëlische handen dient te blijven, maar dat de Palestijnen recht heb ben op een eigen veiligheids dienst tijdens de overgangspe riode. De Westduiste regering heeft gisteren het Amerikaanse vre desinitiatief voor het Midden- Oosten „een belangrijke stap in de goede richting" ge noemd.' Winst Heineken 35 procent groter AMSTERDAM Bierbrou werij Heineken heeft bij een van 1,7 tot 1,9 miljard gulden gestegen omzet in het eerste halfjaar een nettowinst be haald van 63,7 miljoen gulden of te wel 35,8 procent meer dan de 46,9 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Dit heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. Het fraaie zomerweer kon niet verhinderen dat de verkopen van bier en frisdranken in Ne derland lager lagen dan in 1981. In belangrijke mate is dit volgens een woordvoerder van Heineken te wijten aan de verhoging van de accijnzen per 1 januari. In de meeste an dere landen, met name de VS, Frankrijk en Italië, zijn de bierverkopen toegenomen. Het bestuur van Heineken ver wacht dat het resultaat in het tweede halfjaar niet veel zal afwijken van de tweede helft van 1981. Kamerlid wil voortgangs rapport spreiding PTT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PPR-Kamerlid Waltmans wil van de rege ring een voortgangsperapportage over de spreiding van de Cen trale Directie van de PTT vanuit Den Haag naar Groningen. Bij de voortgangsrapportage dient de regering ook aan te geven hoeveel de spreiding gaat kosten volgens de laatste ramingen. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van het Kamerlid aan minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat). Waltmans wil van de mi nister, weten wat nu de stand van zaken is met de uitvoering van het spreidingsplan voor de Centrale Directie, of het rege ringsstandpunt ten aanzien van de noodzaak van die spreiding nog veranderd is en of de PTT organisatorisch in staat is de spreiding snel en effectief door te voeren. HET jongste Amerikaanse vredesplan, waarin Israël wordt opgeroepen de in 1967 bezette gebieden te ontruimen en dat voorziet in de vorming van een Palestijns zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook, is in Israëli sche regeringskringen als een bom ingeslagen. Terwijl er in de Arabische wereld terughoudend wordt gereageerd, heeft de regering-Begin het initiatief van president Reagan catego risch van de hand gewezen. De nieuwe rol van de Verenigde Staten in het Midden-Oos tenconflict de Amerikaanse regering treedt nu niet meer op als bemiddelaar, maar is duidelijk partij geworden is om begrijpelijke redenen heel slecht gevallen bij de huidige Is raëlische leiders. Allereerst kan het moment waarop Reagan 'zijn plan ontvouwde als hoogst ongelukkig voor de regering- Begin worden gezien. Nadat de Palestijnse guerrillastrijders nog maar net Beiroet hadden verlaten, werd premier Begin er door Washington op niet mis te verstane wijze aan herin nerd dat er een Palestijns feit bestaat waarmee in een toe komstige vredesregeling rekening moet worden gehouden. Ontkenning van dit feit was juist het belangrijkste doel, dat Israël met zijn invasie in Libanon had willen bereiken. Nu Reagan zich heeft uitgesproken voor een Israëlische terug trekking uit de bezette gebieden, wordt een stevige streep door de plannen van de regering-Begin gehaald: annexatie van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook wordt niet door de VS geaccepteerd. Het feit dat de Amerikanen hun vredesplan zonder over leg met de regering-Begin hebben gelanceerd duidt erop dat er in Washington grote kritiek op het huidige Israëlische be leid bestaat. Het Amerikaanse plan voor het Midden-Oosten stemt sterk overeen met de manier waarop de Israëlische Ar beiderspartij het Palestijnse vraagstuk wil oplossen. De leider van deze partij, Shimon Peres, bracht vorige maand een be zoek aan de VS en ongetwijfeld is toen gesproken over het nieuwe Amerikaanse initiatief, waarover de Arbeiderspartij zich voorzichtig positief heeft uitgelaten. De regering-Reagan heeft de kaart van de Israëlische oppositie gespeeld en te verwachten valt dat regering en oppositie in Israël fel tegen over elkaar zullen komen te staan. BEHALVE Israël wordt ook de Arabische wereld en in het bijzonder de PLO door het Amerikaanse vredesplan voor het blok gesteld. Zij moeten nu kiezen tussen een politieke rege ling, hetgeen erkenning van de staat Israël impliceert, of verwerping van het plan dat een handhaving van de oorlog stoestand betekent. Op de keper beschouwd draagt het Amerikaanse vredesinti- atief weinig nieuws in zich. Het gevoelige punt, erkenning van de PLO en de vorming van een Palestijnse staat, wordt uit de weg gegaan. Eigenlijk bevredigt het Amerikaanse vre desinitiatief niemand in het Midden-Oosten. Misschien ligt hier juist de kracht van het nieuwe Amerikaanse optreden: alle direct betrokken partijen zullen moeten beseffen dat zij concessies moeten doen in ruil voor vrede. I l ADVERTENTIES ig»SIJTHOFF PERS REIZEN Om de keuze van uw vakantie- of van zo maar een tussen doortje- te vergemakkelijken, hebben wij voor u een over zicht samengesteld van de reizen, welke wij nu en later in het jaar voor u hebben georganiseerd. Lang en kort, dichtbij en ver weg, veel zien of 'lekker lui', u kunt er van alles tussen vinden. PARIJS - motel Relais des Chartreux - weekend reis van vrij dag t/m zondag - 225,- per persoon, incl.excursies OOST- EN WEST BERLIJN - hotel Igel- 4 dagen van maan dag t/m donderdag - 295,- per persoon, incl. excursies COTE d'AZUR - hotel Residance Soleil, Le Lavandou - 495,- per persoon, incl. excursies OOSTENRIJK - hotel Jagerhof in Kolsasberg - 10 dagen. Vertrek: 14 en 21 september - 580,- per persoon, incl.ex cursies ITALIË - hotel Markushof in Ora (Dolomieten) - 9 dagen.Ver- trek: 595,- per persoon, incl. excursies. FLORIADE - dagtrip naar de Floriade in Amsterdam.De prijs is incl. koffie, gebak, entree en diner.- 49,- per persoon. Voor alle busreizen geldt een minimum aantal van 40 deelne mers REIZEN PER VLIEGTUIG AMERIKA - rondreis langs o.a. New York, Washington, At lanta, Cape Kennedy, Miami - 17 dagen - v.a. 2897,- per persoon, incl. excursies GUERNSEY - hotel Green Acres.Achtdaagse reis. Vertrek op 9 en 16 oktober - 875,- per persoon, incl. excursies MALLORCA - Achtdaagse reis. Vertrek op 10 en 24 oktober. Hotel Concordia in Playa de Palma - 725,- per persoon. NAJAARSCRUISES - ms. Ilmatar - Met de bus vanaf Den Haag/Rotterdam naar Italië. Het schip brengt u naar de vol gende (ei)landen: Malta, Tunes'ie, Israël, Egypte, Cyprus en Griekenland. Prijzen vanaf 2950,- per persoon. Inlichtingen en boekingen voor alle reizen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag t/m vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. Wie in of bij Derf Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook tercht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71(op de hoek van het Spui) SIJTHOFF PERS REISORGANISATIE dagelijks van 9-18 uur zondag 5/9 van 10-18 uur WOENSDAG SEPTEMBER

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5