s Van Agt wil aiet in pro- VS comité Ziekteverzuim opnieuw gedaald „Opruimen pcb's is wereld afhelpen van oud zeer" Veluwse brandweer extra waakzaam U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEN. waarschuwt tegen ermageringskuren TNO-MEDEWERKER GIELEN: Beroepsopleiding voor volwassenen weer MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. ïina BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 PAGINA 7 ander buitenlanders ■"••4 aar Nederland EN HAAG Er komen minder itenlanders naar Nederland en er [trekken meer Nederlanders naar buitenland, aldus cijfers van het over het eerste halfjaar van' vestigden zich dit jaar 31.900 men- in Nederland, tegen 36.600 in het ite halfjaar van 1981. Toen verlie* 28.600 mensen ons land, nu 31.000. |t vestigingsoverschot is door deze .wikkelingen teruggelopen van D vorig jaar tot 900 dit jaar. Voor- Turken en Marokkanen komen ider ons land binnen (van 5800 ir 2500). Er zijn 5900 Nederlanders Nederland vertrokken, tegen 4500 "ig jaar. lergensl morden.I of ver-l enkele toppen Politie vindt wapenarsenaal OUDEWATER Dp Rijkspolitie in Ou- dewater heeft gisteren in het huis van een 25-jarige inwoner van die plaats een wapenarsenaal gevonden. De man, die niet in het bezit was van een jachtvergunning, had acht geweren in huis, waaronder geweren met een af gezaagde loop, jachtgeweren, een kogel- geweer en 6000 kogels. Volgens de poli tie is hij nooit van plan geweest de wa pens te gebruiken. De man, een verza melaar, is op vrije voeten gesteld, maar kreeg wel een proces-verbaal aan z'n broek. Hij voerde de stukken van zijn verzameling illegaal in uit België. Hij overtrad de wapenwet en de hinderwet Twee rechercheurs van de Rijkspolitie in Oudewater bij en had drie keer zoveel ontplofbare stof de wapens en munitie die gisteren werden gevonden op in huis als is toegestaan. de kamer van een 25-jarige inwoner van Oudewater. Haven-cao is er ROTTERDAM De leden van de Vervoersbond FNV in de Rotterdamse en Amsterdamse haven hebben de raam-cao voor 1982 goedgekeurd. Dat blijkt uit een referendum, waar 30 procent van de leden in de havens aan meedeed. Drie kwart van hen was voor de nieuwe cao. De ha ven-cao geldt voor 15.000 havenwerkers. Alleen bij het containerbedrijf Unit Centre is de nieuwe cao niet goedgekeurd. Vanaf mei werd in de Rotterdamse haven bijna een maand gestaakt door enkele duizenden ha venwerkers in de kolen- en ertsoverslag, de graanoverslagbedrijven en bij het containerbedrijf ECT. De FNV wilde daarmee bereiken dat de werkge vers een werktijdverkorting van zeven dagen per jaar zouden invoeren. Toen de werkgevers dat niet deden besloten de meeste stakers het werk te hervatten. 1 li ge EIDSCHENDAM Het ministerie van Volksgezond- ;id en Milieuhygiëne heeft gisteren gewaarschuwd te- n het gebruik van enkele door Belgische artsen torgeschreven vermageringskuren. Het is het minis- rie gebleken dat ook Nederlanders van deze kuren ibruik maken. Tenminste een persoon is na gebruik in de medicamenten met spoed in een ziekenhuis op- momen. ïlgens het ministerie gaat het in de meeste gevallen om een mbinatie van uiteenlopende medicamenten, die in capsule- worden afgeleverd. Een aantal van deze medicijnen mag gebruikt worden onder strikt medische controle en bege- iding. De geneeskundige hoofdinspectie raadt een ieder die een dergelijke kuur bezig is, zo spoedig mogelijk contact op ïemen met zijn of haar huisarts. waarschuwing van het ministerie heeft onder meer betrek- ng op de praktijken van dr. Yvan Coesens in Gent. Evenals n collega uit het nabij Antwerpen gelegen Westmalle ver- ■ekt deze voormalige huisarts medicamenten deels homeopa- isch, deels afkomstig van organen van dieren die kunnen lei- n tot overmatig transpireren, het versterken van de schild- ierfunctie, een opgejaagd gevoel en hartklachten, de eerste maanden van deze agressieve methode tót afvallen n de resultaten inderdaad verbluffend. Patiënten vallen zo r twintig tot dertig pond af. Des te langer deze ongezonde r duurt des te minder neemt het gewicht af. De patiënten dr.Coesens mogen tijdens de door hem