.Dolfijnen en iruin vissen toren thuis tl Noordzee Parijs: rokken blijven klokken „Flexuitregeling" bij PTT beëindigd Rechtbank ontzegt j>egang casino's n Haarlemmer PvdA en VVD tegen bezuinigingen op politie ips voor het weekeinde [NNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 JULI 1982 PAGINA 7 ethylvrijstelling ordt uitgebreid 4 HAAG Glastuinders die op hun rijf verzinkt stalen of kopen water ingbuizen hebben kunnen onder rwaarden vrijstelling krijgen voor gebruik methylbromide als grondont- ►ttingsmiddel. Dat heeft minister De ning (Landbouw) besloten, nadat het iringsinstituut voor Waterleidingarti- en (KIWA) geconstateerd had dat jen van dit materiaal absoluut geen thylbromide doorlaten. Begin vorig r werd het methylen verboden omdat leken zou zijn dat het drinkwater op ;ele plaatsen in het Westland was ver- reinigd. Pvc-buizen zijn nu nog steeds boden. DEN HAAG PTT'ers kunnen vanaf be gin volgend jaar niet meer ..flexibel uittre den". De PTT heeft het op 1 januari '80 ge starte en voor drie jaar geldende experi ment, waarbij de werknemers konden kie zen voor uittreden tussen hun 60e en 65e jaar, beëindigd. De PTT'ers konden volgens de „flexuitregeling" trouwens ook na hun 65e jaar gewoon doorwerken. Het experi ment voorzag duidelijk in een behoefte, al dus de PTT. maar op dit moment zijn al be sprekingen gaande om de VUT-leeftijd bij de overheid tot 61 jaar te verlagen. De PTT wil voor de werknemers wel de mogelijk heid openhouden om op 60-jarige leeftijd met pensioen te gaan. Drukte op de wegen DEN HAAG Reizigers in en door West-Duitsland en Frankrijk moeten dit week einde rekening houden met grote verkeersdrukte. De zo mervakantie begint dit week einde in de Zuid-Duitse deel staat Beieren, terwijl de bur gers van Hessen, Hamburg en Sleeswijk-Holstein van vakan tie terugkeren. Hierdoor zal het druk tot zeer druk worden op de belangrijkste Duitse snelwegen, zowel in noordelij ke en zuidelijke richting. De Franse politie verwacht voor dit weekeinde op de Franse snelwegen grote druk te met vertragingen en files. Prins Bernhard uit ziekenhuis utrecht Prins Bernard is gisteren uit het Academisch Zie kenhuis in Utrecht ontsla gen. Hij werd daar vorige week op de afdeling urologie opgeno men voor een ope ratie, die naar volle tevreden heid is verlopen, aldus de RVD. Eerste vlucht heteluchtballon in '83 herdacht AMSTERDAM De stichting „200 jaar na ^lontgolfier" wil het 200-jarig bestaan van de luchtvaart in 1983 aangrijpen om overal in het land aandacht te vragen aan het varen met he- teluchtballonnen. Een bemande heteluchtballon, ontworpen en gebouwd door de Franse broers Montgolfier, slaagde er op 21 november 1783 in zich te ont worstelen aan de zwaartek racht. De stichting, opgericht door de Nederlandse kampioen ballonvaren Ad Haarhuis, heeft een aantal plannen op stapel staan om dit te herdenken. „Overheid moei gehandicapten gaan werven" DEN HAAG Het kamerlid Louise Groenman (D'66) vindt dat het rijk meer mindervali- den in dienst moet nemen. „In personeelsadvertenties moet gehandicapten nadrukkelijk worden gevraagd ook te solli citeren". Groenman vraagt minister Gardeniers (gehandi captenbeleid) hoeveel minder- validen de overheid nu in dienst heeft. Het kabinet wil namelijk, dat twee procent van het personeel bij bedrijfs leven en overheid uit minder- validen gaat bestaan. Scholten verontrust over produktie neutronenbom DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Jan Nico Schojten (CDA) is verontrust over het plan van de Amerikaanse regering,, de voor raad neutronengranaten te verdubbelen tot 2000. De granaten zouden bestemd zijn voor houwitser-kanonnen die door de Europese NAVO-strijdkrachten (waaronder ook de Nederlandse landmacht) worden gebruikt. Scholten heeft minister van Buitenlandse Zaken Van Agt gevraagd, wat