Poolse leiders treden hard op Jeugdjournaal in opzet geslaagd 5eres wil actie moeren voor Amerikaans vredesplan Personeel Eminent in onzekerheid DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 4 september 1982,72e jaargang no. 22364 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vanavond op Ned. I om 22.05 uur film „Het eiland der ver schrikking" (vervolg) en op Ned. II om 20.27 uur vervolg op „Pips grote verwachtingen" naar Dickens. Morgen op Ned. I om 19.05 uur McCloud en op Ned. II om 21.40 uur kwis met Mare Groucho. Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur van 18 graden tot 23 gra den. Vrij krachtige wind. Zon op: 06.57, onder 20.19. Schev. hoog water: 4.56 en 17.28, laag water: 13.06 uur. ypotheken- larkt fors ruggelopen EN HAAG e dalende trend, als die de af ge pen jaren op de arkt voor hypo- eken kon wor- waargeno- en, heeft zich in eerste zes aanden van dit ar fors voortge- t, aldus meldt it Centraal Bu- au voor de Sta- itiek gisteren. 81.000 hypo- leken die in de rste zes maan- :n van 1982 wer- in ingeschreven, aren er 25.000 inder dan in de rste zes maan- n van 1981. Het drag lag ook lager, 16,5 iljard tegen 23,2 iljard. De da- iig deed zich bij le hypotheek- irmen voor. P de woninghy- itheekmarkt particulie- n, ruim de helft het totaal, g het ingeschre- bedrag 27 ocent lager. ooral hypothe- :ra van boven de ree ton liepen firk terug. Hy- itheekbanken bouwfondsen widen de terug- ing het sterkst, eze bedroeg bij- 50 procent, m 4,2 miljard aar 2,2 miljard. spaarbanken gen de markt echts negen rocent teruglo- Felicitatie De prinses van Wa les feliciteert haar vriendin, Carolyn Pride, nadat zij in Londen in het hu welijk was getreden met William Bartho lomew. Lady Diana en Carolyn deelden samen een flat in hun studententijd. Benzine drie cent duurder DEN HAAG De oliemaat schappijen Shell, Esso en Mobil verhogen begin volgende week de benzineprijs. Superbenzine en normale benzine gaan drie cent meer kosten, waardoor de prijs bij de meeste zelftanks komt op 173,8 voor super en 166,8 voor normale benzine. Diesel wordt 0,8 cent duurder en zal doorgaans 119,8 cent per liter gaan kosten. De prijs van LPG gaat met 0,7 cent omhoog en komt op 74,1 cent. De prijs verhogingen zouden het gevolg zijn van prijsstijgingen op de in ternationale productenmarkt. Italiaanse maffia- bestrijder doodgeschoten PALERMO De leider van de Italiaanse paramilitaire politie, generaal Dalla Chie- sa, is gisteren in het centreum van de Sici- liaanse hoofdstad doodgeschoten. Ook zijn vrouw is bij de aanslag om het leven ge komen. Enkele lijfwachten van de politie functionaris raakten gewond. Over de identitiet van de daders, die vanuit een auto het vuur opende op het voertuig van Chiesa, is nog niets bekend. Dalla Chiesa (61) had een grote reputatie opgebouwd als bestrijder van het terrorisme in Italië. In februari van dit jaar werd hij belast met de leiding over het offensief tegen de Siciliaanse maffia. De polite vermoedt dat de aanslag een vergeldingsactie 'is van maffialeden. f VERZET TEGEN MILITAIRE MACHTHEBBERS GROTER DAN WERD VERMOED WARSCHAU De onge regeldheden tegen de mi litaire leiders in Polen zijn de afgelopen dagen veel ernstiger geweest dan in het Westen werd aange nomen. Dat blijkt uit een officiële bekendmaking in Warschau. De Poolse machthebbers hebben gis teren naar aanleiding van de golf van protesten be sloten met harde hand te zullen optreden. De lei ders van de opgeheven Beweging voor Sociale Verdediging, KOR, die verantwoordelijk worden gesteld voor de onrust, zijn officieel gearresteerd. Ook gisteren is het in diverse steden voor de vierde achter eenvolgende dag onrustig ge weest. Op een persconferentie in Warschau verklaarde de re geringswoordvoerder, Jerzy Urban, dat zich de afgelopen dagen in 34 van de 49 provin cies ongeregeldheden hebben voorgedaan. Volgens hem werd afgelopen dinsdag, toen de twëede veijaardag van het nu verboden vakverbond Soli dariteit werd herdacht, in 54 steden en dorpen geprotes teerd. Tienduizenden Polen waren die dag de straat opge gaan. Tijdens gevechten met de politie raakten 148 agenten gewond, aldus Urban. Volgens hem verblijven er nog 42 in het ziekenhuis en zijn er drie ernstig aan toe. Tijdens de onlusten van deze week is ook een dode in de stad Wroclaw gevallen, zo deelde de regeringswoordvoer der mee. Eerder was al bekend geworden dat de oproerpolitie (Zomo) in de zuidwestelijke stad Loebin twee arbeiders en in Gdansk een arbeider had doodgeschoten. Hiermee komt