n 1 P R.K. Kerk Hoogmade is vijftig jaar oud Problemen rond collegevorming in Leidschendam REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL Henkv.d. Voort wint Burchtronde Twee jaar cel geëist tegen medeplichtige aan overval op bejaarde Voorschotenaar Noordierse jeugd vermaakt zich prima Zeisenstrijkers op kindermarkt LEIDEN/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1982 PAGINA Anti-spreeuwen actie fijkt succesvol LEIDEN - De pogingen om de duizenden spreeuwen en kauwen uit de bomen langs de Witte Singel te verjagen, ver loopt tot dusver volgens plan. Gisteren werd voor de tweede achtereenvolgende dag ge poogd met vuurwerk en doodskreten van spreeuwen en kauwen de dieren van hun slaapplaats te verjagen. Of de actie daadwerkelijk succesvol is, wordt vanavond pas duide lijk. Dan pas blijkt of de vogels al dan niet definitief naar hun gebruikelijke slaapplaats te rugkeren. Bejaarde gewond na val uit rolstoel LEIDEN Een 83-ja- rige mqn uit Voor schoten is gistermid dag met een wond aan zijn rechterbeen naar het Diaconessenhuis overgebracht, nadat hij op het Vijf meiplein uit zijn elektrische rol stoel was gevallen. Toen het wagentje door onbekende oor zaak kantelde, kwam de man met zijn been onder de stoel terecht. Kind bijna verdronken NOORDWIJK Een 3-jarig meisje uit Leiden in gistermid dag bijna verdronken in het zwembad van een camping in het Langeveld. Het kindje, dat met haar ouders op de cam ping vakantie vierde, ontsnap te aan de aandacht van de ou ders en kwam in het zwembad terecht. Omstanders haalden haar uit het water en pacten mond-op-mond-beademing toe. In het Academisch Zie kenhuis Leiden werd het meisje op de afdeling beadeJ ming gelegd. Haar toestand is ernstig. Gewond na duik in water WOUBRUGGE Een jonge inwoner van Woubrugge is een duik in het water langs de Ommedijks- weg gistermiddag bij na fataal geworden. De jongen kwam met zijn hoofd vermoede lijk op een paal of een ander hard voorwerp terecht en raakte daarbij gewond. Hij werd met rugklachten en een hoofdwond naar het ziekenhuis Rijnoord gebracht. „Sluit brievenbus voor zondagsblad" HAZERSWOUDE „Zorg dat uw brievenbus op zondag goed is afgesloten." Dit advies hebben het bestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij en dat van de Reforma torisch Politieke Federatie, af deling Hazerswoude, gedaan aan de lezers van het huis aan huis in Hazerswoude versprei de weekblad Hazetkoerier. De aanleiding tot dit advies is het sedert enige weken versprei den van de Zondagskrant. „Een verdere afbraak van de bijbelse zondagsviering" vin den de besturen van beide partijen, die in de gemeente raad één zetel bezetten. Rick van Tol burgemeester kinderstad SASSENHEIM Rick van Tol is gekozen tot burgemeester van de kinderstad, die thans op het terrein van de Sassenheimse Ijsbaan ver rijst. Hij zal de komende week worden bijge staan door de „wethouders" Erwin Oudshorn en Benjamin van Tol. Gistermiddag werd er een voetbaltoernooi ge houden in het kader van de activiteiten van de Jeugdrecreatie. Hieraan namen vier teams deel. Gisteravond ging om zeven uur de avondvier daagse van start vanaf de Parklaan. Bij de groép van 6 tot 8 jaar waren 118 deelnemers voor de 5 km-route. Voor de deelnemers vanaf 8 jaar, voor de 10 km-route, waren er 146 en voor de 15 km-route waren dit er 22. De klein ste route werd in Sassenheim uitgezet en de twee andere gingen richting Voorhout. De vierr daagse duurt tot en met vrijdagavond. HOOGMADE De nieu we kerk voor de parochie Onze Lieve Vrouw Ge boorte wérd 4 augustus 1932 ingewijd door de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. J.D.J. Aen-, genent. Aanleiding voor de bouw van de nu 50-ja- rige kerk was het feit dat enkele jaren eerder, in juni 1929, de voormalige kerk instortte. Oorzaak: een ondeugdelijke funde ring. Die vroegere