voorgeschreven ver- ageringskuur normaal eten en drinken. EN HAAG Premier Van Agt wil niet dat zijn aam gebruikt wordt voor het comité van aanbeveling- in de Stichting Nederland groet Amerika, die een ad- esie-actie voert om een miljoen handtekeningen pro Imerika te verzamelen. Van Agt steunt de actie van de lichting wel, maar wil geen uitzondering maken op de ïgel dat ministers tijdens de uitoefening van hun inctie hun naam niet verbinden aan activiteiten tot 'erving van fondsen voor welk doel dan ook. anaf zijn vakantieadres heeft de premier de stichting een brief tstuurd, waarin hij zijn standpunt nader toelicht. Daarin ireekt hij zijn waardering uit voor het initiatief van de stich- l en wenst haar veel succes. stichting zal een kopie van de brief van Van Agt sturen aan le 600 bedrijven die eerder een brief kregen met een verzoek financiële steun voor de actie. In die brief stond de naam premier Van Agt nog als eerste vermeld als lid van het co- ité van aanbeveling. m Agt zegt echter van niets te weten en nooit een officieel irzoek tot toetreding te hebben gekregen. De stichting, die „te- inwicht wil bieden aan de negatieve en agressieve kritiek van ederlanders op de Verenigde Staten", houdt vol via een tus- inpersoon wel degelijk een toezegging van de premier te heb- en gekregen. het comité zitten verder onder anderen Ard Schenk, bisschop imonis, rabbijn Soetendorp, ex-informateur prof.dr Victor lalberstadt, dr A. Batenburg (ABN-topman), dr W. Drees sr, ir. G.A. Wagner (oud-Shell-topman), oud-minister prof.mr. '.F. de Gaay Fortman en H.J.L. Vonhoff, commissaris van de ^oningin in Groningen. UTRECHT Het aantal aangegeven ziektegeval len bij het Gemeenschap pelijk Administratie Kan toor (GAK) is in de eerste zes maanden van 1982 verder gedaald. Rekening houdend met een vermin dering van het aantal ver zekerden met ongeveer twee procent, is de daling zes procent, zo is gisteren door het GAK bekendge maakt. In 1981 kreeg het GAK al ruim vijf procent minder ziekmeldingen binnen dan in 1980. Bij de arbeidsongeschiktheids wetten is het aantal nieuwko mers bijna even groot als het aantal mensen van wie de uit kering wordt beëindigd. Dit is overigens jaren later dan bij de uitvoering van de AAW en de WAO werd verwacht. Het aantal nieuwe gevallen daalde in de eerste zes maanden van dit jaar vergeleken bij 1981 met bijna elf procent tot 20.774. Het aantal beeindigde uitkeringen, 19.251, was onge veer even groot als verleden jaar. Het verschil is acht pro cent. In 1980 en 1981 lag het aantal nieuwe uitkeringen nog respectievelijk 34 en 20 pro cent boven het aantal beëindi gingen. Het aantal lopende gevallen steeg van januari tot en met juni met 1,2 procent tot ruim 429.000.In deze periode heeft het GAK bijna 5,3 miljard gul den aan AAW- en WAO-uit- keringen betaald. Dat was 6,6 procent meer dan in 1981. Daarvan is 5,4 procent het ge volg van het verhogen van uitkeringen. Nederlanders vast in Spanje wegens bank-zwendel ROTTERDAM De twee Utrechtenaren, die sinds een week in Spanje vastzitten, worden ervan verdacht in ons land gebruik te hebben ge maakt van valse bankgiro-op drachten. Het gaat tot nu toe om een be drag van een miljoen gulden dat van verschillende bedrij ven op Nederlandse banken is overgeschreven. De verdach ten hebben er al 320.000 gul den van geïnd. De zaak kwam half juni aan het rollen. Een 38-jarige Utrechtenaar zit in verband met deze zwendel al sinds 5 juli in een Rotterdamse cel. Een vierde verdachte is nog spoorloos. De twee ver dachten in Spanje worden waarschijnlijk aan Nederland uitgeleverd. Dr. J. Gielen: „In Japan hebben ze ook nog heel wat van dat spul liggen..." DELFT De nieuwe me thode die onderzoekers van TNO Delft hebben ontwikkeld om op groot scheepse en veilige wijze pcb's (polychloorbifeny- len) op zee te verbranden, kan de wereld verlossen van de opslag van miljoe nen liters pcb-houdend afval. Omdat pcb's zeer hoge temperaturen kunnen verdragen, is het een voor de industrie geschikte chemische stof in de koel- olie van transformatoren. Ze komen ook voor in an dere elektrische appara ten, in smeermiddelen, inkten, verven en plastics. Sinds 1929 is zo'n vier miljoen ton van het spul geproduceerd, maar toen duidelijk werd hoe giftig en moeilijk afbreekbaar het voor mens en dier was. werden produktie en gebruik' in vrijwel alle landen verbo den. Sindsdien zitten landen als Amerika en Japan met grote hoeveelheden pcb-hou dende vloeistof opgescheept, voornamelijk aanwezig in de koelolie van transformatoren. Ook Hoogovens krijgt binnen kort met dit afvalprobleem te maken. 