Programma's partij en schieten te kort Verscherpte aanpak belastingfraude Eminent wil nieuw krediet Ontsnapte kangoeroe nog op vrije voeten Israël beslist vandaag over aftocht van PLO DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 10,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Donderdag 19 augustus 1982, 72e jaargang no. 22350 Perioden met zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 11 graden. Middag- temperatuur rond 18 graden. VVD-lijsttrekker drs. Ed Ny- pels uitvoerig aan de tand ge voeld in „Brandpunt" op Ned. II om 21.15 uur. Voordien om 20.27 uur serie „Centennial" en nadien om 22.00 uur „Op het spoor van de mens". Op Ned. I om 19.50 uur nieuw jongerenprogramma „Je ziet maar". Matige westelijke wind. aan de kust nu en dan krachtig. Zon op 06.30, onder 20.57. Schev. hoog water 3.38 en 16.18. Laag water 12.00 en 0.26. ilgen vormen burgerwacht mishandeling van vee Van onze correspondent Mare de Koninck) TWERPEN In het Belgische Waasland, ten iten van Antwerpen en grenzend aan Neder- I, hebben boeren een burgerwacht gevormd hun vee te beschermen tegen onbekenden, die lieren 's nachts op gruwelijke wijze al dan niet elijk verminken. De slachtpartijen doen zich ert een week voor. Bijna elke ochtend vindt andere boer in het Waasland een aantal van dieren dood of stuiptrekkend in een bloedbad, werden begin deze week in Beveren en Haas- k tientallen koeien en stieren aangetroffen die kogels waren doorzeefd, waarvan de uiers messen opengesneden of waarvan een poot afgehakt. „Drollenvanger" De Parijse gemeen tereiniging heeft aan het begrip „drollenvanger" een nieuwe dimensie toegevoegd. Deze Pooper Scooper rijdt dagelijks door de Parijse straten en verzamelt met behulp van een draaiende borstel alle (zachte en har de) uitwerpselen van honden die hij tegenkomt. Gestolen prei bespoten met gevaarlijk gif DALEN Bij de rijkspolitie in het Limburgse Dalen heeft een landbouwer uit het dorp Dalerpeel aangifte gedaan van de vermissing van dertig kilo prei van zijn land. De prei vormt een gevaar voor de volksgezondheid omdat deze was bespoten met het gif parathion. De rijkspolitie heeft, zo zei gisteren een woordvoerder, alle artsen in de omgeving gewaarschuwd. Het gif is pas over zes weken uitge werkt. Een van de eerste ver schijnselen is haaruitval na het eten van de prek Ontsnapte Zweed geeft zich aan in Amsterdam AMSTERDAM Een dinsdag uit een psychiatrische inrichting in Zweden ontsnapte man heeft zich gistermiddag bij de Amsterdamse politie aangegeven, omdat hij even tevoren in de hoofdstad van al zijn bagage was beroofd. Volgens een woordvoerder Van de poli tie zat de Zweed, de 32-jarige E.B.H., in de kliniek omdat hij iemand had ver moord. Hij verklaarde tegenover de Amsterdamse politie na de beroving nog maar twee mogelijkheden gezien te hebben: een misdrijf plegen of zich aangeven. Eén op zeven Brabanders zonder werk DEN BOSCH Eén op de zeven Brabantse mannen en vrouwen die behoren tot de afhankelijke beroeps bevolking zat in juli zonder werk. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde maandelijkse overzicht van de arbeidsvoorziening in deze provincie. De werk loosheid steeg in juli in Noord-Brabant met 6.705 tot 97.895, een toename van 7,4 procent. Onder de nieuwe werklozen bevonden zich ruim 2.900 schoolverlaters. De grootste werkloosheid doet zich voor in de bouw. In deze sector worden alles bij elkaar 111 mensen gevraagd. Daar tegenover staan bijna 20.000 werklo zen geregistreerd. In de metaalsector zijn 287 vacatu res en bijna 11.000 werkzoekenden. Het Brabantse bedrijfsleven zoekt 121 mensen voor een kantoor baantje, terwijl er bijna 12.000 op zoek zijn naar werk in die sector. ff SHINGTON I j n Hinckley, de die vorig jaar moordaanslag Wkgde op presi- t Reagan omdat daarmee indruk pte te maken op actrice Jodie Ier. blijft het on- iverp van zijn men lastig val- Vanuit het psy- t||trisehe zieken- waar hij wordt andeld sinds hij r de rechtbank i toerekenings- iaar werd ver- ■i$ ird, heeft Hinc- een gedicht ge- ird aan het erikaanse rod- I ilad The Natio- jjEnquirer waar- pij zegt dat hij r (Jodie Foster) diep in haar jdig hart wil ste- i' om daarna de aan zichzelf te Fosters advo- overwegen Echtelijke stap- ttegen het rod- laat lenman elen In een i het Huis van faring te Assen Jlt, na enige we- f al in voorarrest hebben gezeten, de 37-jarige za an D. uit Bor- oek in gijze- gehouden. Dit rt op verzoek de fiscus en een speciale tiging van de ng ordt verdacht oplichting. Bo- ïen zou hij de ingdienst heb- benadeeld voor schatting an- alf miljoen gul- Doordat de fis aanwijzingen dat D. zijn be- nigschuld wel 'plijk kan beta lt is het mogelijk ford en deze zeer voorkomen- m van opslui- J toe te passen. ANALYSE VAN AMBTENAREN DEN HAAG - De budget- taire problemen van de overheid vindt men niet in de eerste plaats terug in de programma's, die de vier grootste politieke partijen voor de verkie zingen hebben gepresen teerd. De verschillen tus sen die programma's en een ongewijzigd beleid zijn slechts gering. Dat kan men aanmerken als de grootste tekortkoming in de voornemens van CDA, PvdA, .VVD en D'66. Geen van die partij en onderkent de bestaan de problematiek. Deze veroordeling van de ver kiezingsprogramma's staat te lezen in een omvangrijke ana lyse, die ambtenaren van het ministerie van Financiën er van hebben gemaakt. „De oogst is bijzonder schraal en eentonig',' zo zeggen zij. „Als je de franje weglaat hebben de vier partijen eigenlijk dezelfde doelstellingen: economisch herstel en bevordering werk gelegenheid. Ook in de te han teren methoden zijn ze eensge zind; loonmatiging, beperking collectieve uitgaven en terug brengen van het financierings tekort van de overheid". De verschillen zitten volgens de ambtenaren in de optiek van waaruit men maatregelen* voorstaat. Zo stelt de PvdA de werkgelegenheid en handha ving van de inkomens voorop, de reductie van het financie ringstekort is daarbij een zeke re randvoorwaarde De VVD stelt de sanering van de over heidsfinanciën op de eerste plaats en zet de directe werk gelegenheid en de sociale voorzieningen op de tweede plaats. CDA en D'66 bewegen zich tussen deze twee uiters ten. Opvallend worden genoemd de tegenstellingen in de pro gramma's wat betreft maatre gelen op het gebied van de so ciale zekerheid. ..Juist op dit punt zijn toch belangrijke be leidsombuigingen nodig", al dus de onderzoekers. JERUZALEM Het Israëli sche kabinet zal vandaag waarschijnlijk zijn fiat geven aan het plan-Habib voor de evacuatie van Palestijnse strij ders uit West-Beiroet. Na die goedkeuring zullen dan naar alle waarschijnlijkheid zater dag of zondag de eerste Pales- tijnen per schip naar Jordanië vertrekken. Volgens de Israëlische staatsradio zullen in totaal 15.600 Palestijnen, niet-Arabische strijders en Syriërs bij het transport betrokken zijn. Zij worden verdeeld over acht Arabi sche landen. PLO-leider Arafat en zijn