Verkopen Skoda in een jaar verdrievoudigd Vakantie drukt prijzen Amerikaanse auto-industrie moet grondig vernieuwen Mitsubishi levert nieuwe middenklasser Stank LAND EN TUINBOUW/VERKEER 1.EIDSE COURANT ZATERDAG 31 JULI 1982 PAGINA WASHINGTON - Om in een tijdperk van snel veranderende technologie te overleven moet de Amerikaanse auto- -industrie grondig gaan vernieuwen. De autoconcerns verkeren nog in een crisis en de vooruitzichten zijn onze ker. Dit staat in een rapport dat na een een studie van twee jaar is opgesteld door diverse organisaties die zijn be trokken bij de Amerikaanse aotumo- bielindustrie in samenwerking met de VS National Science Foundation. Volgens het rapport zijn er drie oplos singen voor de problemen die tot nu toe honderd-duizenden banen hebben gekost. De eerste is het snel overscha kelen op kleine en zuinige auto's. De tweede oplossing is accepteren dat de Amerikanen geleidelijk een deel van de markt moet afstaan aan producen- ten in de Derde Wereld. Die landen kunnen goedkoper auto's maken. De Amerikaanse autoindiistrie gaat zo ge woon op de oude voet verder. Dit heeft wel tot gevolg dat 65 procent van de markt uit niet-Amerikaanse wagens gaat bestaan. Nu is dat negen tien procent. De Amerikaanse autofa brikanten bouwen dan alleen nog bij zondere auto's. De derde en laatste oplossing is snel vernieuwen. Alleen met radicaal nieuwe technologie kan de VS de con currentie verslaan. Het Amerikaanse aandeel op de wereldautomarkt blijft dan bestaan, hoewel het dan wat klei ner is. In het rapport staat wel dat de laatste oplossing waarschijnlijk op grote bezwaren van de Amerikaanse bedrijven zal stuiten. De laatste schets laat de Verenigde Staten zien als een broedplaats van vernieuwing. Niet alleen bij ontwer pen en bouwen van auto's, maar ook bij het leidinggeven en bij de arbeids verhoudingen. De concurrentie van Japan bestaat dan alleen uit stan daard-wagens, die nog steeds goedko per kunnen worden gemaakt. Het Amerikaanse aandeel in de wereldau- toproduktie is dan weliswaar wat kleiner maar de VS kunnen dan wel goed concurreren. De opstellers van het rapport laten geen voorkeur blij ken en hebben alleen de mogelijkhe den willen aangeven. Het rapport vermeldt verder dat de produktiekosten voor een kleine auto in Japan tussen de 700 en 1500 dollar lager zijn dan in de Verenigde Staten en dat de verschillen doorgaans dich terbij de 1500 dollar dan bij de 700 dollar liggen. Er is een verschil in ar- beidsproduktiviteit, waarbij die in Ja pan veertig a vijftig procent groter is. De kosten per werknemer per ge werkt uur zijn in Japan vijftig tot zes tig procent van die in de Verenigde Staten. STERKSTE TROEF IS DE LAGE PRIJS' Hoe krijg je de autokoper zover dat hij zijn vooroor delen naast zich neerlegt, en een Skoda koopt? Met deze vraag houdt directeur A. Iserief van Binckhorst Auto-import bv zich in Voorschoten alweer een klein jaar bezig. En niet zonder succes. De verko pen in Nederland van het Tsjechische merk waren gedaald tot 380 auto's in 1981. Het afgelopen halve jaar daarentegen gingen er 650 Skoda's bij de dealers de deur uit. De importeur, die ook ver antwoordelijk is voor de distributie van Mazda, bewijst hiermee dat een zeer conventionele auto, mits zeer laag geprijsd, nog een goede kans maakt. Vooral nu iedereen wat meer op de kleintjes moet passen. In het begin van de jaren zeventig ting het allemnaal nog prima met koda. Zelfs in 1977 vonden nog bijna 2300 nieuwe wagens van dit merk hun weg naar