Benzine pri jsslag blijkt wassen neus £eid6c(Somcmt Franse socialisten willen dure buitenverblijven leegstand villadorpen aanpakken Meer kans op eervolle aftocht PLO-strijders AOW wordt onbetaalbaar Eisen politiebond door minister afgewezen Parijs Gotenburg INNENLAND/BUITENLAND leidse courant zaterdag 31 juli 1982 pagina 5 erloofde mag Rijssenaar Oostduitse cel bezoeken JSSEN De Oostduitse autoriteiten gaan er mee coord dat de Rijssenaar Eric Feenstra, die in Maag- nburg in de cel zit wegens het veroorzaken van een delijk ongeval, bezoek krijgt van zijn verloofde ttie van der Straat. Vermoedelijk woensdag zal ttie naar de DDR kunnen reizen, nsdag zal een medewerker van de Nederlandse bassade in Oost-Berlijn Eric in zijn cel bezoeken, k hiervoor hebben de Oostduitse autoriteiten toe- mming gegeven. t nu toe is Eric Feenstra, voor wiens vrijlating mo- nteel in Rijssen een aktie wordt gevoerd, geïso- rd gehouden. Hij zit sinds 10 juli gevangen. Sinds- n is er alleen een brief van hem gekomen. Het ssense aktiecomité heeft deze week steun gekregen n CDA-Kamerlid Jan-Nico Scholten, die zich er oral voor heeft ingezet, dat Eric bezoek mag krij- Portret paus op gouden zloty's WARSCHAU De beeldenaar van paus Johannes Paulus 11 zal dit najaar prijken op twee zilveren en twee gou den Poolse munten. De Rijksmunt in Warschau heeft gisteren tot het slaan van de bijzondere serie besloten. De munten dragen aan de keerzijde de Poolse adelaar en de nominale waarde in zloty's, de Poolse munteen heid. Ze worden verkocht tegen de lo pende goud- en zilverkoers. Voor ver zamelaars krijgt de serie wellicht gro te waarde gezien het wankele „be stand" in Polen. Bovendien is het voor het eerst dat een geldig betaal middel in Polen de beeldenaar van een levend personage draagt. Jarig Jorge Gulllermo, echtgenoot van prinses Christina, viert morgen zijn 36ste verjaardag. VAN AGT LICHT STANDPUNT KRUISRAKETTEN NADER TOE DEN HAAG Premier en CDA-lijsttrekker Van Agt zal volgende week in het partijblad „CDActueel" een nadere toe lichting geven over zijn standpunt ten aanzien van het kruis raketten-vraagstuk. Van Agt zal in een artikel duidelijk ma ken dat hij zich geheel opstelt achter het CDA-verkiezings- program, waarin staat dat de onderhandelingen tussen Ame rika en Rusland in Genève niet mogen worden geschaad door een beslissing voor of tegen plaatsing van de kruisraketten. Ook zal van Agt proberen duidelijk te maken, dat eerdere uitlatingen van hem over de noodzaak van een spoedige be slissing ten aanzien van de raketten niet van het CDA-pro- gram afweken. Van Agt is dit vorige week overeengekomen in een gesprek met leden van de CDA-campagnecommissie, enkele Kamerkandidaten (onder wie de Faber en Scholten, die tegen de plaatsing van kruisraketten zijn) en vertegen woordigers van het CDA-bestuur. Tijdens dat gesprek werd geconstateerd dat er nogal wat misverstanden zijn gerezen over het standpunt dat Van Agt ten aanzien van het raket- tenvraagstuk inneemt. Eerste vrouwelijke piloot Marine Luchtvaartdienst De 25-jarige Charlotte Engels uit Delft is als eerste vrouwelijke piloot in opleiding van de Mari ne Luchtvaart Dienst ge slaagd voor de basisvlie- gopleiding. Gisteren kreeg zij het bijbehoren de brevet op het vlieg veld van de Rijkslucht vaartschool in Eelde uit gereikt. Charlotte gaat voor haar voortgezette vliegoplei- ding naar de basis Soes- terberg om met de Fok ker F-27 troopship vijftig vlieguren te maken. Daarna wordt haar vlie geropleiding voltooid op het marinevliegkamp Val kenburg bij Leiden. Uit eindelijk zal zij daar wor den ingezet op de pa trouillevliegtuigen Bre- quet Atlantique en de „splinternieuwe" Lock heed Orion. I9) DEN HAAG - De met veel bombarie afgekon digde prijzenslag die al vóór het vrijlaten van de benzineprijs op 1 augustus zou zijn losgebarsten, is niet meer dan een wassen neus. Volgens het Konsu- menten Kontakt en de in dustriebond FNV blijkt dit uit een door hen opge zette momentopname van prijsnoteringen bij 300 pompstations. Daaruit blijkt