Jacky Lour ens-Koop ziet haar „Kat" in het Russisch vertaald CDA tevreden over collegeprogramma I±EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 PAGINA S 1 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. door Ton Pielers Met wat Jacky Lourens- Koop destijds in elkaar heeft gezet, heeft ze in elk geval geen kat in de zak gekocht. Als het een beetje meezit, zal een verre van kattige roman van haar wellicht in de leeszaal van het Kremlin op tafel komen te liggen, maar ook andere Sowjet- burgers kunnen zich straks vermeien bij het plot, dat mevrouw Jacky, aan haar elektrische schrijfmachine zittend, gesponnen heeft. Ze wist zelf niet wat ze hoorde, toen het bericht binnen kwam dat één van haar boeken in het Russisch zal worden vertaald en daarna in een oplage van maar liefst honderddui zend exemplaren op de Sowjet-boekenmarkt ge bracht. „Ik ben niet al leen erg verrast en ver baasd, maar voel me ook bijzonder gevleid", zei ze onlangs tegen publici- teitsmensen die de mare gehoord hadden en ver volgens bij Jacky aanbel den voor een verhaaltje. Het gaat hier om een verheu gende ontwikkeling rond een crimineel onderwerp: „Was de kat getuige?" geheten. Een boek, dat Jacky Lourens- Koop schreef met het gemak en het plezier waarmee ze ook haar vorige boeken schreef. Dit is de kracht van deze auteur: ze concipieert pretentieloos, doodgewoon voor de vuist weg, niet hoog dravend. Haar enige doel is „de lezer de kans te bieden even de dagelijkse sleur te ontvluchten". Dat moeten zeer velen in het Nederlands talige gebied ervaren hebben, want van „Was de kat getui ge?" zijn meer dan honderd duizend kopieën over de Ne derlandse toonbanken ge gaan. Als dat al geen succes genoemd mag worden. En nu komt Jacky nota bene nog op de Russische markt te liggen ook. Zoiets mag je gerust duur-koop noemen, in de goede zin van het woord. Hoewel, al zal de Russische uitgave mevrouw Lourens- Koop geen windeieren leg gen, steenrijk zal ze er niet van worden. Haar Neder landse uitgever Bruna heeft Jacky voorgerekend, dat ze „hooguit een cent per boek zal ontvangen". Een douceur tje van een gulden of dui zend. Jacky Lourens-Koop ie dereen mag van haar weten dat ze 62 is woont alweer een jaar of twintig in Alphen aan den Rijn. Ze vindt Al phen zo boeiend, dat deze „stad" telkens weer model staat voor de plaats waarin haar verhalen zich afspelen. Waar ook een lijk wordt ge vonden, een crime zich om de hoek voltrekt, enfin, elke door Jacky gevormde mis daad schijnt uitstekend te ge dijen in een „Alphense" at mosfeer. Het heeft iets te ma ken met „C^stellum aan den Rijn", een verwijzing naar het romeinse verleden dat ook Alphen gekend heeft: Albinae moet iets „wits" ge had hebben. En dat is in de misdaadverhalen van Jacky zo gebleven. Reeds als meisje was Jacky Koop een vrouwtje met „brains" eri een talenknob bel. Ze begon haar loopbaan als vertaalster van boeken, vooral Amerikaanse. En op niveau. Onder haar zorgen kwam de eerste vertaling van Harold Robbins' „De Droomfabrikanten" tot stand. Maar ach, ze trouwde, kreeg vier kinderen en was geluk kig, maar daardoor kwam wel een einde aan het ver taalwerk. Buiten het huis houden en gezinsleven om, echter, kon ze toch niet stil zitten. „Om toch'nog iets om handen te hebben", verdiepte Jacky zich in de makelaardij en ging ze Spaans studeren. Waarom het per se Spaans moest wezen, weet ik niet; misschien naar aanleiding van een vakantie of avon tuur of vanwege Cervantes. Maar het schrijversbloed, dat ze onvervreemdbaar bezat, ging weer kriebelen en het vuur laaide in 1968 op. Ze vond een Afzetgebied voor haar korte verhaaltjes: een boulevardblad, zonder direct een pulpblad te zijn. „Ach, het was wat, vond