Executie van Frank Coppola „gerechtelijke zelfmoord" „Breiles voor Indiaanse vrouwen in Peru Gouden tijden voor Belgische wapenhandel Terreur Aboe Nidal tegen Israël en PL( Portugal schaft linkse grondwet af BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1982 PAGIN/ p( De Nederlandse ontwik kelingshulp bereikt via twee kanalen de Derde Wereld. Op de eerste plaats via de grote pro- jekten van het ministerie van ont wikkelingssa - menwerking en bijdra gen van dit departement aan internationale orga nisaties. Daarnaast via de zogenaamde mede-finan- cieringsorganisaties. Üeze on twikkelingsorganisa - ties mogen een deel van de ontwikkelingsgelden naar eigen goeddunken aan projekten in de Der de Wereld besteden. De grootste van deze mede financiers is de NOVIB, de overige drie zijn het protestante ICCO. de ka tholieke CEBEMO en de humanistische HIVOS. Deze laatste organisatie besteedde vorig jaar zo'n 12 miljoen gulden aan 135 projekten in Zuid' Amerika, Midden-Ame- rika, Afrika, Azië en Eu ropa. Het gaat daarbij om kleine projekten, waar mee geprobeerd wordt het lot van de allerarm sten blijvend te verbete ren. Politie VS lost massamoorden op NEW YORK De Amerikaanse politie heeft met de aanhouding van zeven mannen een even groot aantal massamoorden opge lost. Hoeveel mensen daarbij precies om het leven zijn gekomen is nog niet bekend, maar het zijn er waarschijnlijk meer dan 60. Een busmonteur uit Texas heeft negen moor den bekend en wordt in totaal van meer dan veertig moorden verdacht. Al zijn slachtof fers waren vrouwen. De andere massamoor den zijn gepleegd in Fort Worth in Texas (vijf), Grand Prairie in Texas (zeven), Detroit (vier), New Orleans (drie) en Miami (drie). In een aantal gevallen waren de lijken van de slachtoffers ernstig verminkt. Zuid-Afrika zet offensief tegen Swapo voort PRETORIA Zuid-Afrika heeft zijn achtervolging van zwarte nationalistische guerril lastrijders in Angola gisteren voortgezet. Een woordvoerder van het Zuidafrikaanse ministe rie van defensie zei dat er geen verdere berichten over omgeko men Zuidafrikaanse soldaten waren binnengekomen. Maan dag werden 15 soldaten^ gedood toen guerrillastrijders van de Swapo een helikopter neerscho ten. Bij het huidige Zuidafri kaanse offensief zijn volgens de autoriteiten 314 Swapo-leden omgekomen. Spadolini lijmt verder ROME De Italiaanse demissio naire premier Spadolini gaat door met zijn pogingen een nieuwe re gering te formeren. Vandaag is hij begonnen aan een nieuwe onder handelingsronde, ondanks de wei gering van de socialisten, gisteren, om de coalitie die begin deze week uiteen viel te herstellen. De overi ge vier deelnemers aan de coalitie, de christen-democraten, sociaal democraten, republikeinen en li beralen, willen dat de lijmpogin gen worden voortgezet en zien niets in nieuwe verkiezingen, die de socialisten naar verwachting grote winst zouden opleveren. (Van onze correspon dent Mare de Ko- ninck) BRUSSEL De tal loze militaire conflic ten in de wereld leg gen de vermaarde Belgische wapenin dustrie geen windeie ren. Over het lopende jaar 1982 mag deze nijverheidstak erop rekenen voor rond 4 miljard gulden te ex porteren. Dat is bijna het dubbele uitvoer in 1981 driedubbele v; in 1980. Het meeste wapentuig van Belgische makelij gaat naar het Midden- Oosten en de Derde Wereld. Sinds begin 1980 kwam 62 procent van het spul in Arabi sche staten terecht, met als koplopers Koeweit (1 miljard gulden), Jordanië (850 miljoen), Saoedië-A- rabië (750 miljoen) en Libië (400 miljoen). Dit staat op gespan nen voet met de offi ciële Belgische poli tiek, dat geen export vergunningen wor den verleend voor wapentransporten naar gebieden, waar grote politieke