60mant Transport kernafval overrompelt actievoerders Kabinet overweegt verhoging belastingen teeds meer geweld ïgen buitenlanders Bondsrepubliek VN tijdelijk Open Universiteit verwacht 30.000 studenten in 1990 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdnk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-b^nk N.V., Leiden. Direc}eur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Vrijdag 20 augustus 1982, 72e jaargang no. 22351 HET WEER Enkele buien, maar ook perio den met zon. Minimumtempe ratuur omstreeks 18 graden. Tot vrij krachtig afnemende westelijke wind. Zon op 06.33, onder 20.53. Schev. hoog water 5.09 en 17.50. Laag water 1.14 en 13.22. Ruim twee uur durende sa menvatting van onlangs ge houden North Sea Jazz Festi val op Ned. I om 22.55 uur. Om 20.20 uur in „Nieuwe oogst" finale van talenten- Sp Ned. II om 18.49 uur „De HulK" en om 20.27 uur het stukrijden van auto's in Val- kenswaard. 'ouw vindt slang gsen tros druiven HAAG Een Haagse vrouw, gisteren een tros druiven had icht, kreeg de schrik van haar n toen zij thuisgekomen in het e behalve de druiven ook een tig centimeter lange slang aan- De vrouw waarschuwde on- lellijk de politie die vervolgens lierenambulance uit Nootdorp lakelde. Het bleek te gaan om ringslang, die veel voorkomt in europese landen, maar die niet is. Vermoedelijk is het dier ingeluk tussen de Zuiditaliaan- iportdruiven terecht gekomen naar Nederland vervoerd. De is aan het dierenpark Wasse- geschonken. Moet ik hem teruggooien Voor een vijfjarig visser tje was Franck Hickman wel erg succesvol, toen hij samen met zijn neef je Jason in Toledo (VS) een reuzeschildpad aan de haak wist te slaan. Maar het beest was te groot voor de badkuip en vader Hickman vond dat ze het beest maar te rug moesten gooien in de vijver. Vandaar reden tot treurnis bij de jonge visser. Golf van explosies op Corsica AJACCIO Corsica is vanmor gen getroffen door een golf van aanslagen. In minder dan een uur tijd deden zich ruim 50 explosies voor. Tussen even over vier uur en tien over half vijf waren overal in de stad ontploffingen te horen. Vooral banken en winkels bleken het doelwit te zijn. Twee mensen hebben verwondingen opgelopen. De schade is erg groot. De nieuwe golf van aanslagen komt op de dag dat het onlangs gekozen regionale parlement van Corsica bijeen komst om zijn voorzitter te kiezen. De politie vermoedt dat de aansla gen het werk zijn van de radicale afscheidingsbeweging. Residentie Orkest verliest mogelijk 25 arbeidsplaatsen DEN HAAG Het Residentie Orkest vindt het adviesrapport dat het onafhan kelijk onderzoeksbureau S. U. Smit en H.O. van den Berg heeft opgesteld ten be hoeve van de directie kunsten van het mi nisterie onaanvaardbaar. - Het orkest noemt het verlies van 25 arbeidsplaatsen rampzalig. Mocht minister De Boer van CRM het advies overnemen, dan zou er in de toekomst niet meer op hoog niveau muziek gemaakt kunnen worden. „Het zou de doodsteek zijn voor grote orkes ten", aldus een woordvoerder van het or kest. Ex-Beatles-zanger eist een miljard dollar LOS ANGELES De rockzan ger Tony Sheridan, die ooit als zanger, samen met The Beatles optrad in Hamburg, heeft bij een rechtbank in Los Angeles een schadeclaim ingediend van onge veer een miljard dollar voor mis gelopen royalties. Hij zegt dat een platenmaatschappij miljoe nen van zijn platen heeft ver kocht als elpees van The Beatles. Het gaat om 18 nummers zoals „Let's Twist Again", waarop The Beatles niet te horen zijn. The Beatles zelf worden niet bij het proces betrokken omdat zij, vol gens Sheridan ook nooit een cent voor de platen hebben gekregen. i DEN HELDER Volko- men onverwacht is het Energie Centrum Neder- I land afgelopen nacht rond 24.00 uur begonnen met het overbrengen van ra dio-actief afval vanuit Petten naar een terrein in Den Helder, waar het l wordt opgeslagen in af- I wachting van de dumping in de Atlantische Oceaan. De actiegroepen die deze dump willen tegenhouden wa ren er vanuit gegaan dat het I vervoer naar Den Helder in de nacht van 31 augustus op 1 september zou plaats vinden. Met de uitdrukkelijke bedoe ling de door de tegenstanders geplande acties te voorkomen, aldus een woordvoerder van het ECN vanmorgen, hebben de minister van binnenlandse zaken en de commissaris van - de koningin in Noord-Holland opdracht gegeven om het transport nu al uit te voeren. Misleid door deze list