Van Agt redt campagnestart CDA Brand in school mogelijk aangestoken Milieuschip Sirius paraat voor actie tegen dumpschip Ton Planken: campagnes zijn steriele woordenstrijd w NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 23 AUGUSTUS 1982 PAGINA 5 [ensieorder voor Nijverdal i Cate (Van onze sociaal-economische redactie) I HAAG Het Twentse textielbedrijf Nijver- Ten Cate krijgt van het ministerie van Defen ce opdracht om een nieuw gevechtspak te ont- [kelen voor de gehele krijgsmacht. Minister Defensie Van Mierlo heeft dat voor de Tros- jo bekendgemaakt. Het gaat volgens Van Mier- jm „een gigantische order". Alleen al de land- jht telt 100.000 soldaten die elk twee gevechts ken hebben. Nijverdal krijgt 39 maanden de om het gevechtspak te ontwikkelen. Het moet militairen beschermen tegen binnendringend ht. kou en hitte. Volgens minister Van Mierlo deze order voor het Twentse bedrijf een be- jrijke basisproductie zijn over een periode van jt 20 jaar. Daarbij gaat het om honderdduizen- gevechtspakken en honderden miljoenen gul- s, aldus de bewindsman. Twee jongens dood onder trein CASTRICUM Twee jon- gens uit Castricum (16 en 11 jaar) zijn zaterdagmiddag om het leven gekomen bij het oversteken van de spoorbaan tussen Castricum en Uitgeest. Beide jongens zaten op een tractor, aldus de politie. Ze werden over reden door de trein Alk- maar-Haarlem. Het ongeluk gebeurde op een onbewaakt overpad met - door bossages - slecht uitzicht op het spoor. Het treinverkeer on dervond een vertraging van een half uur. ANWB in clinch met BOVAG over reparatie-afdeling DEN HAAG De ANWB wil tot ongenoegen van de BOVAG (bond van garagehouders) in de toekomst overgaan tot het verrichten van kleine reparaties bij de verplichte keuring van perso nenauto's. Zoals bekend wil de regering een verplichte periodieke keuring van personenau to's invoeren. Daarmee zou al in de periode 1983-1984 een bescheiden begin gemaakt wor den door allereerst de alleroudste auto's te con troleren. De ANWB wil nu vestigingsvergun ningen gaan aanvragen voor een reparatie-afde ling bij de keuringsstations, waar dan ook kleine reparaties als bijvoorbeeld het vervangen van defecte lampjes uitgevoerd kunnen worden. In het overleg dat de ANWB regelmatig voert met de BOVAG over de invoering van de autokeu ring is dit op weerstand gestuit van de BOVAG. Arrestant dood na brand in cel van politie is zaterdag een 25-jarige Marokkaan om het leven gekomen. Volgens de politie heeft de man, die enkele dagen eerder als illegaal was opgepakt, zijn matras in brand ge stoken en is hij gestikt in de rook. De man zou het land uitgezet wor den. Hoe en waarmee de arrestant de matras in brand heeft gestoken is nog niet bekend. Normaal dient de matras na de nacht te worden inge leverd, maar omdat hij zich 's och tends ziek had gemeld, mocht hij zijn matras houden, aldus de Arn hemse politie. De rijksrecherche stelt een onderzoek in. Gewonden urenlang onopgemerkt vast in auto WILP Een auto met vijf zwaar gewonde verkeersslachtoffers heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele uren langs dé kant van de weg in het Gelderse Wilp ge staan voordat ze zaterdagochtend werd ont dekt door een patrouillerende politiewagen. De bestuurder is volgens de politie door on bekende oorzaak van de weg geraakt. Hij reed met een flinke snelheid tegen een boom. Behalve de bestuurder raakten ook de overige vier inzittenden zwaar gewond. Ze liepen diverse botbreuken