Elektro-reus AEG ontslaat 12000 man Elf doden in verkeer Weer vierling geboren °ari js zoekt maatregelen egen anti-joods geweld Auto in sloot /M Meubelfabriek Oistenvijk\ Reagan: Problemen tussen YS en EG overtrokken Ccickw 6omo/nt DAGBLAD \/AAR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank; Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Dinsdag 10 augustus 1982, 72e jaargang no. 22342 HET WEER Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur omstreeks 13 graden, middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Matige, naar zuidwest draaiende wind. Zon op 06.17, onder 21.13. Sch. hoog water 7.45 en 20.11. Laag water 3.43 en 15.53. Hoe moeilijk het is om in Amerika de baan te krijgen die je graag wilt in de docu mentaire „Het rad van het le ven" op Ned. I om 21.55 uur. Voordien om 20.10 uur Derde Symfonie van Saint Saëns. Op Ned. II om 20.27 uur „Dal las" en om 23.15 uur serie „Alice". Laatste dancing in Peking gesloten PEKING De laatste gelegenheid in Peking waar de buitenlanders met hun zaterdagavondkoorts te recht konden heeft zijn deuren ge sloten. De dancing „Minzu" (natio naliteiten) ging afgelopen weekein de dicht, waarschijnlijk als gevolg van de steeds intensievere campag ne tegen het verderf van de moraal in China. Het westerse dansen, ver boden tijdens de Culturele Revolu tie (1966-1976), werd voor buiten landers in China eind 1978 opr nieuw mogelijk. Maar gedempt licht en „buikschuiven" bleven uit den boze. Aan de sluiting van Min zu ging een officiële veroordeling van „decadente muziek" vooraf. Frankrijk gaat Argentinië weer wapens leveren BUENOS AIRES Frankrijk heeft zijn embargo op de levering van wa pens aan Argentinië opgeheven. Het is het eerste land van de Europese Ge meenschap dat daartoe besluit na de beëindiging van het Falkland-conflict. Frankrijk zette begin april, bij het be gin van de vijandelijkheden, de leve ring stop van Super Etendard-vliegtui- gen en Exocet-raketten. Raketten van dit type brachten twee Britse schepen tot zinken. Verder beschikt Argentinië over Franse Mirage-gevechtsvliegtui- gen en over de Pucara, welk toestel is uitgerust met Franse motoren. Niet be kend is of de opheffing van het wape nembargo op alle militaire leveranties van toepassing is. FC Den Haag voert pasjesregeling voor supporters in DEN HAAG Het bestuur van FC Den Haag wil in het nieuwe voetbal seizoen pasjes gaan verstrekken aan jeugdige supporters. Wie zich op de tribune misdraagt raakt zijn pasje kwijt en verspeelt daarmee de toe gang tot het Zuiderparkstadion. Dit deelde voorzitter Pieter den Duik mee, nadat hij hierover vorige week uitvoerig had gesproken met de ge meente 's-Gravenhage en de heer Buijtendijk, de voorzitter van de ad viesraad van FC Den Haag. Voorts is gisteren begonnen met de aanleg van een gesloten tv-^ircuit. Met zeven ca mera's, gericht op de tribunes, wil de politie trachten sneller eventuele on rusthaarden op te sporen en adequa ter op te kunnen treden. De registra tie van de jeugdige supporters wil Den Duik ter hand nemen in samen werking met supportersclubs als Ha gue City en Midden-Noord. In „ruil" voor het pasje zou de club goedkope re plaatsen of toegang tot de spelers kantine kunnen aanbieden. Den Duik toonde zich verheugd over het feit, dat de eerste twee oefenwedstrij den van dit seizoen in het Zuider park geen problemen opgeleverd. De supporters hebben zich volgens de praeses voorbeeldig gedragen on danks, of misschien dank zij de afwe zigheid van de ME. dit De bezit id 5- ïgen vee II n La afge wi ^'Hittegolf etten anleiding oor osbranden Ji Polen ARSCHAU Meer dan 700 sbranden hebben de afgelo- n drie dagen duizenden hec- ren naaldwoud verwoest in "ters len' waar al zeven dagen _3 j ng een hittegolf heerst. lor de droogte is het risico .J? n bosbranden deze zomer orm toegenomen. De burge- e7eieester van warschau heeft PunTiiiddels verboden de bossen te gaan en het roken van sigaret in een van de irkdroge wouden kan een ldboete opleveren van ruim honderd gulden. Dit be- 1 ag komt overeen met het ge- n iddelde Poolse maandsalaris. FRANKFURT De West- duitse elektro-reus AEG Telefunken is door de knie ën