Nederlandse greep laar Mount Everest op is begonnen VVD kritisch over collegeprogramma Houdster postagentschap verjaagde overvallers Zegge schrijve. la TAP/REGIO Paalzitster Lena stapt af na 60 uur IIJ OVERVAL IN LANGERAAR £cïd6e(3ouMi/nt LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 )UU 1982 PAGINA 3 joorweg- rergang ilf uur :blokkeerd !IDEN De trein Lei- ï-Den Haag heeft gis- avond voor een opstop- ig gezorgd bij de spoor- •govergang De Vink. lor een stroomstoring ram de trein tussen half rn en tien uur stil te an, precies op de over? I De Leidse politie 't ter plaatse het ver- er om,geleid, totad de derlandse Spoorwegen defect hadden verhol- Lena Houwer stapte na zestig uur zitten gisteravond van haar paal 4. NOORDWIJKERHOUT Nog maar zestien deelnemers aan het wereldkampioenschap fiaalzitten zaten gisteravond aat nog op hun palen boven het Oosterduinse meer. Eerder op de avond, om 7 minuten over tien, stapte de 18-jarige Katwijkse Lena Houwer na 60 uur van haar paal. Daarmee is wereldrecordhoudster Corina Koetsier uit Katwijk de enige dame van het kampioenschap geworden. De zestien zittenblijvers willen van geen wijken weten. Wat dat betreft gaat het beter dan verleden jaar, toen na drie da gen nog maar vier doordou wers op de houten stellingen te vinden waren, maar nu is het wereldkampioenschap dan ook serieuzer aangepakt. De paalzitters, nog vijftien man nen en één vrouw dus, werden gisteravond ook weer op veel publiek vergast. Het strand aan het meer herbergde zeker een duizend bezoekers, vooral aangetrokken door een optre den van de Engelse groep Guys 'n Dolls op het artiesten- gala in de grote tent op het strand. Opgedoft in de mooiste kleren werd ondertussen een (schreeuwende) babbel ge maakt met de meedingers naar het „kampioenschap der dwa zen", zoals recordhouder Jan Poolman het uitdrukte. De paalzitters hebben overi gens niet zo veel te lijden van de warmte, vooral 's avonds niet omdat er een koel windje over water waait. Bovendien hebben alle deelnemers, in te genstelling tot vorig jaar, een parasol, die hen tegen de erg ste zon beschermt. Wel hebben zij last van koude handen en voeten door de kilte, die van het water langs de palen om hoog kruipt. Werk genoeg dus voor het medisch team en de fysiotherapeuten. Wel maakte de warme de deelnemers gis termiddag wat slaperig. Gis teravond waren ze echter over dat dieptepunt heen en zat het merendeel fris en vrolijk op de palen. Als alles meewerkt, en niet ie dereen onverhoeds van de pa len afstapt, kan het wereldre cord zondagmiddag om elf mi nuten over drie worden geë venaard. Twee uur later zal, hoeveel mensen er ook nog op de palen zitten, een eind wor den gemaakt aan de recordpo ging door de organiserende Evenementencommissie Noordwijkerhout. ÏHIPHOL De Mount ferest Expeditie 1982 is rokken voor een „reis 4 meter onder naar meter boven de ipiegel", zoals de loco- •gemeester van de ^arlemmermeer M. imper het uitdrukte in afscheidsspeech aan groep gisteren op iphol. Voor het eerst gaat een Nederlandse ex peditie de greep naar de top van deze reus, gelegen in het Himalaya-gebergte, wagen. Dit wordt gedaan vanaf de noordelijke, Ti betaanse, kant. Uiterlijk 27 oktober is men weer in Nederland terug. Zeventien streng geselecteerde leden van de Alpenvereniging, KNAV, hebben er maanden lang voor getraind met hardlo pen, wielrennen en skieën. „Een betere voorbereiding konden we niet maken", legt expeditieleider prof.dr. A. Verrijn Stuart uit op Schiphol, „hier in de buurt is het im mers onmogelijk om in ijle lucht te oefenen". Deze ijle lucht en de weersomstandig heden samen zijn de grootste handicaps die de groep te wachten staan in de Himalaya. Materieel is men goeds uitge rust. Voor de 1 miljoen gulden die de tocht kost zijn voldoen de sponsors gevonden. „Of we zullen slagen of falen? Het eerste is mooier natuurlijk", aldus Verrijn Stuart, „maar veiligheid blijft voorop staan, dat hebben we goed afgespro ken onderling". Zo vlak voor het vertrek naar Peking, vanwaar naar Lhasa in Tibet wordt