Akkoord aftocht van PLO vandaag verwacht Italiaanse regeringscrisis razendsnel naar oplossing Zweden zien onder elke ijsschots een Russische onderzeeër Taiwan hinderpaal voor goede banden tussen China en VS Franse politie zoekt leider Action Directe Muiters Seychellen bedreigen gijzelaars BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1982 PAGINA 10 Arrestaties na acties van Surinaamse boeren PARAMARIBO In Nickerie (West-Surina- me) zijn begin deze week op last van het mili tair gezag tien bestuursleden gearresteerd van de Boerenbond FAL (Federatie van Arme Landbouwers), nadat rijstboeren met tractoren en combines wegen en het plaatselijk vliegveld hadden geblokkeerd. De tien werden gearres teerd, omdat zij volgens de politie tot de blok kade van openbare wegen hadden aangezet. De boeren wilden met hun actie kracht bijzetten aan hun eis aan de overheid, een voor hen aan vaardbare minimum garantieprijs voor rijst vast te stellen. De problemen rond het vaststel len van rijstprijzen keren in Suriname elke keer terug wanneer de oogsttijd is aangebro ken. Het is echter voor het eerst dat tegen de monstrerende boeren met geweld is opgetreden en dat arrestaties zijn verricht. VS trekken 178 miljard uit voor defensie WASHINGTON De Ameri- kaanse senaat heeft gisteren de defensiebegroting voor het ko mende jaar goedgekeurd. De be groting beslaat een bedrag van 178 miljard dollar, 5,4 miljard minder dan de oorspronkelijk voorgestelde uitgaven, maar aan zienlijk meer dan de huidige be groting van 130 miljard dollar. In de begroting is 3,5 miljard dollar uitgetroken voor het omstreden project van de intercontinentale MX-raketten. Het voorstel om geld te reserveren voor de her nieuwde produktie van chemi sche wapens is uit de begroting verdwenen. VS-Senaat akkoord met beperking immigratie WASHINGTON De Amerikaanse Senaat is akkoord gegaan met een wetsontwerp, dat de immigratie naar de VS sterk aan banden legt. Als ook het Huis van Afgevaardigden met het ontwerp instemt, zullen jaarlijks niet meer dan 425.000 immigranten in de VS worden toegela ten. Verder zullen werkgevers die illegale immi granten in dienst hebben worden gestraft. De wet is vooral bedoeld een einde te maken aan de' eindeloze stroom illegale 'immigranten vanuit Zuid-Amerika, die dagelijks met honderden te gelijk de grens tussen de VS en Mexico overste ken, Het wetsontwerp voorziet ook in amnestie- maatregelen, waarvan enkele miljoenen mensen zouden kunnen profiteren. Met name de illegale immigranten die vóór 1977 in de Verenigde Sta ten binnenkwamen, zouden de status van blij vend ingezetene krijgen. Amnesty mag niet bij Turkse gevangenen LONDEN Amnesty International heeft de Turkse autoriteiten tevergeefs verzocht een bezoek te mogen brengen aan een gevangenis in het oosten van het land, waarin tientallen Koerden zijn gedetineerd. Als gevolg van marte lingen en harde gevangenisomstandig heden zouden zij in slechte gezondheid verkeren. In mei heeft Amnesty de Turkse ambassadeur in Londen ge vraagd of een medisch team de gevan genis mocht bezoeken. Daarop heeft men nog steeds geen antwoord ont vangen. Al eerder heeft Amnesty haar beozrgdheid uitgesproken over het feit dat sommige Koerden door middel van marteling tot bekentenissen zou den zijn gedwongen. Nicaraguaanse katholieken bezetten scholen MASAYA In Nicaragua zijn maandag ten minste zeventien rooms-katholieke scholen bezet en gebarricadeerd uit pro test tegen de behandeling van de woord voerder van het episcopaat, de priester Bismarck Carballo. In de stad Masaya kwam het tot een gevecht tussen betogers en veiligheidstroepen dat aan drie mensen het leven kostte. Carballo werd vorige week aangevallen door soldaten van het Nicaraguaanse leger toen hij lunchte met een vrouwelijke ken nis. Hij werd daarna naakt over straat ge stuurd, waarvan de Nicaraguaanse staat- stelevise later beelden uitzond. Aartsbis schop Miguel Obando y Bravo beschuldig de de politie ervan het voorval in scene te hebben gezet om de kerk te belasteren. „Aanslag is werk van Zuid-Afrika" tu Is (Vervolg van voorpagina) MAPUTO Een Mozambikaanse