i a Ir B B over nu met Italiaanse diesel 1 IN EN OM DE KAS btnnen de perken Silk- I] CCWS boekt sterkste rroei importbloemen Markt weer van slag AUGUSTUS Polski Polonez niet leverbaar Experimentele Alfa-taxi spaart 24 procent benzine Nieuwe Bijzondere V erbruiksbelasting ccep-1 LW Op-1 orzienl dagenl x>r del :ehjke| kostecf iv tele- et dui- [it zijn. ekunl )0770. WD EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 PAGINA 9 )e eerste zes maanden van 1982 hebben voor de twaalf veilin- ;en aangesloten bij de Vereniging van Bloemenveilingen Ne- lerland (VBN) een omzetstijging van 9,4 procent opgeleverd. Dit minder gunstige resultaat was grotendeels het gevolg van ronduit slechte ontwikkelingen in het tweede kwartaal. Als ge volg van een daling van het prijsniveau werd in de maand mei elfs een omzetdaling genoteerd. Uit een tabel met de resulta- en blijkt duidelijk dat de omzetstijging per 30 juni beïnvloed is loor de omzetstijging in drie maanden. Met de hoogste stijging Van 16,3 procent kwam de veiling Grubbevorst uit de bus, ge- /olgd met 13,4 procent door de veiling Rijnsburg. In de grotere iloemenveilingen had Aalsmeer een stijging van 9,8 procent, otaalbedrag ruim 586 miljoen gulden, gevolgd door de CCWS n Honselersdijk met 9,5 procent of ruim 447 miljoen gulden. Peiling Berkel kwam met een stijging van 3,8 procent op een imzetbedrag van bijna 78 miljoen gulden. De gezamenlijke vei- ingen hadden een omzetbedrag van 1.381.334 gulden, vorig aar 1.263.016 gulden. Vat de snijbloemen betreft werd in het eerste halfjaar een om- et genoteerd die 7,8 procent hóger lag dan in dezelfde periode orig jaar. De omzetstijging in 1981 bedroeg toen nog 11,6 pro ent. De toename van de omzet in dit jaar is vrijwel in zijn eheel toe te schrijven aan een vergroting van aanbod. Het rijspeil bleef namelijk nagenoeg gelijk aan dat van vorig jaar. let aandeel van de geveilde importsnijbloemen in de totale mzet bedroeg in het eerste halfjaar van 1982 10,1 procent. Ivenals vorig jaar is er een toename van 0,4 procent. Deze toe- lame is hoofdzakelijk te danken aan het feit dat op de CCWS lelangrijk meer importprodukten zijn geveild, aldus wordt ge- apstateerd in de zojuist verschenen nota van de VBN over het erste halfjaar. Vanneer de waarde van de geveilde importprodukten op de otale snijbloemenomzet in mindering wordt gebracht, dan ►lijkt de omzet van Nederlandse produkten .met 7,3 procent te ijn gestegen. De omzet van geïmporteerde snijbloemen heeft uidelijk een sterkere groei doorgemaakt dan die van het Ne- erlandse produkt. Met name op de CCWS werd de stijging an de totale snijbloemenomzet voor een belangrijk deel be- aald door de import. De veiling Flora in Rijnsburg zag de om- et van het Nederlandse produkt veruit het snelst stijgen. Dit al ongetwijfeld voor een belangrijk deel veroorzaakt zijn door et goede tulpenseizoen. >e pot- en perkplantenomzet is met een toename van 15,1 pro ent duidelijk minder sterk dan in dezelfde periode vorig jaar. lok bij de potplanten komt het grootste deel van de omzettoe- ame voor rekening van een vergroting van het aanbod. De eilingen Tilburg en Beverwijk bleven onder hun omzet van orig jaar en de veilingen Grubbevorst en Roelofarendsveen oekten procentueel gezien de sterkste stijging. Ie gezamenlijke omzet van de 12 VBN-veilingen bedroeg in inuari ruim 180 miljoen gulden, stijging 3.6 procent; in februa- ruim 225 miljoen of 1,4 procent, maart 274 miljoen of 25 pro- int; april 273 miljoen of 18,2 procent; mei 242 miljoen (4,1 pro mt minder) en in juni 185 miljoen of 1,1 procent meer. 