inale weekpuzzel door dr. Pluizer SCHAKEN sterrenhemel WETENSCHAPPEN oplossing uorige puzzel NR. 30 HONINGRAATPUZZEL AWb' LEIDSE COURANT ZATERDAG 31 JULI 1982 PAGINA 17 De prijswinnaars van puzzel nr. 29 zijn: M.J.Kortekaas-v. Schoten, Coornhertstraat 26, 2332 AR Leiden. BJ.Hoogenboom, Binnenweg 6, 2375 XR Rijpwetering. pDe prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. Rond de genummerde vakjes dienen woorden van 6 let ters van navolgende betekenis te worden ingevuld. Alle antwoorden lezen in de richting van de wijzers van de klok. De beginletter van het eerst antwoord komt in het linker vakje naast het cijfer 1. Het vakje voor de begin letter van elk van de overige antwoorden dient door combinatie met de letters van de omringende antwoor den te worden vastgesteld. 1. veelzeggend in weinig woorden; 14. Italiaanse worstsoort; 2. onmiddellijk; 15. soort snoepgoed; 3. ongestoord kalm; 16. persoon met een overdreven 4. nationale sport der Basken; voorliefde voor iets; 5. hoffelijk; 17. volkomen; 6. uiterste grens (fig.); 18. grijsachtig groene kleur; 7. overdreven begerig; 19. altijd; 8. Zwitsers houten huis; 20. hartstocht; 9. aankondiger; 21. klein kind; 10. ambtsgewaad; 22. tak van sport; 11. soort oveijas; 23. blunder, 12. aanvoerder; 24. wijnsoort. 13. woordenreeks zonder veel inhoud; Oplossingen onder vermelding van Puzzel 30 dienen uiterlijk woensdagmiddag in bezit te zijn van: Leidse Courant, Postbus 11, 2300 AA Leiden. Eigen postcodenummer s.v.p. leesbaar vermelden. door L. Hofland Timman o )e carrière van Nederlands iterkste schaker staat momen- g eel onder zware druk, een a rieste konklusie na de negen- g Ie ronde van het interzonale e oernooi. Aan het begin van lit jaar stond Timman, met 5.ïen ELO-rating van 2655, op ien prachtige tweede plaats op Ie wereldranglijst. Een meer J jan desastreus verlopen Hoog- Dvenstoernooi duidde er al op, dat iets niet in orde was. Maar dit was na zijn fraaie overwin ning in Mar del Plata al snel vergeten. Toen volgden er he- ïllaas weer twee teleurstellende t( resultaten in Londen en Bu- ègojno. Dit alles kostte onze landgenoot 55(!) punten en daarmee duikelde hij naar de vijftiende plaats. In het inter- zonetoernooi hoopte ik een herboren Timman te zien, maar ook nu waren alle gevol gen van een slechte vorm aan wezig: blunder tegen Petros- an, moeizame remises tegen kollega-favorieten en niet winnen van de outsiders Boua- !iz en Suba. In zijn partij tegen e laatstgenoemde liep het zelfs helemaal uit de hand, oordeelt u zelf. Suba (Roemenië)—Timman. Engels. 1. c4 e5 2. g3 Pf6 3. Lg2 d5 4. cxd5 Pxd5 5. Pc3 Pb6 6. Pf3 Pc6 7. d3 Le7 8. <M> (Hï 9. a3 a5. Diagram 1 Vroeger was het in deze va riant de gewoonte met 9... f5 te ontwikkelen, maar na 10. b4 Le6 11. Lb2 Lf6 12. Pd2 ge volgd door Pd2-b3-c5 krijgt de zwarte damevleugel het te zwaar. 10. Le3 Te8 11. Tel Lg4 12. Pe4 Pd4. De plannen worden duidelijk, wit wil met een paard op c5 en Lg2 de dame vleugel onder druk zetten, zwart wil met zijn voorpost op d4 de witte centrumpionnen belagen. 