Cap Anamur strandt op bureaucratie Egypte woedend op Israël Levendige straathandel in Tripoli wijkt voor citaten van Khadaffy „Japan verdoezelt oorlogsmisdaden" hadaffy il och OAE- ^ergadering ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 PAGINA 9 jitse soldaat met (ik aan de haal t»r de derde maal in een maand heeft een in 6t-Duitsland gelegerde NAVO-militair een tstapje" gemaakt met een tank. Een dronken Jarige Britse soldaat reed maandagnacht in I lichte tank weg van een legerplaats, de stra- van Bielefeld in. Hij kon door de politic tot - ppen worden gedwongen voor hij schade (richtte en is overgedragen aan de Britse mi- lire politie. De tank was daarna een beziens- ardigheid voor de toegestroomde inwoners l Bielefeld (foto). Een maand terug liet een ge Amerikaan, die er met een zware tank idoor was gegaan, een spoor van verwoestin- I na in het centrum van Mannheim. Hij reed •volgens in de Neckar en verdronk. Zondag igen twee Britten met een zware pantserwa- l aan de haal. Zij reden tegen een sneltrein I. De Britten kwamen darbij om het leven. Vaticaan: Niets bekend over bezoek prinses Caroline VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft ontkend iets te weten over een bezoek dat prinses Caroline van Monaco wil brengen aan de paus, om hem persoonlijk in te lichten over de omstandigheden waaronder haar kerkelijke hu welijk met Philippe Junot vorig jaar na een jaar strandde. Zij zou willen uiteenzetten waarom haar de kans moet worden gegeven een tweede kerkelijk huwelijk aan te gaan, nu met de Argentijnse tennisprofessonal Guillermo Vilas. De gewone sterveling moet zich met zijn verzoek tot ontbinding van een kerkelijk huwelijk wenden tot het bis dom. Regerende vorsten, staatshoofden en hun familie hebben het oude voorrecht zich bij dergelijke zaken direct tot de paus te mogen wenden. Bij de kerkelijke rechtbank in Rome is echter nog geen officieel verzoek uit Monaco binnengekomen het uit 1980 daterende huwelijk tussen prinses Caroline en Philippe Junot te ontbinden. Toen het Vaticaan en Monaco vorig jaar een nieuw concordaat slo ten, werd een dergelijk verzoek wel verwacht. Onderzoek naar moord op Belg in El Salvador SAN SALVADOR De Salvadoriaanse minister van defensie heeft een on derzoek aangekondigd naar de omstandigheden van de moord op de Belgi sche architect Bernard De- vershen. Diens door kogels doorzeefde lijk werd vori ge week vrijdag gevonden in Santiago Texacuangos, op 10 kilometer ten oosten van San Salvador, waar de Belg als vrijwilliger werk te. Devershen was enkele dagen tevoren door onbe kenden ontvoerd. cotland Yard WESTDUITS SCHIP REDDE DUIZENDEN VIETNAMEZEN iopspraak i Zajegens vii "^rhullen va ;j>rruptie noi iNDEN Groot-Brittannië vorrbeft een jaar vol schanda- Hielt Nu is het de beurt aan w4tland Yard om zich te ver nomen tegen beschuldigingen, 1 te,Vhet imago van deze Britse i- Dajtjfmacht eën stevige deuk ta e^ben bezorgd. Volgens poli- ?n dinan Arthur Hambleton vpbben belangrijke functiona- ïelij^en van de Yard alles ge- n,et(n om een onderzoek naar ;pai>ruptie binnen het korps te oteren. tocbbletoh deed zijn verhaal de BBC-tv, in een pro- bimma over <le Britse politie, ïanat bewuste onderzoek begon 1979. Hambleton gaf toen zaailing aan ruim 100 politie- ssinpnen van buiten Londen, de beschuldigingen van stopruptie moesten uitzoeken mee eventuele schuldigen aan- laakaden. Het zou daarbij gaan k di ruim 200 agenten van de eerd, die verdacht werden nieji hulp bij gewapende over- llen, het accepteren van uggeld en het achterhouden h bewijsmateriaal. jeen jaar gaf Hambleton zijn jperjlracht terug, omdat hij van letefk, kanten werd tegenge- blijrkt. Hij kreeg geen kans de im door Scotland Yard te ;n. Het onderzoek werd af- »nd door een intern bureau jl Yard. Uiteindelijk be- n d^dden slechts twee agenten de lijst met 200 verdach- 00jj in de cel. tj politiek Londen