kerk werd in de jaren zeventig van de vorige eeuw ge bouwd. Op 16 oktober 1877 wijdde mgr. P. M. Snickers, de bisschop van Haarlem, deze kerk in. Ontwerper van dit bede huis was de befaamde ar chitect E. J. Margry uit Rotterdam. De totale bouwkosten bedroegen J 78.870. Nog voordat de twintigste èeuw begon, vertoonde het ge bouw ernstige gebreken. Di verse herstelwerkzaamheden kostten veel geld. Door de ja ren heen bleef deze kerk een zorgenkind voor het kerkbe stuur. In het voorjaar van 1929 werden de verzakkingen plot seling van zeer ernstige aard en begin juni 1929 achtte de Leidse architect J. van der Laan het absoluut noodzake lijk om de kerk te sluiten. Nog diezelfde maand was het ge beurd met het mooie neogoti- Houtworm sche bouwwerk- nouiworm moesten aan de bezetter wor den afgestaan. Deze twee klokken hadden nog dienst ge daan in de vroegere kerk. Pas in de zomer van 1950 werden ze vervangen door drie nieu we klokken. had, maar zich ook bezig hield met een atelier waar kerkelij ke kunst werd vervaardigd. Afkomstig uit de door hem ge bouwde kerk zijn voorts de al taren van Maria en Jozef, als mede een fraai Christusbeeld, destijds een schenking van bouwpastoor B. J. van Aarsen. Herbouw Plannen voor herbouw wer den terstond gemaakt. In no vember 1930 presenteerde ar chitect Van der Laan de eerste tekeningen voor een nieuwe kerk. Omdat het de tijd van de grote crisis was, moest er op alle mogelijke manieren op de bouwkosten worden beknib beld. Een aantal aannemers schreef in voor de herbouw, waarvan de Noordwijkse N.V. Erica de opdracht kreeg. Diens inschrijvingssom bedroeg 79.945. Na een voorspoedige bouw, waarbij de toren van de oude kerk in de nieuwbouw betrok ken werd door haar te verste vigen en te „ommantelen", kwam in augustus 1932 de in gebruikname. Door de oorlog raakte de kerk in 1943 haar twee luidklokken kwijt. Ze Vrij recentelijk is de kerk uit wendig gerestaureerd. Dat was hard nodig, want de kap van het dak was ernstig door hout worm aangetast. Ook diverse belangrijke onderhoudswerk zaamheden werden uitge voerd. Van binnen werd de kerk aangepast aan de eisen die men daaraan tegenwoordig bij het vieren van de Eucharis tie stelt. Zo werd met name het priesterkoor belangrijk ge wijzigd, verdwenen de com muniebanken en kreeg het fraaie 19de-eeuwse marmeren doopvont een plaatsje voorin. De vrijkomende doopkapel werd ingericht tot mortuari- Bij een bezoek aan deze kerk zijn nog veel herinneringen aan de vorige kerk te zien. Onmiddellijk valt dan op de eikehouten preekstoel, èen ontwerp van de eerderge noemde Margry, die niet al leen een architectenbureau Viering Omdat de vijftigste verjaardag van het Hoogmadese kerkge bouw in de vakantie valt, is de viering ervan wat uitgesteld. Het kerkbestuur vindt dat er toch ruime aandacht moet worden gegeven aan het jubi leum en heeft daarom een feestweek gepland begin okto ber. Er zijn plannen om een tentoonstelling te houden, waarop het kunstbezit te zien zal zijn. In dezelfde week wil men op de school de kinderen confronteren met de parochie- geschiedenis van Hoogmade. Tenslotte zal de hulpbisschop van Rotterdam, mgr. Bar, naar Hoogmade komen om een nieuw altaar te wijden. Met de realisering van dit nieuwe al taar - een schepping van de Hoogmadenaar Jacques van der Laan - is de kerkverbou- wing voltooid. In het kader van de kerkver- De r.k. kerk aan de Hoogmadese Kerkstraat. jaardag zal er ook een boek verschijnen, onder de titel „Vijftig jaar parochiekerk Onze Lieve Vrouw Geboorte te Hoogmade". Daarin wordt uitgebreid geschreven over de kerkgelegenheden voor de Hoogmadese katholieken in vroeger eeuwen, de bouw van een nieuw bedehuis in de ja ren 1873-1876, de instorting en de herbouw in de jaren 1931- 1932. Ook wordt veel aandacht besteedt aan de architecten die zich in Hoogmade met kerk