de „wat oudere gezin nen", zoals Iserief de Skoda-kopers omschrijft. De grote terugslag kwam aan het eind van dat jaar toen de net vernieuwde Skoda in Engeland niet de weg op mocht. De wegligging en besturing waren volgens de Engelse overheid zo slecht dat het berijden van deze wagen onverantwoord zou zijn. „Daar ging een flinke schokgolf vanuit", vertelt Iserief, „Het jaar daarop werden er nog slechts duizend wagens verkocht". Failliet Ook een zeer negatieve autotest in een autoblad deed het toch al weinige vertrouwen van de kopers danig slin ken. Het nieuws over veranderingen die door de fabriek in een snel tempo werden aangebracht, bereikte de po tentiële koper niet meer. De toenmali ge importeur, de firma Englebert in Voorschoten, zag er waarschijnlijk Volgens directeur Iserief heeft het al oude model van Skoda nog overlevingskansen genoeg. ook geen gat meer in, waardoor lang zaam maar zeker het contact met de dealers vervaagde. De Binckhorst nam in 1981 eigenlijk een bijna faillie te bedrijf over. In het buitenland werd het tij iets eerder gekeerd, om dat daar in nieuwe autotests positieve re verhalen stonden over de verbeter de Skoda's. Iserief vertelt dat er een totaal nieuw imago op moet worden gebouwd. „Een van onze sterkste troeven is de prijs. Nog geen negenduizend gulden voor een komplete vierdeurs wagen. Daarnaast kan je nu wel zeggen dat er de laagste jaren zo ontzettend veel aan de wagen is verbeterd dat hij nu bijna perfect is". In een misschien wat overmoedige vergelijking haalt hij de Volkswagen kever aan. „Die was toch ook niet kapot te krijgen? Voor dat soort wagens met de motor achterin, net zoals de Skoda, is nog steeds een markt. Het enige nadeel van kever, het hoge benzineverbruik, heeft de Skoda niet". Uit een autotest uit 1977 blijkt dat een gemiddeld verbruik van een op twaalf tot een op veertien haalbaar moet zijn. Oliebollen Een van de pogingen om een nieuwe naam op te bouwen zoals Lada de naam heeft „net even sterker te zijn", probeert Skoda het met „Skoda; merk toch hoe sterk". Een flink aantal ac ties waarbij flessen champagne, olie bollen, mistlampen en schuifdaken voor niets of weinig geld over de toonbank gaan, verstevigt het imago. De nieuwe slogan wil en kan de im porteur echter niet ondersteunen met een verlenging van de garantieter mijn op de carrosserie. Andere mer ken als Fiat en VW trekken klanten door bijvoorbeeld zes jaar garantie te geven op de carrosserie. „Wij kunnen dat niet doen, wat dat betreft zijn we aan handen en voeten gebonden aan de fabriek". Uiteindelijk streeft De Binchorst naar één procent van de Nederlandse auto markt. Dat is iets meer dan vierdui zend auto's per jaar. Om dat te berei ken moet er eerst nogal wat aarzeling bij de koper worden doorbroken. „Wat kan mij het eigenlijk allemaal schelen wat iedereen er van zegt, ik koop gewoon een lekker goedkoop Skodaatje". Op deze mentaliteit wacht de heer Iserief. De tijd zal het leren. Opel Corsa volgend voorjaar leverbaar Opel heeft voor het eerst offi cieel een foto vrijgegeven var de Corsa. Deze wagen moei het kleine broertje worden van de Kadett. De prijs zal ook iets lager liggen. Volgend voorjaar moet de wagen in ons land verkrijgbaar zijn. De wagen krijgt waarschijnlijk een 1000 en een 1200 cc mo tor. De Zuideuropese landen krijgen de Corsa al over enke le maanden. Opel ontwikkel de de wagen in West Duits land. De vernieuwingsdrang van Mitsubishi blijkt groot. Eerst kwam een flink aantal actie modellen op de markt. On