Lisse zet jongeren rbeidsbureau lich extra in voor 'iende KIVA in Oegstgeest Muziek in tent Reconstructie Westerstraat en omgeving bij Crescendo T 1EGIO LEIDSE COURANT V oetgangersbrug naar Koudenhoorn gaat ruim een miljoen kosten [EER DAN HELFT WERKLOZEN JONGER DAN 25 JAAR: WARMOND De raadscommissie financiën ging gisteravond vlot akkoord met het beschikbaar stellen van een krediet van 1.265.372,72 voor de bouw van de voetgangersbrug naar het recreatie-eiland Koudenhoorn. Eerder was al een voorberei dingskrediet gevoteerd van 123.428,- zodat de gemeente ver wacht dat de brug en de werkzaamheden aan op- en afritten en dergelijke totaal 1-.388.800,- zal gaan kosten. De Heidemij be raamde de kosten op 1.407.500,- maar door wat bezuinigingen kunnen de kosten lager uitvallen. De heer Bonjer drong er op aan de voorzieningen op de Ge meentehaven sober te houden en de inrichting van het eiland Koudenhoorn te laten prevaleren. De heer Van Schagen legde in antwoord op vragen van de heer Van der Rest uit dat het nuttig is nu al een krediet voor de brug te voteren terwijl de AROB-procedures nog niet helemaal zijn afgerond, omdat voor het krediet eerst toestemming nodig is van GS en verschillende vergunningen voor de bouw. Als dat allemaal alvast in orde is kan direkt met het werk worden gestart na afsluiting van de AROB-procedures. Men verwacht dat de brug in de komende winter gebouwd kan worden zodat de scheepvaart daarvan zo weinig mogelijk hinder ondervindt. Voorts deelde de heer Van Schagen mee dat een aantal bezwaarden geen beroep heeft aan getekend tegen de uitspraak van de AROB-rechter inzake de brug over de Leede. De bezwaarden hebben zich neergelegd bij de uitspraak van de rechter en willen de procedure niet node loos rekken. De commissieleden toonden zich zeer bezorgd over de strukture- le dekkingsmogelijkheden die gevonden moeten worden voor de uitbreiding van het personeel op de afdeling sociale zaken met een part-time kracht voor 20 uur per week. De commissieleden erkenden wel de noodzaak van uitbreiding van het personeel nu het aantal aanvragen om sociale uitkeringen steeds toeneemt, de controle op de sociale uitkering meer tijd vergt, huisvestingza ken en welzijnszaken meer tijd van het gemeentepersoneel kost en dergelijke. De dekkingsmiddelen voor een nieuw personeels lid zullen echter gevonden moeten worden in bezuinigingen op andere posten en de keuze daarover zouden de commissieleden pas willen maken bij de begrotingsbehandelingen. Daarom werd besloten de nieuwe kracht voorlopig voor tijdelijk aan te stellen tot er voldoende dekkingsmiddelen zijn aangewezen. SASSENHEIM De reconstructiewerken aan de Wes terstraat, Hortuslaan en Teylingerlaan worden maan dag hervat. Het werk valt in drie delen uiteen en zal tot respectievelijk eind deze maand, eind september en eind oktober duren. Op de Hortuslaan, vanaf de Hoofdstraat tot de Westerstraat, wordt eerst een onderlaag aangebracht en daarna twéé lagen as falt. Bovendien wordt de bestrating langs de rijbanen aangepast. Dat zelfde gaat gebeuren met het gedeelte Westerstraat tussen de Hortuslaan en de Slotlaan. Naar verwachting kan het gemo toriseerde verkeer vanaf eind augustus deze straten weer berij den. Op het gedeelte Westerstraat tussen de Hortuslaan en de Teylingerlaan moet een nieuwe fundering voor de weg worden aangebracht. Daarna volgen weer het aanbrengen van de onder laag, twee lagen asfalt en de bestrating van de stoepen. Hier zal het verkeer vermoedelijk eind september weer terecht kunnen. Het meest omvangrijk zijn de werkzaamheden op de Teylinger laan vanaf de Westerstraat tot aan de Hoofdstraat. Hier moet de riolering worden vervangen en bovendien moet de weg worden aangepast aan de inmiddels goedgekeurde plannen. Getracht zal worden voor bestemmingsverkeer een doorgang te houden, maar zeker bij het aanbrengen van de nieuwe riolering en de- verschillende wegdeklagen zal stremming niet uitgesloten zijn. Eind oktober zal de derde en laatste laag asfalt worden aange bracht. Op