gevlogen, ziet De expeditie op luchthaven Schiphol de groep er ontspannen uit. In het dagelijks leven hoogleraar (Verrijn Stuart, in Leiden), kandidaat-notaris, arts, stu dent, sportinstructeur, nu zijn allen gekleed in degelijk vrije- tijdstenue. Verder zijn de kap sels en baarden goed bijge knipt, hoewel dat laatste niet per se noodzakelijk is. Voor het instappen blijkt een spon sor aan dit dagelijkse mannen- probleem te hebben gedacht en deelt op batterijen lopende scheerapparaten uit. SP EN CPN: „UITWERKING PLANNEN ONTBREEKT felDEN De VVD £eft nogal wat bedenkin- rïn bij het ontwerp-colle- «rogramma, zoals dat >r de PvdA is gemaakt. liberalen hebben 93 lendementen geformu- rd en daarbij komen entiële meningsver- lillen naar voren. alle voorgestelde wijzigin- zou het collegeprogramma tn voortzetting" betekenen het beleid dat in de afge- en vier jaar is gevoerd, al dus de VVD. Ten aanzien van de onroerend goedbelasting ziet de VVD niets in een in voering van rioolbelasting voor eigenaren, zoals door de PvdA is voorgesteld. De huidi ge verhouding tussen het ta rief dat gebruikers en eigena ren van woningen betalen zou „zoveel mogelijk" gehand haafd moeten worden. De PvdA vinclt de huidige ver houding prima. De VVD sluit winsten bij het EBR niet uit, de PvdA doet dat wel. De VVD wil geen geld meer be schikbaar stellen voor activi teiten in het kader van de in ternationale solidariteit. De VVD wil elke vier jaar een milieubeleidsplan uitbrengen. De liberalen willen de uitbrei dingsplannen van de socialis ten met betrekking tot de stadsverwarming laten afhan gen van het milieubeleid. Een verruiming van de slui tingstijden van café's wordt in tegenstelling tot de PvdA niet uitgesloten. De VVD vindt dat de vreemdelingen dienst van de politie nauwer moet gaan samenwerken met' de burgelijke stand. Ten aan zien van de woningbouw wil len de liberalen ook prioriteit geven aan de Leeuwenhoek. Verkoop van woningwetwo ningen sluit de VVD uit „zo lang de woningmarkt dat toe staat". De VVD wil het Pieterskerk- plein alleen maar autovrij ma ken als er alternatieven zijn gerealiseerd. Parkeren De VVD is niet bereid met de PvdA mee te gaan als wordt gezegd, dat het openbaar ver voer prioriteit krijgt. De VVD wil alleen bekijken of het mó gelijk is de marktenroute af te sluiten voor de auto. Verlaging van de maximum snelheid wordt afgewezen. Als het aan de VVD ligt, mogen taxi's voortaan op busbanen rijden. De liberalen willen de komen de vier jaar „in ieder geval twee parkeergarages" bouwen. Subsidiëring van aanloopver liezen van parkeergarages wordt niet uitgesloten. De PvdA sluit dit wel uit en noemt geen aantal te bouwen parkeergarages. De VVD wil een nieuwe binnenstadschool aan de Gerestraat en niet zoals de socialisten bepleiten op de Garenmarkt. Mocht de Gere straat niet binnen twee jaar lukken dan willen de liberalen de school toch maar op de Kaasmarkt. Personeel van ge- zondsheidscentra moeten vol gens de PvdA in loondienst, bij de VVD is daar niets over' te vinden. De VVD is niet be reid op het Stadhuis anderhal ve arbeidspjaats voor emanci patie-activiteiten te creëren. PSP en CPN Ook de PSP en CPN hebben nogal wat kritiek op het ont- werp-collegeprogramma. „Wij vragen ons af wat er in de praktijk van veel goede voor nemens en plannen terecht zal komen. Bij veel punten on- breekt de uitwerking", schrij ven de beide partijen in een reactie aan de PvdA. PSP en CPN missen een aantal kern punten zoals het streven naar een gemeenschapsbouwbedrijf. Ze vinden dat bezuinigingen geen ontslagen tot gevolg mo gen hebben. De communisten en de pacifisten vragen zich af hoeveel parkeergarages de PvdA wil. XANGERAAR Alsof «jer niets gebeurd stonden nevrouw Valentijn en tob van Weeren gister- niddag weer in de kap- aan de Lan- jeraarseweg. Niets her- 3 nnert aan de daags er- jvoor gepleegde gewapen- ie overval op het in de «vinkei gevestigde posta- t jentschap. Een overval 5 vaarbij voor enkele dui- u enden guldens werd «uitgemaakt. Dat de ichade tot een dergelijk j,gering" bedrag