inancieel ekort dreigt oor Leidse tudentenclubs aad van State ordeelt over entrumpartij ■)0R GEBREK AAN FIKANTIEWERK IN LEIDSE REGIO: Nieuwe fietsklemmen: veilig maar onbegrijpelijk AD VAN DER WAALS GAAT UIT DE EVP Ifielrijdster aangereden „Kunst is geen elitaire aangelegenheid DEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 )EN De Leidse stu- enverenigingen heb- het moeilijker dan met het vinden van ntiewerk voor hun veer 1000 aankomen- erstejaars-leden. Dit '- schoolde - werk heeft Dciaal doel het elkaar kennen en als finan- doel het spekken de verenigingskas. De nigingen krijgen geen die en sommigen >en hoge lasten door >orbeeld het bezit van clubgebouw. De onge- 300 gulden die elk w lid na één week ten naast de normale ributie binnenbrengt, in ook onmisbaar. Nu slechter gaat bij veel ijven blijkt de student „doelgroep" meer te dentenverenigingen met suc ces bemiddeld door Luba Be heer, waarvan het gelijknami ge uitzendbureau een dochter onderneming is. Waarom de bemiddeling dit jaar moeiza mer verloopt, vertelt de coör dinator studentenwerkweken van dit bedrijf, Ronald Alke made: „In deze economisch slechter wordende tijden plan nen vooral de kleinere bedrij ven niet meer op langere ter mijn. Met hen konden we daarom niet lange tijd van te voren afspraken maken over het aantal op te nemen studen ten in de vakantie. Bovendien blijkt, dat men bij een dalende omzet probeert in de eerste plaats het vaste personeel in dienst te houden. Daarmee komt het vakantiewerk op de tweede plaats te staan". Vorig jaar al werd de schaarste aan vakantiewerk duidelijk en moest het uitzendbureau het wervingsgebied uitbreiden tot aan IJmuiden toe. Als algeme ne moeilijkheid bij het wer ven, noemt Ronald Alkemade nog het feit, dat het gaat om werk voor studenten. Verban den worden gelegd met ont groeningen en klaploperij en dit zorgt ervoor dat veel be drijven aarzelen om hen in dienst te nemen. Volgens Van Alkemade zijn er in de prak tijk echter zelden incidenten geweest met het inpassen van de studenten in het arbeids proces. Er zijn werkgevers die vast rekenen op de jaarlijkse „hulptroepen". Groepjes De aankomende eerstejaars worden in groepjes van- mini maal vijf personen „te werk gesteld". Er worden kampen georganiseerd in Noordwijk, Rijnsburg en Zoëterwoude. Andere studenten worden da gelijks vanuit Leiden naar hun werk in de omgeving ver voerd. het begin van de zomer- ntie werd het al duidelijk iet aantal vakantiebaan- >or scholieren dit jaar be is. Dit geldt nu ook voor tudenten die traditiege- na half augustus, als de én weer beginnen, een ullende - goedkope - va- iekracht vormen voor be en in de Leidse regio. 23 augustus moeten nog 400 eerstejaars aan een e worden geholpen, dat in aanmerking komt ipende band-werk, lichte nistratieve arbeid en in- GevaVerk, dat laatste meestal 18.0 e bollen". Heils God >P dj "dagieizaam :ht jaar wordt voor de stu- og of Steeds minder bollenbedrijven nemen aankomende eer stejaarsstudenten in tijdelijke dienst. Fietsers, die hun rijwiel tegen de gevel van de HEMA in de Haarlemmerstraat willen stal len, raken momenteel in grote verwarring. Bij het warenhuis zijn vijf stalen palen in de grond gezet. Dat de palen iets te maken hebben met het stal len van rijwielen, is de meeste fietsers wel duidelijk. Maar hoe dat parkeren precies moet, is voor de meesten de. grote vraag. De vijf palen zijn daar door de gemeentelijke dienst verkeer geplaatst. Het gaat om een nieuw soort fietsklemmen, die de rijwielen zeer goed tegen diefstal beschermen, zegt de directie verkeer. Als je het door hebt, is