Solidariteit bewi j st kracht ïeagan optimistisch >ver regeling eiroet Meer informatie over adviessnelheid op wegen Nederlandse toeristen wekken wrevel met valse aangiften Zaterdag 14 augustus 1982, 72e jaargang no. 22346 HET WEER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De elec- tronische systemen waar mee langs vier rijkswegen adviessnelheden aan weg gebruikers worden gege ven, zullen worden uitge breid. In de toekomst krij gen de weggebruikers ook ADVERTENTIE VOORRUIT STUK...?] 24 UURSSERVICE 071-120248 RIJNDIJK i. LEIDEN informatie over de reden waarom het aanhouden van een bepaalde snelheid gewenst is. Doorgaans heeft die reden te maken met de weersgesteld heid of met filevorming. Het gaat om de wegen Den Haag - Rotterdam (A 13), Rotter dam - Breda - België (A 16), Schiedam - Dinteloord - DEN HAAG De Raad van State heeft gisteren bepaald dat de door burgemeester P. Gilissen van Valkenburg ver boden shows rond het zogehe ten modderworstelen wel de gelijk zijn toegestaan. De eigenaar van een danrin«? Bergen op Zoom - België (A 19) en Hoek van Holland - Rotterdam - Gouda (A 20). Met de uitbreiding van de sy stemen zal nog dit jaar een be gin worden gemaakt. In 1983 moet de ingreep voltooid zijn, zo blijkt uit een brief van mi nister Zeevalking (verkeer en waterstaat) aan de Kamer. De kosten worden geraamd op een half miljoengulden. waar werd gemodderworsteld, was bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het ver bod van de burgemeester. Eer der spande hij een kort geding aan bij de president van de rechtbank van Maastricht, maar die stelde de burgemees ter in het gelijk. Raad van State: modderworstelen toegestaan Westernfilm „Rio Lobo" op Ned. I om 19.10 uur. Om 22.15 uur speelfilm „Arch of Tri umph". Op Ned. II om 21.50 uur speelfilm „De ontsnap ping". Morgen op Ned. I om 20.40 uur tv-spel „Verboden te lachen" en op Ned. II om 20.15 uur begin serie terugblik op Vietnamoorlog. Wisselend bewolkt en enkele buien, maar in de middag meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Matige noordoostenwind. Morgen zon op: 06.23; zon on der: 21.01. Hoogw.: 11.14 en 23.39. Laagw.: 06.31 en 19.12. Maasland, het rustieke dorp tussen Schipluiden en Maas sluis, is dank zij Jacques Senf een bloeiend uitgaansimperi- um rijk. Met zijn aldaar gevestigd theater- en organisatie bureau hoopt Senf dit seizoen een omzet te halen van vijf tien miljoen gulden. Verslaggever Bert Jansma had een gesprek met deze ex- Hagenaar, die sinds hij als een broekie tussen de coulissen van het amusement opdook steeds voor nieuws wist te zor gen. Hij was onder meer manager van de Golden Earring en stookte en passant ook nog de laatste muzikale vuurtjes op in het oude Scheveningen van Zwolsman. Op de voorpagina van onze bijlage Finale verhaalt hij van zijn huidige activiteiten als vrije theaterproducent, waarbij de ene bekende artiestennaam na de andere uit zijn mond rolt. Dagen van 's ochtends acht tot 's avonds half twaalf zijn voor hem, evenals trouwens voor zijn medewerkers, de normaalste zaak van de wereld. VERDER IN FINALE - Na ruim 113 jaar laatste editie van Het Vader- ■•■■■■Ih Hitier legde claim op flj m li oud idee: Vijftig jaar Au- I II tobahn. Verzakking en overstroming bedreigen Bangkok met de ondergang. Amerikaans bedrijf „pakt" Nederlands cello-wonder. Parachutespringer Bizot: „Ik denk nooit aan dood vallen". A jax en AZ'67 laten goede indruk achter AMSTERDAM Het Nederlandse voetbal heeft op de eerste avond van het Amsterdam 707- toernooi een goede in druk achtergelaten. Zo wel Ajax als AZ '67 plaatste zich gisteravond voor de finale, die mor gen in het Olympisch Stadion wordt gespeeld. Zonder Johan Cruijff slaagde Ajax er in met 3- 2 te winnen van Totten- ham Hotspur, dat de Am sterdammers nog geen jaar geleden in de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars had geëli mineerd. Eerder op de avond was duidelijk ge worden, dat AZ '67 heel wat kwaliteit heeft moe ten inleveren door het vertrek van bijna alle ve detten. Toch maakte de Alkmaarse ploeg sympa thie los door hardwer kend het zeer teleurstel lende FC Köln met 1-0 te kloppen. Pagina 7: Ajax ook zon der Cruijff verder dan jaar geleden. Bijbel bestand tegen recessie DETROIT De verkoop van bijbels en van godsdien stige lectuur in de Verenigde Staten neemt toe, vooral in plaatsen waar het slecht met de economie gaat. De omzet van de christelijke boekhan dels in de veelgeplaagde au- tostad Detroit steeg vorig jaar met 20 procent. De tota le omzet van godsdienstige lectuur besdroeg vorig jaar in Amerika bijna 2,5 miljoen Brandstichting in Fatima voorkomen FATIMA Een 37-jarige Hongaar, die vier jaar geleden een Portugees vliegtuig probeerde te