lollegeprogramma ;oed uitgangspunt Voor Leidse D'66 lerste jaars èn universiteit staan op het keerpunt Onze ouwe praat niet Vijftienduizend gulden voor blindenproject Volkenkunde Gedeputeerde Borgman in Leiden KENNISMAKINGSWEEK BEGINT 16 AUGUSTUS GELEIDEN LEIDSECOURANTWOENSDAG4AUGUSTUS 1982 PAGINA3 ARIE GROENEVELD VAN CAFE/RESTAURANT BELLEVUE how, LEIDEN „Keerpunt in Hug Leiden" is de titel van de kennismakingsweek voor 03 a eerstejaarsstudenten aan Fer( universiteit en HBO die 16 augustus begint. Een i nj week lang duurt deze ver jubel kenningstocht door Lei- 'erk«* den van de ongeveer 1800 arokl deelnemers. Een week die r be voor de meesten een waar If8*' „keerpunt" moet gaan be- kenJ tekenen in hun leven, al- e vio dus de organisatoren van de commissie El Cid. Een keerpunt voor de deelne- 3rsu4 mers vanwege de over- ip hi gang van de middelbare 'o jjf school naar het studenten- 234 leven en voor de universi- 9i uij teit vanwege de tweefa- luml voor het eerst wordt inge voerd. De introductieweek zal onge twijfeld voor een groot deel in het teken staan van de tweefa sestructuur. In de zonnige achtertuin van het El Cid- pand aan de Rijn en Schiekade 43 wordt uitgelegd waarom: ..De tweefasenstructuur houdt in dat de maximale inschrij vingsduur aan de universiteit zes jaar wordt. Veel studie richtingen hebben daardoor hun programma drastisch moeten aanpassen en dat bete kent in de meeste gevallen een grote verzwaring voor de stu denten", aldus Ingrid Weer- heim. „Ons is echter gebleken dat veel eerstejaars nog geen flauw idee hebben van het geen hen in augustus te wach ten staat. De telefoon hier ductieweek houden wij daar om een middag, die speciaal aan dit onderwerp is gewijd. Bovendien krijgen de mento ren, die de groepjes in augus tus door de stad moeten leiden, extra inlichtingen hierover. Maar de invoering van de nieuwe structuur betekent waarschijnlijk ook dat de vere nigingen en andere voorzie ningen voor studenten moeilij ke tijden gemoet gaan. Wij willen in de El Cid-week toch zeker ook de nadruk leggen op ontspanning en vorming. Het is belangrijk dat je als student op meer gebieden dan dat van de studie actief bent". Weekprogramma alle medewerking gehad van de gemeente Leiden". De deelnemers aan de El Cid- week betalen 57,50 gulden. De universiteit geeft 25 gulden subsidie per student. Ongeveer vijfduizend gulden moet de commissie bijpassen en zij doet dit door derden te interesseren voor het El Cidgebeuren. Zo lopen de eerstejaars in augus tus net als vorig jaar weer rond met linnen schoudertas sen mèt reclameópdruk. „Het organiseren van zo'n week is heel leerzaam", aldus Monique Mulder die met de commissie al sinds eind februari in touw is, .je leert Leiden kennen en leert zo met mensen omgaan dat je iets van hen gedaan kan krijgen. Dat reclamespandoek in de Breestraat bijvoorbeeld heeft een glazenwasser voor een paar pilsjes voor ons opge- LEIDEN In verband met de hitte en de droogte l^eeft de gemeente vanochtend de be langrijkste straten natgespo ten. Op deze wijze tracht men het vele stof uit de straten te weren. Door de warmte van de afge lopen dagen wordt er veel stof gevormd. Door het verkeer wordt het stof in beweging ge bracht. Dit kan zeer hinderlijk zijn voor de wandelaars. Daar om reden vanmorgen wagens van de gemeentereiniging rond en spoten het wegdek van onder meer de Haarlem merstraat en de Breestraat nat. Het water neemt het stof op en neemt het mee de afvoer in. Op deze wijze maken de stra ten een frisse indruk, meldt een woordvoerder van de ge- De directeur van de Leidse Rabo Bank, de heer L. Kool overhandigde profes sor dr. P.H. Pott, directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, gisteren een bedrag van vijftienduizend gulden. Het geld is be stemd voor het blinden project van het museum. Met dit bedrag is het mo gelijk de eerste wisselten toonstelling voor blinden te organiseren. De tentoon stelling, die zal zijn gewijd aan de Japanse cultuur, wordt gedurende de kerst dagen gehouden. De do natie is afkomstig van