Annette van der Meij eenvoudig in eindstrijd De krant op uw vakantie adres Deze zomer toppei voor toeristische industrie Slot Vischering: gered voordat het barstte 1 „KLEINTJES" 071-122244 6stZI oeiZJ 111111 M 111111 M 1 ^£eidóe 6ou*a/nt J SPORT/BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 31IULI1982 PAGI KATWIJK/VOORHOU T/RIJNSBURG Annet te van der Meij zal nog nooit zo eenvoudig de eindstrijd van een B-toer nooi hebben bereikt als afgelopen week op het Katwijkse Zee en Duin. Na een bye in de eerste ronde, diende Van der Meij in de kwartfinale slechts twee volledige ga mes af te werken tegen de duitse Lanius (2-0, 40-15, walk over wegens opga ve), terwijl ze vervolgens helemaal niet in actie be hoefde te komen in de de halve eindstrijd, omdat de door griep geplaagde Lise- lotte van der Bijl van spe len afzag. De tegenstand ster van Annette van der Meij in de finale, Marijke Guyt, kende wat dat be treft een duidelijk lastiger voorprogramma. De num mer een geplaatste Kat wijkse, moest gisteren zelfs de eerste set aan Nancy Toole afgeven, voordat de verwachte fi naleplaats daadwerkelijk een feit werd: 4-6, 6-2, 6-2. De eindstrijd bij de B-heren zal vanmiddag worden be slecht tussen Marco Winter en de duitser H. Mans. Winter stuitte op zijn weg naar de eindstrijd in de kwartfinale op forse tegenstand. Amsterdam mer Collé gaf zich pas na drie sets gewonnen: 6-3, 3-6, 6-4. De halve finale daarentegen, leverde voor Winter nauwe lijks problemen op. Arnold van der Capellen, even daar voor nog overwinnaar van Mark Reinhardt uit Heerhugo- waard (2-6, 7-5, 6-1), bleek vol strekt kansloos tegen Winter en pakte slechts een game. Mans bereikte de finale door Ed van de Hout (6-3, 6-4), maar ook Hans Tönjann, met dezelfde cijfers, uit te schake len. Een knappe prestatie, al dient wel te worden gesteld dat de Leidse Districtskam pioen, die in de kwartfinale Schreckenberg in drie sets het toernooi uittikte, nu niet be paald een supergemotiveerde indruk maakte. Overigens be reikte Mans, met partner Schreckenberg, ook in het he- rendubbel de finale. De eindstrijd bij de gemengde dubbels in B is wel een „Leid se" aangelegenheid. Annette van der Meij en John Assel- bergs zullen hierin aantreden tegen Ingelise Driehuis en Hans Tönjann. Bij het herenenkelspel in C zal de finale worden verspeeld tussen Michael van der Berg en Maarten Lugthart. Van der Berg bewees tegen Peters op de beslissende momenten koelbloedig te kunnen zijn, Katwijker Lugthart verraste Guido Roth: 1-6, 6-2, 7-6. Voorhout Eytel Homan zal het C-toer- nooi van Voorhout niet, zoals toch geprogrammeerd, win nen. In Michael Schermer uit Zevenaar ontmoette Homan gisteren een sterkere tegen stander: tweemaal 5-7. Of deze uitslag de ware krachtsver houdingen tussen dit tweetal weergeeft, is echter de vraag. Per slot van rekening is Eytel 's-ochtends duidelijk niet op z'n best... Mike Ruysenaars en Frank van Balen bereikten de laatste vier wel. Ruysenaars won met 3-6, 6-4, 6-2 van gevaarlijke outsider Egbert Vonk, terwijl Van Balen aan Hans Schip horst eveneens de handen vol- had: 6-4, 2-6, 6-4. Juliëtte Grimbergen kende bij de da mes in deze klasse geen enkel probleem met Voornoutse Ca- rien van der Meer: 6-2, 6-2. Caroline Schoutsen daarente gen, achter Grimbergen als tweede geplaatst, redde het stuk niet. Marleen Schulte uit Hillegom speelde „echt goed": 6-0, 6-3. Eveline Krul en Marja Kuipers werkten de mara thonpartij van de dag af. Na tweeëneenhalf uur tennis bleek Krul de winnares: 4-6, 7- 6, 7-5. Frank Zaalberg