Vertrouwen Sitters „slechts" brons waard Vrienden: adviseren! Kraay te j stoppen Waterpoloërs overtroeven Cub Helmond Sport weigert shirt reclame SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 PAGINA 8 Directeur Mundiespana overleden MADRID In Madrid is gis teren Jose-Maria Maldonado, directeur van Mundiespana, overleden na een hartaanval. Mundiespana was het reisbu reau dat tijdens het wereld kampioenschap de zaken voor buitenlandse toeristen regelde en dat ook in eigen land aan heftige kritiek blootstond. Het ministerie van toerisme in Spanje heeft op dit moment de handel en wandel van Mun diespana in onderzoek. Lijfwacht voor Schumacher PARIJS Harald Schumacher, d doelman van het West- duitse voetbalelftal, krijgt deze week een lijfwacht nu hij met FC Köln een toernooi in Parijs speelt. Schumacher maakte zich erg impopulair in Frankrijk door een grove overtreding tegen de Franse international Battiston tijdens de halve finales van het toernooi om het wereldkampioen schap in Spanje. Voor de eerste wedstrijd tegen Dinamo Zagreb kreeg Schumacher een aantal veiligheidsbeambten toegewezen. Schumacher werd in Parijs later echter zelfs met de dood bedreigd. Anonieme telefoontjes waarschuwden de West- duitse doelman het noodlot niet té tarten. De voorzitter van gastvereniging Paris Saint Germain verzocht de lei ding van FC Köln Schumacher niet op te stellen. De Keul se bestuurders weigerden, waarna het gehele elftal politie bescherming toegewezen kreeg. Tijdens de wedstrijd FC Köln-Dynamo Zagreb vonden er geen incidenten plaats. De ploeg van coach Rinus Michels verloor met 1-0 van de Joegoslaven. Krnevic besliste vijf minuten voor tijd de wedstrijd. China eist speelster terug PEKING De Chinese autoriteiten hebben gisteren ge ëist dat de 19-jarige tennisspeelster Hoe Na, die ruim een week geleden politiek asiel in de Verenigde Staten aan vroeg, op het vliegtuig naar huis wordt gezet. Hoe Na ver dween op 21 juli tijdens het toernooi om de Federatiebeker in Santa Clara. In diplomatieke kringen in Peking viel te beluisteren dat de affaire de toch al weinig bloeiende politieke verhoudin gen tussen China en de Verenigde Staten zal verslechte ren. „Hoe Na ging naar de Verenigde Staten om deel te nemen aan een internationaal tennistoernooi op uitnodi ging van de Amerikaanse tennisassoeiatie", aldus een woordvoerder van het Chinese Ministerie van Buitenland se Zaken. „De Amerikanen zijn dus verantwoordelijk voor de persoonlijke veiligheid van de Chinese deelnemers en moeten Hoe Na derhalve terugsturen. Dit voorval zal zeker zijn effect hebben op de culturele uitwisseling tussen de twee landen". Amerika heeft negatief gereageerd op de Chinese eis. FC Utrecht overklast amateurkampioen RKC WAALWIJK FC Utrecht heeft gisteren in Waalwijk in een oefen wedstrijd met 50 gewonnen van de algemeen Nederlands amateurkam pioen RKC. De ruststand was 20. De treffers in dit door 1500 toeschou wers bijgewoonde duel kwamen van Gert Kruys, Willy Carbo, Jan Wou ters, Koos van Tamelen en Gerard van der Lem. AZ'67 heeft gisteren de oefenwed strijden tegen het Griekse Rhodos i"net 50 gewonnen. De ruststand in de Alkmaarse hout, waar 800 be langstellenden aanwezig waren, was 1O, Het strijdbare voetbal van het „nieuwe" AZ werd met doelpunten bekroond door Kees Kist (3), Gijs Steinman en Fokke Zwart. GUAYAQUIL Het ver trouwen van Bert Sitters in zijn pupillen stond cen traal op de winderige der de dag van det wereld kampioenschappen zwem men in Guayaquil. Mag een coach ingrijpen in een estafetteploeg, als die een maal is geselecteerd? Met andere woorden: had