officiële dodental op vier. Maar volgens onofficiële bron nen zouden er vijf a acht men sen zijn omgekomen. De ministerraad, die gisteren in Warschau bijeen was, be sloot om niet te onderhandelen met de leiding van Solidariteit, ook niet met Lech Walesa. Ur ban, die dit bekend maakte, Lech Walesa, de leider van het verboden vak verbond Solidariteit. zei dat de protesten van dins dag „een begrafenisoptocht" waren voor Solidariteit. De naam Solidariteit is, aldus de regeringswoordvoerder, een teken voor brute actie gewor den en dit moet politieke ge volgen hebben. De leiding van het verboden vakverbond heeft geen gebruik gemaakt van de politieke openingen, die generaal Jaruzelski sinds het uitroepen van de noodtoe stand vorig jaar december heeft geboden, aldus Urban. EL AVIV De Israëlische oppositieleider, Peres, eeft gisteren gezegd dat hij de jongste vredesvoorstel- n van president Reagan ondersteunt en dat hij in Is- iël actie zal voeren om het Amerikaanse initiatief invaard te krijgen. I aankondiging van Peres stond in schril contrast met de har afwijzing van het plan door de regering-Begin. Hieruit blijkt t in Israël grote verdeeldheid bestaat over het plan-Reagan. dl ires noemde de voorstellen van Reagan „een belangriike ver- dering van de huidige situatie in het Midden-Oosten'omdat it de deur opent voor deelname van Jordanië aan de vredeson- xhandelingen. Peres merkte verder op dat „wij nu beginnen tt een nationale discussie, die van het grootste belang is voor toekomst van Israël, de vrede en het Midden-Oosten". et aantal Israëliërs dat voorstander is om delen van de weste- ke Jordaanoever op te geven voor een verdrag met Jordanië, sinds het begin van de Israëlische invasie in Libanon sterk «genomen. Dat blijkt uit een opiniepeiling, die gisteren in de irusalem Post werd gepubliceerd. Volgens deze peiling is nu 1,2 procent van de Israëliërs bereid bepaalde delen van de Westoever op te geven, tegen 29,3 procent in mei van dit jaar. ët aantal Israëliërs dat geen centimeter bezet gebied wil prijs- even daalde van 58,3 naar 46,8 procent. Arafatals staatshoofd in Tunesië ontvangen De leider van de Palestijnse Bevrij dingsbeweging PLO, Jasser Ara fat, Is gisteren na een verblijf van twee dagen in Griekenland in Tu nesië aangeko men. Arafat, ge kleed in groen ge- vechtspak met zwartwitte hoofd doek en een pi stool op zijn heup, werd hij door de Tunesische presi dent Bourquiba als een staatshoofd verwelkomd. In Tunis zal Arafat een ontmoeting hebben met het 15 leden tellende Uit voerend Comité van de PLO. De PLO heeft nog niet gereageerd op het jongste Ameri kaanse Midden- Oostenplan. Maandag vertrekt hij naar de Maro- kaanse stad Fez, waar hij de Arabi- sché topconferten- tie zal bijwonen. FRANSE KOLONEL IN BEIROET DOODGESCHOTEN EIROET Een Franse kolo- el, die voor de Verenigde Na- in Libanon was gedeta- ïeerd, is gisteren doodgescho pt toen hij in West-Beiroet ïn VN-gebouw inspecteerde. 'N-functionarissen zeiden dat het gebied waar de kolonel 'erd neergeschoten al enkele talen vuurgevechten hadden laatsgevonden tussen Israëli sche militairen en Libanese sluipschutters. Volgens hen is het niet duidelijk wie het do delijke schot op de Franse ko lonel heeft gelost. De schietpartijen die zich gis teren in West-Beiroet hebben voorgedaan tussen diverse Li banese partijen hielden later op de dag weer op. Volgens de politie waren Koerden en Li banese sji'ieten met elkaar slaags geraakt. Libanese veiligheidstroepen maakten een eind aan de vuurgevech ten. De Libanese premier Wazzan heeft gezegd, dat de overheid alle illegale wapens zal inzamelen zodra de milities van de straat, zijn en de officië le Libanese politie de touwtjes weer in handen heeft. MDDINXVEEN Na- at de directeur van de rgelfabriek Eminent, drs. |p. van Mierlo, zijn 380 |hedewerkers gisteroch tend nog ontslag had aan gezegd, deelde hij gister avond mee dat ze waar- 9 ichijnlijk maandag weer =jan de slag kunnen. Dit tangt volgens Van Mierlo ►Jf Van de houding van het ^gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor (GAK). Het collectief ontslag was vol gens hem noodzakelijk om het GAK de juridische mogelijk heid te bieden het salaris over augustus (ongeveer een mil joen gulden) uit te betalen. Het bedrijf krijgt in ieder geval steun van de gemeente Wad- dinxveen. De gemeenteraad heeft gisteravond unaniem be sloten om een half miljoen uit de gemeentekas te bestemmen voor het overlevingsplan van de orgelfabriek. Van Mierlo ziet weer goede toekomstmo gelijkheden, hij