ik; maar dat korte verhaaltjes schrijven kon me, per slot, niet meer zo bekoren. Je kunt je, bijvoorbeeld, niet ge noeg in de karakters inleven. Je houdt te veel brokstukken over; het blijft te oppervlak kig. Ik deed een eerste po ging om een boek te schrij ven". Dat eerste proberen heette „Ze kunnen het niet laten" (wat in de eerste plaats zou kunnen slaan op haar ei gen schrijfdrift). Het was een politieroman, die in 1974 ver- Jacky Lourens-Koop. scheen. De roman lag meteen „lekker", zowel bij Jacky als bij haar uitgever. Zo goed, dat sinds „dat niet kunnen laten" Jacky al weer zeven boeken vanuit haar fantasie tot leven heeft gebracht. Acht is de „kat" en een ne gende boek staat op stapel. Jacky's boeken zijn „Jager"- boeken: hoofdpersoon is tel kenmale Erik Jager, een „an dere Saint", een eigen Al phense Sherlock Holmes in een moderne outfit. „Erik is een geheel door mezelf ver zonnen figuur; samen met zijn team lost Erik Jager de nodige, en misschien ook on nodige, misdaden op. Erik Jager heeft het laatste woord bij Jacky, die echter aller eerst haar uiteenlopende bronnen aanboort, zoals boe ken van de fameuze en door en door patholoog-anatoom dr. Zeldenrust, wapenboeken en politiële informatie. Dialogen Mevrouw Lourens, gezegd Jacky, mag ondanks haar succes bescheiden zijn, ze weet wel het sterkste punt van haar boeken te noemen: de dialogen. De rest neemt ze op de koop toe. „In het begin heb ik wel geprobeerd wat meer natuurbeschrijvingen in mijn verhalen te stoppen, maar Rinus Ferdinandusse (Hadimassa en Vrij Neder land, publicist ook) tikte me kritisch op de vingers en se dertdien laat ik de natuur maar de natuur". Als ambitieus schrijfster wenst Jacky Lourens er niet met de pet naar te gooien. Al ontwerpend brengt ze een grote mate van zelfdiscipline op. Slechts weinig auteurs, mannelijke of vrouwelijke, is het gegeven tussen neus en lippen tot creëren te komen, of ze kunnen het zich veroor loven een jaar of langer over een boek te doen. Dat zou Jacky nog wel kunnen, maar ze heeft nog haar eergevoel en voor je het weet, trou wens, is Erik de draad kwijt. Mevrouw Lourens omspeelt haar clou dus volgens een vast patroon en dwingt zich is gaandeweg tot een ge woonte geworden tot een onmenselijk vroeg opstaan: 5 uur in de ochtend. Even wat poedelen met water, om de luiïgheid af te spoelen. Als iedereen dan nog op één oor ligt, gebruikt Jacky haar ont bijt, doet volgens programma „wat aan het huishouden", terwijl gewone stervelingen met geeuwen tot de orde van de dag trachten te geraken, en zit achter de machine als de eerste huisvaders, zich van geen Erik Jager bewust, door cao's gedwongen hun broodwinning elders zoeken. Droom Dan is het afwachten, voor Jacky Lourens, geboren Koop. In het eerste stadium duurt zo'n verblijf achter de typemachine vrijwel nooit langer dan twee uur. Op haar vrij nuchtere maag boeien de „personen" dan nog niet zo erg; misschien zouden ze zelf nog wel op bed willen liggen, op dat tijdstip. Maar Jacky, als geestelijke meesteres, haalt ze doorgaans wel vrij snel uit de droom, als ze zich eenmaal een beetje heeft in geleefd. „Als de schrijfkoorts me een keer te grazen heeft, zit ik vaak vijf, zes uur aan een te tikken". Dan tikt Al phense Jacky ze dus vrij be hoorlijk. Over het algemeen is Jacky Lourens na een maand of acht uitgetikt. Dan is het werk af, en blaast ze een paar maanden uit. Het boek is er; helemaal met Erik Jager en een weer, tot veler genoegen, opgeloste misdaad. „Maar daarna ga ik weer aan de slag, want stoppen wil ik niet. Ik zou 't ook niet kun nen. Ofschoon ik weieens in een ander genre zou willen schrijven. Misschien zit ik toch een beetje omhoog met die natuurbeschrijvingen, ruisende