het systeem heel simpel. Men haalt een stalen klem naar achteren. De verti cale stang van de fiets, waarop het zadel is gemonteerd, wordt tegen de paal geplaatst en het klemmetje wordt teruggeduwd, zodat het de fietsstang omvat. Door een aangebrachte ope ning haalt men een hang- of kettingslot en de fiets staat zeer veilig gestald. Het gaat hier om een proef van de gemeentelijke directie ver keer. De klemmen zijn in de Haarlemmerstraat geplaatst, omdat zo een groot publiek kan worden bereikt. Als de proef slaagt, dan is het de be doeling, dat in Leiden meer nieuwe klemmen worden ge plaatst. De klemmen zijn uiter mate geschikt voor fietsen, die een hele dag worden gestald. De directie denkt hierbij bij voorbeeld aan stations. Tot nu hebben maar weinig mensen door, hoe zo'n klem precies werkt. Tegen de palen worden veel fietsen gezet. Maar slechts weinig fietsers doen het op de juiste manier. Als voorbeeld heeft de directie nu een dienstfiets op de juiste wijze in de klemmen gezet. Maar ook dat haalt weinig uit. Wie zich eens wil amuseren, moet eens een half uurtje bij de HEMA gaan kijken. Riolering (1) Maandag 9 augustus worden de werkzaamheden aan de Oude Vest hervat. Het gaat om de vernieuwing van de riolering en de walmuren. Aan het gedeelte tussen de Marebrug en de Schouwburg wordt tot half septem ber gewerkt en tegelijkertijd wordt het kruispunt van de Lange Mare met de Oude Vest gedaan. Van half sep tember tot eind oktober gaat het gedeelte tussen de Schouwburg en de Lijsbethsteeg open en uiteindelijk het resterende stuk van de Oude Vest tot aan de Turf markt De werkzaamheden waarvan de aanleg van de Lijsbethbrug deel uit maakt worden april vol gend jaar voltooid. Riolering (2) De Caeciliastraat ontkomt ook niet aan de vernieuwings drang van de gemeente. Daar wordt 9 augustus begonnen met de aanleg van riolering. Wanneer de werkzaamheden aan de Caeciliastraat zijn afgerond dat zal eind septem ber zijn wordt de St. Michielstraat voor het doorgaand verkeer afgesloten en wordt ook daar de riolering ver nieuwd. Half oktober wordt de St Michielstraat weer voor het verkeer opengesteld. Riolering (3) Ook in een groot aantal straten in Transvaal wordt de komende weken de riolering vernieuwd. Op 23 augus tus wordt met de Bloemfonteinstraat gestart en aan sluitend wordt de Transvaalkade gedaan. Op 6 septem ber wordt begonnen met de Transvaalhof. Begin okto ber wordt volgens de planning begonnen met de Pres. Steinlaan en de Cronjéstraat. Tenslotte wordt het ge deelte Joubertstraat tussen het Transvaalhof en de Paul Krugerstraat van een nieuwe riolering een nieu we bestrating voorzien. Het is de bedoeling om de werkzaamheden voor kerstmis af te ronden. Kooilaan Vanaf 23 augustus kan de Kooilaan niet meer gebruikt worden door het doorgaand verkeer en het openbaar ver voer. Dit aangezien op die dag wordt begonnen met de re constructie van de Kooilaan. De nieuwe Kooilaan krijgt een geasfalteerde rijbaan met yrijliggende fietspaden De buslijnen 13 en 14 rijden om via de Surinamestraat. de Su- matrastraat en de Lage Rijndijk. Deze werkzaamheden du ren twee maanden Tour de Frats De achtste etappe van de Tour de Frats heeft de deel nemers van Apeldoorn naar Doorn gebracht. Tijdens de etappe werd onder meer het centrum van Apel doorn aangedaan. Ondanks begeleiding van de politie werd in de omgeving van Doorn twee maal een ver keerde route gekozen. Het eindklassement ziet er nu als volgt uit. Bij de jongens: 1. Jackey Heyman, 2. Er- win van Hagen, 3. Johnmar Mulder. Bij de meisjes 1. Wendy v.d. Heuvel, 2. Sigrid Koster, 