Israël verwerpt plan VS unaniem vsj W/'Z'' Onrust in Polen breidt zich uit Christelijke ambtenaren komen in actie Zoekactie met helicopter levert niets op [ËeicUe Qowuvnt Vrijdag 3 september 1982, 72e jaargang no. 22363 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217.907 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Op Ned. II om 18.49 uur begin nieuwe serie over Ivanhoe, die aan eerste schermutselingen begint. Om 22.45 uur Mitzi Gaynorshow. Op Ned. I om 22.35 uur discus sie over confessioneel en open baar onderwijs. Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur 21 graden. Matige wind. Zon op: 06.55, onder: 20.21. Schev. hoog water: 4.25 en 16.53, laag water: 12.33 en 00.57 uur. —in ,'oo iderscheiding VN ior CDA-loyalist EN HAAG Het CDA-Tweede-Kamerlid tf\n Nico Scholten heeft van de Verenigde Na- t;s een onderscheiding gekregen voor zijn „bij- indere bijdrage" aan de internationale bewe- ng tegen de apartheid in Zuid-Afrika en zijn [eren voor het opleggen van sancties tegen t land. vooral tijdens het eerste kabinet-Van ;t. toen Scholten tn de CDA-fractie een loya- ienrol vervulde. Scholten. voor wie een aan- I CDA-kiezers een voorkeursactie voert om i ook na volgende week weer in de Kamer 'j krijgen, zal de VN-prijs op 5 november in w York ontvangen tijdens een bijeenkomst i de Algemene Vergadering van de Verenig- f Naties. Scholten is met de enige die de on- ;cheidtng krijgt. Postuum is de prijs ook toe- ?nd aan Martin Luther King en de voorma- Algerijnse president Boumedienne. Prins Claus in ziekenhuis opgenomen DEN HAAG Prins Claus is gisteren voor een algemeen onderzoek enige dagen in het Radboudziekenhuis in Nijme gen opgenomen. De prins voelt zich al enige tijd niet goed. al dus de Rijksvoorlichtingsdinst. Zoals deze krant gisteren al meldde, was de prins afgelo pen woensdag al wegens ziek te verhindrd het congres voor buitenlandse Nederlanders „Welkom in Nederland" af te sluiten. De prins verwacht zijn 56e verjaardag aanstaande maandag weer in huiselijke kring te kunnen vieren. Vrijspraak Paul De Kloe in Marokko DEN HAAG De Neder- lander Paul de Kloe (22) is door een Marokkaans ge rechtshof in hoger beroep vrijgesproken. Hij was on langs door een rechtbank in Marokko tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het versprei den van „christelijke pro paganda". De Kloe, die op 4 augustus op een camping gearresteerd werd, komt morgen op Schiphol aan. Waarom hij werd vrijge sproken is nog niet be kend. Hij maakt het naar omstandigheden redelijk, aldus zijn vader. Wrak duikboot 'M-'IS ontdekt TEXEL Drie amateur- duikers hebben in de Noordzee op tien mijl uit de kust van het eiland Texel het wrak ontdekt van een duikboot die waarschijnlijk in de eerste wereldoorlog tot zinken is gebracht. Het vermoeden bestaat dat de stoffelijke resten van de bemanning zich nog aan boord bevin den, omdat de periscoop is uitgeschoven en het toe gangsdeksel gesloten is. De veertig meter lange duik boot is nog bijna volledig intact. El Al mag op zaterdag vliegen JERUZALEM Het Israë- lische opperste gerechtshof heeft gisteren bepaald dat de nationale luchtvaartmaat schappij El Al haar vluchten op zaterdag mag voortzetten. Dit vonnis is in tegenspraak met het besluit van de rege ring-Begin alle vliegverkeer op de sabbath en joodse feestdagen te verbieden. Het vliegverbod moet morgen voor het eerst ingaan. In de afgelopen weken is'er heftig tegen geprotesteerd. Zo heb ben werknemers van El Al gedreigd vanaf morgen in staking te zullen gaan. Schijndode vrouw bevallen PHILADELPHIA Voor het eerst in de medische geschiedenis is een keizerssnede uit een dode vrouw uitgevoerd die door moeder en kind werd overleefd, aldus twee Ameri kaanse artsen in een medisch tijdschrift. De hoogzwangere vrouw werd onderzocht omdat ze last had van bloedspuwingen. Tijdens het onderzoek bleef haar hart stilstaan. Ondanks hartmassage waren de artsen er na een half uur van overtuigd dat de vrouw dood was en besloten de zogenaamde post-morten keizers snede uit te voeren. Zodra het kind ter we reld was gekomen, begon het hart van de vrouw weer te werken. De artsen gaven als reden voor het unieke gebeuren dat de opge zwollen