F r ankrijk minder in trek bij toeristen m Veel burgeri liggen nog onder puinhopen van Beiroet Ontwikkelingshulp Nederland soort defensie-uitgaven Nederlandse naaktlopers op Sardinië in de cel DE TIJD df0ENE - BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 29IULI1982 PAGINA Belgen mogen met zestig met pensioen (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De algemene pensioen leeftijd in België zal vanaf 1 januari 1983 voor zowel mannen als vrouwen 60 jaar zijn. De regering-Martens heeft hiertoe besloten. Pensionering met 60 jaar wordt echter niet verplicht. Zowel mannelijke als vrouwelijke werkne mers mogen tot hun 65ste doorwerken. Voor vrouwen die tot nu toe op hun 60ste verjaardag verplicht uittreden, betekent dit een verhoging van de pen- sipenplichtige leeftijd met vijf jaar. In België bestaat overigens geen AOW. Er zijn zes afzonderlijke, per beroepscate gorie georganiseerde, pensioenstelsels voor werknemers en hun gezinnen. Kattenziekte doodt tientallen honden aan Belgische kust (Van onze correspondent) BLANKENBERGHE Aan de Belgi sche kust sterven dagelijks tientallen honden aan een epidemie van de Par- vo-zickte, een tyfus-achtige aandoening die meestal „kattenziekte" wordt ge noemd. De epidemie doet zich sinds een week voor, het sterkst in Blankenberg- he en omgeving. Vooral jonge honden worden het slachtoffer. Na de eerste verschijnselen is genezing niet meer mogelijk. Wel bestaat er sinds korte tijd een preventieve entstof tegen de Parvo-ziekte. De dierenartsen in de Belgische kuststreek worden over stelpt met aanvragen daarvoor. Men sen kunnen door de „kattenziekte" niet worden besmet. Zeer zuinige VW Dit vreemde voertuig op drie wielen is de zui nigste Volks wagen ooit ge maakt. Tijdens een zuinigheids wedstrijd op het circuit van Hoc- kenheim (West- Duitsland) haal de hij op een li ter benzine een afstand van meer dan 800 ki- lomter. Iran wil via Irak naar Jeruzalem NICOSIA De Iraanse parlements voorzitter, Rafsandjani, heeft gisteren in een radio-interview verklaard dat Irak aan de Iraanse troepen toegang moeten verlenen naar Jeruzalem. Als dit niet gebeurd, dan zullen Iraanse troepn op rukken naar Bagdad, aldus Rafsandjani. In een ander interview met Radio-Te- heran zei de Iraanse premier Moessavi, dat de nederlaag van Israël begint met de val van het Iraakse regime. Van nacht opende Iraanse troepen een zware aanval op de Iraakse havenstad Basra. De gevechten werden vanochtend nog in alle hevigheid voortgezet. Dagenlang hadden Iraakse en Iraanse troepen el kaar bestookt vanuit loopgraven. Botha: Swapo wil bestuurders Namibië doden WINDHOEK De leider Swapo, Sam Nujoma, hee dracht gegeven tot het dode alle belangrijke bestuurder Namibië. De Zuidafrikaansjêl nister van buitenlandse i Botha, heeft dit gisteren klaard. Volgens Botha zal^ oproep van Nujoma ernstij volgen hebben voor het bei van onafhankelijkheid vo<u door Zuid-Afrika bestuurd mibië. Wel merkte Botha r dat de Swapo-plannen de k op vrije verkiezingen in N: ernstig in gevaar brengen. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Hoewel het loeristenseizoen pas hal verwege is en het komen de weekeinde een nieuwe stroom van vakantiegan gers op gang komt, maakt men zich in Frankrijk zor gen over de gevolgen van de economische achteruit gang op het toeristenver keer. Zo is de toeloop van buitenlanders, mensen die via Frankrijk naar Spanje, Portugal of Italië trekken én diegenen die in Frank rijk vakantie houden, minder dan vorig jaar. Er zijn nog geen officiële cij fers bekend, maar ramingen wijzen er op dat tot nu toe tus sen 15 en 20 procent minder