langs werd de Starion uitge bracht. Dit jaar wordt de col lectie aangevuld met de mid denklasser de Cordia. Later komt daar nog eens de Tredia van dezelfde klasse bij. Beide wagens zijn voorwielaandrij vers. Het lijkt nu of de Japanse fa brieken opeens massaal wak ker zijn geschud. De nieuwste modellen worden nu in groot tempo op Europa afgevuurd. De situatie was de laatste tijd ook wel erg in het nadeel vande Japanners veranderd. De Japanners liepen nu ach ter de Europeanen aan. Zon der direkt te beweren dat alle Japanse auto's technisch ou derwets waren, kan toch wel gesteld worden, dat de ver nieuwingsdrang niet zo hevig was toen men nog het voor deel van de goedkope Japanse yen had. De Japanse expansie op autogebied kwam tijdelijk tot staan toen de wisselkoer sen ongunstiger werden en bovendien de Amerikaanse en Europese industrie op de Oosterse concurrentie begon te reageren. In Nederland be tekende dat inmiddels, dat de meeste Japanse merken in vergelijking met vorig jaar zo'n dikke twintig procent minder auto's verkopen. En dat terwijl de automarkt als geheel weer aantrekt: in de eerste zes maanden van dit jaar zijn als geheel bijna even veel auto's verkocht als in het eerste halfjaar van 1981. Om de neergaande trend te keren wordt in Japan dan nu gewerkt aan technisch hoog staande modellen en daarvan is de Mitsubishi Cordia een goed voorbeeld. Nu is Mitsu De nieuwe Mitsubishi Cordia is weer helemaal aangepast aan de vernieuwingen die Europese wagens de laatste tijd hebben ondergaan. bishi ook enigszins in het voordeel. Men kan daar ge bruik maken van de al eerder toegepaste bijzondere ken merken. Zo zal de Cordia be schikken over de 2x4 versnel lingsbak van de Colt. Met die versnellingsbak kan de be stuurder kiezen of hij zuinig wil rijden of juist sportief. De motor is de 1,6 liter balansas- senmotor van de Lancer. De Cordia gaat ongeveer 23 mille in normale en 35 mille in tur bo-uitvoering kosten. De Ce- leste blijft in het programma pakket. De Cordia is een mo derner model, met een meer Europees uiterlijk. De fabriek benadrukt dat er veel aan de stroomlijn van de wagen is gedaan. Zoals verzonken rui tenwissers en de ontbrekende regengoten langs de zijramen. Ook biedt de Cordia, dankzij de voorwielaandrijving, meer binnenruimte bieden dan de Celeste. Net als de Colt krijgt de Cor dia onafhankelijke wielop hanging rondom. Zelfs de ba sisversie zonder turbo, waar van de motor die 75 pk levert, krijgt rondom schijfremmen; De turboversie, die het tot 115 pk brengt, heeft remschijven met inwendige ventilatie Dankzij de redelijk lage massj - ruim onder 1.000 kg. - zuller de prestaties van vooral dc turbo-Cordia hoog liggen Deze laatste is duidelijk eer soort van kleine versie van de exclusieve Starion coupé, ter wijl de basisversie toch een zware concurrent voor de Ce- leste zal vormen. Uitgaande van deze gegevens zal de Tre dia in het programma tussen de Lancer en Galant vallent zoals de Cordia tussen de Ce-| leste en Sapporo moet passeni Men gaat er daarbij kennelijk van uit, dat de zeer dich| opeenliggende voor- en acht terwielaangedreven modelleri een verschillend publiek zul len aanspreken, in plaats var elkaar concurrentie aan doen. Bloemenhandel gaat problemen bespreken De Nederlandse bloemenhandelaren zullen op 1 september in de CCWS te Honselersdijk bijeen komen om hun positie te bespreken, nu de laatste tijd een duidelijke teruggang in deze handel valt waar te nemen. Men zoekt niet veelal in de toe nemende