Doodskreten en „bommen" verjagen hinderlijke kauwen en spreeuwen V0GELS Auto ramt caravan We hoeven niet naar Span je, we leven hier in een paradijs" 'a TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 PAGINA 3 naam had opgege deze twee feiten. ndere versie van het Op deze indrukwekkende ar korte scène hadden de honderden toeschouwers uren moeten wachten. Om half acht al verzamelden zich de eerste nieuwsgierigen aan de Witte Singel. De vogel-verjaag-actie zou worden gehouden tussen half acht en acht uur. Er trad vertraging op. Ruim twee uur later werd het zwaar op de proef gestelde geduld beloond met een actie, die nog geen tien minuten in beslag nam. Schade De duizenden spreeuwen -en kauwen brengen gewoontege trouw de nacht door in de oude kanstanjes aan de Witte Singel. Die overnachting brengt nogal veel overlast en schade met zich mee. J. Klijn- stra, boomspecialist in dienst de gemeente Leiden: „De vogels moeten weg uit die kostbare bomen. Door het massale vliegen breken de takken en door de vele uit werpselen verbranden de bla deren." Dit is wel het belangrijkste, maar niet het enige argument arom de vogels moeten ver dwijnen. Mensen die wonen aan en in de buurt van de Wit te Singel hebben veel last van de vogels. De kauwen en spreeuwen maken veel lawaai De geluidswagen van waaruil de actie werd geleid, trok veel bekijks. en veroorzaken een grote stank. De uitwerpselen, die de Witte Singel besmeuren, kun nen de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen. Bij re gen ontstaat er daar groot slip gevaar. Vogel - probleem Om de vogels te verjagen, werd gebruik gemaakt van vuurwerkbommen en geluids banden waarop doodskreten van kauwen en spreeuwen staan. Gisteravond leek het gebruik van deze middelen re- 'sultaat te hebben. Er komt echter hoe dan ook een tweede actie-dag. En, wanneer dat noodzakelijk mocht blijken, wordt er mogelijk ook voor een derde keer lawaai ge maakt aan de Witte Singel. Een oplossing van het pro bleem is deze actie niet. vertelt J. Klijnstra: „Je verplaatst de vogels. We kunnen alleen maar hopen dat ze hierdoor uit Leiden verdwijnen," aldus d<# boomspecialist die eraan toe voegt: „Als de vogels deze maand niet meer terugkomen, dan is de actie geslaagd." Het vogel-probleem is- niet nieuw in Leiden. De vogels za ten jaren geleden in Het Plantsoen. Na een geluids-ac- tie verdwenen ze naar het Van der Werfpark. Vervolgens, na een nieuwe actie, werd geko zen voor de Hortus als over nachtingsplaats en dit jaar ver blijven de vogels aan de Witte Singel. Snelwandelaar De kauwen en spreeuwen lie ten gisteravond lang op zich wachten. Voordat de kolonie naar bed gaat, wordt er eerst verzameld op de zogenaamde vergaderplaatsen. Rond half negen vlogen de eerste vogels naar die vergaderplaatsen aan de Schelpenkade en de Jan van Houtkade. De toeschou wers vermaakten zich onder tussen met een snelwandelaar die over de Singel snelde. De niets vermoedende man werd door honderden mensen toege juicht. Het enige dat er tijdens die tropische zomeravond aan ontbrak was een verkoper van koele dranken. Bedtijd Tegen negen uur was het bed tijd voor de spreeuwen en lie ten de eerste vogels zich zien aan de Witte Singel. Deze vo gels hadden ongeveer een half uurtje nodig om onder de wol te kruipen. Toen was het de beurt aan de lawaaierige kau wen, die met veel .misbaar op stok gingen. Om kwart voor tien was alles rustig en gaf de heer Klijnstra met het werpen van de eerste „bom" het start sein voor de herrie-actie. De vogels, die zojuist de kop tus sen de veren hadden gestoken, schrokken op, vlogen op en zorgden vóór een indrukwek kend schouwspel. Of de actie slaagt, is de grote vraag. In Amsterdam Werd onlangs een dergelijke „jacht" gehouden. De brutale spreeu wen schrokken hevig van het lawaai en brachten de nacht ergens anders door. De vol gende avond keerden de slim me spreeuwen echter al weer terug naar hun vertrouwde slaapplaats. Tour de Frats De zesde etappe van dè Tour de Frats zit er al weer op. Die voerde van Gemert naar Eist. Het grootste probleem voor de nijvere fietsers was de bovenmodale temperatuur, maar met de tong op de schoenen werd Eist toch gehaald. Het klassement ziet er na de zesde etappe als volgt uit. Bij de jongens 1. Erwin Verhagen. 