13. Lxd4 exd4 14. Tel a4! Nu blijkt een andere pointe van 9... a5, de witte damevleugel wordt lam gelegd. Dit lijkt al lemaal simpel, maar er moet wel een grootmeesterlijke taxatie aan voorafgaan, om te zien, dat de pionnen d4 en a4 niet zwak worden. Diagram 2 15. Dc2 c6 16. Pc5 Lc8! Voor écht goede schakers is het lo- perpaar heilig, bovendien dreigt er 17... Ta5 18. Pe4 Tb5 waarna wit helemaal geen vin meer kan verroeren. 17. d2 Lf8 18. Tc2 g€ 19. h4 h6 20. Tbl Lg7 21. b3?! Ik kan me goed voorstellen, dat Suba het wachten beu is, maar de tekstzet vergroot al leen maar het zwarte voordeel, want a3 wordt nu een nieuw zorgenkind. 21... De7! Deze fraaie tussenzet doet de witte stelling wankelen. Wit moet blijven afwachten, want na 22. b4? Pd5 23. Pe4 Pc3 24. Pxc3 dxc3 25. Ddl Le6 doet het zwarte loperpaar zijn moor dende plicht. 22. Ph2 axb3 23. Txb3 Pa4 24. Pxa4 Txa4 25. Del. Zie diagram 1. Diagram 3 Tot dusver was het een lust voor het oog om te zien hoe een goede grootmeester, die vrij normale zetten doet, na 25 zetten met wit in een verloren stelling is gemanoevreerd. Een Timman in vorm zou nu geen moeite hebben gehad de tech nische klus te klaren; na bv. 25... Ta7 gevolgd door Le6 en eventueel Tea8 gaat a3 verlo ren, waarna de vrije b-pion ondersteund door de twee machtige lopers snel zal win nen. Helaas moet ik hier de ly rische beschouwingen over Timman staken, want een af schuwelijke blunder ontsiert nu deze schitterend opgezette partij. 25... Le6?? 26. Txb7! Dxb7 27. Lxc6 Da7. Alleen op a8 kunnen beide to rens gedekt worden, helaas... 28. Lxe8 Txa3 29. Pfl Tal 30. Df4 Da5. 30... Lh3 31. Tc7! was in één klap uit, maar de tekstzet komt op hetzelfde neer, want Timman raakt- nu twee pion nen achter. Hardnekkiger, maar ook verloren, was 27... Da8 28. Lc6. 31. Lxf7t Lxf7 32. Tc8t Lf8 33. Dd6 Da3 34. Txf8t Kg7 35. Dxa3 Txa3 36. Td8 Ta2 37. Txd4 Txe2 38. Pe3 Le6 39. Te4 Telt 40. pfl Txe4 41. dxe4 Kf6 42. f4 g5 43. hxg5 hxg5 44. Kf2. Zwart geeft het op. Probleem van de maand Het probleem -van de vorige keer was een stelling uit de partij Andersson-Doda Lodz '69. Zie diagram 2. De oplossing was: 1. exfSÜ Pxh2 (1... Txh2f 2. Dxh2 Pxh2 3. Ph7f Ke8 4. Tg8 mat) 2. Ph7f! en mat volgt. Na loting gaat er een boekenbon naar de heer A. J. Foppen, Zwarte Dijk 26, 7775 PB Lutten. Zie diagram 3. Wit: Ke3, Tc6, Lb5, Pd5, a4. Zwart: Kb7, La8, a7, d7, d6.7. Opgave: wit speelt en geeft mat in drie zetten. Oplossing van dit probleem naar: L. Hof land, C. Fockstraat 113, 2613 DE Delft. Op het volgende spel ging ik op 7 schoppen 1 down. Vol gens Helma had ik het spel niet zorgvuldig genoeg afge speeld, omdat ik na de uit komst dacht dat het spel niet down kon. Het spel: Noord (Helma) S: H B 7 3 H: H 4 R: A 9 6 5 4 3 K: V West Oost S:— S: 9 8 5 4 2 H: 10 987632 H:VB5 R: V B 8 7 R: 10 K: 9 6 K: 10 8 7 2 Zuid S: A V 10 6 H: A R: H 2 K: A H B 5 4 3 De bieding: Noord Oost Zuid West 1 ru pas 2 kl pas 2 ru pas 2 sch pas 3.sch pas 4 SA pas 5 ru pas 5 ha pas 6 kl pas 7 sch pas West kwam uit met harten tien; voor het aas van Zuid. Schoppenaas, en ik ontdekte het slechte zitsel van de schop pen. Ik speelde nu ruitenheer en stak met een kleine klaver over naar de vrouw. Ik speel de hartenheer in de blinde en gooide