werkloosheid en beperkingen in uitgaven, maar de plaats van de bloemenhandelaren in de samenleving is ook niet helemaal duidelijk. In het verleden beperkte die handel zich voor een groot deel tot de straathandel, markten en de winkels, maar de laatste tijd speelt in toenemende mate de supermarkt een grotere rol. Opvallend is hierbij dat deze zich in het algemeen demonstreert wanneer een inzinking in het prijspeil zich laat gelden, zoals ook in de laatste weken het geval is. Overigens heeft de detailhandel ook zelf reeds be langrijke stappen genomen tot verbetering van de situatie. Van belangrijke betekenis is dat de handel zich is gaan toe spitsen op leveren van betere kwaliteit en het winnen van groter vertrouwen bij het publiek. Er zijn rapporten opgesteld omtrent de ontwikkelingen en de fouten, met mogelijkheden tot verbetering. Ook het Marketing Team besteedt daaraan alle aandacht. In een „Branch-Oriëntatie" van het Econo misch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf is ook de si tuatie van de bloemenwinkel besproken. Daarin wordt gecon stateerd dat in 1980 per „gezinshuis" per jaar aan snijbloemen 425,- werd besteed, waarvan 160,- in bloemenwinkels en respectievelijk 165,- en 75,- aan potplanten. Voor wat be treft het bindwerk zaten de winkels goed met een totaal van tachtig procent en wat betreft de potterie zelfs honderd pro cent. Van het totaalbedrag van 1200 miljoen gulden aan bloe men en planten ging 520 miljoen naar de winkels. Het inko men was van veel betekenis waar het geld voor bloemen en planten wordt besteed. En daardoor komt men ook tot de be rekening dat vooral de bloemenwinkels het in de huidige si tuatie steeds moeilijker krijgen. Dat werkt verder door in de „gelegenheidsbestedingen", ook wat bedrijven betreft. Het aantal bloemenwinkels bedroeg in 1980 in ons land bijna 5000 en aan de ambulante handel namen ruim 3000 deel, welk aantal vermoedelijk door de losse verkopers nog wel wat ho ger zal liggen. Ook het aantal tuin-verkopingen is toegeno men. Uiteraard lopen de omzetten sterk uiteen, maar voor een normale bedrijfsvoering zou voor een bloemistenspeciaal zaak tenminste 300.000 gulden nodig zijn, welk bedrag overi gens wel aanzienlijk hoger zal liggen. De bedrijfskosten wer den op 50-55 procent geraamd. De verhandelde bloemen en planten worden vrijwel geheel via de veilingen betrokken, maar het wordt voor de bloemenhandelaar steeds moeilijker om zelf op de veiling in te kopen, zo constateert de studie. Dat is mede een gevolg van de omstandigheid dat de veilingen zich steeds meer toeleggen op het verhandelen van grote hoe veelheden, waarvan het „karrenplan" een voorbeeld wordt genoemd. Er moeten dan per wagen bepaalde hoeveelheden worden gekocht. Het is op die manier steeds moeilijker om de hoeveelheden te verwerken binnen een bepaald tijdsbestek. De bloemist koopt dan ook zijn snijbloemen en planten over wegend in bij de grossiers, die met hun bestelwagens langs komen. Gesteld wordt dat de bloemist in toenemende mate rekening moet houden met concurrentie, ook door de super markten, waarvan er zijn die duizend boeketten per week af zetten. Ook opereren steeds meer commissionairs in waren huizen. In de ambulante handel neemt de markthandel steeds meer af. Maar er wordt steeds meer bij benzinestations, in groente- en fruitwinkels bloemen verkocht. Geconstateerd wordt dat de toenemende overcapaciteit in de bloemenhandel wordt bevorderd door soepele vestigingseisen, de geringe be nodigde investeringen