gaat er vanuit dat dit jaar een omzet van 57 miljoen gulden haalbaar is. HILVERSUM Negen van de tien kinderen in Nederland zeggen wel eens naar het Jeugdjour naal op de televisie te kijken. Dat is een van de belangrijkste conclusies van een globaal onder zoek naar het resultaat van het Jeugdjournaal. Het journaal, dat met ingang van aanstaande maandag weer uitgezonden wordt, krijgt een gemiddeld rapport cijfer van een zeven. Drie kwart van de jeugdige kij kers vindt het programma zelfs een acht waard, maar die score wordt weer gecom penseerd door een lagere waardering van een groep veelal jongere kijkertjes. Bijna tweederde van de on dervraagden zou het jammer vinden als het Jeugdjournaal zou moeten verdwijnen. Dat sterkt de redaktie in ieder geval, want op 1 januari aan staande loopt de proeftijd af van twee jaar. Volgens het redaktieteam is het dan ook vrijwel zeker dat het Jeugd journaal zal blijven bestaan. In het eerste seizoen van het Jeugdjournaal (winter en zo mer '81) werd het program ma in de vroege vooravond uitgezonden. Het tweede sei zoen presenteerde het jour naal zich even voor zeven uur 's avonds. Die verschui ving heeft het programma geen windeieren gelegd. Met name kinderen van 12 tot en met 14 jaar gingen het jour naal meer bekijken. Bij de ei genlijke doelgroep - de 9- tot 11-jarigen - was nauwelijks een verandering waarneem baar. Van Agt: weer zaken doen met PvdA ligt niet bijster voor de hand CDA-lijsttrekker Dries van Agt heeft al een scenario in zijn hoofd voor het geval het CDA op 8 september de grootste partij wordt. Hij wil dat dan een CDA-infor- mateur begint met het op stellen van een Program voor Economisch Herstel. Dat program moet de infor mateur voorleggen aan de grote partijen met de vraag of zij zich daarmee kunnen verenigen. Wie het program afwijst, kan het meeregeren dan wel vergeten. Van Agt heeft dit gezegd in een in terview met onze parlemen taire redacteuren Rik in 't Hout en Dick van Rietscho ten, vandaag op de voorpa gina van onze wekelijkse bijlage Finale. Overigens had Van Agt bij de Kamerverkiezingen van •vorig jaar mei ook al een dergelijk draaiboek voor de formatie op zak. Dat ging echter niet door omdat CDA en VVD, tegen Van Agts ver wachting in, net geen meerderheid behaalden. De premier had er min of meer op gerekend het aanbieden van een economisch herstelplan de PvdA vanzelf zou hebben doen afhaken, waarna hij een kabinet met de VVD had kunnen vormen. Van Agt steekt ook dit jaar zijn voorkeur voor hernieuwde samenwerking met de VVD niet onder stoelen of banken. „Het is natuurlijk niet geheel en al onmogelijk dat het CDA opnieuw met de PvdA tot zaken komt, maar het is wel moeilijk. Het ligt niet bijster voor de hand", al dus Van Agt. VERDER IN Hoofdofficier van justi tie schrijft thrillers vol glamour, glitter en soft- sex. Twee Nederlandse ont dekkingen in Belgische verfilming van Stijn Streuvels boerenroman „De Vlaschaard". Rob de Nijs houdt zich al 20 jaar staande in showbusi ness. Surfer js één met de natuur, maar hij wordt aan banden gelegd. Interview met atletiektopper Rob Druppers. De ouders van tenniswonder. Iglo gaat reorganiseren ROTTERDAM Bij de Ne derlandse Iglo-bedrijven, on derdeel van het Unilever-con cern, staan reorganisaties op stapel wegens het achterblij ven van grotere omzetten in een deel van het assortiment aan diepvriesprodukten. Bin nen afzienbare tijd zal de di rectie van Iglo de aanpassin gen in de organisatie voorleg gen aan de vakbonden en de ondernemingsraden, zo is gis teren bekend geworden. Bij de Iglo-vestigingen in Hoo- geveen en Utrecht werken in totaal 1070 mensen. Iglo kreeg met een grote inzinking van de vraag naar haar diepvries produkten te kampen na de nitrietaffaire eind 1980. Vorig jaar werd door Iglo dan ook een verlies geleden. Ook voor 1982 moet op een aanzienlijk verlies gerekend worden. De Industriebond FNV heeft laten weten „verbijsterd" te zijn over de aangekondigde re organisatie bij Iglo. Een woordvoerder van de FNV sprak de vrees uit dat de werkgelegenheid bij de diep vriessector van Iglo binnen kort flinke klappen kan krij gen. RESIDENTIE-ORKEST 82/83 Stadsgehoorzaal Leiden serie L: 5 CONCERTEN 52,- 3 FAMILIE-CONCERTEN 15,- O.I.V. Hans Vonk, Alain Lombard m.m.v. 20 solisten Schitterende programma's!! Jongeren grote reductie op serie L Gezinnen grote reductie op Familie-serie Abonnementen en gratis folders bij: BENDER HOGEWOERD 90 - tel. 120097 v, y-wft i Vs 9 vyj

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1