Valse aangifte in Italië: strafblad in Nederland ie heeft het recept tegen „loyal^is"? Greenpeace tevreden over publiciteit anti-dump actie Sharon gooide eigen glazen in MANNENBROEDERS ZIJN ER WEER Tripsnaar VS, bloemencorso, Brussel en Londen MNENLAND/BUITENLAND igs bedrijf Gilda kopen HAAG Het Haagse onroerenl bedrijf Stevers wil de failliet; rdamse dropfabnek Gilda over- •n met 85 van de 185 werkne- erbij. Dit heeft Stevers gistere» le voedingsbonden FNV en CNY weten. tonden zien in Stevers een „se e koper" die bereid is een „reëe te doen. Stevers wil dat de pro e in de dropfabriek zo snel moge vordt hervat. Volgens de heer J rreus, één van de directeure: de fabriek, is het al te optimis om te menen dat er in de nieuw: ellatie voor 85 man plaats zs Zestig is het maximum, meer. >uten jn er elf. oud riefje taal nnen te den ja, ik bui- LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 PAGINA 5 Ambtenaren demonstreren tegen „onrecht" UTRECHT De bij het CNV aan- gesloten bonden van ambtenaren en trendvolgers gaan op 2 septem ber in Utrecht, Zwolle en Breda protestbijeenkomsten houden tegen het beleid van de overheid. De bonden vinden dat er een eind moet komen aan het opleggen van extra lasten aan ambtenaren en trendvolgers. Ze zeggen geen enke le vertrouwen te hebben in minis ter Rood van binnenlandse zaken. Ze verwijten hem een willekeurig en onrechtvaardig beleid, gebrek aan open en reëel overleg en het uitblijven van werkgelegenheidsbe- vorderende maatregelen. Argentinië wil met Britten onderhandelen BUENOS AIRES Argentinië heeft een dringend beroep gedaan op Engeland om zijn troepen van de Falklandeilanden te rug te trekken, sancties tegen Argentinië op te heffen en onderhandelingen te bewginnen over de toekomst van de ei landen. Herhaald werd dat Argentinië bereid is te zoeken naar een rechtvaardi ge en effectieve vrede in het zuiden van de Atlantische Oceaan, maar dat deze al leen bereikt kan worden wanneer Enge land de „zogeheten protectiezone" rond de eilanden opgeeft en economische sanc ties ongedaan maakt. Na vertrek van de Britse vloot, aldus de Argentijnen, kun nen „in goed vertrouwen" onderhande lingen met Argentinië in de Verenigde Naties beginnen. Bekentenis na 37 jaar TOKIO Een Japanner, wiens ge weten is gaan spreken, heeft gisteren 37 jaar van stilzwijgen verbroken en verteld hoe hij en andere soldaten in de Tweede Wereldoorlog in trucks over veertig gevangenen reden, die probeerden te ontkomen aan hun lot als menselijke proefkonijnen in een builenpestexperiment. „Ik leg deze bekentenis af als een historisch feit in de hoop dat Japan nooit meer een oorlog ontketent", zei de 64-jarige Sa- dao Koshi over zijn tijd bij het be ruchte regiment-731 van het Japanse keizerlijke leger. „Ik droom nog steeds over de wrede scene van ge vangenen die door trucks worden overreden", zei Koshi, die eraan toe voegde dat hij aan de moorden had meegedaan. Gezochte vriendin Britse crimineel geeft zich aan AMSTERDAM De 31- jarige Patricia F., land genote en vriendin van de Brit P.R., die vorige week vrijdag in Amster dam de politieman Jaap Honingh doodschoot, heeft zich gisteravond met een advocaat bij de Amsterdamse politie aangegeven. De politie was deze week een inten sieve speurtocht naar de vrouw begonnen om haar in de zaak R. te kunnen horen. lucht- >ging iet de dood ekocht LONIKI De 23-jari- R.H. uit Goes is don- dag in de Griekse d Saloniki om het le- i gekomen na een ong vanaf de eerste dieping van het atselijke paleis van titie. man, die in Grieken- d met vakantie was, s eerder die dag door politie aangehouden lat hij naakt door de aten van