Mummie van Inca- jongen na vijfhonderd jaar in ijsgrot gevonden PLO verlaat Beiroet, als Israël belegering opheft Grootste onderwereldfiguur van Italië „geestesziek" België snijdt ook fors in defensie Staalgesprek tussen VS en EG begint positief PALESTIJNSE LEIDER KHADDOEMI: ioenc trstPi begroting BUITENLAND LEIDSE COURANT jjP< DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 PAGINA 8 BOSBRANDEN GRIEKENLAND MOGELIJK HET WERK VAN RECHTSE EXTREMISTEN ATHENE In Griekenland wordt er rekening mee gehouden dat de bosbranden die de afgelopen dagen rond de hoofdstad Athene hebben gewoed, wel eens het werk kunnen zijn van rechtse extremisten. Het zou daarbij gaan om de beweging de Blauwe Boogschutter, die vorig jaar zomer de verantwoordelijk heid opeiste voor een aantal grote bosbranden in heel Grieken land. De beweging heeft nu overigens nog niet van zich laten horen. De Blauwe Boogschutter wil de vrijlating forceren van de tot levenslang veroordeelde kolonels, die Griekenland tussen 1967 en 1975 als een militaire dictatuur bestuurden. Het vuur, dat de afgelopen dagen voorsteden van Athene heeft bedreigd, heeft aan twee mensen het leven gekost. Zij werden door de brand verrast en konden niet meer ontsnappen. De regering heeft ruim 400.000 gulden uitgeloofd voor degene die informatie verschaft, die leidt tot de aanhouding van de brandstichters. Zelfverbouw hasj in VS miljardenbedrijf NEW YORK De illegale verbouw van marihuana (hasj) is in de Vere nigde Staten een miljardenbedrijf ge worden. Naar het weekblad „Time" in zijn jongste uitgave bericht brengt de rijke oogst jaarlijks op de zwarte markt ruim twintig miljard gulden op. De marihuana-opbrengst betekent na de verbouw van mais, graan en so jabonen de oogst met de hoogste marktwaarde in de Verenigde Staten, meldt „Time". Ongeveer 100.000 plan ters in de Verenigde Staten bedrijven illegaal de commerciële marihuana- verbouw. Ze laten de „grass" onder meer in onoverzichtelijke maïsvel den, bosranden en andere moeilijk op te sporen plekken groeien. Akkoord bij Sea Link LONDEN De directie van de Britse kanaalbootmaatschappij Sea Link en ver tegenwoordigers van de nationale zeelie- denbond (NUS) hebben een akkoord be reikt, dat vandaag aan de stakers zal worden voorgelegd. De overeenkomst moet een eind maken aan de werkonder breking die maandagmorgen om 10 uur begon en die de vakantieplannen van duizenden vakantiegangers in de war stuurde. De reden voor de staking was een plan van Sea Link om de lonen van de zeelieden te verlagen op de verliesge vende veerdienst Harwich-Hoek van Holland. Na een bespreking van meer dan negen uur bereikten de partijen een akkoord. De directeur van Sea Link, Mi chael Bosworth, zei erop te vertrouwen dat de veerboten vandaag al hun diens ten zullen hervatten. Zalm terug in schonere Thames LONDEN De zalm is teruggekeerd in de Thames. De afgelopen dagen zijn op plaatsen zo'n 20 kilometer voor Londen twintig zalmen gevangen. Het was voor het eerst sinds 1833 dat in de Thames weer zalmen gevangen werden. Deze vangst betekent een triomf voor alle Britten, die de voor bije jaren strijd hebben gevoerd om een schonere Thames. In de afgelopen honderd jaar raakte deze rivier zo ver vuild, dat bija alle leven er uit verdwe nen was. Na de Tweede Wereldoorlog is een campagne voor schoner water begonnen. „Nu is bewezen dat de mens kan herstellen wat hij vernield heeft", was het commentaar van een van de strijders voor een schone Thames. Geen speelgoed voor misdadigers MANILLA President Marcos van de Filippij nen heeft gisteren de fa bricage, import en ver koop van echt lijkend oor logsspeelgoed verboden, omdat misdadigers er ge bruik van zouden maken bij overvallen. Marcos heeft zijn minister van defensie opdracht gege ven dergelijk speelgoed in beslag te nemen. In Ma nilla neemt de