inister wil meer belasting-controleurs Vakmanschap herken je zo. een algemene igeling :oor oudere ngehuwde IKV acht vredesoverleg Genève een rookgordijn BEZUINIGINGSBELEID VERSTERKT CRISIS Zes weken celstraf geëist tegen herhalingsweigeraar o^PF-Kamerlid neemt jüü^t op voor sïjstraite diplomaat LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1982 PAGINA 9 DEN HAAG De advo caat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren in Den Haag zes weken onvoorwaardelijke celstraf geëist tegen her halingsweigeraar Gay van Malsen (27) uit Amers foort. De Krijgsraad had hem tot twee weken cel veroordeeld. Tegen dat vonnis gingen zowel Van Malsen als de auditeur militair in beroep. Van Malsen, die zeven jaar ge leden wel in het leger diende, is door zijn ervaringen in en buiten dat leger inmiddels tot andere inzichten gekomen. „Het leger is onderdrukkend, ondemocratisch en tegen de menselijke waardigheid. En vrede en democratie zijn ook niet gebaat bij een drastische toename van de (kernbewape ning, die juist de kans op een catastrofe vergroot". Hij wei gerde in mei 1981 voor de eerste keer en in november v^p dat jaar weer Van Malsen heeft er bewust voor gekozen geen beroep te doen op de Wet Gewetensbe zwaren. „Je wordt gedwongen om je bezwaren aan te passen aan de normen van deze wet, als je niet te licht bevonden wil worden". Hij wil op geen enkele manier meewerken aan „de repressie" van het sy steem. De Wet Gewetensbe zwaarden maakt daar volgens hem onderdeel van uit. De advocaat-fiscaal vindt dat Van Malsen „zich moet hou den aan de Dienstplichtwet, die op democratische wijze tot stand is gekomen. Ons systeem houdt in, dat je aan je ver plichtingen moet voldoen. Doe je dat niet, dan volgt er een straf". Het Hof doet over twee weken uitspraak. De advocaat-fiscaal heeft gis teren tevens, wegens „oprui ing". twee weken onvoorwaar delijke celstraf geëist tegen ze ven dienstplichtige militairen, die verboden pamfletten had den en uitdeelden. De zeven riepen op tot demonstreren in uniform bij de vredesdemon stratie op 21 november vorig jaar in Amsterdam Twente I bew 21 12 5 n Vllssingen h bew. 20 15 7 it Z.-Limburg I bew. 21 13 12 n Aberdeen I bew. 16 -7 6 rr Athene onbew 34 24 0 n Barcelona niet ontv.it Berlijn regen 25 190.1 n Bordeaux zw bew. 27 16 On Brussel h bew. 20 12 14 n Franklort regen 27 17 5 n Klagenfuri onbew. Kopenhagen regen KOEL EN WISSELVALLIG DE BILT (KNMI) Er stroomt via de Britse eilanden koele lucht naar onze omge ving. De oorzaak hiervan is een depressie, die van Schot land naar de westkust van .Noorwegen is getrokken. Het binnenstromen van de koele lucht vond gisteravond en vannacht plaats. Plaatselijk viel er in ons land flink wat regen. Op het vliegveld van Leeuwarden werd in 12 uur tijds 25 mm regen gemeten. De depressie trekt de komende dagen over Noorwegen naar Zweden en de Oostzee. Hier door blijft een westelijke stro ming het weer bij ons bepalen. We houden dan ook koel en wisselvallig weer met nu en dan buien afgewisseld door op klaringen. Istanboel onbew. - 19 '-mm Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Denemarken, Benelux en Noord-Duitsland: wisselvallig met middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Midden-Frankrijk, Zuid-Duitsland en de Alpen-landen: wisse lend bewolkt en overwegend droog. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Noord-Spanje, Zuid-Frankrijk en Noord-Italie: vrij zonnig en middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Midden-Spanje, Midden- en Zuid-Italië en de Balkanlanden: zonnig en warm met middagtemperatuur van 30 tot 35 graden. Portugal: zonnig met middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Stockholm regen Costa Brava Morgen pas opent dit nieuwe reisbureau in Groningen haar deuren, maar gisteren al verdron gen zich reislustige koopjesjagers voor het pand. Voor de eerste 10 gegadigden heeft de eige naar een all-in reis naar de Costa Brava beschikbaar gesteld voor het minimale bedrag van tien gulden. 