Sit ters gisteravond Wilma van Velsen in de finale op de viermaal honderd me ter vrije slag estafette moeten vervangen door reserve Desie Reijers, die het in de series beter had gedaan? Sitters, die al menigmaal blijk heeft gegeven over mensen kennis te beschikken en dat bevestigd zag door het uitste kende zwemmen van Jolande van der Meer op de vierhon derd meter vrije slag, koos voor niet ingrijpen. Dat be kwam hem net zo slecht als vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Split, toen hij Monique Drost ten on rechte de hand boven het hoofd hield. Wilma van Velsen faald'e wel iswaar niet, maar verloor wel zoveel terrein dat het kwartet de aansluiting met Oost-Duits- Officieel WK- damespolo in 1986 GUAYAQUIL Met ingang van 1986 zal het toernooi om het wereldkampioenschap wa terpolo voor dame? een offi cieel karakter krijgen. Dit is gisteren in Guayaquil bekend gemaakt. In de Ecuadoraanse havenstad wordt momenteel om de zogenaamde Fina Cup gespeeld. land en de Verenigde Staten verloor en tevreden moest zijn met de derde plaats, hoewel in de series van die ochtend de estafette met Desie Reijers in de gelederen sneller was ge weest dan deze beide groot machten. De zwemster uit Doetinchem nam daarbij de plaats in van Annelies Maas, die s i de i de vierhonderd meter vrije slag. Met een tussentijd van 56,94 werkte de als reserve naar Guayaquil gekomen Reijers stevig mee aan een verbete ring van het Nederlands re cord, dat op 3.47.53 werd ge steld. Ze was viertiende secon de sneller dan Wilma van Vel- Twee mogelijkheden Sitters had na de series twee mogelijkheden. Het kwartet van de series handhaven en Annelies Maas alleen de vier honderd meter te laten zwem men of Wilma van Velsen te laten vervangen door Desie Reijers. Hij deed geen van bei de en hield vast aan de uitslag van selectiewedstrijden van een maand geleden in Rotter dam. Na de opening van Ver stappen in 55.89 en het krach tig doorgaan van Annelies Maas (56.62) gaf de over de baan zwalkende Van Velsen met een tussentijd van 57.37 slotzwemster Connie van Ben- tum te weinig soelaas om de aanval van Caren Metchuk en Jill Sturkel op te vangen. Toen Van Bentum de hand te gen de bassinwand sloeg gaf het scorebord weliswaar een nieuw nationaal record van 3.45.96 aan, maar dat werd voorafgegaan door het cijfer drie, brons dus in plaats van goud of zilver. Op de vierhonderd meter vrije slag dames won de twintig-ja rige Oostduitse Camela Schmidt in een tijd van 4.08,98, hetgeen nauwelijks be ter is dan het Nederlands re cord, dat Annelies Maas vijf geleden vestigde in Jönnkö- ping. Annelies Maas lag ander halve baan in ideale positie om de kop over te nemen. Haar aanval kwam pas, toen de ge vaarlijkste concurrenten al uit het zicht waren verdwenen. Ook Tiffany Cohen had zich van haar losgemaakt. Annelies Maas liep in, maar werd vier de en Jolande van der Meer vijfde. Voor Annelies Maas vormt de wereldtitelstrijd in Guayaquil de definitieve afsluiting van haar internationale carrière. Tenminste, als ze dit keer wel op de juiste manier gaat aftrai nen. De gewichtstoename en de hartklachten, waarmee het abrupte stoppen van vorig jaar gepaard ging, dwongen haar destijds de training te hervat ten. Het werd een terugkeer, die inmiddels met brons is om lijst. Annelies Maas vindt het nu welletjes. Jolande van der Meer gaat in elk geval door. De aankomen de zwemonderwijzeres uit Delft miste bij de selectiewed strijden in Rotterdam de richt- tijden en dankte aan de voor spraak van Sitters, dat ze in Guayaquil aan de start mocht verschijnen. Dat was dinsdag niet vergeten. In de