misdaad de laatste hand over hand toe. Bij diverse overval len is gebruik gemaakt van speelgoed. Wetenschappers doen alle moeite om deze mummie van een inca-jongen te „redden". De jonge indiaan werd 500 jaar geleden aan de zon geofferd en is onlangs in een grot in het Andesgeberg- te gevonden. Canadezen willen Trudeau afkopen EDMONTON Kunnen de Catn m dezen hun 62-jarige premier Piefn vj Elliot Trudeau afkopen met riAn di twaalf miljoen gulden? John Trfr. B man, een ondernemende Canadibrui met een hartgrondige hekel ?ns d Trudeau, wil het erop wagen. jn e> heeft alle Canadezen die hetzeljflex. over hun premier denken als hij ^n hi geroepen om vijfentwintig guldenjm v, storten op een aparte bankrekeni'n v in de hoop dat Trudeau voor ^'del gouden handdruk van twaalf njestel joen zal zwichten en zich in 1985 qel vj meer herkiesbaar zal stellen. De pjkem mier heeft echter duidelijk gemat her dat de kiezers zullen uitmaken het land regeert. „Bess" trekt rampspoor door Japan Een stalen spoorbrug- deel is als een stuk speelgoed opgepakt en enkele tientallen meters weggeslingerd in de Ja panse Fuji-rivier. Ver antwoordelijk voor deze ravage was de wervelstorm Bess, die gisteren in zijn razende vlucht 54 Japanners het leven ontnam en 119 mensen verwond de. Duizenden Japan ners raakten dakloos bij de totaal 1.557 aardverschuivingen die optraden als gevolg van zware regenval. De storm trok een vernieti gend spoor van vier honderd kilometer breed tussen de steden Osaka en Tokio. In het weekeinde zijn in drie Nepalese bergdorpen 115 mensen verdron ken bij zware overstro mingen. De getroffen steek ligt op 50 kilome ter ten noordoosten van de hoofdstad Kat- mandoe. ROME Raffaele Cutolo, de man die vanuit de ge vangenis leiding geeft aan de bloeddorstigste bende van de Italiaanse onder wereld, de Nieuwe Geor ganiseerde Camorra in Napels, is door de hoogste rechtbank van het land ontoerekeningsvatbaar verklaard. Gutoio is gees tesziek en geen baas meer over zijn eigen zinnen, zo meent de Italiaanse Hoge Raad en daarom is hem door een lagere rechtbank in een aantal gevallen ten onrechte straf opgelegd. De Italiaanse Hoge Raad deed deze opzienbarende uitspraak juist op de dag waarop in de strijd om de macht in de Napo- litaanse onderwereld zes moorden binnen 24 uur kon den worden geregistreerd. Drie van de bende van Cutolo en drie van zijn tegenstanders. Sinds het begin van het jaar zijn in Napels en omgeving nu 166 moorden gepleegd. Het grootste deel daarvan kan op het conto van Cutolo's mannen geschreven worden. Cutolo (40), wegens zijn bestu deerde uiterlijk ook wel „De Professor" genoeihd, blijft ech ter achter de tralies, want hij heeft nog het een en ander op zijn kerfstok. Maar het spreekt vanzelf dat zijn advocaten zich nu met man en macht gaan werpen op deze ontoereke ningsvatbaarheid van hun cliënt, om oude vonnissen te vernietigen en nieuwe te voor komen. En dit is geen aantrek kelijk vooruitzicht voor al die genen die Don Raffaele het liefst voor onbepaalde tijd in de gevangenis wensen, onder wie de autoriteiten van Napels en uiteraard ook Cutolo's con currenten in de misdaad. De rechters zijn bij hun oor deel over de geestelijke kwali teiten van verdachte Cutolo niet over een nacht ijs gegaan. Liefst vijf commissies van psy chiaters en andere deskundi gen hebben achter elkaar hun hogere kennis op de onderwe reld-koning mogen uitprobe ren. En telkens werd Cutolo geacht te lijden aan een ernsti ge vorm van paranoia. Daarop wilde de rechters hem het strafbare feit „van vereniging tot het plegen van een mis drijf" ook niet aanrekenen. Deze overweging van de rech ters heeft grote verbazing ge wekt, want Cutolo heeft dank zij zijn grote organisatie-talent een vereniging tot het plegen van misdrijven op touw gezet, die qua meedogenloosheid, qua omzet en qua