kapen, heeft gisteren getracht brand te stichten in het Maria-bedevaartoord Fatima in Portugal. Tijdens een speciale mis voor gastarbeiders goot hij bezine op de altaartrappen van de bedevaart kerk en stak deze aan. Terwijl de Hongaar door de veiligheidsdienst werd overmeesterd, wisten omstan ders het vuur te doven. De Hongaar verklaarde dat zijn actie een „protest was tegen de leiding van de kerk". Twee CDA-vrouwen op één wethoudersstoel DEN HELDER De gemeente- raadsfractie van het CDA in Den Helder heeft voorgesteld om een wethouderszetel die aan deze partij is toegewezen, in deeltijd door twee vrouwen te laten vervullen. Aan de minister van binnenlandse zaken is gevraagd of hij hiertegen bezwaar heeft. Het zou de eerste keer zijn dat een wethouderschap in twee part-time banen wordt ver deeld. Een soortgelijk verzoek van het college van Heerenveen is eer der van de hand gewezen. Jacques Senf: van beat-boss tot theaterproducent I (Door onze correspondent Cees Manders) ROME - De 25-jarige Amsterdammer G.G. is gisteroch tend door de politierechter van Malcesine aan het Gar- dameer veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. Hij had valse aangifte van diefstal ge daan. Donderdag meldde hij zich op het plaatselijke politiebureau met de mededeling dat tijdens een wandeling langs het meer zijn tas met cameraspullen ter waarde van fl. 3000.- was gestolen. Of de politieman even een verklaring wilde uitschrijven voor de ver zekering in Nederland. De politiefunctionaris, achterdochtig ge worden na een volgens zijn zeggen „golf van aangifte van dief stallen van buitenlandse toeristen" de laatste tijd, besloot met de gedupeerde Amsterdammer ter plekke te gaan kijken. En inder daad, na een korte speurtocht kwam uit de kofferbak van de Nederlandse auto de tas met cameraspullen tevoorschijn. G.G. heeft de nacht van donderdag op vrijdag in de cel doorgebracht. De spoedbehandeling door de pretor leverde de tien maanden voorwaardelijk op. Pagina 5:,.Vals aangifte in Italië: strafblad in Nederland" Bezuinigingen leiden lot lesuren zonder leraar STOCKHOLM Beiui- nigingen op het Zweedse ministerie van onderwijs hebben ertoe geleid, dat de leerlingen van de hoogste klassen van 's lands gymnasia het na de vakantie gedeeltelijk zonder leraar zullen moeten stellen. De afge lopen weken is namelijk een aantal leraren ontsla gen. De leerlingen moe ten de uren die hierdoor vrijkomen vullen met zelfstudie. Het ministerie van onderwijs heeft de verzekering gegeven dat kwaliteit van het on derwijs geen schade van de maatregel ondervindt. ..Integendeel", aldus een woordvoerder, „zo went men alvast aan de ma nier van studeren op de universiteit". De leerlin gen zijn het daar echter in het geheel niet mee eens en willen hun lera ren terug. Kraakrellen in Nijmegen NIJMEGEN In Nijmegen hebben zich gisteravond korte tijd ongeregeldheden voorge daan nadat de politie vier ge kraakte flatwoningen in de binnenstad had ontruimd. Een politiebusje werd door en kele actievoerders op zijn kant gegooid, terwijl van een make laarskantoor en een bank de ruiten werden ingegooid. Ook gooiden de relschoppers een rookbom en wat zakjes met verf naar de politie. De ontrui ming zelf verliep vrijwel ge ruisloos. De vier voor verkoop bedoelde flatwoningen werden begin dit jaar gekraakt nadat zich gedurende langere tijd geen kopers hadden gemeld. Daarna werden ze toegewezen aan urgent woningzoekenden. De krakers weigerden voor hen plaats te maken. Waarschuwing tegen dwangarbeid in Rusland (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering dient bij de EG stappen te onderne- menen indien zelfs maar de strekking van berichten juist is dat de Sovjet Unie bij de aanleg van een pijpleiding voor gasexport naar West Europa gevangenen en ballingen die veroordeeld zijn wegens hun politieke overtuiging, inzet. Dit zegt het Kamerlid Scholten (CDA) in schriftelijke vragen over de zaak aan minister Van Agt (Buitenlandse Zaken). Schol ten zegt dat als de berichten juist zijn de EG een actie moet on dernemen om een einde te maken aan deze mensonwaardige toestanden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chei-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0.56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57.3S; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.7S. VD EN PVDA WILLEN SAMEN NIEUW EMEENTEBESTUUR IN LEIDEN GAAN VORMEN IDEN PvdA en VVD zullen naar waarschijnlijkheidde komende vier opnieuw gezamenlijk het nieuwe ege van B. en W. in Leiden vormen, socialistische fractie verkoos gister- >nd de huidige coalitiepartner boven t CDA. D'66 werd door de socialisten ieel terzijde geschoven. De beslissing tl de PvdA heeft het CDA hevig