Sheene ernstig gewond na botsing met Middelburg avoriet Brouwer slaat bij inish om bij skutsjesilen WESTLANDSE STALGENOOT UNCINI WAARSCHIJNLIJK NIET IN RACE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 JULI 1982 PAGINA 9 UJLT WEIGERT DOPINGCONTROLE - Vijf Franse renners, onder wie Bernard Hinault, hebben dins- id na het criterium van Callac in West-Frankrijk, geweigerd zich •rwerpen aan de dopingcontrole. Met Hinault, die de wedstrijd leidden ook Vallet en Bernaudeau (tweede en derde) en de door ^aangewezen renners Clerc en Le Bigaut, zich niet om hun urines- te leveren bij de met de controle op het gebruik van verboden nde middelen belaste official. Het bestuur van de Franse wieler- ft gisteren bekend gemaakt dat de gebruikelijke straffen zullen wanneer het reglement is overtreden. De regels zeggen onder an- tyt renners, die weigeren mee te werken aan het onderzoek naar n stimulantia op dezelfde manier .zullen worden gestraft als ren- n wie overtreding van het reglement is vastgesteld. Sinds jaar en •fiden er in Frankrijk na criteriums geen dopingcontroles plaats, begin van dit seizoen echter heeft de Franse wielerbond de pro- s gewaarschuwd dat men steekproeven kon verwachten en dat :h niet aan zijn verplichtingen kon onttrekken. Bij een eerste^over- van het dopingreglement wordt professionals een boete opgelegd ;eveer 1300 gulden en volgt bovendien een voorwaardelijke schor- een maand. Intus Duke rsnel fjuindigt NAAR De favorie- in gisteren op de Was- renbaan Duindigt cht. Daardoor bleven ;ste trio-uitbetalingen de honderd gulden, e gunstige weersom- leden kwamen er snel- 1 op de klokken van t. Ornantus Duke, die li al zijn record verbe- dat toen op 1.16.6 kreeg gistermiddag op en „open doekje" van iliek. Duindigt's sprintcrite- J zegevierde de ruin i Stam op de sulky vereldtijd" van 1.16.2. is Torpedo Fortuna laatste duizend meter van Dooyeweerd nog |egaan, want de vijfja- gst van stal Rotterdam het tweede gelid ach- jbrtauto vertrekken en tweede voor de der- r 1981 Uranis ter feen: KOERS. 2120 m: 1. Victo- e» (A.J. Mollema) 1.24,9; 2. Iraisine; 3. Vera Westlandia. r nend f. 4,60 plaats f. 1,50 f. koppel f. 6,00 trio f. 201,80. KOERS. 2040 m: 1 Vites- (J. Kroon) 1.23,2; 2. Vivia- .jo Buitenlust. Toto. win- 1 DO plaats f. 1,50 f. 1,60 f. 2,20 6,70 trio f. 99,00 KOERS. 1609 m: 1. Udo (A v.d. Blonk) 1.19,7; 2. ai; 3. Upperten Laren. Toto: f 3.80 plaats f. 2,00 f. 1,80 7,20 trio f. 64,10. Niet ge- Shamroek G. KOERS. 1300 m: 1. Sir lej. C J Meltzer) 1.20,4; 2. d; 3. Master Royal. Toto: f 2.60 plaats f 1,70 f. 1,90 5,00 trio f. 21,50. Niet ge- Dial a Disc. KOERS. 2040 m: 1. Vicky (W.G. Goedhart) 1.21,1; 2. 3. Vanilla D. Toto: win- ,50 plaats f. 1,20 f. 1,40 f. 1,80 3,40 trio f. 32,90. Niet ge- 6 Theophora. KOERS. 2520 m: 1. Upshot (A.J. Dashorst) 1.22.9; 2. Sjalom Antole. Toto: win- 70 plaats f. 2.40 f. 1,30 kop- trio 11,10. Niet gestart nr. te Laren 1 en nr. 4 Tarpan )E KOERS. 2000 meter: 1. ns (K. Davies) 2.10,5; 2. Af- Vive. Toto: winnend f. 2,50, 1,30 1,70 1,90, koppel f. 7,70, ,10. Niet gestart nr. 6 Cap- TE KOERS. 1609 meter: 1 Duke (R.B. van Stam) Torpedo Fortuna; 3. Uranis TOTO: winnnend 2.70, 1,40 1,20 1,30, koppel f. 9,70, .40. DE KOERS. 