Omwegen H.D. Lens9 verhaal is het epos van het welgesneden uitbestede overhemd Roeikampioenschappen op de Rietveldse Vaart ELMI VERANDERT (NA 40 JAAR) VAN DIRECTEUR Hazerswoudse jeugd maakt huttendorpen REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 PAGINA 1 Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt rmij telefonisch of schriftelijk vertellen I wie u graag in deze rubriek zou willen HH^pr tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 I T 12 22 44 op toestel 10. I door Ton Pieter- groot artikel gebleven: hon derdduizenden hemden per jaar. Een produktie van ruim een miljoen stuks aan heren- en damesgoed. Dat is nog eens iets; volkomen waard om je daar voor in te zetten. H.D. Lens mag vandaag een (onhoorbare) zucht van ver lichting slaken, maar hij blijft commissaris van z'n Elmi, houdt qualitate qua toezicht. „Maar ik vind het plezierig, dat het allemaal niet meer zo nodig hoeft. En voor de rest: ik ben geen man van hobby's, en reizen heb ik ook genoeg gedaan; al zal ik nog weieens naar het Verre Oosten gaan, neem ik aan. Weet u: kleding is een veelzijdig, leuk vak. sterk aan variatie onderhevig. Het heeft m'n ziel. Ik zou er niet van buiten kunnen. Ik het alles met plezier gedaan, over het algemeen kon ik met de mensen best omschieten, zc animeren en motiveren. Als ik nu morgen in de tuin zou gaan zitten, zou ik het gevoel hebben dat ik een beetje naast de maatschappij stond Dat hoeft voor mij niet. Nee voorlopig zal ik niet met de armen over elkaar toekij ken". Kemphaan H.D. Lens exit. Maar niet via „Emergency": hij is nog geen draad veranderd, en strijkt, onverminderd, steeds de ha ren glad, als een kemphaan die een prijs wil veroveren. H. junior mag rekenen op de stut en steun van een (ad hoe inspringende) vader die door de wol geverfd is. Al is dit een opmerking die op hem- dengebied kant noch wal raakt. H.D. zucht en steunt niet. Hooguit gaat hij, recht opstaand, gebukt onder oor delen die Japanners (en niet alleen in „textiles") recente lijk hebben geveld: „Je moet van je werk een hobby ma ken, dan ben je de gelukkig ste mens die er is"; en: „Eu ropeanen zijn de lui-ste men sen die er zijn" „Ik begrijp dat wel een beetje; zie er ook een grond van waarheid in, maar ik kan het niet volko men onderschrijven. Ik zal dan ook nooit een Japanner worden". Dikke Banden Race van start HAZERSWOUDE Ruim twintig personen hebben zich reeds gemeld voor de wielerronde voor inwoners van Hazerswoude, die woensdag 25 augustus wordt ge houden. Opvallend is dat zich tot nu toe geen enkele dame heeft gemeld om van start te gaan voor deze koers voor niet-KNWU-licentiehouders. De wedstrijd begint om half zes, precies een uur voordat het startsein voor de amateurwedstrijd wordt gegeven in de wijk Zuid, waar het grootste gedeelte van het parcours is uitgezet. Intussen hebben zich voor de „dikke-banden-race" een aantal sponsors aangemeld. Zo is er een wisselbeker beschikbaar ge steld voor de winnaar van de wedstrijd, waarvoor men zich ui terlijk vandaag nog kan laten inschrijven bij J. van Winkel, Gouverneurplantsoen 10, Hazerswoude-Rijndijk, of bij A. Kroon, Hobbemastraat 50, Hazerswoude-dorp. HAZERSWOUDE De activiteiten die in Hazers woude worden ontplooid ten behoeve van de nog vakantie vierende jeugd hebben de twee eerste da gen zo'n zevenhonderd jongens en meisjes op de been gebracht. In Hazers woude-dorp hebben om streeks vijfhonderd kinde ren zich ingespannen om aan de Pieter de Hoogh- straat een huttendorp uit de grond te stampen. In speeltuin „de Rode Wip" aan de Rijndijk waren rond de tweehonderd jon gens en meisjes in de weer voor het slaapklaar ma ken van hun huttendorp. Het ligt in de bedoeling om rond honderdvijftig jeugdige Rijndijkers de nacht van woensdag op donderdag door tê laten brengen in de hutten van het toekomstdorp, dat dan ook onder de naam „Dorp 