heeft het ooPas van Hambleton een rm van kritiek losgemaakt. aantal L^abour-afgevaar- oorjden heeft verzocht het zo- van het Lagerhuis te doorbreken voor een debat deze zaak. Nederlandse Naaktlopers ^eer vrij (Van onze correspondent nCees Manders) ME De vier Nederlandse f laktlopers" die vorige week f f het strand van Noord-Sar- lie wegens aanstootgevend 'wag werden gearresteerd, h weer vrij. Het proces is op lange baan geschoven om- ■—4 de lokale rechter ook va- htie wil houden. Verwacht «nrdt dat, als het ooit nog tot •ji proces komt, de Nederlan- MÉs er met een boete vanaf ■Uien komen. Volgens de Ne- lilflandse ambassade in Rome len de autoriteiten op Sar- lië met de aanhouding van Nederlanders een voor lid stellen. De arrestatie en publiciteit die eraan is ge- zen, zou elders in Itglië een ing van het aantal gevallen i openbare naaktheid tot olg hebben gehad. Vorige week kwamen de laatste Vietnamese bootvluch telingen die door de Cap Anamur uit zee waren gered in West- Duitsland aan. BONN - Een van de spec taculairste menselijke hul pacties die de Bondsrepu bliek heeft gekend, is on langs op weinig verhef fende wijze beëindigd. Het schip ,.Cap Anamur", dat duizenden Vietnamese vluchtelingen uit de Chi nese Zee heeft opgepikt en daarmee het leven ge red, is letterlijk te pletter gelopen op de harde rot sen van de Westduitse bu reaucratie die niet meer Vorige week eindigde in Ham burg de laatste reis met men selijke vracht: 285 vluchtelin gen van wie 137 kinderen - een werd tijdens de reis gebo ren. Van nu af aan zal de Cap Anamur waarvoor talloze mensen zich onbetaald hebben ingezet en waarvoor ettelijke Duitse burgers giften van in totaal meer dan 20 miljoen Duitse mark hebben gegeven, weer gewoon stukgoed ver- Ongeveer drie jaar geleden startte het „Duitse Comité Noodartsen" een actie voor de redding van de steeds grotere golf „boatpeople" die vertwij feld hun verscheurde land Vietnam hadden verlaten en op de zee ronddobberden. Het lot van deze mensen was en is verschrikkelijk, zoals oogge tuigen berichtten. Thaise pira ten beroven de schepen van alles wat maar enigszins waar devol is, verkrachten de aan wezige vrouwen en meisjes en vermoorden mannen en kin deren. Zeker is dat daarbij minstens duizend mensen zijn omgekomen; het inofficiële cij fer ligt veel hoger. De overle venden zwerven soms weken lang op de zee rond zonder voedsel en zoet water, geteis terd door ziekte en uitputting. Kannibalisme is geen uitzon dering. In zulke situaties verscheen het schip Cap Anamur met zijn blanke mannen en vrou wen aan boord als een redden de engel aan de horizon. Bijna tienduizend vluchtelingen, uit geteerde wrakken, 'waaronder veel ouderloze kinderen, heeft het in die tijd het leven gered. 'En het zouden er nog veel meer geweest kunnen zijn, als de actie niet op last van hoger hand was stopgezet. De politici in Bonn en in de hoofdsteden van de diverse Duitse deelsta ten waren aanvankelijk zeker bereid om met een ruim ge baar de vluchtelingen op te nemen. Maar het enthousiast- me ebde weg toen ze steeds meer werden geconfronteerd met slinkende geldkassen en een toenemende vreemdelin genhaat. Dat maakte hen ge leidelijk kopschuw- tegenover de groeiende stroom asielzoe kenden, inclusief die uit Viet- Daarnaast was de private hul pactie van Duitsers in het ver re Zuidoost-Azie van het begin af aan omstreden. Vblgens sommigen (waaronder het Duitse Rode Kruis) was alleen al de aanwezigheid van het reddingsschip in de Chinese Zee voor heel wat Vietname- zen juist aanleiding om een vluchtpoging te wagen die zij anders niet zouden hebben on dernomen. Slachtoffertjes Franse busramp begraven In het Noordfranse Crepy en Valois zijn gisteren de 44 kin deren begraven, die afgelopen zaterdag bij de ergste busramp uit de Franse geschiedenis om het leven zijn gekomen. De plechtigheid die aan de eigen lijke begrafenis