en hoofdlet sels op. Eén van de gewonden verkeert in levensgevaar. De slachtoffers werden door de brandweer uit de volkomen vernielde auto gezaagd en overgebracht naar twee zie kenhuizen in Deventer. RUCPHEN Een felle brand heeft de afgelopen nacht een deel van de lagere technische school in de Brabantse ge meente Rucphen in de as gelegd. Een oude houten vleugel van het f ebouw brandde volledig uit. De brand werd om streeks half drie door omwonenden ont dekt. De politie houdt ernstig re kening met brandstichting. Vermoed woidt dat er inbrekers aan het werk zijn geweest die het op de video-installatie van de school hadden voorzien. De schade loopt in de tonnen. i. z" DA'er Weijers: ord' onmaatreeel i ncn ïuk-mg LVERSUM De soci- economisch specialist de CDA-fractie in de 'eede Kamer, Steef Weij- vindt een nieuwe loon- latregel voor 1983 nood- telijk. Voor de radio ver- larde hij dit weekend jrstander te zijn van een vriezing van alle inko- per 1 januari van het jmend jaar. Alleen voor zogenaamde echte mini- zou er een uitzondering eten worden gemaakt. van een algemene be- ezing van alle inkomens idt Weijers het in elk ge- noodzakelijk dat de be king van de vakantie slag ook volgend jaar iden moeten gelden. den :1 ven - Wij het ^ud- premier De Ida ing: Angst voor irnwapens wordt s/o ngepraat mdï|,VERSUM Oud-pre- r Piet de Jong vindt dat angst voor de kernwa- wordt aangepraat. Te standers van de raketten wijt hij demagogie te be- jven. De CDA-politicus 'klaarde zondag voor de io dat hij het onjuist dt dat de kwestie van de •nwapens zo'n centrale its in de verkiezings- innemen. „Er wordt te veel op het gevoel nfe/|peeld en de angst voor wapens wordt ons aan- iraat", aldus de ex-pre- Dat Nederland bol at van de discussie over •nwapens schaadt ons izien in de rest van de reld, meent De Jong. m "edi 'Jll immmga acht "mjbinet met D'66 (waarschijnlijk LVERSUM VVD- jrzitter Jan Kamminga ooft niet dat ei* na de ■kiezingen een kabinet worden "gevormd ers-h ook D'66 zal meedoen. speyor de radio verklaarde dat de Democraten zelf weg vrijwel hebben af- voo/fcneden. Desondanks blijft de grootste wens van de T) dat naast CDA en rD ook D'66 meedoet ii nieuwe regering. Deel- D'66 aan een ka- I het met CDA en VVD zou Im een nog denkbaar zijn als steun van die partij on- tbeerlijk zou worden voor meerderheid, denkt imminga. In dit verband inde hij zich bijzonder rontrust over de ontwik- lingen binnen het CDA. moet de komende jaren [ens ons voor 27 miljard ien bezuinigd worden. »*vel lukt je nooit met een Stel tieeld kabinet" is De ,eev "Til t Sl dA op de bres ij oor de AOW d' ITTERDAM PvdA- 'sttrekker Den Uyl wil zijn collega Ed Nijpels de VVD weten op welk ndpunt de VVD zich pre- s stelt als ze in deze ver- zingscampagne beweert de bres te staan voor ndhaving van de AO- uitkeringen. Den Uyl be- 'gde zaterdag dat de VVD h ten onrechte op de rst slaat met de bewering i zij moeten worden be- louwd als dé voorvechter handhaving van de •flfcpkracht van de AOW. n Uyl ep in herinne- g dat het interimkabinet CDA en D'66 per 1 juli n LDA en D bb per 1 juli I koopkracht van de AOW eens met twee procent tft teruggeschroefd. TIEL Terwijl PvdA en D'66 al een week bezig zijn en de VVD zelfs twee, heeft nu ook het CDA zich in de verkiezings strijd gestort. „Die partijen hebben kennelijk meer tijd nodig om hun stand punten duidelijk te ma ken!" constateerde Dries van Agt in de speech, waarmee hij zijn rol als CD A-lijsttrekker