ÊêidAG (Sowwmt CDA wil politie in grote steden on peil houden fm' pertr ouwen In Rood erdwenen T valt eertig linuten eg: ijkers MINISTER ROOD WORDT TERUGGEFLOTEN Geestelijk gehandicapten moesten Hitiers boek binden Geelzuchtexplosie onder verslaafden heroïne: 6 doden Heel Nederland leest brief aan belas tinginspec te ur Woensdag 25 augustus 1982,72e jaargang no. 22355 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.S6 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,3S; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Minister-president van Agt op zijn praatstoel bij Remmers op Ned. II om 21.20 uur. Om 21.55 uur speciaal Fox-programma van Elton John. Op Ned. I om 22.20 uur „Stu dio Sport" met betaald voetbal, atletiek en wielrennen. Af en toe zon en vooral later enkele buien. Middagtempera- tuur 18 graden. Matige wind. Zon op: 06.41, onder: 20.41. Schev. hoog water: 8.33 en 20.56, laag water: 4.21 en 16.36 Kdio-actief afval pft niet zee in I HELDER De 3000 ton j-actief afval van het Ener- fonderzoek Centrum Neder- J hoeft wellicht niet in zee te Uen gedumpt. De gemeente van Den Helder stemt fevond over een voorstel van Kollege van burgemeester en mouders om tijdelijk eert ter- beschikbaar te stellen voor ag van het afval. Het lipschip de Scheldeborg, dat lafval voor naar de Spaanse I zou gaan dumpen, kan dan r Den Helder terugkeren, kans dat het voorstel wordt benomen is groot. Clubs woedend op minister HILVERSUM Woede en teleurstelling over heersen bij de KNVB ep de clubs, waarvan vele al contracten hadden afgesloten mej broodno dige extra adverteerders. De oorzaak is het besluit van minister De Boer van CRM om de richtlijnen met betrekking tot beeldreclame bij sportuitzendingen op de televisie niet te wijzigen. De minister legt daarmee een advies naast zich neer van de „werkgroep reclame", waarin wordt gepleit voor een uitbreiding van de bestaande richtlijnen betreffende reclameborden en shirt reclame. De NOS zal door het besluit van de mi nister de komende weken bijvoorbeeld van veel voetbalwedstrijden niet meer dan twee minuten kunnen uitzenden. Dat geldt vanavond al voor het duel Groningen-Ajax. Veel velden voldoen niet aan eisen CRM Nertsen hebben heimwee LONDEN Honderden nertsen, die begin deze week door een actiegroep uit hun gevangenschap op een nert senfarm in Engeland wer den bevrijd, hebben last van heimwee gekregen. Een dag na hun ontsnapping zijn de meeste dieren, tegen voeder- tijd, naar hun kooien terug gekeerd. „De nertsen ver kiezen hun beschermde be staan met regelmatig drin ken en eten kennelijk boven een verblijf 'in de vrije na tuur", aldus de eigenaar van de nertsenkwekerij. Kasteel van 21.918 bierviltjes Stephane Dickler (links) en Thierry Devolder (rechts) uit het Zwitser se Semsales staan naast hun meester werk, een kasteel be staande uit in totaal 21.918 bierviltjes. Bij het bouwen van het kasteel is geen lijm ge bruikt, de viltjes hou den elkaar in even wicht. De bouw van het fort heeft twee weken en 33 uur in beslag ge nomen. |p T*fl De s,onn9 'n de defecte appa- |C'L S LU UI U ratuur links kon door het in- •VERSUM - Een storing Ie synchronisatie-appara- van NOS-tv heeft blij- 5 vele telefoontjes gister- nd ot grote ontsteltenis iet hele land geleid. Kort :even uur bij het wegval- van het programma be nen de telefoons te rinke- De storing duurde onge- veertig minuten, bleek ilijk op te sporen, maar indelijk snel te verhel- piemen bij kijkers ontston- i vooral in EÓ-kringen. Bij jing wordt voor het geluid pet testbeeld door de PTT bmatisch Hilversum 3 inge- Ikeld. Op dat moment zond daar juist de VARA uit. Dit kwam blijkens de telefoontjes nogal schrikwekkend over bij uitgesproken EO-kijkers, die klaar zaten voor Orwell's die renfilm „Animal Farm": Daar om zorgde NOS-tv voor eigen muziek bij het testbeeld. Nadien begon de Ev. Omroep opnieuw met het eigen pro gramma, hetgeen later op de avond tot uitloop leidde, ter wijl op het andere net de AVRO het programma „Dukes uit Hazzard" liet vervallen. De dertien jaar oude synchro- apparatuur werkt voor beide zenders. In de nieuwbouw van het NOS-schakelcentrum in 1984 krijgen beide netten ei gen apparatuur. mbtenarenbonden: |N HAAG De geza- plijke bonden van |rheidspersoneel heb- gisteren. de kamer- bmissie voor ambtena- izaken eenparig duide- j gemaakt, dat