en mi litaire spanning heerst. Het leeuwendeel van de wapenproduktie in België wordt geleverd door de fabrieken PRB (Poudreries Reu nis de Belgique) en de FN (Fabrique Natio nal de Herstal), beide uit de omgeving van Luik. Bij deze gegevens is nog niet het elektro nische en mechani sche oorlogsmateriaal gerekend, zoals dat in België op ruime schaal voor militaire vlieg- en voertuigen wordt ge(co)produ- ceerd. NAVO-ministers gaan praten over onderlinge problenfc' nde i OTTAWA De ministers van°r^el tenlandse zaken van de NAV(£aar, staten zullen in oktober bijeenkomen om de onderlinge i lijkheden te bepraten. Dat is gis in Ottawa bekendgemaakt. Di spannen verhouding tussen Wes ropa en de Verenigde Staten znbê de ontmoeting, die geen officiee uten rakter heeft, waarschijnlijk he -race langrijkste onderwerp van gei gevj zijn. Al eerder is binnen de N Zei gepleit voor een beter overleg t osten de lidstaten om onderlinge pipver men uit te kunnen praten. def Poolse leiding weer iuBc actie tegen Solidariteit b WARSCHAU Kort twee verjaardag van h boden Poolse vakverbon lidariteit deze i in de havenstad >e ondergronds werl groeperingen van Solid; door de politie ontma 5CIÏ Volgens de politie hield y0i zich bezig met „illegale z teit", zoals het drukke verspreiden van talrijke J fletten en andere geschibaw Niet bekend is of er taties zijn verricht. Volgens kranten uit Sz( jffj, liebben woensdag betoger poging gedaan een interneerde leiders dariteit, Marian Jurczy ifnJ bevrijden. Dat gebeurdelser hij de begrafenis bijwi van zijn zoon en schoon ja ter, die zelfmoord zouden ben gepleegd. Jurczyk de bijna 1.000 aanwezige!n ter niets te doen. Met tegvlal gaven de demonstranteicirc hoor aan dit verzoek. De officiële Poolse medi; ben deze week scherpe kfl geoefend op een nieuwe van het volkslied die di den van Solidariteit maakt. Daarin staat meer: „Wij willen me kruis en stakingen vo<rjtej vrijheid strijden. Om hrnog derland, zonder gevangeiwer, en leger, gewest voor gi dien te bevrijden. Marcheer, per cheer Walesa, van de kiyje Silezië, leid ons tot de winning van de Poolse riteit". '(kent heef Politie, geheime agenten en diplomaten hebben de afgelo pen dagen naarstig in hun archieven gespit in de hoop iets meer te weten te komen over de activiteiten van een 46-jarige Palestijn die waar schijnlijk een van de gevaar lijkste terreurorganisaties ter wereld leidt. Sabri Khalil al- Banna, beter bekend onder zijn oorlogsnaam Aboe Nidal, is geert man die makkelijk te typeren valt. Een ding is ech ter wel zeker. Zowel onder Palestijnen als in de Arabi sche wereld in het algemeen is hij een zeer ongewenst per soon. Westerse regeringen zouden er heel wat voor over hebben wat meer over zijn duistere splintergroepering te weten te komen. De organisatie van Aboe Ni dal, die soms Zwarte JunT of Al-Asifa wordt genoemd, eis te de verantwoordelijkheid op voor de moordaanslag op de Israëlische ambassadeur in Engeland, Shlomo Argov. Deze moordaanslag vormde de directe aanleiding tot de invasie van Libanon en de decimering .van Yasser Ara fat's PLO. En hoewel de groep zelf niets van zich heeft laten horen, wordt al geméén aangenomen dat Aboe Nidal en zijn organisa tie eveneens verantwoorde lijk zijn voor de aanval afge lopen maandag op een druk bezocht joods restaurant in Parijs waarbij zes mensen in het wildeweg werden dood geschoten. De moordaanslag op Argov waarvoor volgende maand drie Arabieren in Londen te recht moeten staan, was het hoogtepunt van Abu Nidal's zes jaar oude terreurcampag- ne tegen een grote verschei denheid van Arabische, Pa lestijnse, Israëlische, joodse en Europese doelwitten. De eigenschap die de meeste Arabische slachtoffers ge