2. Jackey Heyman. 3. Johnmar Mulder. Meisjes: 1. Sigrid Koster, 2. Wendy van den Heu vel, 3. Petra Coenraadts. LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar heeft gister* middag met zijn auto in de Kersenstraat een gepar keerde caravan geramd. De automobilist liep daar bij geen verwondingen op. Door de klap schoot de cara van vooruit en kwam tegen een boom tot stilstand. De au tomobilist verloor de macht over het stuur en reed een lan taarnpaal omver, die aan de linkerkant van de weg stond. De Leidenaar verklaarde later dat hij zich zowel op de breed te van zijn auto als die van de caravan had verkeken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14. en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond r bezorgd. Centrumpartij mag in Leiden LEIDEN De Centrumpartij mag in de kieskring Leiden evenals alle andere partijen die zich hebben aangemeld meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Het hoofdstembureau zag gister middag geen juridische rede nen om de Centrumpartij te weigeren. Tegen de deelname van de Centrumpartij waren bezwaren geuit door het comi té „Mensen en Mensen". Het comité is van mening dat de partij „gezien racistisché en fascistische" denkbeelden uit gesloten zóu moeten worden. Het comité beriep zich op wat in de wet heet de „openbare orde en de goede zeden". Een arrest van Raad van-State zou dat rechtvaardigen. Volgens het hoofdstembureau geeft de Kieswet geen ruimte om een partij op grond van deze over wegingen te schrappen. „Ook aan alle formele eisen, die de kieswet stelt voor deelname aan verkiezingen, is voldaan", aldus -de voorzitter van het Hoofdstembureau, de heer C. Waal. Hij zag ook geen juridi sche redenen om de naam „Centrumpartij" van het stem biljet te schrappen en' alleen een lijst met namen van kan didaten toe te staan. Na over leg met de hoofdstem&ureaus in Rotterdam en Den Haag deelde Waal mee: „Een hoofd stembureau heeft geen be voegdheid om louter een,naam van een partij ongeldig te ver klaren". langs ridderkastelen op 't stalen ros °liemoet Rotterdammer was op ïjksweg 4, nabij Alkemade, Ingehouden. Hij kon de nkspolitie-agent op diens trzoek geen rijbewijs to- Wat later bleek ook, It de Rotterdammer een nden zonder rijbewijs en t misleiden van een amb- in functie, stond de an gisteren terecht, 'e Rotterdammer was het heel niet eens met het en hem in de dagvaa: jjing ten laste werd gelegd, klopte helemaal niets n en dat zou hij weieens itgebreid uit de doeken Joen. Hij ging er ëens .joor staan en begon zijn ®èrhaal: „Ik reed dus in een iemoet." „In een wat? iderbrak kantonrechter .ttema hem „Nou ik reed jus in een pliemoet", her baalde de man opgewekt, hter Atterna keek hul loos om zich heen zich uit: „Een fliemoet, wat is nou in vre esnaam een pliemoet." De ffier had de verdachte [lijkbaar wat beter bêgre- en want hij merkte op: (Meneer heeft het over een .merikaanse wagen, een 'ly mouth." iedereen duidelijk dat de Rotterdammer ijksweg 4 in een Ameri- slee had bereden, :on de ftian verder gaan et zijn verhaal: „Ik heb foor twee jaar ontzegging an de rijbevoegdheid ge regen. Op 18 augustus was |e termijn voorbij. Ik kreeg (fficieej. bericht, dat ik dan mocht lijden. Toen •erd ik aangehouden door 'n Porsche." De man ver- lde. dat hij de agent keu- ig had meegedeeld, dat hij teen rijbewijs bij zich had, dat hij wel degelijk woegd was om auto te rij- aar hoe zat dat nou met valse naam"-, wilde de y antonrechter weten. Ook Sg aar voor had de Rotter- ammer een verklaring. „Ik die agent het kenteken- léwijs. dat bij die pliemoet ^ïoort. Dat kentekenbewijs taat op naam vim Stoppe- ënbu'rg. Da's een firma in lotterdam. Toen heeft die igent via de mobilofoon in- htingen gevraagd. Die igent zei tegen mij, dat er ip de naam van Stoppelen- 3-2)urg geen rijbewijs staat. 