voorafging werd bijgewoond door presi dent Mitterrand (op de foto in het midden, met naast hem burgmeester Dupuy van Crepy en Valois) en tal van minis ters. Tijdens de plechtigheid werd een speciale boodschap voorgelezen van paus Johan nes Paulus II voor de nabe staanden van de jonge slacht offers. De begravenis zelf werd alleen bijgewoond door de naaste familieleden. Omdat maar zes van de 44 kinderen waren geïdentificeerd hadden de ouders om een gemeen schappelijke begrafenis ge vraagd. De andere negen mensen die bij het ongeluk om het leven kwamen zijn inmiddels elders begraven of gecremeerd. Kritiek op nieuwe geschiedschrijving TOKIO/PEKING In China en Korea zijn de gemoederen nog niet bedaard over de nieuwe Japanse geschiedenisboek jes, waarin de misdragingen van het Japanse leger in deze landen voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn verdoe zeld of zelfs geschrapt. De Japanse minister van onderwijs. Heiji Ogawa. zei gisteren dat het er niet haar uitziet dat de inhoud van de boekjes wordt veranderd. China is uiterst fel van leer getrokken tegen de nieuwe ver sie van de Japanse geschiedenisboeken voor middelbare scholieren en studenten. Het diende een officieel protest in en trok afgelopen zondag een uitnodiging in voor een be zoek van minister Ogawa, dat voor september op de agenda stond. De kritiek richt zich vooral op de herschrijving waar in de Japanse „agressie""tegen China nu „opmars" heet. Ook het „goedpraten" van de „plundering" van Nanking in 1937. waarbij honderdduizenden inwoners van de toenmalige hoofdstad van China het slachtoffer werden van Japanse gruweldaden, kWam in China hard aan. Verder heeft de kwestie geleid tot uitvoerige verffegen in de kranten en een documentaire op de tv over de jaren onder de Japanse bezetting. In het volksdagblad van maandag stonden de akeligste foto's tot dusver over Japanse gruwel daden in Nanking. Foto's van- mensen die levend begraven werden en van bergen lijken die in greppels lagen. Volgens de krant staat in de nieuwe boekjes dat de Chinezen voor de massamoord - er kwamen 370.000 mensen om - .verantwoor delijk waren. De reacties in Korea, in zowel Zuid- als Noord-Korea. wa ren ook heftig. De Zuidkoreaanse minister van onderwijs. Lee Kyu-Ho, waarschuwde ervoor dat welk land dan ook dat begane misdragingen en misdaden goedpraat, het ver trouwen \^an een samenwerking met zijn buurlanden op het spel zet. Het was het eerste commentaar, waarin Japan ove rigens niet met naam werd genoemd, van een Zuidkoreaan se minister. In de Zuidkoreaanse pers en onder de bevolking waren al eerder protesten gehoord. Zo vonden in Seoel grote anti-Ja panse demonstraties plaats en werd zelfs de Japanse ambas sadeur in Seoel met de dood bedreigd. In Noord-Korea liet het staatspersbureau weten dat in de geschiedenisboeken „het laag-bij-de-grondse koloniale bewind van de Japanse imperialisten wordt vergoellijkt". In Japan zelf zijn de herschrijvingen ook bekritiseerd. Op het eiland Okinawa vond maandag een demonstratie plaats tegen het schrappen van de moord op 800 bewoners van het eiland door de Japanse bezettingstroepen aan het eind van de Tweede Wereldoorlog. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS/WASHINGTON/ BEIROET De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hassan Ali, heeft de Israëlische rege ring gewaarschuwd dat een grote aanval op het belegerde West- Beiroet zou kunnen betekenen, dat Egypte de diplomatieke be trekkingen met Israël verbreekt. Hassan Ali, die een drie dagen durend officieel bezoek aan Pa rijs brengt, zei dit gisteren in een interview met het Franse dag blad Le Monde. Volgens de Egyptische minister is het proces van normalisering van de betrekkingen tussen Egypte en Israël „voor 90 procent bevroren". Tegelijkertijd liet hij weten dat Egypte verontwaardigd is over de brute wijze waarop Israël in Libanon heeft