mondt uit in goud FC Groningen wil publiek belonen met Europees voetbal PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 PAGINA 9 Ling verliest kort geding jAARLEM De president van de rechtbank I Haarlem, mr, H. F. van den Haak, heeft gis- 'II 'ren bepaald dat de ex-Ajacied Tschen-la |ng en Ling Sport Promotie b.v. moeten stop- ie Ca(n met de fabricage en het op de markt bren- ;r Pie(n van trainingstoestellen volgens het model iet ri*n de Wassenaarse zakenman W. L. Beglin-' ïn Tr?r. Bovendien mogen Ling en zijn b.v. geen üanadibruik maken van de naam Multiflex. Vol- kel ans de Wassenaarse zakenman insprake van igen. |n exacte kopie van zijn trainingstoestel So- hetzeljflex. Hij eiste stopzetting van de fabricage ls hij fin het Ling-toestel op straffe van en dwang- [uldenjm van 50.000 gulden bij elke overtreding op verbod. De rechtbankpresident acht het élidelijk dat Ling bij de ontwikkeling van zijn njestel zich heeft laten inspireren door het toe- 1985 nel van Beglinger dat hij van de Wassenaarse De pjkenman een keer te leen had gekregen om gemal herstellen van een liesblessure, WIM JANSEN SCHIET FEYENOORD TE HULP ROTTERDAM De problemen ontstaan door het voor enige tijd wegvallen van de 46-jarige Hans Kraay heeft Feyenoord gedeeltelijk opgelost door het aantrekken van Wim Jansen. In overleg met de zieke Kraay werd' een beroep gedaan op de oud-Feyenoorder, die na het landskampioenschap met Ajax definitief als actief spe ler afscheid heeft genomen van het betaalde voetbal. Wim Jansen bleek onmiddellijk bereid in het gat te springen en zal zich, als bezitter van het trainersdiplo ma-C voorlopig bezighouden met de regionale jeugd en de geselecteerde amateurs. Feyenoord-voorzitter Guus Couwenberg vertelde dat er een duidelijke verbetering is gekomen in de gezondheidstoestand van Hans Kraay. „Hij wil," lichtte Couwenberg verder toe, „voorlopig nog een paar dagen volstrekte rust. Daarna zal hij zich melden voor een gesprek. Ik heb er geen idee van of hij zich vrijdag al weer goed genoeg voelt om naar het Rot terdam toernooi te komen kijken." Bejaarde Snead trekpleister open NK golf HUIS TER HEIDE Van donderdag tot en met zondag zal voor de 63e keer om de internationale golftitel van Nederland worden gestreden. Het toernooi wordt afgewerkt op de golfclub „De Pan" in Huis ter Heide, waar 132 professionals, onder wie de reeds legendarische Sam Snead (70) en Tommy Bolt (64), en acht amateurs van start gaan. Tegenstanders van de „jongere" garde zijn de 47-jarige Zuidafrikaan Harold Henning en de Amerikaan Tom Sieckmann. De Henning won vorig jaar de internationale open titel op de Haagsche golfclub. Sieckmann, won de open. „toernooien van Thailand, de Filippijnen, Zwitserland en Brazi lië". Van Nederlandse zijde doen onder meer de professionals Cees Renders (Nederlands profkampioen), Jan Dorrestein en John Woof mee. Van de nationale amateurs komen onder andere de veelbelovende Joost Hage en Toby Rijks aan de start. Tijdens de kwalificatieronde van gisteren evenaarde de Engelsman John Fowler met een ronde van 68 het baanrecord van 1979. SPARTA BOOS ROTTERDAM Drs. Cor van Rijn, de voorzitter van Sparta, is boos over het feit dat competitieleider Jan Huybregts toestem ming heeft verleend aan Excelsior om zijn eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen in de eredivisie als thuiswedstrijd tegen Feye noord in het Feyenoord-stadion te spelen.i Van Rijn is van mening dat er