te- irgesteld. Deze partij wordt nu voor derde achtereenvolgende maal voor i periode van vier jaar in de opposi- banken gedrongen, de teleurstelling van het CDA werd gisteravond het intiatief geboren om met D'66 en VVd een gesprek te gaan vormen over een alternatief college. Volgens het CDA betekent dit dat de VVD straks de keus krijgt tussen een ondergeschikte positie in een college met de PvdA of een meerderheid in een college van een andere samenstelling. De fractyie van D'66 zou zich door de PvdA gedwongen voelen het CDA in te volgen. Op het Overwinningsplein in het centrum van War schau gebruikt de oproerpolitie het waterkanon om demonstranten uiteen te drijven. WARSCHAU Opval lend massaal en over het algemeen geweldloos - met bloemen en vlag gen - hebben vele dui zenden aanhangers van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit gisteren herdacht dat acht maanden geleden de noodtoestand in hun land werd afgekondigd. De oproerpolitie dreef de demonstranten uiteen met wapenstok, water kanon en traangas. Of en hoeveel gewonden er zijn gevallen, was van morgen nog niet be kend. Ook was nog geen melding gemaakt van arrestaties. De herdenkingen werden gehouden in ondermeer Warschau, Gdansk, Krakow en Wroclaw. Het meest mas- sal waren de ongeregeldhe den in Gdansk waar naar schatting 10.000 leden en sympathisanten van Solida riteit aan een protestmars deelnamen die langs gebou wen van de communistische partij voerde. Het aantal be togers in elke van de drie andere steden werd geschat op enkele duizenden. De Poolse autoriteiten houden er rekening mee dat het ze ker nog tot het eind van deze maand onrustig kan kan blijven in hun land. Vandaag is het de tweede verjaardag van de staking op de Lenin-scheepswerf in Gdansk, die de inleiding vormde voor de oprichting van Solidariteit op 31 augus tus 1981. Om de herinnering hieraan levend te houden hebben ondergrondse vak bondsleiders al eerder opge roepen om met ingang van maandag te beginnen met een nieuwe campagne van vreedzame protestacties. De ongeregeldheden in War schau begonnen toen een menigte betogers een krans legde op het „Overwinnings plein" in het centrum. Aan de krans zat een lint met de tekst: „Voor de arbeiders die door de macht van anderen zijn vermoord". Op dertig vrouwen na, die onverzette lijk stand hielden, werd ie dereen (circa 2000 personen) weggejaagd. In Gdansk begonnen de de monstraties na twee uur 's middags, toen de ochtend ploeg van de Leninwerf het werk erop had zitten en bij het monument van de werf bijeen wilde komen. Omdat het terrein rond de gedenk steen door speciale politie- eenheden bleek afgegren deld, trokken de arbeiders op naar het gebouw van de communistische partij. Daar werden ze verjaagd door omvangrijke wolken traan gas. Op minstens één plaats elders in de stad zetten de machthebbers parachutisten van de marine in. Intussen hebben goed inge lichte zegslieden verklaard dat de Poolse militaire auto riteiten overwegen Lech Walesa, de leider van Soli dariteit, nog voor het eind van de maand over te bren gen naar een ander interne ringsoord, dichter in de buurt van zijn woonplaats Gdansk. Momenteel verblijft Walesa in een plaats vlak bij de Russische grens, op 170 kilometer afstand van Gdansk. De verhuizing zou „een gebaar van goede wil" van de autoriteiten behelzen. ASHINGTON De Amerikaanse president Reagan eft er vertrouwen in, dat het vertrek van de PLO- ijders uit West-Beiroet snel en zonder verder bloed- rgieten kan worden afgehandeld. Hij zei dit op een rsconferentie in Washington. Kritiek uitte hij nog- aals op de Israëlische aanvallen op Beiroet afgelopen inderdag, waarbij honderden mensen om het leven amen en gewond raakten. rwijl het jongste bestand in West-Beiroet goed wordt nage ld legt de Amerikaanse onderhandelaar Habib momenteel de tste hand aan het akkoord over het vertrek van de PLO. De errilla's bereiden zich intussen voor op hun aftocht, het geteisterde westelijke deel van de Libanese hoofdstad ird gisteravond nog steeds gezocht naar slachtoffers van de vige beschietingen van donderdag. Tegelijkertijd wordt het tört aan eten en water steeds nijpender. Voedsel transporten ogen West-Bieroet niet in. ns Libanese functionarissen zijn sinds het begin van de 'in het hele land ruim elfduizend burgers om het leven komen. Israël noemt een veel lager aantal. tgina 5: Sharon gooide eigen glazen in. Wachten op kledingen voedsel Palestijnse weesjes, on dergebracht in een be jaardentehuis in een vluch telingenkamp in West-Bei roet, wachten op kleding en voedsel. De afgelopen dagen zijn al drie van deze kinderen aan de honger bezweken. MASSALE DEMONSTRATIES MET VLAGGEN EN BLOEMEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1