meen hadden, was dat ze voorstander waren van een diplomatieke oplossing voor het conflict in het Midden- Oosten. De terreur van Aboe Nidal concentreerde zich metname op PLO-functionarissen in het buitenland. Said Hamma- mi in Londen, Izzedin Kallak in Parijs en Nairn Khadr in Brussel werden allemaal ver moord door de Zwarte Juni. Issam Sartawi, de persoonlij ke ambassadeur van Arafat die de Palestijnse zaak in het westen bepleit, leeft in con stante angst voor een van Ni- dals doodseskaders. De Zwarte Juni heeft echter niet alleen de macht om be langrijke PLO-aanhangers te vermoorden, maar ook en fcon< misschien nog ergerfbeid de PLO politiek in verleg tull< heid te brengen zoals vcfcr; jaar gebeurde toen de orgi satie van Arafat ten onrecltw werd betrokken bij moordaanslag op een We wethouder en een aanval synagoge in de Oostjde 1 rijkse hoofdstad. Israël die de hele Palestijjtenl beweging scheert, heeft altijd vol houden dat Aboe slechts een stroman is die PLO in staat stelt I blijven bedrijven vijl ze met de mond i plomatieke oplossing bel tr Israël viel Libanon binnen ondanks het feit de PLO ontkende bij moordaanslag betrokken a zijn en de dissidente gr tw Aboe Nidal expliciete verantwoordelijkheid opeivol Ian BLAje, Copyright The Guar besl het ktoe. ol £!Te Hul SCHIPHOL „Het is jammer dat een aanzien lijk deel van alle ontwik- kelingsprojekten niet op levert, wat er van ver wacht wordt. Om welke reden dan ook. Maar wat wij in Zuid-Peru gezien hebben, geeft weer moed". In de perskamer van Schiphol zitten Anske Vuyk-Bosdriesz en haar man Jan Willem Vuyk. Jan Willem Vuyk (51), in het dagelijks leven direk- teur van de afdeling be leggingen van Centraal Beheer in Apeldoorn, ver telt over de reis die hij en zijn vrouw gedurende een kleine maand door Peru hebben gemaakt. Het ini tiatief voor het bezoek ging uit van de ontwikke lingsorganisatie HIVOS, die de achterban kennis wil laten maken met de projekten, die ze in de Derde Wereld financiert. Jan Willem Vuyk en zijn vrouw (41), docente Spaans aan de universiteit van Am sterdam, werden gekozen uit een groep sympathisanten van HIVOS, die zich voor de reis had aangemeld. De reissom werd bijeengebracht door mensen, die het werk van HI VOS steunen. Als tegenpresta tie wordt van het echtpaar Vuyk verwacht, dat het over de belevenissen in Zuid-Ame- rika vertelt en meer mensen bij de ontwikkelingssamen werking probeert te betrek ken. Het projekt, dat in Peru werd bezocht, bevindt zich in de streek Puno in het zuidoosten van het land, hoog (4.000 m) in de Andes. Daar leiden de Queshua-Indianen een hard boerenbestaan. Met financiële hulp van HIVOS probeert het Centro de Proyectos Integrales de Alpaca (CEPIA) de levens standaard van de Indianen- boeren te verbeteren. Jan Willem Vuyk: „Het leven is daar erg hard. Landbouw is nauwelijks mogelijk. De grond is er te arm voor. Een aantal malen per jaar heerst er zelfs hongersnood. De kindersterfte is erg hoog en de medische voorzieningen minimaal. In juli en augustus vriest het 's nachts zo'n tyvaalf graden en stijgt de temperatuur overdag in de zon tot boven de twintig graden. De alpaca, een lama achtig dier dat wol levert, vormt zo'n beetje het enige middel van bestaan voor de arme boeren. Bij het opzetten van de handel daarin helpt het CEPIA-projekt". Sinds mensenheugenis wordt de wol van de alpaca's ge bruikt om truien, jasjes en kle ren van te breien. Tussenhan delaren strijken echter meestal de winst op. Met behulp van het CEPIA-projekt is daaraan in Puno gedeeltelijk een einde gemaakt. Een coöperatieve handelsvereniging heeft de nodel!n handel in deze wollen pi ten in goede banen we leiden, Waardoor de van een beter