Ina Is Wereldkampioen schap zwemmen omgekeerde ontwikkelingshulp Timman nog te min man ZATERDAG 31IUU 1982 UAYAQUIL Na wat lleidende manoeuvres ij het waterpolo, :hoonspringen en kunst- wemmen begint maan- ag in het Ecuadoraanse luayaquil het vierde we- ïldkampioenschap ivemmen, dat tot 8 au- ustus zal duren. Deze erste titelstrijd in de olie tropen is het gevolg an omgekeerde ontwik- elingshulp. De tegen- roordig meer olie dan ananen exporterende ïpubliek aan de west- ust van Zuid-Amerika hiet namelijk te hulp, aar de grootste macht in het Amerikaanse intinent schromelijk ;eft te kort geschoten. Het menselijk mozaïek in het voetbalstadion van Guayaquil, afgekeken van de Olympische sluitingsceremonie van Moskou, vormt het welkomstwoord „Bienvenidos". deelnemers aan de WK zwemmen aangename tijden te wachten staan, is echter vooralsnog de vraag. t wereldkampioenschap zou na- •lijk oorspronkelijk door de Ver- igde Staten zijn georganiseerd. In t land van de onbegrensde moge- cheden en de steenrijke zwem- jibs blijkt echter de nationale rembond straatarm te zijn gewor- sn. Een gevolg van de door presi- jit Carter ingestelde boycot tegen 5 Olympische Spelen, waardoor overkoepelende federatie de sponsorgelden misliep nu in de aanloop naar de Olym- ^che Spelen van Los Angeles [prstelt met een deficit van twee dollar. [iadat achtereenvolgens Santa Bar- jra en Concord het hadden laten jveten en de Amerikaanse zwem- jnd begin 1981 de organisatie te- -jggaf aan de wereldfederatie JNA), stonden drie andere lan- ,n gereed. jjt was een hele verrassing dat het iNA'-bestuur, waarin inmiddels Nederlandse KNZB-voorzitter jaas van de Pol aan de hand van nieuwe voorzitter Ante Lamba- Joegoslavië) als penningmeester i entree had gemaakt, niet koos ir Montreal of Mexico, steden Olympische ervaring, maar ir Guayaquil. de eerste stemming tijdens de jtuursvergadering in Sydney kten de stemmen: zes voor treal, zes voor Guayaquil. Bij lij tweede stemming zwaaiden irmbasa en de Amerikaan Hel- ick om naar het Zuidamerikaanse De toezegging van rege- iteun van Ecuadoraanse zijde bedrage van tien miljoen gul- zal daaraan niet vreemd zijn 'eest. jroom kritiek basa moest bij terugkeer een van kritiek verwerken, it alleen maakte men zich zor- over de nog niet gebleken or- lisatorische kundigheden van de ijiadoranen, over de kwaliteit van zwemlokaties en over het mmen bij mogelijk extreme iperaturen; het meest van al was jn gekant tegen de financiële kjit van de zaak. De reiskosten eiuit Europa bleken zo'n duizend hoger te liggen dan het ge- 3 was geweest als Montreal zou 4 gekozen, hetgeen voor een ijldelgrote ploeg, als de Neder- Mdse, alleen al 75.000 gulden uit- nflkte (te financieren door het rflerlands Olympisch Comité), t^endien bleek de in het vooruit- bt gestelde goedkope accommo- iie volgens de inderhaast uitge- jden deskundigen in genen dele i de eisen te voldoen. In plaats 4 een 25 dollar-hotel boekte bij- rbeeld de Westduitse zwem- een hotel voor 80 dollar (210 ijden) per nacht, hetgeen na veel jie bij thuiskomst leidde tot het efeden van de verantwoordelijke atrial. Een ontslag dat overigens o} na het wereldkampioenschap iirdt geëffectueerd. chnische snufjes ih mag gevoeglijk aannemen dat ijjoelens van solidariteit met de wereld geen doorslaggevende bij de keuze van Guayaquil gespeeld. De heren van de dïA weten al langer dan de d>rdamerikanen, dat je voor de ebnisatie van een WK niet alleen iif van alle technische snufies irziene zwembaden nodig hebt, ,ebr ook een bodemloze put om tgeld in te gooien. Alleen bij de