2040 meter: 1. (L. Dooper) 1.19,3; 2. Nes- - 3. Tydi Flower. TOTO: f. 6,40. plaats i. 1.50 1,20 pel f 14.40, trio f. 69,00. KOERS, 1609 meter: 1. (L. Dooper) 1.19,1; 2. Ualkes- 3. Vivianne Star. TOTO: f. 1,50, plaats f 1,10 1,10 1,10, 3,20, trio f. 8,30. tel betaling Amersfoort !HT De Arrondisse- ïchtbank in Utrecht Sportclub Amersfoort ce (uitstel) van betaling d. De rechtbank kende [imaie periode van an- jaar toe. Een dezer da- rdt een bewindvoerder eld, die het reilen en van SC Amersfoort opalen. Na de uitspraak irde speler Meindert Jat de selectie gisteren training op Birkhoven vatten. „Door de surse- ons eisenpakket niet aaibaar. We moe(en nu sprek met de bewind- afwachten", aldus Oefenverlies honkballers HAARLEM Het Nederlands honk balteam heeft de tweede oefenwedstrijd in een serie van vier tegen een ploeg van de in de Nederlandse competitie spelende Amerikanen met 12-4 verlo ren. De wedstrijd duurde drie uur en tien minuten. Het eerste duel. eveneens in het stadion Pim Muiier te Haarlem, werd vorige week door Nederland met 6-2 gewonnen. De oefencampagne dient als voorbereiding op de honkbalweek en het toernooi om het wereldkampi oenschap voor amateurs, dat begin sep tember in Zuid-Korea wordt gehouden. Werpers voor Nederland waren achter eenvolgens: Ron Giroldi, Erik de Vries, Bart Volkerijk, Jim Sieval en Haitze de Vries. Opvallendste slagman aan Neder landse zijde was Paul Smit (3 uit 3). Smyslos en Ribli breken weer af LAS PALMAS - De Rus Vasily Smyslov en de Hongaar Zoltan Ribli hebben hun partij in de twaalfde ronde van het interzone schaaktoernooi op de Canarische Eilanden voor de tweede keer afgebroken. Volgens de kenners heeft de Hongaar een licht voordeel over de 61-jarige wereldkampioen. Dinsdagavond werd de partij na 45 zetten afgebroken en gisterochtend gebeurde dat na 60 zetten opnieuw. De partij wordt vandaag voortgezet. Smyslov staat aan de leiding in het toernooi met 8 punten, ge volgd door Ribli met 7,5 punten. Zoals verwacht eindigde dè gis teren afgebroken partij die Jan Timman speelde tegen de Brazi liaan Jaime Sunye-Neto in remise, na 58 zetten. Resultaten afgebroken partijen Tiende ronde: Sunye (Bra)—Psakhis (Sov) 0.5-0.5. Twaalfde ronde: Timman (Ned)Sunye (Bra) 0,5-0,5; Browne (Vst>— Meslel (Gbr) 0-1; Ribli (Hon>— Smyslov (Sov) opnieuw afgebroken. Stand na twaalf ronden: .1. Smyslov 8 punten en 1 afgebroken; 2. Ribli 7.5 en 1 afg. 3. Suba, Petrosjan en Toekmakov 7; 6 Larsen 6.5; 7 Timman en Pinter 6; 9. Psakhis 5.5; 10. Mestel, Bouaziz en Karlsson 5; 13. Sunye 4,5; 14. Browne Schumacher nóg spijt FRANKFURT Harald Schumacher, de doelman van het Westduitse voetbalelftal, wil een bedrag van 5000 mark (5500 gul den) schenken aan een weeshuis in zijn woonplaats Düren. De overschrijving zou een „teken van berouw" zijn voor de grove actie die Schumacher tijdens het WK-toer- nooi in Spanje tegen de Fransman Patrick Battiston beging. Deze poging om het schuldgevoel af te kopen werd bekend in Grünberg in Hessen, waar 1. FC Köln, de club van Schumacher, zich volgens traditie voorbereidt op het komende seizoen. De leiding van de vereniging heeft vlak na het toernooi in Spanje in een brief aan de club van Battiston, Saint Etienne, het incident betreurd en aangeboden een vriendschap pelijke wedstrijd te spelen. De Westduitsers hebben daarop nog geen antwoord ont vangen. 4 (Van onze verslaggever) SILVERSTONE Een ernstig motorsportonge val, waarbij Jack Middel burg, de Brit Barry Shee ne en de Fransman Pa trick Igoa waren betrok ken, heeft gisteren de trainingen voor de Grote Prijs van Engeland op het circuit van Silverstone overschaduwd. De drie coureurs kwamen met een snelheid van *240 kilome ter met elkaar in botsing en raakten gewond. Sheene was er het ergst aan toe. De Britse wereldkampioen van 1976 en 1977 brak beide benen en de linkerhand en - liep net als beide andere rij ders niet ernstige verwondin gen aan het hoofd op. Middel burg bleek na overbrengen naar een ziekenhuis rug- en beerikwetsuren te hebben op gelopen. Igoa bleek bij onder zoek een sleutelbeen