begon. Zijn gehoor moest er har telijk om lachen, maar het klonk wat dunnetjes. Dat zelfde kon gezegd worden van de gehele manifesta tie in Tiel. Dat lag niet aan Van Agt, zoals zal blijken, en evenmin aan de aanwezigen in schouwburg De Agnietenhof te Tiel zij wa ren enthousiast genoeg. Dat lag wel aan de campagnelei ding, die er merkwaardiger wijs niet in geslaagd was het theatertje vol te krijgen. Van de ongeveer vijfhonderd stoe len was nauwelijks meer dan de helft bezet. Gelukkig zijn tv-cameraploegen meestal zo vriendelijk hun lenzen niet op die enge, lege plekken te rich ten. In de huiskamer zal men er dan ook weinig van ge merkt hebben. Maar de dames van de vestiai re registreerden het wel. Zij bleven met grote stapels broodjes zitten. „Ja, ze hadden op veel meer mensen gere kend", mompelde er één, met een trieste blik op het talrijke voedsel. Haar stemming werd zichtbaar beter, toen Ruud Lubbers, nadat vrijwel ieder een zich al te goed had gedaan, ook nog gauw iets kwam ha len. Eens te meer werd bewe zen dat de CDA-fractieleider, zelfs wanneer hij hevig kauwt op een tijgerbolletje, voor som mige dames iets heeft. Crescendo Het programma voorafgaand aan de broodjes had bestaan uit onder meer samenzang en een toespraak van voorzitter Piet Bukman. Een eerste op treden van het befaamde koor Crescendo uit Doenrade had uitgesteld moeten worden, „vanwege buspech," aldus pre sentator Eddy Becker, in het dagelijks leven disc-jockey bij de NCRV. Maar na de lunch maakten ze hun opwachting en hoe! Het in abrikooskleuri- ge robes gehulde vrouwelijke deel van het koor rees lang zaam en statig op uit de kel der, op de beweegbare vloer van de orkestbak. De heren, in smoking, kwamen gewoon achter de coulissen vandaan. Een stuk of vijf liederen zong Crescendo en het klonk goed. Helaas was dat niet zo besteed aan de aanzienlijksten in de zaal. De reeds genoemde Lub bers en Bukman en de CDA- ministers en -staatssecretaris sen, die allen overzichtelijk op de vijfde rij waren geplaatst, haaden zich verdiept in in de speech, die Dries van Agt zo dadelijk zou gaan uitspreken. Daaruit zou kunnen worden afgeleid dat de nummer één op de CDA-lijst en dergelijke tekst niet tevoren met lager geplaatsten pleegt te bespre ken. Full prof Rond half drie was het zover. Terug van een ritje met de bus door de Tielse binnenstad, waarbij hij voor de vele win kelende mensen nauwelijks zichtbaar was, en het oplaten van groene CDA-ballonnen, stond hij er ineens. „Hij wordt „opgebracht" door een heuse harmonie," had Eddy Becker beloofd. De hard blazende en trommelende mannen van DVS uit Katwijk leken de lij strekker te inspireren. De twee duimen hoog geheven, afgewisseld met een enthou siast tweehandig zwaaien, nam hij een staande ovatie in ont vangst. Mr. A.A.M. van Agt, de vroe ger zo verlegen jurist uit Nij megen, is full-professional ge worden. Hij is nu Dries van Agt, die zich door niets of nie mand nog uit het veld laat slaan. Het gebrek aan enthou siasme van het Tielse publiek, de honderden overgebleven broodjes, de grijnzende lege stoelen in >ie zaal. hij zit er niet mee. „Alle inspanningen zullen erop gericht zijn die „1" op de biljetten vast te houden. We moeten het CDA houden op de ereplaats, waar het recht op heeft. En na zo'n start kan dat natuurlijk al niet eens meer mis gaan!" De leiding van het campagne team, dat vele honderdduizen den guldens te besteden had, zal zich bij de laatste zin wel licht