rimpische Spelen kan de zwem- rt bogen op hoge tv-kijkcijfers, n)r kapitaalkrachtige sponsors op Zo behoort bijvoorbeeld NOS tot de tv-maatschappijen, si( in Guayaquil verstek laten gaan, ondanks het feit dat de Ne derlandse afvaardiging niet alleen groot is (74 man sterk), maar ook kwalitatief tot de kanshebbers be hoort. Tot dusverre heeft de FINA de .voorgaande wereldkampioenschap pen mede aan de man kunnen brengen door te profiteren van toe vallige politieke omstandigheden. Dat begon al bij het tot stand ko men van het eerste WK negen jaar geleden in Belgrado, toen president Tito een manifestatie nodig had ter ondersteuning van de door hem ge wenste aaneensmeding van de niet- gebonden landen. Ter plekke bleek dat Israël in strijd met alle afspra ken van deelname was uitgesloten. Twee jaar later bij de titelstrijd in Cali speelde de politiek opnieuw geducht mee. De Columbiaanse re gering, die dê controle over het platteland aan guerrilla-bewegin gen had moeten laten, wilde de we reld laten zien in staat te zijn iets werkelijk groots te realiseren. Het officialdom kwam, zag en keerde ongehavend huiswaarts, behalve die ene Duitser, wiens pols bijna doormidden werd gekapt, omdat zich daar een horloge aan bevond dat de hebzucht had opgewekt. Wat bleef was de herinnering aan de in portieken onder kranten weggedoken gestalten; de 70.000 dakloze kinderen van Cali, dat toen een bevolking had van 1,2 miljoen inwoners, nu naar schatting 300.000 meer en dat, als alle plannen door gaan over vier jaar een van de gaststeden voor het wereldkampi oenschap voetbal zal moeten zijn. Geen weet van Sommige mensen denken dat spor ters en hun begeleiders daar geen weet van hebben. Dat ze met de pokken-, polio-, tetanus-, tyfus- en anti-geelzucht-prik en het innemen van anti-malaria-tabletten ook een immuniteit tegen dit soort zaken hebben ontwikkeld. Dat echter is niet waar. Men leze de voorschriften van de medische staf van de KNZB: „Het onvoldoende of niet handhaven van een voedsel- en drankdiscipli ne heeft onmiddellijk maag- en darmstoornissen tot gevolg. Wat dit wil zeggen voor een sportman of sportvrouw, die topprestaties moet verrichten is u bekend. U bena deelt uzelf erdoor, eventueel de le den van uw team en geeft blijk de inspanningen, die anderen verrich ten om deze uitzending voor u mo gelijk te maken, niet waard te zijn". Zo staat er streng ter verdui delijking van het totaalverbod op het gebruik van kraanwater, ijs blokjes, consumptie-ijs, onverpakte melk, rauwe groenten, mayonaise, inheemse kaas, rauwe vis, schaal dieren, half rauw of licht gebraden vlees, gehakt, op straat gekochte voedingswaren of dranken en spe cerijen. Het derde wereldkampioenschap was het eerste, dat in een echt zwemland plaatsvond. Of eigenlijk toch weer daarbuiten. Het was in 1978 de Westduitse zwembond, die de WK in West-Berlijn organiseer de. In de luwte voorafgaand aan de Olympische storm van Moskou werd het uitgelegd als een politiek getinte manifestatie van de onver breekbare eenheid van de Bondsre publiek en de vroegere rijkshoofd stad. De Oostduitsers voelden zich in die ambiance zo weinig thuis dat hun dames voor één keer niet op permachtig waren. Een verkeerde Men vraagt zich af wat voor idee de FINA-bestuursleden hebben ge had van het land, waaraan zij de organisatie van het wereldkampi De twee Zweedse meisjes Marie Jacobsson (onder) en Marie Nilsson bereiden zich op ludieke wijze voor op hun optredens bij het onderdeel kun8tzwemmen. oenschap toevertrouwden. Hoogst waarschijnlijk een verkeerde. In Ecuador gist het