in mijn hand ruiten twee weg. Ik vervolgde met ruitenaas en de verdeling was Noord S: H B 7 H: R: A 9 6 5 4 K: West niet belangrijk Oost: S: 9 8 5 4 H: V R: K: 10 8 7 Zuid S: V 10 6 H: R: K: A H B 5 4 Als Oost nu getroefd had was het een eenvoudig spel ge weest. Ik had overgetroefd, drie hoge klavers gespeeld en de rest in de cross ruff. Maar Oost deed het goed door een klaver weg te gooien. Ruiten kon ik nu niet vervolgen, want dan gooit Oost nog een „Onnodig down" klaver weg en kan ik niet ver hinderen dat hij een troefslag maakt. Ik vervolgde met schoppen zeven en Oost deed het wederom goed door te dui ken met de vier. Als ik de ze ven overneem met de tien, maakt Oost altijd de schoppen negen of de acht. Ik ging dus 1 down. Mijn commentaar was: „Sorry partner, de troeven zaten slecht". Nee, antwoordde Hel ma: „Slecht gespeeld". Lezer probeert u het contract eens te maken, voordat u het commentaar van Helma leest. Volgens Helma had ik in 'mijn' speelplan in de tweede slag op schoppenaas in Noord niet schoppen drie, maar schoppen zeven bij moeten gooien, dan had ik op het kar dinale punt met schoppen drie uit Noord kunnen snijden met schoppen zes. Een beter speel plan was volgens Helma: Na schoppen aas oversteken naar klavervrouw, op hartenheer een kleine ruiten weg in Zuid. Met een kleine ruiten naar de heer. Drie hoge klaverslagen maken en de rest in de cross ruff, waarbij in Noord twee maal hoog getroefd wordt. Oost kan niet verhinderen dat het contract gemaakt wordt De landelijke clubcompetitie legint zaterdag 11 september. Plaatselijk en provinciaal zijn Ie clubs enkele dagen eerder «gonnen. De landelijke indeling geeft wee verrassingen te zien: het gedegradeerde 's-Gravenpol- ler komt als vertegenwoordi ger van de provincie Zeeland loch weer in de landelijke tweede klasse uit; en in die zelfde klasse wordt de plaats van het opgeheven Het Oosten ngenomen door Constant 2. Mie leden van Het Oosten hebben de ovèrstap gemaakt naar het eveneens roemruchte Constant. Het eerste tiental van deze club is daarmee dus- lanig versterkt dat de jaarlijk se strijd tegen degradatie voor- [oed tot het verleden behoort. Veinig sterke spelers zijn van :lub veranderd. VAD noteerde Joost Hooijberg weer als lid afkomstig van Beverwijk); Fi- velgo Gerrit Boom (Almelo), maar raakte J. en H. van Meg- gelen kwijt (aan Vrienden- damkring). Het naar de eerste klasse gedegradeerde Almelo verloor maar liefst zeven spe lers, vijf aan het naburige Nij verdal (J. en M. Morsink, Bak huis, Groeneveld en Hoon horst), één aan Zwolle (Lu- sink) en Boom aan Fivelgo. Huissen beschikt straks weer over landskampioen Rob Clerc. De grootmeester, die sinds enige maanden in Sche- veningen woont, blijft uitko men voor de Gelderse hoofd klasser. De indeling van de clubs in de landelijke competitie ziet er als volgt uit: HOOFDKLASSE: IJmuiden, RDG, VAD 1 en 2, Huizum, Huissen, Fivelgo, NOAD, DAVO en Bennekom (VAD 2 en Bennekom zijn ge promoveerd); IA: DIO, Excel sior, Alblassserdam, Philips, Nieuwe competitie HEIN WILSENS Augustus maand van meteoren en kometen UI m i i I I I KUYSTERMANS Dordrecht, Constant, Katwijk (gepromoveerd), TDV