Je haat cricket of je raakt er aan verslaafd; een tussenweg is er niet Stijl en sfeer aan zomerhof van mysterieuze koning der sporten 'e gek voor j waar te ki Verslagen van cricket-wedstrijden worden ook altijd consequent in een geheimtaal geschreven, die zonder hulp van een coderingsspe cialist bij de BVD niet te ontcijfe ren valt. Herhaaldelijk heb ik nochtans een poging gewaagd om me aan de hand van zo'n subliem brok wartaal een beeld te vormen van de prestaties, die de driedui zend actieve cricketers in Neder land de dag tevoren op de grazige weiden verricht hadden. Maar tel kens raakte ik tussen de run outs, no baljs, leg stumps en slow bow lers het spoor volledig bijster en moest ik ruiterlijk erkennen, dat cricket blijkbaar een duister tijd verdrijf is, waarvan alleen mensen kunnen genieten, die deel uitma ken van een exclusief gezelschap, dat pottenkijkers zoals ik weert. Wie daar niet toe behoort en toch tracht de ziel van dit spel bloot te leggen krijgt gaandeweg het onbe haaglijke gevoel, dat hij zich be vindt temidden van een groep atoomgeleerden, die in vakjargon converseren over het stralingsef fect van een waterstofbom. Hij vangt wel regelmatig geluiden op, maar zonder ondertiteling blijft het voor hem een uitzending van de Wereldomroep, bestemd voor de landen, waar Swahili wordt gespro ken. Wassie Amons heeft daar overigens geen enkele moeite mee. Deze zoon van een Zaanse houthandelaar, die in het begin van deze eeuw op de stijfbevroren akkers rondom Ar changel een Siberische schone vak kundig wist te ontdooien, is mij na rijp beraad toegewezen als tolk- vertaler. En in die kwaliteit pro beert hij mij nu reeds enkele uren wegwijs te maken in de doolhof van cricket. Hij heeft tijdig beslag weten te leg gen op twee tuinstoelen, waarop wij aan de rand van het speelveld hebben plaats genomen als twee vissers, die hun geluk beproeven in een vijver vol kroos. Aan de overzijde ontwaar ik al ge ruime tijd enkele dames, die met breipennen nummer drie en een half onder de oksels begonnen zijn aan het voorpand van een kloeke ijstrui. Omdat hun aandacht nau welijks wordt afgeleid door de spe lers van Quick en HCC2 zal tegen de avond blijken, dat ze wederom geen steek hebben laten vallen. Slidings Om elf uur precies zijn de twee scheidsrechters het veld opgeko men. Een van hen is de radiovete raan Karei Prior, die na een reeks spectaculaire slidings op de Gooise matras uiteindelijk bij de AVRO wortel lijkt te hebben geschoten. Zijn activiteiten als scheidsrechter door de spelers hardnekkig um pire genoemd beschouwt hij als een welkome afwisseling van zijn werkzaamheden bij de radio. Bij de AVRO zit hij weliswaar goed. Ja toch? Maar bij Quick staat hij zeven uur aan één stuk. En dat is andere koek. Zijn collega Jan Wilts heeft inmid dels een scheepsbel geluid. Wat als een opmerkelijke bezigheid kan worden beschouwd. Want de zee i6 nog altijd twee kilometer west waarts. En in geen velden of wegen is er een pont te zien, die op het punt staat af te varen. De uitleg komt van Wassie Amons. „Cricket", zegt hij, „hangt van stokoude tradities aan elkaar. Dat is ook de charme van dit spel. De Britse edellieden, die cricket rond om 1700 hebben geïntroduceerd, zijn niet over één nacht ijs gegaan en hebben een reglement verzon nen, dat zijn weerga niet kent. Er worden alleen al zeven dichtbe drukte pagina's besteed aan de di verse vormen van unfair spel, die onverbiddelijk bestraft worden. Dat zijn welgeteld dertien hoofd stukken, plus zes voetnoten". „Nee, er wordt in het cricketspel niets aan het toeval overgelaten. Wat ik persoonlijk ook weer een gaaf Engels trekje vind. Een Brit wil nu eenmaal graag weten waar hij aan toe is. En uiteraard staat hij er