onze regering van de Amerikaanse plannen vindt. Ook wil hij weten of de beslissing van de rege- ring-Reagan wel in overleg met de NAVO- partners genomen is. De Tweede Kamer heeft zich herhaaldelijk afwijzend opgesteld tegenover produktie en gebruik van neutro nengranaten. RECTEUR DOLFINARIUM IRDERWUK rER ORKA BU WASSENAAR: HDERWIJK Het ft er deze week even [eleken dat Nederland tanden zou gaan bele- j zoals in de film vs". Zwemmers bij antsoog en Wassenaar lieten met knikkende Jën het water omdat onder de kust een is was gesigna- Bij Callantsoog het een vriendelijke tuitdolfijn te zijn, van het dier voor de tnaarse kust wordt toed dat het een orka aardwalvis is. Omdat dieren soms voor gevaarlijk zijn, Ie de Wassenaarse po- een zwemverbod in. iddels heeft het dier rmiddag voor Scheve- ningen rondgezwommen, zo wisten enkele badgas ten te vertellen. Gaat het u om een orka of niet? Volgens de heer F. den Her der, directeur van het Dolfina rium van Harderwijk, waren de voor Wassenaar en Cal lantsoog waargenomen dieren beide ongeveer zes meter lang en zwart van kleur met witte vlekken. Het beest bij Wasse naar had bovendien een grote rugvin. „In eerste instantie dachten we dat het om een orka ging bij Callantsoog; de gegevens die de politie gaf, wezen daar in elk geval duidelijk op. Toen we zelf gingen kijken, bleek al snel dat het een onschuldige witsnuitdolfijn was. Echt, die doen niets". Wat voor dier het is geweest voor de kust van Wassenaar, weet Den Herder niet precies. „Maar of dat inderdaad een Archieffoto van een orca. orka is geweest, lijkt me sterk. Ik sluit weliswaar niet uit dat een zieke, uit de koers geraak te orka voor onze kust terecht is gekomen. Dan zou het in derdaad niet ongevaarlijk ge- weest zijn, zeker wanneer het wordt opgejaagd. Het lijkt me echter veel waarschijnlijker dat het een griend of een zwarte zwaardwalvis is ge weest. Die zijn allebei volko men ongevaarlijk". Witsnuitdolfijnen zijn intelli gente dieren met een hersen- volume en -ontwikkeling, die die van mensen benaderen. De meeste dolfijnachtigen voelen zich aangetrokken door men sen. Uit Australië komen ver halen van dolfijnen, die elk jaar opnieuw naar het strand komen en zelfs toelaten, dat kinderen een stukje meevaren op hun rug. Inheems Hoewel de heer Den Herder de opwinding rond de dieren wel kan begrijpen, is hij tege lijkertijd een beetje bedroefd: „Iedereen weet alles over va ten atoomafval en grote olie vlekken op zee, maar dat die zelfde zee ook nog bevolkt wordt door allerlei dieren, daar lijken heel wat mensen nooit bij stil te staan. Gister avond nog vroeg een man me: „Wat doet zo'n beest nou ei genlijk in die zee.En dan te bedenken dat dolfijnen en bruinvissen en dergelijke, in heemse dieren zijn, die hier thuishoren". Verschillende soorten walvis- achtigen waren vijftig jaar ge leden kind aan huis in de Noordzee, de Waddenzee en de Zuiderzee. In de Rijn tot bij het Westduitse Emmerik, zwommen de bruinvissen en ook in de Seine in Parijs zijn ze wel eens waargenomen. „Oudere vissers zullen onge twijfeld nog verhalen kunnen vertellen over bruinvissen die met de vissersboten meezwom- men en langszij lagen te darte len. Geen bruinvis die het nu nog waagt de Rijn op te zwem men. Voor hij Emmerik heeft gehaald, is hij al opgelost in' het smerige water. En dat geldt ook voor het Nederland se kustwater. Bruinvissen en dolfijnen zie je er nog zelden". Ook de zeehonden die tegen woordig op enkele delen van de Waddeneilanden verblij ven, kwamen vroeger in drommen naar de Nederlandse stranden. Den Herder: „Dat was heel normaal, want ze sliepen daar. Tegenwoordig zijn de stranden er te druk voor en als er nu een zeehondje zijn gezicht laat zien, is er meteen paniek in de tent en schrijft de krant ver halen over zeemonsters". idLRLEM Semi-beroepsspeler John