baarmoeder van de vrouw de bloeds omloop vrijwel geheel afknelde. Na de beval ling begon het bloed weer van en naar het hart te stromen. JERUZALEM/WASHING TON De Israëlische rege ring heeft gisteren unaniem het jongste Amerikaanse vredesvoorstel voor het Midden-Oosten verworpen. De regering-Begin heeft president Reagan ervan be schuldigd, dat hij de Camp- Davidakkoorden op diverse punten heeft geschonden. Ook heeft zij uiting gegeven aan haar „verrassing en bit terheid", dat de Ameri kaanse voorstellen waren gepresenteerd zonder voor afgaand overleg. De Amerikaanse regering heeft gisteravond gezegd „niet verrast of teleurge steld" te zijn door het ver werpen van het vredesplan door de regering-Begin", al dus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hij zei dat de VS nooit hadden verwacht dat het plan di rect door de Israëlische re gering zou worden toege juicht. „Er zullen nog harde onderhandelingen en dis cussies volgen", aldus de woordvoerder. De Israëlische radio meldde dat premier Begin zich gis teren tijdens de spoedzitting „zeer emotioneel" had ge toond. Begin zou hebben ge zegd dat elke Israëliër, die de Amerikaanse voorstellen zou aanvaarden, „een ver rader" zou zijn. Hij toonde zich verder bijzonder ver ontwaardigd over het feit dat Reagan van te voren wel overleg met Jordanië, Egypte en saoedi-arabië heeft gevoerd, maar niet met Israël. Waarnemers menen dat het Amerikaanse initiatief een zeer hevig politiek debat in Israël zal ontlokken en de meningsverschillen tussen de regering en de oppositie zaj verdiepen, In kringen rond de oppositonele Israë lische Arbeiderspartij werd nadruk gelegd op de over eenkomsten tussen het Amerikaanse plan en het voorstel van de Arbeiders partij, dat „de Jordaanse op lossing" wordt genoemd. Bij de Arbeiderspartij herin nert men zich met vreugde en trots dat de leider van deze partij, Shimon Peres, tijdens zijn verblijf aan Washington, vorige maand, het plan van de Arbeiders partij met zijn Amerikaanse gesprekspartners uitvoerig heeft besproken. De Ameri kaanse vredesvoorstellen zijn ook goed ontvangen door de kleine Israëlische linkse partijen. Pagina 10: Arabieren rea geren terughouden op het Amerikaanse vredesplan. afARSCHAU In de Poolse I Loebin in het zuidwesten i Polen is het gisteren voor I derde dag zeer onrustig ge- •st. Het kwam daar op- tot ongeregeldheden en betogers en de oproer- |»litie nadat daar twee dagen lieden twee demonstranten aren doodgeschoten. In Loe- zegt de bevolking dat er instens vijf doden bij een hietpartij tijdens demonstra- zijn gevallen. Ook in lestochowa worden weer de- onstraties gehouden. Jan betrouwbare bronnen in H^eebin werd vanmorgen ver- nen dat de autoriteiten op ■schillende plaatsen in de 1 wegversperringen hebben ten oprichten en dat de toe- mgen tot het centrum foer- etisch zijn afgesloten. VERMOEDELIJK VIJF DODEN IN LOEBIN gistermiddag op vijf plaatsen, in de stad bloemenkransen ge legd ter nagedachtenis aan de demonstranten die dinsdag door de oproerpolitie ZOMO waren doodgeschoten. Volgens ooggetuigen en reizigers die in de nabijgelegen stad Wroclaw aankwamen zijn alle belangrij ke toegansgwegen tot Loebin afgesloten. Er wordt geen ben zine meer verkocht en alle au toverkeer is verboden. De militaire raad onder lei ding van generaal Jaruzelski heeft naar aanleiding van de nieuwe onlusten aangekondigd dat er hard zal worden opge treden tegen KOR-leden, die verantwoordelijk worden ge houden voor het aanstichten van de rellen. Het KOR, de beweging voor sociale zelfver dediging en voorloper van So lidariteit, voorziet de nu ver bodden vakbond van beleid sadviezen. Pagina 10: vervolg Lagendijk: PvdA wordt grootste DEN HAAG Als het bureau Lagendijk gelijk krijgt, wordt bij de ko mende verkiezingen (te verwachten opkomst: 86 procent) de PvdA de grootste partij met 31 pro cent van de stemnen. De PvdA behaalt in dat geval 46 of 47 zetels in de Ka mer, een winst van twee of drie. Het CDA daaren tegen zou zeven of acht zetels moeten opgeven en met 27 pet van de stem men uitkomen op 40 of 41 zetel. Door dit verlies zou het de vraag zijn of CDA en VVD sa men een meerderheid in de Kamer bereiken. Dit ondanks het feit