eerste se rie van de vierhonderd meter vrije slag ging ze zo hard, dat als tweede de finale in ging. Dat was voor geen reden over dreven verwachtingen de koesteren. Alle finales Behalve die derde plaats voor de estafetteploeg, de vierde en vijfde voor Maas en Van der Meer waren er nog een zeven de positie voor Jolanda de Ro ver op de rugslag en een acht ste voor Hans Kroes op de honderd meter vrije slag. Ne derland is dus tijdens alle fina les vertegenwoordigd geweest en dat is meer dan menig an der land kan zeggen. Het grootste succes, dat'Oost- -Duitsland boekte, ging ge paard met een even grote af gang van de Amerikanen. Te genover de dubbele Oostduitse overwinning op de honderd meter rugslag en vierhonderd meter vrije slag dames stelden de Amerikaantjes slechts twee derde plaatsen. Zelfs de eens zo machtige Amerikaanse he renéquipe werd geducht de oren gewassen. De Olympische kampioen Jorg Woithe hield aan een bliksemstart juist vol doende voorsprong over om zich op de honderd meter vrije slag wereldrecordhouder Row- dey Gaines van het lijf te hou den. De tijden waren zwak. Woithe, die zijn serie met 49,60 een Eu ropees record had gezwom men, tikte aan na 50,18. Gai nes was driehonderdste van een seconde langzamer. De 'klap kwam zo hard aan, dat Gaines heel onamerikaans verviel in zelfbeklag. „Ik wist, dat ik hard moest gaan. Ik voelde ook, dat ik het kon. Toch deed ik het niet. Ik heb mijn eigen kansen om zeep ge bracht", aldus Gaines. Zo klonk op de derde dag al leen voor Rick Caerey het Amerikaanse volkslied. Maar deze rugslagzweipmer komt dan ook niet uit de vrijwel col lectief falende school van chef-trainer Mark Schubert. De in New York wonende Ga- rey diende af te rekenen met de Olympische en Europese kampioen Sandar Wladar. Hij had de Hongaar slechts een maal ontmoet, bij de Ameri kaanse korte-baankampioen- sachappen van dit vooijaar. Toen was Wladar de snelste geweest, De „bronzen" estafetteploeg van Nederland tijdens de huldiging: (van links naar rechts) Conny van Bentum, Wilma van Velsen, Annelies Maas en Annemarie Verstappen. t was Garey die er het meest van leer- de.„Ik ging er toen aan op de derde baan. Sindsdien heb daar speciaal op getraind. Ik val mijn tegenstander altijd aan op het moment dat hij zich het sterkste waant." Die state- gie bleek winnend. Vladar viel in de eindsprint t^rug en werd zelfs ernstig bedreigd door Frank Baltrusch, een van de boomlange jongeren, die de Oostduitse coaches het hard- zwemmen hebben bijgebracht. Uitslagen finales 100 meter vrije slag heren: 1. Jorg Woithe (Odl) 50,18 seconden; 2. Row dy Gaines (Vst) 50,21; 3. Per Johans son (Zwe) 50,25; 4. Chris Cavanaugh (Vst) 50.32; 5. Dirk Richter (Odl) 1. Alexej Markovski (Sov) 51,16; 2. Marcello Guarducci (Ita) 51,48; 3. Al berto Mestre (Ven) 51,65. 100 meter rugslag dames: 1. Kristin Otto (Odl) 1.01.30; 2. Ina Kleber (Odl) de Rover (Ned) 1.04.78; 8. Yolanc van der Straten (Bel) 1.05,21. 100 meter rugslag dames, troostfi nale: 1. Georgina Parkes (Aus) 1.04,35; 2. Libby Kinkead (Vst) 1.04,41; 3. Manuela Carosi (Ita) 1.04,42. 4 x 100 meter vrije slag estafette dames: 1 Oost-Duitsland (Meineke, Link, Otto, Metchuk) 3.43,97; 2. Vere nigde Staten (Hebernigg, Treible, Van Bentum) 3 45.96 (Nederlands cord); 4. West-Duitsland (Schlaak, Neubert, Schuster, Aizpors) 3.50,62; 5. Canada (Bald, MacPherson, Klimpel, Marubashi) 3.51,22; 6. Japan (Yanase, Nakamori, Nishiyama, Saito) 3.53,72; 7. Frankrijk (Amotric, Boube. Bensi- mon. Stephan) 3.54,07; 8. Sovjet-Unie (Stroenokova. Anbramova, Laritsje- va, Goerassiomonva) gediskwalifi ceerd. 