het ogenblik wordt nog onderzocht of de aanluiting van de Slotlaan op de Westerstraat gelijktijdig gereconstrueerd kan worden. Door de werkzaamheden zal de route van de buslijnen 92 (NZH) en 94 (CN) worden gewijzigd. In de richting Lisse gaan de bus sen als volgt rijden: C. Clusiuslaan, Hoofdstraat, Parklaan. De bushalte Teylingerlaan /Westerstraat vervalt dan. In de richting Noordwijkerhout/Noord wijk verandert de route ook: Hoofd straat, Parklaan, Van Pallandtlaan, C. Clusiuslaan. De halte Van Pallandtlaan wordt verplaatst naar de Hoofdstraat. De haltes Kerklaan en R.K. Kerk worden verplaatst naar de overkant van de Parklaan. •EGSTGEEST De jaar- se kindervakantieweek Oegstgeest wordt deze naand voor de tiende teer gehouden. Reden ge- loeg voor het organise- end comité om dit keer [I en feestelijk tintje te ge- 'en aan de kindervakan- )ok ie week, ook wel KIVA h° t [enoemd, die van 9 tot en een net 13 augustus wordt ge- rmc louden. Plaats van han- eme leling is het gemeente- entrum aan de Lijtweg, iraar de activiteiten zo- ge, reel mogelijk in de open •lanf ucht zullen worden afge- Dijirerkt. In geval van slecht :wei yeer zijn er alternatieve dag<>rogramma's voorhanden wordt er uitgeweken Ie oj laar de overdekte accom- e nodaties. ;n q éugd- en sportverenigingen !n de brandweer verlenen »un medewerking aan de iende KIVA. Er hebben zich ipBOO kinderen aangemeld, die Ijitpgedeeld worden in groep- "-^es van 25 met een aantal eid(st)ers. Elke dag wordt n ztoan 12.30 tot 13.15 uur ge- aa» uncht aan de hand van zelf e 1 Tieegebrachte lunchpakke- var jes. Het comité zorgt voor nelk of karnemelk, die bij iet inschrijfgeld is inbegre- 3 Maandag 9 augustus staat in het teken van s>ort en spel op het voetbalcomplex. Ook zijn er creatieve activiteiten en kenni'smakingsspelen in het gemeentecentrum. Aan gepaste kleding, een oud overhemd voor de creatieve ondernemingen en sportkle- dij is raadzaam. Dinsdag 10 augustus wordt er een film vertoond in het gemeente centrum en zijn er activitei ten op het scoutingterrein en in het zwembad. Zwemspul len zijn dan onontbeerlijk. KNZHRM Op woensdag 10 augustus geeft de Koninklijke Noord- Zuid-Hollandse Reddings maatschappij s'morgens een demonstratie en voorlichting. s'Middags zijn er spuitwed- strijden aan de Hazenboslaan en wordt het voddenraapspel gespeeld. Ook donderdag 12 augustus staat weer in het te ken van sport en spel, dit maal te houden op het korf balcomplex. De ochtend van vrijdag 13 augustus staat in het teken van de demonstra tie- en voorlichtingsonderde len die er de afgelopen tien jaar zijn geweest. Iedere groep houdt zich met één verrassend onderwerp bezig, zoals de jonlerende politie- clowns, de goochelende Het natuur-monopoliespel dat enkele jaren geleden op het programma van de KIVA stond, zal zeker ter sprake komen op vrijdag 13 augustus; die dag staat in het teken van de demonstratie- en voorlichtingsonderdelen die er de afgelopen tien jaar zijn geweest. spoorwegpiraten en de aangepast aan hun onder- stelling gehouden voor alle gemeentecentrum, Lijtweg 9, zwemmende EHBO circusar- werp naar het gemeentecen- groepen. tel. 154508 en bij de afdeling, tiesten. Het is de bedoeling trum komen. Vrijdagmiddag' Voor inlichtingen kan men welzijn van de gemeente, tel. dat de kinderen in de kledij wordt de grootste slotvoor- terecht bij de SJJO, in het \172121. Jeugdigen op zoek in de kaartenbak bij het Arbeidsbureau. werkloos is, nog partiële leer plicht moet vervullen of nog in dienst moet. Bovendien werden ze overal geconfron teerd met ontzettend veel sol licitanten", vertelt De Braban der. Pogingen Het Arbeidsbureau .houdt zich intensief bezig met het pro bleem. De eerste drie maan den, dat iemand staat inge schreven, wordt geprobeerd de werkloze zo te plaatsen. Daar na wordt geprobeerd de jonge ren via cursussen weer aan de slag te krijgen. Er worden fol ders en informatie verstrekt over de algemene schakelcur sus voor jeugdige werkzoeken den aan de Streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs in Leiden. Tijdens de cursus wordt veel aandacht besteed aan beroeps- en opleidingsmo gelijkheden, een soort bijscho ling gegeven en vooral geleerd om te solliciteren. De cursus sen duren drie tot zes maan den en al die tijd houden de cursisten recht op hun uitke ring. Het Arbeidsbureau Lisse krijgt per jaar van het ministe rie van sociale zaken geld om dertig jongeren van 16 tot 23 jaar zo'n cursus te laten vol gen. Nu zijn er al twintig voor deze cursus geselecteerd. Maar wat nu als iemand al zes maanden werkloos is. Volgens directeur De Brabander gaat het Jeugdwerkplan van de overheid er dan vanuit dat moet worden geprobeerd de jongeren via tijdelijke arbeids plaatsen aan het werk te hel pen. „Dat kan van alles zijn, zoals werk op het land, in de bossen of administratief werk voor stichtingen. Wij als Ar beidsbureau mogen pas na ne gen maanden geld beschikbaar stellen voor het vinden van tijdelijke arbeidsplaatsen. Per jaar krijgen we voor 25 jonge ren geld voor deze plaatsen, maar we zijn nu al ongeveer door dat geld heen. Misschien dat we in september bij de herverdeling nog iets extra's kunnen krijgen, zodat we meer jongeren kunnen hel pen". 't Steuntje Het Arbeidsbureau Lisse is volgens De Brabander wel blij met initiatieven van stichtin gen en gemeenten om werklo zen aan het werk te helpen, maar hij verwacht er toch niet zoveel van. „De elf Bollen streekgemeenten zijn nu bezig met een arbeidsplaatsenplan en de stichting 't Steuntje in Noord wijk is ook druk in de weer, maar dit jaar is voor ex perimentele arbeidsprojecten in Nederland maar 35 miljoen gulden uitgetrokken en dat geld gaat al op aan bestaande projecten. Voor nieuwe zaken is er dus geen geld". Schoolverlaters De kwestie van de schoolver laters staat op dit moment ook weer centraal bij het Arbeids bureau Lisse. Eind augustus, begin september zal de specia le jeugdconsulent hiermee weer worden geconfronteerd. In het voorjaar heeft hij al op verschillende scholen voor lichting gegeven. Verder heeft het Arbeidsbureau alle scholen in het rayon gevraagd hoeveel schoolverlaters er dit jaar ko men. „Dat blijken er 555 te zijn. Degenen, die op school geen voorlichting hebben ge kregen, 276 hebben wij alle maal een brief gestuurd met de vraag of zij dat alsnog wil den. Van die 276 hebben ee maar 90 gereageerd. Toen we ze hebben opgeroepen voor groepsgewijze bijeenkomsten in een zaaltje, kwamen er maar 28 opdagen. Dan kan je je gaan afvragen waarom dat is. Misschien ziet de jeugd het probleem van hun werkloos heid nog niet zo zwart als wij dat doen. Maar je mag ze ook geen verwijten maken en moet ze gewoon een kans geven. Bovendien zijn de uitnodigin gen vrijblijvend en moet je je dus gaan afvragen of je die niet wat dwingender moet voorstellen", zegt De Braban der. Het Arbeidsbureau gaat zich ook verdiepen in vragen als „waarom komen ze niet" en „staat de jeugd wel zo te drin gen om hulp". Daarnaast er kent men de drempelvrees, die kennelijk nog steeds bestaat voor de gang naar het Ar beidsbureau. „Daarom doen we die voorlichting ook in groepen en niet in het bureau zelf. In de eerste plaats hebben we daar geen ruimte voor, maar ten tweede wordt het buiten het kantoor bespreken als erg positief ervaren. In groepen heeft men bovendien niet het gevoel alleen te staan. Met zijn allen kan men de jeugdconsulent de problemen voorleggen en hij moet daar ook weer op reageren. Hij moet ze ook laten zien dat het allemaal niet zo licht is en dat we er gezamenlijk iets aan moeten doen". ASTRID SCHOORDIJK NOORDWIJK De Har moniekapel Crescendo is op 24 februari 1897 opge richt. Om dit jaar het 85- jarig bestaan een extra feestelijk tintje te geven en ook het publiek daar van mee te laten genieten, is besloten een tent-mu- ziek-feest te organiseren van 10 tot en met 15 au gustus. De Harmoniekapel telt nu on geveer honderd leden ver deeld over het majorettenpelo- ton, de drumband en de kapel. Deze groepen zullen tijdens het tent-muziek-feest allemaal uitgebreid op 'de