480 Transformatoren bevatten daar nog een half miljoen liter pcb-houdende vloeistof. „Eigenlijk is het de wereld af helpen van oud zeer", zegt TNO-medewerker dr. J. Gie len, die eind december vorig jaar in de Golf van Mexico heeft meegewerkt aan de proef van TNO met het ver branden van pcb-houdend af val. „We kunnen er nu snel van af komen. Je moet er rekening mee houden dat het soortelijk gewicht van pcb's zwaarder is dan van water. Het Duitse be drijf Bayer bijvoorbeeld loost onverdund zuur. Dat gaat op de zeebodem liggen en na ver loop van tijd zal het zich lang zaam verspreiden en het mi lieu vergiftigen". Met de TNO-vinding kan het anders. Op een speciaal schip, midden op zee, wordt het pcb- houdende afval in twee enor me ovens verbrand. Het ver schil met het verbranden op het land zit in de mogelijkheid dat de giftige walmen van zoutzuur en stikstofdioxide die bij de verbranding vrijkomen, zich kunnen verspreiden zon der gevaar voor mensen en dieren. De rook wordt door het uitwaaieren zo diffuus dat de deeltjes zich kunnen ver binden met kalkhoudende ele menten in het water. Bij ver branding op het land moeten de giftige gassen eerst in spe ciale installaties „uitgewassen" worden. Nadelen: er kan maar weinig verbrand worden, het is duur en men zit met de zure TNO heeft de proef eind de cember genomen in opdracht van Chemical Waste Manage ment in Washington. Op het verbrandingsschip de Vulca- nus, van de Rotterdamse doch teronderneming van Chemical Waste Management OCS (Oce an Combustion Service), werd drieduizend ton pcb-houdend afval verbrand. Gielen: „In West-Europa wordt al een jaar of acht, ne gen vloeibaar chemisch afval van plastic fabrieken op grote schaal op zee verbrand. Daar zijn allerlei vergunningen voor en de controle is erg scherp. In totaal hebben we veertien dagen over de proef gedaan. Naderhand zijn de mensen en het schip op be smetting met het gif gecontro leerd. Bij deze manier van pcb's vernietigen gaat het er vooral om dat heel goed de omstandigheden van het ver brandingsproces in de gaten gehouden worden. De veilig heid van de mensen en het schip en met name ook de ex treem hoge verbrandingstem- peraturen van 1500 a 1600 gra den. Nu het dus een geslaagde proef is geweest, verwacht ik dat we binnenkort enkele ma len met de Vulcanus naar Ja pan zullen gaan, want daar hebben ze ook nog heel wat van het spul liggen. In feite zijn er maar twee echte ver brandingsschepen in de we reld, geschikt voor dit werk, de Vulcanus en een schip van een Duitse rederij". Proef met Schotse Hooglanders op Veluwe DEN HAAG Minister De Boer (CRM) heeft na overleg met zijn collega De Koning (Landbouw) definitief besloten geld uit te trekken om onge veer tien paarden Schotse Hooglanders in het Nationa le Park Veluwe te laten gra zen. De proef, die vijf jaar gaat duren, is bedoeld om de vege tatie op de Veluwe te verbete ren en het aantal soorten bloe men en planten te vergroten Dit blijkt uit antwoorden van De Boer op vragen van de Ka merleden Waalkens en Even- li ins (VVD). TEUGE De aanhoudende droogte van de laatste we ken heeft de waakzaamheid van de brandweer op de Veluwe verscherpt. Dag in dag uit spieden brandwach ten per vliegtuig van een paar honderd meter hoogte naar onraad in het grootste aaneengesloten natuurge bied van ons land. Met als basis de regionale luchthaven Teuge kiezen twee eenmo- torige Cessna's zeven dagen per week het luchtruim. Na de'cata strofale bosbranden bij Arnhem zes jaar geleden, bleek deze aanpak uiterst doelmatig en uiteindelijk zelfs goedkoper doordat de bewaking vanuit negentien brandtorens kon worden