Saloniki p. Volgens zijn fami- was hij geestelijk la- 1. Toen H. het ge- htsgebouw was bin- igebracht om te wor- voorgeleid rukte hij op de eerste verdie- g los en sprong uit raam. Hij overleed r uur later. (Vrvolg van de voorpagina) ROME Een woordvoer- de- van de ambassade in R<me noemde de voor- wiardelijkheid van de staf die de Amsterdam- irer wegens valse aangifte vu diefstal werd opge- lqd, „vrij normaal". Maar d- periode van tien maan- d n is uitzonderlijk zwaar ei kan er op duiden dat d' Italiaanse justitie paal ei perk wil stellen aan d-ze valse aangiften, ge- dian door buitenlandse teristen. De Amsterdammer is na de veroordeling direct in vrijheid gesteld. Blijven voor hem over de rekening van de Italiaanse advocaat (ongeveer fl. 400,-) en vermelding van zijn delict in de Nederlandse strafregis ters, omdat de Italiaanse en Nederlandse justitie dit soort wetenswaardigheden aan el kaar uitwisselen, afgezien dan nog van de actie die de Neder landse assuradeurs tegen hem zullen ondernemen. Hoewel de Italiaanse pers zich naar aanleiding van dit ene geval nogal verontwaardigd uitlaat over „al die Nederland se en Duitse toeristen die met valse aangiften hun verzeke ringen trachten op te lichten", is dit geval van de Amster dammer Groot het enige dat aan de Nederlandse ambassade in Rome is gemeld. Een andere Nederlander die dezer dagen in Italië is veroor deeld is een 30-jarige Zeiste- naar. Hij kreeg moeilijkheden in een nachtclub in Viareggio toen het op betalen van de re kening aankwam. De nacht clubeigenaar waarschuwde de politie, die eerst langs redelij ke weg trachtte de Nederlan der tot het voldoen van de re kening te bewegen. Toen de Zeistenaar tot het gebruik van verbaal en fysiek geweld over ging, werd hij in de gevange nis opgesloten. Ook hij is tot een voorwaardelijke gevange nisstraf veroordeeld. Bij de Nederlandse ambassade in Rome blijven zich, zoals in voorgaande jaren, beroofde Nederlanders melden. Maar het consulaat constateert een lichte daling van het aantal verzoeken om bijstand. Op merkelijk, omdat het aantal Nederlandse toeristen dat dit jaar Rome en Italië bezoekt groter is dan bijvoorbeeld dat v^n vorig jaar. Het schrijnend ste geval dat het consulaat meemaakte is dat van een jong echtpaar uit Bilthoven. Hén was ergens in Rome een tas met alle documenten en finan cien afhandig gemaakt. Toen zij voorzien van een nieuw voorlopig paspoort en geld van het consulaat terug wilden lo pen naar hun auto die vlakbij de ambassade geparkeerd stond, troffen ze hun auto ge forceerd en ontdaan van alle koffers aan. Huilend meldden ze zich opnieuw aan het loket van het consulaat, met het verzoek om nog wat meer geld, dit keer voor kleren, toi letspullen enz.... nderopvang duurder HAAG Ouders moe- rekening mee te houden ij voor de plaatsing van kind in een opvangcen- - zoals een kinderdag- ijf of een peuterzaal - in ikomst meer moeten betalen. igt de vergoeding die zij er maand neertellen If gulden, uitgaande van atste berekeningen over n van het verblijf van de iren moet dit bedrag om- naar meer dan 45 gulden, invoering van de hogere gen zal ook een koppe- gelegd moeten worden jet inkomen van de ou- Een en ander blijkt uit ief die minister De Boer aan de Kamer heeft ge- over het beleid met be- ig tot de kinderopvang, iwindsman geeft overi- kennen dat hij groot hecht aan de kinderop- en doden twee i grenswachten KOU Russische grens- ten hebben deze week ïsngebied tussen beide twee Turkse soldaten geschoten. Dit is door een pvoerder van de Turkse >ade in Moskou bekend- ijakt. Het incident deed |yoor nabij Cilder, elf kilo- "r van de grens op Turks