was het de actiegroepen bij het ter per se gaan van deze editie nog niet gelukt veel leden op de been te krijgen en verliep het transport vrij ongestoord. Een poging van zo'n 40 actievoer ders om ter hoogte van Sint Maartensvlotbrug de weg tu- sen Petten en Den Helder te blokkeren, werd vanmorgen rond half acht door de politie verijdeld. Tussen de veertig en vijftig vrachtwagens hadden vanmid dag ruim de helft van de in to taal 3000 ton rotzooi naar de marinehaven gebracht. Het grootste gedeelte bestaat uit licht radio-actief afval, afkom stig uit ziekenhuizen, laborato ria en kerncentrales. De rest is afval dat is opgegraven op het terrein van de Kema in Arn hem. Na ontdeking van het trans port kwam het eerste verzet ertegen rond half twee afgelo pen nacht op gang. Van-de 25 actievoerders die daarbij be trokken waren, is een vrouw ernstig gewond geraakt. Ze zou zijn afgeranseld en van een acht meter hoog talud ge gooid. i/oor er No. INKS 1: Een kleine in allerijl opgetrommmelde groep demonstranten geeft in Petten blijk van zijn ongenoegen. avejC ÏNI (Van onze correspondent Ami van Vree) 'jN De Westduitse minister van binnenlandse za- Serhart Baum heeft gisteren een dringend beroep bevolking gedaan om eendrachtig de opkomende Imdelingenhaat te bestrijden. in analyse van zijn departement blijkt dat rechts-extremis- organisaties steeds meer proberen de latent aanwezige !gen vreemdelingen voor hun politieke doeleinden te ge en. Daarbij schrikt men voor regelrechte terreur niet te- lit de cijfers blijkt dat het aantal extremistische geweldda den vreemdelingen vorig jaar met 150 procent tot 297 is ipen. Ook dit jaar is een stijgende tendens te zien. Voor ste slachtoffers van de vreemdelingenhaat zijn de Turken, vormen met circa anderhalf miljoen mensen de grootste ïrheidsgroepering in de Bondsrepubliek. DC-8 „blaast" politie- vliegtuig van startbaan SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol is gister middag een een- motorig vliegtuigje van de rijkspolitie van de startbaan geblazen. Het toe stel kwam op zijn kop te liggen en werd volledig ver nield, de piloot bleef ongedeerd. De piloot was de startbaan opge draaid, waar hij wachtte tot een DC-8 passagiers vliegtuig zou zijn opgestegen. Zijn toestelletje was echter niet bestand tegen de tegen wind toen de DC-8 „vol gas" gaf. De vlieger had van de verkeerstoren toe stemming gehad om alvast de kop van de startbaan op te draaien en achter de DC-8 op zijn beurt te wach ten. In West-Beiroet, waar morgen de evacuatie van de PLO op gang komt, keert het gewone leven weer terug. Dit kleine meisje verkoopt kranten en een plaatselijke lek kernij. veroordeelt Israël opnieuw NEW YORK De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren tijdens een spoedzitting met 120 stem men voor en alleen de stem men van Israël en de Verenig de Staten tegen een resolutie aanvaard waarin Israël wordt veroordeeld en steun wordt uitgesproken voor het Pales tijnse recht op nationale onaf hankelijkheid. Het diplomatie ke succes voor de PLO werd enigszins afgezwakt door de afwezigheid van twintig dele gaties waaronder alle EG-lan- den met uitzondering van Griekenland, dat wel voor de resolutie stemde. De Israëli sche ambassadeur Blum noem de de resolutie een Arabische poging „om het fornuis van de haat overvloedig op te sto ken", De VS vonden de reso lutie overbodig omdat zij geen enkele bijdrage levert aan op lossing van de crisis. Premier Van Agt heeft in Den Haag verklaard dat Nederland geen echte strafmaatregelen kan nemen die Israël ertoe kan brengen de resoluties van de Verenigde Naties uit te voeren. Sancties moeten geno men worden in het kader van de EG, aldus Van Agt Pagina 10 Evacuatie PLO uit Beiroet komt op gang Ir. De Man Ir. De Man nieuwe topman PTT DEN HAAG Ir. P.C. de Man (53) wordt op 1 april 1984 de nieuwe di recteur-generaal van de PTT. Het kabinet heeft giste ren met zijn benoe ming ingestemd na een eerder fiat van de PTT-directie- raad en het georga niseerd overleg bij dit qua personeel somvang grootste bedrijf van Neder land. De Man volgt als hoogste PTT- baas drs. Ph. Leen man op die in 1984 met pensioen gaat. Ir. De Man is nu nog secretaris-gene raal van het depar tement van Ver keer en Water staat. standaard - kleurenafdruk plusprint kleurenafdruk 25°o groter tijdelijk £0 VROOMSDREESMANN DEN HAAG Verhoging van belastingen is zeker niet uitgesloten