„Ziekenhuizen kunnen alleen de ergste gewonden helpen „Twee weken geleefd op rauwe eieren en blikgroenten 99 Mensenrechten in Guatemala verbeterd Geweld Guatemala eerder toe- dan afgenomen DUIZENDEN MENSEN VLUCHTEN UIT WEST-BEIROET PALESTIJNEN DOEN TWEE BELANGRIJKE CONCESSIES PAGjTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 PAGINA 11 gevangenen ernstig mishandeld Wm< ^CHAU Gevangenispersoneel in het huis van AnS 'n de Poolse stad Gdansk heeft op 23 en 24 aantal politieke gevangenen ernstig mishan- fe^Bit blijkt uit een document dat ter beschikking is aan de primaat van Polen, aartsbisschop Jozef •i Op 23 juli, om half zes in de ochtend, drongen ers gewapend met stokken in groepjes van vijf en binnen. Zij haalden de gevangenen een voor 'f, iar buiten, dwongen hen zich uit te kleden en len hen af. Gevangenen die weerstand boden ji afgevoerd naar een kamer waar zij op tafels gelegd voor een „meer verfijnde afranseling". tijdens het ontbijt, werden de gevangenen via jKpv jkglaasje door de bewakers bespied. Wie niet at if^;r)Pnieuw gehaald voor een pak slaag. Een twin- Wj^/fange mannen werd meegenomen naar het was- W waar zij 40 minuten inder zeer heet water W in staan, waarna zij opnieuw werden mishan- - p staat in het document. Suarez voor coalitie met socialisten MADRID De Spaanse oud-pre mier Adolfo Sua rez, die onlangs een eigen partij heeft opgericht, is bereid met de socialistische partij van Felipe Gonzalez samen te werken. Een coalitie met de centrum-rechtse partijen wijst Su arez af. Zware straffen voor Italiaanse terroristen BERGAMO Een Ita- liaanse rechtbank heeft gisteren 87 leden van de linkse terreurorganisatie Prima Linea (Eerste Lijn) veroordeeld tot gevange nisstraffen tot 24 jaar we gens het plegen van ern stige misdaden tussen 1976 en 1979. 45 verdachten werden vrijgesproken. Marco Donat Cattin, de zoon van de vroegere christen-democratische minister Carlo Donat Cat tin, kreeg 9 jaar, terwijl de eis 5 jaar was geweest. OAE-top voor onbepaalde tijd opgeschort WASHINGTON Niet de Verenigde Sta- ten, maar de Libische leider kolonel Kha- daffy is verantwoordelijk voor de crisis waarin de Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) verkeert. Dit verklaarde een woordvoerder van het State Department gisteren in een reactie op Libische beschul digingen. Khadaffy zei eerder deze week dat de VS verantwoordelijk waren voor het niet doorgaan van de OAE-topconferentie. Hij zei bewijzen te hebben dat de VS Afri- kaaanse leiders had omgekocht om hen te weerh ouden van deelname aan de top. Gis teren had de topconferentie in Tripoli moe ten beginnen. Slechts 17 Afrikaanse staats hoofden waren aanwezig, waardoor het ver eist quorum niet werd gehaald. De OAE-top is nu voor onbepaalde tijd opgeschort. Deeltijdzetel in Lagerhuis LONDEN Als het plan van Ron Bailey en Mary Evans lukt, zal het Britse Lagerhuis over enige tijd een „deeltijd- zetel" kennen. Bailey en Evans streven er namelijk naar samen één zetel te bezet ten in het Britse parlement. Volgens hen levert het verde len van het werk van een ka merlid over twee personen verschillende voordelen op: meer kennis, meer aandacht voor de zaken waarmee een Lagerhuislid zich moet be moeien, meer tijd voor het ge zinsleven en de mogelijkheid dat ook moeders voor een hal ve week parlementslid wor den. Commandant Argentijnse luchtmacht afgetreden BUENOS AIRES De Argentijn- se luchtmachtcommandant en voormalig juntalid generaal Basi- lio Lami Dozo heeft besloten zijn