sprake is van concurrentievervalsing omdat Feyenoord in feite door de omzetting achttien thuiswed strijden speelt. Hij is verder van mening dat Feyenoord het, wanneer de wedstrijd Excel- sior-Feyenoord op Woudenstein zou worden gespeeld, moeilijker zou krijgen tegen de derde Rotterdamse eredivisieclub. Het is voor Excelsior niet mogelijk tegen Feye noord op eigen terrein te spelen omdat er nog werkzaamheden op Woudenstein moe ten worden verricht. Sparta zal bij de KNVB om opheldering vragen. Eernewoude rukt op WOUDSEND Siete Meeter van Bolsward heeft op het Heegermeer bij Woudsend met grote voor sprong het Skutsjesilen gewonnen. Hij profiteerde het meest van de vlagerige wind op het meer en wist Jeen Zwaga van Eernewoude ver voor te blijven. Derde werd- Tjitte Brouwer van Heerenveen. In het algemeen klassement blijft Keimpe van der Meulen van Woudsend leiden, gevolgd door Jeen Zwaga, die steeds meer op rukt naar de leiderspositie. Het Nederlandse jacht Grietje van Schipper Dullemeijer is winnaar geworden an de Falmouth-Lissa- bonrace over 737 mijl. Hij legde de afstand af in twee dagen, 11 uur. 15 minuten en 37 seconden. GRONINGEN Euro pees voetbal. Dat doel gaat FC Groningen ko mend seizoen heel na drukkelijk nastreven. Te meer omdat ons land dit voetbaljaar niet vijf, zoals vorig seizoen, maar zes Europese plaatsen te ver delen krijgt. De afgelopen competitie ein digden de Groningers op een zevende plaats en dit jaar ho pen zij de sprong naar de top vijf te realiseren. Trainer Theo Verlangen: „Ik vind Europees voetbal een eerlijk doel. Ik wil niet zeggen dat als we dat niet halen, we gefaald hebben, maar ik wil wel proberen tegemoet te ko men aan de wensen van het publiek. Dat heeft vorig sei zoen al aan iets geroken. FC Groningen leeft hier momen teel als nooit tevoren. Op de eerste training kwamen al 250 mensen kijken. Ik wist niet wat ik zag. Zoiets was vijf jaar geleden nog ondenkbaar". Is bij veel betaald-voetbalorga nisaties sprake van bezuini ging en leegloop, FC Gronin gen kent deze problemen niet. Weliswaar vertrokken Peter Houtman (Feyenoord), Her man Dijkstra (PEC Zwolle), Eddie Bakker (Heerenveen), Henk Veldmate (Sportclub Cambuur), Bert Wiebing, Hans Boer en Tjerk van Loon (allen SC Veendam), daar staat te genover de komst van Rob McDonald (Willem II), Rons Jans (PEC Zwolle) en Erwin Koeman (PSV). Bovendien werd een aantal talentvolle amateurs aangetrokken. „Op papier zijn wij in vergelijking met vorig jaar sterker gewor den", zegt Verlangen tevre den. „Met McDonald hebben we eenzelfde type speler als Houtman, dus veel zal onze strijdwijze niet veranderen" FC Groningen heeft inmiddels de eerste begroting, waarbij men uitging'van een gemid deld toeschouwersaantal van 9.500, in verband met enkele kosten bijgestuurd, waardoor deze is gekomen op een ge middelde van 10.500 bezoe kers. Ook streeft het bestuur ernaar om nog voor de compe titie een overeenkomst met een bedrijf af te sluiten voor shirtreclame. Voorzitter Renze de Vries: „Wij doen alles in goed overleg met de gemeente. Komt die shirtreclame er bij ons en dat verwacht ik wel. dan is het de bedoeling van de gemeente om de subsidie zoda nig af te bouwen, dat FC Gro ningen over drie jaar op eigen benen kan staan. Ik denk ook dat wij ons met shirtreclame over drie jaar zelf kunnen be druipen". Aan seizoenkaarten hebben de Groningers inmiddels al 4.500 stuks van de hand gedaan. Er zijn nu nog zo'n 900 