beperkt «leef is te danken aan nevrouw Valentijn, de van het posta- [entschap. Zij wist onder ogen van de twee vervallers het stil alarm te drukken en daar door te voorkomen, dat >k de inhoud van de luis werd meegenomen. a tob van Weeren: „Het was hen voor half vier, er .was bevallig niemand in de zaak, 'oen plotseling twee kerels n iet bivakmutsen op binnen «tormden. Met grote pistolen Zwaaiend, riepen ze: „dit is "en overval". Ik werd zo'n root schietijzer (zijn armen 'ijken een slordige halve leter uiteen) onder mijn eus gedrukt en ze riepen, at ik daar moest gaan zit- tn" vertelt kapper Van naar de stoeltjes ••chter zijn „knipstoel" wij tend. Rob van Weeren deed irect wat er van hem ver- angd werd. Mevrouw Valen tijn niet. Zij bleef halverwege de winkel staan en zei: „Rus tig maar een beetje". Wat de overvallers wilden werd snel duidelijk. Het was hen om het geld van het postagent schap te doen. Mevrouw Va lentijn moest hen dat geld overhandigen. „Maar dat is niet zo eenvoudig. Het geld zit de kluis, maar de sleutel daarvan zit weer in een an dere kluis. Ik legde die lui dat uit en vertelde ook, dat er op de kluis een tijdklok zit. Door die klok moet er zo'n 5 10 minuten gewacht worden, alvorens de kluis ge opend kan worden". Telefoon De overvallers hebben daar niet op gewacht, want op het moment hetzelfde moment, dat mevrouw Valentijn zich vooroverboog om de kluis waarin de sleutel zat te ope nen, drukte zij het stil alarm in en waarschuwde zo de po litie. De politie belde vervol gens naar het postagentschap om te controleren of de alarmmelding inderdaad op een noodgeval duidde. „Toen de telefoon overging, schrok ken die gasten. Ze werden zenuwachtig. Ik pakte ge woon op en riep „overval". Toen sloegen ze op de vlucht met het „werkgeld", dat ik altijd in de lade heb", zo ver telt de klaarblijkelijk onver schrokken mevrouw Valen tijn. Zodra de overvallers de deur uit waren, renden mevrouw Valentijn en Rob van Weer en naar buiten. Om het ken teken van de vluchtwagen, een BMW 728, op te nemen. Het overvallen postagentschap. Later bleek die moeite tever geefs. De auto werd bij de brug over de Ringvaart in Leimuiden aangetroffen. Deze stond open, omdat de politie direct na de overval alle vluchtwegen afzette. Een actie die niet het gewenste resultaat had. De dieven ont kwamen in een andere wa gen. Het optreden van de politie wordt door mevrouw Valen tijn en Rob van Weeren ge prezen. De agenten arriveer den een minuut nadat de overvallers op de vlucht wa ren geslagen. „Jammer dat ze niet ietsje eerder waren" peinst het tweetal. „Hoewel", zegt Rob van Weeren, zich de grote pistolen herinnerend, „wie weet wat er dan alle maal was gebeurd". Rolstoelmarathon van Aken naar Oegstgeest RIJNSBURG/OEGSTGEEST Twintig rolstoel-atleten uit het hele land beginnen volgende week zondag aan een marathon. De tocht, die de naam Bloemenmarathon mee heeft gekregen, gaat in etappes van het West-Duitse Aken naar Oegstgeest. De proloog van de tocht wordt een dag eerder in Rijnsburg gehou den. Ook zullen de rolstoelers zaterdag meerijden in het corso. Daarna vertrekken zij per bus naar Aken. De organisatie van het geheel is in handen van de vorig jaar opgerichte Stichting Gehandicapten Sport. Zij stelt zich ten doel via sportieve evenementen meer begrip voor de rol van de ge handicapten inde samenleving te kweken. Dankzij vele sponsors is men in staat een groots evenement als de marathon op te zet ten. Een evenement, dat de naam Bloemenmarathon heeft mee gekregen. Dit omdat niet zoals te doen gebruikelijk de deelne mers bloemen ontvangen, maar zij in de aankomstplaats aan ge handicapten en langdurig zieken bloemen uitdelen. Alle deelnemers zijn lid zijn van een van de vele gehandicapten sportverenigingen in ons land. Per dag zullen zij in teamver band 45 kilometer afleggen. De laatste 10 kilometer daarvan wordt in wedstrijdvorm verreden. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor de handige 4-kleurenbalpen. van de Leidse Courant 1 _als nieuwe abonnee I' I Adres Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal Stuur een vierkleurenbalpen naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ T elef oon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, ^2300 VB Leiden. Leiderdorpse politieman neemt afscheid LEIDERDORP De heer J.W. Hogenbirk nam gisteren afscheid van de Leiderdorpse politie. Daar was hij vanaf 1979 plaatsvervangend groeps commandant. De heer Hogenbirk verlaat het Leiderdorpse korps in verband met zijn benoeming als eerste medewerker bij de Hoofdafde ling Opsporingsbeleid en Cri minaliteit bij de Directie Poli tie van het Ministerie van Jus titie in Den Haag. De 37-jarige Hogenbirk begon zijn loop baan bij de politie in 1964 in Bodegraven. Via Boskoop en Ameide belandde hij op het politiebureauvan Alkemade, waar hij waarnemend groep- commandant werd. Dat was in augustus 1976. Ongeveer drie jaar later kwam hij naar Lei derdorp. De heer en mevrouw Hogenbirk en hun twee kinde ren zijn woonachtig in Alke made en zullen daar, ondanks de nieuwe baan in Den Haag, blijven wonen. „Monumenten beleid niet aan Welstands commissie toevertrouwen" LEIDEN De raadsleden F. van Oosten (PPR) en J. Hoe- kema (D'66) hebben het colle ge gevraagd of de gemeente bereid is met een wijzigings voorstel op de monumenten- verordening te komen. Deze wijziging moet voorkomen, dat de Welstandscommissie het ge meentelijk monumentenbeleid doorkruist. De beide raadsleden stelden het college een aantal vragen naar aanleiding van het plaat sen van de aan de Stationsweg gelegen panden 23 en 25 op de gemeentelijke monumenten lijst. Deze plaatsing moet een dreigende sloop van de panden afwenden. Zoals bekend, is er op de plek, waar de monu mentale huizen staan, een mo dern kantoorgebouw gepland. Van Oosten en Hoekema spre ken hun waardering uit over het feit, dat de gemeente de huizen op de lijst zette. Ze zet ten daar wel een paar kantte keningen bij. Waarom heeft de gemeente, toen de eerste bouwaanvraag (die sloop van de huizen betekende) werd in gediend, niet direct een voor- bereidingsbesluit genomen. En waarom is de gemeente niet in beroep gegaan tegen het be sluit om de twee panden niet op de rijksmonumentenlijst te plaatsen, vraagt het tweetal zich af. Het belang van de panden staat volgens het duo buiten kijf. Een beroep op de kroon zou volgens Van Oosten en Hoekema veel kans op sla gen hebben gehad. Het tweetal vraagt zich af wat het effect is van de plaatsing op de gemeentelijke lijst. De monumentenverordening is zo ingericht, dat de welstands commissie met de uitvoering wordt belast. Diezelfde com missie heeft de bouw van het moderne kantoorpand goedge keurd en zo in feite ingestemd met de sloop van de panden 23 en 25, zeggen Van Oosten en Hoekema. Vandaar ook dat het tweetal van mening is, dat de welstandscommissie niet mag zijn belast met het monu mentenbeleid. Van Oosten en" Hoekema vragen het college of in die situatie verandering kan worden gebracht. De gemeente Leiden heeft in zijn aanvraag tot plaatsing op de rijksmonumentenlijst de aan de Stationsweg gelegen panden 21 en 27 betrokken. Van Oosten en Hoekema vra gen zich af waarom de ge meente deze twee huizen ook niet op de gemeentelijke lijst heeft geplaatst. Het tweetal vraagt het college of het be reid is deze panden alsnog op deze lijst te plaatsen. Straatvoetbal succes in Sassenheim SASSENHEIM Het straat voetbaltoernooi van de Jeug- drecreatie Sassenheim heeft een vlot verloop gehad, het toernooi werd maandag gestart en gisteravond vonden de fi nales plaats. Er werden weer verschillende „cups" uitgedeeld. De grote Cup ging naar de FC Menken Landbouwgroep (11- en 12-ja- rigen). De Jeugdrecreatiecup I werd gewonnen door The Muppets (7- tot 11-jarigen). Tot slot werd de wisselbeker straf schoppen, de Jeugdrecreatie cup II, veroverd door Pieter Kruik. Een bijzonder vermel ding bij het meedingen om deze cup gaat naar de 7-jarige Ronald Overdevest, die in de voorrondes als enige alle die de strafschoppen benutte.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3