Bezuinigingen beperken mogelijkheden Plantsoenendienst ernstig" Zoeterwoude al in de stemmingvoorde feestweek WÊÊÊÊm>' -- DE ALKMAARSCHE RIJWIELCLUB NAAR KEVELAER: ..Die dit jaar wderom harei«n jaarlijkschen rijwieltocht deed naar het geliefde heiligdom der gezegende Moede Jest' van Kevelaer". lesc |VCH REGIO LEIDSE COURANT ZOETERWOUDE De maand september nadert- en dat betekent dat Zoe terwoude in de ban komt van de feestweek in het kader van de officiële in gebruikneming van de provinciale weg 17. Van daag over precies drie we ken het is dan vrijdag 3 september zal het dorp volledig in de greep ko men van allerlei festivitei ten waaraan jong en oud, is het niet actief dan toch zeker passief, zal kunnen deelnemen. Nu de vakan ties ten einde lopen wordt door tientallen verenigin gen, instanties en particu lieren de laatste hand ge legd aan de voorbereidin gen. Door de ingebruikstelling van de omleidingsweg donder dag 10 juni kon het verkeer voor de eerste maal van de nieuwe route gebruik maken werd de dorpskern van Zoeterwoude verlost van het circa 13.000 voertuigen per dag tellende doorgaande verkeer. Toen werd al spontaan feest gevierd maar volgende maand worden de bloemetjes pas echt buiten gezet. Toch kan de feestvreugde, aldus het ijveri ge Comité Verkeer(s)weg dat alle activiteiten organiseert óf coördineert, nog worden ver groot. Hoewel op vele fronten reeds wordt gewerkt wordt de bevolking er extra op gewezen dat het versieren van de wo ning door middel van vlaggen, bloemen, verlichting of an derszins de feestelijke aanblik van het dorp nog kan ver fraaien. Met name gaat het dan natuurlijk om de huizen aan de „oude doorgaande rou te" via Dr. Kortmannstraat, Dorpsstraat, Noordbuurtseweg en Miening. Optocht Op de openingsdag wordt te vens een optocht gehouden waaraan al zo'n twintig vere nigingen of groeperingen deel nemen. Maar ook hier is uit breiding nog mogelijk. Juist nu de stemming in het dorp al voelbaar begint te worden en er stemmen 'opgaan om spon taan iets te organiseren wil het feestcomité die mogelijkheid uiteraard niet onbenut laten. Versierde wagens van buurt, straat of zo maar vrienden kring zijn welkom. Het is wel zinvol daarover vooraf kon- takt op te nemen met het co mité, bereikbaar via het secre tariaat: Jan Albert de Graven- laan 20, telefoon 1705. Er is in de feestweek, die in totaal negen dagen omvat, een overladen programma. Uiter aard staan de van de verkeers druk bevrijde straten daarin centraal met de Dorpsstraat als centrum van de feestelijkhe den. Het Comité Verkeerfs- )weg kan er trots op zijn dat de feestweek een aaneenschake ling is van hoogtepunten. Dat begint al op 3 september met de optocht en gezamenlijke maaltijd in de Dorpsstraat waaraan honderden mensen kunnen deelnemen. Sport Het weekeinde staat in het te ken van de sportieve activitei ten met tevens een ludieke in breng: volleybaltoernooi, pres tatieloop, beddenrace, zeskamp en de wielerronde. Tussen alle bedrijven door wordt de ten toonstellingsruimte van de ju bilerende Stichting „Oud Zoe terwoude", Suetenborgh, offi cieel in gebruik genomen. Maandag 6 september wordt het aloude straatvoetbal in ere hersteld en is er disco en een klompenloop. Die week zal ook de strijd om „de sterkste man van Zoeterwoude" ont branden. Er is een tentoonstel ling en foto-expositie, rondrit voor bejaarden, rolschaatswed- strijden, turn- en judodemon straties. De braderie met vak manifestatie zal ongetwijfeld veel bezoekers naar 't Watertje trekken. De slotdag zaterdag 11 sep tember „loopt ook bijna over" van activiteiten. Er is dan open huis op de boerderij, kaasmakerij, tuinderij. Voorts staat de Dorpsstraat die dag volledig in het teken van de muziek: van de mandolineve reniging tot American Sound en van Sister Ray tot Suetana Musica. De „finale" belooft een groots spektakel te wor den. Dan komt het gehele dorp bijeen in het gloednieuwe sport- -.en recreatiecentrum „De Klaverhal", dat juist op die 11e september officieel in gebruik genomen zal worden. Dubbel feest derhalve en dat zal muzikaal worden omlijst door o.a. The Sweetwood Dixie Stompers, Joda en de boerenblaaskapel „De Ram- meljetsers". ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1982 PAGINA SPECIALIST JA CK KLIJNSTRA VERPLANT, ONDERZOEKT EN GENEEST LEIDSE BOMEN zeer goed op het bomenbe- stand gelet. Elke boom staat op kaart. De Plantsoenendienst heeft luchtfoto's van Leiden, waarop alle bomen staan ver meld. Eén druk op de knop van de computer en de dienst weet bijvoorbeeld hoeveel ie pen er in Leiden staan. Men weet waar die iepen staan, hoe groot ze zijn en wat ze even tueel mankeren. Van elke bin- nenstads-boom bestaat een kaart, waarop de gegevens van die boom zijn vermeld. In Lei den staan 35.000 bomen.1 Die zijn verdeeld over honderd va riëteiten en soorten. Twee mensen houden zich dagelijks bezig met het onderhoud van de Leidse bomen. De heren Van der Zeeuw en Van Abs- woude snoeien en verzorgen de bomen. Ook verpleegt het tweetal bomen, die verwon dingen hebben opgelopen. Die verwondingen kunnen zijn ontstaan door vandalisme. Klijnstra meent, dat er in Lei den veel bomen worden ver nield: „Als kinderen zoiets doen, dan kan ik me daar niet zo boos over maken. Maar als ik zie, dat drie volwassen ke rels een jonge boom uit de grond rukken, dan word ik heel nijdig." Verplant Veel bomen worden verplant. Wanneer de gemeente bijvoor beeld bezig is met het renove ren van kademuren, dan haalt Klijnstra de bomen daar uit de grond en geeft ze oen ander plekje. Het is niet zo dat, wan neer het karwei aan de kade muren af is, de oude bomen weer worden teruggezet: „Je moet bomen niet te vaak ver plaatsen. Voor die gerenoveer de kademuur vinden we wel weer andere bomen," zegt Kleinstra. Ook niet alle bomen worden verplaatst: „Je gaat de bomen eerst goed bekijken. Verplanten, dat alleen gebeurt wanneer de bomen in rust zijn en ze dus geen bladeren heb ben, kost veel geld. Je moet de boom op zijn waarde schatten. De boom moet ook vitaal zijn, moet overlevingskansen heb ben." De grootste boom, die door Klijnstra werd verplaatst, is een duizend ton wégende kastanje. Die boom verhuisde van de begraafplaats naar het Katoenpark. Bomen die zijn verhuisd, hebben veel nazorg nodig. De bomen moet regel matig van water worden voor zien. Ook dat is een kostbare zaak. Klijnstra heeft tot nu toe veel succes gehad met het ver planten van bomen. Hij no teerde een uitval van slechts drie procent. Iepenziekte in Leiden staan vooral veel lindebomen, platanen, iepen en esdoorns. Met name de ie pen hebben het vaak zwaar te verduren. De bomen worden aangetast door de bekende ie penziekte en moeten dan wor den gekapt. De ziekte wordt veroorzaakt door een schim mel, die wordt verspreid door de iepe-spinkevers. Wilgen worden bedreigd door de wa termerkziekte en ook het bac terie-vuur is een gevreesde in dringer. Bacterie'vuur komt in Leiden (nog) niet voor. Toch worden er nog iepen geplant. Volgens Kleinstra zijn er resis tente rassen. „Als je er maar voor zorgt, dat je niet een hele straat vol met iepen zet." Het is (vanzelfsprekend) be langrijk, dat voor een straat de juiste bomen worden gekozen. In een smalle straat moeten bomen, die niet al te groot worden, worden geplant. Een Meidoorn bijvoorbeeld, is ge schikt voor smalle straten. In wat bredere straten kunnen bomen worden gezet, die in de loop der jaren erg groot kun nen worden. De keuze van de bomen is daarbij ook zeer per soonlijk. Klijnstra: „We zitten nu nog een beetje vast in het oude patroon. Voor een straat kiezen we één soort bomen. Daar komt nu al verandering in. We brengen meer variatie aan." Op de Beestenmarkt werden vorig jaar in Brabant aangekochte rode kastanjes ge plant. De keuze viel op rode kastanjes, omdat deze soort geen vruchten draagt. Zo wordt voorkomen dat gepar keerde autos' worden getrof fen door vallende kastanjes en dat kinderen geen kattekwaad met die kastanjes kunnen uit halen. Over parkeren gespro ken. Auto's, die worden gepa> keerd onder lindebomen, wor den bedekt met een kleverige substantie. Linden worden daarom ook wel anti-parkeer- bomen of Waalbomen ge noemd. Klijnstra: Die substan tie is een combinatie van Spint, Mijt en