Tilburg, Ons Genoegen Utrecht (gede gradeerd) en Uithoorn; 1B: Twente's Eerste, Groningen, DIOS Eibergen, Purmerend, DEZ-Lensen Westerhaar, Drents Tiental, Almelo (gede gradeerd) en de drie gepromo veerde clubs Doetinchem, De Oldehove (Leeuwarden) en Heemstede; 2A: DKNWO Marknesse, Dok- kum, Huizum 2, Twijzelerhei- de, Houdt Stand (Hoogezand- Sappemeer), Het Noorden Groningen (gedegradeerd), Woudsend en de gepromo veerde clubs Groningen 2, Houdt Stand Beilen en Oranje woud; 2B: Schaesberg, OG 2 Utrecht, Amersfoort, De Ridder Bruns- sum, Eureka Heerlerheide, OG Zeist, Lent en de gepromo veerde clubs Excelsior 2 Den Bosch, Huissen 2 en Schaes berg 2; 2C: IJmuiden 2, Vorden, Am sterdam '80, Enschede, Bever wijk, ADW Amsterdam, Zan- dam (gedegradeerd) en de ge promoveerde clubs DDD Alk maar, Bussum en Nijverdal; 2D: Gorinchem, Damlust Gou da, Monster, RDG 2, Constant 2, Middelburg, Schiedam (ge degradeerd) en de gepromo veerde clubs De Lier, DEZ Hardinxveld-Giessendam en 's-Gravenpolder. Uit de afgelopen competitie is de stand van het diagram af komstig. Het is de beslissende stand uit de partij Kuyster- mans (TDV)-Wilsens (Excel sior) met de inleidende zetten. 1. 33-29 16-21 2. 31-26 11-16 3. 37-31 7-11 4. 31-27 20-25 5. 35-30 15-20 6. 40-35 10-15 7. 41-37 5-10 8. 45-10 1-7 9. 50-45 20-24 10. 29x20 15x24 11. 39-33 14-20 12. 44-39 9-14 13. 46-41 3-9 14. 36-31 18-23 15. 49-44 13-18 Zie dia gram. Wilsens kon zich na 16. 33-29 24x33 17. 39x28 niet meer „be heersen" en speelde 17.... 23-. 29? 18. 34x23 25x34 19. 40x29 19-24 en verloor door het ve nijnige 20. 35-30! 24x22 21. 30- 25 18x29 22. 27x18 12x23 23. 32-27 21x32 24. 37x19 14x23 25. 25x1. Onderzoek op Zuidpool is voor ons te duur Nederland gaat geen zelfstan- lig onderzoek in het Zuidpool- [ebied verrichten. Inrichting Ïan een eigen vast bemand 'aarnemingsstation is volgens e Nederlandse Raad voor «ïeonderzoek (NRZ) en het ederlands Instituut voor On derzoek der Zee (NIOZ) te duur. Dit betekent dat ons land niet kan worden toegela ten tot de vergaderingen van het in 1959 gesloten Antarc tisch Verdrag, dat het gebruik en de toekomstige exploitatie van de enorme rijkdommen in het ijskoude gebied regelt. Deelneming aan het onder zoek met andere landen wordt nog overwogen, hoewel te be- wijfelen is of er genoeg steun 'oor verwacht kan worden. Het Nederlandse bedrijfsleven, dat om steun is gevraagd, was ar niet voor te porren. Wel kan Nederland nog meedoen niet een Duits onderzoek. Ons and heeft dan echter .geen in- 'loed op het onderzoekspro- iramma, zodat de eigen in- ireng beperkt is. Oud-burgemeester Thomassen van Rotterdam dringt in een brief aan de vaste commissie voor wetenschapsbeleid van de Tweede Kamer aan op deelneming: „Gezien het grote belang van het onderzoek voor exploitatie van energiebron nen, mineralen, grondstoffen en voedselvoorraden is het is niet verantwoord de mogelijk heden te laten liggen". Vol gens Thomassen is Antarctica „het grootste laboratorium ter wereld en 'is het onderzoek niet zo duur. Behalve grote voorraden grondstoffen, waaronder kolen en oliebronnen, bevatten de kustwateren grote hoeveelhe den