de Stichting Steun door Rabo-banken. De doelstel ling van deze stichting is erop gericht het isolement van gehandicapten in Ne derland te verminderen. Onze krant meldde giste ren reeds, dat het blinden project van Volkenkunde in gevaar is. Het museum heeft veertigduizend gul den nodig om de mensen, die bezig zijn met het pro ject, aan het werk te hou den. Ook het aantrekken van vrijwilligers zou een oplossing zijn. Rijnsburgersingel De Rijnsburgersingel is vanaf 9 augustus afgesloten voor alle verkeer. Het gedeelte van de Rijnsburgersin gel, dat ligt tussen de Marislaan en de Maredijk wordt van een nieuwe riolering voorzien. De werkzaamheden zullen ongeveer maand in beslag nemen. Begonnen wordt op de hoek van de Marislaan. In gedeelten wordt in de richting van de Maredijk gewerkt. Bij de herbestrating worden 24 parkeerhavens aangebracht Minimal Compact De groep Minimal Compact verzorgt vrijdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum een optreden. De groep bestaat uit!' Samy Birnbach (vocals). Berry Sakharof (gitaar). Mal ka Spiegl (bas). Mare Hollander (saxofoon) en Max Franken (drums). Deze band. toen nog zonder Franken, maakte on langs een 12-inch-plaat, die veel lof in binnen- en buiten land oogstte. De plaat werd simpelweg Minimal Compact genoemd. De zaal gaat om negen uur open. Voor leden be* draagt de entreeprijs vier gulden, niet-leden moeten vijl gulden vijftig betalen. Tour de Frats De deelnemers aan de Tour de Frats worden dag in dag uit geteisterd door de hitte. Het was daarom goed dat de persoonlijke tijdrit zo langzaam mogelijk- moest worden gereden. Joost van Esthof was de fiet ser, die de meeste tijd nodig had voor het parcours. De ploeg Hop was de langzaamste ploeg in de ploegentijd rit. De etappe van gisteren voerde van Eist naar Apel doorn. In Apeldoorn werden enkele aangename ureru doorgebracht in het zwembad. Het persoonlijk klasse ment bij de jongens wordt aangevoerd door Jackey- Heyman, hij heeft 186 punten. Wendy van der Heuvely. leidt bij de meisjes, zij is in het bezit van 128 punten. universiteit, gemeente Leiden, sport, cultuur en „actief in Leiden". Dit laatste blok is dit jaat voor het eerst ingevoerd, volgens de commissie om te la ten zien „dat er ook wat an ders is dan alleen studenten verenigingen". El Cid wil on dermeer de nadruk vestigen op het bestaan van algemeen Leidse zaken zoals Amnesty International, vrijwilligers werk, K O, de muséa en het Studium Generale. De com missie wil het tweerichting- verkeer tussen „burgers" en studenten bevorderen. Herbert Lynden: „Vrijdagmiddag, de slotdag, is iedereen van harte welkom op het Stadhuisplein en op het terrein in en bene den de Burcht. Daar treden popgroepen, een folk- en een jazzgroep en een volksdans groep op. Met de organisatie van dit prnfiramma hehhpn we al kiet rlandi*EIDEN D'66 is niet iet eéntevreden over het ont- ïet onLerp-collegeprogramma e ^arioals dat door de PvdA is 1Kleirpe^ormu^eerc^ »Het ont" werp is een goed uitgangs punt voor het voortzetten ban de onderhandelin gen", aldus fractievoorzit- ter J. Hoekema. Het grootste verschilpunt is de kwestie van het parkeren. D'66 wil dat in de komende idat (kier jaar twee parkeergarages •orden gebouwd. „En dat is hard punt voor ons", zegt ioekema. Hij acht het noodza- ;elijk om in het programma aantal garages vast te leg- Hij spreekt zijn verbazing r bij £it over het feit, dat het CDA de PvdA vindt, dat geen tal parkeergarages in het llegeprogramma moet wor- sutscljden genoemd. D'66 is in tegen- en zi^telling tot de PvdA bereid om zullmarkeergarages te subsidiëren, een qnaar maakt een gebaar naar le pnde PvdA: „De bouw en exploi- i. H^tie van parkeergarages elk gewordt bij voorkeur niet gesub- itenbfcidieerd", luidt één van de •htig amendementen van Wanneer er dan toch bsidie gegeven zou moeten orden zou, dat alleen „op irte termijn" mogen gebeu- n. Het idee om de Markten- te voor auto's af te sluiten ordt aanvaard, maar dat oorstel zou wel eerst de in- en dfcpraak in moeten. oncui dtna^*°°^e'asting anc* 