'olgens mededeling van de VBN is de totale export van bloe ien en planten in het eerste halfjaar 1982 met 15,2 procent legenomen, hetgeen voornamelijk aan de snijbloemen is te anken. De waarde nam in die periode toe met 13,9 procent en •an de potplanten met 15,9 procent. Aan potplanten werd 15,1 rocent meer omgezet, voornamelijk als gevolg van een groter anbod. De uitbreiding van de potplanten neemt nog steeds öe, hoewel het zeer opvallend is dat een toename is geconsta- »rd in de groenteteelt, die enige jaren geleden juist terugliep s gevolg van de uitbreiding van de potplantenteelt. Het had er aanvankelijk alle schijn van dat er wat meer vastigheid in de markt kwam. Dit is de afgelopen week echter niet bewaarheid. Veel gewassen die on der glas geteeld worden, moesten de af gelopen week weer inleveren zodat er slechts matige tot zeer matige resultaten werden behaald. In de vollegronds- groenten-sector verliep het wat gunsti ger. Voor veel gewassen was er sprake van een opleving in de prijsvorming. De vraag naar natuursla ontwikkelde zich in gunstige zin. Het om deze tijd vrij ruime aanbod vond vrij moeiteloos zijn weg. Er was zelfs sprake van een oplo pende prijs. Zo werd er tegen het eind van de week gemiddeld 37 cent per krop betaald. Het aanbod van natuursla blijft ruim en het is niet uitgesloten dat de prijs wat zal dalen. Broccoli werd in gro tere hoeveelheden aangevoerd. De prijs per kilo daalde naar 2,75. Het aanbod is de laatste weken de helft kleiner dan vorig seizoen. Dit is de prijsvorming dan ook duidelijk ten goede gekomen. Vorig jaar werd er in dezelfde week 1,22 per kilo betaald. Het aanbod kan de komen de week nog wat toenemen en dit zal dan weer ten koste van de prijsvorming gaan. Het aanbod van snijbonen nam verder af, de prijs liep op naar 2,20 per kilo. Het aanbod zal de komende week weer kleiner uitvallen, hogere prijzen lijken er echter nog niet in te zitten. Knolvenkel werd in ruimere mate aan gevoerd. De vraag kon dit echter niet bijbenen en de prijs daalde naar 1,42 per kilo. In vergelijking met vorig sei zoen valt dit tegen, want toen lag de prijs bij een groter aanbod nog op 1,85 per kilo. De aanvoer blijft gelijk of wordt nog wat groter, de prijs lijkt niet veel te veranderen. De belangstelling voor spi nazie nam toe, de aanvoer kon tegen ho gere prijzen worden afgezet. Er werd ge middeld 64 cent per kilo betaald. Het aanbod zal niet veel veranderen en de prijs lijkt zich redelijk te kunnen hand haven. Voor andijvie was er eveneens sprake van een gunstige vraag, een klei ner aanbod deed de prijs oplopen naar 41 cent per kilo. De aanvoer van andijvie wordt groter, de prijs zal hierdoor meer moeite ondervinden om zich te kunnen handhaven. De groei in de aanvoer van prei bleef beperkt. Er was tevens sprake van een wat toegenomen export. De prijs liep, tegen de verwachting in, in de loop van de week op naar 1,01 per kilo. Voor de komende week zal er toch weer op lagere prijzen gerekend moeten wor den. Ijsbergsla deed het uitstekend. Het kleiner geworden aanbod vond een goe de vraag en het resultaat was een prijs van 1,18 per stuk. Vor dit gewas lijkt er de komende week niet veel te veran deren. De vraag naar waspeen is zeer matig, de aanvoer neemt toe en er moet gerekend worden op een prijs die rond de 30 cent per kilo schommelt. Begin au gustus zette een prijsherstel in voor Chi nese kool. Dit herstel zette de afgelopen week door, de prijs steeg in de loop van de week met vier dubbeltjes per kilo en kwam op 87 cent uit. Door een kleiner wordend aanbod zal de prijs zich redelijk weten te handhaven. Ook voor een ge was als rettich leefde de markt weer op, mede door een kleiner aanbod. Er werd drie kwartjes per stuk betaald, Een be perkt aanbod kan de prijs nog wat ver der laten oplopen. Al weken is er sprake Dat de knolvenkel nog steeds niet bij ster populair is blijkt uit de geringe vraag, ondanks het ruime aanbod. bij elkaar waren de resultaten voor de meeste vollegrondsgroenten niet slecht. Dit kan voor de glasgroenten op het ogenblik niet worden gezegd. Tomaten Alle hoop was er op gevestigd dat de ma laise bij de tomaten weer voorbij zou zijn. De prijs had zeer gunstig gereageerd op het kleiner geworden aanbod. In de afgelopen week kwam het doordraais- pook weer om de hoek kjken. De prijzen daalden naar