gezakt. Gistermiddag heeft de raad van bestuur na een urenlange crisisbe spreking met zijn financiers uitstel van betaling aange vraagd. Deze financiële noodsprong gaat zeker 12.000 mensen hun baan kosten, zo heeft AEG-top- man Heinz Duerr gister avond in een televisie-uit zending gezegd. AEG is met 120.000 werknemers in 36 binnen- en buitenlandse vestigingen het grootste Westduitse concern in de elektrobranche op Siemens De werknemers van AEG werden schriftelijk van het debacle op de hoogte ge steld. Duizenden perso neelsleden reageerden op de jobstijding door het werk enkele uren neer te leggen. De koers van de Duitse mark duikelde op de Euro pese wisselmarkten en de Westduitse werkgeversor ganisaties maakten bekehd te vrezen voor een golf van failissementen in de Bonds republiek. Volgens financieel directeur J. Meijer van AEG Telefun ken Nederland is nog niet te voorspellen wat voor consequenties de problemen van het moederbedrijf heb ben voor de 500 Nederland se werknemers. „Ik heb goede hoop. want wij maak ten in 1981 nog winst", al dus Meijer. „Maar alles hangt af van de regelingen die Duerr wil treffen". Vol gens Meijer blijven de Ne derlandse klanten van AEG-produkten in ieder geval verzekerd van servi ceverlening en onderdelen en blijven de garantiebewij zen gewoon geldig. Uit de aanvraag voor de schuldre geling blijkt voorts dat de salarisbetalingen gewoon doorgaan. Het uitstel van betaling is bedoeld om althans de ster ke delen van het bedrijf te kunnen voortzetten'en een algeheel faillissement te voorkomen. Zo zijn onder delen als Telefunken (waar Grundig een belang in neemt), Olympia. AEG Ka nis en AEG kabel buiten de procedure gehouden. De crediteuren krijgen waar schijnlijk nog maar veertig procent van hun vorderin gen terug. Een beeld van de ravage die ontstond nadat een bus zonder passagiers was ingereden op twee personenau to's. In het St. Laurentius-zie- kenhuis in Roermond is gisteren een vierling ge boren. Het zijn drie doch tertjes en een zoontje van Jan en Gertie Lode- wijks-Stappers uit het na burige Heythuysen. De 27-jarige moeder en de vierling maken het goed. Het gezin had nog geen kinderen. gen 2 !l b op hij er pu Vlai Sovji overc aar imba 2t eei p" s var wa atie n wa A BLOEDIGE AANSLAG MET ZES DODEN IN PARIJS Bij een aanrijding op de Sitterbrug in Leiden kwam een 56-jarige Oegstgeestenaar met zijn auto in het water van de Burggraven- laan terecht. De man kon zichzelf wadend tussen de waterplan ten door, in veiligheid brengen. Hij raakte bij zijn koele duik licht gewond aan het hoofd en moest naar het AZL worden vervoerd. De Oegstgeestenaar reed de Sitterbrug op en wilde de Van Brandelerkade oprijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een auto. die werd bestuurd door een 33-jarige man uit Voor schoten. Door de botsing verdween de wagen van de Oegstgees tenaar in een grasveld. Vervolgens ploegde het voertuig door een rozenperk heen en kwam in het water tot stilstand. BIJ VIER ONGELUKKEN ROTTERDAM/HOOG VLIET In een tijdsbe stek van nog geen 24 uur, hebben verkeersongeluk ken in ons land in totaal elf slachtoffers geëist. In het Rotterdamse indus triegebied ter hoogte van Hoogvliet, kwamen gister middag twee echtparen om het leven toen een bus op hun auto's inreed. In Aardenburg (Zeeuws- Vlaanderen) overleden gisteravond vier inzitten den van een personenauto door een botsing met een vrachtauto, die voorrang had moeten geven. De be stuurder van de vrachtau to werd licht gewond. De achttienjarige Meta Geel uit Alkmaar is vannacht overleden toen zij op haar fiets werd geschept door een auto. Bij een botsing met een vrachtwagen kwam vannacht een echt paar uit Oosterhout om het leven. De echtgenoot had geen voorrang ver leend. Het is nog niet bekend waar om de autobus bij Hoogvliet gisteren blindelings van achte ren is ingereden op twee per sonenauto's. De wagens, die stapvoets rijdend een rood stoplicht naderden, werden to taal vernield. Drie inzittenden waren op slag dood, een vierde overleed op weg naar het zie kenhuis. De chauffeur van de bus wordt nog gehoord. Hij kwam er met een lichte shock van af. Volgens de politie verkeerde de