en aantrekkelijke hobbysfeer. Dit alles heeft de bloemen- en plantenhandel steeds meer in de proble men gebracht en het is toch ook voor de kweker van belang dat die handel in stand blijft. Mogelijk dat de komende stu diedag in Honselersdijk daarvoor een weg kan aanwijzen, al zal het in praktijk brengen grotere problemen geven. De vakantiepiek heeft er ook de afgelopen week duidelijk toe bijgedragen dat veel groenteprijzen onder druk bleven. Veel gemeenten zijn als gevolg van de vakantie- golf voor de helft ontvolkt en de afzetkanalen voor het dag verse produkt raken hierdoor ontregeld. Daarnaast is het zo dat moeder de vrouw ook va kantie heeft en men al gauw zijn toevlucht neemt tot hap jes en „vlugklaar" maaltijden. Het dagelijks bereiden van een echte maaltijd is tijdelijk van het programma verdwe- Vollegronds groenten De aanvoer van natuursla gaf een terugval te zien. De prijs reageerde hierop met enig herstel, er werd 24 cent per krop betaald. Dit prijsherstel zal echter een kort leven be schoren zijn, omdat het aan bod van natuursla weer zal toenemen. Er moet daarom op lagere prijzen worden gere kend. Sinds half juli is het aanbod van andijvie weer groeiende. De prijs brokkelde wekelijks met een aantal cen ten per kilo af. In de afgelo pen week was het prijsverval wat groter. De gemiddelde prijs daalde naar 26 cent per kilo. Met een verdere toena me van het aanbod in het vooruitzicht, ziet het ernaar uit dat andijvie eerder goed koper dan duurder wordt. Het kleiner geworden aanbod van spinazie, maakte het mogelijk dat de gemiddelde prijs op liep: naar 41 cent per kilo. Bij dit gewas speelde de kwaliteit een belangrijke rol in de prijs vorming, want het verschil in prijs varieerde van 19 tot 63 cent per kilo. Zowel aanbod als prijs lijken de komende week niet veel te veranderen. De belangstelling voor Chine se kool bleef ook de afgelopen week zeer matig. Hetzelfde kan van de prijs ook gezegd worden, men kwam niet ver der dan 29 cent per kilo. Een kleiner aanbod kan ertoe bij dragen dat de prijs de komen de week wat aantrekt. De aanvoer van sperziebonen was in de afgelopen week zijn hoogtepunt alweer gepas seerd. De gemiddelde prijs liep met een dubbeltje per kilo op naar een gulden per kilo. Het aanbod zal nog niet direct snel minderen, vandaar dat er in de prijsvorming ook betrekkelijk weinig verande ring wordt verwacht. Het be perkte aanbod van koolrabi werd wat vlotter afgezet te gen een oplopende prijs. Er werd 44 cent per stuk betaald. Er wordt een groter aanbod verwacht dat bij een aanhou dende goede vraag tegen on- Snijbonen werden in recordhoeveelheden aangevoerd. geveer gelijke prijzen zal wor den afgezet. Snijbonen wer den in de afgelopen week in record hoeveelheden aange voerd. De prijs daalde hier door naar een ongekend diep tepunt van 1,47 per kilo. Een kleiner wordend aanbod zal het mogelijk maken dat de prijzen weer wat oplopen. Het kleiner worden van de aan voer van rettich heeft er niet voor kunnen zorgen dat de prijzen in gunstige zin veran derden. De prijs bleef met 65 cent per stuk gélijk aan de prijs in de voorafgaande week. Aanbod en prijs lijken niet veel te veranderen. Spits kool werd nog steeds in onge veer gelijke hoeveelheden an- gevoerd, prijsherstel bleef daarom uit. Er werd 25 cent per kilo betaald. Het is echter de vraag of het kleiner wor dende aanbod er voor de ko mende week voor kan zorgen dat de prijs wat oploopt. Bloemkool was in de afgelo pen week spotgoedkoop. De {>rijzen daalden