Epidemie dreigt in West-Beiroet WU-lijst in botterdam Ongeldig Verklaard Regering Zimbabwe: toeristen niet vermoord WATERPUTTEN BESMET ran verliest ook ijfde slag om Basra Reagan wil graanakkoord met Sovjet-Unie verlengen Wereldprimeur: Orka wisselt vier woorden met 'n mens Gilda dropf abriek „in stilte" failliet: 188 man op straat vs. Zaterdag 31 juli 1982,72e jaargang no. 22334 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Zaterdag: Spaanse speelfilm „Cria Cuervos" met Geraldine Chaplin op Ned. I om 21.55 uur. Ned. II om 20.27 uur „Niet voor zwarten" speelfilm over strijd om zwarten toe te laten op blanke, Amerikaanse school. Zondag: Ned. I om 21.15 uur film „Hoor je de honden blaffen". HET IfUEER Half tot zwaar bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. In de middag ongeveer 25 gra den; matige wind, eerst uit oost, later draaiend naar zuid tot zuidwest. Ditzelfde weerty pe in de komende dagen. Zon op: 0600; onder: 21.31 uur. Schev. hoogw.: 1.18 en 13.59 uur. Laag: 9.15 en 21.55 uur. 'eer haringvangst voor ederlandse vissers IN HAAG De Nederlandse ivissers mogen dit jaar 9000 ton ring méér uit de Ierse Zee en de ordzee halen dan aanvankelijk s toegestaan. Ook de toegestane vangen hoeveelheden tong, schol kabeljauw zijn verhoogd. Dit eft minister De Koning (Land- jw en Visserij) bekendgemaakt ar aanleiding van de vangstbe- iten die de Visserij-ministers uit EG-landen een week geleden sben genomen. Gestolen schoenen gedijen niet UTRECHT Personeelsleden van een schoenenzaak in de Utrechtse binnenstad moesten deze week plotseling de politie waarschuwen toen zij een man op blote voe ten een paar schoenen zagen wegnemen uit. een uitstalrek voor de winkel. De politie kon de man aanhouden in winkelcentrum Hoog Catharijne. Hij werd herkend aan zijn schoeisel: hij liep op twee rechterschoenen die bovendien niet van dezelfde maat waren. Bij zijn aanhouding bleek de man een t- shirt te dragen waar het prijsje nog aan zat. Dat kledingstuk had hij even tevoren wegge haald bij een sportzaak. Nederlanders met 200 kilo hasj betrapt MADRID In Madrid zijn gisteren twee Nederlanders aange houden, die in bezit bleken te zijn van 200 kilogram hasjies. Het paar, dat met de caravan en vier dochters reisde, wilde de has jies van Noord-Afrika naar Nederland brengen. De Spaanse po litie was door de Nederlandse politie over de smokkelplannen getipt. Vier personen, onder wie een Nederlander, zijn afgelopen zon dag in Denia (Zuidwest-Spanje) aangehouden wegens zwendel rond de verkoop van onroerend goed in Nederland. Dit heeft de Guardia Civil in Alicante gisteren bekendgemaakt. De vier had den zich onrechtmatig 40 miljoen gulden toegeëigend. Nadat zij stukken land hadden verkocht aan particulieren, vrdegen ze krediet aan banken en vertrokken daarna mét het hun gegeven geld. 136-jarige Chinees sprokkelt nog hout PEKING Tijdens de volkstelling in China hebben enqueteurs een 136-jarige man ontdekt, die nog steeds regelmatig de bergen intrekt om hout te sprokkelen en in één teug een kwartliter rijstwijn kan drinken. De vitale bejaarde, Lan Buping, woont in een commune in de Zuidchinese streek Guangxi. Hij vertelde de enqueteurs trots dat hij op 13 april 1846 was gebo ren. maar nog steeds de meeste huishou delijke werkjes zelf opknapt. \aliaanse ank ergist J'ch in larco oio dME De Ita- janse bank heeft week miljoe- nieuwe biljet- i van 1000 lire in b loop gebracht pf daarop de beel- p/'s van de Vene- ontdek- hgsreiziger Marco tlo. Althans dat jcht men, maar de |pn op het biljet niet Marco )lo, maar een on- kende 16e eeuwse