400 meter vrije slag dames, troost finale: 1 Jackie Wilmott (Gbr) 4.11.67; 2. Olga Troitskaja (Sov) 4.17,40; 3. Julie Daigneault (Can) 4.42,31. (Van onze correspondent) HELMOND De nieuwe eredivisionist Helmond Sport weigert de shirtre clame te dragen, waar voor de club van fris drankfabrikant Dr. Pep per 300.000 gulden zou ontvangen. De Helmon- ders zijn het niet eens met het door de overheid ge hanteerde vereffenings fonds en zullen komend seizoen daarom met een shirt zonder reclame spe len. Minister De Boer van CRM heeft besloten, dat na de goed keuring van shirtreclame van het ontvangen bedrag een be paald percentage gestort dient te worden in een fonds voor noodlijdende clubs. De geza menlijke werkgevers hadden via de FBO een plan inge diend waarbij iedere club ze ven procent van de recette zou afstaan om dat te verdelen on der de clubs. De minister heeft dat plan naast zich neergelegd. „Het is een grof schandaal dat de oude regeling gewoon ge handhaafd blijft. Wanneer een vereniging het goed doet, wordt dat genadeloos afge straft", aldus de voorzitter van Helmond Sport, Van Lier. „Het geld gaat zo naar de mensen die al vier jaar lang geknoeid hebben. Dan maar niets op de shirts. Als een ver eniging het goed doet, word je gestraft, wanbeleid levert een premie op. Wij gaan niet, zoals andere clubs, knoeien met de begroting om op die manier geld binnen te krijgen. Het BBI heeft die knoeierijen ook gesignaleerd, maar doet er verder niets aan". Geen schulden Helmond Sport is ook zonder shirtreclame een gezonde club. Na de drastische bezuinigin gen van de afgelopen jaren en een zowel sportief als finan cieel uitstekend verlopen sei zoen is de vereniging schul denvrij. De toeschouwers (afvalligen van PSV) hebben vertrouwen in de club en zijn in ieder ge val bereid de club dit seizoen te steunen. Terwijl afgelopen jaar 437 seizoenkaarten ver kocht werden (een record), gingen er voor het komend jaar al bijna 3.000 over de toonbank. Het stadionnetje van de Helmonders wordt door de gemeente voor een half miljoen gulden vertim merd en levert straks aan 12.000 toeschouwers plaats. Bij een gemiddelde van 4.500 toe schouwers speelt de vereni ging quitte. Het belangrijkste is dat de organisatie goed op poten komt, aldus voorzitter Van Lier. Het elftal is slechts versterkt met rechterspits Johan Dijk stra van PSV. „Het is geen grootse ploeg", meent trainer Notermans. „Wat we aan tac tiek en techniek missen, moe ten we compenseren met inzet en kracht. Zo hebben we vorig jaar ook een groot gedeelte van de competitie gespeeld. De spelers weten wat er verlangd wordt. Dat is veel, maar voor de jongens betekent de eredi visie ook veel. Dan mogen ze er wel iets voor doen". to lO DEN HAAG Trainer Hans Kraay weet weliswaal nog niet of hij zijn werkzaamheden bij Feyenoord hervatten, zijn naaste vrienden hebben hem geadvil seerd te stoppen. Eén van hen is FC Den Haags voorzit 1 ter Pieter den Duik, die de afgelopen zaterdag onwep* geworden Kraay heeft opgevangen. Op Den Dulks va kantieadres in Brabant herstelt Kraay van de klap diftr] hij opliep voordat hij met Feyenoord naar het toernoo in Kassei zou afreizen. INDI Kraay, die in het weekeinde opnieuw last kreeg van een vori^eft van hyperventilatie, beraadt zich in Brabant over de wellief Ni moeilijkste beslissing uit zijn loopbaan. Den Duik: „Hans w^]an zondag echt kapot. Hij zei, dat hij er maar een punt achter moe^en zetten. Maar inmiddels is hij weer helemaal opgeknapt, we terzet nissen regelmatig en je merkt niets meer van teleurstelling. Djjxien is ook het moeilijke met zijn kwaal. Toen destijds bij Sparta