ledenaantal in heel Europa haar weerga niet heeft. (Van onze correspondent Mare de Koninck) sioenleeftijd naar zestig ja)U^ maar dan tegen een lagere ijon kering, maakt deel uit van begroting voor volgend jar. Volgens premier Martens zflOB alle voorstellen in overee^p» ihpvpli BRUSSEL Het Belgisch kabinet-Martens-5 heeft gisteren de bevolking op de hoogte gebracht van een nieuwe serie bezuini gingen. Zó wordt de kin derbijslag voor het eerste kind vanaf het zesde jaar afgeschaft (en vanaf het derde jaar gehalveerd), gaat de belasting op het vakantiegeld omhoog van zeven naar elf procent, komt er een franc extra accijns op een pakje siga retten en zullen ook de defensielasten worden te ruggeschroefd. Bovendien worden bijna alle BTW-tarieven opgetrokken (maar niet voor de horeca) en zal het aantal ambtenaren vol gend jaar met 1,5 procent da- De maatregelen maken deel uit van de begroting 1983, die de katholiek-liberale regering na twee weken bijna onafge broken vergaderen heeft opge steld. Eerder was al een aantal „verarmings-maatregelen" voor 1983 uitgelekt, zoals een voortgaande daling van de lo nen en uitkeringen met min stens twee procent. Ook de al gemene verlaging van de pen- gen die zijn gedaan door r Europese Gemeenschap en [g c OESO. Beide organisaties ha den er bij de Belgen op aan^in drongen de overheidsuitgave I forser te beteugelen. 7331 Voor al deze maatregel heeft het kabinet-MarteTCtC geen afzonderlijke toeste|g]^l ming nodig van het pariemei De centrum-rechtse meerd(e&* heid in de volksvertegenwo^ele, diging heeft de regering ij mers „volmacht" gegeven o tot het eind van dit jaar aLrsta economische herstelmaatreiorsp len te nemen die het goéigte dunkt. ïensc Desondanks wil het kabiifet Z het pakket nieuwe bezuinijaakt nen niet van kracht laten w^n co den voordat in het najaar nj aar de vakbonden is gepraat. In 1; socialistische oppositie voorzirems een „hete herfst" omdat nkeU door de" verlaging van de i^ns z keringen en de verregaari te i verschuiving van directe n^nde indirecte belastingen niets 2 overblijven van Martens' lofte dat de koopkracht vanindei „minst-begoeden" wordt oflomi zien. las d. lp d< 5k A bren - ihte premier irmt Martens mgst tijdens den s presentatltale van de i (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL De eerste gesprekken tussen de VS en de EG ovju^ de staalproblemen zijn gisteren door beide partijen positief gPj noemd. De Amerikaanse delegatie, met aan het hoofd ondernvl q, nister van de handel, is inmiddels naar Washington terugaeh0( keerd, waar het overleg zal worden voortgezet. In Brussel wet q gedurende vier dagen besprekingen gevoerd. Zowel de VS als r- EG streven naar een beperking van de Europese staalexpci^ naar de VS. Verschillen van mening bestaan er nog over f mate waarin de de Euroepse staalexport moet worden teruga, bracht. President Reagan heeft gisteren voor een groep graat boeren uit het Midden-Westen van de VS verklaard, dat grol hoeveelheden graan kunnen blijven worden verkocht aan Sovjet-Unie. Hij voegde eraan toe dat hij een tegenstander blij" van het sluiten van een graanakoord met de Sovjet-Unie voll de lange termijn. Nadat in Polen vorig december de staat vm beleg werd afgekondigd, gelastte Reagan de voorbereiding(| voor een verlenging van graanoverkomst met de Sovjet-Unie Maar vorige week liet hij weten dat in elk het komende ja graan geleverd zal worden aan de Sovjet-Unie. SANTIAGO Met geld van de Unesco probeert de Canadese antropoloog Patrick Horne een in bij na perfecte staat geble ven 500 jaar oude mum mie van een jonge Inca te conserveren. Het lichaam werd 28 jaar geleden in een ijsgrot in het Andes- gebergte gevonden en is een van de grootste histo rische, schatten van Chili. Met een speciale shampoo verwijderde Horne onlangs stof en ongedierte van het hoofd van