bosheken en donke re houtpartijen, die me na aan het hart liggen, maar die ik nu niet kwijt kan. Ik zal dat andere genre dus niet doen. Mijn lezers kennen me inmiddels en verwachten het soort boeken van me dat ik tót nogtoe heb geschreven. Opeens veranderen zou mijn publiek teleurstellen, en dat wil ik niet. Men is aan Erik Jager gaan wennen, houdt van z'n pogingen om tot een bevredigend einde te komen. Niet zozeer van: eind goed, al goed, maar een misdaad moet wel in de grondeloze put van eer en geweten, straf en ver gelding verdwijnen. Die Erik staat onveranderlijk voor mijn geest. En Alphen hè; zou ik toch ook niet als decor kunnen missen". Zoiets dus. Men hoeft niet letterlijk te nemen wat een buitenstaander van Jacky Lourens-Koop schrijft. Dit is een schets van een buitenge woon fantasierijke en beel dende vrouw: wat in haar hoofd zit, komt er uit ook. Doe het haar maar na. Maar niet elke gave is na te boot sen. Wie weet kan Jacky geen gordijn of jurk in elkaar naaien. En als ze dat wel kan, is het mooi mee geno men. Want een vrouw staat voor niets. Ook al is haar geest vervuld van ploerten, zwakkelingen, draken en hun bestrijders, in roman vorm tot leven te brengen. Ook al zou ze 't liefst daar roeken, wilgen, bramen en zonsondergangen aan toevoe gen. Maar Rinus zei: „Nee meid, heus, doe dat nou niet; het moet een beetje rauw blijven. Als je begrijpt wat ik bedoel". Mevrouw Jacky Lourens- Koop kan me nog meer ver tellen, maar de koek is (niet voor haar) op. Ze laat nog weten, het fijn te vinden om fanmail te krijgen. Fijn om op straat herkend te worden. Dat is het goed recht van een in de openbaarheid tredende. En zeker een vrouw mag daar garen bij spinnen. Je komt uiteindelijk niet voor niets 's morgens om vijf uur je nest uit, als je best nog een uurtje of twee had willen pit ten. En dan, over enige tijd, komt die „kat" in het Rus sisch uit. Dat wordt een be kendheid; een voor Neder land uitzonderlijke gebeurte nis: Alphense bijdrage aan het geestelijk leven achter het IJzeren Gordijn. En wat Jacky Lourens nog meer raakt: Avro-radio zal haar boek „Was de kat getuige?" als hoorspel uitzenden. hOndanks problemen pij voorbereiding ;^Huttenbouw- "jweek toch "Van start „ALPHEN AAN DEN rflIJN Hoewel het er knaar uit heeft gezien, dat aiet er dit jaar niet van zou 'iomen, is gisteren de Hut- Jenbouwweek van start gegaan. Honderden kin- fleren namen een hamer ter hand om een begin te "fnaken met de bouw van cfiun eigen dorp. Een kar wei, dat een week in be slag neemt en zich af speelt op het terrein van de ijsbaan. Aan het eind cfan het evenement wordt Tiet dorp onder toeziend epog van de brandweer in S>rand gestoken. organisatie van de Hutten- bouwweek is dit jaar in han van de gemeente Alphen. omdat de Stichting Hut- daarvan afzag. (£)ie beslissing volgde op het ^Uitblijven van schriftelijke ga ranties van de zijde van de ge beente. Alphen zegde wel een '"bedrag van 5000 gulden toe, Mmaar dat was de stichting niet {voldoende. organisatie begrootte het fevenement op 11.500 gulden bn wilde van de gemeente op Schrift de garantie, dat even tuele extra kosten vergoed zouden worden. Men hield re kening met tekorten, omdat de mogelijkheid bestond, dat be drijven die in voorgaande ;iren gratis materiaal leverden Vol enthousiasme begon de Alphense gisteren weer aan de Huttenbouwweek. nu, gelet op de economische recessie, wel geld zouden vra gen. Een ander punt waarover de stichting opheldering wilde, was de grootte van het bedrag, dat de gemeente had uitge trokken voor de hulp van poli tie, brandweer en de dienst Openbare Werken bij het eve nement. Ook wilde men weten wat er zou gebeuren als dit be drag overschreden zou wor den. Daar