functie neer te leggen. De gene raal kreeg internationale bekend heid kreeg tijdens de oorlog om de Falkland Eilanden. Hij wordt op gevolgd door brigadier-majoor Augusto Jorge Hughes. Lami Dozo veroorzaakte vorige week een storm van kritiek toen hij voorstelde een nieuwe politieke partij op te richten. Volgens com mentaren in Buenos Aires zou Dozo met zo'n partij de greep van het leger op het landsbestuur ook politiek willen verankeren. Italiaanse regering wankelt ROME De socialistische mi nisters in de Italiaanse rege ring van premier Spadolini denken er hard over hun ont slag in te dienen. Dat heeft de socialistische partijleider Betti- no Craxi gisteren aangekon digd. Het uittreden van de so cialisten betekent de val van de coalitieregering, omdat de vier resterende regeringspar tijen zonder de socialisten niet meer over een parlementaire meerderheid beschikken. Inzet van het geschil is de bezuini- gings-, belastings- en inko menspolitiek van de regering Spadoloni. rzaak jomstoring 5 duister >n?e correspondent Mare de Koninck) iSEL Onderzoek had ivond in België nog niet uitgewezen wat de dais de oorzaak is geweest van g langdurige stroomon- speelpjkjng jjg woensdag vol steyjaancjeren heeft ge kt ^ot nu toe staat a^~ 'O6120tast vriïwel 8e' nde defekten hebben ee^aan 'n kerncen- in de kolencen- decte Vilvoorde en blijk- meerook in het hoogspan- uw kf»et zelf- De vraag is welke van de sto- maah de andere heeft ver spakt. timers iruk <e nieuwe atoomcentrale sriaalel (op 4 kilometer van de •uuteljmet Nederland) aan de de myan de problemen heeft oudin, lijkt evenwel het ilden [waarschijnlijke. De ont- n Wong van de stroomgenera- speeln Vilvoorde heeft een seconden later plaatsge- Vaca&n de uitval van de elek- in Doel. zoras de derde kerncentrale 10KV> jn bedrijf aan het stel let een proefprogramma inkele maanden, waarbij is een hoger vermogen opgewekt. Woensdag men voor het eerst boven D Megawatt, toen alle drie. ïntrales van het „kern- kunf in Doel gelijktijdig uit- Tallfc, Gisteren is nog eens ri sleqtigd dat er geen sprake j lijkten defekten in het nucle- gedeelte van de installa- Stillege de plotselinge hefti- rsteu&ommelingen in het lan- el. Stfe electriciteitsnet, zijn i. Tep alle aangesloten elek- ge Wtscentrales in het land ij pr%nige tijd automatisch af- Daarom moesten er Daarife schakelingen en ook Arc-e technische ingrepen gsinsfen verricht om de Stiljnvoorziening zo geleide- ve Wjiogelijk weer op gang te >or fjen. Deskundigen opper- pen. {isteren ook de mogelijk en eidat „zwakke plekken" in r deioogspanningsnet de hele aanigreactie op gang hebben stiugroeperingen, zoals de mnigde Actiegroepen voor St«top (VAKS) wijten de dan (chtige omvang van de lg aan de grootschalige Fjvan de elektriciteitsvoor- fig in België. De kern- (ie is daar mede oorzaak De vijf kerncentrales, iver België reeds be- hebben vermogens van de 1000 Megawatt. „Met ilassieke centrales van igawatt is het risico van teiten veel kleiner dan :n centrale die tien maal vermogen levert. Als itvalt betekent dat een klap voor het hele ïlijke zenuwstelsel van de mvoorziening", aldus een IS-woordvoerder. Ben hebben talloze bedrij- n België de schade van de nstoring opgenomen, die miljoenen guldens be- De schade bij particu- wier huishoudelijke ap in doorbrandden toen er hoge netspanning (260 terugkwam, is niet te enf Rotterdam Trans- ftntl€ 200 werd geor- miseerd in verband /olkf* de Bicentennial, de I viering van 200 jaar aadafgebroken betrek- fen tussen Neder- en