Grootste staalproducent in VS verwerpt akkoord met EG Amsterdams korps onder zware druk Israël negeert opnieuw oproep Reagan Reizen naar de Cóted'Azur, Berlijn, U.S.A. BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT I ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1982 PAGINA 6 ÏF Tranen en champagne na terugkeer Samsonite Vreugdetranen en cham pagne vloeiden gistermid dag in voldoende mate in de haven van de Konink lijke Roei- en Zeilvereni ging De Maas in Rotter dam. Daar arriveerde na een tocht van zesentwintig dagen over de Atlantische Oceaan de Samsonite, waarmee dit zeilschip op handicap winnaar werd van de tweede etappe van de^ Rotterdam-Transatlan tic, van New York naar Rotterdam. De bemanning werd verwelkomd door fa milie, vrienden en de or ganisatie van de race. Na de enthousiaste begroeting werd gezamenlijk een dronk uitgebracht op de veilige en succesvolle te rugkeer van de Samsonite. „Rol van Walesa nog niet uitgespeeld" WARSCHAU De Poolse vice- premier Rakowski, die ook is be last met vakbondsaangelegenhe den, heeft in een gisteren gepu bliceerd interview verklaard dat de Poolse leiders niet zitten te wachten op een herleving van vakbondsactiviteiten. In het interview zei rakowski te vens dat de internering van de leider van Solidariteit, Walesa, een „groot probleem" vormt, maar dat zijn arrestatie „noodza kelijk was met het oog op de ont wikkelingen in ons land". Het spreekt vanzelf dat dit alles niet betekent, dat de rol van Walesa is uitgespeeld, aldus Rakowski. Jamin ziet af van overname Gilda ROTTERDAM Jamin ziet definitief af van de overne ming van de failliete Rotter damse dropfabriek Gilda. Dat heeft Jamin gisteren bekend gemaakt. Volgens een woord voerder van het bedrijf is uit een verkennend gesprek met Gilda-directeur L.J. Gillet en de curator mr. E. de Liagre Bohl gebleken dat de conse quenties van zo'n overneming niet in het belang van Jamin zouden zijn. Bij het faillisse ment van Gilda vorige week raakten de 180 werknemers van het bedrijf hun werk kwijt. Maandag opnieuw start bouw Stopera AMSTERDAM De aannemerscombinatie stadhuis-muziektheater Stamuco zal maandag opnieuw beginnen met de voorbereidingen rond de bouw van de Stopera op het Water- looplein in Amsterdam. Dit heeft een woord voerder van Stamuco meegedeeld nadat hier over gisteren overleg was gepleegd met de ge meente. De bouw van het omstreden stadhuis- muziektheater zou oorspronkelijk al op 5 juli beginnen met het slaan Van de eerste paal. Die paal ging echter nooit de grond in, omdat ongeveer 500 Amsterdammers twee dagen daarvoor hun woede over de Stopera koelden met het aanrichten van grootscheepse vernie lingen op het bouwterrein. Volgens Stamuco zullen dit keer passende veiligheidsmaatrege len genomen worden om een herhaling van 3 juli te voorkomen. Anderhalf miljoen voor gifwijk Dordrecht DORDRECHT/DEN HAAG Het rijk trekt voor- lopig ruim anderhalf miljoen gulden uit voor de bo demsanering van de vervuilde wijk „Merwedepol- der" in Dordrecht. Dat geld wordt besteed aan het al gedane onderzoek naar de vervuiling en het on derzoek dat nog aan de gang is in andere gedeelten van de wijk. Dit staat in een gisteren gepubliceerde brief van staatssecretaris Lambers van Milieuhygië ne aan het bestuur van de provincie Zuid-Holland. Het rijk heeft bovendien nog een bedrag opzij ge legd voor isolering van de kruipruimtes onder een aantal bejaardenwoningen. De kosten van aankoop en sloop van 22 woningen zal het rijk ook voor het grootste deel dekken. Lambers wil geen geld geven voor de aankoop van huizen van bewoners van wie de huizen niet worden gesloopt, maar die weg wil len uit de gifwijk om psycho-sociale redenen. Het provinciebestuur vindt dat dat wel moet gebeuren. Etensresten bedrijfskeukens bron varkenspest RIJSWIJK Mesterijen die keukenafval van de