26.80p, ng). De le koop icieringi tra geld voor grote binnen in huurwoning HAAG Voor de jaren '82-'84 is extra 'gereserveerd om te bevorderen dat meer huurwoningen voor grote gezinnen be- :baar komen. Dit gebeurt in het kader [het minderhedenbeleid, waaraan minis- ypels (Volkshuisvesting) meer wil doen. •ote woningen met minstens zes ka- zijn bedoeld voor huishoudens van ieer personen met een relatief laag Deze grote huishoudens komen met onder etnische minderheden veel voor. ijks komt 2'/a miljoen ten goede aan de grote steden, omdat daar de minderhe- het sterkst zijn vertegenwoordigd en de grootste knelpunten zijn. De reste- bedragen. 1'miljoen in 1982 en 2V2 in in '83 en '84. kunnen door de overige in ten worden aangewend. Oneinigheid bij bestrijding bacterievuur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Fruittelers en boomkwe kers zullen nog minimaal tien dagen, maar waarschijnlijk nog langer, moeten wachten, voordat er 'maatregelen geno men zullen worden tegen bacterievuur, ook genaamd de perenziekte. Bij een ge sprek hierover gisteren zijn ambtenaren van het ministerie van Landbouw en Visserij en van het Landbouwschap het niet eens geworden over een actiepro gramma. om de plantenziekte te bestrij den. Men is, zo werd van betrouwbare zijde meegedeeld, op juridische proble men gestuit bij een regeling voor de aan pak van de ziekte op basis van de Plan- tenziektenwet. Een volgend gesprek is pas over tien dagen. Proces tegen kerncentrale bij grens OLDENZAAL-LINGEN Het Nederlandse burger comité „Inspraak over de grens" (gevestigd te Olden- zaal) is vast besloten een proefproces aan te spannen tegen de Duitse deelstaat Nedersaksen, inzake de voorgenomen bouw van een kerncentrale in de Duit se stad Lingen. Het Landelijk Energie Kommittee (LEK) en de Vereniging Milieudefensie hebben al een toezegging gedaan van duizend gulden, als garan tie voor de eventuele betaling van de kosten, wan neer het proces verloren zou worden. Vooralsnog wil men de garantie voor een bedrag van achtduizend mark. Het burgercomité zou de deelstaat aanklagen, omdat men van mening is ten onrechte geen inspraak te hebben gehad inzake de procedures rond de bouw van de kerncentrale te Lingen, waardoor het thans voor Nederlanders onmogelijk is geworden in de sfeer van de beroepsprocedures aktief te zijn. Oosterscheldewerken twee miljard duurder DEN HAAG De doorlaatbare dam die in de Ooster- schelde moet komen, gaat volgens de laatste berekenin gen meer dan 4,5 miljard gulden kosten. In dat bedrag is ook geen post voor onvoorziene uitgaven meer opgeno men. Het bedrag is veel hoger dan eerder geraamd. In 1976 dacht men de dam te maken voor 2,9 miljard gul den. De huidige raming is ook aanzienlijk hoger dan de ramingen die na 1976 gedaan zijn. Volgens de voorlaat ste meting zou de dam 3,9 miljard gulden kosten. Het huidige bedrag ligt daar ruim vijftien procent boven. Verdere kostenstijgingen zijn zeker niet uitgesloten. Dit heeft minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) de Kamer laten weten. Zeevalking heeft nog geen afspraak kunnen maken met collega Van der Stee (Financiën) over het opvangen van verdere kostenstijgingen voor het project buiten zijn eigen begroting om. Van Boven hoogleraar DEN HAAG Dr. Theo van Boven, de begin dit jaar ontslagen ex-directeur van de afdeling mensen rechten van de Verenigde Naties in Genève, is be noemd tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Lim burg in Maastricht. Van Boven (48), die afstudeerde in de rechten en promoveerde op „de volkenrechtelijke bescherming van de godsdienstvrijheid" gaat werken in de