krill. Dat is een garnaal achtig diertje dat veel eiwit bevat. De hoeveelheden die in dit gebied voorkomen zijn te vergelijken met de totale vis vangst op de hele aarde. Meer heupfracturen door eiwitrijk eten Het stijgende aantal heupfrac turen kan samenhangen met de stijgende consumptie van vlees, kaas, eieren en alcoholi sche dranken. Dat schrijft dr. D. Hoogendoorn, adviseur van het Bestuur van de Stichting Medische Registratie in een artikel in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde. De toename is waarneembaar bij vrouwen en mannen en treedt het duidelijkst op vanaf 50 jaar. Ook in andere landen is het verschijnsel waargeno men, aldus Hoogendoorn, die zich baseert op gegevens van de Stichting Medische Regis tratie, het centrum voor infor matieverwerking voor de Ne derlandse ziekenhuizen. Als mogelijke verklaring ziet hij de veranderingen in het voedingspatroon die van in vloed zijn op de calcium- en botstofwisseling. Het zou hier vooral gaan om een toegeno men gebruik van eiwitrijke voedingsmiddelen, zoals vlees, vis en eieren. Deze voedings middelen zouden de ontkal king van het bot bevorderen. Jaarlijks worden zo'n 10.000 mensenSvegens een heupfrac tuur in het ziekenhuis opgeno men. De sterfte bij heupfractu ren neemt de laatste jaren dui delijk af, maar het blijft vooral bij ouderen nog een ernstige aandoening. Prodent-plus vult géén gaatjes Chemici van de research-labo- ratoria van Prodent zeggen erin te zijn geslaagd een tand pasta te maken, die het gebit beschermt én het herstel van beginnend tandbederf bevor dert. Volgens de Consumen tengids kan Prodent deze be wering echter niet waarma ken. Prodent hangt in de fraaie brochure „Remineralisatie van glazuur en de ontwikkeling van tandpasta met mineralise rende eigenschappen" inge wikkelde verhalen op over de „sensationele vondst van de specialisten in de laboratoria" van Prodent. Maar die praatjes vullen geen gaatjes conclu deert de bond, Prodent Plus is in geen enkel opzicht beter dan andere pasta's. Toch geen revolutie in de tandpasta-we reld dus, zoals Prodent had aangekondigd. De Consumentengids vraagt zich in het juli-nummer echter af, of Prodent het met deze be weringen nou nóg bonter maakt dan andere tandpasta's. De bond antwoordt met een hardgrondig „nee". „Ook an dere pasta's maken erg veel ophef van hun al of niet ver meende kwaliteiten". Het is dus allemaal veel geschreeuw en weinig wol. Voorbeeld: het probleem van de slechte adem. Daar speelt de pastareclame gretig op in. „Trap er niet in", zegt de bond. „Slechte adem heeft verschillende oorzaken: tand- ziekten zijn een mogelijkheid, en ook tandplak, tandvleesont steking en bacteriën in de mond spelen een rol. En ook het roken of het gebruik van bepaalde medicijnen kunnen een oorzaak zijn". De natuur houdt gelukkig ook wel rekening met sterrekundi- gen. Want de zomermaanden vormen een rustige periode voor de amateur-astronoom. Was er eind juli nog een ge deeltelijke zonsverduistering waar te nemen, augustus is een maand van weinig opval lende zaken. Maar iedere ama teur die een beetje op de hoog te is van wat zich aan de he mel afspeelt weet dat