1 ïogal logisch naturlijk, een irma kan immers geen rij- Mnewijs hebben," merkte de nan slim op. „Die agent ;ing zelfs zover, dat hij me irecteur van de firma ltj Stoppelenburg noemde, tu laar ik heet helemaal geen itoppelenburgr" j.jiaal. In het proces verbaal tond vermeld, dat de Rot- erdammer zich had uitge- even voor de heer Stoppe- rnburg. Besloten werd de .aak aan te houden. Op 30 3(iugustus mag de Rotter dammer weer in het Leidse :antongerecht verschijnen, lij neemt dan de man, die ïaast hem in de pliemoet Al at, mee. Als tweede getuige vordt de verbalisant opge roepen. De officier van jus- mevrouw Gerretsen- i^isser, merkte tot slot op: ,U bent toch al vaker aan- jehouden voor het rijden onder rijbewijs?" „Jaze- antwoordde de man ro 'rijmoedig: „In Rotterdam 1 zeker zeven keer. Ik ben 3 (bok zeven keer opgeroepen i im naar het kantongerecht e komen. Ik ben nooit ge- <aan. Maar omdat ik het ier niet mee eens ben, ben wel gekomen." Ei!' Cen Voorburgse verkooplei- ifo Ier, zo n snelle jongen, had ip rijksweg 4 150 kilometer T >er uur gereden. De man 2 'ertelde wat overbodig, dat »a lij op de avond van de n< waalfde november haast ciad: „Ik moest vanuit Den A Jaag naar Amsterdam, ja Toen ik in Den Haag in i nijn auto wilde stappen, )leek dat de politie mijn vagen had weggesleept." Jet had de man de nodige hi ,ijd en moeite gekost om x. zijn auto terug te krijgen. Hij kwam in tijdnood en .d reed in volle vaart naar .^Amsterdam. Gisteren bleek, uvdat de man wat vaker te unel reed. Onlangs werd hij «in Den Bosch veroordeeld gtot een boete van 350 gul- ien. Mevrouw Gerretsen- er Visser merkte fijntjes op, dat het rijbewijs van de ,rt, man zo wel in gevaar 'n' kwam. Maar voor deze keer zou ze het bij een geldboete van 300 gulden laten. De ;u man was de officier zeer H dankbaar. Met een zeer op- 0 gelucht uitgesproken „Pri- i.! ma" verliet hij het gerecht u met gezwinde spoed, ro KEES VAN HERPEN Japanse films In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt de komende week aandacht besteed aan twee films van de Japanner Shohei Imamura. Maandag 9 augustus wordt de film „Intentions of murder" ge draaid. Deze film behandeltjde huwelijksmoraal in Ja pan. Een vrouw wordt verliefd op een insluiper, ter wijl haar man al vijfjaar een minnares heeft. De film voorstelling duurt 150 minuten. Daarom is er al ft en een voorstelling om acht uur. Vrijdag 13 en zaterdag 14 augustus wordt aandacht besteed aan de film „Eijanai- ka". In deze film, die is gemaakt in 1981, wordt een beeld gegeven van de arme bevolking van de vorige eeuw, toen de heren met elkaar om de macht vochten. De film wordt om acht en om elf uur vertoond. Concert De sopraan Thea Ekker-Van der Plas en de organist Joop Brons concerteren vrijdagavond in de Pieterskerk. Op het programma staan composities van Dandrieu, Charpentier. J.S. Bach. Distier. Alain, Chausson en Andriessen. Het con cert begint om kwart over acht. Feesten in Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zondag 8 augustus extra aandacht besteed aan feesten die over al in de wereld worden gevierd. Van die feesten is in verschillende afdelingen van het museum een en ander te zien. Bij de portier is tegen betaling van twee gul den vijfenzeventig een jaarfeestenwijzer te koop. Met die wijzer kan een speurtocht door het museum wor den gemaakt. Ter introductie van het programma wordt in Volkenkunde een diaserie over jaarfeesten getoond. Om drie uur wordt de film „Feest en schoon heid in Japan" gedraaid. De film wordt ingeleid door de conservator van de afdeling Japan, drs. W.R. Gulik. KAMPEERDERS VAN JAN DE WIT NOORDWIJK In de dui nen tussen het lover van het bosrijke gebied tussen zee en Noordwijkerhout ligt de cam ping van Jan de Wit. Bij de ingang neemt het bordje „vol" alle illusies op een plaatsje weg. Een korte wan deling over de camping leert dat het een gezellige boel is. Vooral in De Kuil. Daar is het één grote familie, letter lijk en figuurlijk. Het stikt er van de ooms en tantes, nich ten en neven, oma's en opa's. De enkele familie die er staat, maar