om het hoofd te bieden aan een record-omvang van het overheidstekort waar voor 1983 óp moet worden ge rekend. Het ministerie van financiën bevestigde desgevraagd dat voor 1983 een gat in de schatkist wordt verwacht van 10,5 procent van het nationaal inkomen, wat neerkomt op 35 miljard gulden. Vice-premier Terlouw liet dat gisteren doorschemeren na af loop van het wekelijksp kabi netsberaad. Volgende week buigt het kabinet zich in twee ënhalve dag over de verdere invulling van de begroting en de eerder afgesproken bezuini gingen van 4,5 miljard gulden bovenop de al dit voorjaar overeengekomen ombuiging van 8,5 miljard. Bij di£ gele genheid komt ook het dek kingsplan aan de orde. Zolang dat nog niet is vastge steld, staat volgens Terlouw niet vast dat het overheidste kort inderdaad een nieuw re cord zal gaan breken. Ge vraagd naar de mogelijkheid van nieuwe aanvullende om buigingen nu blijkt dat on danks al het bezuinigen het fi nancieringstekort alleen maar stijgt, suggereerde Terlouw zelf het alternatief van een be lastingverhoging. Daarbij zal dan in de eerste plaats aan de BTW moeten worden gedacht. De rek in de loon- en inkom stenbelasting is er allang uit. Deze week stelde minister Van der Stee (Financiën) zelfs nog een verlaging van deze belasting in het vooruitzicht omdat hiermee de neiging tot fraude minder groot zou wor den. Premier Van Agt verklaarde gisteren voor de radio dat bij verdergaande bezuinigingen het accent meer dan voorheen zal liggen op de sociale zeker heid en minder op de ambte narensalarissen. (Van onze parlementaire redactie) HEERLEN De Open Universiteit zal rond het jaar 1990 zeker 30.000 studenten hebben, ondanks dat het aantal studenten in het wetenschappelijk onderwijs tussen nu en het jaar 2000 met dertig procent zal afnemen. Dat komt omdat de Open Universi teit mikt op volwassenen die in deeltijd naast hun werk willen studeren. Dit heeft dr. G. Leibbrandt, voorzitter van het College van Be stuur van de Open Universiteit, vanmiddag gezegd bij de start van de nieuwbouw van de universiteit. De Open Universiteit moet in 1984 gaan draaien. Voor toelating op de Open Universi teit is geen diploma nodig, het onderwijs is niet aan een bepaal de plaats of tijd gebonden en er vindt een samenvloeiing plaats van hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onderwijs. De voorzitter van het college van bestuur denkt niet dat de Open Universiteit nog meer werkloze academici en HBO'ers zal kweken. „Dat gevaar wordt ondervangen omdat de Open Uni versiteit mikt op volwassen studenten die naast hun werk nog willen studeren. Daarnaast zal de Open Universiteit werkloze afgestudeerden een kans kunnen bieden op her-, om- en bijscho ling via korte cursussen. Door het gespreide onderwijspakket zal de Open Universiteit ook goed kunnen inspelen op de behoeften van de arbeidsmarkt", aldus L-eibbrandt. Echte minima krijgen opnieuw uitkering DEN HAAG Aan het einde van dit jaar krijgen de mensen die van een sociaal minimum moeten leven opnieuw een eenmalige uitkering, ter com pensatie van het verlies aan koopkracht dit jaar. Dat heeft de ministerraad gisteren beslo ten. Alleenstaanden kunnen rekenen op 300 gulden netto. Onvolledige gezinnen krijgen 400 gulden en voor echtparen of daarmee gelijkgestelden is 450 gulden uitgetrokken. De kosten van de operatie bedra gen 160 miljoen gulden. In te genstelling tot vorig jaar ko men ook zelfstandigen voor de koopkrachtinjectie in aanmer king. De uitwerking daarvan komt pas in 1983 omdat daar toe het boekjaar 1982 eerst moet zijn afgesloten. Over de grootte van de bedragen en de manier waarop deze groep een uitkering zal ontvangen moet het kabinet nog knopen door hakken. Enorme schutting tegen burenruzie .MEUW-VOSSEMEER Tussen de achtertuintjes van twee wonin gen in het Brabantse Nieuw-Vosse- meer staat sinds gisteren een hou ten schutting van 4Li meter hoog en 4'/2 meter lang. De gemeente heeft deze afscheiding geplaatst om een burenruzie te beteugelen. De gezin nen bestookten elkaar herhaalde lijk met menselijke uitwerpselen en de schutting moet een eind maken aan deze onfrisse vijandelijkheden. Om een verdere escalatie van de al ruim 25 jaar durende ruzie te voor komen, heeft de gemeente de eigen bouwverordening aan de laars ge lapt, nadat beide families niet voor verhuizen bleken te voelen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1