de VS. Op He - 'aartsdag (20 mei) de wed- voor hun ce naar New York, werd gewonnen »r de Prodent van "k Nauta. Op 10 juli rtrok de thuisrace 25-Jar Rotterdam. In middels zijn alle deel- IJ Miners binnena Is een zoni laatste vannacht de tnsonite, die na n dfor bereken ing van wai handicap de wed- 00T*ijd bleek te hebben nnen- -Illlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll Zoekactie In Kenia wordt nog steeds jacht gemaakt op soldaten, die heb ben meegedaan aan de mislukte staatsgreep van afgelopen zon dag. In de hoofdstad Nairobi worden van tijd tot tijd mensen aangehouden. Zij moeten dan op de grond gaan liggen en hun identiteitsbewijs laten zien om aan te tonen, dat zij niet tot de gezochten behoren. REGERING-REAGAN: WASHINGTON De regering-Reagan heeft het Amerikaanse Congres gisteren medegedeeld, dat in de Middenamerikaanse staat Guatemala vooruitgang is geboekt op het gebied van de mensenrechten sinds generaal Rios Montt in maart van dit jaar door een staatsgreep aan de macht kwam. Deze zienswijze werd fel aangevochten door de voorzitter van de commissie, de democraat Patterson, die verwees naar een rapport van Amnesty International, waaruit zou blijken dat op het Guatemalteekse platteland meer mensen door veiligheids troepen van de regering zijn gedood dan voor de coup. Patterson zei zich om die reden te zullen verzetten tegen een verzoek van Guatemala om een lening van 18 miljoen dollar, ter verbetering van het telecommunicatienet. De Amerikaanse wet schrijft voor, dat de V.S. geen steun mogen verlenen aan een regime dat de mensenrechten op grove en constante wijze schendt. Een woordvoeder van de regering betoogde, dat niet het leger maar de guerillastrijders verantwoordelijk zijn voor het toene mende geweld. DEN HAAG - „Liefde is de enige praktische oplossing voor het politieke geweld", zo predikte generaal Rios Montt kort na zijn machtsovername op 23 maart in Guatemala. Ruim vier maanden en volgens kerkelijke gegevens meer dan 5.000 doden later is de toon van de fanatieke aanhanger van de Californische protestantse secte van het „Volle Woord" nogal veranderd. „Er zal nu geantwoord worden in de enige taal die de guerrillastrijders verstaan, de taal van het geweer", aldus Rios Montt na de afkondiging van de staat van beleg op 1 juli. Het geweld in Guatemala is eerder toe- dan afgenomen. De ge welddadigheden hebben volgens waarnemers grotere vormen aangenomen dan in El Salvador. De berichtenstroom over slachtpartijen onder vooral Indiaanse boeren houdt aan. Deze week gaf de Amerikaanse bisschoppenconferentie steun aan het protest van de bisschoppen van Guatemala tegen het geweld in het land. Aartsbisschop John Roach, de Amerikaanse prelaat, schreef zijn Middenamerikaanse collega 's: „De moordpartijen onder de boeren en Indianen hebben het stadium van volkeren moord bereikt. Wij veroordelen het geweld in Guatemala en ei sen dat het leven van de campesinos wordt beschermd". Rios Montt zette op 23 maart via een staatsgreep generaal Lucas Garcia, wiens regering algemeen werd beschouwd als de wreed ste in Midden-Amerika, aan de kant. De coup werd met instem ming begroet door de politieke partijen. Rios Montt, vanwege zijn herhaald oproepen van God als zijn belangrijkste raadgever door critici wel aangeduid met „Dios" (God) toonde aanvankelijk een opmerkelijk begrip voor de oor zaken van de guerrilla, kennelijk erop uit het zwaar bezoedelde imago van Guatemala op te poetsen. Maar intussen heeft hij zichzelf tot