Verdwaalde kinderen, surfers, vraagbaak en gevonden voorwerpen REGIOMOURINAAL Doe-feest in Northgo-hal ■tec Leo Vogelenzang win Zilveren Penseel Bouwvergunning voor schuur tuinder terecht geweigerd leiden regio leidse courant UIT HET DAGBOEK VAN DE STRANDPOLITIE: dinsdag 3 augustus 1982 pact :n Bloemschikken (1) (SBOV) begint in oktober met cursussen bloemschik ken op diverse scholen in Sassenheim, Alphen aan dei Rijn, Leiden (Merenwijk) en Leiden Zuid-West. E\ wordt een beginnerscursus gegeven, waarbij men leer\ bloemen op verschillende manieren toe te passen (ta felstukjes, corsages, cadeauversiering). Bloemen, ma teriaal en cursusboekje zijn bij de lesprijs inbegrepen Voor informatie: SBOV, Sir Winston Churchillweg 2 2251 CX Voorschoten. 01717-2010. Bloemschikken (2) Verder begint de SBOV ook weer met de vakopleiding bloemschikken en -binden gegeven voor mensen, die wil len voldoen aan de vestigings- en praktijkeisen van he bloemschikbedrijf of bloemenwinkel. Het examen voor di\ diploma wordt onder toezicht van het ministerie van ecü nomische zaken afgenomen. Degenen, die in deze cursu\ zijn geïnteresseerd, kunnen schrijven of bellen naar d( SBOV. Vakantievreugd De vakantie-activiteiten van de Stichting Vakantie vreugd Lisse zitten er bijna weer op. Na een hele reeki gebeurtenissen is er donderdag 5 augustus nog eet kienavond in Marienburgh. Verder is er dinsdag 10 au gustus nog een bosspeurtocht en en wordt het pro gramma dinsdag 17 augustus afgesloten met de tradi tionele uitgaansdag. Toertochten Ook voor het begin van deze maand heeft de RTV De Bol lenstreek een paar toerfietstochten uitgestippeld. Allereerd donderdagavond de rit Langs Bollen en Graanakkers ove| 35 kilometer. Verder staan zondag nog de Ruïne van Bre\ derode (50 kilometer) en De tocht Zuidhollandse Polden en Duinen (90 kilometer) op het programma. NOORDWIJK Het jaarlijks weerkerend va- kantiegebeuren voor de jeugd in Noordwijk is gis teren weer van start ge gaan. Twee weken lang staat de Northgohal dage lijks tussen elf en drie uur in het teken van kinde ractiviteiten. Het „Doe- feest", zoals het evene ment voor Noordwijker- tjes en kinderen van bad gasten heet, is van maan dag tot en met vrijdag te bezoeken voor twee gul den per dag. Lunchpak ketten kunnen worden meegebracht. Elke dag staat het Doe-feest in een bepaald thema. Gisteren was dat „vakantie" en van daag is het „beroepen". De kinderen kunnen zich dage lijks bezighouden met naaien, figuurzagen, timmeren, typen, make-up, kleien, verven, pl ken, knippen, vouwen, weil solderen, koekjes bakken naar films kijken. Het the van morgen is „fietsen". 1 allerhande materiaal kan d fietsen maken en spullen bij het fietsen worden l bruikt. Aan het eind vam dag is er een wedstrijd op hometrainer en controleera gemeentepolitie fietsen. „Dromenland" is het tha van donderdag. Op wandj jes, hout, weefsel kan men dromen uitbeelden. Vrijdag slotdag van de eerste wd staat in het teken van het 1 cus. Affiches maken, klei< ren en circuskleding mal behoren dan tot de mogeli heden. De week daarop h ben de dagen van het D feest achtereenvolgens de t ma's Noordwijk, natuur, ruj tevaart, sport en carnal Speciale trekkers daarbij de dia's van Estec op woe dag, het voetbaltoernooi donderdag en de carnavals tocht op vrijdag. RIJNSBURG Onder grote belangstelling is gis teren de tweede expositie van het Comité Rijnsburg- Oranje Expositie voor amateurs geopend