LOK: bezuinigingen op de rechtshulp onverantwoord uit Personeel Justitie weer aan de slag ,Het gaat slecht met Eric, hij moet vlug de cel Impasse dreigt in bestrijding perevuur Geen verplichte prik tegen polio Röntgenonderzoek bij groepen moet worden afgeschaft' x ''VRIENDIN NA BEZOEK AAN RUSSEN AAR IN OOSTDUITSE CEL: BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 ROTTERDAM Een inwo ner Van Capelle aan de IJssel heeft gisteren twee Rotter damse agenten beschuldigd van dierenmishandeling nadat Nau|2'j gisternacht een zwaarge wonde kat hadden overreden. De agenten werden omstreeks middernacht aangeklampt door een automobilist die de kat had aangereden. Het dier leefde nog. Omdat wachten op een dierenambulance of die renarts te lang zou duren be- iloten zij het dier zelf zo snel nogelijk uit haar lijden te ver lossen Gekozen werd de kat le overrijden, omdat een pis- olschot onnodig veel lawaai ai veroorzaken. De inwoner an Capelle aan de IJssel zag it gebeuren en besloot het ka- laver op te graven en de ;er»ten aan te klagen. DEN HAAG Minister De Ruiter van justitie snoeit zonder beleid in het systeem van de rechtshulp en zonder zich te bekom meren om de consequen ties. Door deze aanslag wordt de rechtsbescher ming voor de minst draag- krachtigen tot een onaan vaardbaar laag niveau te ruggebracht. Dat zegt de landelijke vereniging van bureau's voor rechtshulp (het LOK). De organisatie wijst erop dat de minister nu weer een voor stel doet om de inkomensgren zen voor door de overheid be taalde hulp van een advocaat te verlagen, terwijl die gren zen in 1981 ook al zijn ver laagd Bij nog verdergaande verlaging kan een nog grotere bevolkingsgroep niet meer te gen aantasting van haar rech ten opkomen. Ook invoering van een eigen bijdrage wijst de LOK van de hand. Het Jpeperken van een aantal zaken waarvoor nu nog op overheidskosten geprocedeerd kan worden, stuit op grote be zwaren van het LOK. De ver enging is helemaal niet te snrrkpn over het van de minister om een alge hele rechtshulpstop in te voe ren wanneer de bezuinigings plannen niet genoeg effect hebben. Uitbreiding van de bureaus voor rechthulp, om de pijn van de bezuinigingen te verzachten, lijkt het LOK niet haalbaar. „De bureaus zijn nu al overbelast en het aantal me dewerkers zou dan wel heel fors uitgebreid moeten wor- 071-131141 Leiden, Hoodemmerstroot 168, Kleine kans op regen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verplichte inenting tegen polio zou strijdig zijn met de vrijheid van de burger. Daarom moet de poliovaccinatie een vrijwillige zaak blijven. Tot die conclusie komt de gezond heidsraad in een advies aan minister Garde niers (Volksgezondheid). Het gaat hier om een meerderheidsstandpunt dat na een diskussie van vier jaar wordt uitge bracht. Een minderheid van de raad spreekt Zich wel uit voor het toepassen van wettelijke dwang als het gaat om kinderen met ouders die zich tegen inenting blijven verzetten. Overi gens is 95 procent van de bevolking tegen polio ingeënt. De overige vijf procent heeft door gaans principiële bezwaren. Streekbus aangepast- voor gehandicapten DEN HAAG Minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) heeft de sa menwerkende streekver- voersbedrijven ESO toe stemming gegeven om volgend jaar een proef te nemen met zes streek bussen aangepast voor gehandicapten. De zes bussen worden uitgerust met klaptreden. Zeeval- king wil meer inzicht krijgen in eventuele bij komende kosten, onder houd en reparatie bij bussen met klaptreden. DEN HAAG In het door brand getroffen ministerie van justitie in Den Haag is het personeel vanmorgen weer aan het werk gegaan. Er wordt voor zover de toestand dat toelaat normaal gewerkt. Een aantal af delingen, waar de brand-, rook- of waterschade het ergst is, blijft weliswaar nog gesloten, maar de hier werkzame ambtenaren kunnen tijdelijk op andere af delingen terecht. De brand van gistermorgen richtte een materiële schade aan van naar schatting 2 miljoen gulden. De schade aan de dossiers valt mee. Alleen enkele zogenoemde schaduwdossiers zijn ten prooi gevallen aan de vlammen of het water uit de sprinkler