zitplaatsen over. De samenwerkingsove reenkomst, die FC Groningen onlangs met Sportclub V^en*- dam is aangegaan, is zodanig opgesteld, dat de Groninger hoofdstedelijken het hele jaar door over spelers van de eers- te-divisievereniging kunnen beschikken. JAN MENNENGA Tips voor Duindigt WASSENAAR Negen dra verijen en twee rennen staan morgenmiddag op het pro gramma van de renbaan Duin digt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze mee ting luiden. NOORDOOSTPOLDERPRIJS: Vic tory van Epse. Unita Ossewaard en Vasco D. LANDBOUWPRIJS: Welcome Jae- ky. Wapper M en Wimrod Hazelaar. HOGE RAADPRIJS: Vrijbuiter Six. Vincent Fortuna, Vinei Rehobolh. TO.ULOUSEPRIJS: Boxberger Ri ver, Romeo Raaphorst en Racy First. WEST BRABANTPRKJS: Vacquero D, Vorstin Star en Vitalis S. TUINBOUWPRIJS: Unamiene. Telg van Myria en Ulf Thoresen. PAKEPRIJS: Missix, Buthes Rika en Chanrinette. FLEVOLAND: Ulaan. Udit S en Sara du Bois HAARLEMMERMEERPRIJS: Tor pedo Fortuna; StellaFan Skarn Siri- kit van A. WESTLANDPRIJS: Ualkeslis Laren. Uden en Utopia D. WEST FRIESLANDPRIJS: Ukkie Supreme, Teetje Ossewaard en tang N. dg jjUAYAQUIL Met een probeersel, dat be tere ijon als een brutale uitdaging en eindigde met ,^a"pn nauwelijks voor mogelijk gehouden ens zfiomftocht heeft de 16-jarige Annemarie Ver- bevd!aPPen 'n Quayaquil de internationale zwem- door te re ld met stomheid geslagen. Birgit Meine- p en ie, de gedoodverfde favoriete, noch Marybeth J'Janjinzmeier, de Amerikaanse kampioene, durf- litgavte mee te gaan in het moordende tempo, t laarmee de jongste deelneemster aan de 200 Martieter vrije slagfinale van start ging. Ze waren oestepklopt, voordat de race goed en wel halver- .eeTdfege was. Wat een poging tot harakiri had ■nwoieleken, bleek een meesterzet. ing i) i ven aerstappen keerde met, een van een volle 1 go^igte en hield dat verschil lenschijnlijk moeiteloos vast. kabinet Zuidamerikaanse publiek zuinijaakte van de laatste meters win compleet carnaval en toen ni aantikte was er zo'n orgie aat. 4n lawaai, dat de nuchtere /oorziremster uit Rosmalen eerst 'dat jikele meter terugzwon, alvo- de i$ns ze een arm omhoog durf- :gaani te steken. te n^nder de hulp van een staf ^geleiders, die de Oostduit- ns' Ijrs ter beschikking hebben en vanjnder de basis van duizenden oAometers trainingsarbeid die p Amerikanen verstouwen, [as daar zo ineens - puur na- [ur - een meisje van het vlak- e Brabantse land wereldkam- oene. Een meisje bovendien, at pas vijf jaar geleden de fcrste beginselen van het wemmen onder de knie reeg. 'p de laatste meters werkte Dk Annelies Maas zich naar bren en het scheelde slechts balve armlengte ten op- nHchte van de verwilderd ier grintende Meineke of de jngste en oudste finaliste had- S dén samen gezorgd voor een ntatjlale Nederlandse triomf. Als- 'ting —Sportwereld 5LSLOO Ad Wijnands leeft gisteren de ronde van tlso op zijn naam gebracht, iheo de Rooy, Daniel Willems, Jerrie Kn'etemann en Joop oetemelk werden in dezelfde d respectievelijk tweede, -Ttrde, vierde en zevende, ruee LOFSTRÖM De Belg Eric I we eboers mag zich na zijn zege i Olofström reeds wereld- Jampioen noemen in de 125 cc lotocross. In New Berlin 7St) won Cees van der Ven 'jjjfgelopen weekeinde de Grote rijs in de 250 cc-klasse. of de eerste en derde plaats, die nu op het ereplatform wer den ingenomen al niet als een volstrekt unieke gebeurtenis in de na-oorlogse zwemhistorie dient te worden geboekstaafd. Veertien