2000" bekend staat. Om in de stijl te blijven, hebben de wer kers aan dit vakantiedorp een astromeesteres gekozen: Ilona Frankhuizen. Enrico Siegers „regeert" over het huttendorp aan de Pieter de Hooghstraat. Insiders noe men het „Hoedjesdorp", omdat menigeen die er werkt of op visitie komt. een hoofddeksel draagt. Enrico werd de hutten- dorpburgemeestesr 198°. nadat hij de zes andere kandidaten voor deze baan met groot ver schil had verslagen na de stemming. De jonge Siegers en de zijnen overnachten in het groots opgezette dorp in de nacht van donderdag op vrij dag. Opvallend is dat in beide gemeentedelen de belangstel ling voor de spelletjes nog gro ter is dan in 1981, toen vrijwel alle records werden gebroken. Hij mag dan niet van aan de weg timmeren hou den, toch kreeg Hendrik Daniël Lens vanmiddag door burgemeester Cor- nelis Goekoop van Lei den (het begint op een ingeburgerd fabrieks merk te lijken) het goud van Oranje-Nassau opge speld. Een ere-medaille, die mr. Goekoop meege nomen had naar de En- gelbertha-hoeve aan de Hoge Morsweg (een rep- tiele horecavestiging van Engel en Bram Favier, die „te land en ter zee" daar smaakmakend te keer gaan), waar een re ceptie als afsluiting van een produktief leven ge geven werd: vijftig jaar „in de overhemden", waarvan eenenveertig als directeur van Elmi b.v. MaaE daarmee zal het niet gedaan zijn, want Hendrik Daniël Lens zal ook na zijn te rugtreding als dirigerend bevelvoerder de vinger aan de bedrijfspols blij- Iven houden, zij het inci denteel, om zijn opvolger en oudste zoon, drs. Hen drik Lens (39) acht jaar aan het bedrijf ver bonden van nut te kunnen zijn. Nee, het overhemd blijft Lens aangekleefd en in het hart geborgen houden: „Het is bij de les blijven, zoals het vroeger was en het in de toekomst zal zijn; je kunt niet gaan freewheelen in dit vak". H.D.Lens („Henk is de roep naam, maar ik kan maar niet wennen aan dat voornamen noemen van tegenwoordig; ik heb er een broertje aan dood zelfs; d'r is er één in het bestuur die Henk mag zeg gen") enfin H.D. is 66 en heeft dus een jaar langer geëxerceerd dan noodzake lijk was. Leidenaar van origi ne, van moederszijde een Hu genoot, voorlopig sinds 1566: „Maar ik heb veel goeie vrienden onder de roomsen". Ruim behuisd in de Krophol- ler-aanplant aan de Lam- menschansweg. Onder het donkere colbert een correct, neutraal wit (over)hemd met blauw streepje; waarschijnlijk een „boontje uit eigen tuin". Leidsman van één van de vele zorgenkindjes in het Ne derlandse bedrijfsleven: „Uniek eigenlijk: we bestaan nog steeds". De heer Lens (die ik dus niet Henk zal noe men) erkent, dat van die tex tiele tak van industrie weinig is overgebleven. „De textie lindustrie is de laatste 15, 20 jaar in Europa enorm terug gelopen. Dat is bekend. We importeren uit landen met veel lagere lonen. We hebben bij Elmi honderden mensen in dienst gehad, ook in Bel gië; nu zijn het er geen hon derd meer, in Leiden. We hebben nog een commerciële kleine groep zitten in het Confectiecentrum in Amster dam Slotervaart". Importen Het verhaal van H.D. Lens is het epos van het welgesne den, maar „uitbestede" over hemd. Nederland (en niet al leen ons land) gaat gebukt onder overhemd-importen. De grootste contingenten worden geleverd door Zuid- Korea, Hongkong, Taiwan, Singapore, India; de nieuwe industrielanden die Lens niet meer ontwikkelingslanden wil noemen. „Van wat wij verkopen komt voor 15 pro cent uit het Verre Oosten, en voor ruim 80 procent kennen wij een Balkan-produktie. Hooguit nog 5 procent van de produktie komt van de eigen markt. We hebben nog heel goeie naaisters op ons atelier. En verder wordt aan de Lammenschansweg, op de fa briek, veel technisch voorbe reidend werk gedaan voor wat we in, bijvoorbeeld, Joe goslavië en Hongarije laten maken". „De kledingindustrie is in Nederland teruggelopen van 80.000 tot