de mummie. "Het haar kan snel vergaan als er schimmel in komt. Wij heb ben het met een desinfecte rend middel behandeld". De mummie is van grote we tenschappelijke waarde van wege zijn unieke, levensechte toestand. In tegenstelling tot Egyptische mummies, is het lijk nauwelijks ingedroogd. „Het lijkt alsof hij zo kan ont waken", zegt Home. Schat zoekers vonden het lichaam in 1954 in een ijsgrot op 5.430 meter hoogte op de Cerro Plo- mo, 43 km ten oosten van Santiago. De mummie werd per muilezel naar beneden ge bracht en verkocht aan verte genwoordigers van het Chi leense nationale natuurhisto rische museum, waar hij tot voor kort in een vrieskast ten toon werd gesteld. Horne en de Chileense antro poloog Grete Mostny, die in 1957 een boek over de mum mie publiceerde, vermoeden dat de jongen 8 of 9 jaar was toen hij stierf. Zij geloven dat de jongen in bedwelmde toe stand levend is begraven, waarschijnlijk als offer aan de zon. De jonge indiaan werd begraven in zithouding, met de armen om de borst gesla gen, de benen gehurkt en met de vingers geklemd om een poncho. Het hoofd hangt over de linkerschouder en het lan ge zwarte haar is in ongeveer 200 kleine vlechten gebonden. Er zijn geen verwondingen en het gezicht toont een vredige uitdrukking. Melktanden De jongen is volgens Horne waarschijnlijk afkomstig uit de omgeving van het Titicaca- meer. Voorwerpen die in het graf zijn gevonden, zijn type rend voor dat gebied, wat thans Bolivia en Peru is. De jongen werd begraven met drie zakjes met melktanden, haarlokken en afgeknipte vingernagels. Ook is er een leren tas gevonden met coca bladeren, bedekt met rode en witte veren. De coca scheidt nog steeds een doordringende geur af. Verder werd in het graf een hoofdtooi met con- dor-veven gevonden, een gou den Llama-beeldje, een zil veren armband en sikkelvor mige zilveren hanger. Het graf was nog geen meter diep, maar was afgesloten met een platte steen die weer was afgedekt met enkele lagen keien en aarde. Waarom de jongen voor het offer ^jele- maai naar Cerro Plomo is ge bracht blijft een mysterie. De berg ligt aan de zuidelijke grens van het Inca-rijk, waar het gebied begon van de Araucanische indianen. Horne, die gespecialiseerd is in paleopathologie onder zoek naar ziekten van mensen uit historische tijden waarvan overblijfselen bewaard zijn gebleven meent dat de jon gen waarschijnlijk coca of al cohol heeft gebruikt voor hij werd begraven. Een lever punctie zal daarover uitsluit sel moeten geven. „Ik zou graag nader onderzoek willen doen, maar ik ben bang dat ik dan bacteriën in zal brengen", aldus Horne. „Ik zal dat in de komende 50 jaar aan iemand anders overlaten". Inwendig onderzoek is nooit verricht. Bij een onderzoek, beschreven in het boek van Mostny, zijn in de uitwerpse len van de jongen rondworm- eitjes gevonden. Horne is voornemens van het lever weefsel in verschillende €toof- en een kweek te zetten, :maar hij betwijfelt of er nog leven de organismen zijn. „Niet na 500 jaar", zegt hij. „Het is on mogelijk J3t de DNA en de aminozi i in een voldoende goede s van conservering verkere.. Virussen Home hoopt met zijn onder zoek te kunnen aantonen dat op het Amerikaanse continent al virussen bestonden voor de Spaanse veroveringen. De eerste Spaanse expeditie naar het Titicaca-meer is waar schijnlijk die van Pedro de Valdivia geweest in 1541. Op de vingers van de jongen heeft Horne twee wratten ontdekt, die door virussen zijn veroorzaakt. „Wij hebben al tijd verondersteld dat hier vi russen bestonden voor de lan ding van Columbus, maar we hebben het nog nooit kunnen bewijzen". Horne heeft ook stukjes huid weefsel verzameld, die aange tast lijken door iets als impeti go (krentenbaard), een hui dinfectie veroorzaakt door bacteriën. Hoewel de mum- mie ongeveer vijf eeuwen oud is, is er te weinig tijd