veiligheidsfunctionaris heeft ver-liVl klaard dat de aanslag op ANC-leid-wac ster Ruth First veel gelijkenis ver-Ligg toont met eerdere aanslagen in Zimbabwe, Swaziland, Lesotho en'l. Zambia „die het werk van de Zuid»®*® afrikaanse geheime dienst zijn ge-iW<*' bleken". In Maputo pleegden Zuid-) Vë afrikaanse commando's in januarigi vorig jaar een aanval waarbij 16L.»n ANC-leiders de dood vonden. We k vrouw First en haar man ontspron-F* gen toen de dans. Ruth First kwamp1*3 uit een gezin dat bekend stond om WO zijn felle kritiek op het apartheids!OVC bewind. skkw vn ri JERUZALEM/BEIROET Waarnemers in Jeruza lem en Beiroet rekenen erop dat vandaag het ak koord zal worden bekend gemaakt, waarin de af tocht van de PLO uit West-Beiroet officieel is vastgelegd. De Ameri kaanse onderhandelaar Habib is gisteren met een nieuwe versie van het ak koord in Israël aangeko men. Vanmorgen heeft het Israëlische kabinet zich over dit document gebogen. Voornaamste strijdpunt lijkt nog steeds de zaak van de Is raëlische piloot, die door de PLO wordt gevangengehou den. De PLO wil hem ruilen voor Palestijnse gevangenen, maar de Israëlische De vrouwen van een aantal Arabische ambassadeurs In de Verenigde Staten demonstreren bij het gebouw van de Verenigde Naties tegen het beleg van Beiroet en voor de PLO. van defensie, Sharon, wil daar niets van weten. Toch wordt verwacht dat Habib ook hier over een akkoord kan berei ken. In New York heeft de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties vannacht besloten het mandaat van de VN-vredes- macht in Zuid-Libanon, Uni- fil, met twee maanden tot 19 oktober te verlengen. Het voorstel werd aanvaard met 13 tegen 0 stemmen bij twee onthoudingen. De bijeen komst duurde drie minuten. Er was geen debat. Het was de tweede keer dat de raad het mandaat met twee maanden in plaats van de ge bruikelijke zes maanden ver lengde, sinds Israels i Libanon op juni. De resolutie machtigt de 7.000 man sterke vredesmacht tevens het huma nitair en bestuurlijk werk dal ze sinds de invasie in Zuid-Li banon doet voort te zetten. De V-raad gelastte verder een volledig onderzoek naar de taak van Unifil. Vóór het aflo pen van het nieuwe mandaat op 19 oktober moet daarovei verslag worden uitgebracht Israels actie had voor Unifil tot gevolg dat ze de taak die haar in 1978 was opgedragen namelijk de vrede te bewarer in Zuid-Libanon, niet meei kon uitoefenen. Maar volgeni de secretaris-generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar heeft Unifil nu een belangrij ke stabiliserende en matigende invloed in Zuid-Libanon. WASHINGTON „China be nadrukte dat de kwestie Tai wan de normalisering van de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten in de weg staat". Dat stond in het Ameri- kaans-Chinese communique, dat op 28 februari 1972 in Shanghai werd uitgegeven aan het eind van het bezoek van president Richard Nixon. Dat bezoek maakte eind de grimmige vernouding tus sen de twee landen, maar de vraag over de toekomst van het eiland zou een hinderlijke rol blijven spelen. Hoe oprecht Washington ook bereid was tot een nieuwe po litiek tegenover de Volksrepu bliek China, de Amerikaanse beloften aan Taiwan konden niet in een klap worden verge ten. Nixon zelf gold als een van de felste verdedigers van Taiwan. De normalisering van de verhoudingen werd pas in 1978 bereikt. Toen erkende president Carter de regering van de Volksrepubliek als de enige wettige regering van China. Tegelijk zei hij dat de diplomatieke betrekkingen en het defensieverdrag met Tai wan op 1 januari 1979 beëin digd zouden worden. Tijdens de campagne voor de presidentsverkiezingen in 1980 stond het punt „wapens voor Taiwan" in de belangstelling. Ronald Reagan sprak zich uit voor een betere verhouding met Taiwan, wat hem op ver ontwaardiging van Peking kwam te staan. Maar na zijn benoeming tot president ble ven de betrekkingen tussen zijn regering en China vrijwel rimpelloos totdat hij in januari de voortzetting aankondigde van de verkoop van militaire vliegtuigen aan het eiland. Na protest van Peking werd de verkoop bevroren. Bij een la ter Amerikaans