naaste medewerkers zullen naar verwachting als laatsten ver trekken naar Tunesië. In Libanon is vannacht besloten de presidentsverkiezingen die voor vandaag op het programma ston den om veiligheidsredenen uit te stellen tot maandag. Gisteravond waren gevechten uitgebroken on der links-Libanese groeperingen in de buurt van het parlementsge bouw in West-Beiroet. Moeder Teresa werd op de laatste dag van haar bezoek aan West-Beiroet harte lijke begroet door een oude Libanese vrouw. (Van onze parlementaire re- het controle-apparaat en uit de fraude-nota die mi- dactie) een betere preventie door nister Van der Stee (Finan- DEN HAAG Door stren- vooral meer dienstverle- ciën) gisteren naar de gere straffen, meer samen- ning en voorlichting wil de Tweede Kamer heeft ge werking van overheids- overheid de belastingfrau- stuurd. diensten, uitbreiding van de te lijf gaan. Dat blijkt Jaarlijks derft de schatkist vele miljarden guldens aan premies en belastingen als gevolg van doelbewuste fraude. Het zwaar tepunt hiervan ligt in de sfeer van de loon- en inkomstenbe lasting en de omzetbelasting. De fraudenota van het kabinet be perkt zich voorlopig tot deze twee terreinen. Naast het opspo ren en straffen van belasting fraude besteedt de nota ook veel aandacht aan het voorkomen van frauduleus gedrag bij thans nog eerlijke belastingplichtigen. In dat kader zegt minister Van der Stee veel te verwachten van een herziening van het belas tingstelsel, waarbij de hoogte van de loon- en inkomstenbe lasting zal worden verlaagd en tegelijk een beperking zal wor den doorgevoerd in de aftrek mogelijkheden. Van der Stee wil nog voor Prinsjesdag met plannen hiertoe komen. Pagina 9: Minister wil meer belasting-controleurs fjn nog heel wat Nederlan- die door de mazen van iet slippen... I zwetend hun belastingbil- \olgens de regels invullen. KWARTAALWINST VERDUBBELD Reorganisatie Philips werpt vruchten af EINDHOVEN De reorgani satie bij Philips en de drasti sche inkrimping van het per soneelsbestand gaan vruchten afwerpen. De winst van het concern is het tweede kwar taal van dit jaar ondanks een nauwelijks gestegen omzet ruim verdubbeld tot 134 mil joen gulden (v.j. 63 min). Het afgelopen jaar werd het aantal werknemers bij Philips met 3.700 ingekrompen tot 343.700. In Nederland heeft Philips nu nog 75.100 mensen in dienst. Over het eerste halfjaar boek te Philips een winst van 250 min tegenover 197 min in dezelfde periode vorig jaar, zo blijkt uit de halfjaarcijfers. Vooral in West-Europa gaat het beter met Philips. Terwijl bij de Amerikaanse dochters het bedrijfsresultaat daalde, trad in Europa een forse ver betering op, aldus Philips. Per saldo nam de bruto-winst met 10 pet toe tot 1.152 min. Te genover het verbeterde be drijfsresultaat stonden de nog steeds hoge financieringslas ten. De omzet steeg in het tweede kwartaal van 10.083 tot 10.620 min en in het eerste halfjaar van 19.445 tot 20.446 min. In volume geme ten was de omzetstijging het eerste halfjaar 6 procent. BODEGRAVEN De orgelfabriek Eminent in Bodegraven heeft enkele miljoenen guldens nodig. De directie van de fa briek is onderhandelingen begonnen met een bankenconsortium en het ministerie van economische zaken voor het aantrekken van nieuwe kredieten. Volgens directeur R. Houthuyze worden momenteel enkele mogelijkheden onderzocht voor de voortzet ting van de BV. „Het is erop of erop", aldus de directeur van morgen. Eminent kwam in financiële problemen doordat