gebied. AMSTERDAM „We zijn tevreden. Ons doel, veel pjbliciteit, is bereikt". Aldus het commentaar van de nilieu-organisatie Greenpeace gisteren op de beëindi- gng van de anti-dump actie in de Atlantische Oceaan, (p 700 kilometer ten noordwesten van Spanje hebben Creenpeace-leden aan boord van het milieu-schip de Srius deze week vergeefs trachtten te verhinderen dat let Britse schip de „Gem" daar 2800 vaten radio-actief aval zou lossen. Ht stopzetten van de actie gebeurde naar aanleiding van het kirt geding dat tegen Greenpeace was aangespannen door de Bgelse maatschappij die is belast met het storten van het afval. Dt geding diende gisteren voor de rechtbank in Amsterdam. De Eigelse maatschappij eiste van de rechter dat deze aan Green- pece verdere voortzetting van de actie zou verbieden. Nog voor d< rechter een uitspraak kon doen, liet de Sirius echter weten dl men de steven had gewend en weer op weg naar huis was. Di eis dat Greenpeace zich ook in de toekomst van soortgelijke acies zal moeten onthouden, zal nog wel via een vonnis al dan niit toegewezen moeten worden. Dt Sirius trok deze week allerwegen aandacht omdat zes be- mtnningsleden zich hadden vastgeketend aan een van de los- plctiormen van de Gem. De spectaculaire stunt beoogde ander maal de aandacht te vestigen op de onoverzienbare gevolgen die 'het lumpen van radio-actief afval heeft voor zeeorganismen én vo#i mensen. Niet geschokt De Zwitserse parachutiste Charlotte Wiesman heeft giste ren een spannend kwartiertje beleefd, toen zij met haar parachute tussen de hoogspan ningskabels belandde. Een helikop ter van de Zwitserse luchtmacht moest eraan te pas komen om de onfor tuinlijke pa rachutiste te bevrijden. Op de grond bleek Char lotte Wies man wat ge schrokken maar niet ge schokt door haar avon tuur. AAG Nu de verkié- zicht komen, lijken politieke verhoudingen, ;h eerder dit jaar zo dra- !h wijzigden, weer goed- te worden zoals Neder- [vele jaren gewend was. ;eds heviger morrelen verzorgingsstaat doet 'dA een deel van zijn 1 Parejere aantrekkingskracht men. Als we afgaan op tgste cijferwerk van en- r Maurice de Hond, dat ;ns afwijkt van een inderzoek, zou de partij al groter zijn dan vo ir mei en zou zij nauwe- log onderdoen voor het |(beide rond de 45). D'66 iggebracht tot zijn vol- ommigen normale om- (7 zetels). Blijft dan nog winst van de VVD, die ook weer niet zo groot [jn (van 26 naar 34 zetels) ïchts Nederland hoopt, idien zouden vele voor- CDA-stemmers straks jt hokje wellicht toch |de VVD de rug kunnen Ten. Dat zou zeker kun- ibeuren, als het CDA ninste 82 zetels de formatie van het vol gend* kabinet maakt die om- meker overigens niet veel uit. Gege'en het feit dat het over grote deel van de CDA-Ka- merk.ndidaten het straks eerst naar eens met de VVD wil gan proberen en gegeven het fet dat de VVD er precies zo ovtr denkt, telt voorlopig alleen het aantal zetels dat deze partijen samen zullen verovren. Dat moeten er ten- minst< 82 zijn, wil de vorming van en centrum-rechts kabi net amelijk probleemloos kunnei verlopen. Het moeten er zeis 84 zijn, wil zo'n kabi net vervolgens ook tamelijk problemloos kunnen regeren. Op de christen-democratische lijst sban immers zes direct verkiebare ex-ARP'ers, die uiteincelijk „neen" zouden kunnei zeggen tegen een coa litie net de liberalen. Ook staan ;r nog twee van hun geestvirwanten op een zodani ge plats, dat zij later, nadat het ÖA een aantal mensen aan kt kabinet heeft gele verd, in de fractie komen. Niet o verwonderlijk dus dat divers lieden de schrik om het hrt is geslagen. Eerst was er VVD-leider Ed Nijpels, die te kernen gaf dat hij met een