plan om reser veonderdelen aan Taiwan te leveren waarschuwde China voor verslechtering van de verhouding. Daarna is er druk overlegd om een oplossing te vinden die beide partijen be vredigde. Het gisteren bekend gemaakte protocol is daarvan een eerste gevolg. Maar China heeft al laten weten dat nog wel wat nadere afspraken moeten worden gemaakt, voor de zaak geheel naar de zin van Peking geregeld is. BEVOLKING BEGRIJPT ER NIETS MEER VAN (Van correspondent Cees Manders) ROME De vorming van een nieuwe regering in Ita lië is nog maar een kwestie van dagen. Komend week einde nog krijgt Italië een tweede kabinet-Spadolini. De wijze waarop en de snelheid waarmee deze zoveel ste regeringscrisis is opgelost, slaat waarnemers met stomheid, en de vraag lijkt gewettigd of het sop de kool werkelijk waard was. De socialisten (PSI) brachten twee weken geleden Spadolini-I ten val omdat in het parlement een door de socialisten gewenste belastingwet werd weggestemd. Zes dagen lang riepen de socia listische leiders van alle daken van Rome om nieuwe verkiezin gen. Pogingen om de vijf partijen-coalitie te lijmen werden door hen verontwaardigd buiten de orde verklaard. Maar vorige week donderdag kwam de grote ommezwaai. Na een „indringend" gesprek met (socialistische) president Pertini, verklaarde PSI-leider Craxi zich ineens bereid met een nieuw kabinet Spadolini akkoord te gaan, mits deze de hervorming van het parlementaire systeem top-prioriteit gaf. Nieuwe ver kiezingen vonden de socialisten niet meer noodzakelijk. Het programma van Spadolini-II wil nu dus inderdaad de „insti tuties" van de staat aanpakken. De eerste minister krijgt meer macht en zal zich wat onafhankelijker van de leiders van de po litieke partijen van de coalitie mogen ontplooien; de mogelijk heid om in het geheim te stemmen wordt beperkt; de rechterlij ke macht mag geen binding meer hebben met de politiek; de mogelijkheid een referendum te laten houden wordt drastisch beperkt en enkele andere parlementaire technieken worden bij gesteld. Al deze hervormingen staan trouwens al jarenlang op de agenda van allerlei parlementaire commissies, zonder dat de partijen het daar óver eens kunnen worden. De partners van de nieuwe coa litie hebben zich nu weliswaar vastgelegd op de uitvoering van deze wijzigingen, maar de praktijk zal nog maar moeten aanto nen hoever die bereidheid werkelijk gaat. Overigens lijkt Italië nauwelijks beroerd door het politieke spektakel in Rome. De mensen zijn met vakantie en de crisis, de val van het ene en de geboorte van het andere kabinet zijn nu eenmaal geen zaken die de rust van strand en bergen kunnen verstoren. Een onderzoek van een dagblad toont bovendien aan dat ook de Italianen die de ontwikkelingen hebben bijgehouden, grote moeite hebben te begrijpen waarover het allemaal gaat. Politici gooien „onwrikbare standpunten" enkele uren laten zo maar overboord, en hun diepgaande verschillen van inzicht over fundamentele zaken blijken even later slechts een nog in niger vorm van samenwerking te hebben gecamoufleerd. Deze zoveelste crisis van na de oorlog komt op veel Italianen dan ook over als een van de overbodipste. Brandweerlieden zoeken in de puinhopen van het ingestorte flatgebouw in Luanco naar slachtoffers. Tien doden bij explosie in Spaans vakantieoord LUANCO In het Spaanse vakantieoord Luanco is giste ren als gevolg van een gasex- plosie een flatgebouw van drie verdiepingen ingestort. Hierbij zijn zeker tien doden en elf ge wonden gevallen. Brandweer lieden hebben de hele dag in vrouw van de Diego is zwaar de puinhopen naar slachtoffers gewond. Het ongeluk is ver gezocht. Onder de doden be- moedelijk veroorzaakt door de vindt zich de oud-voetballer explosie Real Madrid, Rafael de Diego, zijn moeder, zijn twee zoons en hun dienstbode. De propaangas in e rant op de parterre bouw. PARIJS De Franse autori teiten hebben gisteren de op sporing bevolen van de leider van de extreem linkse organi satie Action Directe, de 30-ja- rige Jean-Marc Rouillan. Aan leiding tot het opsporingsbevel was de verklaring van Rouil lan tegenover het linkse dag blad