volgens de twee organisaties dat superbenzine bij zelfbedieningspompen mo menteel gemiddeld 1,74 gul den kost en bij een bediende pomp 1.768 gulden. Voor normale benzine liggen die ge middelde prijzen op respectie velijk 1,687 gulden en 1,715 gulden. Slechts incidenteel wordt gestunt met prijsverla gingen die oplopen tot 20 cent, met name in gebieden met veel prijsconcurrentie. Ont breekt die echter, zoals langs de autosnelwegen, dan wordt de consument nauwelijks kor ting gegund. Na 1 augustus, als het huidige prijssysteem wordt losgelaten, zullen die prijzen voorlopig niet veranderen, zo verwachten de benzinemaat schappijen. Met lpg en diesel wordt niet gestunt, concluderen beide or ganisaties uit het onderzoek. De maximumprijs voor diesel van ƒ1,178 gulden, zoals die geldt tot 1 augustus, wordt zelfs regelmatig overschreden. Overigens kondigde Shell gis teren aan dat haar dieselolie prijs vanaf 1 augustus met 2 cent per liter wordt verlaagd tot f 1,158 gulden. Esso kon digde aan haar dieselolieprijs bij zelfbedieningspompen van af die datum met 1,6 cent te verlagen tot 1,152 gulden per liter. Vanaf 1 augustus heeft Esso haar lpg-prijs bij die pom pen met 1,8 cent per liter ver hoogd tot 73,2 cent. Shell over weegt haar lpg-prijs van 72,4 cent eveneens aan te passen per die datum. Een verhoging van 2 cent per liter is zeer wel mogelijk, aldus een Shell- woordvoerder. WEST-BEIROET Voordat gisteren de gevechten rond West- Beiroet uitbraken, leek er meer uitzicht te komen op een eervol le aftocht van de PLO. In Libanese regeringskringen is gisteren vernomen dat de PLO heeft ingestemd met een plan van de Arabische Liga dat de overtocht van de naar schatting 8.000 Pa lestijnse guerillastrijders naar Syrië, Jordanië, Egypte en Irak regelt. Israël heeft echter nog geen formele toezegging gekregen van de PLO dat West-Beiroet geëvacueerd wordt. Een officiële zegsman in Jeruzalem zei gisteren dat een „garantie samen met een concreet tijdsplan voor de aftocht van de terroristen" vereist zijn. De Amerikaanse president Reagan en de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali hebben gisteren na afloop van een kort gesprek verklaard in te stemmen met het Arabische vredesplan. Het werd bestempeld als een „stap in de goede richting". Met de evacuatie en gelijktijdige terugtrekking van Israëlische troepen zou volgens de Arabische Liga overigens zo'n vier weken gemoeid zijn. Vannacht zwegen de kannonnen en stalinorgels op de Israëli sche en Palestijnse stellingen weer en was het in de westelijke stadswijk van Beiroet vrij rustig. Sinds het begin van de Israëli sche invasie op 6 juni kwamen de strijdende partijen al zeven maal een bestand overeen, dat vervolgens steeds werd geschon den. Het laatste staakt-het-vuren hield nog geen twee dagen stand. elgië iestvoor F-16 ring :USSEL De Belgische re- ng Martens heeft, zij het onder voorbehoud, geko- voor de aanschaf van 44 i gevechtsvliegtuigen. De istellen worden gebouwd bij Amerikaanse concern Ge il Dynamics. F-16 moet vanaf 1988 de verouderde Mirage-vlieg- figen van Dessault gaan ver- igen. Dessault en General lamics hebben lang touw- okken om de order, die to- bijna 2 miljard gulden in kan brengen. Dynamics uiteindelijk de concurren- ;trijd omdat de F-16 door litaire deskundigen in Brus- als technisch superieur dt beschouwd, levering van de 44 vlieg- igen is nog niet definitief, idat de Belgische regering jenorders van de Amerika- tn eist. Het liefst zou België If onderdelen voor de F-16 uwen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Frankrijk heerst grote ongerustheid over een overheidsplan om in het kader van de linkse politieke leuze „Laat de rijken dokken" de eigenaars van buiten verblijven en vakantie huizen of flats te verplich ten hun bezitting te ver huren. De Franse en bui tenlandse eigenaars zou den volgens het plan zelf maar zes weken per jaar, waarvan drie in het sei zoen, over hun huis mo gen beschikken. Het plan betreft woningen in toeristische streken, waar in derdaad de meeste