te hebben gebroken. Volgens de artsen van het ziekenhuis was de toe stand van de drie coureurs, van wie naar het zich laat aan zien ook Middelburg komend weekeinde niet aan de start kan komen van de race in de 500 cc, naar omstandigheden redelijk. Het ongeval deed zich voor in een onofficiële training, waar in Sheene een nieuwe Yamaha bereed. Naar de oorzaak" van de botsing wordt een onder zoek ingesteld. Het' toeval wil dat Jack Middelburg vorig jaar uitgerekend op het circuit van Silverstone zijn enige Grand Prix-zege van het seizoen be haalde. Dit jaar is de Naaldwij- ker minder succesvol. Sheene, die in het klassement voor de wereldtitel derde staat achter de Italiaan Franco Un- cini en de Amerikaan Kenny Roberts, kan de wereldtitel nu wel vergeten. Hetgeen de kan sen voor Uncini niet onaan zienlijk vergroot. Een feit In 1980 leek de definitieve doorbraak naar de absolute wereldtop voor Franco Unci ni een feit. De Italiaan werd dat jaar in de 500 cc met een derde plaats in de WK-eind- stand de beste privé-rijder ter wereld en zijn kostje leek gekocht. Niets was echter minder waar. Een aantrek kelijke aanbieding als fa- briekscoureur bleef uit. On danks deze voor hem teleur stellende gang van zaken bleef Uncini de moed erin houden. Halverwege het 'vo rig seizoen had dit doorzet tingsvermogen een eerste re sultaat. Wil Hartog besloot onverwacht de helm voor goed aan de kapstok te han gen en diens motoren ver huisden vliegensvlug van Abbekerk naar Ricanati, Un- Barry Sheene, de wereldkampioen van '76 en '77 brak bij het ongeval beide benen en de linkerhand. cini's woonoord aan de Adri- atische kust. Uncini was aanvankelijk in de wolken met zijn zo juist verworven buit, maar veel vreugde brachten deze mo torfietsen hem toch niet. De krachtbronnen van de Witte Reus bleken minder snel en vooral minder betrouwbaar dan verwacht, en de 26-jari- ge krullekop bracht het in de strijd om de wereldtitel niet verder dan een dertiende plaats. Desondanks kwam voor Uncini dit racejaar de al lang verwachte grote door braak. Wereldkampioen Marco Lucchinelli kon de lokroep van veel geld, (naar verluidt een slordige twee miljoen gulden) niet langer weerstaan, en ruilde Suzuki in voor Honda. Roberto Gal- lina, de manager van Suzuki Italië, promoveerde Franco Uncini onmiddellijk tot eers te man van zijn stal en deze beschaamde het vertrouwen in hem gesteld niet. Na de acht tot nu toe verreden Grand Prix voert Uncini voor de Amerikaan Kenny Roberts de wereldranglijst aan en gezien de wijze waar op de kleine Italiaan mo menteel over het asfalt jaagt, behoort een prolongatie van de wereldtitel voor Suzuki dan ook alleszins tot de mo gelijkheden. Vanzelf „Zo zie je maar, je moet blij ven volhouden en blijven presteren, dan komt die fa- brieksfiets vanzelf", vertelde Uncini, die overigens toege eft meer dan eens moedeloos te zijn geweest van de al maar uitblijvende steun. Vandaar ook dat hij dit soort gevoelens van onbehagen, die Jack Middelburg even eens lange tijd bezighielden, als geen ander kan begrijpen. „Ik heb jaren in dezelfde po sitie verkeerd als Jack", zei hij vóór de Westlander giste ren crashte. Vlak voor de TT van Assen kreeg Middelburg ook een1 fabrieksmachine van Suzuki, waardoor hij tot dezelfdewstal ging behoren als Uncini. Waarmee tegenwicht kon worden gegeven aan de Ya maha's van Roberts en Shee ne. „Steun, vooral van Jack, kon ik prima gebruiken, want tot dan toe toe moest ik steeds in mijn eentje opbok sen tegen alle anderen", sprak Uncini, die gisteren dus zowel colega Middelburg als concurrent Sheene zag wegvallen. „Maar ik ben iemand, die pas dan optimaal presteert, als