die niet echt bij de grote familie hoort, wordt voor het gemak ook maar met een dergelijke titel aan gesproken. Alle kampeerders in De Kuil komen er al vele jaren. De trouwste kampeer der, de heer Azier uit Leiden, komt er al 32 jaar. De meeste anderen zo'n 10 tot 20 jaar. Men moet het er dus wel naar de zin hebben en dat klopt ook. Tante Miep en VERLOST VAN ome Rienus Blommaert uit Haarlem komen er al bijna 14 jaar en als het even meezit blijven ze er tot hun dood. Ze leven er in het paradijs zeg- „We hebben hier alles wat we wensen. Prachtige bossen. Mooie duinen, een strand en zee. Hele lieve leuke mensen op de camping en natuurlijk onze Jan de Wit. We doen hier precies wat we willen. Kijken nauwelijks televisie en lezen ook amper de krant. Allemaal ellende, waar je toch niets aan kunt doen. Maak maar een leuk stukkie, dan lezen de mensen ook eens iets aardigs tussen al die narigheid". Het gaat er erg gemoedelijk aan toe in de tenten. Ze eten alleen als ze honger hebben, hebben lol met de buren, maar zijn ook weer nergens toe verplicht. Ze nemen elkaar zoals ze zijn en laten elkaar vrij, zeggen ze. „Heb je zin om koffie te Links de heer Azier, die al 32 jaar de camping bezoekt, midden 'buuv' Miep Blommaert en links ome Rienus. gaan drinken, dan doe je dat, maar heb je geen zin, ;s het ook prima. We zijn allemaal solidair met elkaar en helpen elkaar in geval van nood. Nou, wat wil je nog meer. Dat is toch gelijk een para dijsje. Er heeft eens een tent in de fik gestaan, die brandde helemaal af. Dezelfde dag stond er een nieuwe. Hadden we even een inzameling ge houden op de camping. Kijk van die dingen ja. Van die dingen". Buuv Mevrouw Blommaert is voor de grote familie in de Kuil „buuv". Niemand sprak haar vandaag echter zo aan want de kampeerfamilie was net even een dagje op stap. Want men vertöeft de gehele zo mer wel op de camping, maar vanuit de camping gaat men toch ook nog wel op vakan tie. Niet te ver, maar bijvoor beeld een paar dagen naar Limburg komt wel voor. Veel mensen die eens toeval lig op de camping verzeild zijn geraakt, komen daarna elk jaar terug. Er heerst een soort gezelligheids virus dat besmettelijk is. Campingbe heerder De Wit is er ook nog steeds niet immuun voor ge raakt. Zijn camping bestaat dit jaar vijftig jaar en dat was realen om eens een lekker feessie te bouwen. „We heb ben vorige week zondag toch 20'n fijne dag gehad. Er wa ren allemaal artiesten. Corrie Konings, geloof ik, was erbij. Er was bingo en we hebben ge-barbecued. Ook hebben we een soort zeskamp gehou den. Daarbij hebben we ont- .zettend gelachen. Ja, het was een echte feestdag". Ingenomen Iedereen is ook zeer ingeno men met de campingbeheer der Jan de Wit. Men moet er wel om elf uur stil zijn, maar iedereen vindt dat uiteinde lijk toch maar het beste. Wil je op tijd naar bed, dan kan dat en laat de radio van de buren je 'snachts tenminste niet uit het bed swingen. Jan is als een vader voor zijn kampeerders. Streng maar rechtvaardig. Tenminste dat vinden ze zo ir» De Kuil. Een ander voordeel van het kamperen vindt men de thuiskomst na de vakantie. „Als je dan na al die tijd weer thuis komt, is het toch zo mooi in je huis hè. Al die kleine onregelmatigheden waar je je in de winter aan ergerde, vallen dan in het niet. Zo mooi als je alles dan weer vindt. Echt, door het kamperen waardeer je de da gelijkse dingen meer". LEIDEN De eerste vuurwerkbom ontplofte om precies kwart voor tien. Meteen daarop werd de knop van de cassette recorder ingedrukt en weerklonken er door de luidsprekers van de poli tiebus luide doodskreten van vogels. Het effect van deze geluiden was te ver gelijken met een scène uit de film „The Birds" van Alfred Hitchcock. Duizen den spreeuwen en kau wen vlogen verschrikt op uit de eeuwenoude kas tanjes aan de Witte Singel en plotseling zag de lucht zwart van luid kwetteren de vogels. De doodskreten bleven klinken en het vuurwerk ontploffen. Binnen tien minuten wa ren de duizenden vogels verdwenen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3