aanmerkelijk minder dan in de buurlanden Co lumbia en Peru, die in de loop van de tijden de helft van de oorspron kelijke Audiencia van Quito, een provincie uit het Spaanse koloniale rijk, inpikten. De daaruit voortge komen republiek Ecuador is onge veer zo groot als Italië en daarmee een van de kleinere landen van Zuid-Amerika. Het leger heeft de neiging zich bij gebrek aan georga niseerd binnenlands verzet te rich ten tegen de zuidelijke nabuur Peru, die tijdens de Tweede We reldoorlog grote delen van het ten oosten van de Andes liggende Amazonegebied inpalmde. Waarne mers schatten dat er een goede kans op een grensoorlog was ge weest, als niet de Falklandcrisis had gezorgd voor een begin van Zuidamerikaanse solidariteit. Even weinig overeenstemming en solidariteit is er in de recente ge schiedenis geweest tussen de inte ressante figuren, die het land heb ben bestuurd, of dachten dat te doen. Ecuador heeft onder de 30 presidenten, die aantraden tussen 1925 en 1962 er één gehad, die vijf keer werd gekozen en evenzovele keren werd weggestuurd. Verder een stierevechter, een vierman schap, een president en een vice- president, die elkaar beurtelings gevangen zetten en één, die zo'n bewondering had voor Charles de Gaulle, dat hij de veertiende juli tot nationale feestdag uitriep. Twee figuren Het vijftig kilometer van de kust in de delta van vijf bij elkaar komen de rivieren gelegen Guayaquil kan bogen op twee figuren van meer dan plaatselijke betekenis: de Span jaard Orellana, die de stad in 1537 stichtte en later bekend werd als degene die als eerste de Amazone afzakte, en Assad Bucaram, de man die het wereldkampioenschap zwemmen naar Guayaquil bracht. De van Libanese afkomst zijnde Bucaram was niet alleen burge meester van Guayaquil, maar te vens een demagoog en populair volksleider van ongewone klasse. De militaire junta, die het in wisse lende samenstelling zeven jaar voor het zeggen had, was zo beducht voor hem, dat men alleen de macht aan een burgerregering wilde over dragen als Bucaram uitgesloten zou worden van het presidentschap. Dat gebeurde. In 1978, bij de eerste verkiezing waaraan ook de naar schatting dertig procent analfabe ten van het land mochten mee doen, werd zijn familielid Jaime Roldos tot president en Osvaldo Hurtado tot vice-president gekozen. Roldos voerde zijn campagne onder de leuze: „Roldos aan de regering, Bucaram aan de macht". Het eerste dat Bucaram kreeg, was de organisatie van het wereldkam pioenschap zwemmen. Wat tevens bedoeld was om de 140 families, die uit de hoofdstad Quito de grote ha ciënda's van het land beheren, de ogen uit te steken. De samenwerking tussen Roldos en Bucaram duurde niet lang. Als voorzitter van de kamer van afge vaardigden hield Bucaram de her vormingen tegen, die Roldos wilde doorvoeren. Aan die patstelling kwam een einde met de dood van Jaime Roldos. Het jongste gekozen staatshoofd van Latijns-Amerika verongelukte op 25 mei van het vo rig jaar met een vliegtuigje in de buurt van de grens met Peru. Dezer dagen werd het lichaam van de piloot opgegraven, omdat de fa milie van Roldos de officiële lezing ongeluk als gevolg van motor storing aanvecht. Niet lang Na Roldos' dood werd de macht overgenomen door diens vice-pre sident de christen-democraat Os valdo Hurtado met als vice-presi dent Jaime Roldos' broer Leon. Tussen die twee ontwikkelde zich een soortgelijke rivaliteit als tussen Jaime Roldos en Bucaram. De ruzie bereikte een hoogtepunt, toen Hur tado zich enkele maanden geleden liet ontvallen, dat Jaime Roldos als president meer aan