jaar Veertien jaar na het Olym pisch goud van Ada Kok op de 200 meter vlinderslag in Mexi co herbergt ons land weer een zwemster, die niemand voor zich duldt. Nee, helemaal on verwacht kwam het niet. De zilveren plak van de avond te voren op de 100 meter vrije slag had de Nederlandse ploe gleiding en vooral Verstappen zelf een indicatie van dë mo gelijkheden gegeven. De blon de Meineke straalde niet de ongenaakbaarheid uit, die het kenmerk was van Tie eerste en tweede generatie Oostduitse zwemsters. Er lagen kansen. „Verstappen is een zwemster met wie je zulke dingen kunt bepraten", gaf Sitters een kijk je in de keuken van de wed strijdvoorbereiding. De bondscoach voorzag al dat Marybeth Linzmeier, de op één na snelste uit de series, het in de finale niet zou redden. Bleven over de beide Oostduit se zwemsters Birgit Meineke en Carmela Schmidt. De een een sprintster van het type- Verstappen, de ander meer een stayer als Maas. „In elk van die duels is de eerste klap een daalder waard. Dus in zo'n hoog mogelijk tempo van start", was het commando van Sitters. In dat kader werd een tussentijd geprogrammeerd van iets binnen de minuut van Maas en van 58 seconden voor Verstappen, een tijd die nota bene binnen het schema van het wereldrecord van Cynthia Woodhead lag. Uitgeprobeerd Verstappen had dat al eens sa- te presteren. Je moet geloof hebben in eigen kunnen en er vanuit gaan dat je bij de top hoort". De 100 meter vlinderslag werd gewonnen door de Amerikaan Matt Gribble, die in 53.88 sec. zijn favorietenrol waarmaakte. Oost-Duitsland kreeg na de nederlaag tegen Verstappen van Meineke nog een gevoeli ge tik te incasseren op de 200 meter schoolslag. Ute Geweni- ger, de vijfvoudige Europese kampioene, kreeg klop van de na een jaar afwezigheid in de wedstrijdbaden teruggekeerde Svetlana Varganova uit de Sovjet-Unie. Op de 400 meter wisselslag kwam de Braziliaan Ricardo Prado in de finale tot een wereldrecord van 4.19.78. Dit was het eerste Zuidameri kaanse succes op de wereld kampioenschappen. Dit was wat overdreven uitgedrukt. Prado's wereldrecord kwam uit de Amerikaanse school. Hij trainde jarenlang in Mission Viejo. Waarmee eerder bewe zen werd dat de rijke landen in het arme Guayaquil de dienst uitmaken. 100 meter vlinderslag heren: 1. Gribble (VSt) 5388. 2. Gross (WDI) 54.26, 3. Baron (Zwel 54.47. 4 gelijk: Rives (VSt) en Markovski (Sov) 54.59. 6. Maasdijk (Ned) 55.06. 7 Ar- vidsson (Zwe) 55.10, 8. Zubero (Spa) 55.33 200 meter vrije slag dames: 1 An nemarie Verstappen (Ned) 159.53 (Nederlands record), 2. Birgit Meine ke (ODD 2.00.67, 3. Anelies Maas (Ned) 2.00.84, 4 Carmela Schmidt (ODD 2.01.10, 5. Irinia Guerrasimmo- va (Sov) 2.01.13. 6. Marybeth Lin zmeier (VSt) 2.01.51. 7. June Croft (GBr) 2.01.52. 8. Tiffany Cohen (VSt) 2.02.16. 400 meter wisselslag heren: 1 Pra do (Bra) 4.19.78 (wereldrecord). 2. Berndt (ODI) 4.23.02 (Oostduits re cord). 3. Fessenko (Sov) 4 23.29. 4. Franceschi (Ita) 4 24 89, 5 Kostoff (VSt) 4 28.92. 6. Borgstrom (Noo) 4 29.53, 7. Hayes (VSt) 4.30.68, 8. Ma- druga (Bra) 4.32.64. 200 meter schoolslag dames: 1. Svetlana Varganova (Sov) 2.28.82 (re cord voor wereldkampioenschappen). 2. Ute Geweniger (ODI) 2.29 71 (Oost- duits record). 3. Anne Ottenbrite (Can) 2.33.05 (Canadees record). 4 gelijk: Hiroko Nagasaki (Jap) en Sil- ke Horner (ODD 2.33.18. 6. Larissa Belokon (Sov) 2.33.32. 7. Jean Childs (VSt) 2.33 44. 8 Grazyna Dziedzic (Pol) 2.36.84. 