Langs Omwegen Pa ter Willem verlaat het in zijn ziel gebrande Mari99 Lisse Dorpsstraat is toch beschikbaar tijdens Zoeterwoudse feestweek IIDEN/REGIO iirafje feboren in dierenpark fassenaar ONDANKS ALLARMERENDE BERICHTEN: LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 JULI1982 PAGINA S Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 .44 op toestel 10. fERUG NAAR DE BAKERMAT DER ROEPING: WAAR MARIA VAN NIJMEGEN GEKROOND IS I De wijngaard des Heren wordt steeds bewerkelij ker, of, beter wellicht: de j schaarser wordende ar- beiders zien er hoe lan- ger hoe meer been in om de oogst op tijd binnen te krijgen. Een andere me- taf oor: hoewel overal de I] parochieschaapjes geteld t zijn en hun aantal al lengs vermindert al- e thans de stal wordt leger; 'ook al gezien de „boot- vluchtelingen", die wat minder goddelijk en „menselijker" door dit tranendal willen zien te ggeraken blijven de al idan niet gewijde herders izich verplaatsen om o- Spengevallen stukken izielzorg weer op te vul len. Zo lang het nog duurt. Daar vertrekt nu weer pater Wilhelmus Vulto S.J. uit Lisse naar een ander front, in Nij- negen, waar hij nodig is. Hij laat geen lege plek ichter, want confrater Bruggeman, die in de pa- ochie van het Onbe vlekt Hart van Maria lestijds in overleg met Be bisschop aan de zorg van de Jezuieten toever- rouwd) pastoor wordt, crijgt assistentie van de onge (33-jarige) „Kaag- se" collega Kees van Lent, ook van de be- >roefde Sociëteit van Je- us. Het speelt zich alle- naal eind augustus af. )aarna kan de Lissese Vlaria-parochie weer tot ust komen. Gisteren jing pater Vulto op va kantie, gepakt en gezakt, >m straks klaar te staan 'oor de eindrush. Ja, het zit erop, in Lisse. Ik ^en hier ruim 13 jaar ge- (veest. Precies de helft van piijn priesterleven. Een fijne parochie, waar ik veel ge leerd heb, veel heb opgesto ken van anderen. Maar het bloed kruipt waar het niet {aan kan, lijkt wel; ik ga te rug naar waar het voor mij begonnen is: Nijmegen. Als ik dan een „late roeping" ben, dan is die „roeping" daar ontstaan. Ik was 33 toen ik in 1953 in de St. Servaas in Maastricht priester werd ge wijd. Jezuieten „opge groeid" in het nabije Ber- chmanianum werden daar al sinds lang gewijd. Waar ik nu pastoor word is bekend terrein voor me: de „Petrus Canisius" aan de Molenstraat, een echt Nijmeegse city- kerk, die na de verwoestin gen in de oorlog weer schitte rend herrezen is, zij het klei ner, compacter. Met een mooie Maria-kapel, als vro me trekker, net zoals de Bos sche St. Jan en de O.L.Vrou- we-basiliek in Maastricht" (Maria van Haarlem is er trouwens ook nog, en Maria ter Nood, in Heiloo, en nog heel wat meer, T.P.) „er één hebben. Hier is het Maria van Nijmegen; niet te ver warren met de van wat lager goddelijk allooi zijnde, maar tenslotte begenadigde Marie ke van Nimwegen. Vijftien jaar geleden werd het beeldje gekroond, dat wordt over een paar maanden gevierd". Willem Vulto werd op 22 de cember 1922 in het Utrechtse Schalkwijk geboren. Na de middelbare school (Canisius college, HBS een Jezuiet met HBS Berg en Dalse weg, Nijmegen) begon hij in Utrecht medicijnen te stude ren, maar de belangstelling voor het geestelijk welzijn van de mede-mens werd gaandeweg sterker in hem. In de oorlog sloot de bezetter de universiteit en de dokters- plannen werden opzij gezet. Op 24 mei 1945 deed Willem Vulto zijn intrede in de So ciëteit van Jezus. „Ik had toen voorgoed geko zen. Een beslissing waar ik van m'n leven geen spijt van heb gehad. In 1958 werd ik benoemd als directeur van het Broedersjuvenaat St. Jo zef in Nijmegen, een functie die ik zeven jaar met plezier en toewijding heb vervuld. Daarna