Begin optimistisch over vertrek PLO JLimburg is verzekerd aterschade SHARON VERWERPT EVACUATIEPLAN BLEEKSELDERIJ EN KUIKENBOUT 's Lands grootste kruidenier blijft opde kleintjes letten. EERSTEETAPPE ROLSTOELMARA THON ERG ZWAAR DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 9 augustus 1982,72e jaargang no. 22341 Op Ned. I om 18.05 uur extra uitzending WK zwemmen in Ecuador. Om 21.55 uur portret van de jezuiet Jan Kerkhofs en zijn geloof in de toekomst. Op Ned. II om 20.27 uur „Ach ter het nieuws" met verkie- zingsonderzoek en om 21.50 uur tv-spel „De tweede dood van Quincas Berro d'Agus. Vannacht veel bewolking en mogelijk wat regen of motre gen. Morgen overdag zonnige perioden en droog. Minimum temperatuur ongeveer 15, in de middag circa 21 graden. Matige westelijke wind. Morgen zon op: 6.15; onder: 21.15 uur. Schev. hoogw.: 7.06 en 19.33 uur. Laag: 3.09 en 13.12 uur. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: Kwartaal Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18,00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. L Leiden. 57,35; jaar/217,90. osse nummers Z0.75. Twee doden na spookrit JTRECHT De 23-jarige Zoetermeerse utomobilist Dick Dubar en de 31-jarige 'eter Windhouwer uit Den Dolder zijn aterdagmorgen op Rijksweg 12, tussen De deern en Utrecht, om het leven gekomen een frontale botsing. Daarbij reed Du- r in de verkeerde rijrichting. De 21-jari- vriendin van de man uit Den Dolder is net hersenletsel, borstletsel en een bek- tenfractuur opgenomen. Ze is ernstig, naar niet levensgevaarlijk gewond. Twee 7-jarige bromfietsers uit Lemelerveld, lené Reimink en Herman Wonink, zijn jisteren bij een frontale botsing in Om- nen- om het leven gekomen. Een even lid meisje raakte ernstig gewond. Drie romfietsers kwamen uit de richting Om- nen naar Lemelerveld, één van hen reed ;gen een uit tegenovergestelde richting :ómende bromfietser. Dieren komen om bij brand in speciaalzaak UTRECHT Op enkele hamsters en cavia's na zijn gisterochtend vrijwel alle dieren van een dierenwinkel in Utrecht bij een felle brand om het le ven gekomen. De brand ontstond op de eerste etage boven de zaak, maar sloeg al snel door naar de begane grond. In de woning ernaast werden drie mensen dakloos. De dierenzaak was gespeciali seerd in tropische vogels en vissen. De Vogelcollectie bestond uit zeker hon derd dieren, voornamelijk papegaaien, parkieten, vinken en kanaries. De eige naars, tlie boven de zaak woonden, wa ren het weekeinde afwezig. Hoe de brand is ontstaan is nog onbekend. Evenmin kon de brandweer iets mee delen over de omvang van de schade. Leontien Ceulemans maakt voor NCRV-tv „Bokkesprongen" HILVERSUM - Leontien Ceulemans, tot voor kort van het NOS-jeugdjournaal, be- si gint dit najaar aan een jeugdserie voor NCRV-tv. In deze serie onder de titel „Bokkesprongen" komt telkens een reeks onderwerpen aan de orde, die in de be langstellingssfeer van het kind liggen. Uitzending heeft plaats op woensdagmid dag, eens in de vijf weken. Zij maakt dit programma samen met Louis Kockel- man, die eerder jeugdprogramma's voor de NCRV deed en bovendien bekend is van het Rotterdamse jeugdtheater „Wie dus". De eerste uitzending heeft plaats op 10 november, gevolgd door nog vijf stuks Leontien Ceulemans en Louis tot 4 mei. Kockelman in „Bokkesprongen" Sportcentrum brandt af: schade 15 min OOSTERNHOUT Het twee jaar oude sportcen trum Arkendonk in Oos terhout is vanmorgen door brand totaal verwoest. De schade wordt geraamd op vijftien miljoen gulden. Het