antwoordeh op deze vra gen uitbleven of onbevredi gend voor de stichting waren, zag men af van de organisatie. Om de honderden kinderen niet in de kou te laten staan, qam de gemeente daarop de organisatie zelf in banden. Ambtenaren van de afdeling sociaal-culturele zaken hebben zich daarmee belast. Overigens is de Stichting Huttenbouw- LEIDEN Het CDA is tevreden over het con cept-collegeprogramma, zoals dat door de PvdA is geschreven en is „gaarne" bereid verder met de PvdA te praten over de vorming van een college van B en W. „Dit pro gramma is een reëel uit gangspunt om tot over eenstemming te komen", aldus fractievoorzitter J. Walenkamp. Het CDA heeft twintig amende menten geformuleerd. Het CDA heeft geen principië le bezwaren tegen de invoe ring van rioolbelasting, maar dat zou pas mogen gebeuren als er geen andere middelen meer zijn om de gaten in de gemeentebegroting te dichten. Het CDA is het er mee eens dat nieuwe uitgaven alleen ten koste van bezuinigingen mo gen gaan. Het CDA is met de PvdA van mening dat er geen geld meer gestoken mag wor den in contacten met de zus tersteden Oxford en Krefeld De uitgaven aan deze zoge naamde jumelages zouden ge leidelijk afgebouwd moeten worden. Het CDA is het ook met de PvdA eens dat de stadsverwarming, indien fi nancieel en technisch moge lijk, uitgebreid zou moeten worden. De christen-democra ten willen de mogelijkheid openlaten dat de sluitingstij den van cafés worden ver ruimd. Dit zou alleen mogen wanneer een café geen over last veroorzaakt. Ten aanzien van de volkshuisvesting sluit het CDA zich nagenoeg volle dig aan bij de PvdA. Ook wat de kernenergie betreft, is het CDA het met de PvdA eens: geen kernenergie meer zo gauw dat mogelijk is. Walen kamp wijst op een PSP-motie die door de gemeenteraad in 1981 werd aangenomen. Een motie waar zijn fractie toen overigens in meerderheid te gen stemde. „De samenstelling van mijn fractie is nu behoor lijk veranderd", licht de frac tievoorzitter toe. Parkeergarages De bereikbaarheid van de bin nenstad zou volgens het CDA verbeterd moeten worden. Het CDA heeft minder haast met het afsluiten van de markten- route dan de PvdA. De chris ten-democraten willen dat het college van B en W onder zoekt of deze afsluiting wense lijk is. De opmerking in het PvdA-ontwerp dat er geen ge meentelijke subsidies mogen worden verstrekt voor de bouw van parkeergarages, houdt voor het CDA niet in dat door middel van „een functionele grondpolitiek", al dus Walenkamp, parkeergara ges worden gestimuleerd. Over het aantal te bouwen parkeergarages wil Walen kamp geen uitspraken doen. De kans op de totstandkoming binnen twee' jaar van een openbare school op de Garen- markt, lijkt het CDA erg klein. De Kaasmarkt zou een goed alternatief zijn, waarbij volgens het CDA geprobeerd moet worden de openbare Drie Octoberschool in stand te houden. Het CDA blijkt geen proble men te hebben met het stand punt van de PvdA dat artsen in gezondsheidscentra in loon dienst zouden moeten. Gepleit wordt voor een bibliotheek in Leiden Zuid-Oost en een bi bliotheek in de Stevenshof. Bij de plannen van de PvdA om anderhalve arbeidsplaats bij de gemeente te gebruiken voor emancipatorische activiteiten vraagt het CDA zich af hoe de PvdA dat denkt te betalen. De christen-democraten vra gen meer aandacht voor de le vensbeschouwelijk instellin gen in het welzijnswerk. In het ontwerp-collegeprogram- ma wordt gezegd dat de voor keur gegeven moet worden aan algemeen toegankelijk in stellingen boven „verzuild" georganiseerde instellingen. Walenkamp is het daar niet mee eens: "Ook zogenaamde „verzuilde" instellingen zijn voor iedereen toegankelijk".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5