beëin digd. Drenthe en Friesland besloten inmiddels tot dezelfde werkwijze, terwijl ook uit andere delen van het land belangstel ling bestaat voor de know how met preventievluchten waarover men thans in het Gelderse beschikt. Een kijkje op Teuge achter de schermen toont een professioneel getrainde organisatie, het resultaat van ene uitgekiende samen werking tussen het vliegbedrijf en de regionale brandweerkorp sen in Apeldoorn, Harderwijk, Ede en Arnhem. Coördinator is oud-Luchtmachtpiloot Gerard Klaver, op het regionale vlieg veld hoofd van de vliegdienst van Air Service Holland. Hij zegt: „Vliegen is de enige mogelijkheid om bos- en heidebranden tij dig te beteugelen. Systematisch houden onze piloten en de brandwachten gemiddeld tachtig dagen per jaar de Veluwe nauwlettend in de gaten. Ook in het voorjaar als er geen blad in de bomen zit, maar zeker nu als het weken achtereen droog is. Zelfs een stevige bui brengt in die situatie nauwelijks verbete ring". „Vanuit de lucht tekent grijze rook zich snel af boven de donke re bossen en dat betekent voor ons natuurlijk onraad", vertelt piloot Wim Hesselink, een professionele free lancer uit Hengelo, die vrijwel dagelijks boven de mooie Veluwse natuur hangt. Hij vervolgt: „Waar rook is vinden we meestal ook vuur. Uit de lucht kunnen we vliegensvlug de aard van de brand vaststellen: een campinggast die zit te suffen bij zijn barbecue, een - meestal illegale - vuilverbranding of ernstiger, brand in bos, hei, tussen jong of oud hout. Belangrijk wordt op zo'n moment de coördina tie vanuit de lucht. Tankwagens en blusvoertuigen van de regio nale brandweerkorpsen kunnen wij efficient naar de juiste plek dirigeren, alvast een aanvalsplan opstellen en zelfs is het voor^ gekomen dat wij de stichtersd van een brand het hazepad heb ben zien kiezen. In Drenthe lukte me het een keertje het signa lement van vier knapen te verspreiden, die even later door de politie in de kraag konden worden gevat". DEN HAAG Overheidsinstellingen, belangenorgani saties en het bedrijfsleven hebben 9,1 miljoen gulden uitgetrokken voor het opzetten van een experiment met beroepsopleidingen voor volwassenen. Minister De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) heeft aan 22 projecten (waaronder één in Voorburg) toestemming ver leend voor opzet als beroepskwalificerende educatieve activitei ten (bke-projecten). De projecten zijn gericht op volwassenen met een lage opleiding. Door scholing moeten zij betere kansen op de arbeidsmarkt krij gen. Ook doorstroming naar vervolgonderwijs behoort tot de mogelijkheden. Het ministerie van sociale zaken hoopt via de projecten ook meer vrouwen op de arbeidsmarkt te krijgen. De opleiding, die bestaat uit een oriëntatie op arbeid en beroep, schakelcursussen die de lacunes in de kennis van de cursisten opvullen en de eigenlijke beroepsopleiding, duurt drie jaar. Ook delen van de cursus kunnen worden gevolgd. De projecten leiden op in technische beroepen, in administratie f/economische, en in horeca en verzorgende beroepen. De cur sussen worden gegeven door centra voor beroepsoriëntatie en beroepsbeoefening, centra voor vakopleiding van volwassenen, streekscholen, beroepsbegeleidend onderwijs en vormingscentra. «gesteldheid van gistere ZONNIGE PERIODEN DE BILT - Op de Europese weerkaart voltrekken de ver anderingen zich uiterst lang zaam. Een Scandinavisch ho- gedrukgebied neemt wat in betekenis af, onweerstoringen die boven Frankrijk gemakke lijk ontstaan breiden hun in vloed geleidelijk verder uit. Ook in ons land nemen de ön- weerskansen toe. Het zwaarte punt van het onweer ver plaatst zich het komend et maal van Frankrijk naar Zuid-Duitsland, waardoor de wind in ons land van oost naar noordoost draait. Aan de kust kan de wind 's middags uit noordelijke richting gaan waaien, waardoor het daar morgen aanmerkelijk minder warm zal zijn dan de afgelo pen dagen. 60*15.0?? bezorgd. ADVERTENTIE Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070-46 96 47^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee!

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7