tenslotte, bij de D-heren als nummer twee op de lijst gezet, had slechts een half uur nodig voor zijn partij tegen Noordwijker Jan de Ridder. Het was echter De Ridder die na dertig minuten met een 12-0 overwinning op zak van de baan afstapte... Rijnkanters Nu Karin Croese en Eva Has- linghuis zich weer voor een weekje in de eigen districten hebben teruggetrokken, zag Fleur Meyer bij het jeugdtoer- nooi van Rijnkanters haar kans schoon om weer eens een finaleplaats te bereiken. Haar tegenstandster in de halve eindstrijd, Liesbeth Hoog houdt, werd eenvoudig aan de kant gezet: 6-0, 6-1. De Noord- wijkse Heieen van der Berg zal vandaag de opponente van Fleur Meyer zijn. Hazerswoudse Brigitte van der Maarel plaatste zich in Rijns- burg overigens voor twee fina les. Zowel in de categorie tot en met veertien jaar (tegen Madeion Verdegaal), als in de groep tot en met zestien (tegen Ingrid Chaudron) is Van der Maarel nog volledig in de strijd. Bij de jongens houdt de Leidse inbreng, mede door een sterke duitse afvaardiging uit Keulen en Essen, op bij de klasse tot en met veertien jaar. Rob van Splunter uit Ter Aar zal hier tegen Stephan Rohde 1 uit Essen in de slag gaan. Bij de tienjarigen en jonger zal Jan Pieter Hartwijk in de fi nale uitkomen tegen Hagenaar Ramon de Vries, terwijl Erik Snellenberg (Hazerswoude) en Richard Oskam (Alphen aan den Rijn) elkaar in de groep tot en met twaalf jaar in de eindstrijd zullen treffen. GERT-JAN ONVLEE Annette van der Meij: eenvoudig in finale... Het mooie weer van de laatste weken maakt deze zomer tot een zeer ge slaagd seizoen voor de toeristische industrie. Vo rig jaar hebben vier mil joen Nederlandes de va kantie in eigen land doorgebracht. Dit jaar zijn het er bijna 300 duizend meer. Daarmee is de voorspelling dit voorjaar van het Nationaal Bureau voor Toerisme ruim schoots uitgekomen. Ook dit weekeinde zijn de kampeerterreinen langs de gehele Nederlandse kust overvol. Alleen in hotels en pensions aan de kust is nog wat plek. In de rest van het land is hier en daar op de kampeerterreinen nog wel een plaatsje te vinden, maar het houdt niet over. In het binnenland hebben de hotels en pensions nog wel plaats, maar zijn de bungalowparken vol. Een plaatsje voor de tent is nog best te vinden rond de Zuid- en Noordhollandse en Utrechtse plassen, het IJssel- meer en in het Zeeuwse Del tagebied. Overigens wordt niet wacht dat de Nederlandse i gen morgen en zondag z druk bezet zullen zijn. Dal tegenstelling tot de wegen Frankrijk en Duitsland, z< deze krant al heeft gemi Miljoenen vakantiegang gaan van of naar huis. ANWB heeft Nederlan toeristen met klem gewa schuwd de Franse snelwei en met name het knoopp bij Parijs, tussen vandaag maandag te mijden. Boy dien wordt verwacht Franse boeren grensoverd gen zullen blokkeren uit p test tegen de invoer van fr groente en wijn uit Spanjë Italië. De ANWB heeft de afgeloj maand al bijna duizend strande auto's uit het buit land opgehaald. Zo'n ANWB-chauffeurs zijn voi durend onderweg om au terug te brengen van gestr de bestuurders. Deze ma; zijn bij de Alarmcentrale honderd meldingen ged van patiënten en van hond in het buitenland overlej Nederlanders. Dat is 10 cent meer dan vorig jaar. Boetseren in Artis Elke zaterdagochtend kunnen in het Nijlrajjrdenhuis in Ar tis op initiatief van het Nutsa- telier, kinderen en volwasse nen in Artis komen tekenen, schilderen of boetseren. Vorig jaar tekenden kinderen de vijf prachtige kleurenposters, die onder het motto „Het is niet te geloven wat je alle maal ziet in Artis", een