centrum bestond uit drie zwembassins, een sporthal, een café-restau rant en een café. De brand ontstond in het café, maar het is nog niet duidelijk hoe. Het vuur greep ra zendsnel óm zich heen. Ook de opgeslagen spullen van de verenigingen gin gen in rook op. Feyenoord wil Kfaay afremmen guerrillastrijders zullen dwin gen te vertrekken in het geval achtergebleven Palestijnse strijders weigeren Beiroet te verlaten na .stationering van de vredesmacht. Begin zei op timistisch te zijn over de mo gelijkheid dat „de PLO Beiroet spoedig zal verlaten zodat wij West-beiroet niet hoeven bin nen te trekken". De uitspraak van Begin kwam nadat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Schultz, hem gisteren een belangrijke boodschap had gezonden, waarin een plan is ontvouwd voor de evacuatie van de Pa- lestijnen. De Israëlische minister van defensie, Sharon, heeft giste ren gezegd dat een vreedzaam vertrek van de PLO-strijders in West-Beiroet in de weg wordt gestaan door de weige ring van Arabische landen om de Palestijnse commando's op te nemen. Sharon zei na in Beiroet met de Amerikaanse afgezant Habib over het eva cuatieplan te hebben gespro ken, dat „het voor mij duide lijk is. geworden dat de terro risten óp welke manier dan ook zullen worden uitgeroeid in Beiroet". Minister Van Dijk voor ont wikkelingssamenwerking heeft een miljoen gulden be schikbaar gesteld als noodhulp voor de slachtoffers van de strijd in Libanon. Een half miljoen gaat naar het Neder landse Rode Kruis, een kwart miljoen naar het kinderfonds van de VN en een kwart mil joen wordt overgemaakt naar de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen. Ook het Nederlandse Unifil-deta- chement krijgt geld voor hu manitaire hulp. De Israëlische ambassadeur, Argov, die vlak voor de Israëlische invasie in Londen door terroristen door hel hoofd werd geschoten, is gisteren naar Tel Aviv terug gekeerd voor voortzetting van zijn medische behandeling. Pagina 7: Hevige beschietin gen in Beiroet. JERUZALEM/BEIROET De Israëlische premier Begin heeft verklaard, dat Israël bereid is 2.000 a 2.500 PLO-strijders in Bei roet te laten blijven totdat er een vredesmacht in de Libanese hoofdstad is .ge ïnstalleerd. Dit heeft de Israëlische legerradio gis teravond bekendgemaakt. Begin voegde er echter aan toe dat hij hiermee alleen akkoord gaat als hij een geschreven verzekering krijgt van de VS, Italië en Frankrijk, dat zij sa men met het Libanese leger de SSSr I Bezoeker discotheek neergeschoten DEN HAAG Na een ruzie in een discotheek aan de Tous- saintkade in Den Haag is gis termorgen rond zes uur een 29-jarige man uit Den Haag in zijn lever geschoten. In zorg wekkende toestand onderging hij in het Westeinde Zieken huis een spoedoperatie, waar na het levensgevaar week. De man kreeg zondagmorgen een woordenwisseling met een onbekend gebleven buitenlan der, die zijn 34-jarige vriendin onzedelijk betastte. De onbe kende verliet daarop de disco theek, maar keerde even later met een revolver gewapend terug. Hij schoot op de Hage naar en vluchtte. Een 21-jarige bezoekster van de discotheek, die het slachtoffer wilde hel pen, kreeg van een dronken bezoeker, een 21-jarige Hage naar, een vuistslag in het ge zicht. Met een gebroken neus been en een gekneusd linker jukbeen werd zij eveneens overgebracht naar het West einde Ziekenhuis. De Hage naar, die de klap had uitge deeld, zou overstuur zijn ge weest van hetgeen zich voor zijn ogen had afgespeeld. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Bleekselderij, QQ per struik «70 Kuikenbout, 500 gS?3ü 4.48 7QQ kilo 9&Q v/O HULSBERG De veertien deelnemers aan de eerste etap pe van de bloemenmarathon voor rolstoelatleten hebben gisteren behoorlijk moeten af zien. De tocht van 42 kilome ter van Aken via Valkenburg naar Hulsberg bleek zwaarder dan werd verwacht, hetgeen voornamelijk te wijten was aan het heuvelachtige land schap. Er kwamen valpartijen voor en ook was er een aantal lekke banden. Niemand viel echter uit. Wel haakten er van te voren vier deelnemers af, na nog wel aan de proloog in )pnieuw „zelfmoord" in Zuidafrikaanse cel OHANNESBURG De -jarige zwarte Zuidafrikaan Irnest Depale is gisteren dood evonden in zijn cel in het oofdbureau van politie in Jo- annesburg. Vandaag zou hij oor de rechter moeten ver- chijnen. Onbekend is echter 'at Depale ten laste werd ge lid. olgens de politie heeft de jonge zwarte zelfmoord ge pleegd. Depale is de tweede arrestant die dit jaar in een Zuidafrikaanse cel om het le ven komt. Op 5 februari werd de blanke vakbondsleider Neil Aggett dood gevonden in zijn cel. De politie suggereerde toen ook dat het zelfmoord be trof, hetgeen fel aangevochten werd door Aggetts familie en activisten tegen de Zuidafri kaanse apartheidspolitiek. Het onderzoek in deze zaak is nog steeds niet afgerond. Bijzonder detail is het feit, dat Depale enige tijd bij Agett in de cel heeft doorgebracht. Vorig jaar werd Depale ook zonder op gaaf van reden opgepakt en ruim drie maanden vastgehou den. Rijnsburg op zaterdag te heb ben meegedaan. Winnaar werd gisteren Henk Makkense uit Dordrecht, die ook al de proloog had gewon nen. Hij legde het plaatselijke parcours van tien ronden (vanaf dat moment werd de tijd'opgenomen) af in 31 minu ten en 53 seconden. Tweede werd Hans Bijlard uit Zwolle in 33,11, Seine Weessies uit Nieuwegein werd derde in 33,14 en André Moedig uit Leiden vierde in 33,37. Dit viertal had een aanzienlijke voorsprong op de rest. Deze •uitslag werd tevens de stand in het algemeen klassement, om dat de wedstrijdleiding besloot de proloogtijden niet te laten meetellen. Henk Makkense start vandaag in de etappe van Berg naar Weert in de gele trui. André Moedig is leider in het puntenklassement en draagt het groen. De ploeg van Hans Bijlard voert het ploe- genklassement aan. Pag 4: Bloemenmarathon sportief succes Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezeWde avond na- be2ornrl. Vijf auto's beschadigd LEIDEN Een 22-jarige au tomobilist heeft vannacht op de Sitterlaan vier andere au to's beschadigd. Ook zijn eigen wagen liep flinke schade op. De Leidenaar verklaarde dat hij moest uitwijken voor een overstekende hond of kat en het macht over stuur verloor. Hij kreeg later een proces ver baal wegens rijden onder in- Honden verward LEIDEN Een nijptang moest er vannacht aan de Me- rendonk aan te pas komen om twee honden uit elkaar te ha len. De honden werden om twaalf uur door hun respectie velijke bazen uitgelaten. On danks dat ze aan de ketting liepen, konden de eigenaren van de dieren niet voorkomen, dat de honden een vechtpartij begonnen. De kettingen raak ten zo hopeloos verward dat alleen een tang nog1 redding kon brengen. Kiosk Voorschotens zwembad Het Wedde totaal vernield VOORSCHOTEN De kiosk bij zwembad Het Wedde in Voorschoten is zaterdagavond kort en klein geslagen. In de kiosk stonden spullen opgesla gen van de midgetgolfbaan bij het zwembad. De gehele in ventaris werd totaal vernield. De schade bedraagt naar eers te schatting duizenden