duwnaar te zijn. |a ren de heren pkiers thuis ge- i de kunst de Renaissance, i hadden ze deze nooit begaan, nt de symboliek het portret duidt Jidelijk op de 16e uw. De weduw- Tar stierf in 1540 jrco Polo was en al 226 jaar tod. Israëlische militairen doen hun uiterste best om groenten en fruit uit West-Beiroet te weren. Zoals hier, waar kisten met pe ren en bananen in beslag wor den genomen. WEST-BEIROET In West-Beiroet dreigt een epidemie van verschillen de ziekten, nu de water voorziening van dit stads deel al bijna een week is afgesneden. Dit verklaar de een functionaris van Unesco na enkele water bronnen in de stad te heb ben onderzocht. Volgens de Unesco-inspecteur is de bevolking aangewezen op provisorische putten, waarin het water vaak be smet is en zoutig smaakt. Hoewel de Veiligheidsraad van de VN donderdagavond met algemene stemmen een onmiddellijke opheffing van de „drooglegging" van West- Beiroet eiste, handhaafde Is rael gisteren de voedsel- water en elektriciteitsblokkade. Vol gens de Verenigde Naties wor den de omstandigheden voor de 600.000 inwoners van West- Beiroet langzamerhand letter lijk onleefbaar. De Libanese premier heeft gedreigd de on derhandelingen met de Ame rikaanse gazant Habib over te rugtrekking van de PLO te staken „als de stad nog langer wordt uitgehongerd". Volgens de Libanese regering heeft het Israëlische leger gis teren vier vrachtwagens van het Rode Kruis met meel en enkele andere voertuigen met groenten en fruit niet tot West-Beiroet willen toelaten. De blokkades worden nu ook door de Libanese rechts-chris- telijke leiders, die met Israël sympathiseren, openlijk gekri tiseerd. Na beschietingen door Israëli sche jachtbommenwerpers en kanonneerboten op Palestijnse stellingen in West-Beiroet heeft bemiddelaar Philip Ha- bib gisteravond een nieuw staakt het vuren bereikt. De beschietingen stichtten grote verwarring onder de vele dui zenden Libanese burgers die in Beiroet waren teruggekeerd in de veronderstelling dat de stad weer veilig was. Pagina 5: Vervolg /,EN HAAG De Nederlandse Volksunie (NVU) mag de kieskring Rotterdam niet meedoen aan de Twee- B-kamerverkiezingen die op 8 september worden ge- >uden. Het hoofdstembureau in de Maasstad heeft stergmiddag bepaald dat de ingediende lijst ongeldig omdat zeven van de dertig handtekeningen die de VU bij de kandidatenlijst had ingediend, ongeldig n. Een minimum van vijfentwintig geldige handteke- ingen is vereist. de kieskringen Amsterdam en Den Haag, is niet de NVU-lijst afegeldig verklaard, maar de naam NVU geschrapt. De partij 5(oet in deze kieskringen met een naamloze lijst de verkiezingen 5jBeide hoofdstembureau's volgen de uitspraak van de Raad in State in april dit jaar, waarin werd bepaald dat de NVU en 5(st Glimmerveen niet onder die namen mochten deelnemen 5, n de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni. 51 (halve de NVU-lijst in Rotterdam zijn gisteren in twaalf kies ingen alle ingediende lijsten geldig verklaard. Ook de lijsten n de Centrumpartij, ondanks de bezwaren die bij de meeste cjfofdstembureau's zijn ingediend door organisaties en particu- g (ren vanwege het vermeende racistische en fascistische karak- van deze partij. Het lijkt vrijwel zeker dat organisaties en rsonen beroep zullen aantekenen tegen het geldig verklaren, e zes overige hoofdstembureau's (er zijn in totaal achttien kies ingen), vergaderen maandag over de geldigheid van de bij in ingediende lijsten. Volgens een eerdere uitspraak van de lad van State betreffende de gemeenteraadsverkiezingen ag de Centrumpartij zich laten