prijs winnende reclame voor de dierentuin vormden. De diergaarde heeft deze zo mer een andere prijsvraag. Wie van de bezoekers weet een leuke naam voor de uit Moskou afkomstige vrouwtje- sijsbeer van ongeveer zes maanden oud. Samen met een even oud mannetje Boris genaamd is ze enige tijd ge leden in Artis aangekomen. Het jonge paar schijnt het uit stekend te maken. Ze zijn in de plaats gekomen van het tienjarige mannetje Willie, die alleen op de bererots woonde. Hij is naar de Westberlijnse dierentuin vertrokken waar hij nu gezelschap heeft van niet miner dan acht vrouw tjes. Over zijn toestand is niets meegedeeld. De historische waterburchten in de Duitse streek Munster land, dicht bij de Gelderse Achterhoek, trekken voortdu rend meer belangstellenden. De VVV van Munsterland or ganiseerde vorig jaar naar deze middeleeuwse kastelen 348 busexercursies ten behoe ve van niet minder dah 15.000 toeristen. Een van die watesbtirchten is slot Vischering bij^Lüinghau- sen, op 20 kilometer van Münster. Dit kleine, Duits- lands oudste, geheel omgrach- te kasteel, dateert in zijn meest oorspronkelijke vorm uit de dertiende eeuw. Bis schop Gerhard von der Mark van Münster liet het bouwen voor zijn voortdurende strijd met de toenmalige landadel. Een brand legde het complex in 1521 volledig in de as, waarna een telg uit het ge slacht Droste zu Vischering, dat het kasteel tot op de dag van vandaag bezit, het in de zestiende eeuw liet herbou wen. Ondanks die herbouwing en in tegenstelling tot het lot van andere historische huizen, is de oorsronkelijke middel eeuwse bouwstijl van het slot volkomen bewaard gebleven. Daarvan getuigt onder meer de achtkantige toren op de binnenplaats, die diende om eventuele vijanden te zien na deren. Slot Vischering is tot het ein de van de zeventiende eeuw bewoond geweest. In de acht tiende en negentiende eeuw was dat nauwelijks het geval, maar na een grote opknap beurt in 1893 was het weer bewoonwaar voor het geslacht Droste zu Vischering. Een aantal jaren later vielen er grote gaten in het pleister werk waarmee de dikke mu ren van het kasteel tijdens de opknapbeurt (naar typisch Duits gebruik), waren bedekt. Onderzoek bracht aan het licht, dat de palenconstructie waarop het hele complex rustte, niet meer goed was. Bovendien droogde in de hete zomers van 1901 en 1911 de slotgracht uit, waardoor de eeuwenoude palen met de lucht in aanraking kwamen, met alle desastreuze gevolgen van dien. Toen tenslotte de keldergewelven gingen scheuren, gaf graaf Erbdroste zu Vischering opdracht tot een omvangrijke restauratie, die moest voorkomen dat het kasteelcomplex uit elkaar zou barsten. Het waterpeil in de slotgracht werd anderhalve meter ver laagd en aan de onderkant van de muur kwam, verste vigd met staal, een betonnen ring. Op de binnenplaats, één meter onder het maaiveld, werd een gewapende beton constructie ingegraven, die door stalen trekstangen met de betonnen ringgordel werd verbonden. Door dit principe ook toegepast bij de Dom van Mainz is voorkomen dat de eeuwenoude muur uit zijn voegen is gebarsten, wat het einde van de oude water- burcht zou hebben betekend. Hemelbed Slotheer Heinrich Dorst zu Vischering (1507-1588), ge huwd met Jaspara von Ho- berg, liet het kasteel herbou wen na de grote brand van 1521. Uit zijn tijd herinneren een rijk gebeeldhouwde kast uit 1540 en het hemelbed met bijbelse voorstellingen, zoals de bekering van Paulus en de verdrijving uit het Paradijs. Tijdens de omvangrijke res tauratie van de ridderzaal leg de een toevallige klap