gul dens. De politie vermoedt dat het om een wraakaktie gaat. De beheerder van de kiosk heeft namelijk eerder in de week een groep jongelui weg gestuurd, die moeilijkheden in het zwembad veroorzaakten. „We krijgen je nog wel", werd hem toen verzekerd. De politie werd gealarmeerd nadat de daders probeerden zich toe gang tot het eigenlijke zwem bad te verschaffen. Ze waren echter reeds verdwenen toen de politie arriveerde. LEIDSCHENDAM Louk Sanders, die vanaf morgen zijn achtste nationale tennistitel zal trachten te verde digen in Scheveningen, kende afgelopen zaterdag een uiterst zwakke „generale". In de halve eindstrijd van het A-toernooi in Leidschendam verloor de in Oegst- geest geboren speler met liefst 6-3, 6-2 van de 36- jarige Marian Laudin uit Den Haag. Laatstgenoemde verloor in de finale met 6-2, 7-5 van Mike Newberry, die daarvoor Huub van Boeckel had verslagen. Het Nederlands kampioenschap is door de onverwachte nederlagen van Sanders en Van Boeckel. én door de ziekte van de als tweede geplaatste Michiel Schapers (trok zich gisteren op Roomburg terug tegen mede finalist Ton Sie) een hoogst onvoorspelbaar evene ment geworden. Het woonwagencentrum ,.De Heek" bij Valkenburg verd door het noodweer zaterdagavond volledig geïso- eerd. VALKENBURG Het ziet er niet naar uit dat verze- ceringsmaatschappijen de schade zullen vergoeden die le enorme regenbuien zaterdagavond in Zuid-Limburg lebben aangericht.Volgens de eerste berichten bero?- ien de verzekeraars zich erop dat hier gesproken moet worden van een natuurverschijnsel. In clausules is be- laald dat de schade als gevolg van natuurverschijnse len niet gedekt is. ROTTERDAM Feyenoord zal Hans Kraay, als hij het zelf wil, graag weer bin nen de Kuip ver welkomen. Van daag zullen de club en de zieke trainer overleg gen, waarbij de vereniging zal luisteren naar de wensen van de trainer. Hans Kraay, met wie het overigens goed gaat, mag zelf be slissen wanneer hij weer wil beginnen. Maar over het hoe heeft Feyenoord duidelijk gedachten. Aad van der Laan, bestuurslid van Feyenoord, zei daarover: „Wan neer Kraay weer net zo wil doorgaan als hij is begon nen, zullen wij hem wat afremmen. Er is plaats voor hem in onze organisatie, maar het is denkbaar dat hij voor ons als maqager of technisch directeur meer waarde heeft dan als veldtrainer". Wrak van Pironi Dit zijn de wrak stukken van de boli de van de Frans man Didier Pironi. die zaterdag bij de training voor de Grote Prijs van West-Duitsland op het circuit van Hoc- kenheim crashte en zware verwondingen aan vooral de be nen opliep. Pironi was na een vijf uur durende operatie buiten levensgevaar en artsen slaagden er zelfs in om het verbrijzelde been van de coureur in redelijke staat te krijgen. Of Pironi, leider in het klasse ment voor de we reldtitel, ooit nog weer een race kan rijden is zeer de vraag. Coe wellicht niet in Athene LONDEN Tijdens speciaal ingelaste atletiekwed strijden in Londen heeft Steve Ovett de limiet gehaald op de 1500 meter van de Europese atletiekkampioen- schappen. Ovett, die wegens een pijnlijke maag veel wedstrijden miste, won de 1500 meter in 3.38.48. De drievoudige wereldrecordhouder Sebastian Coe, die zijn spieren overbelaste met trainen, was toeschouwer bij de wedstrijden. Er is een kans dat Coe niet wordt meegenomen naar de Griekse hoofdstad. Hij lijkt het slachtoffer te gaan worden van de bureaucratie in de Britse atletiekbond en zijn uitzending naar de Europese atletiekkampioen- schappen, begin september in Athene, mis