bouw bezig hielden. Het boek zal met veel afbeeldingen wor den geïllustreerd, waarvan een aantal nog nooit eerder werd gepubliceerd. Orgelconcert Het zesde en voorlaatste orgelconcert in de serie van de Stichting Orgelcentrum wordt vrijdagavond gege ven door Klaas J. Mulder. Het concert begint om kwart over acht in de Grote Kerk aan de Voorstraat in Noordwijk-Binnen. Op het programma staan werken van J.S. Bach, Krebs, Boëlmann, Dubois en Guilmant. Besloten wordt met een improvisatie van Klaas Mul der zelf. Expositie De N.H. Kapel aan de Noordwijkse Hoofdstraat is van 7 tot en met 22 augustus gevuld met het glas en de schilderwer ken van Dani Verberne uit Laren en Gerard de Reus uit j Leiden. De expositie wordt vrijdagavond om acht uur geo pend door loco-burgemeester C. van Duijn. Magnifiosi Iedereen gaat men vakantie, dus ook het jongerencen trum Magnifiosi aan de Lissese Ruishornlaan. Het centrum houdt het echter kort en sluit alleen komende vrijdag, zaterdag en zondag de deuren. De medewer kers zullen dan de laatste hand leggen aan de interne opknapbeurt. ZatePdag 14 augustus gaan de deuren van de nieuwe disco-ruimte met een nieuwe installatie weer wagenwijd open. Iedereen is van harte welkom. Bowling De leden van het Zoeterwouds katholiek Vrouwengilde gaan dinsdag 31 augustus bowlen op de Menken-bowling baan in Leiden. Deelnemers dienen zich voor 11 augustus aan te melden bij mevrouw Van Leeuwen, Weipoortseweg 81 of bij mevrouw Van der Maat. Schenkelweg 13. De kos ten zijn twaalf gulden vijftig. Dit bedrag dient direkt bij aanmelding te worden voldaan. Het bowlingfestijn begint rond de klok van acht uur en het gezamenlijk vertrek van af Don Bosco is gepland om kwart over zeven. ILrUn en |beo( je st van eens schc naai koe dou jen lani kijk VOO dee Ter Lei beh bin con Droom wezens Tijdens de kantooruren kan men in de hal van het ge meentehuis aan het Frederik van Eedenplein te Ha zerswoude een tentoonstelling van droomwezens be zichtigen. Het is het werk van de jongens en meisjes die enkele weken geleden de zesde klas van de Onze j Lieve Vrouw van Banneuxschool hebben verlaten. De 1 jongelui hebben hun ideeën over dromen trouwens ook in dichtvorm verteld. Dit alles onder supervisie van de Henk v.d. Voort is met 27 punten winnaar geworden vèn de Burchtronde, die jaar lijks in het kader van de Rijnsburgse Oranjefeesten wordt- verreden. Tweede werd Henk Grimbergen met 26 punten. Bij de veteranen ging de eerste prijs naar Piet Rins, de tweede prijs naar Aad Kagenaar en de derde prijs naar Piet Paauw. Bij de pupillen jongens ging de eerste prijs naar Aad Grim bergen en bij de meisjes naar Pauline de Mooij. Bij de ju nioren jongens ging de eers te prijs naar Wim Brussee en bij de meisjes naar Jolanda Grimbergen. Tijdens de Burchtronde deden zich drie valpartijen voor, die gelukkig goed afliepen; een pleister van de EHBO was voldoende. Na afloop van de ronden werden de prijzen uitgereikt in het restaurant van het Wa- terbos, door de voorzitter van de wielercommissie de heer Alb. van Klaveren. Mic- rofonist was J. Loerakker. DEN HAAG/VOOR SCHOTEN De procu reur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft tegen een 23-jarige Hage naar in hoger beroep twee jaar gevangenisstraf ge ëist. De Hagenaar stond terecht wegens beroving en medeplichtigheid aan zware mishandeling. Verdachte had met drie vrien den 's nachts een bejaarde wandelaar in Voorschoten overvallen en beroofd. Het slachtoffer was in de bosjes ge sleept en daar geschopt en ge slagen. Hierbij werd de bejaar de ernstige verwondingen toe gebracht. Door de Haagse rechtbank was de Hagenaar veroordeeld tot achttien maanden gevangenis straf. De procureur-generaal vond dit te weinig. Aan de, hand van de gegevens vond hij dat wel degelijk aange toond was dat verdachte, on danks dat hij bij de daadwer