ingegrepen. Hassan Ali zei verder in het interview dat uit zijn besprekingen met president Reagan en diens minister van buitenlandse zaken Schultz vorige week was gebleken, dat de wijziging van het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de PLO sinds juni „on voldoende" was. Hij merkte op dat de Palestijnen Beiroet niei kunnen verlaten zonder vooruitzicht op politieke en diplomatie ke vooruitgang. In ruil voor evacuatie van' de PLO uit Beiroet hebben de VS beloofd meer aandacht te zullen schenken aan de Palestijnse problematiek. Dit Amerikaanse standpunt gaat niet vergenoeg, aldus Hassan Ali. Wat betreft de Egyptisch-Franse ontwerp-resolutie voor de Vei ligheidsraad, waarin wordt aangedrongen op een dialoog tussen de VS en de PLO, zei Hassan Ali te hopen dat het gezamenlijke plan niet door een Amerikaanse veto wordt getroffen. „Wij moeten trachten de PLO dichter bij de VS te brengen", zo zei de Egyptische minister. „Wij zijn dicht bij een oplossing". Dit heeft de Israëlische minis ter van buitenlandse zakent Sjamir, gisteren tegen Amerikaanse Congresleden verklaard. Hij liet verder weten dat er ten aanzien van de Libanese crisis tussen de VS en Israël overeenstemming bestaat over de drie belangrijkste punten: aftocht van de Pales tijnse guerrillastrijders; vorming van een nieuwe krachtige rege- ring in Libanon; vertrek van alle buitenlandse strijdkrachten uit Libanon. Volgens Sjamir is het voornaamste resultaat van de Israëlische invasie in Libanon, dat „de Sovjet-Unie en zijn handlangers Syrië en de PLO alle invloed in het Midden-Oosten zullen verliezen. Dit zal van grote invloed zijn op de ontwikkelingen in het gebied. Alles zal anders worden", aldus Sjamir. Militaire waarnemers van de Verenigde Naties zijn gisteren aan gekomen bij het hoofdkantoor van de PLO in West-Beiroet. on danks dat zij maandag op hun weg naar de Libanese hoofdstad op Israëlische tegenstand waren gestuit. De VN-waarnemers, die zich al in en rond Beiroet bevonden, hebben inmiddels onder leiding van de Franse kolonel Pierre Letournqur de „Waarne- mersgroep Beiroet" gevormd. PIPOLI De Libische lei- kolonel Khadaffy is vast- jsloten deze week te begin- met de topconferentie van J OAE, de Organisatie van irikaanse Eenheid. De ver- lering wordt gehouden in Libische hoofdstad Tripoli. ter*1 maakt Khadaffy daarbij d£ts uit of er wel of niet vol- uz^ende leden van de OAE t^nwezig zijn. Volgens de sta- I riten van de organisatie moe- ler® zich 34 landen hebben in- dsrfschreven, Gm de vergade- ersjig een echte OAE-bijeen- jigflmst te kunnen noemen. Een \u*slissende minderheid van ier*matigde lidstaten wil echter ha'et meedoen als het Polisario- d^ont wordt toegelaten. Vol- tiePos Khadaffy zijn die geroa- jgde leiders door de Verenig- t Staten omgekocht. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI Neonbuizen ver lichten het opvallend grote portret van de Libische leider Khadaffy, dat bovenop de zo juist gebouwde conferentiehal prijkt. De rijzende zon portret teert de Libische kolonel als het lichtende voorbeeld in de Afrikaanse duisternis. Wat Khadaffy betreft kan de top conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die volgens het pro gramma morgen in de Libi sche hoofdstad Tripoli moet beginnen, gewoon doorgaan. Voor hem is deze conferentie van enorme persoonlijke bete kenis, omdat hij gedurende een jaar het voorzitterschap van de OAE gaat bekleden. Hoewel Tripoli zich terdege op de Afrikaanse top heeft voor bereid. is het nog steeds niet zeker of de Afrikaanse staats hoofden morgen in vergade ring bijeen komen. De voorbe reidende besprekingen werden geboycot door ministers van de gematigde Afrikaanse lan den. Zij protesteerden hiermee tegen de toelating tot de OAE van het Polisario-front, dat al jarenlang een guerrilla voert in het door Marokko geanne xeerde westelijke deel van de Sahara. De mislukte staatsgreep