installaties. De originele dossiers liggen opgeslagen in de kelder van het gebouw, waar het vuur geen kans heeft gehad. Ondanks het feit dat de brand grote schade veroorzaakte in de compute rafdeling bleven ook alle computergegevens bewaard. Het on derzoek naar de oorzaak van de brand is nog in volle gang. De herstelwerkzaamheden aan het gebouw gaan enige maanden du ren. DEN HAAG Regelmatig röntgenonderzoek van de borstkas het doorlichten bij groepen werknemers -en sollicitanten kan beter worden afgeschaft. Dit advi seert staatssecrëtaris Van Zeil (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) aan de gezondheidsdiensten van bedrij ven en aan de bedrijfsartsen in ons land. Het groepsgewijs doorlichten komt nu nog veel voor in bedrij ven. Het onderzoek wordt uitgeVoerd door eigen diensten of door keurende instanties zoals het Centraal Bureau voor Keu ringen. Maar volgens staatssecretaris Van Zeil is dit niet langer zinvol en kan men er dus beter mee ophouden, om werknemers en sollicitanten zo min mogelijk aan de schadelijke röntgenstra ling bloot te stellen. De bewindsman baseert zijn mening op een notitie van het Col lege van Bijstand en Advies voor de Bedrijfsgeneeskunde. In deze notitie wordt erop gewezen dat het groepsgewijs doorlich ten geen nuttige bijdrage meer levert aan de bestrijding van tu berculose. Wel moet het röntgenonderzoek blijven bestaan voor individuele werknemers, als er sprake is van verdenking van tbc, wat bij buitenlandse werknemers uit landen rond de Mid dellandse Zee nogal eens voorkomt. Het vroegtijdig opsporen van longkanker en beroepsziekten als asbestose en silicose door middel van doorlichten is niet of nau welijks mogelijk, aldus de notitie. Voor de opsporing van scha delijke (kankerverwekkende) effecten van stoffen op de ge zondheid van werknemers, die met die stoffen moeten werken, staan andere vormen van onderzoek ter beschikking. Datzelfde geldt, volgens de notitie, voor het vaststellen van iemands mate van arbeidsgeschiktheid. Jarig Prinses Irene viert morgen haar verjaardag. Ze wordt dan 43 jaar. omvang toeneemt. De neer slagkansen worden door deze ontwikkeling weer kleiner. Weersgesteldheid van gisteren Innsbruck zw bew Klagenfurt gen bew. Kopenhagen on bew federlanders smokkelden en naar Duitsland £URENBERG Dc Westduitse uane is maandag de smokkel van I jonge doodshoofd- en meerkata- bn uit Nederland op het spoor ge- t>men. In een wegrestaurant in het porden van Beieren werden een ederlandse vrouw en man aange- puden die de dieren in de koffer- 4iimte van hun auto meevoerden, aapjes zaten in drie kisten en lëwei zij daar volgens een eerste ^iderzoek niet ernstig onder geleden «bben, moesten ze wel meteen irt liarantaine. De Nederlanders heb- ïn zij het verdrag van Washington r bescherming van diersoorten ertreden en beschikten niet over vereiste invoerpapieren. Hier éèn van de 31 jonge aapjes een witneusmeerkat die door de Nederlanders naar West-Duitsland zijn ge smokkeld. Ook botulisme in Zeeland VLISSINGEN De Rijkspolitie en biologen in Zeeland hebben gis teren tientallen dode vogels uit de Westerschelde gehaald. Waar schijnlijk zijn de dieren een den, meeuwen en scholeksters aan botulisme gestorven. Ze wer den in de buurt van een krekenge- bied gevonden. Zeeland heeft in 1976 tijdens de warme zomer ook een explosie van botulisme door gemaakt. Toen stierven duizenden watervogels aan deze bacterieziek te, die de kop kan opsteken bij warm weer en in stilstaand water. Eerder werd in Rotterdam al bo tulisme geconstateerd. Eerder inenten tegen rode hond DEN HAAG Meisjes zouden veel eerder moeten worden ingeënt tegen rode hond. Door vaccinatie voor, of aan het begin van de geslachtsrijpe periode is de kans dat afwijkingen door infec tie met dit virus tijdens de zwanger schap voorkomen, geringer. Een en an der blijkt uit een advies dat de gezond- heisraad heeft uitgebracht aan minis-, ter Gardeniers. Besmetting met rode hond tijdens de zwangerschap leidt in ongeveer een op de zes gevallen tot af wijkingen bij kinderen, vooral aan ogen, hart en oren. Alleen vrouwen die als kind rode hond hebben gehad zijn voldoende