van de twee miljoen buitenverblijven en vakantiehuizen in Frank rijk gelegen zijn en heeft ten doel een ruimere infrastruc tuur voor het toerisme te scheppen. Een en ander zou de toeristische streken 300.000 slaapplaatsen meer verschaf fen. Het plan zou de eige- naaars verplichten hun wo ning tegen een vastgestelde huur te verhuren, maar zij kunnen weigeren. In dit geval zullen zij echter een boete in de vorm van belasting moeten betalen, een boete die gelijk staat aan de helft van de totale huurwaarde van hun bezit. In dien ze hun huizen verhuren, zullen zij uiteraard over de huur ook belasting moeten be talen. Het is geenszins zeker, dat het plan als wetsvoorstel aan de Kamer voorgelegd wordt. De oppositie ertegen is zo groot, dat de socialisten, die in de laatste tijd een deel van hun prestige en populariteit ver speeld hebben door een serie nagenoeg onvoorstelbare blun ders, zullen vermoedelijk pro beren het plan van de baan te krijgen of althans te verzach ten. De affaire van de uittocht van honderdduizenden buiten landse jachten uit zuid-Franse havens wegens sterk verhoog de belastingen heeft met één klap een krachtig toenemen van de werkloosheid in wer ven en werkplaatsen en de toeristische industrie ten ge volge gehad. Van vele zijden wordt erop ge wezen, dat de geplande maat regel mogelijk de doodsteek zou toebrengen aan de al zwaar gehavende markt van vakantieverblijven, die al door andere recente beslissingen een gevoelige klap gekregen heeft. Bovendien, zo heet het, zou een en ander een inbreuk zijn op het eigendomsrecht. Verder wordt verklaard, dat tal van buitenlanders, die in Frankrijk een vakantieverblijf hebben, in dat geval hun hui zen zouden verlaten om in „normalere landen" hun va kantie te gaan doorbrengen. Volgens het plan zijn de aller meeste vakantie- en seizoens- verblijven in Frankrijk maar 25 dagen per jaar bewoond en maar 20 tot 30 procent van de twee miljoen „secundaire resi denties" worden geregeld ver huurd. In Frankrijk, waar wo- ningruil weinig of niet voor komt, schuwen de allermees- ten voor het verhuren van hun woningen, mede als ge volg van een sterk individua listische instelling, die het „binnendringen in de huise lijke intimiteit" moeilijk kan velen. ërsoneel ea Link ;gt werk neer )NDEN De 4000 werkne- rs van de Britse autoveer- lot-ondememing Sea Link ;gen maandagochtend tien ir het werk neer. De veer- tussen Harwich en >ek van Holland, een inten- f gebruikte lijn, zal dan uit- llen. Toeristen die bij Sea nk een overtocht hebben ge lekt kunnen nog terecht bij overige reders Townsend ioresen en P en O. de gisteren uitgeroepen Biking willen de zeelieden Sea Link protesteren te- het directiebesluit perso- te ontslaan en de salaris- te verlagen. Vooral op de ist tussen Harwich en ;k van Holland zou Sea ik zware verliezen lijden. Op de luchtha ven Eelde land de gisteren voor de eerste keer een Orion on- derzeeboot- bestrijdings- vliegtuig van de Koninklijke Mari ne. De Orion is de opvolger van de Neptune. Braziliaanse ezel mag niet naar Vatikaan ROME Een priester van het Vatikaan heeft gisteren de 42-jarige Bra ziliaanse hongerstaker Damiao Galdino da Silva ervan kunnen overtuigen dat de paus er onmoge lijk mee kan instemmen dat een ezel van Rio de Janeiro wordt overge bracht naar Rome. Da Silva heeft zijn honger staking beëindigd en is van plan zo snel mogelijk terug te vliegen naar zijn moederland. Da Silva was naar Rome gekomen om de paus er toe over te halen de 4-ja- rige ezel Jerizar liefdevol op te nemen in zijn vee stapel. De Braziliaan wil de via deze schenking de band die de katholieke kerk met de armen heeft onderstrepen. Het Vatikaan zei dat de paus het geschenk had aanvaard, maar wilde dat de ezel in Brazilië zou blijven om te voorkomen dat kosten worden ge maakt voor de overtocht. De ezel wacht in een on derkomen in Rio de Ja neiro nog steeds op toe stemming voor de reis naar Rome. HOEWEL er de laatste tijd al van verschillende kanten was gewaarschuwd, dat de AOW-pensioenen onbetaalbaar drei gen te