ejben FC Den Haag de spanningen hem ook te veel werden, zeiden dinan artsen al dat als hij een ambtenaar was geweest, ze hem de volden gende dag weer aan het werk hadden gezet. Het is voornamelijk een psychische kwestie. Voor het toernooi in Kassei was er niel)n 0 zijn gevoel ging Kraay er volkomen ontspai>rUpt eter „Je moet je nu echter afvragen hoe groot het ricico is, als je tocfobli weer doorgaat. Hoe vaak blijft zo'n gebeurtenis zonder nadeliger d gevolgen? In principe maakt het niets uit of Hans Kraay bjmm Feyenoord een andere functie krijgt. Ook als supervisor, manat be ger of hoe dan ook blijft hij betrokken bij of verantwoordelijU97! voor het technische gedeelte. Misschien verergert het de zaailing zelfs alleen nog maar. Maar hij zal uiteindelijk zelf de beslissinpne moeten nemen en die zal toch wel voor vrijdag, voor het Rotter de dam-toernooi, moeten vallen. Mijn advies is wel duidelijk: stoprupi pen. Als hij dat doet, is het definitief, dan keert hij nooit mees eve terug als trainer. Dat resaliseert hij zich héél goed en dat maakuder de beslissing ook zo moeilijk. Als hij inderdaad stopt, zal ik d| rui zaak afhandelen met Feyenoord. Misschien moet er naar eerd, nieuwe trainer worden gezocht, dat weet ik nieX, het heeft niei hu veel zin nu al op de zaken vooruit te lopen". Hen, Gesprek ti be Wat Feyenoord betreft, hoeft Hans Kraay beslist niet te stopperfrac Aad van der Laan, bestuurslid technische zaken: „We moeteèl J deze week met elkaar gaan praten en als Hans Kraay wil blijjrkt. ven, slagen we er misschien in een constructie te vinden w; hij nog inpast, want we willen hem niet graag kwijt". Bij Sparta en FC Den Haag besloot de oefenmeester destijds (voortijdig) op te stappen. Die handelwijze werd hem. Vooral b|T^€ FC Den Haag, voor een deel ingegeven door de situatie van JJ~ club en minder door zijn gezondheid. De ambitieuze Kraay 2 daar namelijk weinig perspectieven. Feyenoord, waar hij ooi' 1 zelf speelde, vormt een uitzondering op die regel. Kraay heef daar de omgeving gevonden die hem in staat stelt op niveau tipol wérken, in elk geval qua naam. En in de nabije toekomst is oo£as internationaal voetbal niet uitgesloten. rm In die sfeer voelt Kraay zich thuis en hij zal daarom ook bereiP a zijn meer risico's te nemen. Voor het bestuur van Feyenoorjden geldt blijkbaar hetzelfde, want dat neemt de mogelijke financiërret le en sportieve gevolgen (het is immers niet aannemelijk d^ert Kraay nooit meer onwel wordt) voor lief. Ondanks het advie?r d van onder andere Den Duik, zal het daarom geen verbazinj wekken als Hans Kraay binnenkort zijn werkzaamheden tocl weer hervat. Tot die tijd, of tot er een andere oplosing is gevorüpj den, zullen hulptrainer Ab Fafié en de tijdelijk te hulp geroeper Wim Jansen de trainersstaf van Feyenoord uitmaken. Wim Jan sen, die slechts het D-diploma bezit en officieel de jeugd trainfa zit komend weekeinde tijdens het Rotterdam-toernooi waait**® schijnlijk als coach op de bank. DICK HOFLANt Pieter den Duik (links) en Hans Kraay. Sportwereld NORTH CONWAY De fi nale herenenkelspel van het Grand-Prix tennistoernooi in North Conway tussen de Tsje- choslowaak Ivan Lendl en de Spanjaard José Higueras is verregend. De stand was op dat moment 6-3 3-2 voor Lendl. Volgens de Grand-Prix reglementen moeten Lendl en Higueras nu een prijzenbedrag van 32.000 dollar (ongeveer 86.000 gulden) delen. HILVERSUM In Hilver sum is gistermiddag op 76-jari- ge leeftijd overleden mevrouw A. M. Stender-Degenhart, be ter bekend als Rie Stender, de vrouw van de bijna legendari sche zwemtrainer Jan Stender. Rie