immuum. Overigens wordt thans al ongeveer 90 procent van de meisjes op 11-jarige leeftijd ingeënt in het kader van een rijksvaccinatiepro gramma. )IJSSEN Het zal niet lenvoudig Eric Feenstra, e 21-jarige Rijssenaar die iregens het veroorzaken an een ongeval met do- Melijke afloop al drie we en in een Oostduitse cel fet, vrij te krijgen. Zeker is Jat een eventuele borg- om voor een tijdelijke Vrijlating zeer hoog zal lijn. Maar als er Spoedig Minister Nypels Alleenheerser een proces komt, dan is een borgsom al niet meer mogelijk. De actie „Erie in nood" (waarmee nu tot nu toe 30.000 gulden is opge haald), moet dus snel ver lopen. Eric loopt het risico tot meer dan vier jaar ver oordeeld te worden. Dit heeft de vriendin van Eric, Hettie van der Straat uit Rijs- sen, laten weten. Met begrafe nisondernemer Langkamp heeft zij Eric gisteren bezocht in de gevangenis van Maag denburg. „We moesten Duits spreken en mochten niet eens naast elkaar zitten", aldus een geëmotio neerde Hettie. „De bewaker ging tussen ons in zitten. Eric was blootsvoets en had alleen een hemd en een broek aan. Dat shirt kende ik wel, maar die broek was niet van hem". Volgens Hettie gaat Eric ervan uit, dat hij irf Oost- Duitsland zal worden veroordeeld. Hij had iets vernomen over publi- katies in Nederland, tnaar had geen idee hoeveel over zijn zaak in de kranten heeft ge staan. Pas nu bleek, dat Eric zelf ook gewond is geraakt bij het ongeval. „Hij had een wond aan het hoofd en er was ook iets met zijn benen. Maar veel erger vond hij natuurlijk dat zijn broer en schoonzuster om het leven zijn gekomen bij het on geval. Dat hebben ze hem een dag latenin de Haftanstalt ver teld. Hij zit echt in de put, dat kan je aan alles merken", al dus Hettie. De beide bezoekers hebben met de assistent van advocaat Schwenniger gesproken over de hoogte van borgsom. Ver der hebben zij de auto beke ken. Die is total loss. Dat kan ook bijna niets anders aange zien Eric tegen een hele serie boompjes is gebotst toen hij, wellicht verblind door een te genligger, van de weg raakte. Hettie: „Erie is heel erg veran derd, het wordt tijd dat hij naar huis komt. Het is niet goed dat hij nog langer vast zit. Ik ben geschrokken toen ik hem zag". KNMI-DE BILT De belang rijkste onweershaard heeft de afgelopen dagen boven Frank rijk gelegen. Nu is deze te vin den boven Duitsland en de Al penlanden. In Zuid-Duitsland werd vanmorgen na een avond en nacht met buien op veel plaatsen 20 tot 30 milli meter afgetapt. In ons land bleef de onweersactiviteiten gisteren en vandaag beperkt tot een .zeer lokale bui. Ook voor morgen bestaat er slechts een kleine kans op een on weersbui. De temperatuur blijft morgen nog hoog. Daar na lijkt enige daling van tem- peratur waarschijnlijk. De wind draait na morgen naar de noordoosthoek, waardoor de lucht over zee zal worden aangevoerd. De noordoostelij ke stroming wordt tot stand gebracht door een Scandinavi sche hocedrukeebied dat in VAN.AGT: Mensen verdwijnen niet meer systematisch in Argentinië (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Systema tische verdwijningen vin den thans in Argentinië niet meer plaats". Dit heeft minister Van Agt (Buitenlandse Zaken) ge schreven in antwoorden op vragen van de PPR- kamerleden Beckers - De Bruijn en Waltmans over verdwijningen van men sen in Argentinië. Beide Kamerleden stelden de vragen naar aanleiding van berichten in de Britse pers dat de Britse marine niet ver uit de Argentijnse kust op de zee bodem talrijke met betonblok ken verzwaarde lijken had ge vonden. Van Agt zegt de ka merleden dat ook na zorgvul dige navraag geen enkele aan wijzing voorhanden is dat de vondst inderdaad gedaan is. Hij voegde er aan toe dat er als gevolg van de Falkland-crisis in Argentinië eerste aanzetten lijken te wordeq gegeven voor belangrijke wijzigingén in de binnenlandse politiek. Voorzo ver de wijzigingen dat beogen, worden ze door de regering positief beoordeeld, aldus Van Agt. Van Agt zegt verder, dat de regering in het verleden „her haaldelijk" uitdrukking heeft gegeven aan haar „diepe be zorgdheid over de ernstige schendingen van de mensen rechten" en dat