kwam de „basis-ziel zorg". Ik werd kapelaan in de Nijmeegse St. Jozefkerk en vervolgens kwam de be noeming in Lisse". Mensen die het weten kun nen, beschouwen de komst van pater Willem Vulto S.J. naar Lisse als een „gelukkige gooi" en een goed begin van een 13-jarige periode, waarin de Lissenaren en vooral de Maria-parochianen deze pastor, deze herder heb ben leren kennen als een plichtsgetrouwe mens, actief en dynamisch. Ze weten ook, dat een sportieve instelling Willem Vulto niet vreemd is en dat de scheidende een rui me blik heeft voor allerhan de aangelegenheden die zich op verschillend gebied afspe len. Vooral ook weten die Lissenaren, dat Vulto begrip kan opbrengen voor menin gen van anderen. „Kijk, dat 13 jaar in één en dezelfde parochie werken is niet in m'n kouwe kleren gaan zitten. Zou niet anders kunnen ook. Er zijn banden ontstaan die bijzonder hecht zijn en waaraan grote waarde wordt gehecht. Ik heb dan ook niet staan trappelen van ongeduld om Lisse de rug toe te keren. Dit wordt een af scheid met pijn in het hart, ja zeker. Lisse en Lisserbroek verlaten. Dat zal even be nauwd worden. Maar er is nog wat anders. En daar kom ik niet omheen. Ziet u, als je een groot aantal jaren op eenzelfde plek gewerkt hebt is het gevaar van vervlak king niet denkbeeldig. Niet in de onderlinge verstand houdingen, maar wel in de werkzaamheden. Dat zou mijn eigen instelling geweld aan doen. Ik wil per se niet inslapen, niet wegdutten. Ik wil zo actief mogelijk mijn roeping blijven volgen. Ook in de zielzorg heeft een mens nieuwe impulsen nodig. Maar het zal om de donder wel pijn doen. Ik denk, bijvoor beeld, aan de zieken en oude ren voor wie ik iets kon bete kenen". Profiel Als iemand pater Vulto bij z'n priesterwijding ervoor of erna natuurlijk; niet tij dens de zalving of de hando plegging gevraagd zou hebben, een profiel te schet sen (maar dat „profielen schetsen" was in die tijd nog niet zo „üblich" als vandaag: hooguit kon je gevraagd wor- heer kunnen zijn... den: wat zou je nou 't liefst hebben?), maar als Vulto toen noodgedwongen ant woord had moeten geven, zou hij ongetwijfeld een pa rochie hebben gedacht die verdraaid veel weghad van de Maria-gemeenschap in Lisse. Dat kan hij nu, met de hand op z'n hart, wel zeggen De pater gaat scheiden. Met leed. en vol verwachting. De Molenstraat, midden in het drukke winkelcentrum van Nijmegen. Waar veel mensen overdag zomaar even de „Ca nisius" binnenlopen. Tot rust komen. Misschien om er te bidden. Wie weet. Niets is onmogelijk. Maria van Nij megen (ik heb zo'n idee, dat deze Maagd ooit in de Ooy- polder gevonden is) is er ge kroond. Waarom zou Willem Vulto's werk er ook niet be kroond kunnen worden? Je kunt seculariseren wat je wilt, maar een priester is in katholieke ogen toch altijd nog een mens apart. Hoe hij ook marcheert en de zielen scheert. Al laat hij de „voor beden" nog zo actueel aan passen. Een priester met on verminderd ingebakken, maar, God hoe is het moge lijk!, levende idealen. Je hebt nog van die „niet bij de tijd- se" lieden, in de wordende, ogenschijnlijke „schuilkerk- tijd" aan het einde der 20ste eeuw. Voorgevoel Had Willem Vulto dat niet voorzien, toen hij gewijd werd? „Nee, ik had er hoog uit een flauw voorgevoel van. Maar dat had stomweg geen verschil gemaakt. In de verste verte niet. Ik wil wel nog iets achterlaten voor mijn parochianen in Lisse, en voor anderen misschien ook. Je hoeft niet onmiddellijk priester te wezen om dit te zeggen, maar het ligt op mijn vlak als ik benadruk wat St. Jan 1900 jaar geleden de vol gelingen van Christus, en trouwens iedere sterveling, op het hart drukte: houdt van elkaar. M'n God, je