inkomej® verzekerd. „Maar vooi veel werk verzet. Zo wa aa" truien en vesten die de di nen maakten, buiten Pe haF verkoopbaar. Er zat n lijks een model in. De rq*ass is daarom geleerd i breien die naar c wereld kunnen worder kocht. We hebben het zien; als met de vrouwe breien gesproken werd, ergens uit een dikke laa ren het boekje vandaan; in precies staat geleken 1 zij hun truien voortaan;, ten maken", vertelt Vuyk, terwijl zij de ai gen een vest toont dat Peru heeft meeger „Kijk, deze zijn niet zo mooi en vftóf zelfde kwaliteit als de »xbe truien die je in de ParijCh dehuizen ziet. Maar go( I™*1 zeker". Het echtpaar Vuyk bezoek aan Peru vast varic. te onderzoeken, of lijkheden zijn om artikelen van het CEPI jekt ook in ons land te krijgen. „Want", z zij gemerkt, „zodra di( handel een beetje loop komen er mogelijkhed geld) om de andere prol van alledag beter aan tfen< ken; iets te doen aan de ere' voeding, de medische 11 ging en het onderwijs".md€ JOS TIm" :1dn\ WASHINGTON Gade geslagen door zes getuigen in een glazen hokje werd ex-politieman Frank Cop pola woensdagmorgen om zes minuten voor half twaalf onderworpen aan een eerste stroomstoot van 2.400 volt, die exact 55 se conde aanhield. Om vier minuten voor half twaalf volgde de tweede schok. Om drie minuten voor half twaalf werd hij offi cieel dood verklaard. De verklaring van de strafge vangenis in Richmond (Virgi nia) kwam precies 57 minuten nadat opperrechter Warren Buiiger zijn telefonade aan acht van zijn negen collega- rechters had beëindigd. Met vijf stemmen voor en drie stemmen tegen besloot het Hooggerechtshof het uitstel van executie op te heffen, waartoe eerder die dag op dracht was gegeven door een federale rechtbank. De gou verneur van Virginia weiger de in te grijpen en zo kon Frank Coppola zijn naam laten toevoegen aan de lijst van Amerikaanse moordenaars, die zijn geëxecuteerd sinds het Hooggerechtshof zes jaar gele den de doodstraf niet in strijd met de grondwet achtte. Naast Coppola staan op de lijst de na men van Gary Gilmore, Jesse Bishop en John Spenkelink. „Gerechtelijke zelfmoord" In het geval van Gilmore, Bis hop en Coppola is het mis schien juister te spreken van „gerechtelijke zelfmoord". John Spenkelink, die in 1979 op de elektrische stoel terecht werd gesteld, is de enige die zijn strijd om aan de doodstraf te ontkomen tot het bittere eind heeft volgehouden. Gary Gilmore eiste een onmiddellijk terechtstelling voor een vuur peloton nadat hij in Utah zijn vonnis had aangehoord. Maar •als gevolg van de ironie die de Amerikaanse rechtsgang wel vaker ondermijnt, werd Gil more aan alle kanten tegenge werkt door de regering van Utah tot Amerikaanse organi saties voor burgerrechten aan toe. In een bizarre strijd, die langzamerhand normaal lijkt te worden voor ter dood ver oordeelden, werd bij elke denkbare instelling op staats- en federaal niveau een stroom petities ingediend. In zijn laatste uren wist Gil more nog steeds niet wat er zou gebeuren. Om vijf over een 's middags gelastte de rechtbank van Utah uitstel van executie. Om vijf uur 's morgens werd dat besluit vernietigd door de federale rechtbank van Colorado. In Washington was de zaak toen inmiddels ook voorgelegd aan het Hooggerechtshof, dat om vier over acht 's ochtends be sloot dat het vonnis voltrok ken moest worden. Drie minu ten later en bijna vierduizend kilometer verder werd Gary Gilmore door vier kogels ge troffen. Toch duurde het nog drie minuten voor hij stierf. Geen beroep Jesse Bishop was een drugver slaafde die in totaal 20 van zijn 46 jaar in de gevangenis had doorgebracht. Hij weigerde be roep aan te tekenen nadat hij ter dood veroordeeld was we gens het doodschieten van een pasgetrouwde