zijn familie had gedacht dan aan het land. Bezorgde FIN A-bestuurders vlogen af en aan, omdat de voortgang van de voorbereiding op het wereld kampioenschap gevaar liep. Het leek erop dat Leon Roldos het pleit zou winnen, maar Hurtado wist een coalitie te bewerkstelligen, die de belangrijkste politieke partijen van uiterst links tot uiterst rechts om vatte. Het kwam tot eèn verzoening, waarbij het wereldkampioenschap zwemmen als prestige-object van de familie Roldos overeind bleef. Enkele maanden geleden kon Jai me Munoz Campozano, de voorzit ter van het organisatiecomité, mee delen dat dank zij de medewerking van de nieuwe regering alle nood zakelijke voorzieningen tijdig ge reed zouden zijn. Daarmee wil nog niet gezegd zijn, dat de kampioenschappen daad werkelijk een succes zullen zijn. Dat wordt naar FIN A-maatstaven gemeten aan de hoeveelheid ge zwommen wereldrecords. Om voor de kwalificatie „geslaagd" in aan merking te komen, moeten dat er al gauw een stuk of twintig zijn. Of het zwemvolkje daarvoor zorgen wil, is de vraag. Te meer daar pas onlangs bekend is geworden dat de heersende bries uit het westen de onaangename gewoonte heeft in de avonduren in kracht te verdubbe len. Juist op het moment dat in het open zwembad de finales worden gezwommen In Guayaquil vertrouwt men erop, dat de vernieuwde installaties de snel groeiende havenstad (al meer dan een miljoen inwoners) een be ter aanzicht zullen geven. Een be zienswaardigheid groter dan het plaatselijke kerkhof, dat thans nogal morbide als voornaamste trekpleister geldt. In Guayaquil realiseert men zich intussen echter ook plotseling dat men zich op de inhoudelijke kant van de organisatie van dit gecom pliceerde evenement danig heeft verkeken. De vier zwembaden, ge situeerd in drie ver uit elkaar gele gen wijken in de ruim een miljoen inwoners tellende havenstad, zijn dank zij de intensieve bemoeiingen van de wereldzwembond min of meer gereed. Er staat althans water in. Maar wat er verder in dient Elaats te vinden, schijnt elk van de onderden medewerkers minder duidelijk te zijn. Op het kleine vliegveld van de stad hopen de aankomenden zich op. Daar blijkt Quayaquil niet warm en zonnig, zo als op de wervende folders, maar bedompt en benauwd. Hier en daar onder de hoge betonnen arcades, die het stadsbeeld even sterk bepa len als de overal opduikende schoenpoetsers, stinkt het zelfs ver vaarlijk. Beïnvloed door Indianen verhalen, die vooral in waterpolo- kringen de ronde deden, heeft het merendeel van de ruim duizend deelnemers uit 56 landen gekozen voor een zo laat mogelijke aan komst. Met als gevolg dat de orga nisatie overbelast is geraakt Als de komende dagen de helft van de inventiviteit wordt gebruikt die donderdag in de perfect georgani seerde openingsceremonie was ge stopt, kan het haast niet anders of het WK wordt een groot succes. Maar juist bij het zien van de mas sale show van niet minder dan 16.000 uitvoerenden en twee keer zoveel hartstochtelijk meelevende kijkers in het plaatselijke voetbal stadion, drong de vraag zich we derom op of niet juist effect-bejag de reden was, dat Ecuador zich op wierp als de redder van de wereld titelstrijd na het afhaken van de Verenigde Staten. Zou wellicht daarom zo dikwijls het „manana" (morgen) hebben geklonken, waar het ging om technische aanpassin gen, waarvan geen spectaculair ef fect te verwachten valt? Als het er uitsluitend om is gegaan de wereld via de televisie te overtuigen van de hartelijkheid, vriendelijkheid en gastvrijheid van Ecuador en spe ciaal Guayaquil, dan is men daar nu