verdeld CDA niet in zee wenst te gaan. Die opmerking was >edoeld als aansporing aan ht adres van de CDA-top om- eeis wat te doen aan het weer de kop opstekende „dis sidentisme". Hoezeer Nijpels daarin gelijk had, werd ver volgens bewezen door een in terview in de Volkskrant met Jan Nico Scholten. Deze maakte zonneklaar dat er wat de meeste ex-ARP'ers betreft in de formatie geen afspraken gemaakt zouden worden, die mogelijkerwijs zouden leiden tot plaatsing van de kruisra ketten. Draai Ruud Lubbers verklaarde daarop in het NOS-journaal dat er in de nieuwe CDA-frac- tie geen plaats zou zijn voor dissidenten. Het maakte een wat vreemde indruk, te meer omdat het toch Lubbers was die vorig jaar onvermoeibaar streefde naar een kabinet met de Partij van de Arbeid. En moest dan uitgerekend hij van leer trekken tegen mensen, die ook nu nog het liefst met de PvdA willen regeren? Ja maar, dat is heel iets anders, zou Lubbers daarop kunnen antwoorden. Er is nu toch ge bleken dat een coalitie CDA- PvdA momenteel niet kan, zie het falen van het kabinet-Van Agt-Den Uyl-Terlouw! Met andere woorden: Lubbers heeft zijn draai gemaakt en stelt zich nu volledig in dienst van het streven naar een CDA-VVD-kabinet. Wie de ambities van deze Rotterdamse telg uit een fabrikantenge slacht kent, zal niet verbaasd zijn. „If you can't beat them,, join them (als je ze niet kan verslaan, moet je je bij hen aansluiten)", zegt een spreek woord. Dat Dries van Agt ui terst moeilijk te verslaan is, moest Lubbers dit jaar weer ervaren. Het was immers Van Agt, die vrijwel in zijn eentje de PvdA rijp maakte voor de schroothoop om haar vervol gens buiten het Catshuis en bij het grof vuil langs de stoep rand te zetten. De conclusie lag voor de hand: een voor aanstaande positie in het CDA was alleen nog mogelijk achter Van Agt. Meesterknecht In wielertermen waar de CDA-lijsttrekker zo van houdt betekent dit dat Ruud Lubbers heeft verkozen te fungeren als meesterknecht van kopman Dries van Agt. Een meesterknecht deelt fors mee in de verdiensten van de ploeg, maar moet dan wel be reid zijn af en toe een verve lend karweitje op te knappen. Als dus CDA-renner Scholten demarreert en daardoor het ri sico ontstaat dat koDman Den Uyl van de PvdA-ploeg wordt meegezogen, moet de mees terknecht er achteraan. Zo iets is des te minder leuk, wanneer het de eigen kopman is ge weest die de aanleiding heeft verschaft tot de „loyalitis" van één van zijn ploegleden. Immers, het was Van Agt die op reis in Egypte de kruisra ketten maar weer eens van stal haalde. Hij deed dat in zo danige bewoordingen dat ve len daaruit proefden, dat die wapens wat hem betreft ook in Nederland zouden moeten worden opgesteld. Daarmee had hij de PvdA uiteraard on middellijk weer hoog in de gordijnen. In een artikel in het partijblad CDActueel ontken de Van Agt dat dat de bedoe ling was geweest. Hij wees erop dat hij de PvdA zelfs de hand had gereikt door hun voor te stellen eventueel de stationering van de kruisra ketten tot een vrije kwestie te maken. In de kaart Het is echter de vraag of Van Agt zich in het hete Cairo rea liseerde dat hij tevens Jan Nico Scholten en zijn makkers in de kaart speelde. Want zo'n principiële kwestie als die van de nieuwe kernwapens, is pre cies datgene waardoor deze mannen, geruggesteund door alles en iedereen in de vredes beweging, een CDA-VVD-ka binet onmogelijk zouden kun nen maken. Het gebulder, waarmee Lubbers de mannen broeders het zwijgen probeert op te leggen, zal weinig helpen of zelfs een averechts effect hebben. Het dagblad Trouw, veelgelezen en invloedrijk in christen-democratische kring, brak