buitenlanders naar en door Frankrijk gekomen zijn dan in de voorgaande jaren. Degenen die wel komen geven minder uit dan eertijds. De Fransen zelf, die mede door de devalu atie van de frank overwegend in eigen land blijven, nemen maar drie weken vakantie in plaats van de traditionele maand. Daarbij beperken ook zij zich in hun uitgaven. De devaluatie van de frank had verwachtingen gewekt over een toename van het bui tenlandse toerisme. Maar daar is het niet van gekomen. De devaluatie kwam voor een aantal mensen te laat om al gemaakte plannen te wijzigen. Bovendien zijn de prijzen in Frankrijk vóór de prijzenstop van vorige maand veel sneller gestegen dan bijvoorbeeld in Nederland en West-Duitsland, zodat Frankrijk niet echt goedkoper is. Met name in Zuid-Frankrijk ondervindt men aan den lijve dat Frankrijk minder aantrek kelijk is geworden. Dat is mede een gevolg van de belas ting die door de regering-Mit- terrand op de plezierjachten is gelegd. Deze belasting, die ook voor buitenlandse schepen geldt, heeft veel jachteigena- ren ertoe gebracht een andere haven te zoeken, bijvoorbeeld in Italië, Spanje en Tunesië. De Canadese ambassadeur in Libanon, Arcand, kijkt naar zijn vernielde huis in West-Beiroet. De woning van arcand, de eni ge westerse ambassadeur die nog in Beiroet is achtergeble ven, werd dinsdag tijdens een Israëlsich bombardement ge troffen. Politie Zimbabwe arresteert elf personen na aanslag HARARE In Zimbabwe zijn gisteren elf personen die bij de Zimbabweaanse luchtmacht werken gearrestèerd. Dat is uit be trouwbare bron in Harare vernomen. De elf personen, voor het merendeel blanken, werden in Gwe- roe opgepakt. Deze stad ligt vlakbij de luchtmachtbasis Thorn- hill. Zondag werden daar 13 toestellen van de Zimbabweaanse luchtmacht vernield.De zoekactie naar de acht buitenlandse toe risten, die vorige week werden ontvoerd, heeft tot nu toe geen enkel resultaat gehad. Men is het spoor van d eontvoerders bij ster. De ontvoerders eisen de vrijlating van gedetineerde aan hangers van ZAPU-leider Nkomo. Gandhi wil betere contacten met VS WASHINGTON De Indiase premier Indira Gandhi is gis teren aangekomen in Was hington voor een officieel be zoek aan de VS. Direct na aan komst liet zij weten vast beslo ten te zijn om de betrekkingen met de VS te willen verbete- Amerikaanse waarnemers verwachten dat Gandhi tijdens haar bezoek, het eerste sinds 1971, de positieve aspecten van de Indiaas-Amerikaanse be trekkingen zal benadrukken. In het verleden werden de re laties tussen beide landen meer dan eens gekenmerkt door irritatie en wantrouwen. In Amerikaanse regerings kringen heerst nogal wat on gerustheid over de nauwe mi litaire banden tussen India en de Sovjet-Unie. MINISTER WEINBERGER: WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Cas par Weinberger, heeft in een overzicht van de inspanningen die' de Verenigde Staten en hun bondgenoten zich getroosten voor hun gemeenschappelijke defensie, Nederland met name ge noemd voor zijn relatief grote ontwikkelingshulp. De NAVO-definitie van defensie-uitgaven omvat niet de ont wikkelingshulp, zo stelt Weinberger. „Niettemin draagt deze hulp bij aan de internationale veiligheid en stabiliteit. Indien de officiële ontwikkelingshulp wordt meegerekend als een bijdrage aan de internationale veiligheid, dan is de ongelijkheid tussen de defensie-inspanningen van de VS en de overige bondgenoten minder groot". Elk jaar worden in België honderd babies doodgeslagen (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Volgens de Bel gische minister van justitie Jean Gol worden in zijn land jaarlijks tussen de 1.200 en 3.800 kinderen door hun ou dere, familieleden of andere opvoeders mishandeld. Zowat 100 van hen overleven de klappen niet. De minister heeft dit meege deeld in een toelichting op een wetsontwerp ter bestrijding van de kindermishandeling. Het ontwerp voorziet onder meer in het opheffen van het beroepsgeheim van artsen, verpleegkundigen en maat schappelijk werkers indien kindermishandeling wordt ontdekt of vermoed. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse politie heeft vier Nederlandse toeristen gearresteerd „wegens onzedelijk gedrag op een openbare plaats". De vier, drie mannen en een vrouw in leeftijd variërend van 19 tot 29 jaar, lagen gisterochtend in gezelschap van vijf Duitsers op een stil stuk strand bij Platamona (Noordoost-Sardinie) naakt van de zon te genieten. Een bewoner van de streek ergerde zich hieraan en waarschuwde de politie van het nabij gelegen Sorso. Deze betrapte de toeristen op heterdaad en sloot hen op in ge vangenis van Sassari. De Nederlandse ambassade in Rome ver wacht dat de vier er met een voorwaardelijke straf vanaf zullen komen. Tot de rechtszaak, midden volgende week, zullen zij echter in de cel moeten blijven. Toeristen naar Italië krijgen steeds de waarschuwing: topless zonnen wordt toegestaan, zij het niet overal van harte, maar kostuumloos zonnen is in dit land nog geheel uit den boze. Safety first worden bezocht. De bezoekers van de „Royal Tourna ment", een soort militaire tentoonstelling die gisteren Na de IRA-aanslag van vorige week in Londen zijn de door koning Elizabeth en prins Philip werd geopend, on veiligheidsmaatregelen in de Britse hoofdstad sterk op- dervonden dat aan den lijve. „Safety First" luidde het gevoerd. Dat geldt vooral voor evenementen waarbij mi- motto, zodat wagens van bezoekers werkelijk aan alle litairen zijn betrokken of die door de koninklijke familie kanten werden nagekeken. HEVIGE BOMBARDEMENTEN LUIDEN BESTAND IN BEIROET De Amerikaanse afgezant Habib sla i er gisteren een bestand tussen Palestijnen en Israëla bewerkstelligen. Hiervoor had hij enkele uren ov<J, gepleegd in Beiroet, nadat hij uit Jeruzalem was t<!t gekeerd waar hij had gesproken met Israëlische ders. 'j Even voor het bestand inging, zijn er gisteren vele doden e 0 wonden onder de burgerbevolking gevallen. Dit meldde F*; Beiroet, die vanochtend waarschuwde dat spijkerbommel m door Israëlische vliegtuigen op de Libansë hoofdstad ware gooid, konden ontploffen wanneer zij worden aangeraakt. De afgelopen zeven dagen had Israël de beschietingen en jn bardementen door luchtmacht, marine en artillerie geleidel OC opgevoerd. Het Palestijnse afweervuur was de afgeloper 6 steeds heviger geworden. Het is niet duidelijk hoeveel slac J fers er de afgelopen in West-Beiroet zijn gevallen, omdat J: burgers nog onder de zwaar gebombardeerde flatgebouw< f huizen liggen. Wel is zeker dat het dodental enkele hondf 1 bedraagt. J De electriciteits- en watervoorziening, die maandag door h raëlische leger vanuit Oost-Beiroet was afgesneden, was gisd®' nog niet hersteld. Mede hierdoor leven de ongeveer 500.001 f, gers, die met de Palestijnse en links-Libanese guerrillastr in West-Beiroet zitten, onder bijzonder moeilijke omstand' den. De voedselvoorraad lijkt voldoende, maar benzine ei| selolie zijn uiterst schaars. Het gisteravond van kracht geworden bestand is het ze ,5t staakt-Ret-vuren dat Palestijnen en Israëli's overeer.kvt sinds het begin van de oorlog op 5 juni. De Israëlische mi van defensie, Sharon, zei gisteren dat zijn regering had stemd met een nieuwe strategie van „positie-oorlog". Dit. kent, volgens