in de hal van het Rijnsburgse raadhuis. De heer C.P.A. v.d. Wiel, adj. dir. van de Bondspaarbank Noord wijk verrichtte de officië le opening. Tevens werd de winnaar van de be schikbaar gestelde Zilver en Penseel bekendge maakt. De heer Van der Wiel vertelde dat de opzet van de expositie was, om zoveel mogelijk perso nen te laten zien wat er aan creativiteit in Riinsburg leeft reikte daarna de prijzen uit. De eerste prijs, het „Zilveren Penseel" was voor de heer Leo Vogelenzang, die voor de ex positie prachtige natuurfoto's had ingestuurd. Hij kon prijs zelf niet in ontvangst men. Dit deed een buurvrcj voor hem. De tweede prijs i voor mevrouw Van der Wt met haar wandkleden. Ook was niet aanwezig. De twel aanmoedigingsprijs voor n vrouw Iet de Mooij met hQndi gouaches kon wel worden il gereikt. blJ v De lekenjury deelde de oiCT*- naliteitsprijs en een bijzondr waarderingsprijs uit. De oil naliteitsprijs ging. naar iiWC vrouw W. Zwaan voor het tekenen en borduren vanjyj|| abdij. De bijzondere waarj ringsprijs ging naar de 79-j| ge heer H. Ravensbergen. ia t p stuurde olieverfschilderijenPHl; De tentoonstelling is de tfvIJlN feestweek open tijdens de khaar tooruren en de toegang is giet e tis. Ook dinsdag en v^ijd^omi vond is de expositie open >enVj, zeven tot negen uur en zar dagmorgen van tien tot 6eëa' uur. perei er h Katwijk en Noordwijk lopen nu warm voor Vara's Lijn drie Vroeg opstaan valt niet altijd mee. Dat bleek vanmorcf'an 1 weer eens in Katwijk en Noordwijk. Twee plaatsen pet waren opgenomen in de route van VARA's Lijn 3, eP°g via Hilversum drie te beluisteren programma, dat varpran een rijdend object wordt gepresenteerd. Lijn 3 reed vi daag over het strand van Katwijk naar het Noord-Hroeu^,r landse Callantsoog. In startplaats Katwijk bleken v$en morgen om zeven uur slechts twintig mensen bij maclpit o vroeg uit de veren te komen. Iemand die daar ookienbo was geslaagd was politieman De Jong. Hem werd 1 kort interview afgenomen over het toplesszonnen. Dat' na zette men koers richting Noordwijk. En al was he^"eJ,e wat later, ook daar weinig vroege vogels. Wel waklLdra waren politieman Spoelstra, loco-burgemeester \Anaar Duijn en de heer Verwey van Kritisch Noordwijk. Md° laatste twee werd gevraagd naar hun visie op het du appartementen/hotel complex aan de Noordwijkse kif" Na in Katwijk en Noordwijk gestopt te hebben reed I 3 door Zandvoort om vervolgens via tal van andvchrjf kustplaatsen in Callantsoog aan te komen. Vanav<fueie tussen zeven en negen wordt daar op het strand e gratis popconcert gegeven. De optredende groepen Jtenin Powerplay en Mickey Jupp. drijve ALKEMADE De heer W.J.M. van der Meer, tuinder te Roelofarends- veen mag van het Alke- madese gemeentebestuur geen grote schuur voor agrarische doeleinden achter zijn woonhuis bou wen. De reden hiervan is dat Van der Meer's woon huis aan de noordzijde van het Westeinde (het verlengde van de Voor straat) ligt en dit gebied heeft uitsluitend woonbe stemming. Ook de commissie bezwaar- en beroepsschriften kon gis teravond niet anders dan het besluit van B en W onder schrijven. Dat neemt niet weg dat de tuinder eventueel wel een bescheidener ber gingsschuurtje achter zijn huis mag plaatsen. Vooral commissielid Paul van der Meer, zelf tuinder, toonde begrip voor de problemen van de bezwaarde. Deze laat ste heeft thans achter zijn huis een schuur van vier bij zes meter; waar hij planten