het minimum niveau. Dit ligt voor de tomaten op 53 cent per kilo. Op donderdag 12 augustus werd er voor de A-I-export 56 cent per kilo betaald. Bij de vleestomaten zakte de markt nóg verder in elkaar. De eerste voortekenen deden zich in de eerste week van augus tus al voor. Zo werd er voor de sortering BBB slechts 62 cent per kilo betaald. Bij de vleestomaten is er toch wel sprake van een te grote produktie op het mo ment. Dit kan in mindere mate van de ronde tomaten worden gezegd. Een aan tal afnemers van Hollandse tomaten, zo als West-Duitsland, Frankrijk en Enge land oogsten op het ogenblik hun eigen produktie die in volle gang is. Deze situ atie duurt naar alle waarschijnlijkheid ook de komende week voort. Ook al wordt het aanbod kleiner, de kans op prijsherstel is beperkt. De vraag naar komkommers veranderde nauwelijks. Het aanbod nam wel licht toe. De concurrentie bewoog zich ook de afgelopen week weer op een zeer laag pitje. Naast West-Duitsland zijn Scandi navië en Engeland belangrijke afnemers van Hollandse komkommers. De prijzen lagen met uizondering. van de zwaardere komkommers 1 tot 3 cent lager dan in de voorafgaande week. Zo werd er voor de sortering van 36 tot en met 61 van 26 tot 28 cent per stuk betaald. Voor de sorte ring van 61/76 liep de prijs op naar 42 cent per stuk. Een kleiner aanbod kan de prijzen de komende week op laten lo pen. van een ruim aanbod van bospeen (in Paprika's vergelijking met vorig seizoen). De prij zen lagen tussen de zeven en negen dub beltjes per bos. In de afgelopen week werd er 96 cent per bos betaald. Het aan bod neemt verder af en de prijs jal bo ven een gulden per bos klimm&i. Het aanbod van sperziebonen werd kleiner, maar bleef toch nog groter dan vorig sei zoen. De prijs liep wel wat op naar 78 cent per kilo. De afname in de aanvoer zet de komende week verder door en dit zal tot hogere prijzen leiden. Bloemkool werd ook in de afgelopen week nog in ruime mate aangevoerd. De prijsdruk werd wel wat minder zodat er sprake was van enig herstel. De „zessen" liepen van 59 cent op naar 88 cent per stuk en de „achten" van 53 cent naar 71 cent. Als gevolg van een verder afnemend aanbod zal dit prijsherstel de komende week doorzetten. Voor spitskool valt er weinig nieuws te melden. Er werd 21 cent per kilo betaald. De aanvoer wordt groter en de prijs lijkt niet te verande ren. Spruiten noteerden lager dan in de voorgaande week. Er werd gemiddeld 1,58 per kilo betaald. De vraag naar dit gewas zal matig blijven, zodat er niet veel verandering wordt verwacht. Alles Op de paprikamarkt werden er in de af gelopen week rake klappen uitgedeeld. Zowel bij de groene als de rode sorterin gen was er sprake van een prijsverval. Voaral de rode sorteringen moesten het ontgelden. De belangrijkste oorzaak ligt in het feit dat er bij beide sorteringen sprake is van een sterk toegenomen aan bod. Bij de groene sorteringen daalde de gemiddelde prijs van 1,40 naar 90 cent per kilo. Bij de rode sorteringen was het prijsverval aanmerkelijk groter. Hier daalde de gemiddelde prijs van 4,52 naar 2,- per kilo. De prijsdruk bij de groene paprika's lijkt de komende week wat kleiner te worden omdat er een kleiner aanbod wordt verwacht. Bij de rode sorteringen lijkt een verdere groei in de aanvoer mogelijk, er wordt daarom weinig verbetering in de prijsvorming verwacht. Ook bij de aubergines was er een opleving in de aanvoer, de gemid delde prijs daalde naar 2,04 per kilo. Voor de komende week wordt er weinig verandering in de aanvoer verwacht. Bij een kleiner aanbod kan de prijs weer wat aantrekken. De roos is een zonnekind. Augustus... het schiet al weer op met de zomer. Voor iedereen er goed en wel op bedacht is meldt de herfst zich alweer aan. Dat het momenteel een zomertje is dat er wezen mag is in de tuin goed te merken. Allerlei zomerbloemen bloeien „kort maar he vig", in koelere zomers duurt de bloei doorgaans langer dan dit jaar. Het gazon krijgt het