horeca, ziekenhuizen en kazernes als var kensvoer gebruiken, lopen veel meer risico ten aanzien van besmettelijke ziekte-epidemieen als varkenspest en mond- en klauwzeer dan bedrijven die hun dieren geen „kliek" voorzet ten. Dit schrijft voorzitter ir. G.A. Meijer van het produktschap voor Vee en Vlees in Rijs wijk in een nota. In het gisteren gepubliceerde werkstuk stelt Meijer dat het vergunningen stelsel voor het gebruik van afval als varkens voer op zo kort mogelijke termijn ingrijpend moet worden veranderd. Varkensmesters die het keukenafval voor vijftien cent per liter op kopen, moeten op hun bedrijf een sterilisa tie-installatie hebben, maar volgens Meijer is het onmogelijk om te controleren of die kook- apparatuur daadwerkelijk wordt gebruikt. Brand in psychiatrisch ziekenhuis in Assen ASSEN In het psy trisch ziekenhuis Lichtt Kracht in Assen is vannj om drie uur brand uitgi ken. De brand brak uit iij paviljoen Vossenberg, dej rapieruimte van Licht! Kracht. Volgens een politiew<|[ voerder waren er in dit j joen geen mensen toeij brand uitbrak. Of de pal ten de inrichting hebben1 laten kon hij niet zeggen WASHINGTON De dreiging van een staaloor- log tussen de Verenigde Staten en de Europese Ge meenschap is nog steeds aanwezig, nu de grootse Amerikaanse staalprodu cent, US Steel Corpora tion, het gisteren bereikte staalakkoord tussen de VS en de EG heeft verwor pen. Als de overige Ame rikaanse staalindustriën het voorbeeld van US Steel Corporation zullen volgen, dan komt het ge hele akkoord op losse schroeven te staan. In Washington werd gisteren in een gezamenlijke verkla ring bekend gemaakt dat de VS en de EG overeenstem ming hadden bereikt over een vermindering van Europese uitvoer van staal. De verkla ring was ondertekend door de Amerikaanse minister van handel, Baldridge, en de vice- voorzitters van de Europese Commissie, Davignon en Ha ferkamp. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door de Amerikaanse staalindustrie en de betrokken landen in West-Europa. In de verklaring worden geen cijfers over de voorgestelde export-beperkingen genoemd. Maar volgens een Europese zegsman zal de EG de uitvoer van 11 soorten staalprodukten dit jaar verminderen van 6,4 procent naar 5,75 procent. De president-directeur van US Steel Corporation, Roderick, zei dat het staalakkoord „noch eerlijk, noch billijk" is. Aan vaarding van daarvan zou be tekenen dat de Europese rege ring zullen doorgaan met de subsidiëring van de staalindu strie, aldus Roderick. Hij voeg de eraan toe dat met de over eenkomst de uitvoer van „on redelijke grote hoeveelheden" staal naar de VS door zal gaan. Zowel de Franse als de Britse regering hadden zich ver heugd over het bereikte ak koord in Washington uitgela ten. Een woordvoerder van het Briste ministerie van han del zei dat er weliswaar nog diverse problemen moeten worden opgelost voordat alie partijen tevreden zijn. Het be langrijkste is dat de Ameri kaanse staalproducenten met het akkoord kunnen instem men, aldus de woordvoerder. Hij wees er vervolgens op dat de EG-landen de kleinere ex port naar de VS nog eerlijk moeten verdelen en dat zal geen geringe opgave zijn. Een werkelijke reden tot juichen is dus nog niet, aldus de Britse woordvoerder. ED NIJPELS: AOW en politie harde punten in verkiezings strijd SANTPOORT „Als de VVD deelneemt aan een nieuw ka binet zullen de AOW-uitkerin- gen niet omlaag gaan". Die be lofte deed fractieleider Ed Nij- pels van de VVD gisteren bij zijn debuut als lijsttrekker van de liberalen in Santpoort. Ge flankeerd door de VVD-ka- merleden Koning, Jacobse, Nell Ginjaar-Maas en Neelie Smit-Kroes, zei Nijpels dat hij eraan hechtte om dit al aan het begin van de verkiezings campagne duidelijk te zeggen. Een tweede punt dat de VVD hard wil spelen betreft het an nuleren van de door ex-minis- ter Van Thijn van