de Argentijnse regering „volledig" op de hoogte is van het Nederlandse standpunt. China Uit een nota die minister Van Agt aan de Eerste Kamer heeft gestuurd is gebleken dat China uit protest tegen de in stemming van de Nederlandse regering met de levering van onderzeeërs aan Taiwan, heeft besloten twee verdragen met Nederland niet te bekrachti gen. Het gaat om zogenaamde kaderverdragen op cultureel, economisch en technisch ter rein. Deze verdragen werden in oktober 1980 door Van Agt getekend tijdens zijn bezoek aan Peking. Minister Erwin Nypels (D'66) is dezer lagen zo ongeveer alleenheerser iver Nederland. Al zijn collega's in liet kabinet zijn met vakantie, terwijl ik het parlement met reces is. Aan- izien er altijcf een regering moet ijn, beheert Nypels nu naast zijn ei- i ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening ook alle an- e departementen. ,Het is minder spectaculair dan het Ijkt, hoor", zei de D'66-bewindsman isteren desgevraagd. Hij vertelde lat hij geen gebruik kan maken van afwezigheid van de andere minis- s om bepaalde zaken door te (rukken. „Ik zou nu bijvoorbeeld graag een meerjarenprogramma >r de woningbouw tot stand bren- i, maar zoiets doe je niet. Niet al- in omdat het niet behoorlijk zou ;ijn, maar ook omdat een besluit van »ij éèn of twee ministerraden later eer teniet zou worden gedaan", och is een flink gedeelte van Ny- lels' werkdag nu gevuld met het on- lertekenen van besluiten. Zijn bu reau gaat af en toe geheel schuil on- „der de stapels dossiers. „Dat zijn oral benoemingen en bevorderin- in of zaken waarover allang in de linisterraad overeenstemming was treikt". Oud-directeur an ANWB overleden DEN HAAG Na eerst nu lekend is geworden is op 30 uli in Den Haag op 68-jarige eeftijd de heer Anton Blan- cert, oud-directeur tot 1979 di recteur van de ANWB, o'verle- ien. De heer Blankert kan worden beschouwd als degene lie de ANWB heeft gemaakt tot wat die nu is. Gedurende de tijd dat hij directeur was, van 1960 tot 1979, steeg het le iental van de bond van iOO.OOO naar 2 miljoen. Agenten aangeklaagd ass, wegens overrijden JU^waar gewonde kat Reconstructie De dood van koffiehuiseige naar Peker in Waalwijk is te wijten aan een mislukt plan om de verzekering op te lichten. Dat heeft de 3è-jarige zwager van Peker tegenover de politie verklaard. Het koffiehuis liep slecht en de eigenaar verkeer de in geldnood. Er werd op 22 juli j.l. een overval in scène ge zet waarbij het slachtoffer op het nippertje moest kunnen ontsnappen. Peker werd ge boeid met de handen op de rug op een stoel vastgebonden en het koffiehuis werd met benzine in brand gestoken. Door een ontploffing raakte hij echter bewusteloos en ver brandde levend. Gisteren vond reconstructie plaats van de dood van Peker. Een politie ambtenaar legt de zwager van Peker, de enige verdachte in deze zaak, op video vast. DEN HAAG De aan bak van het bacterie- of perevuur dreigt in een im passe te raken nu de Plan ten Geneeskundige Dienst van het ministerie van landbouw en het Land bouwschap, samenwer kingsorgaan van werkge vers en werknemers in land- en tuinbouw, ver schillend denken over de manier van bestrijding van de ziekte en de kosten ervan. De dienst van het ministerie wil het bacterievuur alleen be strijden op plaatsen waar veel fruitteelt voorkomt of waar veel boomkwekerijen zijn. Het Landbouwschap wil dat de ziekte in het hele land wordt aangepakt en niet alleen in be paalde zone's, omdat het bacte rievuur zich via vogels en de wind over afstanden tot zes ki lometer kan verplaatsen. Minister De Koning heeft la ten weten dat overheid en be drijfsleven de kosten van be strijding samen moeteh beta len. De fruittelers ervaren dat als onbillijk omdat zij in tegen stelling tot particulieren, ver plicht zijn de boomgaard van bacterievuur vrij te houden. Bovendien betalen de telers mee aan het schoonhouden van natuurgebieden via ge meentelijke heffingen. De Ko ning heeft laten weten tot me dio augustus niets te zullen doen aan het bacterievuur. Hij wil een landelijk onderzoek naar de verspreiding van de ziekte afwachten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7