te lopen. Coe weigerde zaterdag uit te komen in Londen. De bond verkeerde in de veronderstelling dat Coe van de partij zou zijn. De atleet voelde daar niets voor, omdat hij door een acht weken durende blessure een grote trainingsachterstand heeft opgelopen. Bovendien had hij de woensdag ervoor in een aanvankelijk als offi cieel aangeduide, maar later als .officieus gebrand merkte wedstrijd, aan de EK-limiet voldaan. De mee ting in het Crystal Palace stadion gold als kwalificatie wedstrijd voor de EK. Tennis-internaat trekt minder jeugd DEN HAAG Het jeugdinternaat van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) gaat per 1 oktober met een aanzienlijk kleinere bezetting van start dan oorspronkelijk de bedoeling was. Dit is een uitvloeisel van het feit dat enkele aanvankelijke deel nemers afzagen van aanmelding door verminderde belangstelling en bovendien bleken diverse spelers over te weining talent te beschikken. In plaats van de 14 beoogde talenten kent de nieuwe kweekvijver slechts 8 leden. Dit achttal neemt begin september zijn intrek bij pleegouders en gaat studeren op het St. Joriscollege in Eindhoven. Per 1 oktober krijgt het jeugdige gezelschap tennisles van Henk van Hulst in Geldrop. Aad Kila in ziekenhuis ENSCHEDE Aad Kila heeft zaterdagavond slechts 37 minuten van het oefenduel tussen FC Twente en West Bromwich Albion kunnen volmaken. Acht minu ten voor de pauze kwam de middenvelder bij een val in botsing met een schoen van ploegmakker Jan van Gestel. Kila werd per brancard van het veld gedragen en naar een Enschedes ziekenhuis overgebracht om ter observatie te worden opgenomen. Daar werden een barstje in de schedel en een lichte hersenschud ding geconstateerd. Aad Kila moet in ieder geval nog tot morgen in het ziekenhuis verblijven. Europa verslaat Rest van de Wereld NEW YORK De benefietwedstrijd tussen Europa en de Rest van de Wereld in het met 76.891 toeschou wers uitverkochte Cosmos-stadion in New York heeft aan de financiële en sportieve verwachtingen voldaan. De recette maakte Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, ruim twee miljoen gulden rijker en de voetbalsport werd een dienst bewezen door het oogstrelende, technisch zeer hoogstaande duel op het kunstgras, dat door Europa met 3-2 werd gewonnen. Nederlaag Sanders Ixperts zullen vandaag de omvang van de schade bepalen, /ooral in Valkenburg is een enorme ravage aangericht. Hier troomde een watermassa van anderhalve meter hoog een bijna ien meter breed door de straten. Auto's werden meegesleurd en n woonhuizen werden meterslange scheuren getrokken. In veel ilaatsen in Zuid-Limburg liepen kelders onder. )e brandweer van Valkenburg is ruim een etmaal in touw ge-, veest om mensen in veiligheid te brengen en de dikke modder- >rei van de wegen te spuiten. Vijfenveertig woónwagenbewo- lers dreigden weg te spoelen, pensions in de dieper gelegen stra- en liepen bijna tot het dak toe onder water. )p de weg Maastricht-Heerlen stond zaterdagavond op. sommige ilaatsen een halve meter water. Het verkeer moest tot gister- ichtend omgeleid worden. In Hulsberg kon de brandweer ter- lauwernood tweehonderd varkens van de verdrinkingsdood edden. De stal waarin de dieren verbleven was ondergelopen, 'ijdens het noodweer is ook een deel van de grond onder de poorbaan Valkenburg-Schin op Geul weggespoeld. Een van de wee sporen op dit baanvak is buiten gebruik gesteld. ten van de deelnemers aan de rolstoelmarathon in actie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1