registreren, omdat er onvol- lende redenen zijn die verband houden met de openbare orde i de goede zeden, om registratie te weigeren. m et hoofdstembureau Haarlem heeft de Amsterdamse wethou- (r J. Schaefer (nummer 28 op de PvdA-lijst) van de lijst ge- hrapt, omdat hij geen verklaring heeft gestuurd dat hij inder- lad beschikbaar is. GDAD/TEHERAN Bij de vijfde slag om de belangrijke akse havenstad Basra zijn de aanstormende Iraanse troepen ilgens een communiqué uit Bagdad opnieuw bloedig terugge ven. Naar een Iraakse militaire woordvoerder bekendmaakte Len aan Iraanse kant bij het offensief 1.950 doden en werd (n groot aantal gevangenen gemaakt. e Iraanse Generale Staf, die de berichten niet heeft tegenge- roken, maakte gisteren wel bekend dat het Iraanse leger nu 0 vierkante kilometer Iraaks gebied in handen heeft. In de. Vechten zouden veel Iraakse soldaten zijn gesneuveld en 250 aakse tanks vernietigd. Drie voor de logistiek belangrijke we- (n die Iraks industriegebied Basra verbinden met Sjoaibe, Har- ch n Azar, zouden onder Iraans kanonvuur liggen. Teheran heeft de voorzitter van het parlement, Rafsandjani, snelle beëindiging van de oorlog betiteld als belangrijkste rlogsdoel van Iran. In een preek die Radio Teheran uitzond, mde Rafsandjani drie beweegredenen voor de Iraanse opmars Irak op: beëindiging van de oorlog, Iraakse herstelbetalingen 150 miljard dollar en installering van een door het Iraakse alk gekozen regering. Tafelmerrie en tafeldame Broodjes en chocomel voor de kinderen: worteltjes voor de Shetlandpony's. Zo zag de Shetlandse Openlucht Lunch er gisteren uit, waarbij Pony's en kinderen om en-om aanzaten. Het feest werd georganiseerd in het kader van Pony Parade Hoorn. Fagan wellicht familie Elisabeth LONDEN De kans be staat dat Michael Fagan, toen hij die drie weken geleden 's nachts Buc kingham Palace binnen sloop en tot het slaapver trek van koningin Eliza beth doordrong, op fami liebezoek was. Het blad Time meldt dat genealogen hebben ont dekt dat onder de voor ouders van de vorstin ene Patric Fagan uit Kerry County in Ierland is, haar bet-over-over- over-over-grootvader. HARARE De regering van Zimbabwe ontkent dat gisteren de ontzielde lichamen van drie gegij zelde toeristen zijn gevon den. Diplomaten in Hara re, het vroegere Salisbury, hadden berichten van die strekking ontvangen. Gistermiddag vier uur liep het ultimatum af dat de ontvoer ders, strijders van de voorma lige ZAPU-guerillabe weging, hadden gesteld. Zij hebben ge dreigd alle zes gegijzelde toe risten twee Britten, twee Australiërs en twee Amerika nen te doden als leiders van de ZAPU-partij van Joshua Nkomo niet zouden worden vrijgelaten. Inmiddels wordt de speurtocht naar de vermiste toeristen voortgezet. Bij de klopjacht zijn ruim duizend soldaten be trokken, die volgens waarne mers niet zachtzinnig te werk gaan. Zo zouden nogal ruwe methoden gebruikt worden om informatie uit de platte landsbevolking los te krijgen. Sinds gisteren worden nu ook in het oosten van Zimbabwe toeristen vermist. Het betreft drie Britten, die op 14 juli uit Harare vertrokken naar het oostelijk hooggebergte aan de grens met Mozambique. Ze hadden afgelopen woensdag in Rotterdam moeten terugkeren, van hen is echter niets meer vernomen. Volgens de politie heeft de zaak niets uit te staan met de ontvoering van de zes toeristen. WASHINGTON Presi dent Reagan is bereid het graanakkoord met de Sov jet-Unie met een jaar te verlengen en volgend jaar eventueel meer graan aan de Russen te leveren. Dit besluit heeft in Europa grote verbazing gewekt nu blijkt dat Amerika