Huizinga uit "Jvoort is van plan in beroep te gaan tegen de uit- fik van de president van de rechtbank in Haarlem, •Ji.F. van den Haak, waarin hij in het ongelijk werd >eld bij het kort geding tegen de stichting Nationale "Hing Casinospelen. Huizinga mag van de stichting |Qjaar lang niet in de casino's van Zandvoort en idveningen komen. >d >0werd door de stichting de toegang geweigerd omdat hij Wijzingen gaf aan medespelers, waardoor onrust aan de jA-Jacktafel ontstond, zegt de stichting en de president van ^fchtbank neemt dit oordeel over. Het is in de casino's verbo- tyistructies en adviezen te geven. „Ik word geweerd omdat ,vee\ winst maakte met Black Jack", zegt John Huizinga, 'aast zijn dagelijkse inkomsten'een aardige living opbouwde 'tiet spelen in casino's via een systeem dat uit Amerika 1 dat hij verbeterde en binnenkort ook voor 45,- in boek- ;0 in de handel gaat brengen. 5(jk Jack staat ten onrechte in onze casino's aangeschreven j^nsspel, het is in feite een behendigheidsspel. Iedereen die ïijoed geheugen heeft, kan dezelfde resultaten bereiken als 5(jegt Huizinga. Die resultaten liegen er overigens niet om. |e duizenden guldens per dag verdiende hij in de casino's. 5(jns zijn woorden werden de croupiers schichtig als ze hem 5(i maar zagen binnenkomen. Van de directie zouden ze op- |t hebben om onmiddellijk op een andere manier te gaan i, zodanig dat de verliezen beperkt zouden blijven. >ant bij deze zaak is dat zijn raadgevingen bij een echt 4 geen enkele invloed zouden hebben. Dus is Black Jack thendigheidsspel, concludeert Huizinga. Maar daarover is iet niet eens in juridische kringen. „In Amerika wel", zegt ïga, „daar hangt bij vele tafels het bordje dat beroepsspe- liet welkom zijn. Daar ben ik er ook al eens uit gezet. In kent men mij ook, daar sluiten de tafels als ik kom". Loon- N matiging door hoge rente tenietgedaan DEN HAAG De Neder- landse bedrijven hebben in 1981 minder loon be taald, maar de loonmati ging van de werknemers werd meer dan tenietge daan door de hogere rente die de bedrijven moesten betalen. Loonmatiging bracht de be drijven een lastenverlichting van 2,4 miljard op, maar die bedrijven kwamen voor rente lasten te staan, die vijf miljard hoger lagen dan in 1980. De banken en verzekeringsmaat schappijen inden mede daar door ze inden ook rente van' particulieren vijftien mil jard miljard meer aan rente- inkomsten. Ook banken en het verzekeringswezen moesten meer rente betalen, zodat zij uiteindelijk 32 miljard over hielden. Dat is vier miljard meer dan in '80. Het aandeel van de lonen en sociale lasten in het bruto nationaal inko men is vorig jaar gedaald van 72,5 naar 71 procent. DEN HAAG PvdA en VVD zijn het volstrekt oneens met de door D'66- minister Rood aangekon digde bezuinigingen op de gemeentepolitie. De PvdA-fractie in de Twee de Kamer wil onmiddel lijk na de zomervakantie de minister van Binnen landse Zaken ter verant woording roepen over zijn maatregelen. De PvdA vindt het schrappen van de personeelsuitbreiding en de bezuinigingen volledig in strijd met gemaakte, afspra ken onder verantwoordelijk heid van de voorganger van Rood, ex-minister Van Thijn (PvdA). Met name de situatie in Amsterdam, waar de over belasting onaanvaardbare vor men heeft aangenomen, vraagt volgens de PvdA eerder om een vergroting van de toege zegde uitbreiding van de sterkte in plaats van het ge heel schrappen daarvan. VVD-leider Ed Nijpels vindt dat de maatregel van minister Rood bij de kabinetsformatie in september moet worden te ruggedraaid. Ook de VVD wijst de bezuinigingen op de politie vierkant van de hand. „Bezuinigen is nodig, maar de politie moet daarbij wel buiten schot blijven", aldus Nijpels, die het besluit van minister Rood in strijd vindt met recen te uitlatingen van premier Van Agt. „De Nederlandse po