gisteren al de staf over het optreden van de fractie voorzitter. Het gevolg van dit alles is wel dat de kansen op een homo geen en daadkrachtig kabinet,' van welke signatuul- dan ook, er niet groter op worden. Wie oog heeft voor het groeien van het leger werklozen en WAO'ers zal door de jongste ontwikkelingen niet vrolijker worden. RIK IN 'T HOUT JERUZALEM Door West-Beiroet donderdag bloot te stellen aan hevige bombardementen, lijkt de Israëli sche minister van defensie, Ariel (Arik) Sharon, zijn ei gen politieke carrière een behoorlijke slag te hebben toegebracht. Nadat de VS en de meeste andere wester se landen van hun woede over de omvang van de luch taanvallen blijk gaven, keerde het kabinet zich uitein delijk tegen de strijdlustige, forsgebouwde minister. Sinds de invasie in Libanon op 6 juni is er voortdurend onvrede geweest binnen de regering over Sharon, een oud-generaal wiens loopbaan als militair en politicus door controverses wordt gekenmerkt. Wekenlang zijn berichten uitgelekt, dat Sharon eigenmachtig zonder de noodzakelijke toestemming van zijn col lega's militaire operaties gelastte. De onvermoeibare minister uit het ultra-nationalistische kamp wordt zo sterk geïdentificeerd met de Libanese campagne, dat veel Israëliërs het hebben over „Ariks oorlog". Premier Begin, wiens stijl van regeren vanaf het begin heeft be staan uit delegeren en de ministers de vrije hand geven, steunde tot donderdag Sharon. Met een razende president Reagan aan de lijn schaarde Begin zich aan de zijde van critici. Dta gebeurde tijdens wat de rumoerigste en meest verhitte kabinetsvergade ring sinds het begin van de oorlog werd genoemd. Het kabinet ontnam Sharon daarna de bevoegdheid opdracht te geven tot luchtaanvallen of andere belangrijke militaire besluiten te ne men zonder de goedkeuring vooraf van het kabinet. Sharon, uit op een militaire vernietiging van de PLO, heeft de Amerikaanse nderhandelaar Habib nimmer voor kritiek ge spaard. Het kwam vorige week zelfs tot een ruzie tussen Sharon en de Amerikaanse zaakgelastige in Israël, toen bleek dat Sha ron er op uit was de onderhandelingen te laten mislukken. Na Israëls „blikseminval" in Libanon was Sharon voor veel landgenoten de held. Op een gegeven moment, toen premier Be gin en minister van buitenlandse zaken Shamir in het buiten land waren, had hij feitelijk de touwtjes in handen. Maar naar mate de eigenlijk voor enkele dagen bedoelde operatie zich voortsleepte en de doelstellingen grotere vormen aannamen, is Sharons populariteit vermindered. Jarenlang hebben de aartsvijanden van de minister twee be langrijke argumenten tegen hem gebruikt. Op de eerste plaats dat hij bazig en ondemocratisch is. Daarnaast dat er veel bloed vloeit, waar hij militaire acties onderneemt. Als commandant had Sharon de reputatie een dappere leider te zijn, die zich niet stoorde aan conventies, maar die moeite had bevelen op te volgen. Tijdens de Suez-oorlog in 1956 zouden zo doende 38 Israëlische militairen zijn omgekomen. De oversteek van het Suez-kanaal in 1973 onder zijn commando leverde Israel een belangrijke overwinning die een ommekeer betekende in de Yom Kippoer-oorlog. Als politicus was hij tot voor kort minder omstreden. Datzelfde geldt nog steeds voor zijn doelstelling: ervoor zorgen dat Israël nooit meer is overgeleverd aan de genade van de Arabieren. Veel Israëliërs zijn het daar roerend mee eens. In de eerste regering-Begin veranderde Sharon als minister van landbouw de aanblik van de Arabische westelijke Jordaanoever. Het aantal joodse nederzettingen werd verviervoudigd. Toen Be gin hem vorig jaar tot veler verrassing de