de ontwikke ling van een nieuwe chip veel langer auurde dan was voorzien, het opzetten van een verkooporganisatie in de VS een fiasco werd en aangekocht onroerend goed de rentelast te hoog op dreef. Aldus werd de afgelopen vijf jaar 25 min gulden verloren. Eminent wil nu zijn kantorencomplex in Waddinxveen verko pen. Volgens directeur Houthuyze is er geen sprake van dat het personeelsbestand, ruim 400 man, verder wordt ingekrompen. Amerikanen rijk, maar ongelukkig PHILADELPHIA Ab- soluut gezien mogen de Verenigde Staten dan het rijkste land ter wereld zijn, in veertig andere landen is het leven beter als met verscheidene so ciale factoren rekening wordt gehouden. De kwaliteit van het leven is het hoogste in Denemar ken, zo blijkt uit een stu die van de Amerikaanse onderzoeker Richard Es- tes van de universiteit van Pennsylvania. Ne derland eindigt op een vierde plaats achter Noorwegen en Oostenrijk Estes heeft 107 landen vergeleken, waarbij re kening is gehouden met alfabetiseringsgraad, on derwijs, deelname aan het politieke leven, poli tieke stabiliteit, de rech ten van de vrouw, econo mische groei, inflatie en ook natuurlijke factoren als droogte en vulkaan uitbarstingen. De lage rangschikking van de Verenigde Sa ten wijt Es tes aan de „enorme ver schillen tussen het blan ke bevolkingsdeel en et nische minderheden Ook de grote gaten in het netwerk van sociale voorzieningen en het grote aantal natuurram pen maken dat de V.S, slechts op de 41e plaats eindigt, vlak voor de Sowjet-Unie. ALPHEN AAN DEN RIJN De Bennet Wal- laby-kangoeroe die afge lopen weekeinde uit Vo gelpark Avifauna in Al phen is ontsnapt, springt nog steeds vrij rond. Gis teravond werd het dier nog gesignaleerd in sportcomplex Bijlen. Maandag zagen politiea genten de kangoeroe voor het eerst op het Aarplein. Het beest is gisteren ook nog even op de Oranje Nassausingel gezien. De kangoeroe is waarschijn lijk zondagnacht over zijn hek, dat 1 meter en 25 centi meter hoog is gesprongen. Zijn verzorger, de heer M. Verkade vermoedt dat het dier in het nauw is gedreven. Er zijn twaalf Nieuwzeeland- se Bennet Wallaby-kangoe- roes in Avifauna, waarvan vier mannetjes. Eén van de mannetjes moet de baas zijn en die heeft mogelijk het ont snapte exemplaar bij een ge vecht om de macht zodanig in het nauw gedreven dat deze de sprong waagde. De kangoeroe kan zonder be zwaar enige tijd in de vrij heid doorbrengen. Hij eet gras en boomtakken. Wel is het van belang dat hij niet wordt opgejaagd, omdat hij anders rare bokkesprongen gaat maken. De dierenver zorgers hebben gisteravond nog even overwogen om op de melding in het sportpark af te gaan, maar daar hebben ze van afgezien. „Als we in het donker gaan lopen zoe ken raakt het beest waar schijnlijk in paniek ea dan zijn we nog verder naar huis. We wachten nu de volgende melding af en dan gaan we er gelijk op af", aldus een woordvoerder van Avifauna. Degene die de de ontsnapte kangoeroe signaleert, wordt verzocht dat bij de heer Ver kade te melden, tel. 01720- 31109. (ADVERTENTIE) Zin in 'n spotgoedkope nazomervakantie? In ons 5-sterren bungalowpark 't Posterbos bij Roermond kunt u van 20-8 tot 10-9 een /J- superluxe bungalow boeken met 'n fantasti- sche korting van 50% per week! Bel dus meteen Kavero: 01116-1703. Doen!^*-^ GRATIS ELKE WOENSDAG DE Geen krant ontvangen? Bet tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. v i ar «vrj

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1