on danks de situatie in Polen wel graan aan de Sovjet- Unie wil leveren, maar geen onderdelen voor de Europees-Russische aard gasleiding. Het aardgasproject is de rege ring Reagan een doorn in het oog, vooral omdat de Sovet- Unie via de aardgasleveranties» verzekerd is van Westerse va luta. Met dit geld kan de be wapening worden opgevoerd, zo meent Reagan. Gisteren nog dreigde de regering Reagan met een boycot voor Europese bedrijven die zich niet houden aan het verbod Amerikaanse onderdelen voor het omstreden gasproject te le veren. Dat Reagan de Russen niet van Westerse valuta, maar wel van Amerikaans graan wil voorzien komt waarschijnlijk omdat met de graanleveranties de belangen van duizenden grote Amerikaanse boeren ge moeid zijn. Jaarlijks wordt zes a acht miljoen ton graan aan de Sovjet-Unie geleverd. De graanvoorraden in de VS zijn momenteel groot en de prijzen staan onder druk. Communicatie tussen mens en dier, met. gebruikmaking van een taal. In sprookjes en science-fictionverhalen een koud kunstje. Hoewel vele dieren, na wat oefeningen, drommels goed begrijpen wat de mens bedoelt als hij hen toespreekt in zijn menselijke taal, is het nog nooit voorge komen dat een dier een bepaald aangeleerd signaal (een taal) zelf gaat gebruiken om de mens iets kenbaar te ma ken. Nog nooit. Sinds kort echter, hoe ongelooflijk het ook klinkt, is dat realiteit. Voor deze wereldprimeur tekent de orka Gudrun uit het Dolfinarium te Harderwijk, die na ja renlang experimenteren met een wetenschappelijk team onder leiding van de bioloog dr. W. Dudok van Heel en de elektrotechnisch ingenieur ir. C. Kamminga zijn onderzoe kers verstomd deed staan, de koude rillingen bezorgde, door met hen woorden te wisselen, te communiceren in een tevoren door beiden afgesproken taal. Meer achter grondinformatie over deze wereldprimeur op de voorpagi na vqn onze wekelijkse bijlage Finale. VERDER IN FINALE Jeugdcriminaliteit neemt schrikbarend toe. Waar blijft het vakantie geld van de minima? Bommenrichter Bob Pegg van Lancaster R 5551 „mist" uit 1943 enkele dagen Nederland. Bassie en Adriaan houden het circus voor gezien Wereldkampioenschappen zwemmen omgekeerde ont wikkelingshulp. Rotterdams havenbedrijf voorziet moeilijke toekomst. ROTTERDAM De Gilda drop- en suikerwerkenfa- brieken bv in Rotterdam is failliet verklaard. De 188 personeelsleden van de fabriek, die maandag terugko men van vakantie, zijn niet van te voren van de toe stand van het bedrijf op de hoogte gesteld. Zij hebben woensdag een brief in de bus gekregen, waarin hen wordt verteld dat zij maandag niet bij de fabriek maar bij het arbeidsbureau moeten komen. Dit heeft bestuurder P. Simonis van de voedingsbond FNV gis teren bekend gemaakt. Volgens Simonis waren de vakbonden en de ondernemingsraad van Gilda absoluut onkundig van de faillissementsaanvrage en van de situatie die daartoe heeft ge leid. Hij noemt de handelwijze van de directie van de dropfa- briek een „grof schandaal". Volgens J. Waterreus, directeur verkoop en binnenland van de fabriek, is Gilda in de problemen gekomen door een jarenlange overvoering van de markt, waardoor de prijzen sterk onder druk kwamen te staan. „Er zijn in Nederland een groot aantal dropmachines te veel en daar zijn wij uiteindelijk de dupe van geworden", zo zei hij. De dropfabriek, die al jarenlang verlies leed, werd gedwongen faillissement aan te vragen, toen de Amro-Bank niet langer be reid bleek kredieten te verstrekken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. e,-' f/y

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1