reeds in geslaagd. Temidden de wervelende show en de van de sluitingsceremonie in Moskou afgekeken menselijke mozaïeken, maakten de sporters een enigszins ontheemde indruk. De Nederlandse afvaardiging met vlaggendrager Kees Vervoorn voorop niet uitge zonderd. Cuba en nog enkele ande landen hadden zelfs niet de moeite genomen om de training te onderbreken en waren er niet bij. Sporters zijn heus niet wars van spektakel, maar blijkens de reacties op het uren durende schouwspel, verstaat men daar wel iets anders onder. Het is aan het Ecuadoraanse organisatie-comité om de sportieve drang in even goede banen te lei den als de openingsceremonie. Stelsel tunnels De plaatselijke overheid zelf heeft trouwens beloofd, dat de tweede stereotiep uit de reisgidsen: een dik gedrukte waarschuwing voor in koppels samenwerkende gauwdie ven, overbodig zal worden. De medailles, die bij de wereld kampioenschappen zwemmen zijn te verdienen, vormen niet de eerste goudlading, die het land uitgaat. Toch is Ecuador niet het goudland van El Dorado, waar eeuwenlang naar is gezocht. Het land heeft on der zijn bodem ook geen duizend kilometer lang stelsel van kunst matige tunnels, zoals de populaire schrijver Von Daeniken enkele ja ren geleden uit Guayaquil bericht te. Een echte ruimtevaarder, namelijk Neil Armstrong, dwaalde met een expeditie maandenlang door de wildernis van de Andes. Hij vond niets van buitenaardse oorsprong, zelfs geen door mensenhanden ge graven tunnels. Oök de mensen in Ecuador blijken niet zo oud te worden als ze lijken. Een Engels wetenschappelijk team dacht na drie jaar onderzoek te zijn gestuit op inwoners met een leeftijd van honderdveertig jaar en ouder. Het geloof in de semi-onsterfelijk- heid van de Ecuadoranen stortte in, toen de pater van Vilcabamba be kende de onderzoekers ongevraagd te hebben geholpen door de geboor tebewijzen van de oudjes wat bij te werken. OverigensVilcabamba? Wel eens eerder van gehoord? Was dat niet de plaats waar Inca-keizer Manco Capac heen vluchtte en die nooit door de Spanjaarden werd ge vonden? Zo verrijst in Ecuador uit de as van een vernietigde legende onmiddel lijk een nieuwe. Nauwelijks blijken de door Von Daeniken in de publi citeit gebrachte schilden niet van goud en zeker niet van buitenaard se afkomst, of een gewaardeerd hoogleraar, dr. Barry Fell van de Harvard universiteit, ontcijfert de geheimzinnige tekens en con strueert er een verleden uit dat te ruggaat tot het Lybische rijk, voor dat het door de Romeinen werd omvergeworpen. Verwondert het dan nog iemand dat op het schiereiland Santa Elena sporen van een zesduizend jaar oude beschaving zijn gevonden, die opmerkelijke overeenkomst ver toont met een in dezelfde tijd in Ja pan bloeiende cultuur? Een jaar of twaalf geleden ontmoette ik Jan Timman tijdens een Hoogoventoernooi voor het eerst Doel van de missie was een interview met de toen nog jeugdige, véél belovende en nog in Delft woonachtige schaker. Nu had ik ook toen al wel een (voor)oordeel over figuren die urenlang gebogen kunnen zitten over een bord met 64 velden. Dat konden nooit gezonde jongens zijn, meende ik, voor ik nog ooit een toernooizaal had betreden of een schaker had ontmoet Ik moet zeggen dat Timman toen geen argumenten aanleverde om mijn gezichtspunt drastisch te herzien. Hij bleek inderdaad een nogal bleek uitziende, wat wazig kijkende Jongeling, die bovendien nauwelijks iets zinnigs te berde had te brengen. Ik kan me best voorstellen dat iemand die zo juist een teleurstellende prestatie heeft geleverd (hoewel ik me niet meer kan