automobilist die Meta Geel schepte, waarschijnlijk onder invloed. Het meisje reed met twee andere meisjes, van wie er nog een werd geschept. Zij liep een hersenschudding en een gebroken been op. rue Ferdinand Duval in de oude wijk Marais. Volgens de verklaringen van ooggetuigen gooiden de daders vermoe delijk twee mannen, maar het kunne er ook meer geweest zijn eerst een handgranaat in het eethuis. Vervolgens stapten zij naar binnen en schoten met machinepistolen op de gasten en het personeel Daarna liepen zij de straat op en namen voorbijganers en be woners van de wijk onder vuur. Kort voordat een sterke politiemacht arriveerde, ver dwenen de daders. «Ondanks een grote klopjacht van de po litie zijn zij nog voortvluchtig. Naar verluidt was de restau ranthouder Jo Goldenberg. een van de bekendste figuren van de joodse gemeenschap in Parijs, eerder telefonisch met de dood bedreigd. Een politie man die voor het eethuis op wacht stond, werd zwaar ge wond door een schot van een bewoner van de straat, die hem aanzag voor één van de daders.Terwijl de politie en de brandweer de doden en ge wonden wegvoerden, stroom den honderden bewoners van dë wijk de straat op. „De' moordenaars van de PLO heb ben weer toegeslagen", zo werd veel gezegd. Jonge joden vielen fotografen en journalis ten met een .Arabisch' uiter lijk aan. Onder bijval van om standers riep een vrouw „Ze moeten alle Arabieren dood slaan". Pagina 8: Israël stelt Franse! media verantwoordelijk. Na de aanslag op het restaurant Goldenberg wordt de zoon van een van de omgekomen obers door omstanders getroost. Later op de dag werd in een synagoge een herdenkingsdienst gehou den, die werd bijgewoond door regeringsfunctionarissen, onder wie president Mitterrand. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekude 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28. Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldsir. 9 Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oistenvijk: Heusdensebaan 65. tel. 04242-19012. BONN President Reagan heeft gisteren in een interview gezegd, dat de Verenigde Staten geen handelsoorlog met Europa in de zin hebben. „Al dat gepraat over een han delsoorlog is eenvoudig on juist", zo zei Reagan in een vraagesprek met de Franse krant Le Figaro. „De omvang van het probleem wordt zeer overtrokken bijna op de zelfde manier waarop ons Oost-west beleid wordt ver draaid door mensen die de Amerikaanse sancties tegen de Sovjet-Unie economische oor logsvoering noemen", aldus de Amerikaanse president. weriRIJS De Franse rege- ig zal waarschijnlijk op kor- termijn stappen nemen in poging een einde te ma- aan het aanhoudende ^■iti-joodse geweld in Frank- jk. Dat wordt in Parijs ver- na de bloedige aanslag gistermiddag in de joodse van de Franse hoofdstad, die aanslag kwamen zes om het leven en raak- tvveeëntwintig mensen ge- De verantwoordelijk voor de aanslag is opge- door de extreem-rechtse „Action Directe", anti-joodse aan- heeft gepleegd, doelwit van de aanslag het bekende joodse restau- Goldenberg op de hoek de rue des Rosiers en de t cs trokken naar Schiermon- ïoog waar zij een tentje op legen... tcru leefden van wild.... zij met pij! en boog scho- Ondanks deze verklaringen herhaalde Reagan zijn stand punt inzake het pijplijn-em bargo, zijn weigering de Sov jet-Unie geavanceerde techno logie te leveren en dat land in staat te stellen door de ver koop van Siberisch aardgas harde valuta te verdienen. Met de opbrengst van deze verko pen kunnen de Sovjets de „enorme uitbouw van hun wa penarsenaal" voortzetten", al dus Reagan. Over de Israëlische invasie in Libanon zei Reagan, dat „deze vergeldingsactie duidelijk bui ten proportie was, gezien de dreiging die de Palestijnse guerrillastrijders in Libanon vormden". Over Libanon zei Reagan dat zelfs wanneer de PLO is vertrokken, „het grootste Libanese probleem, de aanwezigheid van verschillen de Libanese groepringen, nog bleef. Elk van deze groeperin gen heeft zijn eigen militie, wat niet precies de manier is om een land te besturen. advertentie [Mi Het Motor huis vondellaan80. lelden Tel 071-769313

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1