moet van elkaar houden. Duri daarnaast ook jezelf te laten beminnen. Ik weet, dat voor velen dit niet als van een lei en dakje gaat. Maar sluit je niet af voor een ander. Om dit door te geven hoef je he lemaal niet gewijd te zijn; het leven „wijdt" iedereen, in re latie tot zijn naaste. Meer en meer zal men er zich op moe ten instellen, dat wij met z'n «llen. stuk voor stuk, die „kerk" zijn. De „kerk", als verzamelnaam voor de ge roepenen, en dat zijn we aUe- maal. Er zal een overtuiging moeten groeien, de overtui ging dat iedere christen ge roepen is pastor, herder te zijn van die ander. Ook in Lisse, en in Nijmegen, en overal". Die boodschap achterlatend vertrekt pater Willem Vultc S.J. (een „sociëteit" die spiri tueel blijft; onverwacht roei end tegen de „roomse" klip pen op) uit Lisse en derzelvei Broek. Mogelijk (maar het zil er dik in) willen de nagelaten „Vulto-ers" hun tot reizen gedoemde herder bij hel evangelisch scheepgaan iets solvabels toestoppen. Bij wij ze van „reis-tocht" of zo wat Niemand dwingt iemand, maar als er in die richting (pater, Lisse, fijn, dankbaar] wat ondernomen mocht wor den, dan heeft de straks oud- Lissenaar Willem Vulto heilige medebroeder Piet dc Hond, Petrus Canisius, zal hem bemoedigend toelachen vanaf z'n hoge, eeuwige zit. in de buurt van de Troon een liefste wens. Geld voor een goed doel: „Om voor de duvel precies te zijn denk ik aan de rond 14 miljoen vluchtelingen die deze we reld kent. Het lenigen van hun noden is één van de ta ken die onze Sociëteit op zich genomen heeft. Daartoe is een fonds hoe kan het ook anders in het leven geroe pen, dat gelden rechtstreeks naar de betrokken instellin gen overmaakt". Afscheid Ik neem 't nu maar van pas toor Willem over: geld (hoe vies en beduimeld het ook mag klinken, maar op dit on dermaanse kunnen we niet zonder) kan worden gestort of rustig overgemaakt dus. via de Missie-Procuratie van de Nederlandse Jezuieten Orde, gironummer 82 82 28 wat een regelmaat ten name van de St. Claverbond. Nijmegen. Enfin, de klokken luiden in Lisse, Maria, op za terdag 21 augustus en de zon dag daarop, 22 augustus. Dan wordt, tijdens de eucharistie vieringen, Willem Vulto. honderdman van Ignatius de Loyola, uitgeluid. Na deze diensten H.H.Missen, zo u wilt; 's avonds resp. 's mor gens kan iedereen uit Lis se, Lisserbroek, of wie dan jok, pater Vulto nog een keer ten afscheid de hand komen drukken. Dat zal dan dringen worden. Rondrit voor ouderen in feestweek ZOETERWOUDE Tij dens de feestweek die in september in Zoeterwou- de wordt gehouden in verband met de opening van de Burgemeester Det- mersweg worden de oude ren van 65 jaar en ouder beslist niet vergeten. Dooi een bundeling van krach ten van „De Zonne bloem", de katholieke bond van ouderen én hel comité Bejaardenreis zal tijdens de festiviteiten een rondrit door oud- en nieuw Zoeterwoude wor den gemaakt. De rondrit staat op het pro gramma voor donderdag 9 sep tember en zal worden gemaakt met bussen van het plaatselij ke touringcarbedrijf Lubbe De deelnemers aan de tocht kunnen kennis nemen van het plan Westeinde II, uiteraard voert de route over de nieuwe Burgemeester Detmersweg, het „Zoetermeerse strandje" wordt bezocht en de tocht ein digt bij Heineken waar een drankje wordt geschonken. Deelname aan de rondrit is gratis, maar voorwaarde is wel dat men zich uiterlijk voor 14 augustus meldt bij een van de onderstaande adressen: C. J. van Leeuwen, Geerweg 5a (tel 2539); C. N. Berg, Noordbuurt- seweg 12 (tel 2795); A Buiten dijk, Commandeurshof 16 (tel 1366); R. van Roosmalen, Kerklaan 32 (tel 1077); C Baart, Jan Porcellistraat 9 (tel 4 f- ivina" heet de jongste winst van het