de problemen op zijn grootst zijn. Hoe groter de moeilijk heden, des te beter ik rijd", besloot Uncini, die in eigen land nog lang niet de popula riteit heeft van zijn voorgan- Franco Uncini (links), de leider in het klassement voor de wereldtitel in de 500 cc, mnet het komend weekeinde waarschijnlijk stellen zonder teamgenoot Jack Middelburg, die rug- en beenverwondingen op liep bij een botsing met Sheene en Igoa. ger Lucchinelli. Waarschijn lijk omdat Lucchinelli een kind van het volk is, terwijl Uncini als zoon van welge stelde ouders het levenslicht aanschouwde. „Maar ook", oordeelde Uncini, „omdat Marco wereldkampioen is en ik niet. Misschien dat daar dit jaar verandering in kan komen. Ach, echt er mee zit ten doe ik niet. Ik ben nu eenmaal heel anders dan Marco. Hij is meer een bon- vivant, ik ben serieuzer". Ik ben overigens niet van plan om later nog eens naar het autoracen over te stappen. Bij ons thuis doet mijn broer dat al. Hij komt uit in de for- mule-3 en één autocoureur in de familie lijkt mij meer dan genoeg". IHORNE Wat een le eindspurt en een lerende finale had' ten worden eindigde ermiddag tegen vie- op de vierde dag van skutsjesilen bij het !se Terhorne in een •climax. Meervoudig ipioen Tjitte Brouwer Heerenveen, die in tsje-gelederen be id staat als de beste meest vakkundige pper, ging met de se „Gerben van Ma nen" onderuit. Het schip- persvolkje was na afloop danig aangeslagen. Het skutsje „de Sneker Pan" van Jan van Akker lag al ge ruime tijd vooraan, toen Tjit te Brouwer in de laatste ron de de aanval opende. De tot nu toe wat teleurstellende kampioen uit Heerenveen kwam uit een kopgroep van vier uitermate verrassend naar voren. Verschillende malen kreeg hij gelegenheid de eerste positie van Sneek over te nemen, maar hij liet al die kansen voorbij gaan. Toen de finish in zicnt kwam, was het eigen publiek er vast van overtuigd dat Brouwer zou toeslaan. Maar dat pakte heel anders uit, doordat een plaatselijke on diepte hem noodlottig werd. Het zwaard van zijn schip bleef vermoedelijk in de blauwe modder steken, waar door de Heerenveense tjalk omsloeg. Even was er paniek, maar al gauw bleek dat de volledige bemanning zich snel in veiligheid kon bren gen. Alle hoop op een goede klassering, laat staan de eind zege was échter vervlogen. Heerenveen moest de strijd staken. Het duurde een half uur, voordat het schip met behulp van provinciale wa terstaat met man en macht weer overeind kon worden gezet, waarna het leegpom pen kon beginnen. En zo ging de zege gisteren onbe dreigd naar de winnaar van de eerste dag Jan van Akker, gevolgd door Keimpe van der Meulen (Woudsend) op de tweede plaats. Zij zijn het ook die zich na vier wedstrij den stevig aan de kop van het klassement hebben gene steld. Het skutsje Gerben van Manen van Tjitte Brouwer van Heerenveen kapseisde gis teren bij het Sneekermeer. Marijke Guyt eenvoudig naar halve finale KATWIJK/VOORHOUT Omdat Ingelise Driehuis in het tennistoernooi van Zee en Duin slechts voor het ge- mengd dubbelspel B is geac cepteerd en de nummer twee van Leiden, Jacqueline van Wijk, heeft besloten tot een weekje vakantie, ligt het niet in de verwachting dat Marij ke Guyt op haar weg naar de finale veel hindernissen van betekenis zal ontmoeten. De laatste vier heeft Marijke Guyt inmiddels dan ook al bereikt. Petra Velzel, even eerder te sterk voor J. de Bie (tweemaal: 6-0), werd door Guyt eenvoudig aan de kant gezet: 6-0, 6-3. De volgende tegenstandster heet waarschijnlijk Nancy Toole, al moet Toole dan wel het matineuze treffen van vanochtend met Karin Roo sendaal winnend hebben afge werkt. Ook Liselotte van der Bijl