president uitgeroepen en de uitzonderingstoestand afgekondigd om de guerrillabeweging (vier tot zesduizend man sterk) „de beslissende slag" toe te brengen. Hij heeft daarbij een nieuwe tactiek ontwikkeld. In ruil voor voedselpaketten probeert hij de Indianen in te schakelen in de verdediging tegen de guerrilla. Gewapende patrouilles van Indi anen moeten nu de guerrilla-aanvallen stoppen of in elk. geval het leger daarvoor waarschuwen. Verder worden Indianen te werk gesteld bij de aanleg van wegen. Ook daarvoor krijgen zij in ruil voedselpaketten. Steun krijgt Rios Montt van protestantse secten zoals de door hem aangehangen „El Verbo" (Het Woord). Predikers reizen met militairen mee en halen bijbelse argumenten aan om het gezag te steunen: „Al wie zich verzet tegen het gezag, verzet zich tegen wat is aangesteld door God". SAMSONITE WINNAAR ZEILRACE NEW YORK- ROTTERDAM Een Palestijnse guerrillastrijders vond gisteren even tijd om zijn krantje te lezen. De kop op de voorpagina van het dagblad, dat door de PLO wordt uitgegeven, luidt: De invasie in Beiroet is mislukt. (vervolg van de voorpagina) BEIROET/WASHINGTON- /TEL AVIV Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben gis teravond bij zonsondergang schijnaanvallen uitgevoerd op het belegerde West-Beiroet. Na felle beschietingen in de vroege ochtend, was het giste ren vrij rustig gebleven. Van de gevechtspauze maakte de Amerikaanse afgezant Ha- bib gebruik om met Libanese bemiddelaars een aanbod van de PLO, bespreken. De PLO liet weten binnen 21 dagen Beiroet te willen verlaten. In het nieuwe PLO-plan worden twee belangrijke concessies ge daan: een eenzijdige terugtocht zodra een internétfionale vre desmacht is gearriveerd; een direct vertrek door de Israëli sche linies naar Syrië. Eerder had de PLO verklaard de te rugtocht in twee fasen te wil len uitvoeren. Na een verblijf in Noord-Libanon zouden de Palestijnse commando's wor den verspreid over diverse Arabische landen. .PLO-woordvoerder Aboe Sja- rif herhaalde gisteravond op een persconferentie bereid heid van de PLO om Beiroet te verlaten, maar hij beschul digde Israël ervan dat het zijn posities aan de rand van het westelijke stadsdeel versterkt voor een definitieve bestor ming van de stad. De voorzitter van de Ameri kaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Charles Percy, heeft gister avond gewaarschuwd voor ernstige economische vergel dingsmaatregelen van Arabi sche landen tegen de VS. Hij zei dat in geval van een Israë lische bestorming van Beiroet de Arabische wereld de VS hiervoor verantwoordelijk zul len stellen. Percy zei dat be vriende Arabische regeringen zeer ernstige economische maatregelen overwegen, die miljarden en miljarden dollars gaan kosten. Saoedi-Arabië heeft de VS gis teren gewaarschuwd, dat zijn geduld ten aanzien van de oor log in Libanon begint op te ra ken. De waarschuwing werd uitgezonden door de officiële Saoedische radio. Eerder had koning Fahd er in een tele foongesprek bij president Reagan op aangedrongen een „krachtiger rol" op zich te ne men om een Israëlische vero vering van West-Beiroet te voorkomen. De Russiche president Brezj- nev heeft PLO-leider Arafat gisteren een telegram gezon den, waarin hij zegt de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie te steunen. De boodschap van Brezjnev aan Arafat wordt be schouwd als een onderdeel van een diplomatieke actie van Moskou om de Palestijnen in hun strijd tegen Israël bij te staan. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hassan Ali, heeft gisteravond gezegd dat Egypte zijn verplichtingen, die voortvloeien uit het in 1979 met Israël gesloten vre desverdrag, zal nakomen. Has san Ali benadrukte dat het vredesverdrag „een realiteit" is. Eerder deze week gingen er geruchten dat Egypte de diplo matieke betrekkingen met Is raël zou willen verbreken. ROTTERDAM Ver moeid, vermagerd maar uiterst voldaan heeft de bemanning van het zeil jacht Samsonite vanmid dag na drie maanden weer voet op vaderlandse bodem gezet. Toen schip per Patrick Schouten van morgen om drie minuten over half vier zijn boot de monding van de Nieuwe Waterweg instuurde wist hij, dat hij de tweede etap pe van de Rotterdam Transatlantic 200 (Rotter dam-New York-Rotter dam) op handicap had ge wonnen. „Na de derde plaats in de wedstrijd naar New York een enorme prestatie", vond schipper Schouten zelf. Bij aan komst vanmiddag in de Veerhaven in Rotterdam werd de overwinnng dan ook uitbundig gevierd. Het is de Samsonite de afgelo pen weken letterlijk en figuur lijk niet voor de wind gegaan. Door zwakke winden en lange windstiltes heeft de thuisreis bijna zes dagen langer geduurd dan gepland. Maar veel ramp zaliger dan het „slechte weer" was de ontdekking, in de eers te week na het vertrek uit New York, dat de watertanks lek waren. Bijna een derde van de watervoorraad was weggestroomd. „Wat er toen nog over was hebben we in jerrycans ge pompt. De eerste dagen kon den we nog wat regenwater opvangen, maar daarna is het water op rantsoen gegaan. Voor iedereen ongeveer an derhalve liter per dag. Dat is bij warm weer op een zoute oceaan niet veel, dat kan ik je verzekeren". De ontdekking van algengroei in de jerrycans was de volgen de tegenslag voor de jonge (ge middeld 23 jaar oude) beman ning van de Samsonite. Het water moest voortaan goed doorgekookt worden. Dat le verde weinig problemen op, totdat rond 24 juli bleek dat de gasflessen bijna leeg waren. Patrick Schouten: „Die waren in de VS maar voor de helft gevuld, zo bleek op volle zee Het resterende gas hebben we daarna gebruikt voor het ko ken van het water". Met als gevolg dat de bemanning van de Samsonite het bijna veer tien dagen zonder warme maaltijd heeft moeten stellen. „Ons ontbijt bestond uit een beetje pap, de lunch uit wat crackers en als diner aten wij rauwe eieren en koude aard appels en groenten uit blik. Het klinkt onsmakelijk, maar na een paar dagen ben je er aan gewend". „Maar", zo voegt Schouten er gekscherend aan toe, „deze hongercampagne heeft ook zijn positieve kanten gehad. In de Verenigde Staten hadden we zoveel gegeten en gedron ken, dat we nu allmaal weer op ons juiste gewicht zijn". Over het schip en zijn jonge bemanning heeft schipper Schouten (25) niets dan lof. „De boot liep als een trein en met de ploeg ging het ook heel goed. Allemaal jongens van „doorgaan en niet zeuren". We hebben nooit gedacht „dit be heersen we niet". Er is nooit paniek geweest". Voor het moment is de beman ning van de Samsonite blij weer terug in Nederland te zijn. Maar zeker bij schipper Patrick Schouten en zijn vaste navigator Ties van Os kruipt het zeilersbloed waar het niet gaan kan. „We hebben de voorbije maanden veel ge leerd. Zeker op tactische ge bied. Wat we nu verder gaan doen? We hebben al voorzich tig gedacht aan de volgende editie van de Whitebreadrace rond de wereld, die eerder dit jaar door Conny van Rietscho ten werd gewonnen. Die wordt pas over drie jaar geva ren. We hebben dus tijd ge noeg om de