herinneren of Timman op die dag kort voor ik hem sprak had verloren of onverwacht had geremiseerd) niet in de beste stemming is. En liever geen interviews weggeeft. Maar zo nietszeggend als Jan Timman zich toen aan mij presenteerde is me geruime tijd bijgebleven en op die indruk heb ik zeer lang mijn oordeel over hem en over schakers in het algemeen gebaseerd. Zonder dat ik overigens pretendeer dat dit oordeel juist is, maar tijdens latere visites aan schaakevenementen is die indruk zowel menigmaal bevestigd geweest als zo nu en dan iets genuanceerd. Want ook bij schakers heb je natuurlijk uitzonderingen die de regel bevestigen. Ik heb bij latere gelegenheden dat ik oog in oog kwam te staan met Timman geen aanleiding gezien om mijn mening over hem te herzien. Ik bleef hem een bleke, zelfs wat papperig wordende figuur vinden, die nog steeds wat afwezig uit de ogen keek. Het enige verschil met de indruk die hij twaalf jaar geleden maakte was zijn stem, een vocale .presentatie die wel wat aan overtuiging had gewonnen. Maar in de tussentijd was Jan Timman ook wel iemand gewórden in schaakland. Een halfjaar geleden zelfs een grote, want achter wereldkampioen Anatoli Karpov nam hij de tweede plaats op de wereldranglijst in. En dat was niet gering, want Karpov geldt als de Hinault van het schaken, onverslaanbaar derhalve; zeker op momenten dat het er op aan komt En daar nu wringt de schoen bij Jan Timman. De 30-jarige Nederlander geldt als één van de meest positieve schakers ter wereld, hij kiest doorgaans het offensief en ook de creativiteit staat hoog in zijn vaandel. Die kenmerken brachten hem zo hoog op de schaakladder, hetgeen vooral het wereldje rondom hem tot groot enthousiasme bracht. ■Timman zou het wel even gaan maken, voorspelde de ene vaderlandse kenner na de andere. Maar gemakshalve was even buiten de waard gerekend, in casu Timmans mentale gesteldheid. Die zich twaalf jaar geleden al liet aanzien als niet één van de sterkste. Daarvoor was zijn bleekheid te opvallend, zijn verbale presentatie te dromerig, eigenlijk zijn hele persoonlijkheid te gering. In het hele beeld-Timman ontbreekt nog steeds de zelfverzekerdheid die een Karpov uitstraalt, de gedrevenheid die een Kortjsnoj typeert of de vanzelfsprekendheid die een Portisch heeft Toch blies Jan Timman voor hij afreisde naar Las Palmas hoog van de toren. In navolging van zijn opgeblazen omgeving verklaarde hij ditmaal zélf dat hij het wel even zou gaan maken, daar op de Canarische Eilanden. Welnu, het resultaat is bekend: Tim man faalde hopeloos, speelde armzalige partijtjes tegen mindere goden, overzag herhaaldelijk slimmigheidjes van andere opponenten en kon ook tegen de echt sterken geen indruk maken. Timman terug naar af, wachten op volgende kansen. Die er natuurlijk komen, want schakers hebben bijkans het eeuwige leven, zoals in Las Palmas blijkt met de oude Smyslov en Petrosjan. Die zo'n dertig jaar ouder zijn dan de Nederlander. Dat Timman er ook de komende dertig jaar niet in slaagt om tot de kandidatenronden door te dringen lijkt onwaarschijnlijk. Maar wat blijft is ook dit keer weer het beeld van de sportman, die het op het beslissende moment niet redt. Het beeld van de Zoetemelk, die altijd tweede wordt tenzij de echte nummer één een keer absent is. Zo ver nu is Timman zelfs niet eens gekomen, in de proloog haakte hij al af. Het zal enige tijd en nogal wat moeite kosten om het gehavende imago weer wat op te poetsen. Voorlopig is het' Timman, nog te min man. TINUS L. BUYS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15