naar een zeer aag niveau. De belangrijkste oorzaak moet gezocht worden in het sterk toegenomen aan bod. Zo werd er voor de „zes sen" slechts twee kwartjes per stuk betaald en de „achten" brachten 44 cent per stuk op. Door een aanhoudend groot aanbod zal de prijsdruk de ko mende week blijven bestaan. Op de markt voor ijsbergsla veranderde er weinig, er werd 45 cent per stuk betaald. Ook voor de komende week wordt er weinig verandering verwacht Het aanbod van prei groeit slechts langzaam. Er is sprake van een goede vraag, zodat dit gewas in de afgelopen week wat beter werd betaald. Tegen het eind van de week lag de gemiddel de prijs op 88 cent per kilo. Er zal spoedig op een groter aan bod moeten worden gerekend, waardoor de prijzen zullen dalen. Broccoli wist zich de afgelopen week aan de prijs druk te ontworstelen. Tegen het eind van de week liep de gemiddelde prijs op naar f 4,70 per kilo. Een groter aanbod kan de prijsdruk weer doen toenemen. Een opleving in de aanvoer van bospeen zorgde er voor dat de prijs daalde naar 72 cent per bos. Het aanbod wordt weer klei ner en er worden hogere prij zen verwacht. Het nog maar beperkte aanbod van kndl- venkel deed de prijs omhoog schieten. Er werd 2,27 per kilo betaald. Het aanbod zal beperkt blijven, waardoor er in de komende week goede f>rijzen mogelijk zijn. Poste- ein bracht 30 cent per kilo op, de animo voor dit gewas is gering en veel prijsherstel lijkt er niet in te zitten. Bleekselderij noteerde een ge middelde prijs van 84 cent per kilo. Het nog beperkte aanbod van tuinbonen werd voor 91 cent per kilo verkocht. Er worden alweer spruiten aan gevoerd, deze groentesoort die toch winterse ideeën oproept, passeerde de klok voor twee gulden per kilo. Tomaten De situatie op de tomaten- markt veranderde in de afge lopen week als een donder slag bij heldere hemel. De doordraai werd een halt toe geroepen. In de loop van de week trokken de prijzen flink aan, er ontstond een verschil van honderd procent met de prijs in de voorafgaande week. Deze ontwikkeling vond eveneens plaats bij de vleestomaten. Dit sterke prijs herstel werd vooral mogelijk door een aanmerkelijk klei ner geworden aanbod. Voor de A-I-export liep de prijs op naar 1,11 per kilo. Bij de vleestomaten bracht de sorte ring BBB 2,29 per kilo op. De aanvoer van tomaten lijkt tot begin augustus niet veel te veranderen. De prijs kan ech ter in gevaar komen door een toenemende concurrentie op de Westduitse markt en een moeilijkere afzet naar Frank rijk. Overige glasgroenten Op de komkommermarkt was er sprake van enig prijsher stel. Zo varieerde de prijs voor de sortering van 36 tot en met 76 van 29 tot 36 cent per stuk. De aanvoer kan de komende week wat kleiner worden, maar in de week erop ziet het er weer naar uit dat er sprake zal zijn van een groter aanbod. Veel verder herstel wordt er daarom niet verwacht. Bij de groene pa prika's daalde de prijs als ge volg van een toegenomen aanbod. Er werd gemiddeld f 1,37 per kilo betaald. Het aanbod van rood nam verder af en de prijs liep op naar f 4,77 per kilo. Het aanbod van beide sorteringen zal on geveer gelijk blijven of klei ner worden. Er wordt daarom op gelijkblijvende of hogere prijzen gerekend. De piek in de aanvoer van aubergines lijkt voorbij. In de afgelopen week trokken de prijzen in de loop van de week wat aan. Zo kwam de gemiddelde prijs op f 1,43 per kilo. Het aanbod nam verder af en de prijs zal geleidelijk oplopen. De daling in de aanvoer van courgettes liet de