4x200 meter vrije slag estafette he ren: 1. Verenigde Staten (Float. Tow- ne. Worden en Miller) 7.21.09. 2 Sov jet-Unie (Slokoelkine. Krassioek. Se- menov en Krilov) 7.24.91. 3. West- Duitsland (Knust. Korthals, Hcnkel en Schmidt) 7.25.46. 4. Italia 7.29.31. 5 Zweden 7.29 56. 6. Nederland (Kroes, Schlingemann. Drost en Ver- voorn) 7.30.75. 7 Brazilië 7 36 13. Ca nada gediskwalificeerd Eindstand schoonspringen, heren 10 meter-plank: 1 Greg Louganis (VSt) 752.67 punten. 2. Sergei Koets- nine (Sov) 636.15, 3. Aleksander Por- lov (Sov) 631,56. 4. Li Kongzheng (Chi) 627,90. 5 Falk Hoffmann (ODD 625,71, 6. Ronald Merriott (VSt) 624,30. 7. Carlos Giron (Mex) 597,72. 8. Christopher Snode (GBr) 597,21. „Ik durf nu gerust te stellen dat we in een situatie verzeild raakten waarin de werkne mers de zaak drijvende heb ben gehouden. En dan doel ik zonder één uitzondering op alle werknemers, spelers, trai ners en manager. Het was misschien wel amateuristisch al die handtekeningenacties, die optredens en weet ik veel wat we niet hebben gedaan, maar het was toch belangrijk voor de voorlopige redding. Als ik dan Karei Jansen, als ik het goed heb in het radiop- roramma Goal, hoor zeggen dat zijn VVCS FC Utrecht en Willem II heeft gered, dan denk ik: hoe durft hij dat ver domme van FC Utrecht te be weren. Van het sectiebestuur betaald voetbal, waarin hij nu zit, en van de VVCS hebben we niets gemerkt. Toen ik dat hoorde werd ik zo kwaad, welgeteld één keer is Karei Jansen bij ons geweest". (Trainer Han Berger van FC Utrecht in Vrij Nederland) „Wat er gaat gebeuren, ik ben er nog niet uit. Totnogtoe ben ik voorzichtig gebleven, ben ik vanwege mijn amateursta- tus maar een zaakje begon nen, maar ik vraag me af of ik niet beter prof kan worden. Want als prof word je snel rijk. Twintigduizend gulden als eerste prijs, de Caribische hoteleigenaars of reisbureaus betalen dat gewoon. En ik Ja pan idem dito. Daar viel laatst 15.000 dollar te verdienen. Ik ontmoet een heleboel jaloerse blikken van mensen die den ken dat ik zo'n mooi leven heb met al die reizen en dat is ook wel zo. In tien dagen tijd was ik onlangs zowel in Frankrijk, Zwitserland als in Duitsland en trips naar Thai- land zijn natuurlijk evenmin gewoon voor iemand van twintig jaar". (Windsurfer Stefan van de Berg in het Algemeen Dagblad) Oh nee, iedereen die beweert dat het golfspel in China, Bel gië of Schotland of waar dan ook is ontstaan, die kan bij mij terecht. Ik heb hier zelfs bewijzen dat het eerste dode lijke slachtoffer door een af wijkende golfbal viel in Ne derland, in 1566. De ongeluk kige was de tweede markies van Bergen op Zoom. Pas in 1632 wordt het eerste dodelij ke slachtoffer gemeld in Schotland. Eerst in het begin van de zeventiende eeuw wordt colf in Holland verbo den en gaat men een soort mi nigolf beoefenen, dat heden ten dage nog wordt gespeeld, het kolven". (Golf-encyclopedie Steven van Hengel in de Telegraaf) „Ik heb niet, zoals Timman drie jaar geleden, een heel co mité achter mij, dat mij finan cieel steunt. Dat was een op geklopte zaak. De druk van mensen die beweerden dat Timman dit keer wereldkam- Stefan van de Berg: „Voor zichtig gebleven". pioen zou worden, was onge zond, en heeft hem zelf ook kwaad gedaan. Ik ben geen bezetene, een verslaafde die nahst het schaken niets an ders kent. Er lopen in de schaakwereld een paar idiote figuren rond, die door hun ge drag bij het publiek de indruk wekken dat schakers louter