augustus in elk geval bekend §taat om de mogelijkheid meteoren te zien, en wel de perseïden, zo genoemd omdat ze schijnbaar uit de richting van het ster renbeeld Perseus komen. Elk jaar tegen half augustus kruist deze zwerm de baan van de aarde. Om goede waarnemingen van de perseïden te doen, zal dit voor middernacht aan de oos telijke hemel en in het zenit (recht boven ons) moeten ge beuren, omdat anders de maan de waarneming kan hinderen. Om de paar minuten moet er dan een lichtstreep van enkele seconden aan de hemel te zien zijn als teken dat er «en steen tje de aardse dampkring bin nenkomt. De maximum activiteit van de perseïden is rond 11 augustus te verwachten. Met eën fre quentie van ongeveer 60 per uur zijn ze zichtbaar vanaf het begin van de maand tot 17 au gustus. De perseïden zijn waarschijnlijk afkomstig van de komeet 1862 III Swift-Tutt- le, die een omlooptijd heeft van 120 jaar. De laatste ver schijning was in 1862, en dat zou betekenen dat de komeet dit jaar moet terugkeren in de nabijheid van de zon, wellicht zelfs in de nabijheid van de aarde. Maar de komeet is nog niet ontdekt en de kans dat de tertigkeer pas volgend jaar zal plaats vinden is groot. Wel kan de komst van de ko meet Austin deze maand wor den verwacht. Hij zal vermoe delijk in het tweede deel van de maand met het blote oog te zien zijn. Op 18 juni werd de komeet toen overigens nog erg lichtzwak in Nieuw Zeeland ontdekt door Rodney Austin. Bij zijn komst aan het noordelijk halfrond is een ver rekijker nog altijd gewenst. Om hem te zien moet u boven dien vroeg opstaan: de komeet- verschijnt tussen half zes en half zeven in de ochtendsche mering aan de oostelijke he mel. Vanaf 19 augustus is hij echter beter zichtbaar: vanaf een uur 's nachts kan hij in het sterrenbeeld Grote Beer worden gezien. Maar ook dan is een verrekijker eën nuttig hulpmiddel. Een komeet ziet eruit als een kort kondensspoor van een vliegtuig: een vage streep te midden van de sterren. Een „ster met een staart" noemde men het vroeger. Een komeet is overigens geen ster. Een ster is een kolossale hete gasbol, een komeet is te vergelijken met een vervuilde sneeuwbal van enkele kilometers door snee. Komt de komeet dichter bij de zon dan verdampt een deel van het ijs, we zien een gaswolk ontstaan rond de ko meetkern en door druk van de zonnestraling en de zonne wind (geladen deeltjes van de zon) wordt het gas één kant uitgeblazen. Zo ontstaat de staart van de komeet, die mil joenen kilometers lang kan worden. De staart bestaat uit allerlei gassen die zo ijl zijn dat men het bijna vacuum kan noemen. Bij het passeren van de aarde kunnen enkele van de zwaarste deeltjes als meteo ren in de dampkring komen en er verbranden. Van de planeten is op 10 au gustus, kort na zonsondergang een aardige samenstand te melden van de maan en Jupi ter. Voor de maankijkers kan in de vroege ochtend van 18 augustus, bijna een dag vóór nieuwe maan, een flinterdun ne maansikkel worden waar genomen, dicht boven de hori zon. Misschien iets voor foto grafen met een behoorlijke te lelens en een diafilmpje in de camera.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17