kelijke overval in zijn auto zat, wel volledig op de hoogte was van wat er gebeurde. Verdachte stond ook terecht wegens de diefstal van kasche ques uit een woning aan de Mulderslaan in Voorschoten, hij op elke cheque vierhonderd gulden -middels vervalsing incasseerde. De verdediger, mr. J. Verweij, zette uiteen dat verdachte ,van plan is een ander leven te gaan leiden. Hij vroeg te vol staan met de tijd die de Hage naar in voorarrest heeft door gebracht en hem nu in vrij heid te stellen. Dit werd door het hof geweigerd. Arrest op 17 augustus. HAZERSWOUDE/ KOU DEKERK AAN DEN RIJN Qe veertjg jon_ gens en meisjes uit de Noordierse stad Belfast voelen zich prima thuis in Hazerswoude en Koude kerk aan den Rijn, waar ze op 21 juli arriveerden voor een drie weken du rende vakantie. Een va kantie die eigenlijk de naam „samenlevingspro ject" verdient, want dat is wat de werkgroep Hulp Noord-Ierland (HUNI) uit de beide gemeenten langs de Oude Rijn voor ogen De HUNI-werkgroep heeft een programma voor de kin deren samengesteld om met elkaar bezig te zijn. Zo heeft de jeugd een puzzeltocht door Hazerswoude's vaardorp Het Rietveld gemaakt en het dans- festijn in Pleyn '68 bijge woond, waar de Noordiprse zangerés Sharon Bradley met een complete groep optrad. Er is trouwens veel vertier ge weest in de afgelopen dagen, ten behoeve van de veertig jonge Belfastenaren: in de Lin- naeushof in Bennebroek, in Alphen aan den Rijn's Avifau na, in het sierteeltcentrum te Boskoop en in De Efteling in Kaatsheuvel. Ook hebben de jongelui veel gezwommen, tij dens de voor Nederland tropi sche dagen. Desondanks na men velen de kans te baat om te trainen voor de voetbalwed strijd, die zaterdag op het ter rein van Hazerswoudse Boys wordt gehouden. Een team van Hazerswoudenaren moet er op bedacht zijn dat de jonge Noordieren vast beraden zijn de „interland" te winnen. Uit eindelijk was hun land op het eindtoernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Spanje tot en met de tweede ronde van de partij. En moest Oranje bij de televisie werk loos toekijken.. Avondfiets- viprdaagse vlekkeloos van start ALKEMADE De start van de traditionele avondfietsvierJ daagse verliep gisteravond, bij heerlijk fietsweer, vlekkeloos. Niet minder dan 400 deelne mers vertrokken vanuit Roe- lofarendsveen; vanuit Nieuwe Wetering maakten nog eens honderd deelnemers de fiets tocht en eenzelfde aantal ver trok uit Rijpwetering. Na afloop waren zowel de deelnemende wielrijders als de organisatoren van het evene ment opgetogen over de rit die hen in de richting van Aals meer gevoerd had. Alleen de fietsers uit Rijpwetering had den een alternatieve route in de omgeving van Koudekerk. Vooral over het nieuwe fiets pad daar waren de deelnemers erg enthousiast. Overigens kan ook vanavond nog gestart worden voor de fietsvierdaagse, want het deel nemen aan minimaal drie avonden is voldoende voor het krijgen van de mooie herinne ringsmedaille, die aanstaande vrijdagavond uitgereikt zal worden. LEIDSCHENDAM De fractievoorzitters van de Leidschendamse gemeen teraad komen volgende week bijeen om zich uit te Spreken over het gemeen teprogram voor de vol gende vier jaar, zoals dit begin juli in concept is op gesteld. De afgelopen we ken hebben de politieke partijen zich hierover kunnen beraden. Een nieuwtje in het program ma, dat overigens nog niet openbaar is gemaakt, is dat de VVD- en de CDA- fractie voortaan regelma tig verantwoording tegen over de plaatselijke afde lingen zullen moeten af leggen, een lot dat in Leidschendam tot nu toe alleen de PvdA-fractie was beschoren. Verwacht wordt dat de frac ties zich snel akkoord zullen verklaren waarna de college- vorming ter sprake zal komen. Hierbij zullen zich ongetwij feld nogal wat problemen voordoen. VVD-fractievoorzit- ter Julie van Nievelt-Volmul- ler heeft op