met een hamer een drie centime ter grote rozet bloot. Dat zou leiden tot de ontdekking van een zestiende eeuwse schouw en een prachtige ijzeren haardplaat met bijbelse voor stellingen. Onder de kalklaag werden ook eeuwenoude fres co's gevonden uit de tijd van Een deel van de rondge bouwde wa terburcht Vischering bij Lüdinghau- sen. Het is Duitslands oudste, ge heel om- grachte kas teelcomplex. In een van de kamers van het kasteel bevindt zich een gat, waarin ge vangenen werden ge gooid. vóór de grote brand. Het vuur had blijkbaar toch nog restan ten van de oorspronkelijke behuizing gespaard. In de omgeving van Lüding- hausen stonden begin van vo rige eeuw meer dan vijftig van dergelijke geheel om- graghte kastelen, zoals Visc hering. De meeste zijn tot ruï ne vervallen of gesloopt. Het is geen toeval dat Munster land zoveel oude waterburch ten heeft gekend. In de Mid deleeuwen werden kleine ri viertjes gebruikt voor de aan leg van ingenieuze verdedi gingssystemen om de vijand op afstand te houden. Bij een helegering van een kasteel werden de omringende lande rijen onder water gezet. De bouwmeesters zorgden er ech ter wel voor dat de kasteelbe woners zelf, droge voeten hielden. m Brand in woning LEIDEN De brandweer heeft gistermiddag de handen vol gehad aan het blussen van een uitslaande brand in de Ra venhorst. Op de bovenverdie ping van de woning brak de brand uit. De schade wordt ge schat op 10.000 gulden. De po litie vermoedt dat de brand is aangestoken. Flip van der Schalie nieuwe presentator „Wie van de drie" HILVERSUM Flip van der Schalie, hoofd afdeling presen tatie AVRO, wordt per 2 okto ber het nieuwe gezicht van het televisie-spel „Wie van de drie". Flip van der Schalie te kende reeds tien jaar voor de produktie van dit AVRO-pro- gramma. Van der Schalie pro duceerde bij de omroep verder programma's als „Puzzeluur", „Micro-macro" en „Nieuwe oogst. Als presentator was hij eerder te zien in „Uit de oude doos". De presentatie van „Wie van de drje" is jarenlang in handen geweest van Her man Emmink, die naar de TROS gaat. kunst en kunstenaars Jan Schoonhoven, de Delftse Nul-kunstenaar, exposeert van 4 augustus af grafiek, tekenin gen en reliefs bij Galerie Brinkman, Kerkstraat 105 Amsterdam. Op de tentoon stelling zal Schoonhovens grootste relief (250x250 cm) te zien zijn. Dit relief is nog nooit eerder tentoongesteld. Gallerie Jack Visser, Leidse- straat 30 Amsterdam exposeert tot 30 augustus oude en nieu we modellen van Thonet. Mi chael Thonet stichtte in 1853 de fabriek, waar o.m. de be roemd geworden stoelen van gebogen hout werden vervaar digd. LEIDSE COURANT KLEINTJES KLEIN GEZET Advertenties gezet over 1 kolom In kleine letters met een woorc in hoofdletters Prijs 34 cent per mm Minimum plaatsing 10 mm. Bi) plaatsing van dezelfde tekst op 3 achtereenvolgende dagen slechts 2x betalen. Bij plaatsing van dezelfde tekst op 6 achtereenvolgende dagen slechts 3x betalen. I VAKANTIEVERBL. BINNENLAND Nieuw! Heropend, pension ..de Eikel", Spoorlaan 43 te Valken burg l.o. 28.50 voll. pens. 40. alle kamers str. water. Prima keu ken. mooie omg. Tel. 04406-13689. Dagtochten naar Vogelpark Avifauna met de luxe passagiersschepen over de Kagerplassen en Braso- mermeer 1/m 28-8. Vertrek ma. t/m vrij. om 9.50 uur v.a. het Kort Galgewater bij de Blauwpoortbrug. mogelijkheid tot opstappen bij de Wllhelmlna- brug. Leiden om 10.30 uur. Aankomst In Vogelpark Avifauna 13.00 uur. 