zij geen trouwen meer hebben ninister Rood (Binnen- dse Zaken), die uitein- ijk de arbeidsvoor- irden bepaalt. Met n valt niet te overleg- zo klaagden zij tegen- r de parlementariërs, I wilden weten waarom leen breuk is ontstaan ken de bewindsman en ■bonden. grief van de bonden was I nu weer, dat minister w tijdens het jongste loono- leg geen enkele gespreks- mte had: er kon wel ge- Bt worden, maar niet over- 1 terwijl de bonden juist laatste gewend zijn. Een fide grief was, dat pardoes ttendbeleid door de minis- werd verlaten met het mo- Ik wil zo goed mogelijk bij bedrijfsleven aansluiten, pj 's lands financiën dit l toelaten. Zo heb je een ptvaardigingsgrond voor xlei afwijkingen, aldus de pen tot de commissie. „En pijn de laatste jaren al circa l procent in koopkracht lergebleven", aldus een op- [king. tl nadrukkelijk stelden de den, dat zij hun. leden be- hadden gevonden om één cent in te leveren ten be- ve van werkgelegenheid, ir nu werd dat procent wel ingehouden, maar ten dele voor verlichting van het kas tekort van de overheid. Ook gaat een deel vap de opbrengst naar de bouw. In een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij het verloop van het jongste overleg met de bonden schildert, constateert ook minister Rood, dat het overleg is mislukt, omdat hij" geen gevolg wilde'geven aan de eis van de bonden, dat de inlevering van een procent sa laris geheel ten goede zou moeten komen aan. het schep pen van meer werk bij de overheid. „Aan deze voor waarde kon ik onmogelijk vol doen',' zo schrijft de minister, „het ging immers ook om een beperking van de collectieve uitgaven". DEN HAAG Het Twee de-Kamerlid Sytze Faber (CDA) heeft een voorstel, waarmee volgens hem be zuinigd kan worden op de politie zonder dat de sterkte van de korpsen van de grote steden be vroren behoeft te blijven. Het voorstel komt neer op het beëindigen door middel van een stop-wet je van het (dure) auto matisme, dat gemeenten, wanneer zij de grens van 25.000 inwoners over schrijden, een eigen poli tiekorps krijgen. Faber zal deze oplossing aan dragen in het morgen te hou den spoeddebat. De CDA'er is één van de drie kamerleden, die minister Rood (Binnen landse Zaken) gaan interpelle ren en hij rekent op steun van de beide andere interpellan- ten, Stoffelen (PvdA) en Ja- cobse (VVD), zodat Rood ge dwongen zou zijn de toezeg gingen van zijn voorganger Van Thijn aan de grote steden gestand te doen. Wanneer een gemeente over gaat van rijks- op gemeentepo litie kost dat ongeveer zes mil joen gulden. In de komende ja ren is te verwachten dat tien a dertien gemeenten boven de 25.000 inwoners zullen komen. In een aantal gevallen kan de vorming van een eigen korps niet meer gestopt worden, om dat de voorbereiding al te ver gevorderd is. Maar in het ge val van circa acht gemeenten is dat volgens Faber wel mo gelijk, waardoor er zo'n 48 miljoen gulden bezuinigd zou worden, die aangewend kun nen worden om de korpsen van de grote steden te verster ken. Nederlandse vertaling Mein Kampf in België te koop BRUSSEL In België is Hitiers fascistische geloofs belijdenis „Mein Kampf" door een Nederlandse uitge ver en in een Nederlandse vertaling op de markt ge bracht. Minister van buitenlandse zaken Van Agt heeft aan ambassadeur in Brussel mr. C. van der Klaauw opdracht gegeven „na te gaan welke stappen in België worden ondernomen tegen de uitgave". In 1974 was het boek al in Nederland op de markt gebracht. Op last van de toenmalig minister van justi tie Van Agt is de oplage destijds in beslag genomen en vernietigd. Cynisch detail van de herdruk in België is dat geeste lijk gehandicapten aan de produktie van dit nazi-ge schrift van 850 pagina's zijn gezet. De drukker, de NV De Beurs in Borgerhout bij Antwerpen, bood na het drukken het papier aan een zogenoemde „beschutte werkplaats" aan. Daar zag het bestuur, dat onder voorzittersschap staat van een plaatselijk politiecom missaris, er geen bezwaar in om een honderdtal ge handicapten de boeken te laten inbinden en afwer ken. Vaarwel Een Palestijnse vrouw zwaait met het overwinningste ken naar een kon vooi Palestijnse ver zetsstrijders dat gis teren naar Noord- Jemen vertrok. Van morgen is de evacu atie van de Palestij- nen hervat. Omdat er moeilijkheden waren gerezen bij hun vervoer over land, zullen alle ove rige Palestijnen