op, dat zijn meest geliefde sport, die niet voor niets door hem ge kroond is tot de King of Sports, de koning der sporten, in stijl en met hoofs allure gespeeld wordt. De spanning kan nog zo hoog oplaaien, maar dat kan een cricketer er niet van weerhouden om de wedstrijd te onderbreken voor een voedzame lunch en een genoeglijke theepau ze". „Als je cricket serieus neemt kijk je ook niet op de klok. Tijd is in dit spel een te verwaarlozen factor. Het enige houvast, dat je hebt is die regel in het handboek, dat bij het invallen van de duisternis met spe len gestopt dient te worden". Keurslager Tussen haakjes: de eerlijkheid ge biedt mij te bekennen, dat ik Prior aanvankelijk niet eens herkend had. Evenals zijn collega Wilts draagt hij namelijk een kokette witte jas. En daardoor leken ze op afstand op twee keurslagers, die op het punt stonden een ereronde te maken met hun prijswinnend rund. Uit hun wilskrachtige tred leidde ik toen af, dat ze hoe dan ook wil den vasthouden aan de oude ver worvenheid van „woensdag-ge haktdag". Van een op handen zijnde slachting is overigens geen sprake. Integen deel: er hangt op het Quick-veld een broze sfeer van innig welbeha gen, die men ook wel aantreft tij dens picknicks voor het goede doel. Bekoorlijke dames, die zijn losge weekt uit de modepagina's van Avenue en Élégance, voeden aan de bosrand hun onderonsjes via hun guitige tuitmonden vol kundig gesaneerde gebitten, die fiscaal af trekbaar waren. De meesten van hen zitten met de rug naar de spe lers en zijn het oorspronkelijk doel van hun komst inmiddels royaal vergeten. Wat binnen de omhei ning gebeurt is trouwens niet inte ressant genoeg om hun aandacht blijvend vast te houden. Terwijl Paul Jan Bakker de leren bal met verraderlijk effect naar de vijand werpt stijgt hun gekwetter op uit de Bosjes van Pex. „Wat heb jij een beeldig complét aan, Marie-José. Waar heb je dat vandaan, als ik vragen mag?". Ook een bevredigend aantal cap-' tains of industry heeft zich op deze zondag op het Quick-terrein genes teld. De ligstoel in de verste stand, de bovenste twee knopen van het grijze flanel vest los, de NRC open geslagen op de pagina met de beursberichten. En van tijd tot tijd op een sukkeldraf naar de buiten bar voor een pilsje aan de tap. Zo is het leven waarachtig wel uit te houden, zouden we zo denken. Geen gelazer aan de kop, geen hui selijke verplichtingen en onge wenst bezoek. Nee, cricket is voor hen een waterdicht excuus om er een half weekend tussenuit te knij pen en pas laat in de avond rumoe rig weer op huis aan te gaan. Oproerpolitie Toen ik om kwart over tien 's och tends het Quick-terrein betrad viel het mij wel op, dat de blauwe over valwagens van de Mobiele Eenheid ontbraken. Na een snelle ronde over het veld had ik ook nog steeds geen gehelmde agenten ontdekt met bloedhonden, bullepezen en schilden. Ik maakte me daarover toch wat zorgen. En terecht, want elke serieuze sport kan immers vandaag de dag niet meer beoefend worden zonder oproerpolitie in de nabijheid. Het was voor mij trouwens ook een bittere tegenvaller, dat de toe- -schouwers niet achter metershoge hekken werden samengedreven maar gedisciplineerd met een bi bliotheekboek en een breikous gin- igen zitten waar ze dat zelf verko zen. Sterker nog: de aanhang van Quick verbroederde zich in het be gin van de wedstrijd spontaan met MM als Robbie Klljn het slaghout ter hand neemt is het keer op keer raak en dwingt hij zichzelf om als een zakloper naar de andere kant van de groene loper te huppen. de supporters van HCC. En op het moment, dat de erfvijand de hanen uit de Bosjes van Pex op een heillo ze achterstand had gezet, kreeg niemand de aanvechting om een HCC'er een boksbeugel in het ge zicht