nog geen 20.000 werknemers. Als alle (heren) overhemden in de Benelux gemaakt zouden worden, zou dat werk betekenen voor ze ker 6000 mensen. Nu zijn er nog twee bedrijven, waaron der Elmi, die een relatief im portante produktie in Neder land hebben. Bij ons werken nog zo'n 20 technische men sen die weten wat produktie van overhemden betekent; de rest is commercieel, admi nistratief en creatief mo dellen ontwerpen, en dessins; dat doen we hier nog. Daar komt nog La Kerko bij, een aardige branche voor dames blouses, rokken, japonnen. Die worden ook hier ge creëerd. Het verbruik van overhemden is in Europa te ruggevallen; steeds meer T- shirts, nonchalante dingen tricot-zaken, die niet in de hemdenindustrie thuishoren Het is geen rozengeur en ma neschijn meer. Nergens Reizen H.D. noemt zichzelf een „ma nusje van alles,,: maakte veel reizen naar het Verre Oosten „zo'n 15 jaar geleden be gonnen we daar de voelho rens uit te steken" ver diepte zich zowel in de pro duktie als in de inkooptech niek, kreeg commerciële feeling, leerde boekhouden en nog zo veel meer. „Ik ben alleen te oud voor het mo- disch creatieve. Daar moet je jong voor wezen. Ach, het is geen gemakkelijk verhaal hoor. Ook in „de overhem den" word je gedwongen tot het nemen van niet aangena me stappen". Lens omkleedt zijn terugblik vaktechnisch: „In Zuidoost- Europa worden uitsluitend Europese stoffen verwerkt; in het Verre Oosten zijn we aangewezen op minder modi- sche landen, als Japan. Je moet aangeven wat ze ma ken, zodat het produkt in Ne derlandse styling op de markt kan worden ge bracht". Textielwinkels Terug naar het begin. Elmi bestaat als confectiefabriek Een topbezetting. Maar ook wij werden het slachtoffer van een stuk EEG-beleid: het bevorderen van de import mogelijkheden vanuit de lan den met lagere lonen. Dat gold voor allerlei produktie- sectoren. Maar dat heeft wel veel werkloosheid in Europa betekend. Ik vraag me af, of die achterstand kan worden opgeheven. Korter werken? Inkomens terug? Europa zou volgens een misschien wat dubieus Frans voorbeeld wel eens wat meer protectio nistisch moeten worden. Met die miljoenen werklozen". HAZERSWOUDE Op de Rietveldse Vaart in Hazerswoude worden morgen voor de twintigste keer roeikampioenschap pen gehouden. Jongens en meisjes binden vanaf vijf uur met elkaar op het wa ter nabij restaurant Klein Giethoorn, de strijd aan voordat ze 's avonds, wan neer ook de ouderen aan de start komen, de eind- wedstrijden varen. De da mes en de heren komen vanaf zeven uur volgens het afvalsysteem tegen el kaar uit. De wedstrijden om de roeititels staan cen traal bij de viering van het vierde lustrum. Deel nemers zijn de bewoners van Het Rietveld en de Burgemeester Smitsweg plus de vroegere prijswin naars en -winnaressen en aan Het Rietveld „econo-, misch gebondenen". Nadat loco-burgemeester J.D. de Wit morgenavond de prij zen heeft uitgereikt rond het invallen van de duisternis (omstreeks half tien), wordt er een groots feest aangericht. Dit wordt gehouden in de tuin van Klein Giethoorn, dat intussen twee decennia lang als decor voor het roeifeest dient. Te vens zullen dan Piet van der Werf, Rein van Vliet en de in tussen als comitélid afgehaakte Gijs van der Lip worden ge huldigd. Gedrieën hebben zij al die jaren de organisatie van de roeikampioenschappen ver zorgd. Titel Grote vraag is wie de titel bij de heren deze keer voor zich opeist. De kampioen van 1981, Piet Boer zal van de partij zijn, en de oud-kampioenen Sjaak van der Neut en Jan van der Lip. Zij en bijvoorbeeld Arie en Rinus de Groot en de ge broeders Gijs en Hugo van der Lip zijn de kanshebbers in de roeiboten van Klein Giet hoorn. Het wordt net als in an dere jaren weer een kwestie van centimeters wie wint of verliest, aldus boomkweker Piet van der Werf, die fun geert als wedstrijdleider én die de wedstrijden van begin