wat onbehaaglijk hebben gevoeld. RIK IN 'T HOUT Tot zondag ging het laden van de Scheldeborg in Den Helder door. Met vorkheftrucks werd de in beton gegoten radio-actieve afval naar het schip gebracht en vervolgens ingeladen. AMSTERDAM Het actie schip Sirius van de milieu-or ganisatie Greenpeace wacht in de Amsterdamse haven van daag de uitspraak af in het kort geding dat de Engelse Atomic Energy Authority (AEA) tegen Greenpeace heeft aangespannen. Het schip is pa raat om de dumping van het radioactief afval van het ECN door het gisteravond uit Den Helder vertrokken dumpschip „Scheldeborg" te bestrijden. Achttien actievoerders (onder wie zeven Nederlanders) gaan met de Sirius mee. Het uitvaren van de Sirius hangt van de uitspraak af: eis van AEA is namelijk dat de milieu-organisatie voortaan alle acties tegen dumpingen in de internationale wateren wordt verboden. Een ander punt is dat ook niet bekend is wat de precieze bestemming van het dumpschip is. Volgens de Greenpeace-woordvoerder zullen de autoriteiten hierover uiterst behoedzaam zijn en Met de gecombineerde Neder lands/Belgisch/Zwitserse lo- - zingsoperatie in de Atlantische Oceaan is totaal 10.000 ton ra dioactief afval gemoeid, aldus Greenpeace. De woordvoerder noemde het de grootste dum pingsoperatie uit de geschiede nis. Bij het vertrek van de Scheldeborg hebben zich ove rigens geen moeilijkheden voorgedaan. Demonstratie bij Dokwerker Honderden mensen hebben gisteravond gevolg gegeven aan de oproep van het comité „Vrouwen tegen fascisme" om bij het beeld de Dokwerker in Amsterdam te protesteren te» gen de aanslagen op de Jood se gemeenschap in Parijs en de verspreiding van anti-semi- tische pamfletten in Amster dam. Namens vele organisaties werden bloemen gelegd aan de voet van het beeld. Dit weekeinde werd ook be kend dat de Amsterdamse po litie de beschikking heeft ge kregen over twee pantserwa gens die zullen worden ingezet om Joodse instellingen te be veiligen. Nederlander in cel in Marokko na evangelisatie DEN HAAG De 24-jange Paul de Kloe uit Capelle aan den IJssel is in Marokko tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij folders in het Arabisch met christelijke „propaganda" heeft verspreid. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken vanmorgen mee gedeeld. Volgens de woord voerder werd De Kloe op 4 augustus samen met drie ande ren gearresteerd op een cam ping in de stad Fes. De drie anderen werden inmiddels voor zover bij het ministerie bekend vrijgelaten; De Kloe werd tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Via de am bassade werd gezorgd voor een advocaat en voedselpaketten, aldus de woordvoerder. BOEK VAN DE MAAND BEHANDELT POLITIEK BEDRIJF DEN HAAG Twee jaar geleden al viel het besluit om eind 1982 een „boek van de maand" over poli tiek uit te brengen. Geen paragnost kon toen be vroeden dat er op 8 sep tember een tussentijdse kamerverkiezing plaats zou moeten vinden, laat staan dat het de meest roerige nek-aan-nek-race onder de meest onzekere omstandigheden uit de na-oorlogse parlementai re historie zou worden. Een gouden toevalstreffer dus, al heeft men het lot een handje geholpen door de propaganda-actie voor het boek behendig te ver vroegen, zodat het electo raat nog net geprikkeld wordt tot kopen voordat het kiest. De winkel heeft gewonnen van de stem bus. Die uitslag staat ten minste vast. „Politiek, mensen, macht en mogelijkheden" luidt de titel, zoals onze nationale ombuds