te duwen. Men mag zich dus afvragen of hier nog wel sprake was van een sportief gebeuren. Woestijngeel Het is inmiddels twaalf uur gewor den. De hoogste tijd voor een klas sikale behandeling van de curieuze sport, die al geruime tijd voor mijn licht verbouwereerde ogen bedre ven wordt. Ik ontwaar een aantal mannen in ruim geknipte panta lons en shirts, waarvan ze lange tijd verondersteld hebben, dat ze smetteloos wit waren. Totdat ze die bemoeial uit dat Ster-spotje tegen het lijf liepen, die met een door merg en been gaand grijnsje haar eigen bonte wasje uit de machine opdiepte. Sindsdien houden ze het er op, dat de kleur van hun outfit neigt naar woestijngeel. Ofschoon er bij elke cricketwed strijd sprake is van twee deelne mende elftallen bevinden zich op dit moment het is horlogiek twaalf uur zes slechts vijftien mannen binnen de witte omhei ning, die door de ingewijden hard nekkig boundary wordt genoemd. Nu te veronderstellen, dat inmid dels reeds negen spelers tegen de rode kaart van Prior zijn aangelo pen en naar de dug out zijn gediri geerd is echter foutief. Vergrijpen worden in het cricketspel namelijk niet in kaart gebracht. Dat zou itrouwens een overbodige maatregel zijn. Want de koning der sporten duldt slechts heren met een bewon derenswaardige zelfbeheersing in Batsman Paul Jan Bakker van Quick en bowler Mark Hubert van Bleyenburg van HCC2 in actie onder het toeziend oog van umpire (keurslager) Karei Prior. zijn omgeving. Spelers onthouden zich dan ook zij het van tijd tot tijd met duidelijke tegenzin van 'spuwen, tegen schenen schoppen, verraderlijke knietjes in een vijan delijk kruis en van ontwrichting c.q. vervelling van uitstekende li chaamsdelen. Ik hoorde zojuist de coach-speler van Quick Steven Lubbers in de kantine weliswaar bezwerend roepen: „Dit wordt oor log". Maar dat had weinig te bete kenen. De oorlog, die hij op het oog had blijkt een beheerst en onder koeld treffen te zijn tussen rivalen, die elkaar op uiterst hoffelijke wij ze in de pan hakken. Lijfelijk con tact is daarbij even sporadisch als een ijsbeer in de Sahara. Hartkamer Resteert nog steeds de vraag waar die negen van HCC2 zijn gebleven. Welnu, zij zitten evenals ik in tuin stoelen langs de kant en wachten geduldig op het moment, waarop hun twee collega's, die aan slag zijn, door de werper van Quick uit het veld worden verwijderd. Dat kan op diverse manieren gebeuren heeft Wassie Amons ondertussen uitgelegd. Maar helaas was ik er toen even met mijn kop niet bij. En daarom zit ik op dat punt met evenveel kennis als twee, die er ook niets van weten. Ik heb wel begrepen, dat het wic ket een centrale plaats heeft bij cricket. Vanaf mijn plaats zie ik er twee staan aan weerszijden van een groene loper, die de hartkamer van het spel markeert. Op die luttele vierkante meters wordt geworpen, geslagen en geleden. Daar worden look de scheidsrechterlijke! beslissin gen genomen, waarop geen verhaal mogelijk is. Als Prior meent, dat een been niet opzettelijk voor het wicket heeft gestaan, leggen de fielders zich morrend bij zijn visie neer. De umpire heeft nu eenmaal de absolute macht en heerst als een verlichte despoot over de deelne mers. Kankeren dient uitsluitend te geschieden in de kleedkamers en in de kantine. Kinderharp Hoe omschrijft men nu op adequate wijze een wicket? In eerste instan tie doet het me sterk denken aan een onbeholpen kinderharpje, dat deel uitmaakt van de nieuwe Lege serie „Broekeman bouwt zijn eigen symfonie-orkest". Je zou ook kun-, nen veronderstellen, dat die drie ongelukkige paaltjes daarginds res tanten zijn van een box, die vak kundig gesloopt is door een kleuter met net iets te veel haar op de tan den. In elk geval is het de bedoe