gekken zijn. Zij maken de schaakwereld heel boeiend, dat is waar, maar met mijzelf voel ik geen verwachtschap. Ik ben eigenlijk heel normaal. Ik kom uit een gezin met een vader die werkt als ambte naar, een moeder, een zusje en een hond in een rijtjeshuis. Alles heel ideaal". (Schaker John van der Wiel in Trouw) „Toen ik een meisje was, liep ik alleen voor de lol. Ik wist zelf nog niet hoe goed ik was. Dat kwam pas later met de nationale en internationale successen. Toen ik last kreeg van die blessure heb ik lang zitten piekeren of de sport het wel allemaal waard was. Ik besloot van wel en ben van school gegaan om me hele maal op atletiek te kunnen concentreren. Die school kan ik later altijd nog afmaken. Dit is iets waarin ik de beste van wereld kan zijn en dat wil ik ook". (Atlete Mary Decker in de Volkskrant) „Dr. Ivanoe Fraizzoli is een beste, brave industrieel, die zijn spelers vaderlijk bena dert, maar hij heeft weinig kaas gegeten van echte voet balzaken. Zijn vrouw, die zegt hem wel wat hij wat dit be treft moet doen. Zij is ook een veel grotere voetbalfan dan haar man en daarom komen de commando's bij Inter Mi laan uit de mond van een vrouw. Dat moet Hansi Mül- ler maar goed in zijn oren knopen: elke speler van Inter zal eerst in de smaak moeten vallen bij Renata Prada Fraiz zoli en o wee als je het bij haar hebt verbruid. Deze dame af en toe lief aankijken kan je heel wat verder hel pen.' (Oud-voetballer Karl-Heinz Schnellinger in Sport Illustrierte) „Ik weiger me aan dat we reldje, aan die mentaliteit aan te passen. Het is mode gewor den dat trainers een pokerfa ce opzetten, in mooie jassen rondlopen. Toevallig loop ik Mary Decker: „De beste van de wereld zijn", de hele dag met een big smile rond, ik ga op m'n kop staan als ik daar zin in heb en dat hoort niet bij een eigenaar van een A-diploma. Ze zullen me daarop pakken, dat weet ik nu al. Maar mooi dat ik mezelf zal blijven. Ik heb die Porsche 924 gekocht, omdat ik deze een hele leuke auto vond. Toevallig zijn leuke au to's m'n enige hobby buiten het voetballen. Ik heb 'ei niet gekocht om m'n buurman te imponeren. Als goeie sport man heb ik nog nooit gerookt of gedronken. En van die be sparing kan ik er nu zo'n auto op nahouden. Elke betaalde voetballer kan dus iets aan z'n sportcarrière overhouden, ha, ha." (Voetbaltrainer Ad Ver- sluys van Eindhoven in Voetbal International) traden haar sprintcapaciteiten aan het licht. Net toen ze aan het idee begon te wennen een typische sprintster te zijn be haalde ze de wereldtitel op de 200 meter. Het „hier had ik nooit aan gedacht" klonk in dit verband heel plausibel. Tijd om een feestje te vieren was er maandag overigens niet. Annelies Maas ging on middellijk na afloop naar het hotel om nog enige nachtrust te krijgen voor haar aantreden op de 400 meter vrije slag. Zij behoort daarop ineens tot de favorieten. Verstappen werd door de dopingcontrole opge houden en verdween daarna even schielijk. Voor haar staat de 100 meter vlinderslag nog op het programma. Er liggen nog meer Nederlandse succes-, sen in het verschiet. En dat terwijl de Nederlanders zich in het randgebeuren ook kunnen weren. In Sitters' succesvolle equipe vormt Kees Vervoorn de enige uitzondering. De Haagse zwemmer heeft van alle Ne derlanders waarschijnlijk het meeste talent. Maar bij grote wedstrijden komt dat er nooit uit. Dat was vier jaar geleden in West-Berlijn al het geval en in Moskou was hij kandidaat