studie richting Nederlands recht. Hij doceerde al eerder mensenrechten aan de universiteit van Amsterdam. Zijn ontslag bij de VN, naar verluid wegens teveel kritiek op Zuidamerikaanse dictaturen en het Sov jet-regime, heeft erg veel stof doen opwaaien. Minis ter Max van der Stoel van buitenlandse zaken heeft daarvoor zelfs een officieel protest bij de Verenigde Naties ingediend. Van Boven werkte sinds 1977 bij de VN. reall'e of °'g van de voorpagina) [HAAG In zijn fraude- I kondigt de bewindsman len pakket gerichte maat- len aan. Die bestaan uit: er strafsancties met hoge- letes, zowel administratief ia de rechter. .breiding van het aantal oleurs met enkele hon- ;n ambtenaren en het •ren van controle-teams diepgaande onderzoeken beroepsgroepen, bedrijfs- 'in. branches en dergelij- r»g meisj< jpSter rdere automatisering door SchoeiPvoering van een fiskaal voor alle tigen breiding van de aansla- lingen ittelijke verplichting tot lijhouden van een boek- nagazijn ng en het bewaren van Op, elden ere samenwerking tussen hillende overheidsdien- ;als justitie, politie, belas- lenst en sociale verzeke- In en de verschillende de- jmenten. irtepunt in de fraudebe- Sng zal een breed alge- 1 toezicht moeten worden. zo blijkt uit de voornemens van Van der Stee. Naast een doelmatige aanslagregeling en het stelselmatig instellen van boekenonderzoeken bij onder nemers moet de bestrijding worden ondersteund door een betere voorlichting en dienst verlening aan de belasting plichtigen. „De relatie burger- fiscus behoeft dringend verbe tering", stelde Van der Stee in een toelichting op zijn plan nen. Beslissingen van de fiscus moeten beter en duidelijker worden gemotiveerd en de be lastingplichtige moet meer in zicht krijgen in de verschillen de procedures. De belasting dienst zal bovendien meer hulp moeten gaan geven bij het invullen van de biljetten en het beantwoorden van per soonlijke vragen. Minderheids groepen krijgen nog meer per soonlijke aandacht. Om de aangifte te vergemakkelijken zal het aantal inspecties waar tot nog toe werd geëxperimen teerd met een vereenvoudigd aangiftebiljet worden uitge breid tot 30. Naast deze preventieve maat regelen zal ook de controle op de gedane aangifte worden uitgebreid. Dat is broodnodig want door de stijging van het aantal aangiften tot 5 miljoen is de dichtheid van de controle aanzienlijk verminderd en de pakkans verkleind. De ko mende jaren zullen enkele honderden administratieve krachten worden aangetrok ken en opgeleid voor eenvou dige controlewerkzaamheden, zodat in 1985 alles weer op peil zal zijn. Ook invoering van een „financiënnummer" voor alle belastingplichtigen waar door veel gegevens in de com puter kunnen worden ver werkt staat voor de komende jaren op het programma. In tussen zal men proberen de pakkans bij fraude aanzienlijk te vergroten door: meer aanslagen op te leggen in geval van twijfel of men aan zijn verplichtingen vol doet. Hier is al een begin mee gemaakt en in 1980 werd hier door voor 7 miljard gulden aan belastinggeld binnen gehaald. een gevarieerde aanpak van controles, zoals korte en be perkte onderzoeken middels gegevens via derden verkre gen en deelonderzoeken van een beperkt deel van de aan gifte. branche-onderzoeken op lo kaal, regionaal en landelijk ni veau (zoals de horeca, arties ten, tandartsen etc.) gepaard gaande met de nodige publici teit). bedrijfskolomsgewijs onder zoek. waarbij de goederen en dienstenstroom wordt gevolgd langs alle schakels van een be drijfskolom, van fabrikant, via groothandel tot detailhandel of omgekeerd. selectieve controles aan de hand van opgedane ervarin gen in bepaalde bedrijfstakken of regio's. Bij al deze controles zal in toe nemende mate gebruik ge maakt gaan worden van mul tidisciplinaire teams, waaraan ook de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (FIOD) kan