dat de VVD acht of negen zetels zou winnen en uitkomen op 34 of 35. Lagen dijk voorspelt voor D'66 negen zetels, een verlies van acht De voorspellingen van Lagen dijk wijken af van die van de NIPO en De Hond in het afge lopen weekeinde. De Hond voorspelde dat de PvdA bij de verkiezingen 43 zetels in de Kamer zou halen, het NIPO kwam tot 41 zetels. Het CDA zou volgens De Hond uitko men op 44 zetels, volgens NIPO op 45. Voor de VVD voorspelde De Hond 35 zetels (+9), het NIPO 33 zetels. La gendijk heeft de gewoonte de uitslag voor de PvdA hoog in te schatten. Terlouw: Den Uyl zou zelfde keus gemaakt hebben (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-leider Den Uyl zou, indien hij nu in de regering zat, net als het kabinet kiezen voor het afschaffen van vrije loononderhandelingen en het terugdringen van de koop kracht om uit de sociaal-economische problemen te komen. Dit is de mening van D'66-lijsttrekker Terlouw in een interview met onze krant. Volgens Terlouw zal Den Uyl bij de komende kabinetsformatie alleen marginaal iets zal kunnen veranderen aan de kabinetsbe sluiten de sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen te be vriezen, In het gesprek noemt Terlouw de kans reëel dat D'66 na de ver kiezingen tezamen met de PvdA terug gaat naar de oppositie- banken. D'66 is niet van plan een kabinet met CDA en VVD te vormen als deze beide partijen de PvdA bewust proberen te we ren. Pagina 11: „Den Uyl zal realist worden" e overstromingen in India als gevolg van de moessonregens blijven slachtoffers eisen, zoals de heilige stad Varanasi, waar een man zijn vrouw meevoert op een kar in een onder water Blopen straat. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De leden van de bij de vakcentrale CNV aangesloten bonden van overheidspersoneel hebben hun organisaties opdracht gegeven acties te organiseren tegen het re geringsbeleid van „dubbel pakken" en het ontbreken van goed overleg met de overheid als werkgeefster. Zij deden dat gisteravond tijdens drukke, levendige protestbijeenkomsten in Utrecht, Breda en Zwolle. Welke vorm deze acties zullen aannemen is niet uitgesproken in de slotre- solutie van de demonstra ties. „Het kan van alles worden, van nieuwe pro testbijeenkomsten tot sta kingen", zei een woord voerder. De ambtenaren, onderwijs mensen, militairen, politie ambtenaren en trendvolgers bleken ook gisteren vol woede te zitten over het ontbreken van goed overleg over de ar beidsvoorwaarden tussen mi nister Rood en de organisaties van overheidspersoneel, wat leidde tot eenzijdige maatrege len van de minister, en uiter aard over het feit, dat de amb tenaren nu en ook in 1983 ex tra worden aangepakt in hun beloning. „De gevolgen van de crisis mogen niet extra in de schoe nen van het overheidsperso neel worden geschoven", zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen in Utrecht. „Ook snoeien in de overheidsuitga ven moet met verstand gebeu ren. Maar het overheidsperso neel lijkt vogelvrij te zijn, mi nister Rood is een chirurg met een gekarteld mes. En een grote grief is, dat het allemaal zonder overleg met de bonden is gebeurd". Pagina 9: Minister door rood gereden, botsing dreigt ALPHEN AAN DEN RIJN De laatste intensieve zoekpoging om twee verdronken Alphenaren te vinden heeft niets opgele verd. Een helicopter van de rijkspolitie heeft gistermorgen een uur lang boven de Zegerplas gecirkeld in de hoop een spoor te kunnen ontdekken. De poging werd gewaagd omdat het moge lijk is dat de lichamen een paar meter onder water ronddrijven. Vanuit boten is dan niets te zien, vanuit de lucht echter wel. Voorlopig zullen nu geen gerichte zoekacties meer plaatsvinden. Wel zal de politie de walkanten in de gaten houden en de rijks politie te water zal ook de komende tijd oplettend blijven. Er zijn inmiddels ruim twee weken verlopen sinds het ongelukkige tweetal verdronk. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordi nog dezelfde avond nabezorgd. 27aug.t/m5 sept. dagelijks 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Internationale tentoonstelling van radio-,TV- en audio-apparatuur, muziekinstrumenten en bladmuziek V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1