snijdt, bloemen bost en forsy- tia-takken verwerkt. Daarbij komt dat zijn huidige schuurtje een stuk of zes fiet sen herbergt, die- op zolder' geplaatst worden als de heer Van der Meer bloemen moet bossen. Kortom een al tien jaar durende onhoudbare si tuatie, waarin de tuinder graag snel verandering wil aanbrengen. Hij ziet geen kans om op zijn land aan de agrarisch bestemde zuidzijde van het Westeinde (eiland van Van der Zwet, achter Hartevelt, Kerkvliet en Hoogenboom) een schuur te bouwen, omdat dat naar zijn mening een onpraktische werksituatie zou geven. Beddenrace in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Scouting Zoeterwoude houdt in het kader van de festiviteiten rond de officiële opening van de Burgemeester Det- mersweg een „beddenrace". De race, die in de Dorpsstraat wordt gehouden, staat 4 september op het programma. Aan de beddenrace wordt deelgenomen door teams bestaande uit twee personen. Een neemt plaats in hef bed, terwijl do andere het bed moet voortduwen. Ieder team dient zelf een bed «te construeren waarbij als voorwaarde geldt dat het bed ongemotoriseerd dient te zijn. Voor de meest ludieke of originele uitvoeringen worden prijzen in het vooruitzicht gesteld. Fietsvierdaagse in Alkemade ALKEMADE De jaarlijkse avondfietsvier- daagse gaat vanavond weer van start in Roelof- arendsveen, Rijpwetering en Nieuwe Wetering. Elke avond deze week wordt een route gereden van zo'n twintig a dertig kilometer. Donderdag avond kan men kiezen tussen een lange route van ongeveer veertig kilometer en een korte route van 27 kilometer. De laatste avond wordt muzikaal opgeluisterd door blaaskapel „De Sprotbuiken". De start heeft plaats tussen half zeven en zeven uur in Roelofarendsveen bij het zwembad, in Rijpwetering nabij het dorpshuis en in Nieuwe Wetering vanaf het terrein voor het Cultureel Centrum. Het inschrijfgeld voor volwassenen bedraagt drie gulden vijftig en voor de jeugd tot en met 16 jaar een gulden vijfenzeventig. Rijkspolitie Rijnsburg wint volleybaltoernooi RIJNSBURG De Rijkspoli- tie Rijnsburg is winnaar ge worden van het volleybaltoer nooi dat in het Westerpark ge houden werd door de Rijns burgse Volleybalvereniging in samenwerking met de Oranje vereniging. In de eerste ronde versloeg het team van de poli tie een team van gemeente raadsleden en het 'team van de Oranjevereniging bleek ster ker dan een team van ge meenteambtenaren. De uitein delijke uitslag: 1. Rijkspolitie, 2. Oranjevereniging, 3. ge meente, 4. gemeenteraad. Oranjefeest Aarlanderveen van start gegaan AARLANDERVEEN Het Aarlanderveense Oranjefeest is ook dit jaar weer van start gegaan met een bejaardenavond. Hiervoor hadden vele Aarlanderveners zich opgegeven. Zij werden vergast op de uitvoering van de musical „Ether pi raat op de T.V." door oud-leerlingen van de Mariaschool. De kinderen hebben dit stuk twee maanden geleden ten tonele ge bracht tijdens het afscheidsfeest op hun school. Ondanks de hitte werd het stuk met veel elan en souplesse gebracht. Voordat het doek opging bracht de heer Jac Rozenstraten vele bekende wijsjes op de piano ten gehore. Na de musical-uitvoe ring speelden de bezoekers aan de bejaardenavond een spelletje bingo. Vanavond staat er touwtrekken voor groepen op het program ma. Morgen is er in de morgenuren ringsteken voor gewone landbouwtraktoren en in de middaguren kuipsteken voor dames en heren bij het Van de Windhof. NOORDWIJK „Maar ten Jansen