daarvoor alle be nodigde voorbereidingen te treffen". WEST-BEIROET Dui zenden inwoners van West-Beiroet hebben gis teren van de betrekkelij ke rust in de Libanese hoofdstad gebruik ge maakt om hun zwaar be schadigde huizen te verla ten. Met achterlating van al hun bezittingen zijn ve len naar het rustigere oos telijke staddeel gevlucht. De Israëlische troepen hadden daarvoor een doorlaatpost geopend op de grens tussen het chris telijke oosten en het isla mitische westen van Bei roet. Van de Libanezen en Palestij nen die niet wilden vertrek ken gingen velen op zoek naar familieleden en bekenden, die sinds de hevige gevechten van afgelopen woensdag worden vermist. In de ziekenhuizen kregen zij te horen dat daar al leen nog maar de ergste slachtoffers worden behan deld. Voor de overige gewon den zijn geen medicamenten en bedden meer voorhanden. Zij moeten zichzelf maar zien te redden. Bij de strijd van de afgelopen dagen zouden bijna 300 bur gers zijn gedood en meer dan 1.000 gewond. Als er niet snel meer medicamenten komen, dan loopt volgens artsen in West-Beiroet meer dan de helft van de gewonden groot gevaar. Gebrek aan bloedplas- ma, water, voedsel, verband middelen en medicamenten maken de toestand onhoud baar. De ohaos wordt nog ver groot, omdat tijdens de steeds Een witte rookkolom stijgt op nadat een Israëlisch vliegtuig een fosforbom heeft afge worpen in de buurt van een pretpark bij het strand in Beiroet. weer oplaaiende beschietingen ook de ziekenhuizen onder vuur komen te liggen. Een van de doktoren vertelde dat woensdag „veertig gewon- „Het ziekenhuis is al lang geen nen zijn op het terrein neerge streken, ervan uitgaand dat ze daar tenminste veilig zijn. Wij kunnen ons slechts met moeite ziekenhuis meer. Hele gezin- een weg banen door het ge drang om de ambulances te bereiken, als die voorrijden om slachtoffers af te leveren. Onder die slachtoffers bevin den zich zowel burgers als sol daten. Gisteren werd een vrouw binnengebracht die in haar buik was geraakt en een man wiens benen tot aan de knie waren afgerukt". Intussen gaat de Amerikaanse onderhandelaar Philip Habib door met zijn pogingen, de af tocht van de PLO te regelen. De meeste tijd brengt hij door in de schilderachtig gelegen villa van de Amerikaanse am bassadeur, zo'n acht kilometer ten oosten van Beiroet, waar het oorlogsgeweld nauwelijks doordringt. In die villa voert Habbib zijn besprekingen met Libanese leiders. De andere plaatsen die hij bezoekt, zijn de woning van president Sar- kis, aan dezelfde weg op een afstand van 50 seconden rij den, of het presidentieel paleis, dat dertig seconden autorijden verderop ligt. Die tochtjes legt Habib steeds af in een gepant serde limousine, voorafgegaan door een andere gepantserde auto en gevolgd door een wa gen met veiligheidsagenten. Habib heeft zich nog geen en kele maal in West-Beiroet ge waagd. Hoe lang Habib nog in Liba non blijft, is onduidelijk. Gis teren werd in Beiroet verno men dat hij op het punt stond zijn koffers te pakken, omdat het nu al maandenlange on derhandelen geen enkel tast baar resultaat heeft opgele verd. „Maar, zo zei een diplo maat in het gevolg van Habib, „Zolang hij hier is, is er hoop. Als hij zijn missie opgeeft, kan iedereen beter maken dat hij uit Beiroet wegkomt". De Bally was gisteren de eerste deelnemer aan de zeil race New York-Rotterdam, die in de Maasstad arriveer de. De bemanningsleden lieten zich daar de haring goed smaken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11