man in een casi no in Las Vegas. Zijn familie mocht van hem niet tussenbei de komen. Hij stierf in de gas kamer van Nevada ondanks de inspanningen van Ameri kaanse organisaties van bur gerrechten en andere voor standers van afschaffing van de doodstraf. Ook Frank Cop pola ontsloeg al zijn advocaten en weigerde beroep aan te te kenen pmdat hij, naar hij zei, liever gelijk dood ging dan ja ren in de dodencel te zitten. Het is een van de paradoxen van de Amerikaanse samenle ving dat de doodstraf, die in 35 van de 50 staten van kracht is, zo weinig wordt voltrokken. Slechts vijf van de 850 man die de laatste twaalf jaar ter dood zijn veroordeeld, zijn te rechtgesteld. Onderzoeken to nen aan dat de Amerikanen vooral over dit feit veront waardigd zijn. Voor doodstraf Opiniepeilingen wijzen uit dat drie op de vier Amerikanen voor de doodstraf zijn. Maar moord is geen misdaad die door de federale overheid wordt berecht, maar door de staten afzonderlijk die er alle maal een eigen definitie van moord op nahouden. Het Ame- rikaaanse moordcijfer is het hoogste van het hele westelij ke halfrond. Maar de aan alle kanten rammelende en plaat selijk sterk verschillende straf wetgeving rriaakt het voor ad vocaten bijna tot een peule- schil om een verlichting van de aanklacht te bewerkstelli gen, een schikking te treffen of op een andere manier onder de doodstraf uit te komen. Op de dag dat Frank Coppola terecht werd gesteld, bekende een busmonteur uit Texas dat hij negen willekeurige vrou wen had vermoord omdat hij alle vrouwen slecht vond. De politie verdenkt hem ervan in totaal 50 moorden in verschil lende staten op zijn geweten te hebben. De man besloot te be kennen, nadat was afgespro ken dat hij voor zestig jaar in de gevangenis zou verdwijnen, zonder voor de moorden te worden vervolgd. Een ding staat echter vast. De les die uit de dood van Frank Coppola en anderen getrokken kan worden, is dat 75 procent van de Amerikanen die de af gelopen tien jaar zijn terecht gesteld uit vrije wil stierven. Meer dan 800 moordenaars hebben aan de dood weten te ontsnappen tegen de zin van hun meeste landgenoten in. HAROLD JACKSON Copyright The Guardian De elektrische stoel, waarop Frank Coppola werd terechtgesteld. LISSABON Het Portugese parlement heeft gisteren een nieuwe grondwet aangenomen. Deze vervangt de progressieve grondwet, die na de Anjerrevolutie werd ontworpen. Met deze stap is een definitieve streep gezet onder de beperkte invloed, die de Portugese militairen nog hadden op de politiek na het omverwerpen van de dictatuur in ,1974. De nieuwe grondwet treedt waarschijnlijk over enkele maanden al in wer king. Behalve de communisten en enkele extreem-linkse partijtjes waren alle Portugese partijen voor een wijziging van de grond- wet van 1976, die door progressieve militairen was opgesteld. Het felst tegen de nieuwe grondwet hebben de centrumrechtse regeringspartijen van de „Democratische Alliantie" zich opge steld. Dankzij de steun van de socialistische oppositie slaagden zij erin de vereiste tweederde meerderheid te verwerven, die nodig is om de grondwet te wijzigen. De belangrijkste verande- ring in de nieuwe grondwet is de afschaffing van de door de militaire gevormde Revolutionaire Raad. Deze had tot taak over de grondwet te waken. Protest tegen Trident Een schip van de Amerikaanse kustwacht richt zijn waterkanon op een bootje, waarmee demonstranten tegen de Amerikaanse bewapening de aankomst van de nieuwe atoomonderzeeër USS Ohio in de haven van Port Ludlow trachten te voorkomen. De USS Ohio is de eerste van de serie ultra-moderne Trident- atoomonderzeeërs van de Amerikaanse marine.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10