'Ook D'66 vindt dat het invoe- vooiren van een rioolbelasting niet iceer|te vermijden is. De partij acht om te streven naar een open bare basisschool op de Garen- markt niet reëel. Die school zou op de Kaasmarkt, het Ir. Driessenplein of eventueel aan de Gerestraat gevestigd moe ten worden. D'66 wil de sub- siëring van jumelages geleide lijk afbouwen maar is niet be reid om het geld wat zo vrij komt, te besteden aan activi teiten in het kader van de in ternationale solidariteit. „Dat zou wat te veel van het goede zijn", zegt Hoekema. Ook D'66 vindt dat het gebruik van kernenergie zo spoedig moge lijk afgeschaft moet worden. D66 vraagt meer aandacht voor ambachtelijke bedrijven in de binnenstad. In het kader van het instandhoudingsbeleid zou één enquête gehouden moeten worden onder de ou ders van leerlingen van basis scholen. Anderhalve arbeids plaats bij de gemeente voor emancipatiedoeleinden, vindt D'66 te veel. „Dat is te duur en ook "niet nodig", aldus Hoeke ma. „Vandaar het idee om er maar een halve arbeidsplaats voor te creëren". D'66 vindt dat er een gemeentelijke kin deropvang moet komen. PPR De PPR vindt het ontwerp- collegeprogramma wat mager. De partij is „ingenomen" met het voorgenomen personeels-, energie-, en minderhedenbe leid en het verkeersbeleid wordt acceptabel genoemd. „Maar er ontbreken een aantal belangrijke zaken", meent fractievoorzitter F. van Oos ten. De radicalen willen in het col legeprogramma opnemen, dat de door de rijksoverheid aan gekondigde bezuinigingen „onredelijk en onverstandig" ziin, omdat de werkloosheid alleen nog maar zou toene men. Bedrijven die onder meer weinig arbeidsintensief zijn, alleen maar full-time ba nen aanbieden en veel druk op de woningmarkt leggen, zouden uit Leiden geweerd moeten worden. Wat de woningbouw betreft, wil de PPR voorrang geven aan bouwen in stadsvernieu wingsgebieden. „De PvdA legt prioriteit, bij én de stadsver nieuwing, én het Schutters veld én de Stevenshof. Alle maal tegelijk kan natuurlijk niet, dan stel je nog geen prio riteiten", vindt Van Oosten. Als lokatie voor de basisschool in de binnenstad meent de PPR, dat gezocht moet worden naar een lokatie in de buurt van de Garenmarkt waar op zo kort mogelijk termijn ge bouwd zou kunnen worden. De rioolbelasting zou volgens een progressief tarief inge voerd moeten worden. SP De reactie van de SP op het ontwerp-collegeprogramma is kort maar krachtig. Geconsta teerd wordt, dat de voor deze partij twee belangrijkste pun ten geen lastenverhoging voor de Leidse bevolking en het wegwerken van achter stallig onderhoud van wonin gen zonder extra huurverho gingen niet in het program ma zijn opgenomen. De SP vindt, dat er onder leiding van de PvdA snel een college moet komen en. zegt dat dit college zakelijk beoordeeld zal wor den. Gedeputeerde Borgman in de rondvaartboot in gesprek met loco-burgemeester Waal. LEIDEN De heer J. Borgman, gedeputeerde van de Provincie Zuid- Holland, bracht gisteren een oriëntatie-bezoek aan Leiden. In gezelschap van loco-burgemeester C. Waal maakte de heer Borgman een rondvaart door de Leidse wateren. Tevens wandelde het ge zelschap door Leiden. De heer Borgman werd verge zeld door mevrouw C. Zuijda'm en de heren F. van Pelt, J.H. Huijser en B.A Vreeling. Dit viertal neemt deel adn het pe riodiek overleg tussen provin cie en gemeente. De heer Borgman was tot juni van dit jaar belast met de por tefeuille Zuid-Holland Oost. Bij de verdeling van de porte feuilles kreeg de heer Borg man in juni het gebied Zuid- Holland West toegewezen. Om zich op de hoogte te stellen van de zaken in zijn nieuwe werktterein, maakt hij een rondreis door Zuid-Holland West. Gisteren was Leiden aan de beurt. De heer Borgman bezichtigde in de Leidse binnenstad de stadvernieuwingsprojecten. Tevens werden hem de uit breidingsplannen in onder meer de Stevenshofjespolder getoond. Arie Groeneveld en Nico Staalduinen, de kelners van café/restaurant Bellevue. LEIDEN Nico Staal duinen (52) wordt door zijn collega's in café/res taurant Bellevue aan de