tot einde van levendig deskundig commentaar voorziet. Die spanning zal ook te voelen zij bij het damestoernooi, waar Corrie van der Lip, een telg van de bekende Rietveldse roeifamilie, de vorig jaar vero verde titel moet zien te behou den. Opvallend is overigens dat in de afgelopen twintig jaar nog nooit een niet-Riet- velder (dus een „economisch "phnndortp" of ppn hpwónpr van de Burgemeester Smit- weg) in de Vaart heeft kunnen imponeren. Arie de Groot, elk jaar in de top van het klasse ment geëindigd, heeft het eens als volgt omschreven: „Riet- velders zijn met dat roeien op gegroeid, je komt er uiteinde lijk wanneer de beslissing moet vallen als buitenstaander niet aan te pas". Kloeten Of er morgenavond nog een wedstrijd kloeten zal worden gehouden, staat nog te bezien. Het programma tussen zeven en negen uur is waarschijnlijk ook zonder een krachtmeting met schouwen en vaarbomen, al overbeladen genoeg. Piet van der Werf, Rein van Vliet èn Louis de Frankrijker (de opvolger van Gijs van der Lip) verwachten veel publiek, dat hopelijk de fiets pakt omdat er weinig parkeerruimte is in het Hazerswoudse vaardorp Het Rietveld. Huttendorp in Zevenhoven ZEVENHOVEN In to- taal 315 kinderen togen maandagmorgen naar het Plantsoen waar om negen uur het startsein gegeven werd voor de bouw van het huttendorp. Dinsdag vermaakten de kinde ren zich met handenarbeid en spelletjes terwijl 's avonds de opening van het dorp met de traditionele rommelmarkt en kinderkennis volgde. Beide trokken zeer veel belangstel ling. Er werd goed verkocht, de kinderen amuseerden zich kosteliik met de vele snelletie«5 ingekrompen: „Er was geen textiel meer, we werkten met toegewezen punten. Maar we maakten volop plannen, voor na de „bevrijding". En we sprongen er in '45 meteen bom bovenop. In het begin der vijftiger jaren werkten er meer dan 400 mensen voor ons, in Nederland en België. H.D. Lens ziet die oplossing nog niet zo snel keer de naam Lens maar eens om en je ziet het vlugge meteen. „De technische aanpassing gaat in die nieuwe industrie landen veel en veel sneller dan de aanpassing van het le vensniveau. Wat ze maken, tegen lage kostprijs, is formi dabel: het beste en mooiste. Maar de levensstandaard komt niet uit de verf, in die vaak autoritair geregeerde landen. Een zeer gediscipli neerd apparaat hebben ze daar, een mensen-apparaat, en sterk in de concurrentie. De heer H.D. Lens voor het bedrijfspand aan de Lammenschansweg. sinds '36. „Maar daarvóór had mijn vader in Leiden drie textielwinkels en een re gionale textielgroothandel. In '53 verhuisden we van de Nieuwe Rijn naar de Lam menschansweg. Ooit heette de opzet: Leidsche Manufac turen Industrie. Dat is Elmi geworden. El Mior werd de merknaam; klinkt een beetje Spaanse. Dat deed 't wel, zo'n 30 jaar geleden". In 1932 kwam H.D. bij vader in de zaak, van de Mulo af. „Veel studie; ik heb er veel bijge leerd: talen, textielkennis het brevet, ja zeker, dat ook en dat allemaal in de vrije tijd, tijdens de crisisjaren. Ik herken nu weer veel beken de punten uit die tijd: 500.000 werklozen (op een bevolking die vijf miljoen minder telde dan nu), allemaal Nederlan ders. Er waren toen hooguit wat pinda-Chinezen als bui tenlandse arbeiders". Toen vader Lens in '41 stierf werd H.D. directeur. Samen met broer N.F.G. werd de zaak voortgezet. De oorlogs jaren: het bedrijf werd sterk Zolang „onze" crisis voort duurt, en die zal nog wel wat duren. Er zullen oplossingen gezocht moeten worden, voor die bedreiging, van buiten Europa, van onze welvaarts staat. Dat zullen knappere koppen dan ik moeten doen". Het Lenste is, hopelijk, het snelste. Die overhemden toch. De overhemden van Elmi zijn nog niet overwoekerd, en menige Nederlander trekt 's ochtends een schoon exem plaar ervan aan. Onder su pervisie van H.D is het een

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5