deze zomer wel zwaar te verduren; veel sproeien is het parool en een beetje kunstmest is ook gewenst. Neem zo'n mestsoort die het gras niet verbrandt. Azalea's en cy clamen. die gedurende de zomer in de tuin gezet zijn. moeten nu weer worden opgepot, in voldoende grote potten. Bij azalea's de potgrond vermengen met wat turf Eenmaal opgepot kunnen deze kamerplanten nog een paar weekjes buiten blijven staan. Medio september kunnen ze weer in huis. In de fruittuin hebben de aardbeien vast lange ranken gevormd, het is nu de tijd om daarvan nieuwe planten uit te zetten. Het is prima elk jaar een rij oude planten op te ruimen en aan de ande re kant van het bed een nieuwe rij jonge planten te zetten. Het aardbeienbed „wandelt" op die manier in verloop van jaren door de tuin, maar daarmee wordt voorkomen dat planten te oud worden. Bij aardbeien wordt tegenwoordig veel gebruik ge maakt van zwart plastic met gaten. In die gaten komen dan de planten. Niet alleen droogt de grond eronder minder snel uit, ook steekt er minder onkruid de kop op. In de border moeten we uitgebloeide bloemen tijdig wegnemen, somnjige vaste planten bloeien dan opnieuw. Overigens: ooit eraan gedacht zelf zaad te winnen van allerlei zomerbloemen? Dat gaat uitstekend en het eigenaardige is dat zelfgewonnen zaad het soms beter doet dan gekocht. Sommige tuiniers beweren zglfs dat dit komt doordat de moederplanten aan de grond „gewend" zijn geraakt. Hoe het ook zij, zaad kan geoogst worden van allerlei zomerbloemen zoals lathyrus, Oost- indische kers, afrikaantjes, goudsbloemen, duizendschoon en ga zo maar door. 't Is natuurlijk wel zaak het zaad door en door te laten drogen, zodat het straks niet beschimmelt. Bij vaste planten doorgaans wat geduld hebben, omdat zaailingen daaryan dikwijls het eers te jaar nog niet bloeien; alle .éénjarige zomerbloemen doen dat wel. Wie rozen in de tuin heeft, zal zien dat ze nu al minder beginnen te worden. De roos is een echt zonnekind en ze heeft het deze zomer uitstekend naar de zin gehad, maar aan alle din gen komt een eind. Rozen geven we nu geen mest meer. ze moe ten zich langzamerhand gaan voorbereiden op de rusttijd van de winter. In de groententuin kunnen we nog verschillende dingen zaaien; radijs bijvoorbeeld, veldsla en kropsla, ook spinazie, postelein en raapstelen: hier kunnen we nog een handjevol stikstofmest strooien. Sperzieboontjes en snijbonen kunnen we nu naar har telust oogsten, evenals late doperwten. Intussen blijft het on kruid nog steeds doorgroeien! Wieden en schoffelen blijft dus dok nog even op het werkprogramma staan. van de allerlaatste ïuwtjes van het front van ritish Leyland komt eigen- |k uit Italië. Werkte de En- jlse fabriek eerder al samen :t Japan om de Triumph rclaim op de wég te krijgen, is er een Rover met een selmotor uit Italië. Overi- jns is dat niet de eerste sa- inwerking tussen deze twee iden. Tot 1974 maakten de ilianen de Innocenti-uitvoe- de Mini. r diesel komt eigenlijk uyit jd geboren uit Italië. In P pfr.t(f,geland kent men geen tra- M7 TKt'e van ^et bouwen van die- voor personenwagens. laar ook nau- TientenM'j^5 verkocht. Die brand- of is daar bijna net zo duur p benzine, dus zou men de eerprijs, die een dieselmotor (tijd meebrengt, alleen door kt hoger motorrendement linnen terugverdienen. En srblijf ijt duurt veel te lang. Maar tot 1a, tQch in je exportlanden R damjat meer greep op de markt krijgen moest er toch een :sel komen. louwdoos Italië vond Leyland de mo- renfabriek VM. Een fabriek in de personenauto-wereld hotellfdifi opgang begint te ma- leidingP- VM heeft een heel han- Deittf module-systeem voor die- Vos irjmotoren ontwikkeld: door I. 070jinders van 500 of 600 cm3 combineren tot motoren fet drie, vier of zes cilinders n de fabriek op vrij goed- ^^^|pe wijze een zeer uitgebreid ^pgramma ontwikkelen. Bij- hder daarbij is dat elke cy- ™^™|der een eigen kop heeft zo- t een soort bouwdoos ont- -UX) J Vraag staat. Ook