man dr. J.F. Rang vandaag op de omslag heeft kunnen lezen toen hij in het parlementaire perscentrum Nieuwspoort het eerste exemplaar aangeboden kreeg. De auteurs ziin Henk van Hoorn, Fred Verbakei en Ton Planken, zeg maar de uiteengevallen gouden drie hoek van het NOS-televisie- programma „Den Haag Van daag", waaraan ze in Hilver sum nog steeds met vochtige ogen terugdenken. Hun visie op het politieke bedrijf ligt gaar en klaar op de toonban ken, terwijl de heersende ver kiezingscampagne zijn kook punt nog moet bereiken. Inte ressant dus om te vernemen wat bijvoorbeeld Ton Planken herinnert u zich zijn ge zicht nog?, alsof hij door een mud zure appelen heen zat te bijten over verkiezings campagnes denkt Nou, dat liegt er niet om. „Onbeholpen pogingen", noemt hij ze, „om aan te ge ven welke beleidsmaatregelen de mensen straks van de re gering of zelfs maar van hun partij hebben te verwachten". Kreten. Een steriele woorden strijd op ondergeschikte pun ten. Grove persoonlijke aan vallen in plaats van een zin nig debat Planken heeft er geen hoge pet van op. En over kabinetsformaties doet hij zo mogelijk nog galliger. „Als politici eikaars reputatie kun nen aantasten, zullen ze het niet laten", noteert hij vanuit zijn parlementaire praktijk. „Als de ene partij de scheu ring in de andere partij kan bewerkstelligen, zal zij geen seconde aarzelen. Als mensen die vermoedelijk niet be kwaam zijn, tot minister moe ten worden benoemd, uitslui tend om de partij van de be trokkene tevreden te stellen, dan zal ook dat gebeuren. Al leen de macht telt. Notabene zelfs de methode van het aan wijzen van de hoogste machtshebbers, de ministers, blijkt een tombola te zijn. De kabinetsformatie is een slecht geregelde strijd om de macht De bolwerken die worden veroverd, vertonen nogal wat kogelgaten en blijken later op drijfzand gebouwd". Zo worden er in „Politiek" van dik hout planken ge zaagd. Niet in de eerste twee hoofdstukken overigens, waar Henk van Hoorn en Fred Verbakei zakelijk en begrijpe lijk (moedermavo-peil) de ma nier behandelen, waarop de politiek zich met de mensen bemoeit en omgekeerd. Daar staat vrij neutraal beschreven hoe onze staatshuishoudkunde in elkaar steekt, hoe de poli tiek ons beïnvloedt, hoe wij zelf de politiek kunnen beïn vloeden en hoe de geest van de tijd inwerkt op de wetge ving. Van Hoorn en Verbakei brengen Nederland als het ware topografisch in kaart: De zenuwcentra en knoop punten, de wegen erheen, de kanalen waarlangs. Deel drie echter, „Politici on der elkaar", geschreven door Ton Planken, is een reliëf kaart Daar staat het ogen schijnlijk platte politieke Ne derland plotsklaps te kijk als een uiterst bultig landschap vol slagschaduwen domein voor klimgeiten en een enke le steenarend. „Wie wil door dringen tot de kern van het politieke bedrijf", waarschuwt Planken, „moet er gemaks halve maar vanuit gaan, dat tegengestelde belangen een hoofdrol spelen. De hele poli tiek is één aaneenschakeling van gevechten om ideeën, wensen en belangen veilig te stellen. Letterlijk genomen is het een strijd van ieder tegen iedereen. Want ook binnen een en dezelfde politieke groepering staan mensen el kaar naar het leven. Het gaat om invloedrijke posities, de baantjes dus. Het algemeen belang bestaat niet Er is al leen een optelsom van deelbe langen. Politiek is graaien". Een onthullend boek mag „Politiek" ondertussen nau welijks heten. De gekruide anecdotes, die Van Hoorn, Verbakei en