3. Petra Coen- LEIDEN Ad van der Waals, het voormalige CDA gemeenteraadslid, heeft nu ook de Evangeli sche Volkspartij (EVP), de rug toegekeerd. Van der Van der Waals heeft zijn lid- de partij op „een naar het sek- Waals stond voor de EVP maatschaP van de EVP opge- tarisme neigende wijze" stand- or, de kandidatenlijst voor zegd' omdat hij vindt dat de Punten bepaald. Hij is ook niet op ae Kandidatenlijst voor partij op een gebrekkige ma- te spreken over de manier de verkiezingen van de njer georganiseerd is. Volgens waarop het bestuur van de Tweede Kamer. Van der Waals worden door EVP met een aantal conflicten is omgegaan. Hij wijst verder op de kleine kans op een zetel in de Tweede Kamer voor de EVP. „De EVP is hobbyistisch en amateuristisch", stelt de nu politiek dakloze Van der Waals. 'EN Het comité „Mensen en Mensen" is bij de 'evetl van State in beroep gegaan tegen de beslissing "Ha,het hoofdstembureau van het kiesdistrict Leiden de Centrumpartij tot de verkiezingen voor de (ede Kamer toe te laten. loofstembureau nam die beslissing afgelopen maandag. Vol- het stembureau is het juridisch niet mogelijk om de Cen- nartij uit te sluiten -van de verkiezingen die begin septem- 'orden gehouden. De voorzitter van het stembureau, C. stelde dat de kieswet geen ruimte laat om een partij uit te in op grond van wat heet „aantasting van de openbare orde -Josi goede zeden". Volgens het comité zou het optreden van de uiïumpartij als zodanig kunnen worden betiteld. i6 0Lging ook niet in op het verzoek van het comité om des- p alleen de naam „Centrumpartij" te schrappen en dan lou- én naamloze partij toe te staan. Waal stelde na uitvoerig Jiensleg met stembureaus in Rotterdam en Den Haag dat een r dtistembureau geen bevoegdheid heeft om de naam van een 11 oite scbraPPen. 11 3£ns de vier ondertekenaars van het berobpsschrift, onder i2!2(PPN-raadslid Jan Brands, moet de Centrumpartij uitgeslo- 13. morden gezien haar „racistische en fascistische" denkbeel- Meei Herhaaldelijk zijn wij ook in Leiden geconfronteerd met iarertc'stiscke ProPa6anda van Centrumpartij" wordt in het w>sschrift gesteld. Gewezen wordt op zowel een uitspraak f Amsterdamse rechtbank waarin de Centrumpartij verbo- ordt racistische uitspraken te doen en als op de Neder- wetgeving, inzake discriminatie. 'EN Een 21-jarige wielrijdster uit Sassenheim raakte gis- :htend ernstig gewond aan haar enkel. De vrouw werd op 9 J kruispunt Levendaal-Geregracht aangereden door een tauto. Touw fietste op het Levendaal toen zij werd aangereden jleen vrachtwagen die, komende uit de Geregracht, het Le- laal wilde oprijden. De vrachtwagenchauffeur, een 30-jarige )enaar, verklaarde, dat hij de vrouw niet had gezien. De Sas- jeimse is naar het Diaconessenhuis vervoerd. ialthandicaptendriewieler gestolen p^jJpEN Uit een doorgang onder het Pelikaanhof is in de 0 u van dinsdag op woensdag een gehandicapten-driewieler 8 OOClen. De eigenaar, een 21-jarige Leidenaar, is door deze dief- 23 5%rnstig gedupeerd. De driewieler, die was afgesloten, is grijs um1.'c'eur' **et merk 's Lely. De fiets vertegenwoordigt een Vde van 2500 gulden. TEKENAAR PIET DE BOER VV LEIDEN Voor Piet de Boer (50) is het een pri ma zomer. Met dit mooie weer zit hij graag buiten te tekenen. Dan begint hij 's ochtends al heel vroeg en verdwijnt pas weer als het echt te warm wordt. Overigens weerhoudt de koude in de winter hem ook niet van het buiten-tekenen. Zelfs als het vele graden onder nul is. Maar 's zo mers is het toch allemaal plezieriger. Hij heeft dan een klein opklapbaar krukje bij zich en een tas met schetsboek