de cylindergaten staan los van elkaar. De motor is al een tijdje lever baar in een andere wagen: de Alfetta diesel. Beide motoren hebben een turbocompressor, alleen gebruikte men voor de Alfa 500 cm3 cilinders (maal viier is twee liter) en bij Rover 600 cm3 exemplaren (maal vier is 2,4 liter). Daaruit komt dan 66 kW-90 pk (acht pk meer dan de Alfa), waarmee kennelijk net het meerdere gewicht van de Rover SD Turbo gecompenseerd wordt. De prestaties van Alfa en Ro ver zijn vrijwel gelijk, met een top van 160 kilometers per uur. Een acceleratie van nul tot honderd kilometer in veertien secondes. Rookwolken De motoren van de Alfa en Rover zijn echter niet op elk gebied vergelijkbaar. In te genstelling tot de Alfa kent de Rover een korte voorgloeitijd en ontwikkelt hij bij het koud starten geen dikke rookwol ken. Ook heeft men bij Rover meer gedaan aan de geluidsi solatie. Voor een diesel fluis- 'tert de wagen. Om daar nog wat extra's aan te doen voor zag men ook de standaard vijfbak van een extra lange hoogste versnelling, hetgeen natuurlijk tevens wat doet voor het verbruik. Deson danks loopt de SD Turbo ook in vijf nog makkelijk naar hoge toerentallen en snelhe den, terwijl het gemiddeld verbruik toch slechts 1:11 a 12 is. In cijfers liggen de presta ties in de buurt van die van de Rover 2000. En die zijn ruim voldoende voor een der gelijke wagen. Wat het interieur betreft is de wagen gericht op representa- tief-zakelijk gebruik. Voor de autobestuurder die een lu xueuze auto nodig heeft, waarmee erg veel gereden moet worden. De wagen heeft dan ook elektrisch bediende ramen, stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling en een zeer verzorgde afwer king. Superdeluxe is de moge lijkheid tot elektrische ver- Hoge prijs De Rover met turbo-dieselmotor is fraai om te zien, maar vergeleken met de benzineversies waarschijnlijk te duur. Wat de rijkwaliteiten betreft is er niet veel verschil te mer ken met de andere Rover-ty pen. Dat betekent: ruim, com fortabel, een niet bijzonder grote, maar wel variabele ba gageruimte en een rotsvaste wegligging. De extra massa voorin (zwaardere motor, be tere koeling en een tweede accu) heeft toch wel invloed op de vering. Kleine oneffen heden worden volmaakt glad gestreken, maar grote kosten meer moeite - de voorvering gaat dan wat stoten. De prijs bedraagt op een luttel aantal guldfen na vijftigdui zend gulden. Een prijs die slechts enkele honderden gul dens onder die van het top model Vanden Plas 3500 ligt. En dat lijkt dan wel wat erg hoog gegrepen, want de aan schaf van een 2600 of 3500 met LPG-installatie is waar schijnlijk nog goedkoper. Hoe goed de dieselversie van de Rover ook mag zijn, ten op zichte van zijn merkgenoten en de concurrentie ligt de prijs niet bijzonder gunstig. Door de grote problemen in de ontwrichte Poolse econo mie is de Polski Polonez voorlopig niet leverbaar. De. industrieën hebben geen geld meer voor de aanschaf van nieuwe grondstoffen. Wanneer weer nieuwe wa gens van dit type in ons land komen, is niet bekend. De Polonez werd in 1979 in ons land geïntroduceerd. Sinds jaren was dit eindelijk een tamelijk moderne auto. De verkopen liepen dan ook niet slecht. De prijs, net onder de vijftien mille, was erg scherp gezien de grootte van de wagen. automobielfabrikant Alfa ^^Imeo deed het laatste halve van '81 tests met tien 's, waarbij werd geëxperi-, rid. En$nteerd met het aantal cy- iers dat werkt tijdens het en. De onderzoekers kwa-, n op een gemiddelde be dring van vierentwintig Pcent ten opzichte van de letta die in produktie is. ü^^jt nu toe waren dit soort Roeven slechts voorbehouden grote Amerikaanse wa- ^ns die in sommige ver- prssituaties van bijvoor- seriand beeld acht naar zes of vier cy linders overschakelden om het verbruik te laten afne men. Alfa ging echter uit van een viercylinder Alfetta met tweeliter motor die 130 paar- dekrachten levert. Als tijdens het rijden geen grote kracht nodig