de verkiezingsa vond al verklaard naar twee wethouderszetels te streven. De fractie boekte twee zetels winst en mevrouw Van Nie- velt vindt bovendien dat het CDA in het college ook via burgemeester W. F. de Vreeze invloed heeft. Nieuwelingen tie buiten de twee wethouders (mevrouw Van Nievelt krijgt waarschijnlijk financiën) gro tendeels uit nieuwelingen be staat. De VVD heeft zich bo vendien altijd tegen de bouw- lokatie LeiNo verklaard. De raad zal na hetja onder voor waarden" van enkele maan den geleden binnenkort een definitieve uitspraak moeten doen en een advies van een college, waarvan de helft te gen LeiNo is, zal de duidelijk heid zeker niet vergroten. Het CDA verloor zoals bekend één raadszetel. „Een ernstige teleurstelling", aldus lijsttrek ker J. C. van Erp op de ver kiezingsavond, omdat in plaats van verlies op minstens één zetel winst was gerekend. Ook al omdat de Leidschendamse raad van 21 naar 23 zetels wordt uitgebreid. Het CDA, dat altijd over twee wethou derszetels heeft beschikt, zal die, bij een verhouding van 8 zetels tegenover 7 voor de VVD, alleen opnieuw kunnen claimen als andere partijen worden uitgesloten. Afgezien hiervan zal het CDA altijd nog grootste partij waar schijnlijk geen genoegen ne- 'men met één zetel als de VVD er twee krijgt. Gemeentebelangen De op twee na grootste partij is bij de laatste verkiezingen Ge meentebelangen geworden. De PvdA kreeg weliswaar even veel zetels (3), maar het aantal stemmen op Gemeentebelan gen was groter, de derde zetel van de PvdA was een restze tel. Op de verkiezingsavond hebben alle partijen echter af stand genomen van de partij van Hans Pohlkamp. Mis schien zijn de scherpe kantje intussen wat afgesleten, maa ook bij de gemeenteraadsver kiezingen van 1978 werd aal Gemeentebelangen eendrach tig een wethouderszetel onti houden. Voor de fractie val Pohlkamp geldt overigens het zelfde als voor de VVD. Ooi de fractie van Gemeentebelang gen zal (bij een wethoudersze tel voor Pohlkamp) uit niei welingen bestaan, iets waa aan door de fracties blijkba. nogal zwaar wordt getild. Steun De PvdA die als kleine fractii H« in de gemeenteraad dikwijl) steun zoekt en krijgt van CDA (tot ongenoegen van meentebelangen zorgde handtekening van het CDA biL de verkiezingen zelfs vc lijstnummer 3 van de PvdA heeft in deze raadsperiode wethouder in de persoon Gerard Hendriks. De meest lo' gische oplossing voor de colleMCI gevorming lijkt één wethoudefTii,* voor elk van de genoemdrf vier fracties. Logische oplosfj? singen worden in de politieP1^1 echter niet altijd werkelijkpen heid. Via de zwaarte van dead portefeuilles zou het verschiber] in raadszetels tot uiting kun' nen komen. P Het CDA kan als grootste fracL tie in bijzondere gevallen da£P nog op de „steun" vanN drjer CDA-burgemeester rekenenCap Of de VVD met deze construcjtier tie akkoord zal gaan moet u%el< het overleg blijken. Uiteraar<Le is binnen de partijen al heer wat over de collegevorminjcei; afgepraat, maar in de tweed«Leu week van augustus wordlvan „over de plaatjes" gepraat, aljech dus CDA-lijsttrekker Van Erplver AARLANDERVEEN Op de kindermarkt, die gisteren in het kader van de Aarlanderveense Oran jefeesten werd gehouden, werd een echt Aarlander- veens produkt aangebo den: de zeisenstrijker. Voorts waren er vele bloemen en planten die door de jeugdige kooplui aan de man of de vrouw werden gebracht. Na de kindermarkt was er een brommercross voor de jongelui tussen 12 en 16 jaar. Zoals bij een echte, cross werden vr -tin Of zigi jan: laa bre manches gehouden. Als naar kwam Jacco v.d. Panne0 uit de bus, tweede werd Jan twi Koster en derde John de Swit-1 ter. >or die leef- gewonner De fietscross ook i tijdsgroep werd door Edwin van Leeuwen tweede werd Marcel Verheu en derde Marco Hijman

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4