zoekt zijn op pas". Met deze medede ling brengt een echtpaar om half twaalf 's ochtends een jongetje naar de strandpost van de Noord wijkse politie. „Ga maar zitten in de speelhoek, dan hijsen we de vlag en ziet je oppas dat je hier bent", wordt de 6-jarige Maarten geruststellend verteld door politieman Gijs Houwaart van de strandpolitie. Maarten is één van de vele kinderen, die in het zomerseizoen voor kortere of langere tijd bij de politie te gast zijn, omdat ze door de bo men (windschermen) het bos (hun ouders) niet meer zien. Van half mei tot in september is de politie dagelijks op het strand aanwezig. In de stenen politiepost op het strand, direct na de afgang tegenover het voormalige Palacehotel is da gelijks van half tien tot zeven uur een ploegje aanwezig om klachten aan te horen, proces sen verbaal op te maken van diefstallen en vermissingen, om zoekgeraakte kinderen op te vangen, surfers terecht te wijzen, zwemmers naar de kust te sturen als ze te ver weg gaan en naaktlopers te bekeu ren. Het toezicht gebeurt be halve vanuit de post ook met de politieboot op zee en de jeep op het strand. Bovendien zit er ook nog een ploeg op de post aan de Langevelderslag en verleent de Noordwijkse Red dingsbrigade geheel vrijwillig medewerking. De strandploeg van de Noord wijkse politie bestaat uit vier vaste mensen en jaarlijks twee stagelopers. De stranddienst wordt gezien als een bijzonde re tak van de politiedienst, net als bijvoorbeeld de recherche, verkeerszaken of bijzondere wetten. „Voor de strandpost moet je gewoon belangstelling hebben en natuurlijk je strandwachtdiploma's. En dan moet je ook aan de beurt zijn. We hebben vier vaste mensen en, om iedereen in het korps de gelegenheid te geven het mee te maken, twee stagelo pers. Elk jaar zijn dat twee nieuwe mensen. Niet iedereen heeft interesse in het strand werk, sommigen zien meer in het verkeer of de recherche.", vertelt Gijs Houwaart, één van de vaste strandpolitiemensen. Verdwaald Eén van de vele taken op het strand is de opvang van ver dwaalde kinderen of de ge ruststelling van ouders, die be zorgd komen vragen of hun kind opgespoord kan worden. Gemiddeld komen twintig kinderen per dag terecht op de post, hoewel er vorig jaar een topdag was met maar liefst 79 kinderen. Vooral op drukke dagen, wanneer de politie het vreemd genoeg rustiger heeft, komt het ene na het andere verdoolde schaap binnen. Na korte of langere tijd worden ze allemaal wel weer afgehaald, zoals Maarten, die een half uur na binnenkomst door een diepbezorgde 16-jarige oppas wordt meegenomen. De politie heeft een al jaren lang prima werkend middel om bekend te maken, dat er een kind op de post zit te wachten om afgehaald te wor den: een blauwe vlag met een levensgroot vraagteken. Hou waart hierover: „Als ze huilen worden ze sneller hierge- bracht. Dan loop je ook sneller de kans dat ze worden opge haald, omdat ze dan nog niet zover weg zijn geraakt. Als die kinderen niet huilen, kunnen ze kilometers afleggen, zonder dat iemand er erg in heeft". De kleine Maud, die om tien voor half drie luid snikkend wordt binnengedragen, is ken nelijk wel snel gaan huilen want haar ouders zitten een paar honderd meter verderop en ze wordt na drie kwartier opgehaald. Na de eerste tranen vindt ze het echter wel leuk op de post. Na de troostende woorden van „opa", politie man Van Maris, babbelt ze honderd uit en vraagt ze de mensen de oren van het