voor medailles, maar hij greep er Daast. In Guayaquil kwam hij niet eens door de series van de honderd meter vlinderslag. In de estafetteploeg vormde Vervoorn veruit de zwakste schakel. „Ik denk dat het iets te maken met hoeverre hij zich kan oppeppen op grote wedstrijden", was de mening van Maasdijk, die zich samen met Vervoorn op de wereld kampioenschappen heeft voor bereid. „Ik zelf kan bij wijze van spreken een week lang in een stoel gaan zitten om goed Uitzondering ge aankomst van de Neder landse ploeg, waardoor de ac- climatisatie veel beter verliep dan bij de concurrentie. Door haar gesloten karakter laat de persoonlijkheidsstruc tuur van Verstappen zich ove rigens net zo moeilijk peilen als haar zwemmogelijkheden. Na het moeizame leren zwem men van vijf jaar geleden werd ze als rugslagzwemster afgevaardigd naar de Europese jeugdkampioenschappen. Daarna volgde onder leiding van Veltkamp de omscholing tot de 200 meter vlinderslag en wisselslag. Op de Europese kampioenschappen van Split Aan de twee Nederlandse re cords uit de series, de 7.33.23 van de heren estafette op de 4x200 meter vrije slag en de 1.51.82 van Hans Kroes (die zondag al in de recordtijd van 1.52.16 finishte) als startzwem mer, werden in de avonduren nog drie toegevoegd Annema rie Verstappen kwam tot 159.53 bij haar wereldkam- pienschap. Petra van Staveren brak in de B-finale van de 200 meter schoolslag het zeven jaar oude nationale record van Wijda Mazareeuw (Cali 25 juli 1975) en de 7.30.75, waarmee het herenkwartet Kroes, Schlingemann, Drost en Ver- voorn zesde in de finale werd. Nog een zesde plaats was weg gelegd voor Edward Maasdijk op de 100 mete^ vlinderslag. Annemarie Verstappen (linl men met haar clubtrainer Honk Veltman uitgeprobeerd bij de Brabantse kampioen schappen in Breda van twee weken geleden. Na een keer- tijd van 57.4 was ze toen op het laatste eind stuk „gegaan". Een ervaring, die pijn deed. In het trainingskamp in Guaya quil echter werd de conditie zo ver opgevoerd, dat de sterke Brabantse het opnieuw aan durfde. Ditmaal met succes. Er zullen altijd mensen zijn, die zeggen dat Verstappen' in Ecuador heeft geprofiteerd van het gat dat in de zwem- markt is gevallen. Een gat dat werd veroorzaakt door het af- wordt gelukgewenst door haken van de sterkste Oost duitse zwemsters en de terug val van de Verenigde Staten als gevolg van de Moskou-boy cot. Beide zaken zijn waar, maar evenzeer is waar dat Verstappen na tussentijden van 27.93, 57.92 en 1.28.41 tot 150 meter nog binnen het schema van het wereldrecord zat. Door de krappe tegenwind en het gebrek aan tegenstand ging de laatste baan minder hard. Maar nog altijd hard ge noeg voor een nationaal record van 1.59.53, de vierde keer in de geschiedenis, dat de twee minuten-grens wérd doorbro ken. Alleen Cornelia Ender, nnelies Maas. Barbara Krause en Cynthia Woodhead waren ooit sneller. Na de ereceremonie werden de weinige Nederlanders be stormd met verzoeken om in lichtingen. Wie is Verstappen? Ja, wie eigenlijk? Bert Sitters had het over een meisje, dat de spanning beter kan verdragen dan destijds Enith Brigitha. Hij noemde drie oorzaken: haar persoonlijkheidsstructuur, de felle concurrentie in eigen land en het feit dat hij tijdens de centrale trainingen geen briefjes meer meekrijgt, waar in clubtrainers zeggen wat hij moet doen. De vierde laat zich gemakkelijker raden: de vroe

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9