in Ke nia heeft het doorgaan van de vergadering nog onwaar schijnlijker gemaakt. Presi dent Arap Moi zou in Tripoli het voorzitterschap van de OAE overdragen aan Khadaf fy. Maar het ziet~er niet naar uit dat Moi het onrustige Nai robi voorlopig zal verlaten. Cultus Terwijl de westerse journalis ten moeten wachten op het be sluit of de OAE-top al dan niet doorgaat, maken zij van de ge legenheid gebruik een kijkje te nemen in de hoofdstad van Li bië. Voor velen een unieke ge legenheid, want de Libische autoriteiten zijn er niet zo hap pig op westerse verslaggevers in hun socialistische model staat te laten rondkijken. Zwervend door de stoffige straten van Tripoli zijn de journalisten getuigen van de persoonlijkheidscultus rond Khadaffy, zoals die in foto's en teksten tot uiting komt. De buitenlandse pers is onder gebracht in een drijvend hotel, de voormalige boot Garnata, die in de nieuwe haven van Tripoli tegenover het oude Turkse fort voor anker ligt. Daar Khadaffy de verkoop van alle vormen van alcohol heeft verboden, is er op de Garnata geen druppel sterke drank te krijgen. De enige kans om bij een temperatuur van zo'n 40 graden celsius een koud glas bier te nuttigen, is een uitnodiging van een wes terse diplomaat, die thuis altijd wel iets klaar heeft staan. Citaten De ontvangstruimten en gan gen van de Garnata zijn ruim schoots jvoorzien van plastic plakkaten, waarop citaten van Khadaffy's Groene Boekje staan. In zijn Groene Boekje zet de Libische leider uiteen, dat de gehele wereld uiteinde lijk zal zegevieren over de eerste twee werelden, het ka pitalisme en het communisme. In Tripoli wemelt het van zul ke citaten, die de bevolking in fraaie Arabische lettertekens duidelijk willen maken dat er nog een Libische weg is naar de volmaakte samenleving. Om de westerse journalisten van dienst te zijn, zijn de cita ten in het Engels vertaald. Op oude fotos van het Libi sche bureau voor toerisme valt een met palmen omzoomde elegante boulevard te bewon deren, waar de inwoners van de stad op warme zomeravon den verkoeling vonden. De boulevard werd aan de zeezij de geflankeerd door een balu strade. Het hekwerk is er nog, maar het eens zo prachtige uit zicht over de Middellandse Zee,is verdwenen. Vijf jaar ge leden besloot Khadaffy om uitgerekend voor het meesi schilderachtige gedeelte van Tripoli een haven aan te leg gen. De bouw van de haven, die 200 miljoen dollar kost, is nog niet helemaal voltooid. De oude boulevard, die onder Ita liaans koloniaal bestuur werd aangelegd, ziet er uit als een grote bouwplaats. De nieuwe haven was drin gend nodig. Schepen moesten soms lang wachten eer zij kon den worden gelost. Maar met name de oudere inwoners van Tripoli hadden graag gezien, dat de haven enkele kilome ters verderop was aangelegd. Behalve dat het mooie uitzicht bewaard zou zijn gebleven, zo leggen zij uit, zou ook het stadscentrum geen hinder heb ben ondervonden van het drukke havenverkeer Het grootste plein in Tripoli is ter ere van de strijdkleur van de profeet Mohammed her doopt in het Groene Plein. Bo vendien is het gehele plein, waar Khadaffy herhaaldelijk militaire parades afneemt, groen geschilderd. In de Mega- rieff-straat, de grote winkel straat die uitkomt op het Groene Plein, zijn bijna alle winkels gesloten en de etala ges dichtgespijkerd. Vorig jaar werd door de regering alle pri- véhandel als anti-revolutionair omschreven. De stadsbewo ners moeten sindsdien naar grote overheidswinkels om hun inkopen te doen. In deze „volkssupermarkten" zijn zo wel kwaliteit als de prijzen laag. De keuze is beperkt en het afdingen is verboden. De Libische revolutie heeft er in elk geval toe geleid, dat de le vendige handel, zo kenmer kend voor Arabische steden, is verdwenen. De Libische leider, kolonel Khadaffy, laat zich graag door zijn aanhangers toe juichen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9