worden toegevoegd met het oog op het voor de rechter brengen van fraudeurs. Om hun werk te vergemakkelij ken zal volgend jaar een wet telijke verplichting gaan gel den tot het bijhouden van een boekhouding en het bewaren van bescheiden. Ook moet de wet worden aangepast om van stichtingen, verenigingen en semi-overheidsorganen meer informatie los te krijgen. Minister Van der Stee tijdens de bijeenkomst waarop hij zijn plannen voor een intensievere bestrij ding van de belastingfraude ontvouwde. Links van hem de directeur-generaal belastingen van het ministerie van financiën, G.J. Sleddering. Werkgevers positief over FNV DEN HAAG De jongste FN V-nota over het sociaal- economisch beleid dat de vak organisatie voorstaat, ademt meer realisme dan vorige no ta's, aldus de werkgeversorga nisatie VNO gisteren in een commentaar. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen constateert dat de FNV nu in zekere zin een keuze maakt: achterblij ven van de koopkracht ten gunste van de collectieve voorzieningen. Deze keuze be tekent echter geenszins dat de FNV een bijdrage levert aan de ruimte, die de ondernemin gen nodig hebben voor herstel van rendementen en van de werking van de arbeidsmarkt. Het probleem van vele bedrij ven is immers, dat zij geen ruimte meer hebben voor de handhaving van de automati sche prijscompensatie, aldus het VNO. Minister Terlouw van econo mische zaken heeft gisteren beklemtoond dat volledige handhaving van de prijscom pensatie de ontkoppeling van de minimumlonen en de uit keringen onvermijdelijk maakt. ER pleit voor \cidentele hulp (Van onze sociaal- ponomische redactie) I HAAG De Soci- 1ze,fr°K^conomische Raad uafgehaf .rdhaiienf) blijft van mening, er geen algemene re- ig moet worden ge ien voor oudere onge- ;de werkenden, man en vrouwen, die door k en huishouden dub- nci. lohnjjeiast zijn. Hij meent ipruik"efr wel, dat als zo'n '63836. ;re ongehuwde aan dubbele taak onder- dreigt te gaan, wat lêihodeV gebruik zou kun- rdeur s'Worden gemaakt van 071-897 arbeidsongeschikt- tot i7jkwetterli die ook ge- iterwoudj z-jn voorko- van arbeidsonge- ktheid. Korter werken ft daar ook bij. ïktr. huis» land 1980 vond het toenma- :abinet blijkens een ad- invrage aan de SER. dat alle ongehuwde alleen staande werkenden tussen 55 en 65 jaar met een inkomen van maximaal een en een derde maal het minimum loon een financiële tegemoet koming zouden moeten krij gen om korter te kunnen gaan werken dan wel om huishoudelijke hulp in te roepen. De SER wil zich, zo staat in een ontwerp-advies dat morgen wordt behan deld, niet richten op een doelgroep maar op het indi vidu. Pas als uit een onderzoek blijkt, dat die oudere te zwaar is belast - de beoorde ling is aan de Gemeenschap pelijke Medische Dienst - zal betrokkene een beroep moe ten kunnen doen op hulp. Die kan bestaan uit een ver goeding voor (maximaal twee uur) korter werken, waarbij die tegemoetkoming gebaseerd wordt op het mini mumloon. De betrokkene kan ook kiezen voor bijstand in de huishouding. irsweg 2. 02522-11 1*1 'apijten j ba HAAG Het Twee- tamerlid Wagenaar J) heeft het opgeno- voor de Nederlandse 1-generaal in Ant- mmeien^en jhr.mr. E.M. Mi- uoiiHa lit J van Kessenich. diplomaat is door iepartement van bui- indse zaken berispt iat hij op een receptie geze ,9nover zijn Russische itgenoot een denigre- le opmerking had ge kt over de journalist ie live mjem Oltmans. ig zoekeiKamerlid protesteert, in uke viotiin aan minister Van Agt, dskieur. i| de manier, waarop het vaar. Bftement deze zaak heeft ander nr^deld. Het gaat vooral om jrmeende inhoud van een brief, die het departement aan Oltmans heeft gestuurd. In die brief zou geciteerd worden uit de briefwisseling tussen „Den Haag" en de consul-generaal. Volgens Wagenaar moet een ambtenaar