's Middags vertrek v.a. Avifauna 15.30 uur. Aankomst Wilhelminabrug 16.45 uur. aankomst Kort Gafgewater 18.00 uur. Zaterdag alleen vertrek v.a. Wilhelminabrug om 11.00 uur. Tarief vertrek Kort Galgewater volwassenen 11.50, kinderen t/m 12 jr. f 8.50. vertrek Wilhelminabrug volwassenen 10.-. kinderen t/m 12 jr. 7.50. De prijzen zijn incl. toegang tot het vogelpark. Nieuw op te richten STACARA VAN-TERREIN omg. Warmond bij jachthaven vraagt geïnte-. ress. zich te melden. Plaatsen van 100 tot 200 m2. Plaatsen van eigen caravan mogelijk. Prljsind. 10.- p. m2 p.j. Inl. 071-154054, b.g.g. 170743. T.h. WEEKENDBOOT met alle comf. Rustige ligplaats bij Jachthaven omg. Warmond 7 500.- p.w. Inl, 071-154054/ b.g.g. 170743. MUZIEKINSTRUMENTEN Wij verkopen alleen de betere merken. Dealer van: Quad-Thorens-Kef Revos-Nakamichi-Aiwa Wlra Hl-Fl, Haarlemmerstraat 91, Leiden. Telefoon 071-122456. Te koop aangeb.: model D-30R incl. bank en les sen. Prijs n.o.t.k. Tel. 01713- 3013. UW KLEINTJE WORDT GELEZEN Mimosa watersport OMrweg tl Langer mh Tel. 01723-8277 Aanbieding: WAYLERS met klein schoonheidsfoutje, r-77°" 1.295.. Zolang de voorraad strekt. Ook 's avonds en zondags geopend. way Ier, STREMMING SCHEEPVAART OUDE RIJN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland maken bekend, dat i.v.m. de reconstructie van de LEIDERDORPSE BRUG te LEIDER DORP de scheepvaart op de OUDE RIJN volledig zal zijn gestremd op 9 en 12 au gustus 1982 van 07.00 uur tot 18.00 uur en op 16 augustus 1982 van 13.00 tot 16.00 uur. Voor schepen hoger dan 2.50 meter boven het normale kanaalpeil zal de door vaart eveneens gestremd zijn van 12 au gustus 1982, 18.00 uur tot en met 16 au gustus 18.00 uur en op 17 augustus 1982 van 07.00 uur'tot 12.30 uur en van 13.15 uur tot 18.00 uur. Gedurende de periode van 9 tot 23 augus tus 1982 moet de scheepvaart, buiten de hierboven genoemde stremmingsperioden, rekening houden met oponthoud van korte duur. Dit jaar is het weer mogelijk uw krant toegestuurd te krijgen op uw vakantie adres in de Benelux. Gezien de slechte ervaring met toezending naaroverige buitenlandse vakantiebestemmingen en de hieraan voor de abonnee verbon den hoge kosten, hebben wij be sloten déze mogelijkheid niet meer open te stellen. In het bijzonder in de zuidelijke landen is de aankomst van de krant in de plaats van bestemming dermate onzeker dat het de kosten en moeite niet loont. Aan een verzoek tot toe- zending in Nederland, België of Luxemburg uwerzijds willen wij graag voldoen, reden waarom wij u de volgende noodzakelijke 'spelregels' moeten voorleggen. Opgave van vakantieadressen zal uit sluitend mogelijk zijn door inzending van bijgaande bon. Telefonische opgaven kunnen helaas niet worden gea teerd. Voor een correcte uitvoering van u dracht is het noodzakelijk dat de bon - vo< van de gevraagde postcodes - uiterlijk 14 c voor uw vertrek in ons bezit is. Vc toezending van uw krant is, behalve de gebruik abonnementskosten, voor portol een bedrag van f. 2,46 per verschuldigd. Voor de betalii de verzendkosten wordt acceptgirokaart toegesl Voor gebeurtenissen di voordoen nadat uw ki verzonden kunnen wij aard geen verantwoorc heiddi P.S. Vermelding van ui foonnummer geeft ons d gelijkheid contact met t nemen wanneer er iets ni< delijk moei Voor verdere informatii u bellen: 070-19 NIET INVULLEN Postnr. I 1 11 I I 1 Codenummer Datum binnenkomst Bezorgnummer S.v.p. in blokletters invullen. In ieder vakje een letter. Vakantieadres p/a straat postcode stad land Huidig adres ik ben jaar/ kwartaal/ maandabc adres postcode stad 1 1 1 1 1 1 1 1 1 VAKANTIEOPZENDING

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6