litieman is de laatste tijd al te veel op de proef gesteld. Dit is een verkeerde maatregel die ook nog op een verkeerd mo ment komt", aldus Nijpels. De reactie van CDA-woord- voerder Sytze Faber was meer gematigd, maar ook hij zette vraagtekens achter de plan nen. Politiebonden Onder de besturen van de gro te steden en onder de politie bonden is eveneens grote on rust ontstaan over het besluit van minister Rood alle ge maakte afspraken over uit breiding van de gemeentepoli tie te schrappen, de sterkte te bevriezen en te bezuinigen op de uitgaven. De politiebonden vinden dat minister Rood hiermee alle gemaakte afspra ken over uitbreiding (500 man in vier jaar) flagrant heeft ge schonden. De christelijke poli tiebond wil door middel van een kort geding de maatregel ongedaan maken. „Wij zullen dit niet over onze kant laten gaan", zei voorzitter Teeuwen van de christelijke politiebond ACP. Hij is des te bozer omdat de politiebonden naar zijn zeg gen op geen enkele manier van tevoren zijn ingelicht over de maatregel van minister Rood. „Het was voor ons een donderslag bij heldere hemel", aldus Teeuwen. Hij wil dat mi nister Rood zijn maatregelen intrekt en zo spoedig mogelijk jegens de bonden verantwoor ding komt afleggen over het achterwege blijven van elk overleg. Teeuwen vindt de ka binetsbeslissing bovendien on fatsoenlijk, omdat premier Van Agt onlangs naar aanlei ding van de rellen rond de Amsterdamse Stopera nog heeft beweerd dat er op de po litie niet verder beknibbeld zou worden. Volgens Teeuwen zullen de maatregelen van het kabinet tpt grote spanningen binnen de politiecorpsen leiden, om dat men niet meer weet waar men aan toe is. In de dienst verlening van de politie zullen bovendien grote gaten vallen omdat zij met name in de grote steden allang om mensen zit te springen. Was de afgesproken politieuitbreiding wel doorge gaan, dan had men toch nog met een tekort aan personeel gezeten, meent de ACP-voor- -zitter. Teeuwen vreest dat vooral de hulpverlening aan drugsverslaafden en minderja rigen een veer zal moeten la ten en dat de criminaliteit ver der zal toenemen. Iide scheepsmodellen 3r Katwijk de „Vuurbaak"in Katwijk -iot en met 21 augustus een \toonstelling van oude Ieepsmodellen en foto's te Open van maandag tot met zaterdag van 14.30 tot iu30 uur en van 19.30 tot 30 uur. fegeren in Zandvoort 'gasten in Zandvoort kun- zaterdag vanaf 11 uur gerwedstrijden zien op Zandvoortse strand. Van- U2 uur is er op het Gast- plein een folklore mani- Schaatsen in Schermerhorn De unieke collectie schaatsen en sleden uit het Alkmaarse Schaatsmuseum kan tot en met 29 augustus bekeken worden in de Hervormde kerk van Schermerhorn. in de kop van Noord-Holland. Open: zondag van 12 tot 16 en dinsdags tot en met zater dags van 10 tot 16 uur. Gondels in Giethoorn Een vloot van verlichte gon dels trekt zaterdagavond vanaf 20.00 uur door Giet- noorn. Oude ambachten in Exloo Het zevende festival oude ambachten rond de oude Saksische boerderijen van Exloo in Drenthe, heeft za terdag plaats van 10 tot 17 uur. Meer dan 140 hand werkslieden zullen er staal tjes van hun kunnen laten zien. Kaatsspel in Franeker De ontwikkeling van het kaatsspel is het onderwerp van een tentoonstellng die in augustus is ingericht in het Coopmanshuis in Franeker. Open maandag tot en met za terdag van 10 tot 12 en van 13 tot 17 uur. Kastelen in kleur In het kasteel „Rosendael" in Rozendaal bij Arnhem, is een fototentoonstelling georgani seerd onder de titel Neder landse kastelen in kleur". Zondag van 13 tot 17 uur en Expositie oude schoolplaten Het Drents museum in Assen brengt tot en met 3 oktober onder de titel „De geschiede nis gekleurd" een tentoon stelling van historische schoolplaten, waarbij het werk van J. Issings centraal staat. Open: weekeinden van 13 tot 17 uur. overige dagen