Stender werd vanwege haar activiteiten in de zwem- wereld nationaal en interna tionaal bijzonder gewaardeerd. EGMOND AAN ZEE Jan Raas heeft de wielerwedstrijd voor profs „De Nacht van Eg- mond" gewonnen. De Zeeuw toonde zich de snelste sprinter in een kopgroepje van vier man, waarbij hij onder meer de rappe Theo Smit achter zich hield. De uitslag: 1. Jan Raas 100 kilometer in 2.20.11; 2. Theo Smit; 3. Hennie Kui per; 4. Joop Zoetemelk; 5. Ger- rie Kneteman op 56 sec.; 6. Leo van Vliet op 1.11; 7. Jos Lammertink z.t.; 8. Stefan Rooks z.t.; 9. Ad Prinsen z.t.; 10. Fred van Dongen z.t GUAYAQUIL Het Ne derlands waterpoloteam heeft zich na een rustdag goed hersteld van de ne derlaag in de eerste ronde tegen Joegoslavië. Via een overwinning met 97 op het spijkerharde Cuba 'werd de deur naar de laatste vier weer op een kier gezet. Daarvoor is dan wel nodig dat van daag, op de vrije dag van het zwemprogramma, in het tweede duel in de tweede ronde van het sterke Hongarije wordt gewonnen. De vraag waar gisteren alles om draaide, was of Nico Lan- deweerd redelijk hersteld was van de blessure die hij tegen Joegoslavië opliep, „een lelijke verrekking van de banden in de elleboog waar we alles aan hebben gedaan", aldus fysio therapeut Rolf Wagenaar. De hoop dat hij er geen last van zou hebben bleek ijdel. Al na enkele minuten spelen gaf de kleine Hilversumse strateeg aan de bankzitters te kennen dat hij eruit wilde. Het duurde tot halverwege de tweede spel- periode eer hij terugkwam. Coach Pocsik deed wat hij in de ontmoeting tegen Joegosla vië niet had aangedurfd. Hij .wisselde zoveel hij kon. Zelfs Ruud Misdorp, die het onder de lat goed had gedaan, moest zijn plaats afstaan aan de ver der van zijn doel af liggende Wouly de Bie. De inbreng van achtereenvolgens Van Noord, Blikslager, Aantjes en Heiden, maakte het spel er niet beter op. Dat bleef even nerveus als in de beginfase, maar d# kei hard spelende Cubanen beten de tanden stuk op de verkeer de tegenstander. Het eerste kwart was nauwelijks voorbij of twee Cubanen, onder v de gevreesde schutter Barbaro Dias, zaten met drie persoon lijke fouten op de kant. Het ef fect van die verzwakking bleek in de derde periode, toen Landeweerd zich wat nadruk kelijker met het spelverloop kon bemoeien. In enkele mi nuten tijd ging de score van 3—3 naar 7—6. De wijze waarop bij 75 een man-meer-situatie werd ver knoeid, was hoogst verontrus tend. Van Es probeerde de bal na slecht aanspelen alsnog te bemachtigen, '"erd uit het veld gestuurd en zijn directe tegenstander Dominguez scoorde 76. Toen het later 77 was, leek alles ver loren. Maar de hard spelende Cubanen liepen in hun eigen val. Lazaro Dacosta werd voorgoed het water uit ge stuurd en onder een woud van armen vond Nico Landeweerd een gaatje om de bal in te leg gen. Er waren toen nog bijna twee minuten te spelen. Als Cuba het hoofd koel had ge houden, zou het misschien nog anders zijn gelopen, maar op nieuw ging een van hun spe lers eruit en dat bracht Neder land in winnende positie. Het was Van Belkum die de man- meer-situatie benutte voor het de eindstand Dames De Nederlandse dameswaterf poloploeg is de strijd om d^ts FINA-beker, het officieüz^ené wereldkampioenschap, ténwi Guayaquil, sterk begonnen. Irften de eerste ronde van het toer® zi nooi versloeg de Nederlandséschi ploeg haar drie tegenstanderspg Canada met 117, de Verenigfisl de Staten met 109 en Au^slisi stralië met 1110. Het toer®nai nooi in de Ecuadoriaanse ha'et n venstad wordt afgewerkt in d^°Rt vorm van een hele competitiefs f St

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8