Sharon, dat de strijd tegen de Palestijnse stelli ,71 zal doorgaan zonder dat op elke Pafestijnse guerrilla-actie raëlische militairen zal worden gereageerd. Franse politie pakt Nederlandse met kilo heroïne PARIJS De Franse politie heeft gisteren ten zuiden van Parijs een 42-jarige vrouw uit Rotterdam aangehouden we gens het in haar bezit hebben van bijna een kilo heroïne. De drugs werden in haar wagen aangetroffen. In samenwer king met Scotland Yard en In terpol werd korte tijd later in Londen een Pakistaan aange houden, van wie de de vrouw eerder op de dag in Parijs de heroïne had gekocht. De partij heeft een waarde van enkele honderdduizenden guldens. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZi >1 THEATER. RECREATIE,EXPOSIT1 f EN EEN COMPLETE AGENDA NOS-journaal. „Het wordt bp- vallend vervelend hoe dikwijls schrijf- en andere taalfouten worden gemaakt in het natio nale, meest bekeken en nog al tijd gezaghebbend geachte te levisieprogramma. Ons lijkt het een reden te meer om de mavo maar niet op te heffen, en het einddiploma ervan ten minste verplicht te stellen voor aspirant-redacteuren". Ook Studio Sport krijgt een veeg uit de pan. „Mogen wij eens wat minder horen over de lotgevallen van Jan Lam mere? Nooit eerder is het voor gekomen in de wereld van de sport, dat een beoefenaar met zo opvallend weinig successen achter zijn naam zo geregeld en met zoveel nadruk de pu bliciteit wordt binnenge sleept". Elders een verhaal, dat verklaart waarom de eie ren onevenredig duur blijven. „De huisvrouw weet niet eens wat de eieren kosten. Ze heeft eieren op haar boodschappen- briefje staan, dus pakt ze in de supermarkt een doosje eieren uit het schap. Op de prijs let ze niet eens meer. De winkelier weet dat ook, dus verandert hij die prijs niet". De Haagse Post bekritiseert het hardnekkige anti-Sovjet- beleid van Amerika. „Het eni ge concrete resultaat van Rea- gans bewind is, dat de NATO nog nooit zo gammel in elkaar heeft gezeten, en dat er in Eu ropa zich voor het eerst een beredeneerd, niet-emotioneel anti-Amerikanisme begint te ontwikkelen. Wie Reagan ver derop probeert te helpen, hij helpt het meest de Russen". Een interview voorts met vice-president Rodriguez van Cuba. „Eigenlijk heeft Reagan een positieve invloed gehad in de internationale politiek. Zijn regering is vast en zeker' de laatste conservatieve regering in de Verenigde Staten. De re geringen die hierna volgen in de komende twintig, dertig jaar, zullen ons de kans bieden te onderhandelen over nieuwe werelverhoudingen". De Ra tionale ombudsman prof. J. Rang zegt in een vraagge sprek: „Ik ben geïnteresseerd in het fenomeen mens. Mijn rechtsbeleving en hantering van het recht is dat het om de mensen gaat en niet om de re gels. Ten behoeve van de mens zijn die regels en struc turen gemaakt. Daarom kan ik ook best verdedigen dat je als jurist ook tegen de wet kunt handelen. Je mag best iets doen wat een beetje in strijd is met de wet". Ook met de nes tor van de Nederlandse televi sie, Eric de Vries, wordt ge praat. Over zijn grote ontdek king Mies Bouwman: „Zij heeft gekozen voor het grote publieksprogramma. Dat is misschien een tragische beslis sing, maar voor haar persoon lijk geluk is dat verstandig ge weest". VWkJ WKOWLAWD Vrij Nederland praat met PLO-diplomaat Sartawi. „Er is in de Libanon geen militaire patstelling. De PLO heeft ge wonnen. We hebben tegen dit superleger gevochten en, rela tief gezien, gewonnen. Israël heeft zijn doel niet bereikt en daarom heeft de andere kant gewonnen". "Elders aandacht voor dë aanval die de PvdA, met zijn plannen voor een