van 9.30 tot 17 uur; maandags gesloten. Waterland in Groningen In aansluiting op Expo Water '82 in de Groningse Martini hal, zijn tot 1 september in het natuurmuseum Gronin gen de tentoonstellingen „WaterlandVogelland" en „Wadden Duin en Delta" georganiseerd. Open op zon dag van 14 tot 17 uur. maan dags van 13 tot 17 en op dins dags tot en met vrijdags van 10 tot 17 uur. PARIJS Behalve, zoals gisteren gemeld, Balmain blikte ook Chanel deze week tijdens de presentatie van de nieuwe wintermode even terug in het verleden. Je zou kunnen denken dat men daar niet anders gedaan heeft, sedert de oorlog. De nieuwste show: honderd procent Chanel, maar dan de allermooiste Chanel: wolkjes van tweed, o zo precies en precieus geknipt, tule, kant, mohair, luxe en raffinement. We zullen de twee vaste ontwerpers van Chanel, die met deze show afscheid namen, missen, al hebben we nog zo vaak de spot gedreven met hun onveranderlijke stijl. Hier immers moesten we ons nooit de hersenen pijnigen met vragen als ..Waar heb ik dat al eerder gezien?", want dat was hier, op ditzelfde plekje, een. twee of 49 seizoenen geleden. Hier hoefde je ook nooit te zoeken naar iets draagbaars: alles was draagbaar voor wie het kon betalen. Met nieuwe ontwerpers een nieuwe lijnDe toe komst zal het leren. Laroche begint waar anderen eindigen, namelijk met de bruids mars. En een bruid in prachtig borduurwerk. Verder speelt men hier overal dubbel spel. Dubbele broekspijpen, dubbele rokken, en zelfs hier en daar een dubbele mouw. Die dubbele broekspij pen bestaan in feite uit een driekwart lange pantalon waaronder laarzen met zeer brede omslag van dezelfde kleur. Bijzonder ge slaagd wanneer ook de pantalon van leer is. De dubbele rok is iets gemakkelijker te begrijpen: de knie-korte rok. onder een jurk die nog een paar centimeter korter is. Soms is het verschil miniem zodat je de indruk krijgt van een onderjurk die even uitpiept. Weer veel zwart, hier vaak in combinatie met een blauw dat het midden houdt tussen Gitane(van de bekende sigaretten) en kolkjesblauw (Campanulas). Super elegante zwar te zijden jurkjes met ronde hals. lange mouwen en eenvoudige drapering in de taille. Patjes van struisleer in twee kleuren, grijsgroen en grijsgrijs. Kameelhaar jasjes met versiering van leer in precies dezelfde kleur, plus leren rok en laarzen. Blond van top tot teen. Courreges is ronduit belachelijk aan het worden, hij maakt spektakel, geen mode. Nu zoekt hij het in de sportsfeer. Hij stuntte met een bruid in het wit naast een bruidegom in een zwembroekje: goed voor een glimlach op een grijzige dag. De les die we bij Feraud kunnen leren is: werp geen klokrok weg, bewaar ook alle zwarte couponnetjes. IVees voorzichtig met de nieuwste modekleur: meloenrose. een kleur die het midden houdt tussen rose en oranje. Heel mooi op een aziatisch typje. maar niet zo gunstig voor een blonde vrouw met rozige huid. Werp vooral niets weg dat rood. grijs of glanzend is. Werp maar liever helemaal niets weg: het wegwerptijdperk is voorbij. AG NES ADRIAENSSEN Honderd procent Chanel: luxe en raffinement. Weorsgesteldheid van gisteren DE BILT Het weer behoudt zijn zomerse karakter. Bepa lend is een hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van Noord- -Scandinavië over de Noord zee en de Britse Eilanden tot aan de Azoren. Een depressie met regen- en onweersbuien ligt boven Spanje en Zuid- -Frankrijk. Deze depressie trekt langzaam noordwaarts en het ziet er naar uit, dat het neerslaggebied ons land van avond vanuit het zuiden bin nentrekt. Met de nadering van het lagedrukgebied neemt de oostelijke wind toe tot vrij krachtig en wordt warme lucht vanuit Duitsland naar ons land gevoerd. Daarin kun nen de middagtemperaturen waarden rond de 27 graden bereiken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7