worden, is voor velen de mededeling van minister De Graaf van sociale zaken, dat verlaging van de uitkeringen onvermijdelijk lijkt, als een onaangename schok ontvangen. Menigeen dacht immers een stukje zekerheid voor de oude dag opgebouwd te hebben en nu wankelt ook die. De oorzaak van het probleem is het systeem. Anders dan bij een particuliere pensioenvoorziening bouwt men bij het „staatspensioen" niet van jaar tot jaar een eigen appeltje voor de dorst op. Bij de AOW heeft men te maken met een om slagstelsel, dat wil zeggen dat de werkenden elk jaar in de vorm van een premie moeten opbrengen wat de niet meer actieven aan uitkeringen krijgen. Populair gezegd is aan het einde van elk jaar de AO W-spaarpot leeg. En het noodlot wil, dat het aantal actieven afneemt en het aantal AOW-ge- rechtigden blijft groeien. In 1980 was 11,5 procent van de Ne derlandse bevolking boven de 65, in het jaar 2000 zal het 13,7 procent zijn, dat is een vermeerdering met een kleine 300.000 bejaarden. De vraag is dan ook, hoe ver men kan doorgaan met het onvermijdelijk verhogen van de AOW-premie om de kosten van de uitkeringen, die ook per individu blijven stijgen, te dekken. Velen menen, dat zeker in 'deze tijd de grens nu al is bereikt. Ook overstappen op een ander systeem, het kapitaaldekkingssysteem, biedt geen oplossing. Want voordat dit systeem werkt, gaat er een hele tijd overheen, zodat de actieven in de tussenliggende tijd voor beide systemen zou den moeten betalen; zeg maar een dubbele premie. dan rest eigenlijk nog slechts één oplossing: het verlagen van de uitkeringen of op zijn minst het verhogen ervan af remmen. Dat is een afschuwelijke boodschap voor hen, die geheel op de AOW zijn aangewezen voor hun levensonder houd. Dat zijn er nog heel wat, want nog lang niet iedereen heeft naast de AOW recht op een pensioen van zijn bedrijf. Met alleen maar een AOW-uikering balanceert men op de rand van het sociale minimum. Wie echter een andere uit weg ziet voor het probleem mag het zeggen. Het is daarom nog niet zo'n gek idee van de minister om met de verlaging van de uitkeringen al vast te beginnen nu het nog niet (hele maal) nodig is. Dan kan van het (teveel) ingehoudene een potje worden gevormd, met behulp waarvan men later, als we écht terug moeten, nog wat kan bijspijkeren om het lage re uitkeringsniveau te handhaven. ACP BLUFT ZINNEN OP KORT GEDING DEN HAAG De Algemene Christelijke Politiebond (ACP) zal binnen twee weken beslissen of zij een kort geding zal aanspan nen tegen minister Rood van binnenlandse zaken. Op deze wijze wil de ACP pogen, de aangekondigde maatregelen tot bevrie zing van de sterkte van de gemeentelijke politiekorpsen onge daan te maken. Het besluit om al dan niet een kort geding aan te spannen kan nu nog niet worden genomen omdat de advocaat van de ACP, mr. A. Schellart, met vakantie is. De voorzitter van de ACP, de heer H. Teeuwen, had donderdag al met een kort geding gedreigd, voor het geval minister Rood de maatregelen niet onmiddellijk zou intrekken. De minister heeft de ACP echter laten weten, dat hij op de eis tot intrekking van zijn voornemens niet zal ingaan. In tegenstelling tot de ACP meent de minister dat hij niet verplicht was, de bevriezing van de korpssterkte vooraf met de politiebonden te bespreken. Vol gens de minister geldt het verplichte vooroverleg alleen, als er sprake is van maatregelen waarbij de rechtspositie van politie ambtenaren in het geding is. De bevriezing van de sterkte houdt echter geen aantasting in van de positie van de „zittende" amb tenaren, zo heeft mr. Rood de ACP laten weten. Het Amsterdamse PvdA-raadslid Jo Horn heeft burgemeester Polak in een brief in overweging gegeven in overleg met de an dere grote steden juridische stappen te nemen tegen minister Rood om de toegezegde uitbreiding van de politie alsnog te laten doorgaan. PvdA-bestuur: Bomexplosie is „onbezonnen daad" AMSTERDAM Het partij bestuur van de PvdA heeft de bomexplosie gisteren bij het landelijk partijsecretariaat opgeëist door het