Planken over een tijd tussen de parlemen taire coulissen ongetwijfeld aan de borreltafel zullen uit wisselen, zijn weggelaten. Het blijft bij vaagheden als: „Van de ministers Klompé en Veld kamp wordt verteld, dat zij gebak naar elkaar smeten". Meer blikken door de sleutel gaten van Catshuis en Bin nenhof worden niet gegund. Een braaf boek dus. En geen vrolijk boek, want dat we een van Calvijn doordesemd volk zijn, dat willen we weten. Enerzijds deze vaststelling: „Wie gédacht mocht hebben dat politiek allemaal een pot nat is, een spel van hoge he ren waar je gelukkig niets mee te maken hebt. vergist zich lelijk. Politiek bemoeit zich met alles en iedereen. De greep ervan op het dagelijks leven is zo groot, dat niemand zich er aan kan onttrekken". Daarop meteen dan de vol gende domper: „Het ideale sy steem voor het laten meebe sturen van iedereen is nog niet gevonden. Het zal ook wel nooit gevonden worden, omdat het niet bestaat. Wel staat vast, dat je als burger meer mogelijkheden hebt dan je meestal beseft. Alleen vraagt het veel tijd en inspan ning oip er gebruik van te maken. Voor de meesten van ons te veel". PIET SNOEREN „Politiek, mensen, macht en mogelijkheden" door Henk van Hoorn, Ton Planken en Fred Verbakei; Uitg. Bert Bakker, Amsterdam; vanaf 26 augustus in de boekhan del; tot 25 september 26,50, daarna 45,-. Peter Bree blijkt opkomende ster Een nieuwe ster aan het bla zersfirmament; Peter Brec, stelde zich zaterdagavond voor in het kader van de AVROkasteelconcerten in het Voorschotense Duiven voorde. Deze leerling van Han de Vries bespeelt de hobo en de althobo en zijn verdiensten op dat terrein vonden hun erkenning in een studiebeurs en in de toe kenning van de Vrienden krans van het Concertge bouw. Met zijn onafscheide lijke poedel aan zijn voeten en zijn begeleider Paul Ko men aan de vleugel bracht hij een even vermoeiend als muzikaal weinig boeiend programma ten gehore. Het moet mij van het hart, dat de AVRO meer attent was voor de radio-luisteraars dan voor de concertbezoekers. Men zag in Duivenvoorde Tosaca Hoogduin een uitvoerige toe lichting op de uitgevoerde werken uitspreken, doch daar van viel niets te horen. Het programmablaadje bevatte noch jaartallen noch informa tie. Een misser. Het eerste concertgedeelte was voor Bree en Komen en daar in brachten zij werken van Poulenc, Koetsier, Grovlez, Rubbra en Gordon Jacob. Hoe wel de keuze weinig interes sants te bieden had bewees Pe ter Bree, dat hij over een klankrijke toonvorming en een fijngevoelige muzikaliteit beschikt. Ook over uithou dingsvermogen want dit pro gramma stelde de nodige ei sen. Peter Bree durft en kan een dergelijke keuze aan en het opvallende is, dat bij uitge sproken vervelende werken- als van Rubbra en van Jacob hij toch de aandacht blijft trekken. In Paul Komen heeft hij een voortreffelijke begelei der gevonden. Meer aantrekkelijk was de sa menwerking met het Ludwig Trio. Francaix en Dotzauer (1783-1860) wisten tenminste hoe muziek te schrijven. Peter Bree, die binnenkort zijn vier de grammofoonplaat ten doop zal houden, heeft met dit con cert bewezen dat zijn ster rij zende is. Ongetwijfeld zal hij in de toekomst meer van zich doen horen. ADR. HAGER. AVRO-Kasteelconcert in Kasteel Duivenvoorde te Voorschoten door hoboïst Peter Bree. pianist Paul Ko men en het Ludwig Trio bestaande uit Jacques Kantorow, Vladimir Mendelsohn en Herre-Jan Stegenga.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5