voorgrond treden. Voor het feest wordt op het Jan Kroonsplein een reusachtige tent van twintig bij veertig meter opgezet. In die tent zullen bier, frisdran ken en kleine eetwaren ver krijgbaar zijn en ook kan men er zijn geluk beproeven met ballengooien, schieten en het dartbord. De tent wordt dinsdag 10 au gustus om half acht 's avonds feestelijk voor het publiek ge opend. Woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag gaat de tent om twee uur 's middags open en om elf uur 's avonds weer dicht. Tussen zes en ze ven uur 's avonds is de tent ook gesloten, 's Middags is de toegang gratis, maar 's avonds, als er muziek wordt gemaakt, wordt een toegangsprijs van ven. Tussen de muziekoptre- dens door, zal op enkele avon den de bekende Noordwijkse „raddraaier" Henk Steenvoor den via het Rad van Avontuur vele prijzen aan de man of vrouw brengen. Zondag 15 au gustus wordt de tent beschik baar gesteld voor het houden van kerkdiensten of andere samenkomsten. Bij slecht weer zal men proberen 's middags iets voor de kinderen te orga niseren. Het programma van het feest ziet er als volgt uit dinsdag opening van de tent en rond gang van Crescendo door het dorp. Om half negen 's avonds wordt dan een concert door de Harmoniekapel gegeven. Woensdag 11 augustus begint om half acht 's avonds een ge varieerd programma door de EgelSnderkapel „De Zeedor per Muzikanten". Donderdag avond begint om acht uur een optreden van de Big Band Bol lenstreek en vrijdag verzorgt de Noordwijkse Mondaccorde- onvereniging „Concordia" tus sen half acht en kwart voor negen de muziek. Daarna is er feest met een optreden van de blaaskapel „De Aarebeiepluk- kers" uit Roelofarendsveen. Oud-Hollandse en moderne muziek brengt de Sint Joriska- pel zaterdagmiddag vanaf half vier. Die avond is er tussen half acht en elf uur een gezel lig samenzijn in de tent met medewerking van het Noord- wijks Dansorkest. ^djlSSE ..De jeugd wordt ?ht vjt zwaarst getroffen door ^parti stijgende werkloos- zzelafidDat stelt directeur ie toci-N. de Brabander van et Arbeidsbureau Lisse aanleiding van de ieuwste werkloosheids- Ijfers, waaruit blijkt, dat het rayon Lisse voor It eerst sinds de Tweede n Jereldoorlog het aantal ér ovrerklozen boven de 2.000 gestegen. Meer dan de lft van de werklozen in it rayon Lisse is jonger 25 jaar. Eind juni tel- het Arbeidsbureau Lis- (Lisse, Noordwijk, loordwijkerhout, Hille- om, Voorhout, Sassen- im) 2.223 werklozen en «aar liefst 1.433 daarvan het fJ0 Jonger dan 25 jaar. en bijna ontmoedigend ijfer volgens directeur De De Brabander. Sinds maart it jaar heeft hij zich met medewerkers met irhevigde energie ge- orpen op de problema- lek van deze groep werk- •ekenden. maart begon het Arbeidsbu- iu Lisse zich, vooruitlopend het Jeugdwerkplan van de 'erheid, te verdiepen in de aterie van de werkloze »ugd. „We hebben toen ge- egd: Laten we eens wat gaan g °Den en extra aandacht beste- Pr en aan de groep jongeren van °Pgei tot 23 jaar, die langer dan r s maanden werkloos zijn", 0 dus directeur De Brabander, ureai i die maand stonden 122 van [lPn c eze personen geregistreerd en e.v ie zijn allemaal opgeroepen oor een persoonlijk gesprek ocl n eens uit te vinden wat |*r oor soort groep dat is en wat 'rs Ie problemen zijn. Uiteindelijk twamen 94 van de 122 opda- pegnp Uit die gesprekken bleek, dat e positieve aspecten van het (rerkloos zijn bij hen toch in jet niet vallen ten opzichte n de negatieve. Positief nd men het zelf de dag in te innen delen en te kunnen en waar je zelf zin in hebt. legatief vond men zaken als: nzekerheid, weinig begrip bij pderen vinden voor hun Jrerkloosheid, onvoldoende leid hebben, steeds minder ge- lotiveerd raken om iets te ten, lui worden, voor profi- iur worden uitgemaakt en Rch vervelen. Bovendien krij- len ze bij sollicitaties vaak te (oren dat ze onvoldoende er- iring hebben, niet voldoende f juist teveel opleiding (van e groep is het merendeel ge diplomeerd), dat men te lang

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5