volksverzekering, heeft geo pend op de almacht van de medici. „Het voordeel van zo'n volksverzekering is, dat de so lidariteit wordt hersteld en er een gelijk recht voor iedere burger gaat ontstaan op ver strekkingen in de gezond heidszorg. Eindelijk zal dan een gezondheidszorg ontstaan, die minder gericht is op de portemonnee van de arts en de specialist, maar meer op de ge zondheid van de patiënt". Een gesprek ook met trainer Han Berger van de FC Utrecht, in opspraak vanwege financiële onregelmatigheden, maar toch bekerfinalist. „Ik wil niet weg. Nog meer dan in het verleden heb ik in het afgelopen jaar gezien dat resultaten niei af hankelijk zijn van hoge sala rissen, comfort en verwenne rij. Wij hebben gewerkt in een accomodatie, in vergelijking waarmee een doorsnee-ama teurclub in een paleis werkt". De Tijd bericht uitvoerig over de Oosterschelde en zijn ver dwenen honderden miljoenen. Oud-minister Trip; „Het zou me niet verbazen, als Rijkswa terstaat er niet het allerhoog ste prijskaartje aan heeft ge hangen. Een schommeling van een paar honderd miljoen is natuurlijk gemakkelijk be reikt". Aandacht ook voor de nieuwe aanpak in ziekenhui zen, ofwel: 's morgens opere ren, 's avonds weer thuis. „Veel Amerikaanse artsen zijn van mening, dat 20 tot 40 pro cent van de ingrepen die tot voor kort gepaard gingen met opname, nu in één dag kun nen worden gedaan". In een reportage uit de heksenketel van het Midden-Oosten de conclusie, dat de oorlog in Li banon vrede met de Palestij nen kan brengen. „Als het meezit. Als de Amerikanen behendig manoeuvreren. Als Begin zich voor de tweede keer een staatsman toont. Als de PLO tót het inzicht komt, dat Israël er is en altijd zal blijven. Als Dit pleidooi tenslotte uit de mond van ex- politicus Van Huiten: „Het wordt tijd voor een nieuwe partij. De groeiende armoede hier bij ons, maar meer nog in de rest van de wereld, is er niet bij toeval. Ze is opgeroe pen door onze zogenaamde vooruitgahg. Een ontwikke ling waaraan steeds meer mensen beseffen geen deel te willen hebben". De Groene Amsterdammer kenschetst het dilemma in de Libanon aldus: „Onder onafge broken Israëlische bombarde menten gaat Arafat door zijn volk voor te bereiden op wat onvermijdelijk in de toekomst verscholen ligt: de erkenning van Israël. De Israëlische pre mier Begin doet met zijn volk precies het omgekeerde ten aanzien van de Palestijn S| Arafat heeft gedreigd met v M de; zolang Begin regeert, m 4 die worden uitgesloten". I artikel ook over de groeisi pen van de handel in alten r' tief voedsel. „Moordende a e' currentie, erger dan in het v wone bedrijfsleven. Ik k !P daar boeken over vol sch 'r< ven. Binnen het alternatir3 wereldje heb ik dat nog r 11 eerder meegemaakt. Enerzi V: is het lachwekkend, maar a J de andere kant ook diep dria£ vig, want je hebt toch een a; SP tal zaken waar je gemef schappelijk aan werkt". hervrxmd 11 nedertonc In Hervormd Nederland 1 CDA-kamerlid Scholl vraagtekens bij het toekomst fractie voorzitterschap, vind de kandidatuur vi Deetman te prematuur. Er zi wel degelijk meer kandidate Hans de Boer. Een vent een lange bestuurlijke en ring. Er moeten voor mij stele ke argumenten komen hem nu niet tot voorzitter de fractie te maken". Een g o sprek met de Drentse hu vrouw en solo-activiste Col Ensink. „Voor een tientje worden van Greenpeace is p ma, maar ik vind het ook e Up beetje je geweten afkopen, zou ook al doe je dat ma tsi eens in de drie jaar naLj' een hoorzitting moeten ga om je te laten horen. Ik vi niet dat je een ander ";.P werk moet laten opknappen Se

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8