plaatste zich voor de halve finale. Marlies van Balen kwam veel tekort: 6-1, 6-3. In het herenenkelspel B werd de als zesde geplaatste Frans Grimbergen uitgeschakeld. Niet alleen bleek Duitse tegen stander Mans een goede ten nisser. ook voelde Grimbergen het afgeleverde vakantiewerk nog in de vermoeide benen: 2- 6, 3-6. Minder lastig had Ar nold van der Capellen het. Van der Capellen bleef Luike Tjebbes (6-1, 6-0) én de snel in vallende duisternis in zeven entwintig minuten de baas. In het herendubbelspel B deed het duitse koppel Mans en Schreckenberg (de laatste in het enkelspel al overwinnaar van nummer twee geplaatste Tepper)- opnieuw van zich spreken. Lijstaanvoerders Piet Lathouwers en Jan Erik de Wildt werden met 6-1 en 6-3 uit het toernooi getikt. Bij de C-heren miste Geert Jan Bak ker. een avond eerder nog als minder doeltreffende linker spits met Noordwijks keur korps tegen Ajax in actie, op nieuw een kans. Michael van der Berg was sterker: twee maal 6-2. Voor Petra Guyt is het toer nooi afgelopen. De in het da mes enkelspel D als tweede geplaatste Katwijkse werd in drie sets teruggewezen: 4-6, 7- 6, 6-4 Voorhout De twee topheren in het C- toernooi van Voorhout kenden tot nu toe geen enkel pro bleem. Eytel Homan schoof achtereenvolgens Glas en Van Dorp van de baan, terwijl Marcel van Paridon Tan en Timmpr moeiteloos uit het ge zellige toernooi werkte. Ook in het herendubbel in deze categorie, bleef het eerst- geplaatste koppel in de strijd. Jan en Mike Ruysenaars ont moetten op hun weg naar de halve eindstrijd echter duide lijk wel enige tegenstand(ers) van betekenis. Simon Luxen en B. Velthuijsen Van Zanten - finalisten op de Boekhorst - en het eveneens sterk geachte duo W. Nagel/Marcel van Pa ridon slaagden enevenwel niet in zelfs maar een set te pak ken (respectievelijk 7-5, 6-1 en 6-2, 6-1.) Han de Jong en Ruud Warmerdam, als tweede geno teerd, kwamen eveneens een rondje verder. Martin Hoek stra en L. Klomp maakten er desondanks een spannende partij van: tweemaal 7-5. Het herenenkelspel in de D- klasse verloor al wel de rang- lijstaanvoerder. Jan Baan werd zeer overtuigend uit het Voorhoutse gebeuren gemept door Ton van de Tonnekreek uit Nieuw Vennep: 3-6, 0-6. In diezelfde groep rukte niet ge plaatste Egbert Vonk simpel op naar de laatste acht. Martin Galjema veroverde slechts twee games. Noordwijker An ton Wil van Zoelen - de win naar van het C enkelspel in Noordwijk - komt in Voorhout dubbelend in D uit. Met Jan van Hensbergen plaatste Van Zoelen zich voor de laatste zes tien door het toch sterke kop pel Egbert en Ronald Vonk te overklassen (6-1, 6-2) en met Anneke Hoogervorst werd in het gemengd dubbel de kwart finale bereikt. L. Stern en J. Reeuwijk, eerder verantwoor delijk voor - de uitschakeling van het favoriete koppel Steenhoff/De Graaf, gingen na een gewonnen eerste set (4- 6) alsnog ruim ten onder: 6-2, 6-1. Het moet vreemd lopen wil Van Zoelen ook volgend seizoen nog in D mogen uitko men. Hoewel het publieksdubbel Har Walenkamp/Dennis van de Water door een rugblessure van de tennissende juwelier niet in deze samenstelling in actie kon komen, haalde Wa lenkamp toch de volgende ronde in het herendubbel D Met stand-in Janco Meyer overleefde Walenkamp tegen het jeugdige Voorhoutse dub bel J van der Meer en J. Schouten een vijftal matc hpoints, voordat het Leidse koppel zelf hel elfde wed- strijdpunt van deze meer span nende dan fraaie ontmoeting wél benutte: 2-6, 6-1, 7-6. GERT-JAN ONVLEE BONN Cijfers Westduitse lotto van gisteren: 2-4-5-13- 15-30-35; reservegetal: 24. Spiel 77: 2-5-1-1-5-9-7.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9