erop kunnen ver trouwen dat dergelijke, ver trouwelijk verstrekte informa tie niet ongevraagd aan ande ren wordt doorverteld. Het Kamerlid vraagt de minister ervoor te zorgen dat de consul- generaal geen verder nadeel van deze zaak ondervindt. Michiels van Kessenich, die bekend staat als een zeer kleurrijke figuur, had tegen zijn Russische collega gezegd het jammer te vinden dat deze in Nederland als eerste journa list Oltmans had leren kennen. Toen dit de betrokkene ter oren kwam, diende hij via de Nederlandse Vereniging van Journalisten een klacht in bij buitenlandse zaken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het CDA heeft volledig gelijk als het zegt dat wij met onze verkiezingsfolder de on derhandelingen in Genè ve ondermijnen. Dit soort onderhandelingen is het waard om ondermijnd te worden". Dit stelde IKV- secretaris Mient-Jan Fa- ber gisteren tijdens een persgesprek over de acti viteiten in het kader van de vredesweek. Het IKV ziet dan ook geen enkele reden om op haar „ste madvies" terug te komen. Faber reageerde daarmee op een onlangs uitgegeven ver klaring van het CDA-bestuur en de fractie, waarin men stel ling heeft genomen tegen de IKV-verkiezingsfolder waarin de politieke partijen op hun kernwapenstandpunt zijn doorgelicht. Volgens Faber wordt in Genève geen enkele poging gedaan tot een serieus gesprek. „Die onderhandelin gen zijn er juist gekomen om de plaatsing van de kruisra ketten voor Europa aanvaard baar te maken", zo betoogde de IK V-secretaris. Faber meende overigens niet dat de loyalisten in het CDA door het IKV in de kou zijn gezet, nu het CDA is betiteld als een partij die de plaatsing in Nederland niet onvoor waardelijk afwijst: „De taak van het IKV is ook de kiezers op te roepen juist op de loyalis ten in hun partij te stemmen" Ook voor het gevaar dat door het IK V-standpunt een stem op CDA of VVD automatisch als pro-kernwapens wordt vertaald, moet men volgens hem niet zo bang zijn. „Wij willen met onze acties een dis cussie oproepen, die ook na de verkiezingen verdergaat. In het CDA zijn er talrijke men sen die zich tegen een coalitie met de VVD zullen verzet ten.", aldus Faber. De IKV-se- cretaris verwacht niet dat door deze actie spectaculaire wijzi gingen zullen optreden in de politieke verhoudingen. „Zelfs met een CDA/VVD-coalitie is deze zaak nog niet verloren. Ook daarna kunnen we ka merleden hierover aanspreken en dissidenten ondersteunen". PSP in nota: AMSTERDAM Het „Colij- n-achtige" bezuinigingsbeleid van de rechtse partijen, de „politiek van het huishoud boekje" is niet alleen misdadig tegenover de zwakkeren in de samenleving, maar versterkt tevens de kapitalistische crisis. Dit staat in de vandaag ver schenen nota 'Met socialistisch elan', geschreven in opdracht van het PSP-partijbestuur. In deze nota wordt een aantal denkbeelden van de PSP over de economische politiek uitge werkt. Om een rechtvaardiger verde ling van het werk binnens- en buitenshuis mogelijk te maken denkt de PSP in dit verband als eerste stap aan de invoe ring van een dertig-urige werkweek (zes uur per dag) binnen vier tot vijf jaar. Deze maatregel zou 89Ö.0Ö0 nieuwe banen opleveren. Bij de start van de campagne van Reformatorische Politieke Federatie (RPF) gisteravond in Roden heeft fractievoorzit ter Leerling de keuze van zijn partij voor de kernwapens verdedigd. „Een christen kan geen pacifist zijn. Hij heeft het recht de zwaardmacht te ge bruiken als de overheid dat nalaat", aldus Leerling. Met nadruk wees Leerling op het overbodig zijn van deze verkiezingen. „Een volstrekt onnodig herexamen voor de kiezer die niet eens weet waarover hij een uitspraak moet doen". Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je. f/ïo&cA Vakmanschap is Meesterschap

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9