Binnen landse Zaken toegezegde uit breiding van de politiekorpsen in de vier grote steden. Dat is „onbegrijpelijk", van zowel D'66-minister Rood, de opvol ger van de socialist Van Thijn, als van het kabinet, zo betoog de Nijpels. Bezuinigingen op alle andere sociale uitkeringen en de departementale begro tingen achtte hij daarentegen onvermijdelijk. „Dat is geen populaire visie", zo erkende Nijpels. NA FORMEREN PARATE EENHEID 'g< tne (Vervolg voorpagina) jet AMSTERDAM Door de gisteren bekendgeworden maatj bi van hoofdcommissaris Valken van de Amsterdamse gemei_v politie het formeren van een parate eenheid van 200 nianf, het korps onder zware druk komen te staan. Dat door r*' maatregel mensen aan de districtsbureaus worden onttrokP werd door het korps, juist op deze gewelddadige dag, mei mengde gevoelens ontvangen. Hoewel het beleid van bi|n meester Polak in dezen nog onbekend is, hebben ook somtjk' raadsleden moeite met de maatregel. De afgekondigde maatregel komt voort uit de talloze incider^ die de hoofdstad de afgelopen maanden hebben geteisterde Stopera-affaire, diverse demonstraties, activiteiten vanrOU kraakbeweging en bomaanslagen gingen gepaard met ernpch verstoringen van de openbare orde. VVD-raadslid Klaassen noemt het besluit van Valken „buf gewoon ingrijpend en dramatisch". De consequenties zijn L^j niemand nog te overzien, maar de districtbureaus zitten vrijdag tot hun nek in de kopzorgen. L Er was in de hoofdstad de laatste maanden al geen groep iu sJ te vinden die nog op volle sterkte diensten deed. Het onttrel(naj ylan weer tweehonderd man aan de uniformdienst begint ni±n kritiek stadium te bereiken. Het betekent voor een aantaL v reaus, met name in de binnenstad, dat men ver onder de rta mumsterkte moet draaien. L^, Wat gaat deze nieuwe maatregel in de praktijk voor de burujg betekenen? De districtchef van bureau Lijnbaansgracht, hkt( inspecteur H. Elout: „We zijn als gekken gaan schuiven. otn die mensen bij elkaar te krijgen en toch ons bureau nog draien, de te houden. Het betekent dat wij op het gebied van de pref tiesurveillance totaal niets meer kunnen doen. Onze groir(j zijn door verlof, detacheringen, ziekte en deze nieuwe maatifce drastisch uitgedund. Alle andere activiteiten moet ik voorn,]; opschorten, anders red ik het niet. Ik neem aan dat hier op niveau over is gepraat en dat het een samenspel tussen de k(^a( leiding, de burgemeester en Den Haag is, want de consequeLje zijn groot. De hoofdcommissaris kent onze problematiek proef uit zijn telegram, dat hij de maatregel met loden sch&f genomen heeft". (f a Niet alleen op de drukke bureaus, zoals Lijnbaansgrach(et Warmoesstraat, maar ook op de relatief minder drukke buty, heeft het besluit van hoofdcommissaris Valken voor grote L blemen gezorgd. Ook hier maken de wachtcommandanten oj,g uren met het nieuw indelen van hun personeel. Sommigen iu ten hun dienst draaien met minder dan de helft van het noft le aantal mensen. Dat kan vooral problemen opleveren a(or tegelijkertijd een paar ernstige dingen gebeuren. Vergunning dumping radio actief afval aangevochten Juist in het naseizoen is het klimaat aan de Franse zuidktl aangenaam. Wij hebben in samenwerking met Maaskant-rl zen voor u een aantal trips naar de Cöte d'Azur georgaik seerd en wel naar Le Lavandou tussen Toulon en Saint Tri" pez. De eerste reis vindt plaats van maandag 13 septembl t/m maandag 20 september, bij voldoende* belangstellij worden de trips wekelijks herhaald. De prijs: ƒ495 p.p. op basis van een tweepersoonskamer I Résidence Soleil. Alle kamers met faciliteiten, sommige ni uitzicht op de Middellandse Zee. Inbegrepen: overnacht! onderweg, volpension (behoudens lunches op heen- en rugreis), een aantal excursies en afscheidsdiner in Ned land. Minimum aantal deelnemers: 40. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Vereniging Milieudefensie en het Energie Komitee Den Helder willen dat de Raad van State een stokje steekt voor de voorge nomen dumping van verpakt radio actief afval uit ons land, België en Zwitserland in de oceaan. Daartoe hebben beiden de af deling geschillen van bestuur van de Raad van State ge vraagd de uitvoering van een vergunning die het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieu, mede namens Sociale Za ken en Economische Zaken, aan het Energie onderzoeks centrum Nederland (ECN) voor de dumping heeft gege ven, te schorsen. De zaak dient aanstaande maandag. Het storten van het afval mag van staatssecretaris Lambers (Milieu) omdat er in ons land geen andere mogelijkheid is het afval op te slaan. Lambers zelf wil het dumpen van het afval zo snel mogelijk stoppen. Om problemen bij de afvoer van net afval te voorkomen vindt de dumping plaats van uit de marinehaven in Den Helder. Het gaat om 4000 ton verpakt afval afkomstig uit ons land. De overige 5500 ton waarvoor ook verguning is verleend wordt vanuit Zee- brugge in België naar de oceaan afgevoerd. De vergun ning geldt tot 1 oktober. Voorlopig VOEDSELBLOKKADE MAAKT TOESTAND VOOR BURGERS ONHOUDBAAR ziening is al voor de twaalfde achtereenvolgende dag afge sloten. Het Rode Kruis vestig de opnieuw de aandacht op de acute nood van de ongerveer 500.000 inwoners. „Kinderen sterven van honger en dorst", aldus het Rode Kruis. Een Franse arts, die in een van de ziekenhuizen in West-Beiroet werkt, zei dat er zich gevallen van tyfus voordeden. Kort voor de luchtaanval had de Libanese premier Wazzan gezegd, dat vrijwel volledige overeenstemming was bereikt met de PLO over het vertrek van de ongeveer 6.000 guerril lastrijders. Met de nieuwe luchtaanval negeerde Irsël de oproepen van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties het vuren te staken. Direct na de luchtaanval drong Was hington opnieuw aan op stop zetting van de vijandelijkhe den. PLO-leider Arafat heeft de Veiligheidsraad gisteravond erzocht met spoed waarnemers naar Beiroet te sturen. „Hun aankomst is zeer belangrijk, vooral met het oog op de voortdurende militaire ver sterkingen van Israël", aldus Jasser Arafat. De Saoedische koning Fahd heeft gisteren verklaard, dat president Reagan „zeer prij zenswaardig heeft gereageerd" op zijn verzoek krachtig op te treden om verder bloedvergie ten in Libanon te voorkomen. Dat is door het Saoedische persbureau bekend gemaakt. „De reactie van Reagan zal een bijdrage leveren aan het inperken van Israël's hoog moed en zal vrede en stabili teit aan Libanon teruggeven en een einde maken aan de slachting, die nog steeds door de Israëlische vijand wordt aangericht", aldus koning Fahd. DOOR DE MUUR Eveneens in samenwerking met Maaskant-reizen hebben J een vierdaagse"(rip „door de muur" naar Oost- en West-Bj lijn georganiseerd. Vertrek: maandag 13 september, teruf komst: donderdag 16 september. De prijs bedraagt 2 p.p. op basis van een tweepersoonskamer in Hotel Igel West-Berlijn. Inbegrepen: de reis, verblijf in Hotel Igel (alle kamers met I ciliteiten) op basis van halfpension, stadsrondritten in Oo en West-Berlijn, lunch in Oost-Berlijn. Er wordt naar Oo L Berlijn gereisd op een collectief visum, vandaar dat u boeking uw paspoortnummer moet opgeven. Ook staan excursies op het programma. Min. aantal deelnemers 40. U.S.A. Van vrijdag 24 aaptamber tot en met zondag 10 oktobj^ hebben wij een rondreis door Amerika op het programr staan. Het programma: Met de bus naar Brussel, dan m een Boeing-747 van Sabena naar New York en per bus Philadelphia, Washington, Roanoke, Ashville, Atlanta, Orla do. Cape Kennedy naar Miami. Onderweg worden excursi gemaakt, nationale parken bezocht, stadsrondritten geho den en worden bezoeken gebracht aan Disney World en a de ruimtevaartlanceerbasis. Voor belangstellenden