Liberation, dat Action Di recte verantwoordelijk is voor drie anti-joodse aanslagen in Parijs. Vijf dagen geleden voor de publicatie van het vraagge sprek waren Rouillan en acht andere leden van Action Di recte nog door de politie vrij gelaten na ondervragingen in verband met de aanslag op het restaurant Goldenberg in de rue des Rosiers. Volgens Rouillan, die Action Directe drie jaar geleden op richtte, werden de aanslagen gepleegd als vergelding voor de Israëlische aanval in Liba non. Volgens zijn verklaring in Liberation viel de aanslag op het joodse restaurant niet onder de verantwoording van Action Directe. NAIROBI In de hoofdstad Victoria op de Eilandengroep van de Seychellen in de Indi sche Oceaan hebben vanmor gen vroeg schotenwisselingen plaats gevonden tussen rege ringsmilitairen en muitende militairen die gisteren een ge wapende opstand waren be gonnen om gedaan te krijgen dat een aantal hoge officieren wordt ontslagen. Onderhande lingen hierover met de allerijl naar Victoria teriuggekeerde president Rene waren gister avond mislukt, omdat de pre sident er niet over denkt op hun eisen in te gaan. De mui ters hebben onder meer ge dreigd hun gijzelaars in het door hen bezette radiostation en in hun kazerne te doden als het regeringsleger een aanval doet. Tot hen behoren de vier huurlingen, een Zuid-Afri kaan, een Brit en twee Zim- babwezen, die vorig jaar een poging deden het bewind van president Rene omver te wer pen. De leider van de groep mui ters, sergeant George Nichole, heeft in een telefoontje met een Zuidafrikaans dagblad ge dreigd alle gijzelaars te doden, als Zuid-Afrika geen hulp biedt. De sergeant zou, nu de onderhandelingen met presi dent Rene mislukt zijn, ook het bewind van de president omver willen werpen. Zijn verzoek om hulp is voorgelegd aan minister van buitenlandse zaken Botha. Nichole zei ver der dat hij enkele ministers gegijzeld houdt onder wie die van defensie en jeugdzaken, Ogilvie Berluis, en die van on derwijs, James Michel. In het leger heerst grote onte vredenheid. Vanwege die mis handelingen bestaat er veel wrok in het leger. De jonge militairen willen een pro-wes terse regering. President Rene kwam in 1977 aan de macht en heeft sindsdien het land een socialistische koers opgelegd. u* HELSINKI Hoewel het inmiddels bijna een jaar geleden is dat een Russische onderzeeër van het type Whisky in de wateren voor de Zuidzweedse marinebasis Karlskrona aan de grond liep, blijven de onderzeese activiteiten in de Oost zee een bron van spanningen voor de Scandinavische lan den. De Zweden maken zich verreweg de meeste zorgen en lijken achter elke ijsberg onderzeeërs te bespeuren die telkens weer aan de Zweedse patrouilleschepen weten te ontsnappen. De beide buurlanden van Zweden aan de ene kant Denemarken dat lid is van de NAVO en aan de andere kant het neutrale Finland zijn minder nerveus, maar niet minder bezorgd. Volgens Zweedse schattingen bevinden zich in de Oostzee 61 onderzeeërs van het Warschau-pact, waaronder zes on derzeeërs van het type Golf met aan boord kernwapens die een reikwijdte hebben van 1200 kilometer. De NAVO daarentegen heeft helemaal geen onderzeeërs in dit gebied en het komt maar zelden voor dat de dertig onderzeeërs tussen Groot-Brittannië en Duitsland en de 28 onderzeeërs langs de Noorse kust een uitstapje maken naar de Oostzee. Ondanks recente persberichten als zou de spanning in de Oostzee geweldig toenemen, worden de Zweedse territoria le wateren sinds het incident bij Karlskrona niét vaker ge schonden dan voorheen: ongeveer twaalf keer per jaar. Het verontrustende is echter dat de Zweden die hun uiterste FF1 best doen om de radarapparatuur van hun patrouillesche pen te perfectioneren, nog steeds geen methodes hebben r weten te ontwikkelen die de commandanten van de onder- l1"3'1 zeeërs ervan weerhouden de Zweedse militaire installaties en mijnenvelden te onderzoeken. Finland daarentegen slaagde er begin juni in een onder zeeër duidelijk afkomstig uit de Sovjet-Unie, aldus westers militair deskundige te verjagen uit de wateren bij de Aland Eilanden in de Botnische Golf. Daar dit