was, dan werkten slechts twee cylinders en liep de wagen op een cylinderin- houd van één liter. Milaan Voor de proef werd een taxi bedrijf in Milaan gekozen waar altijd dezelfde chauf feurs in de taxi's rijden. Op die manier worden meetfou- ten uitgesloten. De bestuur ders kregen een Alfetta met een tweeliter motor die nor maal op de Amerikaanse markt te koop is. Belangrijk ste verschil met de Europese uitvoering is de benzinein spuiting. Het electronische sy steem dat de brandstof in spuit, ontwikkelde Alfa zelf. Een electronisch regelsysteem controleerde door middel van een computer allerlei vitale motoronderdelen tijdens het rijden. De twee cylinders liepen dus alleen als er geen groot ver mogen nodig was. Zoals bij stationair draaien, en bij con stante lage snelheid in bij voorbeeld de stad. Tot 3400 toeren waren de twee cylin ders in actie. De computer zorgt ervoor dat de twee kop pels cylinders allebei worden gebruikt. Van die overschake ling van het ene duo naar het andere, merkten de chauf feurs niets. Van het overscha kelen van twee naar vier wel. De chauffeurs bleken achter af die overgang tamelijk hin derlijk te vinden. Koude Een bijkomend voordeel van dit onderzoek bij de taxi's is dat de onderzoekers van Alfa nu goed konden zien hoeveel invloed het weer heeft op het benzinegebruik. In juli reden de wagens gemiddeld negen kilometer op één liter benzi ne. In december en januari was dat gestegen tot één op »cht. Zelfs als de taxi's zoals in Milaan acht uur per dag re den, bleek de koude flink van invloed te zijn op het ver bruik. Van de chauffeurs die in de wagens reden, was het merendeel enthousiast over de proeven. Over de meerkos ten van het systeem zegt Alfa echter niets. Ook niet of het binnen korte tijd in de pro- duktiewagens kan worden ge zet. In het oerwoud van belastingen die voor gemotoriseerde voer tuigen worden betaald, is onlangs een verandering aange bracht. De Bijzondere Verbruiks Belasting (BVB) is door een Tweede Kamer besluit aangepast. De automobilist betaalt motorrijtuigenbelasting, benzine-accijns en van de aanschafprijs van de auto gaat ook nog eens achttien procent BTW naar 's lands schatkist. Tenslotte betalen, tot nu toe alleen, automobilisten ook nog de BVB bij de aanschaf van een nieuwe wagen. Van de BVB, ook wel „weeldebelasting" genoemd, merkt de koper eigenlijk niets. Het is een soort extra omzetbelasting. De fabrikant of importeur is deze belasting verschuldigd en moet het bedrag ervan meteen na de fabricage of na de invoer van het voertuig aan de fiscus afdragen. De BVB bestaat voor personenauto's uit een aantal tarieven. Per 1 augustus .betaalt de koper zestien procent over de eerste tien mille. Daarna 24 procent over het resterende deel van de cataloguswaarde. Voor een personenauto van bijvoorbeeld 19 mille betaalt de koper dan met BVB en BTW tezamen G 086 gulden aan belasting. Van dat bedrag is 2900 gulden BTW. Motoren Voor motoren bestond deze BVB niet. Nu moeten kopers van nieuwe motoren deze belasting wel gaan betalen De gemiddel de prijs van een motor zal daardoor met gemiddeld 800 gulden stijgen tot circa 8 mille. Voor de fiscus is dat een opbrengst op jaarbasis van 10 miljoen extra. Het BVB-tarief is vanaf 1 augus tus: acht procent belasting over de eerste 6 mille. Daarop komt vijftien procent over het eventueel resterende deel van de catalogusprijs. Naast het opbrengstmotief voert de staatssecretaris van Finan ciën ook nog als motief aan dat tegenwoordig een motor voor velen dezelfde funktie vervult als een personenauto Het is daarom redelijk deze twee types gemotoriseerd vervoer op de zelfde wijze te belasten Interessant is. dat in het verleden van het heffen van een extra belasting voor bromfietsen ft afgezien omdat dit voertuig juist een sterke sociale funktie zou hebben. Bescherming voor hen die geen auto kunnen betalen dus. Dat geldt kennelijk niet meer

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9