ling, dat de werper van de tegen partij met een handgemaakte bal van kurk en leer het slaghout van zijn opponent ontwijkt en het wic ket raakt. Degene die aan slag is de bats man dus, want we zijn nog steeds bezig aan een cursus Engels voor gevorderden probeert op zijn beurt de bal een puntgave hengst te geven. Lukt het hem het leder over de grond tegen de boundary te meppen, dan sleept hij vier punten in de wacht. Ziet hij kans het kei harde kleinood linea recta over de bomen op het veld van buurman HBS te slaan, dan wordt zo'n he melvaart gehonoreerd met zes pun ten. En dat tikt lekker aan. Het slaghout waarmee dat gebeurt kan nog het beste omschreven wor den als een honkbalknuppel, die de bof heeft. Uiteraard gelden voor dit attribuut ook weer strenge regels: het dient een lengte te hebben van 96,6 centimeter en de breedte van het onderste gedeelte mag de 10 centimeter niet overschrijden. In de praktijk blijkt dat ook voor bij ziende cricketers ruim voldoende te zijn om zinderende loeiers te produceren, die door het publiek met zo'n zelfde applausje worden beloond, dat ook als motregen neerdaalt op trio's, die in de Kleine Zaal van het Concertgebouw een ijl kamerstukje van Mozart tot een goed f inde hebben gebracht. Belendend perceel Als Quick tegen drie uur is uitge worpen er zijn dan in 60 beur ten, de zogenaamde „oVers", 360 pogingen ondernomen om het vij andelijke wicket te raken heeft HCC2 een buit binnen van 213 runs. „Dat halen we nooit meer in", vreest Wassie Amons, „die plaats in de hoofdklasse kunnen we voor volgend jaar wel op de buik ischrijven. Verduveld jammer hoor. Want Quick verdient het om tegen gerenommeerde clubs te spelen als HCC1, VOC, Excelsior, Rood en Wit, ACC en de Koninklijke Utile 1 Dulci. Dat zou trouwens ook prima zijn voor de omzet van onze kanti ne. Als je in de hoofdklasse zit ko men er meer mensen kijken en wordt er automatisch meer gedron ken. En dat kunnen we goed ge bruiken". Een uur later Quick heeft dan ,reeds 6 wickets verspeeld en staat op een schamel totaal van 71 runs begint hij zich ernstige zorgen te maken over de tien kratten pils, die hij heeft ingekocht om de zeker lijkende overwinning op HCC2 als een belendend perceel nat te hou den. „Ik dacht, dat we die wedstrijd op onze sloffen gingen winnen", kreunt hij zacht, „maar daar is nu geen kijk meer op. Moet je ze nou zien stumperen. Let op mijn woor den: Quick wordt als een keukenlo per opgerold. Dit kun je met goed fatsoen toch geen leuke zondag meer noemen". Jeugdliefde Naast hem smoort Bram Leeuwen hoek met smaak zijn walmend pijp je. Hij heeft zich in de loop der ja ren op topniveau bezig gehouden met 25 takken van sport en is als chef de mission van de olympische ploeg van Nederland met grote re gelmaat naar aantrekkelijke oor den afgereisd. Maar uiteindelijk heeft hij zich toch weer gevlijd aan de borst van zijn oude jeugdliefde. „Cricket", deelt hij verzaligd mee, „is de mooiste sport, die de mens heeft bedacht. Als je er tenminste gevoelig voor bent. Je haat cricket of je raakt er aan verslingerd. Een (tussenweg is er* niet. Een vrouw, die niks van cricket begrijpt, wordt gegarandeerd gek. Die ziet haar man elke zondag voor dag en dauw ZATERDAG 21 AUGUSTUS F het huis verlaten en ze weel dat ze met de warme maaltiji op hem hoeft te rekenen. I dus, dat cricket debet is aan wat mislukte huwelijken. Mai offer moet je als liefhebbei deze sport manmoedig onder durven te zien. Er staan immi veel verrukkelijke zaken over". „Wat dan wel als ik vragen Leeuwenhoek blaast een bi wolk het zwerk in en zegt „Als buitenstaander kun je derdaad afvragen, wat de lol cricket. Er wordt vaak urei gelummeld. En ik kan ondei de wedstrijden niet meer waar ik geen donder