post van defensie gaf, bleef Sharon verantwoordelijk voor het bestuur van de bezette gebieden. Zijn hervormingen riepen begin dit jaar een golf van bloedige protestacties op van de Palestijnse, bewoners. Net als zijn voorganger Ezer Weizman, de militair die uit de gra tie viel bij Begin, heeft Sharon geen echte machtsbasis in de gro te politieke partijen of vakbonden in Israël. Hij heeft ook genoeg herstellen. Zeker wanneer hij straks, als gevolg van zijn récente optreden, eventueel uit de regering zou moeten treden. Medisch team naar Libanon SCHIPHOL Vanmorgen is vanaf Schiphol een' medisch team van twee artsen, vier verpleegkundigen en een fy siotherapeut vertrokken naar Libanon om hulp te geven aan de slachtoffers van het gewa pend conflict tussen Israël en de PLO. De uitzending maakt deel uit van het noodhulppro gramma van de Wereldraad van Kerken in het Midden- Oosten. Minister van ontwikkelingssa menwerking Van Dijk heeft gisteren nog eens een bedrag van 500.000 gulden beschik baar gesteld voor organisaties die hulp verlenen aan de slachtoffers in Libanon. Vori ge week stelde de minister al een miljoen gulden beschik baar. ADVERTENTIE Van vrijdag 24 september t/m zondag 10 oktober hebben wij een rondreis door Amerika op het programma staan. We vliegen naar New York en bezoeken dan per Greyhound bus Philadelphia, Washington, Roanoke, Ashville, Atlanta, Orlan do. Cape Kennedy en Miami. Er worden stadsrondritten ge maakt en natuurgebieden bezocht. Ook staan bezoeken op het programma aan Disney World en de ruimtevaartlanceer basis Cape Kennedy. De prijs: vanaf 2897 p.p. op basis van een vierpersoonska- mer, exclusief maaltijden, inclusief de reis, excursies, toe gangsprijs van te bezoeken evenementen en Nederlandse reisleiding. DAGTRIP NAAR BLOEMENCORSO Zondag 5 september hebben wij een dagtrip georganiseerd naar Zundert, waar op die dag het jaarlijkse bloemencorso wordt gehouden. De touringcar rijdt van Gouda, Den Haag en Rotterdam naar Zundert, via Baarle-Nassau, voor koffie pauze. Dan naar het corso, waar plaats is besproken op de tribune. Na afloop wordt gedineerd in restaurant Napoleon in Rijsbergen. In de avond weer terug op plaats van vertrek. De prijs: 55 p.p. Inbegrepen: koffie met gebak op de heen reis, toegang bloemencorso met tribuneplaats, afscheidsdi ner in Rijsbergen. WEEKEINDE BRUSSEL Zaterdag 4 september vertrekken wij per touringcar via Ant werpen naar Brussel. De volgende dag gaat het via Gent naar Schalluinen, waar een afscheidsdiner wordt gehouden. Daarna terug naar plaats van vertrek. Het verblijf in Brussel is in het Hilton hotel. De prijs: 157,50 p.p. op basis van een tweepersoonskamer. Inbegrepen: de reis, verblijf in het Hilton, stadsbezichtigingen van Antwerpen, Brussel en Gent. ontbijt in het Hilton en di ners in Hilton en Schalluinen. Minimum aantal deelnemers: 40. LONDEN Van .vrijdag 27 t/m zondag 29 augustus hebben wij een weekeinde Londen voor u georganiseerd. Vrijdagochtend per touringcar naar Zeebrugge, oversteek naar Dover, verblijf in het Queens hotel, excursies en zondag weer terug naar Ne derland. De prijs: ƒ260 p.p. op basis van een tweepersoonskamer met faciliteiten. Inbegrepen: de reis, verblijf in het Queens hotel, tweemaal Engels ontbijt, tweemaal diner in Queens ho tel, stadsrondrit, bezoek aan Windsor en bezoek aan Petti coat Lane, de beroemde markt. Minimum aantal deelnemers: 40. Inlichtingen en boekingen: telefonisch (tussen 9 en 5 uur: van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 en 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde uren ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5