Militant Au tonomen Front een „onbe zonnen daad" genoemd van een of meer personen. „Die personen hebben met het uit voeren van deze en vergelijk bare acties een geest uit de fles laten komen waarvan wij niet kunnen bevroeden welke ge volgen dit kan hebben voor onze democratie", aldus het partijbestuur. De krakers van het pand Luc ky Luijk in Amsterdam, dat op bevel van het gerechtshof ontruimd moet worden, heb ben het tot ontploffing laten brengen van de bom scherp veroordeeld. „Wij bewoners van de Lucky Luiik worden hier direct bij betrokken door dat het MAF spreekt over het PvdA-beleid ten aanzien van de Lucky Luijk", aldus de kra kers. Zij voegen er aan toe geen en kele voorkennis van de bom- actie te hebben gehad. „Onze eigen acties worden op deze manier van tafel geveegd. Wij kunnen opnieuw beginnen. Het MAF wordt bedankt", zo besluit de verklaring. Volgens de politie was de bom die gis termorgen explodeerde sa mengesteld in een camping- gaz-fles. Minister Rood maakt van voorstellen voorschriften DEN HAAG Minister Rood van binnenlandse zaken heeft overeenkomstig de verwach tingen zijn voorstellen met be trekking tot de arbeidsvoor waarden van het overheids personeel, in bindende beslui ten omgezet. Met de ambtena renbonden heeft hij over die voorstellen geen overeenstem ming kunnen bereiken. In concreto betekent dit* de sa larisverhoging per 1 juli jongstleden wordt 1,45 procent omdat op de prijscompensatie 1 procent wordt gekort. De loonstijging wordt minimaal f 29,60 en maximaal f 61,09 per maand. Op de nieuwe salaris sen zal hetzelfde percentage worden ingehouden als het percentage waarmee in het be drijfsleven de sociale premies zijn gestegen. De vakantie-uit kering per kind zal worden in getrokken. Voor het lagere overheidspersoneel wordt het aantal vakantiedagen gebracht van 22 op 23. De VUT-leeftijd wordt per 1 oktober verlaagd van 62 naar 61 jaar. Korte trips naar Londen, Parijs en Goten burg Een weekeinde Londen hebben wij van vrijdag 27 t/m zon dag 29 augustus voor u georganiseerd in samenwerking met Maaskantreizen. Vrijdagochtend per luxe touringcar naar Zeebrugge, de oversteek naar Dover, verblijf in het Queens hotel, excursies en zondag weer terug. De prijs: 260,- p.p. op basis van een tweepersoonskamer met faci liteiten. Toeslag éénpersoonskamer 50,-. Inbegrepen: de reis, verblijf in Queens hotel, twee maal Engels ontbijt en twee maal diner in het hotel, stadsrondrit door Londen, be zoek aan Windsor voor ca. 5.- kunt u daar Windsor Castle bezoeken, het verblijf van de koninklijke familie en een bezoek aan de befaamde markt in Petticoat Lane. Minimum aantal deelnemers: 40. Eveneens op 27 augustus vertrekken wij met de touringcar naar Parijs. Terugkomst zondagavond 29 augustus. Drie dagen Parijs voor 225,- p.p. op basis van een tweeper soonskamer. Toeslag éénpersoonskamer f 30,-. Inbegre pen zijn, naast het vervoer van Den Haag/Rotterdam naar de Lichtstad en terug, twee overnachtingen in het Sofra- motel Relais des Chartreux, elke kamer met faciliteiten, eenvoudige maaltijden op vrijdag- en zaterdagavond, ont bijt op zaterdag en zondag, een voorstelling van de show Elysée Montmartre, een lichtjestour door Parijs en bezoe ken aan het Louvre en Versailles. Minimum aantal deelnemers: 40. In samenwerking met de DFDS Olsen-Bergen Line hebben wij een tweetal minicruses voor u georganiseerd naar de Zweedse stad Gotenburg. Vertrek: de zaterdagen 21 of 28 augustus van Amsterdam, zondag aankomst in Gotenburg, maandagmiddag weer vertrek en dinsdagochtend terug in Amsterdam. De prijs: 325,- p.p. op basis van een 4-per- soonshut met douche en toilet aan boord van de 'Tor Brit- tannla'. Inbegrepen: drie ontbijten, twee lunches en twee diners aan boord. Inlichtingen en boekingen: telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag t/m vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070 - 190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook terecht bij onze stadsvesti- ging In Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5