voorbij gegaan voor evolutionaire veranderingen. De mummie was tamelijk zwaarlijvig, waarschijnlijk omdat offer- kinderen goed gevoed wer den. „Om voor een offer te worden uitverkoren was een grote eer", meent Horne, „vooral voor de ouders. Over de kinderen ben ik niet zo ze ker. Het moet gruwelijk zijn geweest om door de Atacama- woestijn te moeten lopen, een ongelooflijke tocht voor een 8- of 9-jarige". Dat de mummie zo goed be waard is gebleven, is te dan ken aan de lage temperatuur, de geringe vochtigheidsgraad en het ontbreken van zuurstof en zonlicht. Horne is bezig een vrieskast te ontwerpen, waarin de mummie van drie kanten te bezichtigen is ter wijl de temperatuur net onder het vriespunt wordt gehouden bij een relatieve vochtigheids graad van 50 procent. „Het plan is om hem nog eens 500 jaar goed te houden", zegt hij. Israëlische militairen houden bij Damoer, ongeveer 20 kilometer ten zuiden van Beiroet, een konvooi VN-voertuigen tegen dat op weg is naar de Libanese hoofdstad. De VN-waarnemers wilden naar Beiroet om daar, overeenkomstig de resolutie van de Veilig heidsraad van afgelopen zondag, er op toe te zien welke partij het staakt-het-vuren schendt. gesproken. In dit gesprek heeft Reagan nadrukkelijk ge zegd, dat alle partijen in Liba non de strijd dienen te staken. Het is niet duidelijk of de Amerikaanse president in zijn' gesprek met Sjamir Israël heeft bekritiseerd voor zijn bombardementen op Beiroet. Reagan heeft gisteren veront waardigd gereageerd op de be schuldiging van de Russische president Brezjnev, als zouden de VS niet genoeg doen om de crisis in Libanon op te lossen. Reagan zei alles in het werk te stellen om een eind te maken aan de strijd in Libanon. BEIROET/WASHING TON De Palestijnse lei der Faroek Khaddoemi, die fungeert als „minis ter" van buitenlandse za ken van de PLO, heeft verklaard dat de guerril- lastrijders Beiroet alleen dan zullen verlaten als Is raël de belegering van het westelijk stadsdeel opheft. Dit meldde vanochtend het Palestijnse persbureau WAFA. In zijn verklaring verwees Khaddoemi naar het plan van de Arabische Liga, dat vorige week door de PLO werd aan genomen. In dit plan is zowel de evacuatie van de Palestijnse guerrillastrijders als de terug trekking van het Israëlische leger geregeld. Israël blijft op het standpunt staan dat aller eerst de Palestijnen Libanon moeten verlaten, alvorens over een Israëlische terugtrek king gesproken kan worden. Mocht Khaddoemi in zijn ver klaring van vanochtend de mening van de PLO hebben verkondigd, dan lijkt de ruim te voor een politieke regeling van de Libanese crisis vrijwel nihil geworden. De bemidde lingspoging van de Ameri kaanse afgezant zou dan zijn mislukt. De Israëlische regering komt Een israëlisch pantservoertuig passeert de overblijfselen van een vliegtuig van de Libanese lucht vaartmaatschappij Middle East Airlines. Tijdens de gevechten tussen Israëliërs en Palestijnen werd het vliegveld zwaar beschadigd. eind deze week bijeen om zich te beraden over de VN-resolu- tie, die afgelopen zondag werd aangenomen. De VN-resolutie roept op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren en vraagt de stationering van VN-waarne mers in Beiroet. Ondanks het negende bestand is het giste ren in en rond Beiroet opniew tot vuurgevechten gekomen. Israëlische troepen zouden op nieuw terreinwinst hebben ge boekt in het zuidelijk stads deel. Tegelijkertijd werden Is raëlische versterkingen aange voerd. Het leven voor de in woners van West-Beiroet wordt steeds ondragelijker, sinds Israël de electriciteit en watervoorziening een week geleden heeft gesneden. Ge vreesd wordt voor epidemieën. President Reagan heeft giste ren gedurende 20 minuten met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sjamir,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8