prijs oplopen naar 28 cent per stuk. Voor de ko mende week worden er gelij ke prijzen verwacht. Radijs wordt in geringere hoeveelhe den aangevoerd, de prijs her stelde licht. Er werd 28 cent per bosje betaald. Het aanbod neemt verder af en de prijs zal oplopen. De betere groentewinkels hebben op het ogenblik weer v knoflookbollen in huis. Die zijn veel sappiger dan de oudere len waarin de teentjes soms al helemaal verpulveren als ze, jaar na de oogst, te veel uitgedroogd zijn. Sommige mensen gebruiken knoflook alleen als een decorati de keuken, kopen dan een hele streng en hangen die netje drogen. Na een jaar (en meestal al eerder) zijn die bollen meer te gebruiken voor de bereiding van voeding. Ook bij ki look geldt: hoe verser hoe beter. Wie niet bang is voor een experiment in de tuin kan knofloo nen in de grond stoppen en zelf een kweek beginnen. Daan zijn het meest geschikt de tenen die al een groen puntje aai top vertonen. Bijzondere zorg heeft deze plant niet nodig; een zonnig en warm plekje. Met enig geluk slaagt de kwee Veel mensen hebben een hekel aan knoflook vanwege de g Het is dan ook een middel om een gerecht een heel eigen sra en geur te geven. De één houdt daarvan, de ander verafsch het. Wat veel mensen niet weten is dat knoflook enkele zeer g( eigenschappen bezit. Een hoog vitamine C-gehalte bijvoorbe En het gebruik ervan heeft een goede invloed op hart en bl< vaten, de ademhaling en de spijsvertering, knoflook heeft1 stimulerende werking en is een antibioticum. Al meer dan 5000 jaar is de gunstige werking van knoflook kend. De grondlegger van de westerse geneeskunde Hippo tes, noemde het „dé koning der kruiden". De oude Egyptena gaven hun piramidebouwers als aanvulling op de niet zo ro; maaltijden knoflook en de Romeinse keizer Nero beval zijn daten dagelijks een flinke portie knoflook te nuttigen voorda ten strijde trokken. Knoflook hoort tot de lelie-achtigen waa ook de ui, prei en bieslook worden gerekend. De plant op zie nauwelijks van belang, het geheim zit in de ui die uit verse lende teentjes bestaat. Deze teentjes (de bolletjes voor de nieuwe knoflookplant) be vatten bijzonder waardevol le bestanddelen zoals vita minen, mineralen, koolhy draten, kiezelzuur, jodium, zwavel, spoorelementen en het enzym allicin. Dit en zym is het grote geheim van de knoflook. Het enzym geeft de geur aan het kruid en is een na tuurlijk antibioticum. Er is vastgesteld dat allicin onge veer eentiende van dè kracht van het bekende pe nicilline heeft. De zwavel en jodium in de teen geven knoflook antiseptische en bacteriedodende kwalitei ten. Daardoor is knoflook geschikt voor het reinigen van de darmen. De reinigende werking van knoflook wordt ook uitge- - t,nA«in oefend in de bloedvaten houdt van knoflo waar het kruid kan zorgen o© andar VGrafSChUWt h6l voor de opruiming van cho lesterol. De bloedvaten wor den daardoor voor dichtslibben behoed. Hart- en vaatziel kunnen dan minder snel toeslaan. In navolging van de Grieken die veel knoflook consumeerden voor ze aan de pische Spelen begonnen, gebruiken ook nu nog veel topspoi dit kruid. Rond knoflook zijn gedurende de eeuwen tal vai heimzinnige verhalen ontstaan; het zou een middel zijn om de geesten buitenshuis te houden en het zou bescherming b tegen demonen, heksen, vampiers en het boze oog. Wetenscl pers hebben daarvan niets kunnen bewijzen. Wel staat de|i zondheid van het gebruik vast. Knoflook verdient geen sl voor dank.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8