Dieren- k Wassenaar, een gi- le-kalfje van 1.70 meter, juist gearriveerde die- erzorgers konden in vroege ochtend de be ling meemaken. Zoals iruikelijk bij giraffen, if de moeder ienne tijdens de be ing staan en maakte kalfje een val van ruim e meter. Echter zonder stige gevolgen. Na en- minuten keek zij om heen en al na een half ije lukte het haar om te staan. De dierenver- jers zijn met de ge ls brte van Lavina extra in nopjes, want in die- iuinen worden veel mannetjes dan :jes-giraffen gebo- Moeder en dochter ;en het opperbest, al it Lavina nog heel wat ien voordat het de te van haar ouders iSJ bijna zes meter heeft it, pikt. I I Komité Verkeer(s)weg op de hoogte gesteld van het feit dat begin september nutsbedrijven aan het werk zouden gaan om voorzieningen te treffen voor het winkelcentrum dat aan de Dorpsstraat wordt gebouwd. Die mededeling kwam bij het comité als een wel zeer onwel kome verrassing. Zo wordt op de openingsdag vrijdag 3 september in de Dorpsstraat een openlucht maaltijd gehou den; zaterdag is er een presta tieloop, beddenrace en zes kamp. Zondag 5 september staat geheel in het teken van de wielerronde door de oude dorpskern zoals die ook in de jaren vijftig en daarvoor werd verreden. Maandag is er een disco en klompenloop. Voorts zijn er diverse demonstraties gepland in de Dorpsstraat ter wijl de slotdag van de festivi teiten, zaterdag 11 -september, van 's morgens vroeg tot 's a- vonds laat het dorpsbeeld be paald zal worden door muziek. Thans is overeengekomen dat de werkzaamheden in de Dorpsstraat op een ander tijd stip beginnen. Zo wordt op 16 augustus gestart met het aan brengen van gas-, water- en lichtleidingen voor het win^. keicentrum. Volgens de plan ning moeten die werkzaamhe den vrijdag 27 augustus volle- Dorpsstraat weer beschikbaar is. Daar staat tegenover dat het dorpspleintje het wel ui terst kleine strookje grond dat niet wordt bebouwd tussen het winkelcentrum en de Dorps straat niet gereed zal zijn en derhalve niet of nauwelijks bruikbaar is voor de feestelijk heden. Klaverhal Het gloednieuwe sport- en re creatiecentrum „De Klaver hal" zal het decor moeten zijn van het slotfeest op zaterdag 11 september. Hoewel het moeilijk is voor te steUen dat de sporthal tijdig gereed is, wordt door de deskundigen toch verzekerd dat „alles op de pootjes terecht komt". Dat be tekent dat zondag 5 september de wielrenners de allereerste gebruikers zullen zijn. Duidelijk is in ieder geval dat er de komende weken erg veel werk verzet zal moeten wor den. Hoewel door de deskun digen met stelligheid wordt beweerd dat alle werkzaamhe den tijdig achter de rug zullen zijn, zal met name het Komité Verkeer(s)weg) met spanning toeleven naar 3 september. Dan zal duidelijk zijn of het draaiboek kan worden uitge voerd '«"h m„n h~~ft ZOETERWOUDE De Dorpsstraat in Zoeterwou de zal in ieder geval be- i schikbaar zijn tijdens de feestweek die begin sep tember wordt gehouden in het kader van de ope ningsfestiviteiten van de provinciale weg 17. Vori ge week kwamen er zeer alarmerende berichten dat door diverse werk zaamheden de Dorpsstraat tijdens de feestweek open gebroken zou zijn. Dat zou j dan een zeer grote teleur stelling zijn voor het Ko- j mité Verkeer(s)weg, dat juist de Dorpsstraat had I uitgekozen als middelpunt j van de feestelijkheden. Na diverse besprekingen is de dienst gemeentewerken akkoord gegaan met het omzetten van het werk schema zodat van 3 tot en met 11 september in de Dorpsstraat geen werk zaamheden plaatsvinden. Overigens is het dorps- pleintje tijdens de feest week niet beschikbaar. Door een woordvoerder van

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5