ge bied gedemilitariseerd is in het kader van een internatio naal verdrag viel die taak niet toe aan de strijdkrachten, maar aan de kustwacht die ressorteert onder het ministerie van binnenlandse zaken. De Finnen die wat betreft de opbouw van hun militaire apparaat aan stricte grenzen zijn gebonden op grond een verdrag met de Sovjet-Unie, hebben de beschikking I over vijf torpedobootjagers. Daarnaast hebben ze geld gere- 1 serveerd voor de aankoop van een aantal schepen r vanceerde radarapparatuur. De Finnen die als het op hun 1 verdediging aankomt geen nieuwelingen zijn, hebben t rustig vertrouwen in hun vermogen om land- en zeegren- zen afdoende te bewaken. Toch heeft de Finse minister van buitenlandse zaken, Paer 1 Stenbaeck, toegegeven dat de Finse territoriale wateren I vaker worden geschonden dan algemeen wordt veronder-1 steld. Hij weigerde echter daarover in details te treden.? Deze terughoudendheid valt te verklaren uit het feit dat de 1 Finnen hun neutraliteit zeer letterlijk opvatten. De identi- teit van indringers wordt te allen tijde geheim gehouden r en het idee om militaire informatie uit te wisselen met f Zweden, bijvoorbeeld óver de bewegingen van onderzeebo- ten, wordt ten stelligste verworpen. Versterking defensie Voor Zweden heeft de intimidatie onder water zulke vor men ernstige aangenomen dat het hoofd van de defensies taf, schout-bij-nacht Bengt Schuback, in het openbaar heeft gezegd dat een buitenlandse macht militaire operaties voorbereidt tegen zijn land, hoewel er geen directe kans op oorlog bestond. Zijn Deense ambtgenoot generaal Gunnar Kristensen ging iets verder en zei onomwonden dat het de Sovjet-Unie was die Zweden bedreigde. Hij schilderde het spookbeeld van een Russische aanval op de kleine niet-ge- bonden Europese landen, maar voegde eraan toe dat hij zo'n aanval pas „over vijf a tien jaar verwachtte". Dit alles is slechts een schrale troost voor Zweden dat met tegenzin begint met uitvoering van de defensieplannen die een speciale parlementscommissie heeft aanbevolen voor de periode 1982-87. Het duurste project is een nieuw type vliegtuig dat voor verschillende doeleinden kan worden ingezet. Als oppositiepartij hebben de Sociaal-Democraten zich altijd tegen de aankoop hiervan verzet, maar het is heel goed mogelijk dat zij zich bedenken als ze na de ver kiezingen van volgende maand terugkeren in de regering. Om de onderzeeërs buiten de deur te houden wilde de meerderheid van de commissie dat de helicopters als van ouds met hun jagende taak blijven doorgaan. Daarnaast stelde de commissie voor om de artillerie langs de kust te versterken met lange afstandsraketten gericht op doelen in De militaire autoriteiten hebben besloten om met ingang van 1 juli 1983 strenger op te treden tegen schepen die de territoriale wateren schenden. Zo zullen onderzeeërs die de territoriale wateren hebben geschonden met ingang van die datum grondig worden geïnspecteerd alsvorens de Zweden hen laten gaan. De onderzeese zenuwenoorlog in de Oostzee gaat niet ge paard met een toename van het aantal militaire schepen voor de Zweedse kust. Het is echter wel zo dat een econo mische zone waarover momenteel tussen Zweden en de Sovjet-Unie wordt onderhandeld, een arena voor sabelge- kletter aan de oppervlakte kan worden. In de onderhande lingen tussen de beide ministeries van buitenlandse zaken over deze economische zone zit al geruime tijd geen bewe ging meer. Na een opleving in de militaire activiteiten vijftien jaar ge leden zijn er bijna geen onderzeeërs van het Warschaupact meer in de buurt van Denemarken gesignaleerd. De voor naamste reden is dat de wateren voor de Deense kust erg ondiep zijn en de onderzeeërs boven moeten komen als ze door de engte tussen Seeland en Zweden heen willen va ren. De Deense militaire inlichtingendienst, die opmerke lijk openhartig is, heeft de afgelopen weken geen wijzigin gen opgemerkt in de operaties van het Warschaupact in het zuidelijke gedeelte van de Oostzee ondanks de Zweedse zorgen. DONALD FIELDS Copyright The Guardian rryl )C

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10