Luis. Maar we plaatsen die bomen echt niet om parkeerders weg te jagen." Vleugelnoot „Leiden is een stad met rela tief veel bómen," zegt Klijn stra. Echt bijzonder zijn die bomen volgens hem niet: „Al leen in het Van der Werfpark, Het Plantsoen en in de Hortus staan unieke exemplaren." Dat Leiden een vrij jong bomenbe- stand heeft, komt door de oor log. In de hongerwinter wer den de meeste bomen gekapt om te dienen als brandstof. In het Van der Werfpark werd onlangs een tweehonderd jaar oude vleugelnoot door de blik- sem getroffen. Een flinke tak brak af, „Maar" zegt Kleinstra: „Die boom redt het wel." Klijnstra heeft meer zorgen om de naast de vleugelnoot staande Ginkgo. Ook in die (prehistorische) boom sloeg de bliksem. Met ernstige gevol gen. De top sloeg uit de boom: „Die boom haalt het waar schijnlijk ook wel, maar er blijft zo weinig boom over," zegt de boomspecialist. Bezuiniging Ook de Plantsoenendienst en dus ook de zorg voor de bo men worden getroffen door het bezuinigingsmes. Klijnstra: „Onze mogelijkheden worden steeds beperkter. Als wij één of twee procent van het be drag, dat nodig is voor de re novatie van een kademuur, zouden krijgen, dan kunnen we die gerenoveerde muur weer prachtig beplanten." Klijnstra, die nog in Arnhem woont, werd door de Heidemij aan de gemeente Leiden „ver huurd". „Omdat ik vanwege de reiskosten voor de gemeen te erg duur werd, ben ik amb tenaar geworden. Je kunt zeg gen, dat ik uit bezuinigingso verwegingen in dienst ben ge nomen." KEES VAN HERPEN LEIDEN De overgang van stadsgas naar aardgas was voor het bomenbe- stand in Leiden geen goe de zaak. Het uit de lek kende leidingen afkomsti ge gas vormde een grote bedreiging voor de bomen in Leiden. Er werd maar net op tijd ingegrepen. De gemeente schakelde in 1974 de Heidemaatschap pij in. De maatschappij pakte het probleem rigo- reus aan. Van alle bomen werd een inventarisatie gemaakt, gaslekken wer den opgespoord en bij de bomen, die door het gas werden aangetast, werden ventilatie-kanalen aange bracht. Een van de men sen, die zich destijds met het inmiddels opgeloste gasprobleem bezighielden, was Jack Klijnstra. Klijnstra, die tot 1 juli van dit jaar in dienst was van de Hei demij, herinnert zich die pe riode in 1974 nog goed: „De gemeente heeft ons er net op tijd bijgehaald. Anders was het een chaos geworden, dan wa ren er in Leiden veel bomen doodgegaan." Sinds 1 juli is Klijnstra in dienst van de ge meente Leiden. Zijn functie is boomspecialist. Klijnstra. die zich na een opleiding in Enge land ook boomfchirurg mag noemen, houdt zich bezig met het verplanten van bomen, het plegen van onderzoek en het bestrijden van boom-ziekten. Klus Zijn meest recente klus was het verjagen van spreeuwen en kauwen uit de kastanjes aan de Witte Singel. De vogels richtten in de eeuwenoude bo men veel schade aan. Takken braken af en bladeren door werden de uitwerpselen aan getast. Het verjagen van de vogels werd door verschillen de mensen niet op prijs ge steld. Klijnstra: „Iemand ver telde me dat, als hij een pistool had, hij me zou neerschieten." Klijnstra kreeg ook andere re- zeiden, waarom hak je die bo men niet om. dan ben je van die vogels af." Klijnstra zegt het te betreuren, dat de vogels moesten worden verjaagd. Hij is echter wel van mening, dat het verjagen op een verant woorde manier is gebeurd. „Kijk bijvoorbeeld naar een land als België. Daar gooien ze gewoon een paar staven dyna miet in de bomen. Zo hebben ze daar in één keer 150.000 spreeuwen vermoord. De bo men hebben dat dynamiet trouwens ook niet overleefd." Kaart Dat laatste is helemaal niet de bedoeling. In Leiden wordt Boomspecialist Jack Klijnstra in Het Plantsoen, voor de tweehonderd jaar oude vleu gelnoot. De boom werd vorige maand getroffen door de bliksem, maar komt er vol gens Klijnstra weer helemaal bovenop. Onder redactie van Ton Pieters. Als ik het „Geïllustreerd Zondagsblad" 1912 niet onder ogen had gekregen, kon ik met de beste wil ter wereld niet weten hoe de Chinezen in die dagen hun, eventueel Pekingse, eendvogels vingen. „Een Duitsch jager" vertelde (vertaald) erover. „Er .werd een boot te water gelaten, aan welker voor- en achter zijde een soort van klem ka non bevestigd werd, dat be weegbaar was en door een ij zeren pin in de verlangde richting kon worden ge plaatst Beide kanonnen wa ren tot aan den rand met schroot geladen. Geluidloos voer men op de verzamel plaats der eenden aan. Spoe dig naderde men groote zwermen van meer dan hon derd stuks. De Chineezen bleven zoo koud als ijs. Altijd grootere zwermen kwamen aanvliegen en streken op het water neer. Toen verscheide ne duizenden stuks bij elkan der waren werden de kanon nen op de massa's gericht en afgeschoten. Eén oorverdoo- vend geschreeuw steeg' uit het plotseling stormachtig be wogen water op, en toen de kruitdamp opgetrokken was, lag de watervlakte als over dekt met gedoode eenden, ongeveer driehonderd stuks. In de havensteden kan men die eenden goed verkoopen voor ongeveer een daalder per tien stuks. Maar ook de grootste eendenkolonie sterft bij zulk een massamoord na tuurlijk gauw uit". Johan de Raadselredacteur, die als een soort brave oom als hij geen Johan had ge heten, zou het Hendrik ge weest kunnen zijn toch al moeite heeft de toon van zijn rubriek jeugdig luchtig te houden en zijn Beste Vriend jes en Vriendinnetjes als een schoolmeester behandelt dat die kinderen, onze groot ouders dus, dat nooit zat wer den begrijp ik niet plaatste half augustus '12 een door Corry Eijkelhof ingezonden mopje, dat als volgt ging: Moeder: „Je hebt van die sui kertjes gesnoept, en ik heb het je zoo verboden! Weet je. wat je eigenlijk verdiende?" Dochtertje: „Nee Ma, dat weet ik niet". Moeder: „Nou, dan zal ik 't je zeggen". Dochtertje: „Laat dat maar Ma; kleine kinderen behoe ven niet alles te weten". Hmmm, gevat wat? En onder „Zoo'n deugniet" wordt verteld van de kleine Frits, die in stomme verba zing staarde „naar het vreemde schouwspel, dat tan te Amelie's bovenlip hem aanbood". Het knaapje hield zich in en vroeg in de groot ste gemoedsrust: „Tante, kan het haar op uw lip ook los, net als dat van mama's hoofd?" Toen de afstraffing achter de rug was, snikte het manneke: „En ik heb heele- maal van geen snor wat ge zegd!" En Johan weer. in zijn Corresporiclentie, tot vriendje J.K. te V.: „Mijn beste wen- schen voor de toekomst en veel succes met de studie, ook aan uW zusje. Hartelijk gegroet". Alsof-ie dagelijks bij J.K. en het zusje over de vloer kwam. Hij droeg waar schijnlijk een heel stijve hoge boord, Johan Jaantje van Diemen, van de Weipoort, Zoeterwoude, en Anna Nagtegaal van de Leid se Morschweg behoorden tot de vele tientallen „goede op lossers" van een prijsraadsel van wie er slechts vijf een „mooi kinderboek" wonnen. Maar Johan moest weer eens wat kwijt, een opmerking. „Het is mij opgevallen, dat in de antwoorden en briefjes die ik ontving, zoveel taalfouten gevonden worden. Zoo ont- ving ik een briefje van vijf P® regels, waarin niet minder dan vijf grove taalfouten voorkwamen. En nu zijn er toch onder u, die al elf, twaalf, ja dertien jaar oud zijn en dus wel een briefje van vijf regels zonder taal fouten moesten kunnen schrijven. Dat mag niet meer gebeuren, vriendjes, ge moest het u tot een eer rekenen een briefje zonder taalfouten te kunnen schrijven aan den Raadselredacteur". Nou ja, ik. hou me er verder maar bui- BARON (theatraal tot zijn schoenmaker): „Neen, Ja nus, geld kan ik je niet ge ven, maar ziehier neem de bloem die ik dezen morgen van mijn verloof de ontvangen heb, het is het kostbaarste wat ik bezit, mèèr kan je toch natuurlijk niet verlangen"-, - DE R.K.MEISJES-ZANGVEREENIGING VAN ST. MARTHA TE 's-GRAVENHAGE Of EEN UITSTAPJE: „De R.K.Meisjes-zangvereeniging van de Congregatie van het A| lerheiligst Sacrament, uit de parochie van St. Martha, weet het aangename te para aan den dienst in de kerk, zooals onze foto alleraardigst laat zien!" ZEPPELIN'S JONGSTE PECH: „Het trotsche luchtschip „Schwaben" dat te Düsse dorf door een tot nog toe onopgehelderde oorzaak in brand geraakte gedurend een storm, en binnen weinige oogenblikken geheel was vernield". mr

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4