Steenstraat „onze ouwe" genoemd. Nico Staaldui nen werkt er al 22 jaar en heeft daarmee het café het langst van ieder een, meegemaakt. Staal duinen is een echte ober. Als je een proto-type van een kelner zou moeten maken, kan Nico Staal duinen daarvoor heel best model staan. Hij is altijd beleefd, zegt wei nig, maar je ziet hem denken. Ober is hij al zijn hele leven. Als klei ne jongen begon hij zijn loopbaan op de grote vaart. Na tien jaar obe ren op het schip koos hij vaste wal in Noordwijk. (Steeds zo lang op zee is niks als je trouwt). Al snel daarna kwam hij bij Bellevue terecht en daar is hij nu nog. Langzaam maar zeker heeft hij een Bellevue-schutkleur aan genomen, waardoor hij één met het interieur van het café is gewor den. Dat kan je van Arie Groene veld („met een 'd', want ik, heb niks met de vakbond van doen") nog niet zo zeg gen. Die ziet er meer uit als een ouderwetse waard van een herberg. Een flinke blo zende kop met forse snor en blauwe pretogen. Arie Groe neveld werkt er 10 jaar en hoort ook echt bij het café- restaurant. Hij doet het werk graag en laat zich niet opjagen. Zelfs als het heel druk is, lijdt hij nog niet aan stress. „Alles op z'n tijd". Bei de kelners vinden haastige mensen, die direct met de vingers gaan knippen zodra ze binnen zijn, vervelend. Nico Staalduinen vindt ver der ook sommige dronken mensen, niet prettig in het gebruik. Echter, over het al gemeen, vinden ze het pu bliek in Bellevue prima. Vooral de oude vaste klan ten. „Die kennen je. Vertel len hun hele levensverhaal. Er komt bijvoorbeeld een mannetje. Die is in de zeven tig. Is hij net naar het zieken huis geweest en heeft daar voor de zoveelste keer ge hoord dat hij niet mag roken en drinken en geen vet eten mag hebben. Komt hij linea- recta hier naar toe en rookt gauw een paar sigaretten, neemt een borrel en dan een broodje kroket. Ach, hij wil die paar jaar die hem nog resten er tenminste van ge nieten", vertelt Arie Groene veld, die zich soms net een praatpaal voelt. Voorvallen Nico Staalduinen weet zo gauw geen leuke voorvallen te herinneren. Morgen, als hij er een dagje over heeft kun nen denken weet hij vast wel wat, maar op het moment; nee. „Eigenlijk had ik een dagboek bij moeten houden. Je maakt best leuke dingen mee. Ik zou er een boek mee kunnen vullen. Maar op het moment schiet me eigenlijks niks te binnen". Staalduinen is geen prater. Dat zegt hij zelf. Er zijn mensen die veel praten en er zijn er die niet veel zeggen. Nico Staaldui nen is er één van het laatste soort. Ach, hij wil wel eens, als het verder erg stil is in de zaak, met een vaste klant praten, maar toch niet te vaak. „Daar heb je toch ook geen tijd voor. Meestal moet je toch wel aardig door lopen om iedereen, van z'n natje en droogje te voorzien". De beide obers verslijten heel wat schoenen per jaar. Het café/restaurant wordt dan ook redelijk druk bezocht. Als het mooi weer is, blijft het meestal rustig, maar zo dra er een wolkje verschijnt wordt het gelijk drukker. Nico Staalduinen weet zich nog te herinneren uit vroe ger jaren. „Als het bouwvak vakantie was, dan was het al tijd heel erg druk. Vroeger gingen de mensen niet ver weg op vakantie. Dan bleven ze in de stad en kwamen bij ons wat drinken en soms eens wat eten. Toen was het altijd hartstikke druk. Dat is niet meer met vandaag de dag te vergelijken". Hij kijkt weer, zoals anders. Alsof h'J nog vèel meer zeggen wil. maar uiteindelijk besluit het toch maar niet te doen. Zo kijkt hij ook vaak als hij obert. Het lijkt dan net alsof Nico Staalduinen iedereen direct door heeft. Toch blijkt dat in de praktijk wel mee te vallen. Nico Staalduinen denkt niet overal wat bij. In tegendeel. Slechts heel af en toe staat hij zichzelf maar een gedachte toe en die zal hij nooit verklappen. Gemeente reiniging spoelt stof weg om overdag gericht op infor matie en 's avonds meestal op kennismaking met de ontspan ningsmogelijkheden. Overdag kunnen de studenten in spé meedoen aan vijf „blokken":

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3