eveneens per schip naar hun Arabische bestemming ver- trekkken. Zie verder pagina UTRECHT/ROTTERDAM Zes Utrechtse heroïneverslaafden zijn in de maanden april, mei en juni overleden aan hepatitis b, een be smettelijke vorm van geelzucht, die overge bracht is door het gebruiken van eikaars in jectiespuiten. Drie gebruikers liggen nu nog in een ziekenhuis. Verwacht wordt dat zij het wel zullen overleven. Hun conditie is veel beter dan die van de zes die inmiddels zijn overleden. De GG en GD van Utrecht is begon nen met het vaccineren van gebruikers die met de besmette groep contact hebben gehad. •Heroïneverslaafden zijn bevattelijk voor de ziekte omdat ze vaak onder slechte hygiënische omstandig heden van eikaars injectiespuiten gebruik maken. Bo vendien hebben de meesten van hen ook een vermin derd weerstandsvermogen. De medici tasten nog in het duister over de precieze aard van het virus. Normaal ge sproken is de kans op een fata le afloop bij hepatitis b op z'n hoogst één procent, maar van de tien verslaafden met hepa titis b, die in het ziekenhuis zijn opgenomen, overleden er ZWITSERSE VROUW ZWAAR GEWOND BIJ AANRUDING DEN HAAGEen 66-jarige vrouw uit Zwitserland is gisteravond omstreeks half acht bij een verkeersongeval op de Benoordenhoutseweg in Den Haag gewond geraakt. Met zwaar inwendig letsel moest zij worden opgenomen in het Westeinde Ziekenhuis. De automobiliste reed rich ting Wassenaar en wilde ter hoogte van Duindigt de drukke verkeersweg oversteken. Ze verliet hiervoor eerst de Benoordenhoutseweg om via de Leidse Straatweg de Waalsdorperlaan aan de overkant te bereiken. Bij het oversteken verleende de Zwitserse echter geen voorrang aan een 60-jarige automobilist uit Wassenaar. Beide auto's werden geheel vernield. De wagen van de vrouw zat dus danig in de kreukels dat zij pas na enige tijd uit haar be narde positie kon worden bevrijd. De automobilist uit Wassenaar kwam er met enkele schrammen vanaf. Ge tuigen van het ongelukken kunnen contact opnemen met de verkeerspolitie in Den Haag (10 49 11). Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. FOUTJE ANP-REDACTEUR: DEN HAAG Het Algemeen Nederlands Persbureau had gisteren een bijzondere „primeur". Op de telexen van alle kranteredacties in Nederland verscheen integraal een brief van een van zijn buitenlandredacteuren aan de inspecteur der directe belastingen in Den Haag, waarin gedetailleerd wordt ingegaan op de belasting-opgave over 1981, inclusief de vermelding van „schnabbels" en onkostenposten. Na vraag leerde echter dat hier geen sprake was nieuw redac tioneel beleid waarvan „openbaarheid-in-de-meest-ruime- zin-van-het woord" het belangrijkste element vormt. De betrokken redacteur had de privé-correspondentie ge schreven op een van de beeldschermen, waarmee de ANP- redactie sinds kort is uitgerust. Hij was er kennelijk nog niet zo mee vertrouwd, drukte op de verkeerde knoppen en zond daarmee de brief door het hele land. Staat gaat tegen 10 pet lenen DEN HAAG - De staat heeft voor de achtste keer dit jaar een staatslening uitgeschre ven. Nu tegen tien procent. Bedrag en uitgiftekoers wor den na inschrijving vastge steld. De lening zal in vijf jaar lijkse termijnen worden afge lost, voor het eerst op 1 okto ber 1988. Vervroegde, gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. De storting is op 1 oktober, aldus het minis terie van Financiën. De rente is een half procent lager dan die op de vorige staatslening (10,5 pet), die ech ter een looptijd had van zeven jaar, en waarvan het bedrag na inschrijving werd vastge steld op 1.650 min. Op deze lening moet op 31 augustus nog worden gestort. In totaal haalde de staat via de zeven eerdere leningen een bedrag van 13,15 miljard binnen. Pagina 9: Onbekend virus veel agressiever? Vroege trek ooievaars wijst op vroege winter PARIJS In een buitenwijk van Nice is vanmorgen een honderdtal ooievaars op de da ken neergestreken om een uur te rusten, alvorens de over tocht van de Middellandse Zee naar Afrika te beginnen. Se dert een halve eeuw zijn de ooievaars niet meer zo vroeg op weg gegaan om te overwin teren. Volgens de volksweer- kunde wijst dit verschijnsel op een vroege en strenge winter. Ook andere vogels zijn vroeg tijdig aan hun trek aan het zuiden begonnen. V- -V* u V N

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1