en te kengerei. Piet de Boer tekent stadsge zichten en de mensen ip die stad, maar ook landschappen. „Ik heb een hele stapel mooie stadsgezichten van Leiden gemaakt. Niet alleen een kerkje hier en daar, maar bij voorbeeld ook de vervallen achterbuurten. Daarbij zijn enkele schetsen van mensen die boodschappen doen of een ijsje eten enzovoort. Alles bij elkaar geeft het een leuk beeld van de stad en van de mensen erin. Ik ben bezig met het zoeken naar een uit gever, maar tot nu toe is het steeds te duur uitgevallen. Dat is jammer; misschien valt er nog wel iets op te vinden. Het zou een erg mooi boek kunnen worden", zegt Piet de Boer, terwijl hij vast wat schetsen toont. Zijn vakantie houdt hij elk iaar op de Veluwe. Dan te kent hij ook herten, zwijnen en andere dieren. In Ootmar- sum zag hij eens twee paar den met een kar vol hout voorbij komen. Door snel wat lijnen neer te zetten en goed te kijken en te onthouden, werd later zijn lievelings werk geboren. „Je ziet die beesten zwoegen", zegt hij. Goed De werken van Piet de Boer, moeten goed zijn. De per spectieven en andere verhou dingen moeten kloppen en alles moet zo echt mogelijk lijken. Dan pas vindt hij het Piet de Boer op de plaats waar hij een stadsgezicht maakte van Stille Rijn met Mare en op de achtergrond de Hartebrugkerk. Ook het terrasje ontbreekt niet. de moeite waard. Voor veel zogenaamd moderne kunst („lang niet alles hoor") heeft hij weinig goede woorden over. Te veel kaf onder het koren, vindt hij. Volgens De Boer is hetgeen men doet op het gebied van beeldende kunst een vak, een ambacht. Hij vindt ook dat iemand, die zich met beeldende kunst be zig houdt, van dat werk moet kunnen leven. Net als iedere andere ambachts- of vakman dat moet kunnen. Ook vindt hij het onnodig om exorbi tant hoge prijzen voor som mige kunstwerken te vragen. Hij vindt eigenlijk dat kunst voor elke portemonee bereik baar moet zijn. Kunst is geen elitaire zaak, vindt Piet de Boer. Al sinds zijn vroegste jeugd is hij bezig met beeldende kunst. Hij kreeg al jong les van een tekenleraar, waarbij hij zijn vaardigheden nog meer leerde te ontplooien. Op verzoek van die leraar wilde hij toen examen doen voor de akte M.O. tekenen. Maar eenmaal ingeschreven kreeg hij te horen dat hij eerst een HBS-opleiding no dig had om überhaupt exa men te kunnen doen. Het feest ging dus niet door en Piet de Boer moest het teke nen en schilderen als hobby blijven doen. Hij kreeg werk als tekenaar/fotograaf bij de Rijks Universiteit. Sinds eni ge tijd kan Piet de Boer zich echter full time tekenaar, schilder en aquarellist noe men en dat bevalt hem wel. Ook geeft hij nu les. Onzeker „In het begin voelde ik me nog erg onzeker over mijn werk. Toen durfde ik ook niet overal te gaan zitten om iets te tekenen. Nu ga ik ge rust op de Breestraat zitten als ik dat zou willen. Ach, na een paar exposities en na wat wijze raad van oude rotten in het vak, is mijn werk sterk verbeterd. Nee, ik schaam me niet meer hoor, maar ik heb ook geen pretenties". Piet de Boer is een beschei den man en dat is eigenlijk niet nodig, want zelfs in To kio is zijn werk te zien ge weest. De gemeente Leiden was namelijk aangeschreven door een Japanse hoogleraar, met de vraag of er teken werk over de stad bestond. Dit bericht kwam bij de Leidse academie ARS terecht en Piet de Boer reageerde. De tekeningen en aquarellen, die hij instuurde, kwamen op een tentoonstelling terecht en vele Japanners hebben nu via de schetsen van De Boer ook even kennis van de Sleu telstad genomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3