hoofd. Er zijn heel wat anecdotes te vertellen over dit onderdeel van het strandpolitiewerk. Surfers sleutelbossen, schoenen, foto lenzen, luchtbedden en- kunstgebitten. „Dan komt er wel eens iemand binnen, die zijn gebit mist. Als er hier dan een paar liggen, dan ko men ze die „even passen". Die steken ze gewoon in hun mond, ze mummelen even en dan blijkt dat hij niet past. Vreselijk". Verder is de politie op het strand ook vraagbaak. „Hoe lang loop je erover naar Kat wijk, meneer?" „Loopt u hard of rustig mevrouw? Rustig? Dan doet u er drie kwartier over". „Waar mag ik wel met mijn hond op het strand?" „Ten noorden van de vuurto ren en helemaal aan het eind van de zuidelijke boulevard". En zo gaat het de hele dag door. Ook de reclamebureaus, die vliegtuigjes met kopers- lokkende kreten de lucht in sturen, bellen om te horen „of het de moeite waard is". Ver der wordt er niet veel bekeurd op het strand. Alleen naaktlo pers worden zonder pardon op de bon geslingerd. Over to pless lopende of liggende da mes maakt de poltitie zich niet druk. „Er is een beleidslijn uit gestippeld met de officier van justitie, de burgemeester en commandant. Die houdt in, dat wij alleen optreden als er klachten komen. Het ver schijnsel is ook niet tegen te houden en wij hebben nog nooit een klacht gehad". ASTRID SCHOORDIJK Houwaart verhaalt over een paar jaar geleden: „Toen dacht een Duitser er iets op gevon den te hebben. Hij bond aan zijn zoontje een met gas gevul de ballon, waarop stond: Ich bin hier. Dat werkte natuur lijk perfect, alleen vond ieder een het een goed idee en een paar dagen later zag het zwart van die balonnetjes en hielp het dus ook niet meer". Politieman Gijs Houwaart troost het „vondelingetje" Maud. Naast het werk op de post wordt ec ook druk gesurveil leerd op zee. Vooral surfers moeten met de regelmaat van de klok tot de orde worden ge roepen. Een uurtje varen met de speedboot van de politie le vert acht surfers een waar schuwing op. Ze mogen name lijk niet voor de boulevard va ren, omdat dat te gevaarlijk is voor de zwemmers. Alleen ten noorden van de Koningin Wil- helminaboulevard (voorbij het onderkomen van de visclub) mag worden gesurfd en bij de Noordwijkse Surfclub, die op het zuidelijkste punt van de Koningin Astridboulevard haar residentie heeft, mag men met de planken de zee in. In dat laatste geval moeten niet-leden zich wel voor een dag of een week als lid aan- mèlden. „Dat surfen is gewoon een kruis. Vooral op drukke dagen is het levensgevaarlijk hier voor het strand. De Algemene Politieverordening schrijft ook voor dat er niet op de planken gevaren mag worden als er ge vaar ontstaat voor zwemmers. De Surfclub heeft hiervoor een ontheffing", vertelt Hou waart. Hoe gevaarlijk het in de praktijk is, blijkt als er klachten komen op de post van zwemmers, die ternau wernood aan de toesnellende planken kunnen ontkomen en van zonaanbidders, die een door de wind omgewaaid zeil met de mast op hun rug krij gen. Een surfer voor de Koningin Wilhelminaboulevard wordt terecht gewezen. Gevonden Dit zijn niet de enige taken van de strandpolitie. De dag wordt meer dan gevuld met het opmaken van processen verbaal voor personen die din gen verloren zijn of van wie zalmen zijn gestolen. Daarnaast wordt er ook wel het een en ander aan gevonden voorwer- - pen bezorgd op de strandpost: zwembroeken, zonnebrillen,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4