aan Maar ik herinner me ook m< ten, waarop de vlam in di sloeg. Het zijn de mystei krachten in de sport, die bij c\ het volle pond krijgen. En di cineert me". Profetieën Zijn woorden blijken profeti» zijn, die nauwelijks een uur 1 vervulling gaan. De hanei Quick, die tot dan toe één v< naar de slachtbank zijn kraaien opeens victorie. In ni lijks vier minuten hebben z drie wickets verloren en li rampspoed compleet: Quick gen wickets kwijt en heeft runs nodig om HCC2 als vei naar de kleedkamer te stun voor dat titanenkarwei heeft nog slechts Marcel Bertsch ei bie Klijn achter de hand. „Dit is voor ons een verloren] strijd", voorspelt Amons 1 knarsend, „ga maar na: Bei een bange wezel. Hij is als di voor elke bal, die in zijn rii wordt gegooid. Niet voor draagt hij als enige een heli een plastic vizier. En nietj niets is hij de laatste man, Quick aan slag komt. lei weet, dat hij het constant ii broek doet. Houd het er m« dat we binnen een kwartier een kouwe pils zitten". Wat het fenomeen Klijn deze woest behaarde clubj heeft ooit in het Nederlands» ketelftal gespeeld. Maar dat tooid verleden tijd, waaraai slechts met een krokodilletr; de ooghoeken mag worden gedacht. Sindsdien heeft dezi keeper van het Haagse drei Sint Joris met consequent j en nathouden zijn lichaamsoi gestadig zien uitdijen. En als het veld opdribbelt een wijze van voortbewegen is geruime tijd niet meer vergt lijkt hij op een buideldier, dl der zijn bollend shirt een nei gelingen koestert. Mohikanen Nu deze twee dubieuze Mohi^et' binnen de lijnen staan lijkt d» cutie van Quick voor de ^anc van HCC2 nog slechts een van een cent. De dames lantce kant hebben dan ook hun brOj vast in de weekendtas laten gf js En bij de buitenbar verberg|stj( eerste Quicksupporters hun p^ leed in een schuimmanchet. _t zijn. Bertsch ranselt de eerster, beste bal in de richting vanf^, van Holland. Een kwestie vai\n lijfsbehoud. De angsthaas, mj» s, helm geboren, verdedigt in gi de doodsnood zijn wicket en als een bezetene om zich heet ene knoeperd na de ander» 3c van zijn bat en woelt langs ddBB een baaierd van beschaafde los. X Is er op de drempel van de hi toch nog hoop voor Quick?] zou het wel denken. Zijn benne groot en als hij het slaf ter hand neemt is het keer or, raak en dwingt hij zichzelf c een zakloper naar de anderel van de groene loper te huppa Nog acht runs scheiden Quicl de zege. De vijand, net noi scherprechter, die het vonnil te voltrekken, kapseist. I I Naast mij klemt Wassie Amory vast aan zijn tuinstoel. OmkiT ziet hij een bezoeker kleine pasjes maken. En verschrikt hij: „Oh nee. Die man heeft pi hartinfarct gehad. Dit kanp cc dood betekenen". Als tegen zeven uur de glazens) t den geheven op de miraciT e] overwinning van Quick hee& dereen zijn emoties weer onder controle. Er wordt oer' vanouds geconverseerd op dePn van geëmigreerde Nederlaè), die na een verblijf van ampefcor jaar in den vreemde hun moe reeds zijn vergeten. „It was really a jolly good j: hoor ik de heer naast me boe)* Het is de taal, die men verj aan het hof van de King of St LEO THU(jerr sp iÏT' 6nds Ir ee I per tit t» {gel. kheii hs t fcn as bc in i fe hij Iverk |de j als Robj-srv' Klijn en zljw teamgenoté glazen hefff de miraculf overwinning Quick heetfni€ iedereen zit emoties wét volledig onf*r controle. (ff^ai Cees Verkef DEN HAAG Van alle bestaande balspelen, waarmee de mensheid zichzelf in competieverband kwelt, intrigeert cric ket mij het meest. De regels van deze vrijetijdsbesteding zijn namelijk zo duivels ingewikkeld, dat er zelfs voor een buiten staander, die lange tijd gemeend heeft over een aanvaardbaar IQ te beschikken, geen touw aan vast te knopen is.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14