houden wij dinsdag 10 augustus et, j film- en informatieavond. Inlichtingen een aanmeldingen <nE onderstaande telefoonnummers. De prijs: vanaf 2897 p.p. op basis van een vierpersoonsk mer, exclusief maaltijden, inclusief de trip per touringc oe door de VS, verblijf in uitstekende hotels, toegang van te b er zoeken evenementen, de excursies zoals genoemd in hon programma en Nederlandse reisleiding. DAGTOCHT NAAR FLORIADE Donderdag 12 augustus organiseren wij een dagtrip naar Floriade. Vertrek om 9 uur uit Den Haag, 9.30 uur uit Rott<Cr 'dam en 10 uur uit Gouda. In Hotel De Witte Bergen in Lari I, koffie met gebak, 's middags bezoek aan Floriade, daari t diner in restaurant Treslong in Hillegom. De prijs is ƒ49 p|e, Inbegrepen zijn koffie met gebak, toegang tot Floriade en ner. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag tot en rot" vrijdag), bij Sijthoff Pers Reisorganisatio: 070-190.696 Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dj\v£ gen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spijee straat 71 (op de hoek van het Spui). geen passanten plaatsen voor zigeuners (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is niet bereid passantenplaatsen in te gaan richten voor zigeu ners. Eerst zal daarover in in ternationaal verband meer duidelijkheid moeten bestaan. Dit blijkt uit antwoorden die minister Nypels (Volkshuis vesting) namens zijn collega De Ruiter (Jusitie) gegeven heeft op vragen van het PSP- kamerlid Van Es over passan tenplaatsen. Het kamerlid stelde de vragen naar aanleiding van een sug gestie tot de inrichting daar van van landdrost Lammers van de Ijsselmeerpoldere. Lammere deed zijn suggestie in verband met de grote con centratie van zigeuners bij Al- mere. Daar waren op een ge geven moment 380 zigeuners in een kamp verzameld. Ny pels zegt dat er door de be trokken ministeries grote aan dacht wordt besteed aan de gang van zaken rond de bin nenkomst en het vertrek van zigeuners. Daarbij dienen situ aties die in het verleden zijn voorgekomen, zoals het wegs lepen van zigeuners en het heen en weer trekken van de ene naar de andere gemeente, voorkomen te worden. BEIROET/TEL AVIV Onder dekking van zwaar artilleriegeschut zijn Is raëlische tanks gister avond verder opgerukt over de museumweg, die Oost- en West-Beiroet scheidt. Het Israëlische le ger wil hiermee een wig drijven tussen de Pales tijnse kampen aan de zuidkant van de stad en het centrum van Beiroet. Bij hun opmars vanaf het Na tionaal Museum, dat afgelopen dinsdag door Israëlische troe pen werd bezet, stuiten de Is raëliërs op felle weerstand van de PLO en hun links-Libanese bondgenoten. Een kwartier voordat de Israëlische tanks gisteravond in beweging kwa men, hadden de Israëliërs met luidsprekers de burgerbevol king opgeroepen West-Beiroet te ontvluchten. De grensover gang tussen Oost- en west-Bei- roet is echter door de Israë liërs afgesloten. De Israëlische luchtmacht voerde gisteren aan het einde van de middag een korte maar hevige luchtaanval uit op het hart van West-Beiroet. Hierbij zouden vele burgers zijn om gekomen. Een flatgebouw van acht verdiepingen werd door een zware bom getroffen en stortte in. In het flatgebouw zaten vele vluchtelingen. Vol gens de Libanese staatsradio zouden hierbij alleen al 100 tot 150 burgers zijn gedood of ge wond. De PLO maakte mel ding van 250 doden en gewon den. De situatie wordt voor de bur gerbevolking ondragelijker, naarmate zij langer van water en voedsel verstoken blijven. De water en electriciteitsvoor- Tijdens de Israëlische luchtaanval van gistermiddag werd een acht verdiepingen tel lend flatgebouw getroffen. Het flatgebouw zat vol met vluchtelingen en vele tientallen werden gedood. Reddingsploegen zoeken onder het geheel ingestortte gebouw naar overlevenden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6